Allegro
Allegro

Recenze Samsung Galaxy S20: nekorunovaný král Androidu je zpět

Letošní, v pořadí již jedenáctá generace vlajkové řady, se bohužel obejde bez zmenšeného modelu, a tak je Galaxy S20 z trojice novinek ten nejmenší. Láká na vytříbený design a pár technologických vychytávek. Jak si telefon stojí a jestli se vyplatí, to vám prozradí naše recenze!

V prémiovém segmentu mobilních telefonů je v posledních několika měsících docela těsno. Pokud je střední třída průsečíkem technologických vychytávek a přiměřené ceny, tak v té nejvyšší se výrobci chtějí vždycky ukázat. Nedávno představený, se zavřeným okem “kompaktní” a z představeného trojlístku nejdostupnější Samsung Galaxy S20, je toho příkladem.

Tento ukázkově zpracovaný telefon se pyšní perfektním displejem, dostatečným výkonem, svižným prostředím a několika “fíčurama”, které dávají tušit, že míří opravdu hodně vysoko. Podíváme se spolu novince na zoubek, abychom zjistili, jak je to doopravdy.

Samsung Galaxy S20: specifikace

Konstrukce sklo a kov, 151,7 x 69,1 x 7,9 mm, 163 g
Displej 6,2″, Dynamic AMOLED Infinity-O, HDR10+, 120 Hz, 3200 x 1440 px, 20:9, jemnost 563 ppi
Operační systém Android 10 + One UI 2.1
Procesor 8jádrový, 2,73 GHz, Exynos 990
Paměť 8 GB RAM, 128 GB úložiště (UFS 3.0), MicroSD karty (až 1 TB)
Fotoaparát trojitý (12 Mpx hlavní + 12 Mpx širokoúhlý + 64 Mpx teleobjektiv), clona f/1,8 + f/2.2 + f/2.0, OIS, umělá inteligence, zoom: 3x optický, 6x hybridní, až 30x digitální, LED blesk; přední 10 Mpx, clona f/2.2
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie Bluetooth 5.0, USB-C, NFC, Wi-Fi, GPS, ultrasonická čtečka otisků v displeji, čtečka tváře, stereo reproduktory, 32-bit/384kHz audio
Baterie 4 000 mAh, rychlonabíjení (až 25 W), bezdrátové nabíjení (15 W), reverzní bezdrátové nabíjení (9W)
Cena a dostupnost 22 990 Kč, březen 2020

Obsah balení:

  • telefon Samsung Galaxy S20
  • jehla na SIM
  • 25W adaptér pro nabíjení
  • oboustranný USB-C kabel
  • pecková sluchátka AKG s USB-C zakončením
  • technická brožurka a základní průvodce

Krasavec na první pohled

Ihned po vytažení testovacího smartphonu v provedení “Cosmig Grey” spolu s ostatním příslušenstvím (je kompletně v černé) si velmi záhy všimnete dvou věcí: zaprvé, že před sebou máte decentní minimalistický design a zadruhé, že telefon opravdu bezvadně padne do ruky. Prvoplánová extravagance se sice nekoná, ale jakmile si jej zblízka prohlédnete ze všech stran a také náležitě osaháte, je vám okamžitě jasné, že jde o řemeslnou dokonalost.

Boční hrany přední i zadní strany telefonu (obě shodně Gorila Glass 6)  jsou totiž příjemně zkosené a naprosto precizně přechází do kovového rámečku. Ten je zvláště po stranách docela tenký. Mám takové neblahé tušení, že pád na hranu – byť z menší výšky – pro něj může být konečná. Navíc skleněná záda, která jsou magnetem na otisky, zkrátka kloužou, takže je potřeba dbát zvýšené pozornosti. Na nich se také nachází trojitý “plotýnkový” fotoaparát, který jinak celkově skvělý dojem trošku sráží.

Veškeré ovládací prvky se nachází v horní pravé polovině zařízení. Nejníže je tlačítko “Bixby” pro zapnutí/vypnutí, a které lze podle potřeby přemapovat. Tato nabídka se vám zobrazí při delším stisku pro vypnutí telefonu. Mimo “Vypnout” a “Restart” je zde možnost k tlačítku přiřadit další akci nebo aplikaci (rychlý stisk, dvojstisk).


Kousek nad ním pak najdete kolébku ovládání hlasitosti s velmi dobrým zdvihem i pevností. Nahoře vlevo se pak nachází hybridní šuplíček na dvě nanoSIM, nebo jednu nanoSIM plus paměťovou kartu MicroSD. Na spodní straně uprostřed je nabíjecí USB-C konektor a vpravo od něj mřížka druhého reproduktoru. Zvýšená odolnost v podobě certifikace IP68 nebo podpora platformy HDR10+ je pak už jen vítanou třešničkou na dortu.

Displej? Jedním slovem Wow!

Už první pohled na něj vás nenechá na pochybách, že právě tady se Samsung opravdu vytáhl. Superjemný Dynamic AMOLED panel s úhlopříčkou 6,2 palců a uzounkými rámečky totiž vypadá úchvatně. Jediným nepatrně rušivým elementem je pak maličký průstřel na 10megapixelovou selfie kamerku uprostřed a téměř neviditelný horní repráček těsně nad jeho okrajem.

Již jednou zmiňované zkosení po stranách je velmi decentní a nerušivé. I když jsem zastánce rovných displejů, nemám s tímto řešením opravdu sebemenší problém. A často kritizovaná spodní brada se oproti loňsku také výrazně zmenšila. V displeji se také nachází ultrasonická čtečka otisků prstů, která je rychlá, ale subjektivně mi přijde oproti konkurenci o chlup pomalejší.

