Recenze Samsung Galaxy S20+: těsně pod vrcholem, ale přesto králem
Je to více jak 10 let, kdy Samsung představil řadu Galaxy S. Od té doby se „eskové“ modely staly jakousi doménou luxusu. Nebál bych se tyto telefony nazvat „iPhony mezi Androidy“. Smartphony Galaxy S navíc vždy přinesly to nejlepší, co si daná doba žádala. Poslední roky je však konkurence neúprosná a pro jihokorejský Samsung je to stále těžší. Dokáže model Galaxy S20+ rozdrtit konkurenci a být vaší jasnou volbou? Nebo je lepší se porozhlédnout jinde?

Nepřehlédněte:
- Recenze Samsung Galaxy S20 Ultra: když chcete být nejlepší až moc
- Recenze Samsung Galaxy S20: nekorunovaný král Androidu je zpět
Letošní rok, to nebude mít Samsung se svým vlajkovým modelem Galaxy S20+ vůbec jednoduché. V telefonu je sice skvělý foťák, nádherný displej nebo opravdu solidní výkon. Jihokorejci si však dokáží svůj výrobek řádně ocenit, čehož se pokusí využít čínská agresivní konkurence.
Novinka Galaxy S20+ má ale i přesto v rukávu stále dost triků, díky kterým se pokusí čínským piraním odolat. Bude to stačit, a zapíše se telefon do historie značky kladným písmem?
Samsung Galaxy S20+: specifikace
Konstrukce | sklo a kov, 161,9 x 73,7 x 7,8 mm, 186 g, odolnost IP68 |
---|---|
Displej | 6,7″, Dynamic AMOLED Infinity-O, HDR10+, 120 Hz, 3200 x 1440 px, 20:9, jemnost 525 ppi |
Operační systém | Android 10 + One UI 2.0 |
Procesor | 8jádrový, 2,75 GHz, Exynos 990 |
Paměť | 8 GB RAM, 128 GB úložiště, MicroSD karty (až 1 TB) |
Fotoaparát | čtyři (12 Mpx hlavní + 12 Mpx širokoúhlý + 64 Mpx teleobjektiv + 3D ToF kamera), clona f/1,8 + f/2.2 + f/2.0, OIS, umělá inteligence, 3x optický zoom, 6x hybridní zoom, 30x digitální zoom, LED blesk; přední 10 Mpx, f/2.2 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | Bluetooth 5.0, USB-C, NFC, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků pod displejem, čtečka tváře |
Baterie | 4 500 mAh, rychlonabíjení (až 25 W), bezdrátové nabíjení, reverzní bezdrátové nabíjení |
Cena a dostupnost | 25 990 Kč, březen 2020 |
Obsah balení:
- telefon Samsung Galaxy S20+
- jehla na SIM
- 25W adaptér pro nabíjení
- oboustranný USB-C kabel
- drátová špuntová sluchátka AKG s USB-C zakončením
- technická brožurka a základní průvodce
Obroušený diamant s vadou na kráse
Hned po vybalení z krabičky na vás Galaxy S20+ zapůsobí svým prémiovým designem a zpracováním. Jakmile telefon vezmete do ruky, tak je jasné, že Samsung si je jistý v kramflecích a moc dobře ví, co dělá. Sázka na prémiové materiály v kombinaci s lety zkušeností zkrátka přináší ovoce.

Rozměrově je následně Galaxy S20+ řazena mezi své sesterské kousky Galaxy S20 Ultra (recenze) a Galaxy S20 (recenze). Právě recenzovaný kousek s plusovým přídomkem se tak hodí pro ty, co nechtějí obra, ale ani nežadoní po kompaktu.
Sázka na kov a sklo tedy opět vyšla. Celý telefon pochopitelně obepíná kovový rám, elegantně přecházející ve skleněná záda. Na pravém boku, kde je mimochodem zamykací tlačítko a kolébka hlasitosti, je onen rám rozšířen pro lepší ergonomii zmíněných tlačítek. Nesmysl v podobě Bixby tlačítka se zde naštěstí nekoná, a tak zůstala opačná strana volná. Horní hrana je již zajímavější. A to díky slotu pro nanoSIM a druhou nanoSIM či paměťovou kartu, kterou Samsung jako jeden z mála výrobců neopomíná. Palec nahoru!
