Čínské Realme není žádný otloukánek a vedle svého prémiověji zaměřeného sourozence OnePlus také patří do rodiny BBK Electronics, jejíž hlavní vlajkovou lodí je firma Oppo. Mladičké Realme se na našem trhu etabluje od konce loňského roku a za tu dobu stihla vypustit již třetí generaci (třetí pro Čechy, dohromady již sedmou) svých telefonů střední třídy.
Nikoliv skrz vlajkové telefony, ale právě prostřednictvím těchto levnějších a pro většinu klientely tak velmi dostupných telefonů chce Realme setřást své konkurenty z rodné Číny z piedestalu nejlepších výrobců levných telefonů. A Realme 7 na to jde tou správnou cestou – rozhodně není drahé, ale nabízí technologie, o kterých zatím konkurence jenom sní.
Konstrukce | plast, 162,3 × 75,4 × 9,4 mm, 196,5 g |
---|---|
Displej | 6,5″, IPS LCD, 90 Hz, 2400 × 1080 px, poměr stran 20:9, jemnost 405 ppi |
Operační systém | Android 10 + Realme UI |
Čipset | 8jádrový, 2,05 GHz, MediaTek Helio G95 |
Paměť | 6/8 GB RAM, úložiště 64/128 GB (UFS 2.1) + MicroSD slot |
Fotoaparát | čtyři (48 Mpx hlavní + 8 Mpx širokoúhlý 119° + 2 Mpx makro + 2 Mpx hloubkový), clona f/1.8 + f/2.3 + f/2.4 + f/2.4, umělá inteligence, EIS, LED blesk; přední 16 Mpx, clona f/2.1 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | Dual SIM, Bluetooth 5.1, USB-C, Wi-Fi, GPS, NFC, čtečka otisků na boku, čtečka tváře, 3,5mm jack |
Baterie | 5 000 mAh, rychlonabíjení 30 W |
Cena a dostupnost | od 4 999 Kč, říjen 2020 |
Vzhledovou stránku telefonu se výrobce pokusil navrhnou tak, aby nebyla křiklavá, ale zároveň nebyla nudná. To se povedlo. Telefon má na zádech pohledný gradient a část levé strany je jakoby oddělena, takže odlesky se zde lámou druhým směrem. Svislé logo výrobce i uskupení fotosenzorů jen doplňuje důstojný výraz telefonu – ještě k tomu v námi testované šedé variantě.
Trocha té domnělé prémiovosti se vypaří ve chvíli, kdy telefon vezmete do rukou. Je zcela evidentně kompletně plastový, zároveň ale docela buclatý (9,4 milimetrů v pase není málo) a k tomu ještě těžký 196,5 gramu. Neberte mě ale negativně – plast by neměl vadit, je příjemný na dotek a když se přístroj náhodou setká se zemí, jen se pozdraví a každý půjde svou vlastní cestou. Navíc plastová konstrukce je fakt pevná a ani při pokusu o ohnutí si nevšimnete výraznějšího podvolení.
Po ergonomické stránce telefon nemá slabého místa. Není nijak přerostlý, takže do průměrných rukou padne výborně. Pravý palec okamžitě dopadne na čtečku otisků, která se skryla do zamykacího tlačítka. Její spolehlivost a rychlost je na fantastické úrovni, což je fajn vidět i u telefonů v této cenové relaci.
Vrátíme-li se k ergonomii telefonu, na protilehlé straně, zřejmě na místě, kde máte pravý ukazováček (případně levý palec), najdeme regulátor hlasitosti rozdělený na dvě stejně velká tlačítka. Přehlédnout se vám nejspíš nepodaří ani vskutku univerzální slot, do kterého nacpete nejenom dvě nanoSIM, ale k nim ještě MicroSD kartu.