A barvy? Jsou syté, na sluníčku dostatečně jasné. Ať se na displej podíváte z jakéhokoliv úhlu, výsledek je vynikající. Pokud si ho navíc přepnete do maximálního rozlišení, tak díky dosažené jemnosti budete doslova vrnět blahem (defaultně je nastaven ve Full HD+). Vybrat si navíc můžete z několika profilů, takže nebudete mít sebemenší problém zvolit si takové zobrazení, které vám vyhovuje nejlépe.

Chcete 120 Hertzů?

Žádný problém. V menu Nastavení obrazovky > Plynulost pohybu si jej přepnete doslova lusknutím prstu. Tato možnost je však dostupná pouze v režimu Full HD, ale zato trvale. Podle poslední zprávy, se kterou přispěchal portál XDA Developers, prý vývojáři jihokorejské společnosti makají na způsobu, jak si perfektní plynulost užít i v nejvyšším rozlišení, tak se nechme překvapit.

Panel v tuto chvíli nemá žádné dynamické škálování, jak se původně spekulovalo. Samsung totiž vsadil na jistotu. Zamrzí to? Trochu. V některých appkách (fotky, video?) takto pevně nastavená frekvence totiž postrádá smysl. Přesto to rozhodně vyzkoušejte, je to velmi návykové. Daní je bohužel vyšší spotřeba, ale k tomu se ještě dostanu.

One UI je po čertech dobrá nadstavba

Galaxy S20 běží na nejnovějším Androidu 10 s vlastní nadstavbou One UI 2.1 a únorovými bezpečnostními záplatami (platilo v době testování zařízení – pozn. redakce). V této souvislosti musím zmínit jednu věc. Novinka běží na aktuálním operačním systému, což je naprosto v pořádku. Ale v obecné rovině bych byl do budoucna velmi rád, kdyby Samsung u svých vlajkových lodí zajistil delší softwarovou podporu než je tomu doposud. U prémiového výrobce by to měla být naprostá samozřejmost.

I když jsem dost háklivý na zprofanovaný výraz “ekosystém”, v případě Samsungu udělám výjimku. Provázanost aplikací a služeb je totiž na vysoké úrovni, ať už jde o appky jako Kalendář, Mail, Samsung Cloud, Zabezpečená složka, Prohlížeč s podporou Adblock, Samsung Pass pro správu hesel anebo precizní implementace tmavého režimu napříč všemi nativními aplikacemi, a to nemluvím o prémiové službě Moje Galaxy, kterou máte jako majitelé vlajkové řady k dispozici. V telefonu však najdete nějaký ten balast, takže co se vám nehodí, to jednoduše vypněte.

Notifikační diodu byste hledali marně

  • tu zastupuje funkce Okraj obrazovky > Osvětlení okraje
  • při oznámení se displej po obvodu rozsvítí

Samotné ovládání telefonu je poměrně intuitivní. Navigační panel si můžete ponechat se třemi klasickými piktogramy, nebo si zvolíte gesta. Ta jsou velmi návyková a velikost displeje jakoby opticky zvětší. Táhnutím ze stran například docílíte návratu o krok zpět, rychlým tažením zdola směrem ke středu se vrátíte na domovskou obrazovku a tentýž pohyb s přidržením prstu na obrazovce vyvolá náhled spuštěných aplikací.

Určitě mrkněte na menu Rozšířené funkce > Pohyby a gesta, kde najdete další vychytávky jako “Probudit zvednutím”, “Poklepáním probudit”, “Dlaní uložit obrazovku” apod. One UI ve mně evokuje zvláštní pocit, že je pro ovládání jednou rukou jak dělané. A rozhodně si pohrajte s nastavením domovské obrazovky, ať už jde o počet ikon, skrytí nepotřebných aplikací, rozbalení oznamovacího panelu jedním tahem nebo velký výběr motivů a widgetů.

DeX na klasickém laptopu? Proč ne?!

Jak jistě víte, Samsung DeX dokáže s pomocí “dokovačky”, klávesnice, myši a monitoru vykouzlit desktopový režim. Už nějaký ten pátek jej lze spustit i na počítačích s Windows nebo macOS. Stačí vám na to telefon a kabel. Osobně jsem to vyzkoušel na laptopu s posledními Windows 10. A abych nezapomněl, ještě si musíte appku stáhnout (dle OS) zde.

Zatímco díky dokovací stanici a příslušenství to dává smysl (nepotřebujete počítač), tak zapojením do notebooku takový benefit nezískáte. Na první pohled sympatické rozhraní nejspíš raději využijete k přesunu souborů. Na druhou stranu si ale můžete otevřít třeba dokument ve Wordu, přes DeX v laptopu pohodlně zpracovat a uložit zpět do telefonu, nebo přes něj telefonovat apod. Těch věcí je tam samozřejmě víc, na počítači to ale nemá takový “lesk”. Férově i tak musím uznat, že to funguje dobře.

Snapdragon by nebyl?

Novinka má výkonu skutečně na rozdávání. Aktuální vlajkový čipset Exynos 990 spolu s 8GB RAM a grafikou Mali-G77 MP11 v AnTuTu nasbíral téměř 488 tisíc bodů. Mezi největší rychlíky se sice neprocpe, ale běžný smrtelník to opravdu nepozná. Výborného výsledku single/multi core dosáhl i v benchmarku Geekbench.

V hodnocení 3DMark už to taková lahůdka nebyla. V Sling Shot Unlimited (Android, iOS) Galaxy S20 se 7 804 body skončila nejen za iPhony 11, ale i za všemi loňskými vlajkovými modely se Snapdragonem 855 (855+), dokonce i Galaxy S10 se “Snapem” se umístil výš.

