Jaký vybrat telefon? Z čeho vybírat v roce 2020

redakce
  • V roce 2019 si nový smartphone koupilo plus minus 1,5 miliardy lidí po celém světě.
  • I když budou podle všeho prodeje v tomto roce opět mírně klesat, můžeme se těšit na velmi zajímavé novinky.
  • Přinášíme vám proto velký a průběžně aktualizovaný přehled toho, jaké námi doporučené telefony si budete moci v roce 2020 zakoupit!
Smartphony
Smartphony

Článek byl sepsán 31. 3. 2020 a každý měsíc jej doplňujeme o nové telefony a rovněž aktualizujeme ceny. Poslední aktualizace článku proběhla 1. listopadu 2020 ve 17:40.

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

 Smartphony do 5 000 korun

Říjen

Realme 7

V říjnu vypustil na náš trh svou novinku i čínský výrobce Realme. Jde o telefon nižší-střední třídy, který disponuje velkým displejem s úhlopříčkou 6,5 palce, Androidem 10, až 8 GB RAM a hlavně celkem slušným čipsetem Helio G95 od MediaTeku a také 5 000mAh baterií s 30W nabíjením. Zároveň jde s cenou 5 tisíc korun o jeden z nejlevnějších telefonů s podporou zvýšené obnovovací frekvence 90 Hz.

Pro náročnější je tu potom Realme 7 Pro, které už stojí necelých 8 tisíc korun, ale nabízí třeba AMOLED displej (i když bez svižnější frekvence), 64Mpx hlavní fotočip a také čipset Snapdragon 720G. Baterii lze nabíjet 65W výkonem, avšak zmenšila se o 500 mAh.

Realme 7
Realme 7

Nokia 2.4

Finská Nokie sice při návratu zažívala dobré časy, ty jsou ale pryč a prodeje nejsou nejlepší. Stále však produkují kvalitní smartphony. Třeba takový model Nokia 2.4.

Tento telefon disponuje například duálním fotoaparátem 13 + 2 Mpx. Dále se chlubí procesorem MediaTek Helio P22, 2 GB RAM, 32GB úložištěm, 4 500mAh baterií, čtečkou otisků prstů nebo Androidem 10. O podívanou se stará 6,5palcový IPS HD displej. Zamrzí přítomnost staršího microUSB pro dobíjení.

Za zmínku stojí také model Nokia 3.4. Ten oproti 2.4 nabízí třetí širokoúhlý 8Mpx snímač. Má o něco menší displej i baterii – 4 000 mAh. Telefon však disponuje silnější výbavou čítající procesor Snapdragon 460 a 3 GB RAM.

Nokia 2.4
Nokia 2.4

Září

Moto G9 Play

Motorola již dávno není tou společností, která by žila ze své minulosti. V aktuální době mají na svědomí již několik povedených kousků. Jedním z přírustků do oblíbené řady G je následně model G9 Play.

Telefon sází na velký 6,5palcový IPS displej s rozlišením HD+. To sice není nejlepší, nicméně vynahradit to může zadní 48Mpx fotoaparát spolupracující s 2Mpx makrem a 2Mpx hloubkovým senzorem. Ve výbavě dále nechybí Snapdragon 662, 4 GB RAM, 64 GB ROM či 5 000 mAh baterie. Potěší také zvýšená odolnost proti vodě a prachu, 3,5mm jack či USB-C.

Po stránce softwaru zde běží Android 10. Do toho Motorola zasáhla minimálně, přičemž přidala oblíbená Moto gesta.

Moto E7 Plus

  • Cena: 3 999 Kč, v prodeji od září 2020

Modely E od Motoroly prezentují spíše nižší třídu za rozumnou ceny. Telefon Moto E7 Plus je toho následně jasným důkazem.

V útrobách telefonu je totiž skryt procesor Qualcomm Snapdragon 460 ve spolupráci s 4 GB RAM. Pro data je připraveno 64 GB úložiště. Máme tu však velkou 5 000 mAh baterii s 10 W dobíjením. Zamrzí jen ono dodání energie skrze microUSB. Co však potěší, je přítomnost Androidu 10 či audiojacku.

Spokojení budou také příznivci velký displejů. E7 Plus nabízí totiž 6,5palcový LCD panel s HD rozlišením. Pro snímky si telefon připravil hlavní 48Mpx snímač a 2Mpx hloubkový senzor. Pro selfie je možno využít přední 8Mpx kamerku.

Motorola Moto E7 Plus
Motorola Moto E7 Plus

Srpen

Realme C11

Novinka Realme C11 je vstupním smartphonem společnosti. Jedná se o levnější kousek, který je určen především pro méně náročné uživatele. Láká však na poměrně velký displej či dobrou výdrž na beterii. Cenová politika je tu taktéž dobře zvolena, a tak je tento telefon poměrně zajímavým kouskem.

Z přední strany tohoto plasťáka tedy číhá 6,5palcový LCD displej s rozlišením HD+. V kapkovitém výřezu je ukryta 5Mpx přední kamerka pro selfie. Opačná strana hostí fotoaparáty dva. Hlavní slovo zde zaujímá 13Mpx senzor, jehož doplňuje 2Mpx hloubkový snímač. Čtečku otisků prstů byste zde hledali marně.

Uvnitř telefonu bije procesor MediaTek Helio G35 doplněný o 2 GB RAM. Je tak jasné, že Realme C11 není určeno pro náročné hry. Z další výbavy nechybí Android 10 s nadstavbou Realme UI, Bluetooth 5.0, GPS nebo zastaralé microUSB. Skrze tento konektor však dobíjíte rychlostí 10W velkou 5 000 mAh baterii.

Realme C11
Realme C11

Červenec

Redmi 9 a Redmi 9A

Obligátní superlevné telefony od Xiaomi z řady Redmi letos opět povyšují nižší-střední třídu na novou úroveň. Redmi 9 zaujme příjemným zpracováním, ale zároveň může překvapit i vyšší váhou skoro 200 gramů, za čímž stojí především velká baterie s kapacitou 5 020 mAh a 18W rychlonabíjením.

Uvnitř telefonu tepe čipová sada Helio G80 od MediaTeku, k mání je varianta se 3 nebo 4 GB RAM, 32 nebo 64 GB vnitřního úložiště a také nesmí chybět nejnovější Android 10, audiojack, čtečka otisků nebo infraport.

Redmi 9
Redmi 9

Displej Redmi 9 má na úhlopříčku 6,53 palce a konečně dosahuje plnotučného rozlišení Full HD+. IPS LCDčko tak získalo krásnou jemnost 394 pixelů na palec. K tomu přidejme ještě hlavní 13Mpx fotoaparát, jeho 8Mpx ultraširokoúhlou kameru a 5Mpx makro a 2Mpx hloubkový snímač pro bokeh. Cena telefonu přitom začíná na příjemných 3 890 korunách.

Zajímavou alternativou pro skutečně nenáročné může být i levnější Redmi 9A. To nabízí displej s nižším rozlišením, pouze jediný fotosnímač, lehce upravený design, nižší rychlost nabíjení, ale zejména slabší čipovou sadu Helio G25. Prim však hraje cena, která činí pouhých 2 700 korun včetně DPH.

Redmi 9A
Redmi 9A

Červen

Honor 20e

Honor 20e je poslední přírůstek do rodiny Honor 20. Jde o zcela základní model pro nenáročné. A tomu odpovídají parametry i cena. V útrobách najdeme Kirin 710F, díky kterému také Honor 20e disponuje operačním systémem Android 9 Pie s kompletním pokrytím Google služeb. Aspoň něco.

Přijatelně vypadá i displej s úhlopříčkou 6,21 palce a Full HD+ rozlišením, velikosti odpovídající 3 400mAh baterie a třeba přítomnost audiojacku pro sluchátka. Rychlonabíjení však probíhá skrz vousaté microUSB a také pouze rychlostí 10 W. Nu což, telefon stojí necelých 4 500 korun a je tak dvojčetem modelu Honor 20 Lite.

Honor 20e
Honor 20e

Honor 9A

Novinka Honor 9A je klasickým zástupcem nižší třídy. Své zákazníky se pokusí přivábit na velkou baterii nebo marketingovou sílu třech fotoaparátů. Proti však hraje absence Google služeb, která může být pro mnohé stěžejní.

Začneme tedy u vnitřní výbavy, která zahrnuje procesor MediaTek Helio P22, jenž dostal k dispozici 3 GB RAM. Data si uživatel bude moct následně uložit do 64GB paměti, kterou je však možno rozšířit. Po softwarové stránce zde poběží Android 10 s EMUI 10.1. Největší zbraň telefonu je posléze ukryta v kapacitě baterie. Akumulátor se totiž pyšní kapacitou 5 000 mAh, ale i starým microUSB konektorem.

Při každodenním úžívání bude zákazník vystaven 6,3palcovému IPS HD+ displeji s kapkovitým výřezem pro 8Mpx kamerku. Záda pak nabídnou rovnou tři snímače. Hlavní slovo zde má 13Mpx senzor. Nechybí ani oblíbený širokoúhlý snímač s rozlišením 5 Mpx. Do počtu tu následně máme 2Mpx portrétní fotoaparát. Záda jsou také domovem čtečky otisků prstů.