A příjemnými zprávami zdaleka nekončíme, dole totiž našel prostor kromě nabíjecího USB-C portu také 3,5mm sluchátkový jack, o který cílová skupina nenasytně žádá. Zklamu ale jiné: není tu stereo reproduktor, na ten zřejmě nezbyly peníze. Realme u modelu 7 vypouští také archaické prvky, jako notifikační diodku a nedostalo se ani na zvýšenou odolnost podloženou certifikací.
Po stránce designu a zpracování si Realme dovolilo minimum přešlapů. Vy ale tak nějak tušíte, že telefon bezchybný nebude; a to ani v dost nízko položené cenové kategorii. A displej potvrzuje, že Realme se vydalo správnou cestou, kterou může zahanbit nejednu konkurenci se stejným cenovým stropem.
Pravda, na pohled není užitý IPS LCD panel žádné terno. Barvičky se snaží mít dynamický barevný rozsah a trochu pomáhá i efekt OSIE pro lepší uživatelský zážitek, ale ani tak se na kvalitu třebaže levnějších OLEDů Realme nešplhá. Potěší ale klasiky jako ochrana zraku, tmavý režim a dobře fungující automatický jas.
Víc člověk už snad ani nepotřebuje. I když víte co, je ještě jedna technologie, kterou umí displej Realme 7 a tu si zamilujete. Čínský výrobce implementoval v cenové kategorii do 5 tisíc korun nevídanou obnovovací frekvenci 90 Hz. Ta se pochopitelně nedobře podepisuje na baterii, ale co už. Výstřelek moderní smartphonové produkce teď může okusit téměř každý uživatel a za to si Realme zaslouží pochvalu.
Kompozičně je displej velký 6,5 palce a nabízí standardizovaný poměr 20:9. Rozlišení 2400 × 1080 pixelů je zcela dostačující a i s ohledem na cenu totální povinností; jemnost 405 pixelů na palec hovoří za všechno. Rámečky se telefon snaží držet nahoře i po stranách stejné, oko zhýčkané vlajkovými topmodely dráždí snad jen dolní brada. Průstřel v levém horní rohu nepatří k nejmenším, ale odpudivý není.
Pamětníci jistě velmi dobře pamatují – a není to tak dávno – když vstupovala na český trh mladá a nadějná čínská značka Xiaomi. Uživatelé si software MIUI překládali takřka na koleni a kvalita byla taková, no, poloprofesionální. A i když za Realme UI, jak se zdejší mohutná grafická nadstavba nad Androidem jmenuje, nestojí silná komunita, ale tým profíků, moc velký rozdíl to není.
Nechci hned ze začátku shazovat systém jen kvůli nesprávnému překladu některých střípků, ale vlastně je to přesně to, co mi na jinak povedené, leč opravdu masivní nadstavbě vadí zdaleka nejvíc. Animace plynulé, barev všude plno, customizace vyčerpávající, nastavení v rámci možností přehledné. Ale ty tragikomické překlady…
Dovolte mi pár příkladů. Tipne si někdo z vás, co znamená “Zobrazení předního fotoaparátu aplikací”? Sám vlastně po víc jak týdnu testování nevím. A systém je plný dalších minimálně pofidérních překladů, jako třeba “SOS v tísni” nebo “Prostor Děti”. Jindy zase Realme nechává některé funkce bez překladu (“App Cloner”, “Game Space”), ale jiné zase nesmyslně překládá (“Digitální pohodlí”). Pro neanglicky hovořící uživatele to může být překážka.
Abych ale jen nekydal hnůj. Realme 7 má jinak několik skutečně zajímavých funkcí. Tak třeba chytrý boční panel, který dobře znají fanoušci Samsungu. Do vysunovacího panelu si můžete přidat oblíbené aplikace nebo úkony jako snímek či záznam obrazovky. Hlavní nevýhoda? Panel je pouze na pravé straně, takže pro leváky asi nic moc.