Jsem si skoro jistý, že mimoevropská verze se Snapdragonem 865 od Qualcommu dopadne mnohem lépe. Názory typu, že “Exynos je lépe optimalizovaný a úspornější, protože je vlastní výroby”, už nějakou dobu rozhodně neplatí a to, že Samsung používá pro různé trhy dva nestejně výkonné čipsety se mi prostě dlouhodobě nelíbí.

Navíc koncová cena u nás a např. v USA není tak rozdílná nehledě na to, že tamější verze jsou k dispozici i se 12 GB RAM. Toto jsou přesně ty detaily, které to v plné nahotě ukazují, a například výše zmíněný 3DMark mi dává za pravdu.

Primárně nejde o herní zařízení, takže jsem rozborce nevěnoval takovou péči jako v případě telefonu Asus ROG Phone 2 (recenze), ale pár postřehů přece jen mám. Novinka nemá sebemenší problém rozjet hry jako je Asphalt 9 nebo Call Of Duty Mobile na plné detaily. Samotné hraní je i navzdory uzounkým rámečkům zážitek. To umocňuje i 240Hz odezva displeje při dotyku. Celková stabilita FPS je vesměs výborná.

Zatímco u CoD Mobile je pokles FPS trošku očekávaný kvůli mezní grafické náročnosti (60 FPS, stabilita 93 %, min frame rate 42), u Asphaltu 9 Legends mě pár záškubů po několika hodinách hraní nemile překvapilo. Problém by mohl být jednak ve vlastní optimalizaci, ale spíš to souvisí s přehříváním zařízení.

Pokud jste vášniví hráči PlayerUnknown’s BattleGrounds neboli “PUBG”, v tuto chvíli máte v rámci nastavení grafiky k dispozici režimy Smooth až HDR, Ultra HDR prozatím není k dispozici, ale prý přijde brzy. Maximální frame rate při HDR lze natavit na hodnotu Ultra, což je – tuším – 30 až 40 FPS.

Pořád jednodenní telefon

Baterie má solidní kapacitu 4 000 mAh a pokud se jen trošku uskromníte, zvládne i dvoudenní provoz. Při větším zatížení, jako je poslouchání oblíbené hudby při jízdě autem se zapnutou navigací (fixace je okamžitá), pár hodinách na internetu a sociálních sítích nebo nějaké hodince hraní her, budete rádi, když vám zůstane zhruba 20 %, což je pořád v normě.

Díky 25W rychlonabíjení telefon z 0 na 100 % nabijete zhruba za hodinu a čtvrt. SOT je také naprosto individuální záležitostí. Při střídmém používání se klidně dostanete i na 6, 7 hodin. Když však dáte smartphonu pořádně zabrat, výsledná hodnota bude výrazně nižší. A pokud si ještě zapnete 120Hz režim, počítejte s tím, že v kombinaci s always on display klidně spolyká až pětinu akumulátoru, opravdu. Taky potěší jak bezdrátové, tak reverzní nabíjení.

NFC a zvuk, který zachraňuje headset

Přítomnost NFC je naprostou samozřejmostí, platby telefonem (v mém případě Google Pay) funguje na jedničku. Člověk si díky tomu uvědomí, že debetní kartu vlastně může nechat v šuplíku. A když už o tom mluvím, platí to i pro Bluetooth. Spárování se sluchátky, jinými zařízeními nebo autem je bleskové a pohodové.

Samotné zvukové podání telefonu je dobré, ne vynikající. Středy jsou vcelku výrazné, ale z mého pohledu nepříliš prokreslené, výšky – ok, je tam i náznak basů, ale při vyšší hlasitosti to opravdu není žádná hitparáda. Jako nouzové řešení poslouží, menší místnost spolehlivě ozvučí, ale … a víte co, řeknu to na rovinu. Někteří výrobci jako Sony i odepisované LG to umí líp. Na škále od jedné do deseti bych dal s oběma zavřenýma očima sedmičku. A nepomáhá ani menší tuning s použitím Dolby Atmos, který je k dispozici.

Novinka nemá 3,5mm jack

  • bohužel letošní generace je už bez něj

Zvuk při volání je čistý a hlasitý, a to samé platí i pro druhou stranu. VoLTE, které je přednastavené, funguje, aktivovat si můžete i VoWiFi.

Špunty? Překvapivě hodně dobré

Peckový USB-C headset potuněný AKG mi překvapivě spravil chuť (Citlivost: 93.2dB, Frekvence: 20~20kHz, Impendance: 32ohm). Středy výrazné a vcelku prokreslené, výšky poměrně přesné a i basy jsou konečně trošku znát. Vynikne to třeba při poslechu elektra.

Pokud se ale ve skladbě mísí větší množství zvukových stop, čistota se ztrácí. Výšky jsou pak v takovém případě na můj vkus zbytečně výrazné a i středy jsou zvýšené. Vzhledem k tomu, že by mohl zdánlivě působit jen jako headset k telefonování, zajistí i velmi příjemný poslech.

Perfektní fotoaparát s odladěnou umělou inteligencí

Aplikace Fotoaparát je velmi přehledná. V horní liště najdete jen nejnutnější základ, tj. zapnutí/vypnutí blesku, nastavení poměru stran apod. V té dolní si pak volíte jednotlivé režimy; jen namátkou je to Single Take, fotografování, video nebo další, kde máte na výběr škálu možností: noční režim, panoráma, “slow-mo”, pro video nebo Pro mód.

U toho bych se na chvilku zastavil. Pokud se totiž řadíte mezi náročnější fotografy, rozhodně ho vyzkoušejte. K dispozici máte ruční nastavením citlivosti, expozici, vyvážení bílé anebo i ostření. Při troše šikovnosti může fotka stát za to.

A ještě se vrátím k možnosti Single Take. Tahle fíčurka vám poskytne více variant foceného snímku. Třeba fotíte objekt, který se v průběhu pohne. Nebo scénu, kde se při stisknutí spouště něco změní. Během 10 sekund máte možnost si vybrat z několika snímků a videí s různými záběry a formáty ten nejlepší.