Honor 9A
Honor 9A

Květen

Huawei Y6p

Smartphone Huawei Y6p patří mezi ty nejlevnější telefony na trhu. V podstatě se jedná o typ telefonu, se kterým kdysi Huawei na tuzemském trhu prorazil. Již dlouhou dobu však čínskou společnost sužuje obchodní válka s USA, která bohužel ovlivnila i tento kousek, a tak zde máme smartphone, jenž i přes přítomnost Androidu 10 a EMUI 10.1 nenabízí Google služby.

Své zákazníky se tedy pokusí nalákat na jiné věci. Například na velký 6,3palcový IPS displej s rozlišením HD+. Dále zde máme poměrně slabý procesor MediaTek Helio P22, jenž dostal k dispozici 3 GB paměti RAM. Čím však zákazníky telefon potěší, je 64 GB úložiště, které je možno rozšířit pomocí microSD karty. Velkou zbraní je následně 5 000mAh baterie, která v kombinaci se slabším hardwarem vykouzlí i dvoudenní výdrž.

Pro fotografie si Huawei Y6p připravil trojici snímačů. Hlavní slovo zde má 13 Mpx senzor. Dále je zde 8 Mpx širokoúhlý a 2 Mpx hloubkový snímač. Poměrně trestuhodné je však nasazení microUSB konektoru pro dobíjení. Také absence NFC nepotěší. Alespoň na čtečku otisků prstů v Huawei nezapomněli.

Huawei Y6p
Huawei Y6p

Realme C3

Společnost Realme je v Indii brána za jednoho z největších výrobců. Na náš trh však vstoupili teprve loni v prosinci. Aktuálně přináší vstupní novinku Realme C3, která se pokusí své zákazníky nalákat například na trojici fotoaparátů – 12Mpx hlavní, 2Mpx makro a 2Mpx hloubkový. Pro selfie je zde 5Mpx kamerka. Další zbraní telefonu může být také 6,5palcový displej. Ten má ale slabší HD+ rozlišení.

Pod kapotou tohoto plasťáku běží čipová soustava MediaTek Helio G70 ve spolupráci s 3 GB RAM. Svá data následně můžete uložit do 64 GB paměti. Pohodlný chod systému zaručuje Android 10 s nadstavbou RealmeUI 1.0. Plusové body následně telefon získává za 5 000 mAh akumulátor.

Zklamáním je ale microUSB pro 10 W dobíjení. Také absence NFC zamrzí. Telefon potěší alespoň ty, co jsou odpůrci klasických barev. Realme C3 tak můžete zakoupit tedy v modré či červené barvě.

Realme C3
Realme C3

Duben


Březen


Únor


Leden

Huawei Y6s

  • Cena: 3 890 Kč, v prodeji od ledna 2020

Huawei již řadu let patří mezi největší výrobce na světe. Bohužel, poslední rok se potýká s problémy způsobenými obchodní válkou s USA. Ta naštěstí neovlivnila model Y6s. Za necelé tři tisícovky si tak můžete pořídit smartphone s povedeným 6,09palcovým displejem s rozlišením HD+. Výkon sice není přednost telefonu, nicméně procesor MediaTek Helio P35 na běžné úkony stačí. Na hry ale raději zapomeňte.

Dobře je na tom telefon s výdrží. Baterie sice není největší, konkrétně 3 060 mAh, nicméně při této výbavě to zaručuje téměř dva dny bez nabíjení. V této cenové kategorii tak jen zamrzí přítomnost jediného 13 Mpx senzoru, který nepodává moc stabilní výsledky. Pokud jde o software, tak ještě zamrzí použití staršího Androidu Pie. Jinak se ale vzhledem k ceně jedná o solidní kousek.

Huawei Y6s
Huawei Y6s

Realme 5 a Realme 5 Pro

Čínské Realme vcelku dobře zareagovalo na situaci ohledně Huawei, a přivezlo na český trh několik zajímavých smartphonů. Taktika je následně jasná, a to nabídnout co nejlepší smartphony za nízkou cenu. Přesně takové jsou i modely Realme 5 a Realme 5 Pro.

Vcelku netradičně zde nabízí verze Pro menší displej. Konkrétně se jedná 6,3palcový zobrazovač, zatímco slabší verze disponuje úhlopříčkou 6,5 palců. Ve prospěch varianty Pro však hraje rozlišení Full HD+, v druhém případě máme pouze HD+. Strach ale nemusíte mít o výkon, ten obstará Snapdragon 665, respektive silnější Snapdragon 730.

Ani fotky nebudou zlé. Realme u kousků nasadilo čtveřici snímačů, mezi kterými si našel místo také šikovný širokoúhlý senzor. Verze Pro se navíc pyšní hlavním snímačem s rozlišením 48 Mpx. Prostor zde ale nedostalo NFC pro platby telefonem, které je v České republice stále populárnější. Alespoň s výdrží ale telefony zabodují, jelikož je zde 5 000mAh akumulátor u větší varianty a 4 035mAh u silnější menší verze.

Realme 5 Pro
Realme 5 Pro

Smartphony do 10 000 korun

Říjen

Xiaomi Mi 10 Lite

Model Mi 10 Lite od Xiaomi je skvělým kompromisem mezi cenou a výbavou. Telefon za svojí cenu totiž dokáže nabídnout opravdu mnoho, třeba i 5G připojení.

To zajišťuje procesor Qualcomm Snapdragon 750G. K dispozici dostal 8 GB RAM. Pro data je připraveno 128GB úložiště. Z výbavy vypíchneme také 4 820mAh baterii s 33W dobíjením, 6,67palcový IPS displej se 120Hz, čtečku otisků prstů v bočním rámu, stereo reproduktory nebo NFC. O software se stará Android 10 s MIUI 12.

Ani fotoaparáty nejsou špatné a jsou rovnou čtyři. Hlavní disponuje rozlišením 64 Mpx, dále tu máme 8Mpx širokoúhlý snímač, 2Mpx makro a 2Mpx senzor pro portrétní režim. Selfie má na starosti 16 Mpx fotoaparát.

Xiaomi Mi 10T Lite
Xiaomi Mi 10T Lite

Září

Moto G9 Plus

Řada G od Motoroly patří k těm nejoblíbenějším mezi fanoušky. K rozšíření dobrého jména řady zřejmě pomůže i model G9 Plus. Za 6 tisíc má rozhodně co nabídnout.

Jedna z největší předností telefonu je rozhodně displej. Máme zde totiž 6,8palcový IPS displej s rozlišením Full HD+. Pod panelem se následně skrývá výbava v podobě Snapdragonu 730, 4 GB RAM či 128GB úložiště. Telefon také potěší svou sklo plastovou konstrukcí nebo 5 000mAh baterií. O chod systému se stará Android 10.

Cesta k úspěchu může vést také přes fotoaparáty. Zde máme rovnou čtyři snímače. Hlavní disponuje rozlišením 64 Mpx. Nechybí 8Mpx širokoúhlý senzor. Makro a hloubkový snímač disponují shodným 2 Mpx rozlišením.

Motorola Moto G9 Plus
Motorola Moto G9 Plus

Poco X3 NFC

Xiaomi vyplodilo další telefon se skvostným poměrem ceny a výkonu, jak to u podznačky Poco nezřídkakdy bývá. Smartphone jménem Poco X3 nabízí 6,67palcový displej (zřejmě oblíbená úhlopříčka), čipovou sadu Snapdragon 732G, 6 GB RAM, čtyři fotoaparáty a velikou 5 160mAh baterii.

Kromě toho nechybí rychlé nabíjení 33 W, audiojack, USB-C a hlavně NFC pro bezkontaktní platby u obchodníka. Příjemný telefon pro méně náročné zákazníky jménem Poco X3 můžete zakoupit jen za 5 499 korun ve variantě 64 GB na disku, v případě 128GB varianty připlatíte o pětistovku.

Xiaomi Poco X3 NFC
Xiaomi Poco X3 NFC

Srpen

Realme X50

Čínská společnost Realme si na českém trhu získává stále větší oblibu. Využila díru na trhu po Huawei a přinesla již několik zajímavých telefonů. Jedním z nij je také model X50 5G. Tedy telefon střední třídy, jenž láká například na čtyřnásobný fotoaparát.

Konkrétně je reč o hlavním 48Mpx senzoru, širokoúhlém 8Mpx, hloubkovém a makro snímači s totožným 2Mpx rozlišením. Skleněná záda jsou dále designově čistá, jelikož čtečku otisků prstů výrobce ukryl do plastového rámu. Chloubou telefonu je velký 6,57palcový LCD displej s rozlišením Full HD+ a 120 Hz obnovovací frekvencí.

Pod kapotou tohoto čínského smypaťáka tepe procesor Qualcomm Snapdragon 765G s podporou 5G. Dále tu máme 6 GB RAM, 128 GB úložiště, 4 200 mAh baterii s rychlým 30W dobíjením nebo Android 10 s nadstavbou Realme UI 1.0. Technologie jako Bluetooth 5.1, NFC nebo USB-C jsou samozřejmostí.

Realme X50
Realme X50

Samsung Galaxy M31s

Produktovou řadu Galaxy M korejský výrobce Samsung naplňuje těmi nejsilnějšími konkurenty čínských levných telefonů. Galaxy M31s cílí na nenáročné publikum, a to zejména ostrou výbavou.

