Recenze Realme X3 SuperZoom: marketing zvládnutý na jedničku

Extrémní zoom, vysoká frekvence displeje, hezký design a do toho cena nepřesahující 15 tisíc. Realme X3 SuperZoom je další z telefonů, který se snaží šetřit na místech, která nikdo nepozná a na oplátku nabídnout přitažlivé technologie za přijatelnou cenu. Jak ukáže naše dnešní recenze, daří se mu to tak nějak napůl.

Realme X3 SuperZoom | foto: vlastní

Realme oficiálně existuje dva roky, ale už teď se cítí na to vyzývat k souboji ty nejsilnější konkurenty. Telefonní odnož elektronického gigantu Oppo z Šen-čenu patří mezi nemnoho výrobců, kteří si troufli do svých telefonů instalovat periskopický zoom, který umožňuje až pětinásobné optické přiblížení.

I přes tento na papíře dechberoucí parametr se model X3 SuperZoom řadí jak cenovkou, tak i hierarchickým zařazením pod 5G model X50 Pro (recenze). Když ale člověk zjistí, že levnější z této dvojice nabízí více RAM i vnitřního prostoru pro data, začne přemýšlet, jestli vážně potřebuje nejnovější procesor Snapdragon 865 a není-li přeci jen lepší ušetřit pár tisícovek.

Realme X3 SuperZoom: specifikace

Konstrukce kov a sklo, 163,8 × 75,8 × 8,9 mm, 202 g
Displej 6,6″, LCD IPS, 120 Hz, 2400 × 1080 px, poměr stran 20:9, jemnost 399 ppi
Operační systém Android 10 + Realme UI
Čipset 8jádrový, 2,96 GHz, Qualcomm Snapdragon 855+
Paměť 12 GB RAM, úložiště 256 GB (UFS 3.0), bez podpory MicroSD
Fotoaparát čtyři (64 Mpx hlavní + 8 Mpx superširokoúhlý 119° + 8 Mpx teleobjektiv + 2 Mpx makro), clona f/1.8 + f/2.3 + f/3.4 + f/2.4, OIS, až 5x optický zoom, až 60x hybridní zoom, umělá inteligence, LED blesk; duální přední (32 Mpx hlavní+ 8 Mpx širokoúhlý 105°), clona f/2.5 + f/2.2
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie dual SIM, Bluetooth 5.0, Wi-Fi, GPS, NFC, USB-C, čtečka otisků v displeji, čtečka tváře, stereo reproduktory
Baterie 4 200 mAh, rychlonabíjení 30 W
Cena a dostupnost 14 490 Kč, červen 2020

Obsah balení

  • telefon Realme X3 SuperZoom
  • jehla na SIM
  • 30W adaptér pro nabíjení
  • USB-A a USB-C kabel
  • plastový obal
  • technická brožurka a základní průvodce

Ledovec s batohem

Co se vzhledu týče, tak si s X-trojkou určitě ostudu neuděláte. Ano, pravda, zejména na šíři rámečků kolem displeje, který zabírá 90 % čelní plochy, je vidět, že telefon pochází z levnější říše. Je to zejména výškou 167 mm a šířkou 75 mm prostě takový normální „šestipalccový“ telefon.

obsah balení, Realme X3 SuperZoom | foto: vlastní

Má trochu výraznější bradu pod obrazovkou, a dobrou reklamu neudělají ani plastové boky přístroje. Ty jsou sice na stranách elegantně zploštělé, pocitu jisté lacinosti ale přesto člověk zvyklý na vyšší třídy telefonů neujde. Zvlášť když ví, že konkurence u Huawei to v této cenové kategorii zvládne lépe.

To však neznamená, že by byl snad X3 SuperZoom ošklivý, nebo nedej bože špatně zpracovaný. Naopak. Zvlášť v provedení Arctic White, které jsme měli k dispozici, je to vážně pohledný kousek. Záda telefonu připomínající neprůhledný led se ve správném nasvícení mění na modrá a házejí příjemné odlesky. Ty samozřejmě tlumené. Záda disponují matnou povrchovou úpravou, která se jeví jako zvláště odolná proti otiskům prstů.

To se však nedá říci o přední straně telefonu. Ačkoli displej kryje Gorilla Glass 5, výrobce se po čínském zvyku uchýlil k překrytí obrazovky fólií. A ta už tak antidaktyloskopické vlastnosti nemá. Navíc je na hranách nepříjemně ostrá, a tak dosti komplikuje ovládání gesty vlastní Androidu 10.