Přední 10Mpx selfie kamerka umístěna v opravdu titěrném průstřelu displeje má solidní světelnost f/2.2. Pokud patříte mezi selfie maniaky, tak na vás čeká několik zkrášlovacích filtrů a možností, jak z autoportrétu “vykřesat” co možná nejkrásnější já.

Oproti loňské “Es desítce” zaznamenal trojitý zadní (tentokrát) “plotýnkový” fotoaparát u novinky docela pěkný mezigenerační upgrade. Jednak se zvětšila velikost jednotlivých pixelů – tuším – z 1,4 mikronů na 1,8, a za druhé, všechny senzory jsou větší. Samsung ohlásil, že jde o největší posun u hlavního fotoaparátu od dob telefonu Galaxy S7.

Dvojici 12Mpx hlavního a 12Mpx “širokáče” tak doplňuje 64Mpx teleobjektiv, s jehož pomocí Samsung slibuje 3x optický, 6x hybridní a 30x digitální zoom. Zatímco hodnocení přiblížení si nechám na později, teď se budu věnovat dojmům z focení.

I když podmínky nebyly bůhvíjak ideální, hlavní senzor u mě zabodoval. Výsledné snímky jsou velmi věrné, s výborným dynamickým rozsahem a dosahují vynikajících detailů. Pokud bych měl být opravdu “hnidopich”, občas může dojít k mírnému přeostření, ale jinak je zásah softwarového postprocessingu opravdu vyvážený. Za mě palec nahoru.

S širokoúhlým fotoaparátem taky pořídíte pěkné fotky. Jsou detailní, mají výborný kontrast a například o nějakém slévání šedé a bílé u oblohy nemůže být řeč. Noční snímky jsou obecně velmi dobré, ale šumu se stejně místy nevyhnete. Jistě, dá se to vyřešit bleskem, ale fotku neprosvětlí rovnoměrně. Vím, že se to dá vyřešit manuálním zvednutím citlivosti, ale většina uživatelů si nebude kvůli jednomu snímku v noci hrát pět minut s nastavením.

Nepřehlédněte: Galaxy S20 a S20+ mají kvalitní 3x zoom. Pravda, nebo marketing?

Když to tedy shrnu, tak celkově je fotoaparát vynikající. To platí i pro 3x optický zoom a za dobrých podmínek i 6x hybridní. 30x digitální je spíš na parádu. Reálně nevidím důvod takového ořezu a to i za ideálního světla. Navíc výsledky nejsou konzistentní.

Pokud jde o video, tak novinka je schopná natáčet 8K při 24 FPS (!), 4K rozlišení při 60 FPS nebo v režimu Full HD při 30, potažmo 60 snímcích za vteřinu. Oblíbené “slow-mo” video pořídíte při 960 FPS a HD rozlišení. Ať už nahráváte ve 4K nebo Full HD, výsledek je výborný, a toto platí i pro Full HD s 60 FPS, potažmo 4K.

Snímky jsou velmi věrné, mají vynikající kontrast a téměř neznatelný šum. Optický stabilizátor obrazu funguje výborně. Nezaznamenáte žádné trhaní nebo pohupování v pohybu. Video je perfektně plynulé.

8K video? Ještě je brzy

Takové rozlišení vypadá, že je hrozně fajn a na první pohled láká, ale realita je malinko jiná. 24 FPS jakoby stačí, ale stejně se místy výraznému trhání obrazu nevyhnete. Mám podezření, že i když to procesor zvládá, je to na hraně. Další věc je velikost. Po jedné minutě nahrávání dosahuje soubor 560 MB nemluvě o tom, že takto můžete natáčet zhruba 5 minut. A poslední věc. Kde si to kromě telefonu přehrajete? Lidí s 8K televizory moc není a laptopy, které to zvládnou, má jen hrstka “geeků”. Přirovnal bych to k výše zmíněnému 30x digitálním zoomu – prakticky to nedává moc smyl, prozatím.

Jak fotí Samsung Galaxy S20?

Ukázka: režim makro

Ukázka: noční mód s 3x zoom

Ukázka: širokoúhlý režim

Ukázka: klasika, 3x zoom, 10x zoom a 30x zoom

Fotky v plném rozlišení plus spoustu dalších naleznete zde.

Ukázka: video, 4K, 60 FPS

Ukázka: noční video, 4K, 60 FPS

Téměř dokonalý smartphone

Samsung dokazuje, že pořádné telefony prostě umí. Galaxy S20 je toho příkladem. Má dostatečný výkon, moderní vzhled, skvělou konektivitu, odladěné prostředí, podporuje všechna možná dobíjení a má vynikající fotoaparát. Těch několik výtek, které mám, a to platí i pro chybějící 3,5mm jack, výrazně nesráží celkový dojem a novinka působí jako velmi komplexní smartphone. Za necelých 23 tisíc toho tedy nabízí víc než dost. Jen si říkám, že kdyby stál o tři tisíce méně, nebo Samsung přibalil i bezdrátová sluchátka Galaxy Buds+ (recenze), byla by to pecka.

Najít konkurenci není jednoduché

Ze současných modelů mě napadá , který v podobné konfiguraci sice stojí 19 990 korun a má taky nádherný bezrámečkový displej, jenže k tomu spoustu “ale”. Nemá krytí IP68, má větší úložiště, ale nejde rozšířit o kartu MicroSD, nemá bezdrátové dobíjení, reverzní nabíjení, má “jen” 90Hz displej, a vysouvací selfie kamerka taky nemusí každému vyhovovat. Hlavní foťák má výborný, ale (znovu) může držet s novinkou od Samsungu krok?