Spodní strana se následně nese v tradičním duchu. Uprostřed tedy máme USB-C, po jehož boku slouží reproduktor. Ten v tom však není sám a ke stereo reprodukci mu napomáhá technologie reproduktoru pod displejem. Takzvaná ozvučná deska, díky čemuž se zvuk line celým telefonem.
Stejně jako Rose v Titaniku, tak i zde nechal Samsung Jacka napospas. Pro drátový poslech hudby se tedy budete muset spolehnout buď na ty dodávané (kvalitou nezklamou) s USB-C, bezdrátové anebo s redukcí.
Jak již jsem zmínil, tak pocit v ruce při držení Galaxy S20+ je prémiový. Zároveň si však musíte dát pozor. Sklo sebou totiž nese jednu nemilou vlastnost. Klouže. A ačkoliv je model perfektně zpracován, nic nevrže a vše sedí, tak rozhodně nepůsobí dojmem, že by vydržel nějaký krkolomný pád na zem.
Ovšem do vody? To je jiná. Certifikace IP68 hovoří jasně. Ve vodě by tedy nezbytně nutnou dobu měl vydržet. Díky příjemné váze, poměrně přátelským rozměrům a dobré ergonomii se však Samsungu podařilo hrozbu pádu zmírnit.
Jedinou, zásadní kaňkou na kráse je tak rozhodně „plotýnkový“ design fotoaparátu. Mám zkrátka za to, že měl Samsung zůstat u vodorovného rozložení, jako je tomu například u Galaxy S10 (recenze). Díky tomu si totiž telefon držel svou tvář. Aktuálně tak může Samsung Galaxy S20+ připomínat kdejakou konkurenci. Modul se čtyřmi fotoaparáty navíc nepříjemně vystupuje. Na rovné ploše se tedy telefon klimbá ze strany na stranu.
Displej vám vytře zrak
Samsung to s displeji vždy uměl na výbornou. Za léta praxe v segmentu obrazovek se vytáhl na úplnou špičku. Z těchto zkušeností pak telefony jen těží. Model Galaxy S20+ je toho jasným důkazem. Máme zde totiž jeden z nejlepších panelů současnosti.
Jeho úhlopříčka činí 6,7 palců a jedná se o typ Dynamic AMOLED s úžasným rozlišením Quad HD+, díky čemuž je jemnost na skvělé úrovni. Pohled tak může rušit jen malinkatý průstřel pro 10Mpx kamerkou. Subjektivně však mohu říct, že během prvních minut používání tento faktor přehlédnete.

Velice příjemné je následně také mírné zkosení displeje. V tomto případě je pouze decentní a nehrozí nechtěné dotyky dlaní. Zároveň však zůstaly rámečky kolem displeje opravdu minimální, spodní brada je taktéž malá. Zpět ale k samotnému displeji. Barvy jsou, jak jsme u Samsungu zvyklí, spíše sytější, a působí velice dobře.
Sytější barvy v kombinaci se skvělou světelností mají za následek také velice dobré pozorovací úhly i na přímém sluníčku. Jestliže vám ale barevné podání z nějakého důvodu nevyhovuje, tak je zde více módů a můžete si vše přizpůsobit k obrazu svému.
Displej nové Galaxy S20+ toho skrývá ale ještě více. Že si dal Samsung na této části telefonu nesmírně záležet dokazuje i fakt, že zobrazovač podporuje obnovovací frekvenci 120 Hz. Již tak svižný telefon působí ještě rychleji.
Pozor, tuto funkci však musíte dodatečně zapnout v nastavení. Při prvním spuštění totiž telefon běží v 60Hz stavu. Pří zvýšené frekvenci se také musíte spokojit s Full HD+ rozlišením.
S biometrikou to není nejlepší
Po stránce zabezpečení Samsung nezvolil úplně to nejlepší. Pomineme-li klasické zadávání PIN kódů, hesel či gest, tak tu máme dva biometrické způsoby. Tím prvním je odemčení pomocí obličeje. Ale pozor, neplatí to zde jako například u konkurenčního iPhonu 11 Pro (recenze), který používá 3D čtečku tváře.