Zaujmout chce 6,5palcovým Super AMOLED displejem, Androidem 10, čipsetem a Exynos 9611 a hlavně třeba i čtyřčlenným fotoaparátem s hlavním 64Mpx snímačem anebo baterií s mohutnou kapacitou 6 000 mAh a podporou 25W rychlonabíjení.

Proti je ale cena, která je bezmála 9 tisíc korun a tímto způsobem se zřejmě konkurence z řad Xiaomi a Realme nepokoří. Pokud ale hledáte pěkný telefon s opravdu velkou baterií, jakžtakž dostatečným výkonem a solidním fotoaparátem, Galaxy M31s vás může i přes vysokou cenu zaujmout.

Samsung Galaxy M31s
Samsung Galaxy M31s

Červenec

Motorola Moto G 5G Plus

Motorola vypustila jeden z nejlevnějších 5G telefonů na trhu. Jmenuje se Moto G 5G Plus a jde o přístroj, který spojuje vyšší-střední třídu v rovině komponent, solidní cenu a 5G jako příslib do budoucna.

Najdeme zde velký 6,7palcový displej s dolní bradou a dvěma průstřely nahoře; obrazovka má mimochodem 90Hz plynulost a umí HDR10. Prostě klasický design telefonů Motorola. Na zádech je dlaždicový fotoaparát a logo Motorola. Jinak zde máme přístroj s Androidem 10 a funkcemi Moto, 6 GB RAM, 128GB úložištěm a čipsetem Snapdragon 765G.

Za zmínku určitě stojí i baterie s kapacitou 5 000 mAh a 20W rychlonabíjením, NFC, čtečka otisků na boku, také čtečka tváře, USB-C, 3,5mm audiojack anebo čtyřčlenný fotoaparát s hlavním 48Mpx fotosnímačem. Dále na zádech můžeme využít i 8Mpx superširokoúhlý fotoaparát, 5Mpx makro a 2Mpx hloubkový senzor. Telefon stojí 9 990 korun včetně DPH.

Motorola Moto G 5G Plus
Motorola Moto G 5G Plus

Nokia 5.3

Finský velkovýrobce se vrací na náš trh s telefonem Nokia 5.3. Po delší odmlce, jistě způsobené i koronavirovou pandemií, přiváží na trh telefon střední třídy s osobitým designem finské značky. K hlavním přednostem patří čtyři fotoaparáty (13 Mpx hlavní + 8 Mpx širokoúhlý 118° + 2 Mpx makro + 2 Mpx hloubkový), 4 000mAh baterie nebo třeba nejnovější Android 10 a členství v Android One.

Mozkem celého stroje je Snapdragon 665 od Qualcommu, čipset nižší střední třídy. Displej, který dosahuje úhlopříčky 6,55 palce, zase umí pouze rozlišení HD+. Pro vaše fotografie je připraveno místo 64 GB, operační paměť jsou 4 GB. Cena nejnovější Nokie prodávané na našem trhu je 5 390 korun včetně DPH.

Nokia 5.3
Nokia 5.3

Červen

Samsung Galaxy A31

Řada Galaxy A od Samsungu vždy patřila spíše do střední třídy. Výbavou se sice nejedná vždy o ten nejrozumnější nákup, své fanoušky však získávají modely jinde. Například svým displejem nebo zpracováním. To je i zde na špičkové úrovni. Jihokorejci u Galaxy A31 využili kombinaci skla a plastu, přičemž především sklo dodává větší pocit luxusu. Pokud jde o displej, tak zde máme jeden z nejlepších v dané třídě. Konkrétně je řeč o 6,4palcovém Super AMOLED panelu s rozlišením Full HD+.

Podívanou narušuje pouze kapkovitý výřez pro přední 20 Mpx selfie fotoaparát. Jestliže je řeč o fotoaparátech, tak záda skrývají hned čtyři. Hlavní disponuje rozlišením 48 Mpx se světelností f/2.0. Dále tu máme širokoúhlý senzor se záběrem 123 stupňů a 8Mpx rozlišením. Nechybí ani 5Mpx hloubkový a 5Mpx makro senzor.

Po stránce výbavy se v Galaxy A31 ukrývá procesor MediaTek Helio P65 s 6 GB RAM a 128 GB vnitřním úložištěm. Dále zde máme Android 10 s nadstavbou OneUI 2.0 nebo velkou 5 000mAh baterií s podporou rychlého 15W dobíjení. Potěší také USB-C, NFC, skener otisků prstů v displeji, audiojack nebo Bluetooth 5.0.

Samsung Galaxy A31
Samsung Galaxy A31

Motorola One Fusion+

Původně americká Motorola spustila v červnu svůj nový fúzní telefon. One Fusion+ je velmi lákavý telefon střední třídy s dnes již ne tak obvyklým povedeným poměrem ceny a kvality. 6,5palcový displej se snaží o bezrámečkovost, ale má znatelnou bradu.

Výkon obstará Snapdragon 730, 6 GB RAM a samozřejmě výborně odladěný Android 10 ve své čisté iteraci, jen s přídavky od Motoroly. Potěší i klasická čtečka otisků, 3,5mm jack a čtyři fotoaparáty v čele s 64Mpx hlavním objektivem.

K těm největším přednostem však patří vysunovací modul selfie kamerky, která má rozlišení 16 Mpx, a také velká baterie s kapacitou 5 000 mAh. Želbohu, rychlonabíjení musel výrobce strhnout jen na 15 W. Tato povedená plastová Motorola stojí necelých 8 tisíc, což zní jako velmi dobrá pobídka…

Motorola One Fusion+
Motorola One Fusion+

Motorola Moto G Pro

Předešlá Motorola jménem One Fusion+ ale není jedinou, která se v Česku objevila v červnu. Následovala ji i Moto G Pro a to je teprve zajímavý telefon. Za stejnou cenu, tedy 8 tisíc korun, najdete na trhu i přístroj s 6,4palcovým IPS LCD displejem, Androidem 10, 4 000mAh baterií, čipsetem Snapdragon 665 s taktem 2 GHz a trojitým fotoaparátem.

Hlavní předností je ale přítomnost stylusu, který se může schovat do těla telefonu. Nečekejte žádné čáry, který umí Samsung se svými modely Galaxy Note. S chytrým perem u Moto G Pro můžete kreslit poznámky, upravovat obrázky a vystřihovat snímky z obrazovky. I to ale může někomu přijít vhod, především za zmíněnou pořizovací cenu.

Motorola Moto G Pro
Motorola Moto G Pro

Květen

Redmi Note 9 a Note 9 Pro

Značka Redmi, která spadá pod Xiaomi, produkuje povedené, ale hlavně levné smartphony. S novinkami Redmi Note 9 a Note 9 Pro se pak rozhodli vzít útokem střední třídu, kde by se konkurence měla začít bát. I když pokud hovoříme o Xiaomi, konkurence se asi nikdy nepřestala bát.

Jednou z předností telefonu je rozhodně displej. A to u obou variant. Slabší verze se chlubí 6,53palcovým panelem, zatímco Pro verze nabízí 6,67palcový displej. Technologie IPS je stejná jako rozlišením Full HD+. Zpřední strany následně telefony rozeznáte jen dle průstřelu. Varinata Pro má průstřel uprostřed, ta druhá v levém kraji. Následně je zde umístěn 16Mpx, respektive 13Mpx senzor.

Redmi Note 9 Pro
Redmi Note 9 Pro

Rozdíly máme také v zadním fotoaparátu. V obou variantách jsou čtyři. Silnější verzi však vládne 64Mpx snímač narozdíl od 48Mpx v Notu 9. Dále zde máme 8 Mpx širokoúhlý senzor, 2 Mpx makro a 2 Mpx hloubkový snímač. Zde již mezi variantami nejsou rozdíly.

Odlišnou cestou se telefony daly také po stránce vnitřní výbavy. Zatímco u slabší varianty nalezneme procesor od MediaTeku, tak ve verzi Pro se jedná o osvědčený Qualcomm. Konkrétně je řeč o procesorech Helio G85 a Snapdragon 730G. Potěší také výdrž, kterou obstará 5 020mAh baterie s rychlým 18W, respektive 30W dobíjením. Plusové body telefony získávají za audiojack, NFC či USB-C.

Redmi Note 9
Redmi Note 9

Samsung Galaxy A41

Novinka Galaxy A41 má navázat na úspěšný model Galaxy A40 (recenze). Vytasil se tedy s 6,1palcovým Super AMOLED displejem s rozlišením Full HD+, což je naprosto dostačující. Zachovány přitom zůstaly poměrně kompaktní rozměry. Špatně na tom nejsou ani fotoaparáty. Hlavní senzor disponuje rozlišením 48 Mpx. Dále zde máme 8Mpx ultraširokoúhlý snímač a 5Mpx houbkový.

Horší to ale již bude s výkonem, který zde obsatarává procesor MediaTek Helio P65 spolupracující s 4 GB RAM. Na plynulý chod systému, kterým je zde Android 10 s nadstavbou One UI 2.0, to ne vždy úplně stačí. Pro hry ale telefon dělán není.

Den výdrže vám následně zaručí 3 500mAh baterie s 15W dobíjení. Po stránce konektivity potěší Bluetooth 5.0, 3,5mm jack či NFC pro platby. Cena však není nejnižší, a telefon se začal prodávat v květnu za bezmála 8 tisíc korun.