Realme X3 SuperZoom | foto: vlastní

A pokud si k tomu ještě přidáte poměrně mohutné silikonové gesto přibalené v krabičce, ještě možná rádi přepnete na „vintážní“ ovládání klasickými tlačítky pod displejem. Možná je to vše proto, že X3 nedisponuje jakoukoli certifikovanou ochranou proti vodě, a výrobce chtěl udělat maximum pro to, aby si jej neopatrní uživatelé hned nerozbili.

Folie je však to jediné, co kazí oblázkovitý dojem z telefonu. Zakulacené boky se příjemně drží a prsty přesně dosahují na tlačítka hlasitosti i vypínače. Možná i proto, že jsou umístěna o něco níže než u konkurence. Nicméně zejména majitelé iPhonů si budou muset chvilku zvykat.


Ve vypínacím tlačítku se skrývá také čtečka otisků prstů. Je poměrně přesná a za celý test jsem s ní neměl jediný problém. Občas jsem se ale neubránil řečnické otázce, proč ji vlastně Realme má. Telefon jde totiž odemykat i obličejem a tento způsob díky světelné asistenci displeje funguje poměrně spolehlivě i v úplné tmě.

Pravda, asi nebude úplně nejbezpečnější. Zejména majitelé telefonů spoléhající na 3D skenování se asi budou divit, že Realme X3 lze odemknout bez jakýchkoli problémů i v roušce. Vyvolává to otazníky nad tím, cože to telefon vlastně skenuje. Naštěstí jsem ho ale neobelstil ani fotkou ani cizí tváří a nemám proto důvod spolehlivosti čtečky obličeje nevěřit.

Každopádně pro denní používání telefonu vřele doporučuji zvolit si jen jeden z dostupných způsobů odemykání. Už jen proto, že tvář lze na rozdíl od mnohé jiné konkurence používat i k zamknutí jednotlivých aplikací nebo vstup do trezoru s hesly. Není proto potřeba se spoléhat výhradně na otisky. Dualita odemykání navíc leckdy stojí v cestě pohodlnému ovládání.

Tak například: když odemykáte otiskem, telefon ihned zobrazí pracovní plochu. Pro odemknutí obličejem je ale nutné ještě svajpnout nahoru. Leckdy jsem proto zůstal zírat na zamykací obrazovku s prstem na čtečce, a čekal, co se stane. Telefon si ale v danou chvíli zkrátka jen vybral jiný způsob odemknutí.

Každé odemykání vám zpříjemní lehká animace kolem dvou selfie kamerek v levém horním rohu. Páreček objektivů je poměrně rozměrný a člověk se neubrání dojmu, že by možná leckdy preferoval, kdyby neubíraly na obrazovce tolik místa. Ostatně daň za složitější mechaniku fotoaparátu si Realme vybírá i na zadní straně.

Čtveřice objektivů je zde umístěna v jedné linii asymetricky a telefon se proto na rovné ploše kýve. Vzhledem k nezanedbatelné, asi milimetrové výšce tohoto batohu navíc poměrně znatelně. Naštěstí lze tento problém vyřešit už zmiňovaným sice nehezkým, ale o to praktičtějším pouzdrem.

Realme X3 SuperZoom | foto: vlastní

Na telefonu potom najdeme i další nedílné prvky současných mobilních telefonů. Každý z nich však ukazuje, že X3 zkrátka má určité handicapy. Do slotu na SIM na spodní hraně dostanete dvě karty. Žádná z nich ale bohužel nebude paměťová. Reproduktor hned vedle je dostatečně hlasitý. Ale bohužel pouze jeden a spokojit se tak musíte s monofonním zvukem, kterému navíc ke kvalitě ani Dolby Atmos nepomůže. USB-C konektor zprostředkovává rychlé 30W nabíjení, ale žádnou zdířku na audiojack v jeho společnosti nehledejte.

Displej velký, ale jaký…

Když jsem o pár odstavců výše nazval X3 SuperZoom 6palcovým telefonem, nebyl jsem tak docela přesný. Obrazovka s elegantně zaoblenými rohy disponuje úhlopříčkou 6,6 palce, což je dle mého pro jakýkoli mobilní telefon naprosto limitní hodnota. Pohodlím při čtení na rozměrném displeji si Realme možná vykupuje fakt, že displej není typu AMOLED, ale IPS.