Zcela otevřeně: při cenovém maximu 5 tisíc korun nečekáte, že bude váš telefon kdovíjaký démon a kapesní trhač asfaltu. To Realme 7 vskutku není. Ale na to, že za něj výrobce nechce přehnanou pálku, vybavil jej velmi kvalitním hardwarem, který ustojí kdejakou výzvu.
Čipová sada – mozek celé zařízení – se jmenuje MediaTek Helio G95 a jde vlastně o jeden z nejlevnějších čipsetů, který je tzv. “herní”. Opravdu s velkými uvozovkami herní je, a to zejména díky specializovanému softwaru, který zaměří maximální výkon na mobilní hru a ostatní funkce utlumí. Pokud to s hrami myslíte vážně, asi byste měli mířit trochu výš. Třeba model 7 Pro je na to lépe vybavený, stejně jako obdobné kousky od konkurence.
Základní úkony typu surfování internetem, procházení sociálních sítí, sledování videí či jednoduchá pracovní agenda jako maily, RSS čtečka a podobně je pro Realme 7 snadný úkol. Díky přítomnosti 8GB RAM v našem testovacím vzorku navíc ani systém neklade vašim požadavkům moc velké překážky a vše běží nadmíru dobře. U varianty s 6GB operační pamětí bych ale takovou jistotu neměl, tak na to případně dejte pozor.
Realme 7 přichází s jedním z největších masově využívaných akumulátorů. Kapacita 5 000 mAh je dost na to, aby upoutala pozornost zájemců. V praxi zvládá telefon při běžném pracovním dni s klidem i tužší zacházení, u večeře svítilo průběžně 30 až 40 %. To je prostě slušné, když si vezmete, že za den provedete jeden nebo dva telefonáty, celou dobu chatujete, vyřizujete maily, fotíte vše kolem sebe a do toho cestou z a do práce posloucháte hudbu z bezdrátových sluchátek. Dva dny zmákne taky, ale už to chce trochu utáhnout opasek.
Spásou je vždy superrychlé nabíjení. Pravda, u takto levných telefonů už není 30W nabíjení takovým nezvykem, ale na stranu druhou je to pořád funkce, která potěší. Na nabití telefonu tak nemusíte čekat hodiny, ale z 0 na 50 % se dostanete za příjemnou půlhodinku. To je tak akorát na to se ráno vysprchovat a nasnídat. Do 100 % dojde baterie s přibaleným adaptérem za hodinku a deset minut. Na bezdrát se netěšte, to je výsada dražších.
Hodnotit fotoaparát vlastně není vůbec jednoduché, žádný výrobce totiž za 5 tisíc korun neumí vykouzlit něco, z čeho se posadíte na zadek. Realme 7 tak dosahuje velice příjemných kvalit, které ale v žádném případě neohromí a telefon tak trochu popírá současný trend, podle kterého největší procento zákazníků kupuje nový telefon právě kvůli fotoaparátu.
Pojďme k věci. Realme se vydalo cestou “čím víc kamer, tím víc Adidas”. Na zádech přístroje v batůžku velikosti ledvinky tak najdeme čtyři svisle uspořádané snímače a velkou LEDku. Máme zde hlavní 48Mpx široký fotosenzor, 8Mpx ultrawide fotoaparát a dvojici 2Mpx objektivů pro makro a bokeh efekt. Ty jsou k ničemu, to přiznám hned. Makro není vybaveno stabilizací, takže vždy tak 1 z 6 fotek je koukatelná. Objektiv pro hloubku ostrosti svou práci také neodvádí dobře a je takřka zbytečný – vymazlený software udělá práci mnohem lépe.
Jinak si ale až zas tolik stěžovat nechci. Pravda, hlavní fotočip má 48Mpx rozlišení (v základu fotí 12Mpx fotky), což dnes už tak trochu naráží na limity, jako je detailnost a prokreslenost při jen trochu zhoršeném počasí. Velmi pěkně ale pracuje s barvami, dynamický rozsah je dostačující a za bílého dne není žádná fotka přesvětlená či přesaturovaná. Horší je to s širokáčem, který má fakt slabých 8 Mpx a to už je znát; a ne jen na okrajích snímku.