Realme 6

Chvilku to vypadalo, že Realme se na českém trhu jen ohřálo, ale zase se posune dál. Čínská firma ale přináší konečně nové modely střední třídy, které potěší nenáročné zákazníky. A v jejich čele stojí Realme 6. Telefon nabízí 6,5palcový IPS LCD displej s Full HD+ rozlišením, osmijádrový čipset Helio G90T od MediaTeku, až 8 GB RAM a 4 300mAh baterii s 30W rychlonabíjením.

Poměrně slibně vypadá i fotoaparát s 64Mpx hlavním snímačem, nechybí mu ale ani makro snímač, superširokoúhlá kamera a hloubkový doplňkový. Oproti předchozí generaci Realme 5 však stojí základní model o dost víc, konkrétně víc jak 6,5 tisíce korun.

Pro majetnější, avšak stále méně náročné zákazníky by mohl být zajímavou alternativou i model Realme 6 Pro. Ten má větší displej, leč stále LCD, silnější Snapdragon 720G, teleobjektiv s až 20x digitálním zoomem a také duální přední kameru. Na něj si ale – i vzhledem k inflaci – připravte 10 tisíc korun. Za zvážení jistě stojí i nový model Realme 6S a Realme 6i.

Honor 9X Lite

Stejně jako Huawei, tak i Honor trápí problémy spojené s obchodní válkou s USA. Tento problém se však naštěstí u Honoru 9X Lite nijak neprojevil. Máme tu tedy sice starší Android 9 Pie, nicméně nechybí mu Google služby. Android je navíc překryt nadstavbou EMUI 9.1.

Dále telefon zaujme i velkým 6,5palcovým Full HD+ displejem s výřezem pro přední 16Mpx fotoaparát. Opačná strana smartphonu se stala domovem duálního fotoaparátu s hlavním snímačem o rozlišení 48 Mpx. Ten následně dostal k doplnění 2Mpx hloubkový snímač.

Pod kapotou tohoto kousku najdeme dostatečně výkonný procesor Kirin 710. Sice se jedná o starší kousek, pro střední třídu ale stále vyhovující. Navíc dostal k dispozici 4 GB RAM. Fotky, videa, hry ale i jiné soubory následně uložíte do 128GB úložiště. Z další výbavy potěší 3 750 mAh baterie, NFC nebo čtečka otisků prstů. Co naopak opět u takto levného přístroje neudělá radost, je microUSB pro dobíjení.


Duben

Samsung Galaxy M21

Řada Galaxy M od Samsungu patří do těch nižších tříd. Zaujme tedy spíše ty méně náročné. I přesto má ale rozhodně pár vlastností, které každého potěší. Největší předností Galaxy M21 je především velká 6 000mAh baterie, jenž vám dá v pohodě dva dny a možná i více. Dobíjení následně probíhá rychlostí 15 W. Dalším plusem je velký 6,4palcový displej typu Super AMOLED s Full HD+ rozlišením. Potěšit může také trojice fotoaparátů s hlavním 48 Mpx snímače. Samsung však nezapomněl ani na hloubkový a širokoúhlý senzor.

Co naopak potenciální zákazníky může odradit, je plastová konstrukce. Telefon je sice dobře zpracovaný, nicméně plast je holt plast a materiály jako sklo a kov jím nenahradíte. Také po stránce výkonu to nebude nejlepší. Přece jen procesor Exynos 9611 není určen pro hráče. K dispozici následně dostal 4 GB RAM. Pro paměť je připraveno úložiště o kapacitě 64 GB, nechybí však možnost vložení microSD karty. Nevýhodou může být také cena, která je stanovena na 6 399 korun.

Redmi Note 9S

Redmi má jasnou politiku. Produkovat telefony s co nejlepší možnou výbavou za rozumnou cenu. Novinka Redmi Note 9s samozřejmě není jiná. Čím tedy zaujme potenciální kupce? Hlavní doménou telefonu je zadní čtyřnásobný fotoaparát. Hlavní senzor disponuje rozlišením 48 Mpx. Dále zde máme 8Mpx širokoúhlý a 2Mpx hloubkový senzor. Posledním do party je 2Mpx makro.

O podívanou se zde stará 6,67palcový zobrazovač s Full HD+ rozlišením. Velice dobře je na tom telefon s výdrží, jelikož tu zaručuje 5 020 mAh akumulátor s 18 W nabíjením. Novinka zaujme také zpracováním. V Redmi se totiž rozhodli pro sklo a kov, což dělá telefon prémiovějším. Po stránce výkonu to taktéž není vůbec špatné. Máme zde totiž procesor Qualcomm Snapdragon 730G s 4 GB či 6 GB RAM.

Pro data uživatele si telefon připravil 64 nebo 128 GB na úložišti. Softwarovou stránku zde zaštiťuje Android 10 s nadstavbou MIUI 11. Jedinou větší nevýhodou telefonu je následně absence NFC pro platby. Za cenu startující lehce přes 6 tisíc korun se však jedná o opravdu solidní telefon.

Sony Xperia L4

Lehoučce nad cenou 5 tisíc korun můžete koupit nejnovější model od Sony jménem Xperia L4. Jde o dostupný smartphone s jednoduchou výbavou, zajímavým designem a na poměry Sony celkem nízkou cenou.

Smartphone zaujme 6,2palcovým displejem s HD+ rozlišením, výřezem pro přední 8Mpx kamerku, dále trojitým fotoaparátem s rozlišením 13 + 5 + 2 Mpx a čipsetem Helio P22 od MediaTeku. Zamrzí asi „jen“ plastová konstrukce, starší Android 9 Pie a také slabší baterie s kapacitou 3 580 mAh.

Telefon se u nás prodává od dubna a to s cenou 5 490 korun včetně DPH. V této cenové relaci se nejedná o nejlepší nabídku, ale na druhou stranu, pokud máte k Sony blízko, může vás telefon zaujmout. Anebo raději počkejte na model Xperia 10 II.


Březen

Huawei P40 Lite

Řada P40 od Huawei je velmi očekávaná a jsme neskonale rádi, že v březnu tak alespoň dorazila první vlaštovka jménem P40 Lite (zbylé modely P40, P40 Pro a Pro+ dorazí v dubnu). Jedná se o základní model střední třídy s velmi zajímavým fotoaparátem, solidním výkonem a také velkou baterií. Problém? Stejně jako Mate 30 Pro, tak i celá řada P40 nemůže disponovat plnohodnotným Androidem a tak i zde chybí aplikace od Googlu.

P40 Lite stojí v solidní výbavě střední třídy, byť bez podpory Googlu, celkem dost, a sice 7 tisíc korun. K duhu ale možná přijde model P40 Lite E, který ve světle P40 Lite přináší ještě odlehčenější výbavu. Ten má menší displej, menší baterii, jen tři fotoaparáty, méně paměti a obecně i nižší výkon. Jeho výhoda? Stojí necelých 4 800 korun. I když pozor, ani tento kousek nehraje na strunu mobilních služeb Googlu.


Únor


Leden

Samsung Galaxy A51

Se svou řadou Galaxy A sklízí Samsung úspěch již nějaký ten pátek. Rozhodně si to pak zaslouží, jelikož tyto telefony sází na špičkové zpracování a povedenou výbavu. Model Galaxy A51 samozřejmě není jiný a má rohodně co nabídnout. Jednou z hlavních předností je dozajista velký 6,5palcový Super AMOLED displej. Telefon dále potěší solidní výbavou, která čítá například procesor Exynos 9611 se 4 GB RAM. Zapomenout nesmíme ani na 4 zadní fotoaparáty, v čele se 48Mpx snímačem či širokoúhlým senzorem.

Mezi další přednosti rozhodně také patří nadstavba One UI 2.0 založená na Androidu 10. Optimalizace je následně na skvělé úrovni. Nejlepší ale není čtečka otisků prstů, která se nachází pod displejem. Jedná se tedy o vcelku povedený kousek, za který si však Samsung nechá zaplatit bezmála 10 tisíc korun.

Motorola Moto G8 Plus

Motorola nepatří k těm největším prodejcům na trhu a kdekomu může být bližší než menší čínští výrobci. Právě kvůli renomé značky jsme se rozhodli doporučit jejich smartphone Moto G8 Plus, který zaujme osvědčenou výbavou a fajn cenou.

Pokud vám stačí málo, jste na správné adrese. Motorola Moto G8 Plus nabízí 6,3palcový displej s Full HD+ rozlišením, standardní střední výkon podpořený čipsetem Snapdragon 665, 4 GB RAM, 64GB úložiště, solidní 4 000mAh baterii s 18W nabíjením a trojitý fotoaparát se 48Mpx hlavním modulem. Došlo i na v této třídě nevídané stereoreproduktory a také 3,5mm audiojack. To vše zabaleno s cenou necelých 6 tisíc korun.

Smartphony nad 10 000 korun

Říjen

Huawei Mate 40 Pro

Huawei vyslal do světa zřejmě jednu z posledních velkých vlajkových lodí. V říjnu představil a do obchodů hned uvedl model Mate 40 Pro, který vsází na velký 6,76palcový OLED displej s 90Hz obnovovací frekvencí, výkonný čipset Kirin 9000 a také trojitý fotoaparát s 50Mpx hlavním snímačem a třeba 12Mpx teleobjektiv s až 7× optickým zoomem.