Možná by ještě přicházel v úvahu Google Pixel 4, který je se 128GB úložištěm k mání taktéž za 19 990 korun. Ale jde o srovnatelný ekvivalent? Ne tak docela. Anebo iPhone 11 (recenze), který ale běží na úplně jiné platformě? Jenže nemá teleobjektiv, i když tohle má Apple částečně softwarově řešené. Nemá AMOLED. Má menší baterii… A očekávané novinky OnePlus 8 Pro nebo Xiaomi Mi 10 Pro? Mohly by se dostat blízko, ale bude to stačit?

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
superjemný AMOLED cena (pro někoho)
120Hz obnovovací frekvence 8K video zatím postrádá smysl
 perfektní zpracování 30x digitální zoom také
odladěné prostředí nemá 3,5mm jack
vynikající fotoaparát i video
možnosti nabíjení

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."
Allegro

Recenze Samsung Galaxy S20: nekorunovaný král Androidu je zpět

Letošní, v pořadí již jedenáctá generace vlajkové řady, se bohužel obejde bez zmenšeného modelu, a tak je Galaxy S20 z trojice novinek ten nejmenší. Láká na vytříbený design a pár technologických vychytávek. Jak si telefon stojí a jestli se vyplatí, to vám prozradí naše recenze!

V prémiovém segmentu mobilních telefonů je v posledních několika měsících docela těsno. Pokud je střední třída průsečíkem technologických vychytávek a přiměřené ceny, tak v té nejvyšší se výrobci chtějí vždycky ukázat. Nedávno představený, se zavřeným okem “kompaktní” a z představeného trojlístku nejdostupnější Samsung Galaxy S20, je toho příkladem.

Tento ukázkově zpracovaný telefon se pyšní perfektním displejem, dostatečným výkonem, svižným prostředím a několika “fíčurama”, které dávají tušit, že míří opravdu hodně vysoko. Podíváme se spolu novince na zoubek, abychom zjistili, jak je to doopravdy.

Samsung Galaxy S20: specifikace

Konstrukce sklo a kov, 151,7 x 69,1 x 7,9 mm, 163 g
Displej 6,2″, Dynamic AMOLED Infinity-O, HDR10+, 120 Hz, 3200 x 1440 px, 20:9, jemnost 563 ppi
Operační systém Android 10 + One UI 2.1
Procesor 8jádrový, 2,73 GHz, Exynos 990
Paměť 8 GB RAM, 128 GB úložiště (UFS 3.0), MicroSD karty (až 1 TB)
Fotoaparát trojitý (12 Mpx hlavní + 12 Mpx širokoúhlý + 64 Mpx teleobjektiv), clona f/1,8 + f/2.2 + f/2.0, OIS, umělá inteligence, zoom: 3x optický, 6x hybridní, až 30x digitální, LED blesk; přední 10 Mpx, clona f/2.2
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie Bluetooth 5.0, USB-C, NFC, Wi-Fi, GPS, ultrasonická čtečka otisků v displeji, čtečka tváře, stereo reproduktory, 32-bit/384kHz audio
Baterie 4 000 mAh, rychlonabíjení (až 25 W), bezdrátové nabíjení (15 W), reverzní bezdrátové nabíjení (9W)
Cena a dostupnost 22 990 Kč, březen 2020

Obsah balení:

  • telefon Samsung Galaxy S20
  • jehla na SIM
  • 25W adaptér pro nabíjení
  • oboustranný USB-C kabel
  • pecková sluchátka AKG s USB-C zakončením
  • technická brožurka a základní průvodce

Krasavec na první pohled

Ihned po vytažení testovacího smartphonu v provedení “Cosmig Grey” spolu s ostatním příslušenstvím (je kompletně v černé) si velmi záhy všimnete dvou věcí: zaprvé, že před sebou máte decentní minimalistický design a zadruhé, že telefon opravdu bezvadně padne do ruky. Prvoplánová extravagance se sice nekoná, ale jakmile si jej zblízka prohlédnete ze všech stran a také náležitě osaháte, je vám okamžitě jasné, že jde o řemeslnou dokonalost.

Boční hrany přední i zadní strany telefonu (obě shodně Gorila Glass 6)  jsou totiž příjemně zkosené a naprosto precizně přechází do kovového rámečku. Ten je zvláště po stranách docela tenký. Mám takové neblahé tušení, že pád na hranu – byť z menší výšky – pro něj může být konečná. Navíc skleněná záda, která jsou magnetem na otisky, zkrátka kloužou, takže je potřeba dbát zvýšené pozornosti. Na nich se také nachází trojitý “plotýnkový” fotoaparát, který jinak celkově skvělý dojem trošku sráží.

Veškeré ovládací prvky se nachází v horní pravé polovině zařízení. Nejníže je tlačítko “Bixby” pro zapnutí/vypnutí, a které lze podle potřeby přemapovat. Tato nabídka se vám zobrazí při delším stisku pro vypnutí telefonu. Mimo “Vypnout” a “Restart” je zde možnost k tlačítku přiřadit další akci nebo aplikaci (rychlý stisk, dvojstisk).


Kousek nad ním pak najdete kolébku ovládání hlasitosti s velmi dobrým zdvihem i pevností. Nahoře vlevo se pak nachází hybridní šuplíček na dvě nanoSIM, nebo jednu nanoSIM plus paměťovou kartu MicroSD. Na spodní straně uprostřed je nabíjecí USB-C konektor a vpravo od něj mřížka druhého reproduktoru. Zvýšená odolnost v podobě certifikace IP68 nebo podpora platformy HDR10+ je pak už jen vítanou třešničkou na dortu.

Displej? Jedním slovem Wow!