Ve dne tedy dostačující výkon, ale žádná sláva. Nejpříjemnější překvapení se vynoří s tmavou nocí. Realme 7 je totiž překvapivě velmi dobrým fotomobilem na noc – samozřejmě s přihlédnutím k ceně. Snímky jsou velice dobře prosvětlené a vlastně i ostré, i když to pouze za předpokladu, že telefon držíte setsakramentsky pevně. A to je mnohdy problém. Když se vám to ale podaří, odkryje se pravá kvalita Realme 7. I mně se to během testování nejednou povedlo, a to se mi ruce obvykle klepou i když nic nefotím.
Pokud jde o fotoaplikaci, chvilku se v ní budete ztrácet, ale nakonec zjistíte, že je vlastně přehledná a všechno má své místo. Uzávěrka je rychlá (i když ne tolik jako u vlajkových modelů) a nabízí možnost přepnout spoušť na tlačítko ovládání hlasitosti. Také selfie snímač s rozlišením 16 Mpx je skvělý, ale musíte si dát pozor, neboť se často špiní. Displej místy jako by postrádal svrchní oleofobní vrstvu.
Rozhodnete-li se s Realme 7 natáčet videa, chybu neuděláte. Jenom musíte počítat s tím, že tato funkce je zde fakticky spíš jako taková třešnička a udělalo se na ní zřejmě nejméně práce. Do marketingu se hodí, že telefon umí 4K 30 FPS, ale za žádnou cenu to nemá cenu používat. Stabilizace je mizerná i při rozlišení Full HD s 30 FPS a zkoušet cokoliv jiného je už na hranici šílenství. Takže natočit přílet mimozemšťanů na telefon můžete, ale ufologové budou vaše záběry tvrdě zpochybňovat.
Realme 7 mě nostalgicky vrací do dob, kdy segmentu levných ale skvostně vybavených telefonů vévodilo Xiaomi a jejich podznačka Redmi. Ty doby nejsou pryč, jen je teď všechno dražší. Realme do toho hází vidle a říká “ne, my zastavíme nepříznivý chod dějin”. Daří se to ale tak nějak napůl.
Základní model sedmé generace mobilů střední třídy totiž umí zaujmout nenáročné publikum a za cenu konkurence (a tím myslím i pro mnohé neochvějné Xiaomi) nabízí něco trochu navíc. Je to třeba 90Hz displej nebo vskutku výkonný, leč úsporný čipset.
Na druhé straně jsou ale ústupky. Ty v pravdě víc jak polovina cílové skupiny neodhalí, dynamiku stroje však potápí. Největší z nich budiž pro mne systém Realme UI, který sice prošel příjemnou grafickou obměnou, ale pořád jej trápí problémy s českou lokalizací. Telefon je váš nejosobnější přítel a mít pocit, že mu občas nerozumíte, za to nestojí.
Verdikt tak zní jasně: nenáročným z vás Realme klidně doporučím, ale počítejte s tím, že značka je v plenkách a než se pořádně etabluje, nějaký ten půlrok nebo dva to ještě zabere. Takový Redmi Note 9 je na tom mnohem lépe, i když postrádá třeba právě zmíněný 90Hz displej. Anebo trochu připlaťte a zkuste Moto G9 Plus (recenze). To je zase úplně jiný zážitek, Motorola není prvoplánově čínská a rozhodně ještě není mrtvá. V tomto ohledu se Realme ještě ani nenarodilo.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
90Hz displej | česká lokalizace systému má chyby |
snaha o důstojný vzhled | fotoaparát je dobrý, ale nic víc |
překvapivý výkon | chybí notifikační dioda nebo cokoliv jako always-on displej |
velmi dobrá výdrž | |
cena |
Čínské Realme není žádný otloukánek a vedle svého prémiověji zaměřeného sourozence OnePlus také patří do rodiny BBK Electronics, jejíž hlavní vlajkovou lodí je firma Oppo. Mladičké Realme se na našem trhu etabluje od konce loňského roku a za tu dobu stihla vypustit již třetí generaci (třetí pro Čechy, dohromady již sedmou) svých telefonů střední třídy.