Nevýhoda je zřejmá – Huawei stále nemůže používat licencovaný systém Android, takže zde najdeme Android 10 s nadstavbou EMUI, kde ale chybí Google Mobile Services. I když jde o takto nabušený stroj, Huawei si dost možná těžko obhájí cenovku telefonu 34 tisíc korun. Pokud ale máte rádi Huawei a baví vás mobilní focení, Mate 40 Pro je pro vás jasná volba.

Huawei Mate 40 Pro
Huawei Mate 40 Pro

iPhone 12

Rok se s rokem sešel a Apple opět vydal novou várku telefonů s označením iPhone. V říjnu se na trh dostal základní iPhone 12 a vylepšený iPhone 12 Pro. Oba telefony mají 6,1palcový OLED displej a čipovou sadu Apple A14 Bionic. Nechybí jim nejnovější iOS 14, NFC, Bluetooth anebo zvýšená odolnost IP68. Tam ale podobnosti skoro končí.

iPhone 12 totiž nabízí jen duální 12Mpx fotosestavu s hlavním objektivem a 120stupňovým širokoúhlým. To 12 Pro má navíc ještě LiDAR senzor a teleobjektiv s 2× optickým zoomem. Telefonům nechybí ani 2 800mAh baterie s 20W rychlonabíjením a až 15W bezdrátovým nabíjením pomocí MagSafe. Cena je ale pořádná: iPhone 12 se začíná prodávat za 24 990 korun, jeho vyspělejší sourozenec dokonce za 29 990 korun.

Apple iPhone 12
Apple iPhone 12

Samsung Galaxy S20 FE

Samsung se snaží naslouchat fanouškům, a tak před nedávnem uvedli na trh model Galaxy S20 Fan Edition. Tedy telefon, který má nabídnout to, co si zákazník přeje.

Hlavní slovo si zde tedy vzal procesor Snapdragon 865 s podporou 5G připojení. Ale pozor, pouze v dražší verzi. Levnější kousek nabízí stále vlastní procesor Exynos 990. Zbytek výbavy je již shodný. To znamená přítomnost 6 GB RAM, 128GB úložiště, Android 10 + One UI 2.5 nebo 4 500 mAh baterie i s bezdrátovým dobíjením. O podívanou se stará 6,5palcovým AMOLED displej se 120 Hz.

Soustava fotoaparátů zde čítá trojici snímačů. Hlavní disponuje rozlišením 12 Mpx se světelností f/1.8. Dále tu máme širokoúhlý 12Mpx senzor se záběrem 123 stupňů a 8Mpx teleobjektiv s 3× optickým přiblížením.

Samsung Galaxy S20 Fan Edition
Samsung Galaxy S20 Fan Edition

OnePlus 8T

Nejnovější vlajková loď od OnePlus dorazila na český trh v říjnu a zaujala zejména zákazníky, kteří nechtějí za nový telefon utratit celý měsíční plat. OnePlus 8T je krásnou ukázkou někdejšího zabijáka vlajkových lodí. Stojí sice nemalých 17 tisíc korun, nabízí ale výbavu hodnou vlajkového modelu, tedy až na pár kompromisů.

Potěší výkonný čipset Snapdragon 865, 8 GB RAM, 6,55palcový Fluid AMOLED displej s Full HD+ rozlišením a 120Hz obnovovací frekvencí. Lákavým aspektem může být rovněž nový Android 11 s nadstavbou Oxygen OS. Chybět nesmí ani 5G, 4 500mAh baterie, 65W rychlonabíjení a také čtyři fotosnímače. Negativem však může být absence teleobjektivu či bezdrátového nabíjení.

OnePlus 8T, recenze
OnePlus 8T, recenze

Xiaomi Mi 10T a Mi 10T Pro

Xiaomi vždy patřilo mezi výrobce, kteří to umí v poměru cena versus výkon. Přesně v téhle disciplíne vynikají také modely Mi 10T a Mi 10T Pro.

Oba telefony se chlubí velkým 6,67palcovým IPS displejem se 120Hz respektive se 144Hz obnovovací frekvencí. Shodně telefony nabízejí také procesor Snapdragon 865, 5 000mAh baterii či 8 GB RAM. Rozdíl je v paměti, kdy Pro verzi pořídíte i s 256 GB úložištěm. Nechybí samozřejmě ani Android 10 s MIUI 12.

Rozdílné jsou i fotoaparáty. Klasická verze má 64 Mpx hlavní snímač, zatímco pro verze dostala 108Mpx senzor s optickou stabilizací. Zbývající dva senzory jsou již stejné. Tedy 13Mpx širokoúhlý senzor a 5Mpx makro. O selfie se shodně stará 20Mpx kamerka.

Xiaomi Mi 10T Pro
Xiaomi Mi 10T Pro

Google Pixel 4a

Smartphony Pixel má na starosti americký Google. Tedy společnost, která stojí za samotným Androidem. Jedná se tak o telefony, které mají ukázat, co vše Google s Adnroidem umí. Novinka Pixel 4a pak následně spadá do střední třídy.

Tomu pochopitelně odpovídá výbava telefonu. Máme tu tedy procesor Qualcomm Snapdragon 730G, 6 GB RAM, 128 GB ROM nebo 3 140mAh baterii s 18W nabíjením. Potěší kompaktní rozměry díky 5,81palcovému OLED displeji s Full HD+ rozlišením. O snímky se stará kvalitní 12,2Mpx fotoaparát.

Po stránce softwaru zde pochopitelně běží Android 11 s oblíbenou Pixel originální formou, která přidává telefonu několik užitečných funkcí. Potěší také stereo reproduktory, NFC, audiojack či Bluetooth 5.1.

Google Pixel 4a
Google Pixel 4a

Září

Samsung Galaxy Z Fold 2

Mobilní telefon Galaxy Z Fold 2 rozhodně není jednoduché doporučit. A to už kvůli jeho ceně, za kterou těžko někomu doporučit telefon. Jedno ale třeba podotknout – pokud máte zájem o koupi skládacího smartphonu a na rozpočtu vám vůbec nezáleží, tohle je vaše volba.

Nabízí dva displeje: velký 7,6palcový a venkovní 6,23palcový, oba skvěle ostré s výborným barevným podáním. Nechybí dostatek výkonu (Snapdragon 865+, 12 GB RAM) a také fotoaparát zaslouží zmínku. Největší pokrok ale výrobce učinil ve zpracování telefonu, které je mnohem pevnější než první generace a také displej je lépe krytý. Pravda, vodní hrátky musíte oželet, ale na druhou stranu budete mít telefon, který jen tak někdo nemá.

Samsung Galaxy Z Fold 2
Samsung Galaxy Z Fold 2

Asus ROG Phone 3

Nejnovější ROG Phone od Asusu je to pravé železo pro správné hráče a pařany. O maximálním výkonu i skvělém displeji se zvýšenou obnovovací frekvencí nemůže být pochyb. Asus ROG Phone 3 ale učaruje hráčům hlavně po stránce designu. Ten je hodně core a pokud hrajete hry jen příležitostně, určitě se podívejte po uniformnější vlajkové lodi.

Asus ZenFone 7 a 7 Pro

Další přístroj od tchajwanského výrobce Asus. Tady už nejde o hráčskou mašinu, ale o trochu experimentálnější pojetí bezrámečkového displeje. Máme zde totiž otočnou konstrukci, která se stará jak o selfíčka, tak o hlavní fotografie. Mluvíme o sestavě s 64Mpx hlavním snímačem, 8Mpx teleobjektivem a 12Mpx superširokáčem.

Displej mají oba modely také stejný, a sice 6,67palcový Super AMOLED panel s Full HD+ rozlišením a 90Hz obnovovací frekvencí. Rozdíly ale najdeme, a to zejména ve výkonu. Zatímco klasický ZenFone 7 má čipovou sadu Snapdragon 865, varianta Pro dostala Snapdragon 865+. Za to si ale zájemci zaplatí, cenový rozdíl je totiž 2 500 korun.

Samsung Galaxy M51

Od modelů Galaxy M společnosti Samsung jsme byli zvyklí, že se jedná o slabší kousky. Aktuální Galaxy M51 však míří o dost výš. Máme zde totiž velice solidní výbavu.

Největší předností je rozhodně gigantická 7 000mAh baterie s 25W drátovým dobíjením. Dále tu však máme procesor Snapdragon 730, 6 GB RAM, 128 GB ROM či Android 10 s nadstavbou One UI 2.1. Taktéž displej potěší. Konrétně je řeč o 6,7palcovém Super AMOLED panelu s rozlišením Full HD+.

Solidní je také setsvava fotoaparátů. Hlavní slovo má 64Mpx senzor a 12Mpx šíro. Pro doplnění tu pak máme 5Mpx makro a 5Mpx senzor pro rozmazání pozadí. Plusové body telefon může získat také za čtečku otisků prstů v bočním rámu.

Samsung Galaxy M51
Samsung Galaxy M51

Srpen

Samsung Galaxy Note 20 Ultra

Samsung po roce opět přispěchal s novými phablety z řady Note. Aktuální řada Note 20 přináší kromě základního modelu ještě vylepšený Note 20 Ultra. Ten nabízí absolutně bezkonkurenční výbavu, skvělý fotoaparát a kompletně prémiový vzhled. A největší předností je samozřejmě i stylus S Pen.