Černá proto není úplně dechberoucí a ani maximální jas kolem 450 nitů nepatří rozhodně na špičku, a to ani na špičku střední třídy. Na přímém slunci proto počítejte s výrazně zhoršenou čitelností. Realme se tento nedostatek podle mého subjektivního pozorování snaží dohnat aspoň softwarově. I když postrádá jakýkoli světelný boost, pro dosažení lépe čitelného zobrazení textu jej aspoň uměle doostřuje. Vizuálně to dle mého dojmu spíše škodí, než pomáhá.

displej, Realme X3 SuperZoom | foto: vlastní

Obrazovka nabízí rozlišení 2400 × 1080 pixelů a hustotu zobrazení 399 ppi a poměr 20:9. To jsou také naprosto ordinérní hodnoty. Co ale stále ještě tak časté není, to je možnost vybrat si mezi dvojicí vzorkovacích frekvencí. Realme nabízí 120 a 90 Hz, přičemž je možné nechat mezi nimi telefon přepínat automaticky. Pokud se pohybujete jen po menu, zůstane hodnota na nižším čísle, YouTube si ale můžete užít ve 120 Hz, což v praxi znamená možnost přehrávání 120FPS videí.

Pokud rádi hrajete některou z pár desítek androidových her, která tuto vzorkovací frekvenci podporuje, využijete ji samozřejmě také. Osobně ale patřím mezi lidi, kteří na mobilních telefonech nejsou s to tento pokrok hodnotit jako něco převratného – ve většině denních situací jej totiž jen těžko poznáte.

Systém samá exotika

O to víc se mi však líbila podoba operačního systému Android 10 s nadstavbou nazvanou lapidárně Realme UI. Ta se totiž hodně přibližuje čistému Androidu. Nečekejte žádné velké orgie skinů. K personalizaci však slouží například přizpůsobení tvaru ikonek.

Celý systém je založen na gestech. Ta jsou vlastní Androidu 10, vybrat si však lze také ovládání potažením z různých částí spodního okraje, tak, jak to známe ze starších verzí androidu. Gesta lze ale také použít ke spouštění aplikací přímo na zamčené obrazovce, anebo k rozdělení displeje mezi dva programy či vytvoření screenshotu.

Uživatelské prostředí také nabízí po vozu Samsungů vysouvatelný proužek s dalšími zástupci aplikací z boku. Ten lze použít například k volbě oné dvojice aplikací, co společně obrazovku vyplní. Škoda, že tomuto panelu chybí Samsungům vlastní možnost nastavit si dvojice aplikací spouštějících se simultánně napevno. 

Výbava (skoro) bez kompromisů

Vše běží snad i díky vyšší vzorkovací frekvenci obrazovky naprosto plynule. K tomu dopomáhá 12 GB LPDDR4X RAM ve spolupráci s loňským top procesorem Snapdragon 855+. V době uvedení dokázal X3 SuperZoom na pár chvil opanovat žebříček benchamrku AnTuTu. Dnes se řadí se skóre lehce nad 500 000 bodů někam po bok Samsungů Galaxy S20. Absenci slotu na paměťové karty asi většině populace vynahradí 256 GB vnitřní paměti, ze které je uživatelsky dostupných 226 GB.

Pro mnoho uživatelů bude ale daleko důležitější než to, jak plynule se hýbe uživatelské prostředím, spíš výdrž na jedno nabití. A ta je doslova neuvěřitelná. Konstatovat o akumulátoru o kapacitě 4 200mAh, že udrží telefon naživu celý den, by bylo asi jen zbytečné omílání banalit. Po nabití mi telefon hlásil svou připravenost fungovat 48 hodin.

Až tak růžová skutečnost rozhodně není. Ale i při běžném používání s displejem kolem tří hodin rozsvíceným jsem přicházel domů po pracovním dnu se 45 % nabité kapacity. Když k tomu přičteme ještě rychlou nabíječku v balení (jakkoli konkurence z řad třeba OnePlus umí nabíjet i rychleji než 30W), dostáváme se k vytrvalostnímu ideálu. Škoda jen, že se X3 neumí nabíjet bezdrátově.

Fotoaparát a multimédia

Kdokoli si pořídí telefon s přídomkem SuperZoom, bude ho bezesporu zajímat především kvalita fotoaparátu. A na papíře má skutečně Realme X3 co nabídnout. Už na první pohled je jasné, že možností, jak fotografovat, skrývá čínský telefon spoustu.

Pouhým okem je vidět, že každý ze čtveřice objektivů je jiný. Žlutě orámovaný čtvereček ukrývá pod sebou periskopický zoom objektiv. Články měnící ohnisko se při fotografování našíř pohybují v těle telefonu nahoru a dolu a pomocí zrcadla se na snímač překlápí obraz v úhlu 90 stupňů.

fotoaparát, Realme X3 SuperZoom | foto: vlastní

Primární objektiv se pyšní 64Mpx snímačem, který posléze přepočítává fotografie na 16Mpx. Vedle něj pak nalezneme 8Mpx ultrawide se záběrem 119 stupňů, a nakonec i makrosklo s 2 Mpx. Přepínání mezi nimi probíhá buď krokově anebo plynule sunutím prstu po okraji obrazu. Jen pro makrorežim je nutné se přesunout do položky „Další“.