Galaxy S20+ se spoléhá jen na přední fotoaparát. Nastavení vašeho obličeje je pak velice jednoduché. Vesměs telefon udělá několik fotek vašeho obličeje z různých úhlů. Při následném odemknutí stačí probudit displej, „mrknout“ do fotoaparátu a je to.

Překvapivě musím uznat, že rozpoznání funguje opravdu dobře. Problémem nejsou ani zhoršené světelné podmínky. Pakliže si ale nasadíte sluneční brýle, či aktuálně roušku, tak se s rozpoznáním můžete rozloučit. Musím však upozornit na jeden problém. Čtečky pomocí fotoaparátů nejsou bezpečnou volbou, jelikož jdou poměrně lehce oklamat i fotografií. Pro přihlášení do bankovnictví nebo k ověření plateb raději využijte čtečku otisků.
Ta se ukrývá pod displejem a je ultrazvuková. Zjednodušeně funguje tak, že při přiložení vašeho prstu vyšle čtečka zvukový signál směrem k prstu, udělá 3D sken a pošle zpět k porovnání. Proběhne-li vše v pořádku, odemknete telefon. A zde je kámen úrazu. Tuto čtečku Samsung využil již u řady Galaxy S10.
A již zde byla občas kritizována. V řeči čísel bych řekl, že senzor rozpoznal prst v sedmi z deseti případů. Aby jste měli jistotu rozpoznání, musíte prst přiložit na místo naprosto přesně. To se mnohdy nemusí podařit, i když Samsung pospolu s AoD zobrazuje ikonu otisku na místě, kde prst přiložit.
S One UI jde všechno líp
Pamatujete na kritizovanou nadstavbu TouchWiz, se kterou se před několika lety Samsung prezentoval, a kvůli které nemohli užvatelé Samsungu přijít na jméno? Tak na ni zapomeňte. Tady je to jiná. Tady vládne One UI, tady vládne plynulost.
Konkrétně model Galaxy S20+ běží na aktuálním Androidu 10 s nadstavbou One UI ve verzi 2.1. Poslední bezpečností záplata se následně datuje k dubnu (platilo v době testování zařízení – pozn. redakce). K recenzování máme tedy to nejaktuálnější.
Ve své aktuální verzi je na tom s kondicí One UI velice dobře. Samsung si zde dal záležet a vše je svižné, odezva skvělá a v kombinaci se 120Hz displejem je One UI opravdu radost používat. Úsměv na tváři vám vykouzlí také kompletně tmavý režim napříč všemi nativními aplikacemi.
Zapnutí je posléze absolutně jednoduché: Navigační panel > Tmavý režim. Pouze přepnutí jednoho tlačítka docílíte onoho vyžadovaného tmavého designu. Ono v navigačním panelu toho rychle uděláte opravdu mnoho – od skenování QR kódů, přes filtr modrého světla, po ovládání always-on displeje.
A zde si vyhrajete, AoD lze totiž různě nastavit. Přizpůsobit si můžete styl hodin, přidat kalendář nebo zobrazit informace o hudbě. Zvolit je možno také časové rozmezí, tedy od kdy do kdy má být AoD zapnuté. Nechybí informace o nabíjení. Asi nejužitečnější je ale zobrazení ikony čtečky otisků. Bez ní byste se na senzor netrefili zrovna lehce. Také počasí můžete na zhasnutou obrazovku přidat. Je toho zkrátka opravdu hodně. Samozřejmě nesmím zapomenout na notifikace propojené s AoD.
Ono upozornění na příchozí zprávy může fungovat vícero způsoby. Máme tu blikání led blesku či obrazovky. Nejšikovnější je ale osvětlení okraje displeje. Pokud vám přijde zpráva, okraj displeje se rozsvítí. A opět si tuto funkci můžete přizpůsobit k obrazu svému – zvolit barvu nebo vizuál efektu.