Note 20 Ultra potěší velkým 6,9palcovým AMOLED displejem s Quad HD+ rozlišením a až 120Hz obnovovací frekvencí. Dále až 12 GB RAM, až 512GB úložištěm, trojitým fotoaparátem se 108Mpx snímačem, 12Mpx širokáčem a 12Mpx teleobjektivem s 5× optickým bezztrátovým zoomem. Fotoaparát vskutku patří k tomu hlavnímu, co Note má.

Dostalo se ale i na výkon, i když zákazníci by si přáli spíše Snapdragon 865. V evropské variantě telefonu ale najdeme postarší Exynos 990, který byl přítomen už v řadě Galaxy S20. I baterie by mohla být vzhledem k rozměrům větší. Tím největším problémem je ale cena – telefon stojí dechberoucích 35 999 korun včetně DPH.

OnePlus Nord

Čínská firma OnePlus už delší čas plánovala představit levnější telefon ve svém portfoliu, kterým by se jakoby vrátila na svůj začátek. Nord má být telefon s absolutně bezkonkurenčním poměrem ceny a výkonu.

A to se zčásti i daří, jde o velmi povedený přístroj s 6,44palcovým Fluid AMOLED displejem s 90Hz obnovovací frekvencí, dostatečnou pamětí a baterií s kapacitou 4 115 mAh. Jeho velkou chloubou je čipový set Snapdragon 765G, který nabízí velmi slušný výkon a hlavně nativní podporu 5G. To se hodí hlavně do budoucnosti.

Na druhou stranu, fanouškům nevoní plastová konstrukce a také nemastný neslaný dojem, který Nord zanechává. I přesto, že výbavu má opravdu slušnou: kromě zmíněného se hodí doplnit i čtyřčlenný fotoaparát se 48Mpx hlavním snímačem, čtečka otisků v displeji, NFC nebo Android 10. A navrch cena. Ta činí 11 tisíc korun včetně DPH.

OnePlus Nord
OnePlus Nord

Červenec


Červen

LG Velvet

Posledních pár let je společnost LG v útlumu a příliš o sobě nedává vědět. Aktuálně ale vypustila kousek, který si pozornost zaslouží – LG Velvet. Telefon, který spoléhá na výbavu vyšší-střední třídy, fotoaparáty a krásný design. Pokud jsme již u senzorů, tak ty jsou stylově umístěny horizontálně po levé straně. Takzvaný „plotýnkový“ design zde tedy nehledejte. Co se týče vlastností, tak hlavní snímač disponuje rozlišením 48 Mpx. Dále tu máme 8Mpx superširokoúhlou kameru se záběrem 120 stupňů. Posledním do party se následně stalo 5Mpx makro.

Co se týče samotného zpracování, tak to je na vysoké úrovni. Ve sklo-kovové konstrukci následně Velvet skrývá 6,8palcový P-OLED displej s rozlišením Full HD+. Po stránce výkonu se jedná o velice solidní třídu. Výkon zde zajišťuje procesor Qualcomm Snapdragon 765G s podporou 5G připojení. Výbava obsahuje také 8 GB RAM nebo rozšiřitelné 128GB úložiště. O software se stará Android 10 s nadstavbou LG UI.

Z další výbavy nesmíme opomenout 4 300mAh baterii s 30W drátovým a 10W bezdrátovým dobíjením. Potěší také NFC, čtečka otisků v displeji, stereoreproduktory nebo také vodě a prachu odolná certifikace IP68.

Realme X3 SuperZoom

Realme bere český trh útokem jako okupované území. Jejich aktuálním vlajkový modelem je X50 Pro (recenze), telefon X3 SuperZoom ale rozhodně nestojí mimo. Nabízí velký displej se 120Hz obnovovací frekvencí, nejnovější Android 10 a výkonný čipset Snapdragon 855+. Trochu zamrzí menší baterie s kapacitou 4 200 mAh; ačkoliv při rozměrech telefonu je průměrná.

Velkou devizou je však fotoaparát. Ten přední má čtyři objektivy, hovoříme o 64Mpx hlavním snímači, 8Mpx superširokoúhlém objektivu se 119stupňovým záběrem a potom je zde 8Mpx telefoťák a 2Mpx makro. Jak název napovídá, v popředí je zoom. Ten má X3 SuperZoom až 60x hybridní, konkrétněji i 5x optický. A navíc je k mání za smysluplnou cenu.

Poco F2 Pro

Když dorazil Pocophone F1 (recenze), tak se díky výbavě a ceně stal absolutním hitem. Teď, téměř po dvou letech, tu máme druhou generaci – Poco F2 Pro. Telefon má opět zaděláno na úspěch. Největším lákadlem je pravděpdobně procesor Qualcomm Snapdragon 865 za nejnižší cenu na trhu. Je toho však mnohem víc.

Když již jsme nakousli výbavu, tak počítat můžete také s 6 či 8 GB RAM. Data si následně uložíte do paměti o kapacitě 128 nebo 256 GB. Dále tu máme Android 10 s MIUI 11 nebo čtečku otisků prstů v displeji. Potěší také dostatečně velká 4 700mAh baterie s podporou rychlého 33W nabíjení. Chloubou telefonu je taktéž 6,67palcový zobrazovač s Full HD+ rozlišením a podporou technologie HDR10+. Podívanou následně nekazí ani žádný průstřel či výřez.

Přední kamerka je totiž skryta ve vysunovacím modulu. Její rozlišení pak činí 20 Mpx. Zahanbit se nenechají také čtyři zadní fotoaparáty, kterým vládne snímač s rozlišením 64 Mpx. Společníky mu pak dělá 13 Mpx superširokáč s 123stupňovým záběrem, 5 Mpx makro a hloubkový 2 Mpx snímač. Potěšeni budou také ti, kteří mají rádi prémiové materiály, jelikož po konstrukční stránce vsadilo Xiaomi na sklo a kov.


Květen

Motorola Edge+

Ač to zní neuvěřitelně, americká Motorola vlastněná čínským Lenovem se pouští do extraligy se svým novým vlajkovým modelem. Nejde však o žádný vlajkový model po vzoru Nokie 9 PureView – máme tady totiž absolutní výkonnou bestii. Tomu však odpovídá i cena.

Telefon se chlubí zaobleným displejem se zabudovanou čtečkou otisků prstů s velikostí 6,67 palce a rozlišení Full HD+, přičemž obnovovací frekvence panelu je až 90 Hz. Přemíru výkonu zajistí Snapdragon 865, jemuž jsou společníky operační paměť o velikosti až 12 GB a 256 GB paměti pro data.

Baterie dostala pořádnou kapacitu, a sice 5 000 mAh. Rychlonabíjení o výkonu 18 W je u takto špičkového modelu ale zklamáním. Nechybí 5G, NFC či 3,5mm audiojack. Fotoaparát je rovněž zajímavý nabízí rozlišení 108 Mpx. Překvapením bude jistě cena, která je těžko uvěřitelných 33 tisíc korun.

Xiaomi Mi 10 Pro

To nejlepší co si dovedete od čínského výrobce Xiaomi představit. Tak by se dala jednoduše shrnout vlajková loď Mi 10 Pro. Jde o maximálně výkonný smartphone s čipsetem Qualcomm Snapdragon 865 s vysokou frekvencí 3 GHz, dále až 12 GB RAM, 4 500mAh baterií (nechybí ani bezdrátové nabíjení!) a třeba i 5G.

Mi 10 Pro má dále úžasný velký 6,67palcový OLED displej s Full HD+ rozlišením, vysokou obnovovací frekvencí 90Hz a samozřejmě i HDR10+. Největší sílu spatřujeme u Mi 10 Pro v hlavním fotoaparátu, který je 108Mpx, ale fotí ve 25 Mpx a oproti konkurenci tak má Xiaomi nesmírně ostré snímky. Slabší je ale zoom i noční režim.

Telefon stojí 28 tisíc korun, v nabídce je ale i jeho slabší bratr Mi 10 s cenou 22 tisíc korun. Ten má slabší kameru, ale větší baterii. Oba telefony dále nadchnou čtečkou otisků v displeji, infraportem, NFC, stereo reproduktory a do budoucna i 5G.

Realme X50 Pro

O čínské značce z rodiny Oppo bylo v květnu slyšet. Kromě modelů střední třídy Realme 6 a C3 totiž dovedla na český trh i svůj aktuálně nejlepší model – X50 Pro s podporou 5G. A tento superphone má prakticky vše, co na si můžete vzpomenout.

Zmínit musíme 6,44palcový Super AMOLED displej s Full HD+ rozlišením a 90Hz obnovovací frekvencí, supersilnou čipovou sadou Snapdragon 865 s taktem 2,84 GHz, samozřejmě i Android 10 a baterie s kapacitou 4 200 mAh. Unikátní je především 65W rychlonabíjení SuperDart Flash Charge.

Velkým vítězstvím by měl být i fotoaparát, který sestává z 64Mpx hlavního snímače, 8Mpx superširokoúhlého, 12Mpx teleobjektivu a 2Mpx makro doplňkového. Snad jediným vážným negativem je ale cena, na kterou u Realme nejsme zvyklí – 21 tisíc korun.