Rolovacím přepínáním je pak uživatelsky v aplikaci dostupné i přepnutí na plné rozlišení hlavního snímače, popřípadě pořízení nočního snímku. Hned u levého palce tlačítko s tajuplným názvem AI. Jeho přepínáním Realme oficiálně mění nastavení scény, dle mého subjektivního pozorování ale spíše přidává jas a barevnou saturaci.

Bohužel však Realme X3 SuperZoom nedokáže dostát očekáváním, která fotografické zaměření přístroje vyvolává. Každý z objektivů má svůj vlastní problém, který jde jen velmi těžko překonávat. Pro hlavní fotoaparát se největší nepřítel nazývá kontrast. Fotografie se v některých případech podle hladiny světla buď nepříjemně slévají a šednou a je potřeba si pomoci HDR, anebo fotíte jen přepálené fotografie plné nevyvážitelné bílé.

Makrosklo je sice použitelné už přibližně od čtyř centimetrů vzdálenosti od objektu. Sráží ho ale zase zbytečně nízké rozlišení snímače, které začne být zřejmé už jen při malém přiblížení fotky. Fotit ultrawide objektivem zase znamená smířit se s často neostrými konturami a rozmazaným pohybem na fotografii – nemá totiž autofocus.

Oproti hlavnímu objektivu má navíc úplně jiné, saturovanější, barevné podání. Snad jediný objektiv, ke kterému nemám větších výhrad, je superzoom. Ten se však musí také často vypořádávat z logiky věci nižší světelností celé soustavy. Pokud se slunce už sklání k západu, je potřeba se smířit s vyšší hladinou šumu. Všechna skla pak mají extrémní problémy s ostřením ve večerních podmínkách.

Pokud se už ale podaří najít optimální světelné podmínky, dokáže zejména hlavní objektiv vyfotit i pěkné fotografie. Sytosti lze pomoci zapnutím tlačítka AI Dazzle a zbytek už Realme zvládne samo. Stejně tak přináší X3 velmi zajímavý přístup k nočnímu režimu. Ten nejen že dokáže krásně vytáhnout stíny i světlé plochy, ale navíc disponuje i režimy pro stativ a zvláštním módem pro focení hvězdné oblohy – ten otevře závěrku na pár minut, aby pochytal co nejvíce světla.

Realme X3 SuperZoom | foto: vlastní

Spokojen nejsem ani s výkonem selfie fotoaparátu. V pokojovém osvětlení je téměř nepoužitelný – opět bojuje s přepálenými bílými plochami, šumem i rozpitými konturami. Pokud najdete dobré světlo, asi nelze mít větších výhrad. I když i zde bych ocenil rozumnější práci s kontrastem a méně umělého zaostření objektů.

O dost lepší výkony paradoxně předvání deklarovaný fotomobil v oblasti natáčení videa. Parametricky se od konkurence příliš neliší – dokáže natáčet opticky stabilizovaný obraz v rozlišení 4K s 60 FPS hlavním objektivem. Pokud se rozhodnete natáčet širokoúhle, kromě nepřirozené změny kompozice posilované vzdáleností objektivů od sebe se připravte také na redukci rozlišení na 1080p a odstabilizování.

Neznámo proč však videa netrpí žádným výše zmíněným problémem. Barvy jsou dostatečně saturované, ostření neznamená sebemenší problém a optická stabilizace odvádí extrémně dobrou práci. Zvukoví labužníci by snad mohli mít výhrady k přebuzeným výškám v záznamu. Koncert zachycený na videu, které řeže vyšším a středovým spektrem do uší, byl v reálu naprosto zahuhlaný a nekonkrétní.

Jak fotí Realme X3 SuperZoom?

Ukázka: noční režim

Ukázka: optický zoom (1x, 2x, 5x a 10x)

Závěr

Realme X3 SuperZoom přináší za málo peněz poměrně dost muziky. Velmi použitelná grafická nadstavba, sympatický design a i řada technologických vychytávek dávají dohromady poměrně sympatický koktejl vlastností. Pokud by zapracovalo na vlastnostech fotoaparátu, který slibuje být hlavním tahákem, jen těžko by hledalo konkurenci.

Realme X3 SuperZoom | foto: vlastní

Takhle ale zůstává starou pravdou, že zavedení čínští konkurenti, jako Xiaomi nebo OnePlus, popřípadě i Huawei (pokud se někdy povede vyřešit blokádu aplikací od Google), udělají lepší službu.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
 hezký design  vzhledem k očekáváním podprůměrný fotoaparát
 v poměru k ceně velkorysá hardwarová výbava  absence zvýšené odolnosti
 120Hz displej  schází bezdrátové nabíjení
 vysoká výdrž na jedno nabití

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."