Ani na OneUI však není vše tak růžové jak se zdá. Horší je to s přemírou balastu. Je zde zkrátka mnoho zdvojených aplikací Samsung kontra Google. Například takový samotný prohlížeč – vlastní od Samsungu nebo Google Chrome? Obchod Galaxy Store nebo Obchod Play? Také mnoho předinstalovaných aplikací, jako je Netfilx, Spotify, Galaxy Wearable, Smart Things atd. Naštěstí si tyto aplikace můžete jednoduše odinstalovat. Naopak vhod přijde Samsung Pass pro správu hesel.
Ale mami, já chci Snapdragon…
Aby byla vlajka vlajkou, nesmí na nic zapomenout. Vše musí být dokonalé tak, aby mohl jít v klidu spát i ten největší perfekcionista. Zde ho ale Samsung zklame. Je jasné, že chce Samsung do svých telefonů nasazovat své procesory Exynos. Cpát je ale za každou cenu? To je spíše na škodu. Možná zde výrobce ušetřil nějakou tu kačku, to však koncového zákazníka, který za telefon zaplatil 26 tisíc korun, nezajímá.
Nechápejte mě zle, zde nasazený Exynos 990 vyroben 7nm technologií je skvělým procesorem. Má dostatek výkonu téměř na vše, na co si vzpomenete, není to ale Snapdragon. Záleží-li vám na tom, aby váš telefon byl na předních příčkách různých benchmark žebříčků, tak s Galaxy S20+ nepočítejte.
Onen aktuální špičkový Snapdragon 865 je zkrátka dále, a surového výkonu nabízí mnohem více; nehledě na nižší spotřebu energie a podobně. Že Exynos není to pravé ořechové dokazuje také fakt, že na internetu koluje petice za to, aby v další vlajce od Samsungu byl pouze Snapdragon.

Bohužel, zde je tedy Exynos 990 společně s 8 GB RAM a grafikou Mali-G77 MP11. Tato sestava si následně vysloužila v benchmarku Antutu 488 tisíc bodů. Dobré skóre, nicméně takové loňské OnePlus 7T (recenze) je na tom lépe. Velice podobně si vede i mnohonásobně levnější Realme X2 Pro (recenze). A Samsung přece nemůže soupeřit s o úroveň lacinějším Realme.
Čísla jsou však jasná, a tohle si Galaxy S20+ za rámeček nedá. Možná tím největším problémem Exynosu je ale spotřeba. Procenta baterie mizí před očima, i když nic neděláte a jen na telefon koukáte. Zprvu jsme myslel, že se jedná o nějakou chybu výrobku. Nicméně tento problém nastává u většiny modelů.
Fakt, že tedy Samsung posílá do Evropy telefon s Exynosem, zatímco do Ameriky nebo na vlastní trh se Snapdragonem, je trestuhodný. Zvláště pokud telefon stojí stejné peníze. Dost už bylo ale hanění Exynosu. Při klasickém používání telefonu není s výkonem v podstatě žádný reálný problém, stejně tak si zahrajete jakýkoliv náročný videoherní titul.

Zapomenout nesmíme na režim DeX. Telefon jednoduše skrze USB-C propojíte s počítačem a následně již využíváte grafické rozhraní Samsungu pro PC. Zde již výkon narazil na své limity. Naštěstí nic výrazně obtěžujícího.
Maraton je pro něj sprosté slovo
Baterie vypadá na papíře velkolepě. Aby ne, přece jen kapacitou 4 500 mAh se hned tak někdo nepochlubí. Se samotnou výdrží to však tak slavné není. Vzpomeneme-li na všechnu tu výbavu, tak musí být každému jasné, že udržet toto dělo na uzdě nebude jednoduché.
Akumulátor vám tedy dá zhruba den klasického využití. Oddáte-li se dlouhému hraní, tak budete zásuvku hledat mnohem dřív. Hold 120Hz displej dá baterii zabrat. Je tu však řešení. Pokud si rozlišení nastavíte na Full HD+ a necháte displej na 60 Hz, tak dostane zhruba půl dne navíc.