Xiaomi Mi Note 10 Lite

Ať si říká kdo chce co chce, tak jedno uznat musí. A to fakt, že Xiaomi již několik let kraluje smartphonům ve střední třídě. Nejnovějším důkazem tohoto faktu je model Mi Note 10 Lite. Tedy telefon, který se pokusí zaujmout především svými fotoaparáty. Záda skrývají rovnou čtyři, přičemž hlavní senzor disponuje rozlišením 64 Mpx.

Někoho může také potěšit, že fotoaparáty jsou v takzvaném „plotýnkovém“ designu, a telefon tak působí jako z vyšších řad. To samé platí také o sklo-kovové konstrukci. Přesuneme-li se na přední stranu, tak nás uvítá velký 6,47palcový super AMOLED displej s rozlišením Full HD+, pod kterým se skrývá také čtečka otisků prstů. Krásnou podívanou narušuje pouze kapkovitý výřez pro přední 16Mpx fotoaparát.

Pokud jde o výkon, tak ten obstarává procesor Qualcomm Snapdragon 730G s 6 GB RAM. O svá data mít nouzi nemusíte. Je zde k dispozici jak varianta s 64, tak s 128 GB. Dlouhou výdrž telefonu zajistí velký 5 260mAh akumulátor s rychlým 30W dobíjením. Po softwarové stránce zde pochopitelně běží Android 10 s nadstavbou MIUI 11. Potěší také možnost placení smartphonem, jelikož nechybí NFC.


Duben

Motorola Razr

  • Cena: 29 990 Kč, v prodeji od dubna 2020

Motorola Razr 2019 není jen tak obyčejným telefonem. Je určena spíše pro ty, co se nebojí nových technologií. Nalákat by mohla také na své nostalgické jméno. V čem tedy kví přednosti a naopak slabiny této novinky? Především se jedná o skládací smartphone. Kvalita displeje tedy nebude na nejelepší úrovni. Minimálně po stránce odolnosti. Pokud jde o zobrazovací schopnosti, tak zde máme 6,2palcový P-OLED panel.

Displej nás však přivítá také v zavřené stavu. Konkrétně o velikosti 2,7 palců. Zrovna ne úplně elegantně je pak vyřešena brada telefonu s fyzickou čtečkou otisků prstů. Z těla vyčnívá, což má však za důsledek eliminace ohybu.

Uvnitř pak Motorola osadila telefon procesorem Qualcommem Snapdragonem 710 s 6 GB RAM. Dále je zde 128GB paměť nebo 2 510mAh baterie. Pro focení slouží pouze jeden fotoaparát s rozlišením 16 Mpx a clonou f/1.7. Pro selfie můžete následně využít 5Mpx kamerku. Nejedená se tedy o ten nejlépe vybavený telefon. Razr je tedy skutečně určena spíše pro fajnšmekry či milovníky nových technologií. Tomu odpovídá také cena – málem 40 tisíc korun.

Huawei P40 Pro

Huawei je po roce zpět s jejich nejnovějším telefonem z řady P. A letos je to opět jízda na sešlápnutém pedálu. Novinka Huawei P40 Pro slibuje boží design se zahnutým displejem po všech čtyřech stranách, velký 6,58palcový displej s Full HD+ rozlišením, 90Hz obnovovací frekvencí, dále podporu 5G, čtyři fotoaparáty a duální přední kameru, superrychlé nabíjení i výkonný hardware.

Zní to jako úžasná nabídka, za cenu 26 tisíc korun? Má to ale háček – skoro by se chtělo říct pořádný hák. Huawei P40 Pro totiž patří do skupiny telefonů, které nemají plnohodnotně licencovaný Android. Namísto mobilních služeb Google, které zajišťují třeba obchod Play nebo další aplikace od Googlu, tu máme speciální služby od Huawei, které zatím nedosahují kvalit Googlu.

Za peníze, které zaplatíte, tak dostanete pěkný telefon s maximálně kvalitní výbavou, ale bez pořádného softwaru. Huawei na tom pracuje, nutno uznat, ale nevím, kdy bude hotovo. Do té doby je Huawei P40 Pro velmi těžké doporučit.

OnePlus 8 a 8 Pro

  • Cena: od 15 999 Kč (OnePlus 8); od 22 999 Kč (OnePlus 8 Pro), v prodeji od dubna 2020

Novinky od OnePlus jsou další telefony, na které jsme se nemohli dočkat. Idea značky je nabízet tu nejlepší výbavu a cenu, která bude oproti konkurenci velmi agresivní. Jaká škoda, letos se tato myšlenka jaksi vypařila. OnePlus 8 i 8 Pro sice nabízí maximální specifikace, jako třeba 6,55palcový, respektive 6,78palcový AMOLED displej, čipset Snapdragon 865 a až 12 GB RAM.

Jejich cena ale šla strmě vysoko, což fanoušci těžce nesou. Na druhou stranu, vylepšení se dotkla i fotoaparátu, paměti, baterie a konečně i bezdrátového nabíjení. OnePlus 8 Pro jsou skutečně silné přístroje pro ty nejnáročnější. Navíc vedle toho nabízí i téměř čistý Android 10, což se tak často nevidí!

iPhone SE (2020)

Apple letos nezahálí a hned v prvním pololetí vypouští svou první střelu. Jmenuje se iPhone SE (2020) a jde o druhou generaci „speciálních edic“ iPhonů, stejně jako byl iPhone SE v roce 2016. Telefon se mezi aktuální špičkou produkce vrací do dob, kdy frčely telefony s velkým rámečkem kolem displeje a také přední čtečkou otisků prstů.

Ve zkratce by se iPhone SE (2020) dal nazvat novým železem ve starém pouzdře. Zatímco vypadá jako iPhony z roku 2016, jeho vnitřnosti poukazují na moderní pojetí. Má čipovou sadu Apple A13 Bionic, aktuální nejlepší čipset Applu v iPhonech, a také 3 GB RAM a až 256 GB na úložišti. Apple u tohoto kousku slibuje dlouhou podporu iOS.

Z dnešního hlediska však nemusí jeho vzhled sedět každému a pro mnohé bude již okoukaný. Úsměv na tváři nevykouzlí ani baterie s kapacitou necelých 1 900 mAh. Displej je ale kompaktní a to s úhlopříčkou 4,7 palců, stejně jako celé tělo zařízení se krásně vejde do kapsy i do ruky. A nakonec cena, ta je totiž ve světě Applu nebývale nízká, a sice 13 tisíc korun. Za tak „málo“ peněz jsme si iPhone nikdy dřív koupit nemohli!


Březen

Samsung Galaxy S20 Ultra

Kromě dvou základních modelů Galaxy S20 a S20+ přinesl Samsung ještě jeden speciální model – Galaxy S20 Ultra. Aspirant na nejlepší smartphone roku je extrémně silná, rozměrná a signifikantní bestie s výkonným Exynosem, Androidem 10, obrovskou 5 000mAh baterií, 5G, až 16 GB RAM, 6,9palcovým Super AMOLED displejem s obnovovací frekvencí 120 Hz a nakonec i čtyřmi fotoaparáty s hlavním snímačem s rozlišením 108 Mpx.

Jak ale naše recenze odhalila, smartphone tristně přehlíží základní kritéria pro výběr nového smartphonu. Nevypadá vůbec hezky, je tlustý 8,8 milimetrů a váží skoro 220 gramů. K tomu přichází jen s 25W rychlonabíjením. A navíc, což je největší problém, stojí skoro 38 tisíc korun. Přitom za tuto cenu dostanete jenom 128GB úložiště a za 512 GB místa si musíte mocně připlatit.

Samsung Galaxy S20 a Galaxy S20+

Letošní zima dozajista patřila Samsungu. A to díký vlajkovým modelům Galaxy S20 a Galaxy S20+. Tedy vlajkové lodě, které mají opravdu co nabídnout. V první řadě například displej. Nalezneme zde 6,2palcový, potažmo 6,7palcovým Dynamic AMOLED s miniaturním průstřelem pro přední fotoaparát. Zobrazovač potěší také jemným Quad HD+ rozlišením či obnovovací frekvencí 120 Hz.

Jednodenní výdrž telefonu posléze zaručí 4 000mAh, respektive 4 500mAh baterie s podporou bezdrátového i reverzního dobíjení. Milovníky vodních radovánek potěší odolnost dle certifikace IP 68. Možná to nejlepší ale skrývají záda telefonu. Řeč je o fotoaparátech. Jedná se o sestavu 12Mpx hlavní senzor, 12Mpx širokoúhlý a 64Mpx objektiv pro zoom (nikoliv teleobjektiv s optickým zoomem). Varianta Plus dále nabízí ToF senzor.

Vše ale není tak růžové jak se zdá. Kde koho by mohlo zamrzet, že Samsung zvolil u fotoaparátů takzvaný „plotýnkový“design. Ze zadní strany tak telefon můžete zaměnit s čínskou konkurencí. U takto drahých telefonů je to opravdu škoda.

Zklamáním může být také poddisplejová čtečka otisků prstů. Ta je totiž stejná, jako v loňských vlajkách. Její spolehlivost je sice vcelku dobrá, nicméně takovou čtečku již nabízí kde kdo. Podobně drahá konkurence to umí navíc lépe. Lepší jsou také v sekci výkonu. Samsung na český trh stále posílá své procesory, a tak tu máme Exynos 990, jenž na úplnou špičku (Qualcomm) malinko ztrácí. I tak jde ale o absolutní děla.