Recenze Realme X3 SuperZoom: marketing zvládnutý na jedničku

Extrémní zoom, vysoká frekvence displeje, hezký design a do toho cena nepřesahující 15 tisíc. Realme X3 SuperZoom je další z telefonů, který se snaží šetřit na místech, která nikdo nepozná a na oplátku nabídnout přitažlivé technologie za přijatelnou cenu. Jak ukáže naše dnešní recenze, daří se mu to tak nějak napůl.

Realme X3 SuperZoom | foto: vlastní

Realme oficiálně existuje dva roky, ale už teď se cítí na to vyzývat k souboji ty nejsilnější konkurenty. Telefonní odnož elektronického gigantu Oppo z Šen-čenu patří mezi nemnoho výrobců, kteří si troufli do svých telefonů instalovat periskopický zoom, který umožňuje až pětinásobné optické přiblížení.

I přes tento na papíře dechberoucí parametr se model X3 SuperZoom řadí jak cenovkou, tak i hierarchickým zařazením pod 5G model X50 Pro (recenze). Když ale člověk zjistí, že levnější z této dvojice nabízí více RAM i vnitřního prostoru pro data, začne přemýšlet, jestli vážně potřebuje nejnovější procesor Snapdragon 865 a není-li přeci jen lepší ušetřit pár tisícovek.

Realme X3 SuperZoom: specifikace

Konstrukce kov a sklo, 163,8 × 75,8 × 8,9 mm, 202 g
Displej 6,6″, LCD IPS, 120 Hz, 2400 × 1080 px, poměr stran 20:9, jemnost 399 ppi
Operační systém Android 10 + Realme UI
Čipset 8jádrový, 2,96 GHz, Qualcomm Snapdragon 855+
Paměť 12 GB RAM, úložiště 256 GB (UFS 3.0), bez podpory MicroSD
Fotoaparát čtyři (64 Mpx hlavní + 8 Mpx superširokoúhlý 119° + 8 Mpx teleobjektiv + 2 Mpx makro), clona f/1.8 + f/2.3 + f/3.4 + f/2.4, OIS, až 5x optický zoom, až 60x hybridní zoom, umělá inteligence, LED blesk; duální přední (32 Mpx hlavní+ 8 Mpx širokoúhlý 105°), clona f/2.5 + f/2.2
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie dual SIM, Bluetooth 5.0, Wi-Fi, GPS, NFC, USB-C, čtečka otisků v displeji, čtečka tváře, stereo reproduktory
Baterie 4 200 mAh, rychlonabíjení 30 W
Cena a dostupnost 14 490 Kč, červen 2020

Obsah balení

  • telefon Realme X3 SuperZoom
  • jehla na SIM
  • 30W adaptér pro nabíjení
  • USB-A a USB-C kabel
  • plastový obal
  • technická brožurka a základní průvodce

Ledovec s batohem

Co se vzhledu týče, tak si s X-trojkou určitě ostudu neuděláte. Ano, pravda, zejména na šíři rámečků kolem displeje, který zabírá 90 % čelní plochy, je vidět, že telefon pochází z levnější říše. Je to zejména výškou 167 mm a šířkou 75 mm prostě takový normální „šestipalccový“ telefon.

obsah balení, Realme X3 SuperZoom | foto: vlastní

Má trochu výraznější bradu pod obrazovkou, a dobrou reklamu neudělají ani plastové boky přístroje. Ty jsou sice na stranách elegantně zploštělé, pocitu jisté lacinosti ale přesto člověk zvyklý na vyšší třídy telefonů neujde. Zvlášť když ví, že konkurence u Huawei to v této cenové kategorii zvládne lépe.

To však neznamená, že by byl snad X3 SuperZoom ošklivý, nebo nedej bože špatně zpracovaný. Naopak. Zvlášť v provedení Arctic White, které jsme měli k dispozici, je to vážně pohledný kousek. Záda telefonu připomínající neprůhledný led se ve správném nasvícení mění na modrá a házejí příjemné odlesky. Ty samozřejmě tlumené. Záda disponují matnou povrchovou úpravou, která se jeví jako zvláště odolná proti otiskům prstů.

To se však nedá říci o přední straně telefonu. Ačkoli displej kryje Gorilla Glass 5, výrobce se po čínském zvyku uchýlil k překrytí obrazovky fólií. A ta už tak antidaktyloskopické vlastnosti nemá. Navíc je na hranách nepříjemně ostrá, a tak dosti komplikuje ovládání gesty vlastní Androidu 10.