Nikoliv skrz vlajkové telefony, ale právě prostřednictvím těchto levnějších a pro většinu klientely tak velmi dostupných telefonů chce Realme setřást své konkurenty z rodné Číny z piedestalu nejlepších výrobců levných telefonů. A Realme 7 na to jde tou správnou cestou – rozhodně není drahé, ale nabízí technologie, o kterých zatím konkurence jenom sní.
Konstrukce | plast, 162,3 × 75,4 × 9,4 mm, 196,5 g |
---|---|
Displej | 6,5″, IPS LCD, 90 Hz, 2400 × 1080 px, poměr stran 20:9, jemnost 405 ppi |
Operační systém | Android 10 + Realme UI |
Čipset | 8jádrový, 2,05 GHz, MediaTek Helio G95 |
Paměť | 6/8 GB RAM, úložiště 64/128 GB (UFS 2.1) + MicroSD slot |
Fotoaparát | čtyři (48 Mpx hlavní + 8 Mpx širokoúhlý 119° + 2 Mpx makro + 2 Mpx hloubkový), clona f/1.8 + f/2.3 + f/2.4 + f/2.4, umělá inteligence, EIS, LED blesk; přední 16 Mpx, clona f/2.1 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | Dual SIM, Bluetooth 5.1, USB-C, Wi-Fi, GPS, NFC, čtečka otisků na boku, čtečka tváře, 3,5mm jack |
Baterie | 5 000 mAh, rychlonabíjení 30 W |
Cena a dostupnost | od 4 999 Kč, říjen 2020 |
Vzhledovou stránku telefonu se výrobce pokusil navrhnou tak, aby nebyla křiklavá, ale zároveň nebyla nudná. To se povedlo. Telefon má na zádech pohledný gradient a část levé strany je jakoby oddělena, takže odlesky se zde lámou druhým směrem. Svislé logo výrobce i uskupení fotosenzorů jen doplňuje důstojný výraz telefonu – ještě k tomu v námi testované šedé variantě.
Trocha té domnělé prémiovosti se vypaří ve chvíli, kdy telefon vezmete do rukou. Je zcela evidentně kompletně plastový, zároveň ale docela buclatý (9,4 milimetrů v pase není málo) a k tomu ještě těžký 196,5 gramu. Neberte mě ale negativně – plast by neměl vadit, je příjemný na dotek a když se přístroj náhodou setká se zemí, jen se pozdraví a každý půjde svou vlastní cestou. Navíc plastová konstrukce je fakt pevná a ani při pokusu o ohnutí si nevšimnete výraznějšího podvolení.
Po ergonomické stránce telefon nemá slabého místa. Není nijak přerostlý, takže do průměrných rukou padne výborně. Pravý palec okamžitě dopadne na čtečku otisků, která se skryla do zamykacího tlačítka. Její spolehlivost a rychlost je na fantastické úrovni, což je fajn vidět i u telefonů v této cenové relaci.
Vrátíme-li se k ergonomii telefonu, na protilehlé straně, zřejmě na místě, kde máte pravý ukazováček (případně levý palec), najdeme regulátor hlasitosti rozdělený na dvě stejně velká tlačítka. Přehlédnout se vám nejspíš nepodaří ani vskutku univerzální slot, do kterého nacpete nejenom dvě nanoSIM, ale k nim ještě MicroSD kartu.