Už první pohled na něj vás nenechá na pochybách, že právě tady se Samsung opravdu vytáhl. Superjemný Dynamic AMOLED panel s úhlopříčkou 6,2 palců a uzounkými rámečky totiž vypadá úchvatně. Jediným nepatrně rušivým elementem je pak maličký průstřel na 10megapixelovou selfie kamerku uprostřed a téměř neviditelný horní repráček těsně nad jeho okrajem.

Již jednou zmiňované zkosení po stranách je velmi decentní a nerušivé. I když jsem zastánce rovných displejů, nemám s tímto řešením opravdu sebemenší problém. A často kritizovaná spodní brada se oproti loňsku také výrazně zmenšila. V displeji se také nachází ultrasonická čtečka otisků prstů, která je rychlá, ale subjektivně mi přijde oproti konkurenci o chlup pomalejší.

A barvy? Jsou syté, na sluníčku dostatečně jasné. Ať se na displej podíváte z jakéhokoliv úhlu, výsledek je vynikající. Pokud si ho navíc přepnete do maximálního rozlišení, tak díky dosažené jemnosti budete doslova vrnět blahem (defaultně je nastaven ve Full HD+). Vybrat si navíc můžete z několika profilů, takže nebudete mít sebemenší problém zvolit si takové zobrazení, které vám vyhovuje nejlépe.

Chcete 120 Hertzů?

Žádný problém. V menu Nastavení obrazovky > Plynulost pohybu si jej přepnete doslova lusknutím prstu. Tato možnost je však dostupná pouze v režimu Full HD, ale zato trvale. Podle poslední zprávy, se kterou přispěchal portál XDA Developers, prý vývojáři jihokorejské společnosti makají na způsobu, jak si perfektní plynulost užít i v nejvyšším rozlišení, tak se nechme překvapit.

Panel v tuto chvíli nemá žádné dynamické škálování, jak se původně spekulovalo. Samsung totiž vsadil na jistotu. Zamrzí to? Trochu. V některých appkách (fotky, video?) takto pevně nastavená frekvence totiž postrádá smysl. Přesto to rozhodně vyzkoušejte, je to velmi návykové. Daní je bohužel vyšší spotřeba, ale k tomu se ještě dostanu.

One UI je po čertech dobrá nadstavba

Galaxy S20 běží na nejnovějším Androidu 10 s vlastní nadstavbou One UI 2.1 a únorovými bezpečnostními záplatami (platilo v době testování zařízení – pozn. redakce). V této souvislosti musím zmínit jednu věc. Novinka běží na aktuálním operačním systému, což je naprosto v pořádku. Ale v obecné rovině bych byl do budoucna velmi rád, kdyby Samsung u svých vlajkových lodí zajistil delší softwarovou podporu než je tomu doposud. U prémiového výrobce by to měla být naprostá samozřejmost.

I když jsem dost háklivý na zprofanovaný výraz “ekosystém”, v případě Samsungu udělám výjimku. Provázanost aplikací a služeb je totiž na vysoké úrovni, ať už jde o appky jako Kalendář, Mail, Samsung Cloud, Zabezpečená složka, Prohlížeč s podporou Adblock, Samsung Pass pro správu hesel anebo precizní implementace tmavého režimu napříč všemi nativními aplikacemi, a to nemluvím o prémiové službě Moje Galaxy, kterou máte jako majitelé vlajkové řady k dispozici. V telefonu však najdete nějaký ten balast, takže co se vám nehodí, to jednoduše vypněte.

Notifikační diodu byste hledali marně

  • tu zastupuje funkce Okraj obrazovky > Osvětlení okraje
  • při oznámení se displej po obvodu rozsvítí

Samotné ovládání telefonu je poměrně intuitivní. Navigační panel si můžete ponechat se třemi klasickými piktogramy, nebo si zvolíte gesta. Ta jsou velmi návyková a velikost displeje jakoby opticky zvětší. Táhnutím ze stran například docílíte návratu o krok zpět, rychlým tažením zdola směrem ke středu se vrátíte na domovskou obrazovku a tentýž pohyb s přidržením prstu na obrazovce vyvolá náhled spuštěných aplikací.

Určitě mrkněte na menu Rozšířené funkce > Pohyby a gesta, kde najdete další vychytávky jako “Probudit zvednutím”, “Poklepáním probudit”, “Dlaní uložit obrazovku” apod. One UI ve mně evokuje zvláštní pocit, že je pro ovládání jednou rukou jak dělané. A rozhodně si pohrajte s nastavením domovské obrazovky, ať už jde o počet ikon, skrytí nepotřebných aplikací, rozbalení oznamovacího panelu jedním tahem nebo velký výběr motivů a widgetů.

DeX na klasickém laptopu? Proč ne?!

Jak jistě víte, Samsung DeX dokáže s pomocí “dokovačky”, klávesnice, myši a monitoru vykouzlit desktopový režim. Už nějaký ten pátek jej lze spustit i na počítačích s Windows nebo macOS. Stačí vám na to telefon a kabel. Osobně jsem to vyzkoušel na laptopu s posledními Windows 10. A abych nezapomněl, ještě si musíte appku stáhnout (dle OS) zde.

Zatímco díky dokovací stanici a příslušenství to dává smysl (nepotřebujete počítač), tak zapojením do notebooku takový benefit nezískáte. Na první pohled sympatické rozhraní nejspíš raději využijete k přesunu souborů. Na druhou stranu si ale můžete otevřít třeba dokument ve Wordu, přes DeX v laptopu pohodlně zpracovat a uložit zpět do telefonu, nebo přes něj telefonovat apod. Těch věcí je tam samozřejmě víc, na počítači to ale nemá takový “lesk”. Férově i tak musím uznat, že to funguje dobře.

Snapdragon by nebyl?