Realme X3 SuperZoom | foto: vlastní

A pokud si k tomu ještě přidáte poměrně mohutné silikonové gesto přibalené v krabičce, ještě možná rádi přepnete na „vintážní“ ovládání klasickými tlačítky pod displejem. Možná je to vše proto, že X3 nedisponuje jakoukoli certifikovanou ochranou proti vodě, a výrobce chtěl udělat maximum pro to, aby si jej neopatrní uživatelé hned nerozbili.

Folie je však to jediné, co kazí oblázkovitý dojem z telefonu. Zakulacené boky se příjemně drží a prsty přesně dosahují na tlačítka hlasitosti i vypínače. Možná i proto, že jsou umístěna o něco níže než u konkurence. Nicméně zejména majitelé iPhonů si budou muset chvilku zvykat.


Ve vypínacím tlačítku se skrývá také čtečka otisků prstů. Je poměrně přesná a za celý test jsem s ní neměl jediný problém. Občas jsem se ale neubránil řečnické otázce, proč ji vlastně Realme má. Telefon jde totiž odemykat i obličejem a tento způsob díky světelné asistenci displeje funguje poměrně spolehlivě i v úplné tmě.

Pravda, asi nebude úplně nejbezpečnější. Zejména majitelé telefonů spoléhající na 3D skenování se asi budou divit, že Realme X3 lze odemknout bez jakýchkoli problémů i v roušce. Vyvolává to otazníky nad tím, cože to telefon vlastně skenuje. Naštěstí jsem ho ale neobelstil ani fotkou ani cizí tváří a nemám proto důvod spolehlivosti čtečky obličeje nevěřit.

Každopádně pro denní používání telefonu vřele doporučuji zvolit si jen jeden z dostupných způsobů odemykání. Už jen proto, že tvář lze na rozdíl od mnohé jiné konkurence používat i k zamknutí jednotlivých aplikací nebo vstup do trezoru s hesly. Není proto potřeba se spoléhat výhradně na otisky. Dualita odemykání navíc leckdy stojí v cestě pohodlnému ovládání.

Tak například: když odemykáte otiskem, telefon ihned zobrazí pracovní plochu. Pro odemknutí obličejem je ale nutné ještě svajpnout nahoru. Leckdy jsem proto zůstal zírat na zamykací obrazovku s prstem na čtečce, a čekal, co se stane. Telefon si ale v danou chvíli zkrátka jen vybral jiný způsob odemknutí.

Každé odemykání vám zpříjemní lehká animace kolem dvou selfie kamerek v levém horním rohu. Páreček objektivů je poměrně rozměrný a člověk se neubrání dojmu, že by možná leckdy preferoval, kdyby neubíraly na obrazovce tolik místa. Ostatně daň za složitější mechaniku fotoaparátu si Realme vybírá i na zadní straně.

Čtveřice objektivů je zde umístěna v jedné linii asymetricky a telefon se proto na rovné ploše kýve. Vzhledem k nezanedbatelné, asi milimetrové výšce tohoto batohu navíc poměrně znatelně. Naštěstí lze tento problém vyřešit už zmiňovaným sice nehezkým, ale o to praktičtějším pouzdrem.

Realme X3 SuperZoom | foto: vlastní

Na telefonu potom najdeme i další nedílné prvky současných mobilních telefonů. Každý z nich však ukazuje, že X3 zkrátka má určité handicapy. Do slotu na SIM na spodní hraně dostanete dvě karty. Žádná z nich ale bohužel nebude paměťová. Reproduktor hned vedle je dostatečně hlasitý. Ale bohužel pouze jeden a spokojit se tak musíte s monofonním zvukem, kterému navíc ke kvalitě ani Dolby Atmos nepomůže. USB-C konektor zprostředkovává rychlé 30W nabíjení, ale žádnou zdířku na audiojack v jeho společnosti nehledejte.

Displej velký, ale jaký…

Když jsem o pár odstavců výše nazval X3 SuperZoom 6palcovým telefonem, nebyl jsem tak docela přesný. Obrazovka s elegantně zaoblenými rohy disponuje úhlopříčkou 6,6 palce, což je dle mého pro jakýkoli mobilní telefon naprosto limitní hodnota. Pohodlím při čtení na rozměrném displeji si Realme možná vykupuje fakt, že displej není typu AMOLED, ale IPS.