A příjemnými zprávami zdaleka nekončíme, dole totiž našel prostor kromě nabíjecího USB-C portu také 3,5mm sluchátkový jack, o který cílová skupina nenasytně žádá. Zklamu ale jiné: není tu stereo reproduktor, na ten zřejmě nezbyly peníze. Realme u modelu 7 vypouští také archaické prvky, jako notifikační diodku a nedostalo se ani na zvýšenou odolnost podloženou certifikací.
Po stránce designu a zpracování si Realme dovolilo minimum přešlapů. Vy ale tak nějak tušíte, že telefon bezchybný nebude; a to ani v dost nízko položené cenové kategorii. A displej potvrzuje, že Realme se vydalo správnou cestou, kterou může zahanbit nejednu konkurenci se stejným cenovým stropem.
Pravda, na pohled není užitý IPS LCD panel žádné terno. Barvičky se snaží mít dynamický barevný rozsah a trochu pomáhá i efekt OSIE pro lepší uživatelský zážitek, ale ani tak se na kvalitu třebaže levnějších OLEDů Realme nešplhá. Potěší ale klasiky jako ochrana zraku, tmavý režim a dobře fungující automatický jas.
Víc člověk už snad ani nepotřebuje. I když víte co, je ještě jedna technologie, kterou umí displej Realme 7 a tu si zamilujete. Čínský výrobce implementoval v cenové kategorii do 5 tisíc korun nevídanou obnovovací frekvenci 90 Hz. Ta se pochopitelně nedobře podepisuje na baterii, ale co už. Výstřelek moderní smartphonové produkce teď může okusit téměř každý uživatel a za to si Realme zaslouží pochvalu.
Kompozičně je displej velký 6,5 palce a nabízí standardizovaný poměr 20:9. Rozlišení 2400 × 1080 pixelů je zcela dostačující a i s ohledem na cenu totální povinností; jemnost 405 pixelů na palec hovoří za všechno. Rámečky se telefon snaží držet nahoře i po stranách stejné, oko zhýčkané vlajkovými topmodely dráždí snad jen dolní brada. Průstřel v levém horní rohu nepatří k nejmenším, ale odpudivý není.
Pamětníci jistě velmi dobře pamatují – a není to tak dávno – když vstupovala na český trh mladá a nadějná čínská značka Xiaomi. Uživatelé si software MIUI překládali takřka na koleni a kvalita byla taková, no, poloprofesionální. A i když za Realme UI, jak se zdejší mohutná grafická nadstavba nad Androidem jmenuje, nestojí silná komunita, ale tým profíků, moc velký rozdíl to není.
Nechci hned ze začátku shazovat systém jen kvůli nesprávnému překladu některých střípků, ale vlastně je to přesně to, co mi na jinak povedené, leč opravdu masivní nadstavbě vadí zdaleka nejvíc. Animace plynulé, barev všude plno, customizace vyčerpávající, nastavení v rámci možností přehledné. Ale ty tragikomické překlady…
Dovolte mi pár příkladů. Tipne si někdo z vás, co znamená “Zobrazení předního fotoaparátu aplikací”? Sám vlastně po víc jak týdnu testování nevím. A systém je plný dalších minimálně pofidérních překladů, jako třeba “SOS v tísni” nebo “Prostor Děti”. Jindy zase Realme nechává některé funkce bez překladu (“App Cloner”, “Game Space”), ale jiné zase nesmyslně překládá (“Digitální pohodlí”). Pro neanglicky hovořící uživatele to může být překážka.
Abych ale jen nekydal hnůj. Realme 7 má jinak několik skutečně zajímavých funkcí. Tak třeba chytrý boční panel, který dobře znají fanoušci Samsungu. Do vysunovacího panelu si můžete přidat oblíbené aplikace nebo úkony jako snímek či záznam obrazovky. Hlavní nevýhoda? Panel je pouze na pravé straně, takže pro leváky asi nic moc.