Naštěstí je nabíjení opravdu rychlé, konkrétně se doplňuje výkonem 22,5 W. Jasně, konkurence je dál, ale Galaxy S20+ nabijete za zhruba hodinku a čtvrt. Navíc to umí i bezdrátově, pravda ne tak rychle (9 W), ale stejně. Například v práci položíte telefon na nabíječku a domů se vracíte s dobitou energií. V řeči čísel to pak trvá něco přes tři hodinky.
Pomoct můžete i příteli v nouzi. Ano, řeč je o reverzním dobíjení, kdy váš telefon poslouží jako bezdrátová nabíječka. Ale pozor, ať se příliš nevyšťavíte. I proto Samsung umožňuje nastavit kapacitu, pod kterou se vaše baterie při dobíjení jiného zařízení nedostane. Šikovné!
Zbraň hromadného focení
Největším generačním skokem se zde stal fotoaparát. Samsung musel zareagovat na stále zlepšující se konkurenci a nezaspat na vavřínech. Pro klasické fotografie zde tedy Jihokorejci osadili 12 Mpx senzor. Naštěstí již ne ten loňský, ale zcela nový. Ve srovnání právě s předešlým je senzor o 28 % větší, konkrétně má 1,8 mikronů.
Na samotný senzor tedy dopadá mnohem více světla, což uživatelé ocení především v noci. Světelnost objektivu následně činí f/1.8. Tento hlavní fotoaparát doplňuje taktéž 12Mpx snímač. Jeho úkol je ale jiný, konkrétně se stará o širokoúhlé snímky. Záběr činí 120 stupňů a do fotky tedy vměstnáte mnohem více objektů. Z dalších vlastností vypíchnu světelnost f/2.2 či super stabilní režim pro videa.

Třetím do party se zde stal teleobjektiv s rozlišením 64 Mpx. Zoom je však zklamáním, a opticky objekt přiblížíme pouze jedenkrát. Dále se musíme spolehnout na hybridní zoom. Stále to však není vše, prostor dostala také ToF kamerka. Ta se používá především pro rozmazání pozadí, stejnou práci by však Samsung zvládl i bez ní. Jedná se tedy spíše o marketingový tah.
Selfie služebníkem je 10megapixelová kamerka. Výsledné fotky jsou velice dobré, barvy věrné a na sociálních sítí s nimi uděláte parádu.
Nás ale zajímají výsledky především zadních fotoaparátů. Klasické fotky, kdy jsou dobré světelné podmínky, je Samsung bezchybný. Fotka nepostrádá barevnou věrnost a po celé své ploše je ostrá. Napomáhá také umělá inteligence, která chytře upraví barvy. Není ale tak agresivní, aby vás to nutilo vypnout.
Na přesaturované barvy jako v minulých letech tedy zapomeňte. O úspěchu či neúspěchu však často rozhodují noční fotky. Jak Galaxy S20+ obstála v této zkoušce? Na dvojku. Fotky jsou povedené, šum minimální a i detaily jsou velice kvalitní. Občas jsou však fotky mírně rozostřené, následný pokus byl ale již bezchybný. Je tedy možné, že tohle vyřeší některá budoucí aktualizace.
Co se týče širokoúhlých fotek, tak téměř nemám výtku. Při dobrých podmínkách nemají chybu. Fotky jsou ostré, detailní a rybí oko je téměř eliminováno. V noci to sice není nejlepší, šumu zkrátka neuniknete, ale ostudu rozhodně neuděláte.
Pro „optický zoom“, který je dle výrobce trojnásobný, využívá Samsung onen 64 Mpx snímač. Zoom je ale asi největší slabina. Pokud přiblížíte třikrát, tak je úroveň detailů a ostrosti na přijatelné úrovni. S hybridním deseti či třiceti násobném přiblížení je to ale horší. I tak jsou ale fotky stále použitelné.
Vyjádřit se musím také k aplikaci fotoaparátu. Přes jedno kliknutí můžete nastavit téměř vše. Přesně takto to má vypadat. Na dosah palce je tedy ovládání blesku, uzávěrky, přepnutí mezi snímači nebo režimy jako je 4:3 či 16:9. Jednoduchým slidem se dostanete k videu, nočnímu režimu (jenž je nabízen i automaticky) nebo ke slow-motion. Aplikace funguje skvěle, nic se neseká. Fotit s Galaxy S20+ je tedy ve výsledku opravdu radost.