Černá proto není úplně dechberoucí a ani maximální jas kolem 450 nitů nepatří rozhodně na špičku, a to ani na špičku střední třídy. Na přímém slunci proto počítejte s výrazně zhoršenou čitelností. Realme se tento nedostatek podle mého subjektivního pozorování snaží dohnat aspoň softwarově. I když postrádá jakýkoli světelný boost, pro dosažení lépe čitelného zobrazení textu jej aspoň uměle doostřuje. Vizuálně to dle mého dojmu spíše škodí, než pomáhá.

displej, Realme X3 SuperZoom | foto: vlastní

Obrazovka nabízí rozlišení 2400 × 1080 pixelů a hustotu zobrazení 399 ppi a poměr 20:9. To jsou také naprosto ordinérní hodnoty. Co ale stále ještě tak časté není, to je možnost vybrat si mezi dvojicí vzorkovacích frekvencí. Realme nabízí 120 a 90 Hz, přičemž je možné nechat mezi nimi telefon přepínat automaticky. Pokud se pohybujete jen po menu, zůstane hodnota na nižším čísle, YouTube si ale můžete užít ve 120 Hz, což v praxi znamená možnost přehrávání 120FPS videí.

Pokud rádi hrajete některou z pár desítek androidových her, která tuto vzorkovací frekvenci podporuje, využijete ji samozřejmě také. Osobně ale patřím mezi lidi, kteří na mobilních telefonech nejsou s to tento pokrok hodnotit jako něco převratného – ve většině denních situací jej totiž jen těžko poznáte.

Systém samá exotika

O to víc se mi však líbila podoba operačního systému Android 10 s nadstavbou nazvanou lapidárně Realme UI. Ta se totiž hodně přibližuje čistému Androidu. Nečekejte žádné velké orgie skinů. K personalizaci však slouží například přizpůsobení tvaru ikonek.

Celý systém je založen na gestech. Ta jsou vlastní Androidu 10, vybrat si však lze také ovládání potažením z různých částí spodního okraje, tak, jak to známe ze starších verzí androidu. Gesta lze ale také použít ke spouštění aplikací přímo na zamčené obrazovce, anebo k rozdělení displeje mezi dva programy či vytvoření screenshotu.

Uživatelské prostředí také nabízí po vozu Samsungů vysouvatelný proužek s dalšími zástupci aplikací z boku. Ten lze použít například k volbě oné dvojice aplikací, co společně obrazovku vyplní. Škoda, že tomuto panelu chybí Samsungům vlastní možnost nastavit si dvojice aplikací spouštějících se simultánně napevno. 

Výbava (skoro) bez kompromisů

Vše běží snad i díky vyšší vzorkovací frekvenci obrazovky naprosto plynule. K tomu dopomáhá 12 GB LPDDR4X RAM ve spolupráci s loňským top procesorem Snapdragon 855+. V době uvedení dokázal X3 SuperZoom na pár chvil opanovat žebříček benchamrku AnTuTu. Dnes se řadí se skóre lehce nad 500 000 bodů někam po bok Samsungů Galaxy S20. Absenci slotu na paměťové karty asi většině populace vynahradí 256 GB vnitřní paměti, ze které je uživatelsky dostupných 226 GB.

Pro mnoho uživatelů bude ale daleko důležitější než to, jak plynule se hýbe uživatelské prostředím, spíš výdrž na jedno nabití. A ta je doslova neuvěřitelná. Konstatovat o akumulátoru o kapacitě 4 200mAh, že udrží telefon naživu celý den, by bylo asi jen zbytečné omílání banalit. Po nabití mi telefon hlásil svou připravenost fungovat 48 hodin.

Až tak růžová skutečnost rozhodně není. Ale i při běžném používání s displejem kolem tří hodin rozsvíceným jsem přicházel domů po pracovním dnu se 45 % nabité kapacity. Když k tomu přičteme ještě rychlou nabíječku v balení (jakkoli konkurence z řad třeba OnePlus umí nabíjet i rychleji než 30W), dostáváme se k vytrvalostnímu ideálu. Škoda jen, že se X3 neumí nabíjet bezdrátově.

Fotoaparát a multimédia

Kdokoli si pořídí telefon s přídomkem SuperZoom, bude ho bezesporu zajímat především kvalita fotoaparátu. A na papíře má skutečně Realme X3 co nabídnout. Už na první pohled je jasné, že možností, jak fotografovat, skrývá čínský telefon spoustu.

Pouhým okem je vidět, že každý ze čtveřice objektivů je jiný. Žlutě orámovaný čtvereček ukrývá pod sebou periskopický zoom objektiv. Články měnící ohnisko se při fotografování našíř pohybují v těle telefonu nahoru a dolu a pomocí zrcadla se na snímač překlápí obraz v úhlu 90 stupňů.

fotoaparát, Realme X3 SuperZoom | foto: vlastní

Primární objektiv se pyšní 64Mpx snímačem, který posléze přepočítává fotografie na 16Mpx. Vedle něj pak nalezneme 8Mpx ultrawide se záběrem 119 stupňů, a nakonec i makrosklo s 2 Mpx. Přepínání mezi nimi probíhá buď krokově anebo plynule sunutím prstu po okraji obrazu. Jen pro makrorežim je nutné se přesunout do položky „Další“.