Zcela otevřeně: při cenovém maximu 5 tisíc korun nečekáte, že bude váš telefon kdovíjaký démon a kapesní trhač asfaltu. To Realme 7 vskutku není. Ale na to, že za něj výrobce nechce přehnanou pálku, vybavil jej velmi kvalitním hardwarem, který ustojí kdejakou výzvu.
Čipová sada – mozek celé zařízení – se jmenuje MediaTek Helio G95 a jde vlastně o jeden z nejlevnějších čipsetů, který je tzv. “herní”. Opravdu s velkými uvozovkami herní je, a to zejména díky specializovanému softwaru, který zaměří maximální výkon na mobilní hru a ostatní funkce utlumí. Pokud to s hrami myslíte vážně, asi byste měli mířit trochu výš. Třeba model 7 Pro je na to lépe vybavený, stejně jako obdobné kousky od konkurence.
Základní úkony typu surfování internetem, procházení sociálních sítí, sledování videí či jednoduchá pracovní agenda jako maily, RSS čtečka a podobně je pro Realme 7 snadný úkol. Díky přítomnosti 8GB RAM v našem testovacím vzorku navíc ani systém neklade vašim požadavkům moc velké překážky a vše běží nadmíru dobře. U varianty s 6GB operační pamětí bych ale takovou jistotu neměl, tak na to případně dejte pozor.
Realme 7 přichází s jedním z největších masově využívaných akumulátorů. Kapacita 5 000 mAh je dost na to, aby upoutala pozornost zájemců. V praxi zvládá telefon při běžném pracovním dni s klidem i tužší zacházení, u večeře svítilo průběžně 30 až 40 %. To je prostě slušné, když si vezmete, že za den provedete jeden nebo dva telefonáty, celou dobu chatujete, vyřizujete maily, fotíte vše kolem sebe a do toho cestou z a do práce posloucháte hudbu z bezdrátových sluchátek. Dva dny zmákne taky, ale už to chce trochu utáhnout opasek.
Spásou je vždy superrychlé nabíjení. Pravda, u takto levných telefonů už není 30W nabíjení takovým nezvykem, ale na stranu druhou je to pořád funkce, která potěší. Na nabití telefonu tak nemusíte čekat hodiny, ale z 0 na 50 % se dostanete za příjemnou půlhodinku. To je tak akorát na to se ráno vysprchovat a nasnídat. Do 100 % dojde baterie s přibaleným adaptérem za hodinku a deset minut. Na bezdrát se netěšte, to je výsada dražších.
Hodnotit fotoaparát vlastně není vůbec jednoduché, žádný výrobce totiž za 5 tisíc korun neumí vykouzlit něco, z čeho se posadíte na zadek. Realme 7 tak dosahuje velice příjemných kvalit, které ale v žádném případě neohromí a telefon tak trochu popírá současný trend, podle kterého největší procento zákazníků kupuje nový telefon právě kvůli fotoaparátu.
Pojďme k věci. Realme se vydalo cestou “čím víc kamer, tím víc Adidas”. Na zádech přístroje v batůžku velikosti ledvinky tak najdeme čtyři svisle uspořádané snímače a velkou LEDku. Máme zde hlavní 48Mpx široký fotosenzor, 8Mpx ultrawide fotoaparát a dvojici 2Mpx objektivů pro makro a bokeh efekt. Ty jsou k ničemu, to přiznám hned. Makro není vybaveno stabilizací, takže vždy tak 1 z 6 fotek je koukatelná. Objektiv pro hloubku ostrosti svou práci také neodvádí dobře a je takřka zbytečný – vymazlený software udělá práci mnohem lépe.
Jinak si ale až zas tolik stěžovat nechci. Pravda, hlavní fotočip má 48Mpx rozlišení (v základu fotí 12Mpx fotky), což dnes už tak trochu naráží na limity, jako je detailnost a prokreslenost při jen trochu zhoršeném počasí. Velmi pěkně ale pracuje s barvami, dynamický rozsah je dostačující a za bílého dne není žádná fotka přesvětlená či přesaturovaná. Horší je to s širokáčem, který má fakt slabých 8 Mpx a to už je znát; a ne jen na okrajích snímku.