Novinka má výkonu skutečně na rozdávání. Aktuální vlajkový čipset Exynos 990 spolu s 8GB RAM a grafikou Mali-G77 MP11 v AnTuTu nasbíral téměř 488 tisíc bodů. Mezi největší rychlíky se sice neprocpe, ale běžný smrtelník to opravdu nepozná. Výborného výsledku single/multi core dosáhl i v benchmarku Geekbench.

V hodnocení 3DMark už to taková lahůdka nebyla. V Sling Shot Unlimited (Android, iOS) Galaxy S20 se 7 804 body skončila nejen za iPhony 11, ale i za všemi loňskými vlajkovými modely se Snapdragonem 855 (855+), dokonce i Galaxy S10 se “Snapem” se umístil výš.

Jsem si skoro jistý, že mimoevropská verze se Snapdragonem 865 od Qualcommu dopadne mnohem lépe. Názory typu, že “Exynos je lépe optimalizovaný a úspornější, protože je vlastní výroby”, už nějakou dobu rozhodně neplatí a to, že Samsung používá pro různé trhy dva nestejně výkonné čipsety se mi prostě dlouhodobě nelíbí.

Navíc koncová cena u nás a např. v USA není tak rozdílná nehledě na to, že tamější verze jsou k dispozici i se 12 GB RAM. Toto jsou přesně ty detaily, které to v plné nahotě ukazují, a například výše zmíněný 3DMark mi dává za pravdu.

Primárně nejde o herní zařízení, takže jsem rozborce nevěnoval takovou péči jako v případě telefonu Asus ROG Phone 2 (recenze), ale pár postřehů přece jen mám. Novinka nemá sebemenší problém rozjet hry jako je Asphalt 9 nebo Call Of Duty Mobile na plné detaily. Samotné hraní je i navzdory uzounkým rámečkům zážitek. To umocňuje i 240Hz odezva displeje při dotyku. Celková stabilita FPS je vesměs výborná.

Zatímco u CoD Mobile je pokles FPS trošku očekávaný kvůli mezní grafické náročnosti (60 FPS, stabilita 93 %, min frame rate 42), u Asphaltu 9 Legends mě pár záškubů po několika hodinách hraní nemile překvapilo. Problém by mohl být jednak ve vlastní optimalizaci, ale spíš to souvisí s přehříváním zařízení.

Pokud jste vášniví hráči PlayerUnknown’s BattleGrounds neboli “PUBG”, v tuto chvíli máte v rámci nastavení grafiky k dispozici režimy Smooth až HDR, Ultra HDR prozatím není k dispozici, ale prý přijde brzy. Maximální frame rate při HDR lze natavit na hodnotu Ultra, což je – tuším – 30 až 40 FPS.

Pořád jednodenní telefon

Baterie má solidní kapacitu 4 000 mAh a pokud se jen trošku uskromníte, zvládne i dvoudenní provoz. Při větším zatížení, jako je poslouchání oblíbené hudby při jízdě autem se zapnutou navigací (fixace je okamžitá), pár hodinách na internetu a sociálních sítích nebo nějaké hodince hraní her, budete rádi, když vám zůstane zhruba 20 %, což je pořád v normě.

Díky 25W rychlonabíjení telefon z 0 na 100 % nabijete zhruba za hodinu a čtvrt. SOT je také naprosto individuální záležitostí. Při střídmém používání se klidně dostanete i na 6, 7 hodin. Když však dáte smartphonu pořádně zabrat, výsledná hodnota bude výrazně nižší. A pokud si ještě zapnete 120Hz režim, počítejte s tím, že v kombinaci s always on display klidně spolyká až pětinu akumulátoru, opravdu. Taky potěší jak bezdrátové, tak reverzní nabíjení.

NFC a zvuk, který zachraňuje headset

Přítomnost NFC je naprostou samozřejmostí, platby telefonem (v mém případě Google Pay) funguje na jedničku. Člověk si díky tomu uvědomí, že debetní kartu vlastně může nechat v šuplíku. A když už o tom mluvím, platí to i pro Bluetooth. Spárování se sluchátky, jinými zařízeními nebo autem je bleskové a pohodové.

Samotné zvukové podání telefonu je dobré, ne vynikající. Středy jsou vcelku výrazné, ale z mého pohledu nepříliš prokreslené, výšky – ok, je tam i náznak basů, ale při vyšší hlasitosti to opravdu není žádná hitparáda. Jako nouzové řešení poslouží, menší místnost spolehlivě ozvučí, ale … a víte co, řeknu to na rovinu. Někteří výrobci jako Sony i odepisované LG to umí líp. Na škále od jedné do deseti bych dal s oběma zavřenýma očima sedmičku. A nepomáhá ani menší tuning s použitím Dolby Atmos, který je k dispozici.

Novinka nemá 3,5mm jack

  • bohužel letošní generace je už bez něj

Zvuk při volání je čistý a hlasitý, a to samé platí i pro druhou stranu. VoLTE, které je přednastavené, funguje, aktivovat si můžete i VoWiFi.

Špunty? Překvapivě hodně dobré

Peckový USB-C headset potuněný AKG mi překvapivě spravil chuť (Citlivost: 93.2dB, Frekvence: 20~20kHz, Impendance: 32ohm). Středy výrazné a vcelku prokreslené, výšky poměrně přesné a i basy jsou konečně trošku znát. Vynikne to třeba při poslechu elektra.

Pokud se ale ve skladbě mísí větší množství zvukových stop, čistota se ztrácí. Výšky jsou pak v takovém případě na můj vkus zbytečně výrazné a i středy jsou zvýšené. Vzhledem k tomu, že by mohl zdánlivě působit jen jako headset k telefonování, zajistí i velmi příjemný poslech.