Rolovacím přepínáním je pak uživatelsky v aplikaci dostupné i přepnutí na plné rozlišení hlavního snímače, popřípadě pořízení nočního snímku. Hned u levého palce tlačítko s tajuplným názvem AI. Jeho přepínáním Realme oficiálně mění nastavení scény, dle mého subjektivního pozorování ale spíše přidává jas a barevnou saturaci.

Bohužel však Realme X3 SuperZoom nedokáže dostát očekáváním, která fotografické zaměření přístroje vyvolává. Každý z objektivů má svůj vlastní problém, který jde jen velmi těžko překonávat. Pro hlavní fotoaparát se největší nepřítel nazývá kontrast. Fotografie se v některých případech podle hladiny světla buď nepříjemně slévají a šednou a je potřeba si pomoci HDR, anebo fotíte jen přepálené fotografie plné nevyvážitelné bílé.

Makrosklo je sice použitelné už přibližně od čtyř centimetrů vzdálenosti od objektu. Sráží ho ale zase zbytečně nízké rozlišení snímače, které začne být zřejmé už jen při malém přiblížení fotky. Fotit ultrawide objektivem zase znamená smířit se s často neostrými konturami a rozmazaným pohybem na fotografii – nemá totiž autofocus.

Oproti hlavnímu objektivu má navíc úplně jiné, saturovanější, barevné podání. Snad jediný objektiv, ke kterému nemám větších výhrad, je superzoom. Ten se však musí také často vypořádávat z logiky věci nižší světelností celé soustavy. Pokud se slunce už sklání k západu, je potřeba se smířit s vyšší hladinou šumu. Všechna skla pak mají extrémní problémy s ostřením ve večerních podmínkách.

Pokud se už ale podaří najít optimální světelné podmínky, dokáže zejména hlavní objektiv vyfotit i pěkné fotografie. Sytosti lze pomoci zapnutím tlačítka AI Dazzle a zbytek už Realme zvládne samo. Stejně tak přináší X3 velmi zajímavý přístup k nočnímu režimu. Ten nejen že dokáže krásně vytáhnout stíny i světlé plochy, ale navíc disponuje i režimy pro stativ a zvláštním módem pro focení hvězdné oblohy – ten otevře závěrku na pár minut, aby pochytal co nejvíce světla.

Realme X3 SuperZoom | foto: vlastní

Spokojen nejsem ani s výkonem selfie fotoaparátu. V pokojovém osvětlení je téměř nepoužitelný – opět bojuje s přepálenými bílými plochami, šumem i rozpitými konturami. Pokud najdete dobré světlo, asi nelze mít větších výhrad. I když i zde bych ocenil rozumnější práci s kontrastem a méně umělého zaostření objektů.

O dost lepší výkony paradoxně předvání deklarovaný fotomobil v oblasti natáčení videa. Parametricky se od konkurence příliš neliší – dokáže natáčet opticky stabilizovaný obraz v rozlišení 4K s 60 FPS hlavním objektivem. Pokud se rozhodnete natáčet širokoúhle, kromě nepřirozené změny kompozice posilované vzdáleností objektivů od sebe se připravte také na redukci rozlišení na 1080p a odstabilizování.

Neznámo proč však videa netrpí žádným výše zmíněným problémem. Barvy jsou dostatečně saturované, ostření neznamená sebemenší problém a optická stabilizace odvádí extrémně dobrou práci. Zvukoví labužníci by snad mohli mít výhrady k přebuzeným výškám v záznamu. Koncert zachycený na videu, které řeže vyšším a středovým spektrem do uší, byl v reálu naprosto zahuhlaný a nekonkrétní.

Jak fotí Realme X3 SuperZoom?

Ukázka: noční režim

Ukázka: optický zoom (1x, 2x, 5x a 10x)

Závěr

Realme X3 SuperZoom přináší za málo peněz poměrně dost muziky. Velmi použitelná grafická nadstavba, sympatický design a i řada technologických vychytávek dávají dohromady poměrně sympatický koktejl vlastností. Pokud by zapracovalo na vlastnostech fotoaparátu, který slibuje být hlavním tahákem, jen těžko by hledalo konkurenci.

Realme X3 SuperZoom | foto: vlastní

Takhle ale zůstává starou pravdou, že zavedení čínští konkurenti, jako Xiaomi nebo OnePlus, popřípadě i Huawei (pokud se někdy povede vyřešit blokádu aplikací od Google), udělají lepší službu.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
 hezký design  vzhledem k očekáváním podprůměrný fotoaparát
 v poměru k ceně velkorysá hardwarová výbava  absence zvýšené odolnosti
 120Hz displej  schází bezdrátové nabíjení
 vysoká výdrž na jedno nabití

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."