Ve dne tedy dostačující výkon, ale žádná sláva. Nejpříjemnější překvapení se vynoří s tmavou nocí. Realme 7 je totiž překvapivě velmi dobrým fotomobilem na noc – samozřejmě s přihlédnutím k ceně. Snímky jsou velice dobře prosvětlené a vlastně i ostré, i když to pouze za předpokladu, že telefon držíte setsakramentsky pevně. A to je mnohdy problém. Když se vám to ale podaří, odkryje se pravá kvalita Realme 7. I mně se to během testování nejednou povedlo, a to se mi ruce obvykle klepou i když nic nefotím.
Pokud jde o fotoaplikaci, chvilku se v ní budete ztrácet, ale nakonec zjistíte, že je vlastně přehledná a všechno má své místo. Uzávěrka je rychlá (i když ne tolik jako u vlajkových modelů) a nabízí možnost přepnout spoušť na tlačítko ovládání hlasitosti. Také selfie snímač s rozlišením 16 Mpx je skvělý, ale musíte si dát pozor, neboť se často špiní. Displej místy jako by postrádal svrchní oleofobní vrstvu.
Rozhodnete-li se s Realme 7 natáčet videa, chybu neuděláte. Jenom musíte počítat s tím, že tato funkce je zde fakticky spíš jako taková třešnička a udělalo se na ní zřejmě nejméně práce. Do marketingu se hodí, že telefon umí 4K 30 FPS, ale za žádnou cenu to nemá cenu používat. Stabilizace je mizerná i při rozlišení Full HD s 30 FPS a zkoušet cokoliv jiného je už na hranici šílenství. Takže natočit přílet mimozemšťanů na telefon můžete, ale ufologové budou vaše záběry tvrdě zpochybňovat.
Realme 7 mě nostalgicky vrací do dob, kdy segmentu levných ale skvostně vybavených telefonů vévodilo Xiaomi a jejich podznačka Redmi. Ty doby nejsou pryč, jen je teď všechno dražší. Realme do toho hází vidle a říká “ne, my zastavíme nepříznivý chod dějin”. Daří se to ale tak nějak napůl.
Základní model sedmé generace mobilů střední třídy totiž umí zaujmout nenáročné publikum a za cenu konkurence (a tím myslím i pro mnohé neochvějné Xiaomi) nabízí něco trochu navíc. Je to třeba 90Hz displej nebo vskutku výkonný, leč úsporný čipset.
Na druhé straně jsou ale ústupky. Ty v pravdě víc jak polovina cílové skupiny neodhalí, dynamiku stroje však potápí. Největší z nich budiž pro mne systém Realme UI, který sice prošel příjemnou grafickou obměnou, ale pořád jej trápí problémy s českou lokalizací. Telefon je váš nejosobnější přítel a mít pocit, že mu občas nerozumíte, za to nestojí.
Verdikt tak zní jasně: nenáročným z vás Realme klidně doporučím, ale počítejte s tím, že značka je v plenkách a než se pořádně etabluje, nějaký ten půlrok nebo dva to ještě zabere. Takový Redmi Note 9 je na tom mnohem lépe, i když postrádá třeba právě zmíněný 90Hz displej. Anebo trochu připlaťte a zkuste Moto G9 Plus (recenze). To je zase úplně jiný zážitek, Motorola není prvoplánově čínská a rozhodně ještě není mrtvá. V tomto ohledu se Realme ještě ani nenarodilo.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
90Hz displej | česká lokalizace systému má chyby |
snaha o důstojný vzhled | fotoaparát je dobrý, ale nic víc |
překvapivý výkon | chybí notifikační dioda nebo cokoliv jako always-on displej |
velmi dobrá výdrž | |
cena |