Únor

Samsung Galaxy Z Flip

Únor je ten měsíc, kdy Samsung spustil prodeje svého skládacího smartphonu Galaxy Z Flip. Již druhá skládačka korejského výrobce vsází na trochu jiné principy. Návrat k véčkové konstrukci může působit zajímavě. Galaxy Z Flip je totiž klasické véčko s flexibilním displejem uvnitř. Jde o krásný produkt, kterému ale tak trochu láme vaz nejen vysoká cena, ale hlavně špatná ergonomie způsobená nepraktickou véčkovou konstrukcí.

Jinak je telefon solidně vybaven, nabízí výkonný čipset Snapdragon 855+, 8 GB RAM, 256GB úložiště, nejnovější Android 10 a samozřejmě i kvalitní duální fotoaparát s rozlišením 12 + 12 Mpx. Zamrzí možná menší baterie, která je ale vzhledem k rozměrům logická. Nu a potom cena, která se vyšplhala 36 tisíc korun.

Samsung Galaxy S10 Lite

Letošní rok přišel Samsung s poněkud zajímavým telefonem Galaxy S10 Lite. Tedy smartphonem, který je zvláštní také dobou kdy dorazil. Je to totiž zhruba rok poté, co Samsung uvedly „es desítky“. Verze Lite navíc vůbec nepřipomíná ony loňské vlajkové lodě. Na atraktivitě to však telefonu neubírá.

Máme tu tedy zařízení, které skrývá velice dobrou výbavu, čítající například procesor Snapdragon 855, 8 GB RAM nebo 4 500 mAh baterii. Plusové body následně Galaxy S10 Lite získává za trojnásobný fotoaparát s hlavním snímačem o rozlišení 48 Mpx.

I zde ale najdeme negativa. Například 6,7palcový SuperAMOLED displej je povedený, rozlišení Full HD+ však již moc ne, vezmeme-li v úvahu cenu 17 tisíc korun. K tomu se vzatuhují také materiály. Záda jsou sice ze skla, rám je ale plastový. Naneštěstí telefonu nechybí NFC pro pohodlné platby telefonem.

Je tu také čtečka otisků pod displejem, není nejlepší, ale ostudu s ní neuděláte. Již zmíněnou baterii navíc nabijete rychlostí 45 W, což je větší rychlost jak u aktuální vlajky Galaxy S20.

Samsung Galaxy Note 10 Lite

Řada Galaxy Note od Samsungu vždy prezentovala to nejlepší, byla jakousi výsadou pro lidi, kteří se nebáli utrati více jak 25 000 korun za telefon. Povedený stylus S Pen si ale žádá mnohem více lidí. A tak se v Samsungu letos rozhodli pro model Galaxy Note 10 Lite. Tedy telefon, jehož hlavní předností je zmíněný stylus, se kterým můžete například dělat poznámky na zhasnutém displeji, přepínat stránky u prezentace či fotit na dálku. K velkému 6,7palcovém Super AMOLED displeji se navíc skutečně hodí.

Při náročnějších úkonech pak telefon jen tak nezadýcháte. Zásluhu na tom má procesor Exynos 9810 nebo 6 GB RAM. Spolehlivý den a něco práce vám navíc zaručí 4 500mAh baterie s rychlým 25 W nabíjením. Ke škode tu však chybí bezdrátové nabíjení. Biometrika je obstarána čtečkou pod displejem, která má stále své chybky, ale nic zásadního. Pochvalu telefon zaslouží i za zadní trojitý fotoaparát s rozlišením všech snímačů 12 Mpx. Každý má však jiné využití, a tak si můžete s fotkami vyhrát.

Samsung Galaxy Xcover Pro

Galaxy Xcover je řada odolných telefonů a přesněji Galaxy Xcover Pro je zřejmě tou nejlepší současnou nabídkou zájemcům o odolný smartphone. Kromě toho, že je telefon pogumován a odolá pádům, prachu i vodě, tak je i docela pohledný. Nemá sice kdovíjaký výkon a krásný displej, ale fanoušky může nadchnout vyměnitelnou baterií. Proti celé myšlence zajímavého zařízení však stojí cena necelých 13 tisíc korun. To Samsung moc dobře neodhadl.

Samsung Galaxy A71

Pokud chcete velký displej, a zároveň již slušně vybavené zařízení, tak se rozhodně podívejte na počin od Samsungu. Tím je model Galaxy A71. Jihokorejský Samsung zde nasadil rovnou 6,7palcový panel. Ten je samozřejmě typu Super AMOLED s rozlišením Full HD+. Za další přednost telefonu by se rozhodně daly označit čtyří zadní fotoaparáty. Vůdcem zadní strany je pak 64 Mpx snímač. Potěší ale také širokoúhlý senzor. Zbylé dva snímače jsou jen již do počtu.

Pro hraní her se budete muset uspokojit se Snapdragonem 730, který naštěstí není ořezávátko. Her si navíc díky 128 GB paměti užijete kolik chcete. Pokud jde o stránku zabezpečení, tak tu má Samsung zvládnutou více způsoby. Například obličejem nebo čtečkou otisků prstů v displeji. Ta ale není tak spolehlivá. Největší sláva to není ani s baterií. Kapacita 4 500 mAh na papíře sice vypadá dobře, v reálu to nicméně znamená maximálně jeden či dva dny.


Leden

Huawei Mate 30 Pro

Oblíbená řada „manažerských“ telefonů Mate od Huawei dorazila i letos, respektive vloni, ale na český trh až v lednu 2019. Mate 30 Pro je úžasný kousek elektroniky, nabízí vysoký výkon, velký 6,53palcový displej zahnutý až do stran a majestátní zpracování v čele s obrovským kruhovým modulem fotoaparátu.

Ten skrývá čtyřčlennou sestavu 40Mpx hlavního a 40Mpx superširokoúhlého fotoaparátu, 8Mpx teleobjektivu a 3D ToF kamery. Nechybí ani velká baterie s rychlým i bezdrátovým dobíjením, stejně jako pokročilou čtečku obličeje po vzoru Face ID od Applu.

Jeden škraloup ale Mate 30 Pro přece jenom má – jde o první smartphone od Huawei, který nemá podporu Googlu, takže v něm nenajdete žádné aplikace od Googlu, natožpak obchod s aplikacemi Google Play. Vše musí nahradit Huawei Mobile Services a obchod s aplikacemi AppGallery.

Realme X2 Pro

Společnost Realme vtrhla na český trh ve velkém stylu. Jejich model Realme X2 Pro je pak opravdu povedený kousek. Předně všechny potěší procesor Qualcomm Snapdragon 855+. O výkon tak nebudou obavy. Stejně jako o úložiště, máme zde totiž 128GB paměť. Na kvalitní úrovni je také kovo-skleněná konstrukce. Velkou zbraní se stává i 6,5palcový displej s obnovovací frekvencí 90 Hz.

Také s fotoaparáty Realme X2 Pro boduje. Na zádech je totiž čtveřice snímačů, z nichž má hlavní senzor rozlišení 64 Mpx. Solidní 4 000mAh baterie potěší, ne však svou kapacitou, nýbrž rychlým 50W dobíjením. Zamrzí tak jen absence bezdrátového nabíjení. Zrovna nejlépe na tom ale není nadstavba Color OS 6.1 postavena na Androidu Pie (a s aktualizací na Android 10). Překlad není zrovna silnou stránkou a občas jsou zde chyby. To by však mohla vyřešit některá budoucí aktualizace. Jinak jde o skvělou dostupnou vlajkovou loď.

OnePlus 7T

OnePlus je tu s námi již pořádně dlouho a pomalu to vypadá, že na cokoliv sáhne, to se promění v úspěch. A důkazem toho je i OnePlus 7T, vylepšená sedmá generace zabijáků vlajkových lodí. Potěšení přinese zájemcům třeba 6,55palcový Fluid AMOLED displej s rozlišením Full HD+ a především obnovovací frekvencí 90 Hz.

Telefonu nechybí ani výkon (osmijádrový Snapdragon 855+), čtečka otisků v displeji je skvělá a fotoaparát patří k té nejvyšší špičce. Hlavní snímač má rozlišení 48 Mpx, pomáhá mu 16Mpx širokáč a 12Mpx teleobjektiv s 2x optickým zoomem. Na loňský rok velmi povedené.

Zamrzí však takové detaily, jako třeba absence bezdrátového nabíjení nebo audiojacku. Na druhou stranu ale OnePlus 7T přináší originální hardwarový přepínací prvek. A nakonec cena – telefon totiž stojí 14 tisíc korun. Za tu cenu je to skutečně dobrý nákup.

iPhone 11

Pro milovníky barevných kombinací bude iPhone 11 jako dělaný. Má 6,1″ displej technologie LED Liquid Retina, jinak ale stejné specifikace jako dva silnější bráškové, čili výkonný čipset Apple A13 Bionic a 6 GB RAM. Bohužel nemá teleobjektiv. Jeho předností je ale cena – telefon stojí necelých 21 tisíc, což je slušná cena za špičkový stroj s pár kompromisy, které ale Apple zdařile maskuje po svém. Jedná se o jeden z nejlevnějších nových iPhonů vůbec.

V roce 2020 bude trh opět zaplaven obrovským množstvím nových smartphonů. Na který z nich se těšíte úplně nejvíce?

Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články