Video skvělé, 8K nadbytečné
Velice dobře si Samsung vede také s videem. Klasicky můžete natáčet zadní video v rozlišení 4K při 60 FPS. Zde také funguje OIS, které pracuje na jedničku. Ve stejné kvalitě točí taktéž přední foťák. Výsledné video je velice dobré, neseká se, přeostření není problém, pro přechod mezi výraznými barvami platí totéž. To samé platí i pro rozlišením Full HD při 60 či 30 FPS, kde je navíc stabilizace ještě lepší. Z dalších režimů zde máme oblíbené ultra pomalé záběry při 960 fps a HD rozlišení.
Samsung Galaxy S20+ však dokáže točit i video v 8K rozlišením a 24 FPS. Proč? Snad jen kvůli tomu, aby si to mohli napsat do specifikací. Reálný přínos nevidím, jelikož takový obsah si nemá drtivá většina populace kde přehrát. Navíc zabírá strašně moc místa, zhruba 500 MB na jednu minutu. Nové 8K natáčení tedy shledávám jako naprosto zbytečné a nepoužitelné, raději využijte zmiňované 4K.
Jak fotí Samsung Galaxy S20+?
Ukázka: noční režim
Ukázka videa
Téměř dokonalé. Bude to ale stačit?
Před lety zkrátka Samsung našel recept na to, jak vyrobit smartphone, který bude komerčně úspěšný. Do kotlíku hodí prémiové materiály, špičkové vnitřnosti, perfektní displej a dochutí to skvělým fotoaparátem. Všechny tyto ingredience následně nalezneme v aktuálním vlajkovém modelu Galaxy S20+.
I přesto se ale i zde najdou negativa, a ne malé. Při ceně 26 až 28 tisíc korun je to pak opravdu trestuhodné. Například taková čtečka otisků pod displejem. Na tu se Samsung vybodl a jednoduše použil tu loňskou. A procesor? Škoda slov.
Těším se na dobu, kdy i k nám do „chudé Evropy“ začne Samsung posílat modely se Snapdragonem. Ne že by byl Exynos špatný, to rozhodně ne. Procesory od Qualcommu jsou však jiná liga. Zatím je to superdobrý telefon. Ale nejlepší tak tak není…

A co na to konkurence?
Přestože má Samsung Galaxy S20+ i nějaké ty vady na kráse, tak konkurenci to rozhodně nedělá lehké. A o kom je vlastně řeč? Předešlé roky Samsung vždy válčil hlavně s Huawei. Jejich novinka P40 Pro (recenze) pak má určitě na to, aby vlajku Samsungu poslalo ke dnu.
Pomoci by rozhodně mohl čtyř násobný fotoaparát včele s 50Mpx senzorem. Po stránce výbavy je na tom telefon taktéž skvěle. Nechybí procesor Kirin 990 s 5G či opravdu rychlé 50W nabíjení. Bohužel ale dírou v lodi jsou chybějící Google služby.

Zapomenout nesníme ani na druhý břeh. Ano, řeč je o Applu a jejich iPhonu 11 Pro Max (recenze), který se pyšní například skvělým 6,5palcovým OLED displejem, prémiovým zpracováním, brutálním výkonem s procesorem Apple A13 Bionic, bezdrátovým nabíjením nebo špičkovým trojitým fotoaparátem. Největší benefit však přináší spojení s ostatními Apple výrobky a jejich téměř dokonalý ekosystém.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | |
![]() |
Autor článku

Zajímám se o technologie všeho druhu. Mám rád ověřené produkty, ale i gadgety, které je potřeba teprve pořádně objevit. Kromě věnování se vychytávkám všeho druhu pracuji v elektrotechnickém zaměstnání. Ve volných chvílích rád sleduji fotbal a cestuji.
Zajímám se o technologie všeho druhu. Mám rád ověřené produkty, ale i gadgety, které je potřeba teprve pořádně objevit. Kromě věnování se vychytávkám všeho druhu pracuji v elektrotechnickém zaměstnání. Ve volných chvílích rád sleduji fotbal a cestuji.