Perfektní fotoaparát s odladěnou umělou inteligencí

Aplikace Fotoaparát je velmi přehledná. V horní liště najdete jen nejnutnější základ, tj. zapnutí/vypnutí blesku, nastavení poměru stran apod. V té dolní si pak volíte jednotlivé režimy; jen namátkou je to Single Take, fotografování, video nebo další, kde máte na výběr škálu možností: noční režim, panoráma, “slow-mo”, pro video nebo Pro mód.

U toho bych se na chvilku zastavil. Pokud se totiž řadíte mezi náročnější fotografy, rozhodně ho vyzkoušejte. K dispozici máte ruční nastavením citlivosti, expozici, vyvážení bílé anebo i ostření. Při troše šikovnosti může fotka stát za to.

A ještě se vrátím k možnosti Single Take. Tahle fíčurka vám poskytne více variant foceného snímku. Třeba fotíte objekt, který se v průběhu pohne. Nebo scénu, kde se při stisknutí spouště něco změní. Během 10 sekund máte možnost si vybrat z několika snímků a videí s různými záběry a formáty ten nejlepší.

Přední 10Mpx selfie kamerka umístěna v opravdu titěrném průstřelu displeje má solidní světelnost f/2.2. Pokud patříte mezi selfie maniaky, tak na vás čeká několik zkrášlovacích filtrů a možností, jak z autoportrétu “vykřesat” co možná nejkrásnější já.

Oproti loňské “Es desítce” zaznamenal trojitý zadní (tentokrát) “plotýnkový” fotoaparát u novinky docela pěkný mezigenerační upgrade. Jednak se zvětšila velikost jednotlivých pixelů – tuším – z 1,4 mikronů na 1,8, a za druhé, všechny senzory jsou větší. Samsung ohlásil, že jde o největší posun u hlavního fotoaparátu od dob telefonu Galaxy S7.

Dvojici 12Mpx hlavního a 12Mpx “širokáče” tak doplňuje 64Mpx teleobjektiv, s jehož pomocí Samsung slibuje 3x optický, 6x hybridní a 30x digitální zoom. Zatímco hodnocení přiblížení si nechám na později, teď se budu věnovat dojmům z focení.

I když podmínky nebyly bůhvíjak ideální, hlavní senzor u mě zabodoval. Výsledné snímky jsou velmi věrné, s výborným dynamickým rozsahem a dosahují vynikajících detailů. Pokud bych měl být opravdu “hnidopich”, občas může dojít k mírnému přeostření, ale jinak je zásah softwarového postprocessingu opravdu vyvážený. Za mě palec nahoru.

S širokoúhlým fotoaparátem taky pořídíte pěkné fotky. Jsou detailní, mají výborný kontrast a například o nějakém slévání šedé a bílé u oblohy nemůže být řeč. Noční snímky jsou obecně velmi dobré, ale šumu se stejně místy nevyhnete. Jistě, dá se to vyřešit bleskem, ale fotku neprosvětlí rovnoměrně. Vím, že se to dá vyřešit manuálním zvednutím citlivosti, ale většina uživatelů si nebude kvůli jednomu snímku v noci hrát pět minut s nastavením.

Nepřehlédněte: Galaxy S20 a S20+ mají kvalitní 3x zoom. Pravda, nebo marketing?

Když to tedy shrnu, tak celkově je fotoaparát vynikající. To platí i pro 3x optický zoom a za dobrých podmínek i 6x hybridní. 30x digitální je spíš na parádu. Reálně nevidím důvod takového ořezu a to i za ideálního světla. Navíc výsledky nejsou konzistentní.

Pokud jde o video, tak novinka je schopná natáčet 8K při 24 FPS (!), 4K rozlišení při 60 FPS nebo v režimu Full HD při 30, potažmo 60 snímcích za vteřinu. Oblíbené “slow-mo” video pořídíte při 960 FPS a HD rozlišení. Ať už nahráváte ve 4K nebo Full HD, výsledek je výborný, a toto platí i pro Full HD s 60 FPS, potažmo 4K.

Snímky jsou velmi věrné, mají vynikající kontrast a téměř neznatelný šum. Optický stabilizátor obrazu funguje výborně. Nezaznamenáte žádné trhaní nebo pohupování v pohybu. Video je perfektně plynulé.

8K video? Ještě je brzy

Takové rozlišení vypadá, že je hrozně fajn a na první pohled láká, ale realita je malinko jiná. 24 FPS jakoby stačí, ale stejně se místy výraznému trhání obrazu nevyhnete. Mám podezření, že i když to procesor zvládá, je to na hraně. Další věc je velikost. Po jedné minutě nahrávání dosahuje soubor 560 MB nemluvě o tom, že takto můžete natáčet zhruba 5 minut. A poslední věc. Kde si to kromě telefonu přehrajete? Lidí s 8K televizory moc není a laptopy, které to zvládnou, má jen hrstka “geeků”. Přirovnal bych to k výše zmíněnému 30x digitálním zoomu – prakticky to nedává moc smyl, prozatím.

Jak fotí Samsung Galaxy S20?

Ukázka: režim makro

Ukázka: noční mód s 3x zoom

Ukázka: širokoúhlý režim

Ukázka: klasika, 3x zoom, 10x zoom a 30x zoom

Fotky v plném rozlišení plus spoustu dalších naleznete zde.

Ukázka: video, 4K, 60 FPS

Ukázka: noční video, 4K, 60 FPS

Téměř dokonalý smartphone

Samsung dokazuje, že pořádné telefony prostě umí. Galaxy S20 je toho příkladem. Má dostatečný výkon, moderní vzhled, skvělou konektivitu, odladěné prostředí, podporuje všechna možná dobíjení a má vynikající fotoaparát. Těch několik výtek, které mám, a to platí i pro chybějící 3,5mm jack, výrazně nesráží celkový dojem a novinka působí jako velmi komplexní smartphone. Za necelých 23 tisíc toho tedy nabízí víc než dost. Jen si říkám, že kdyby stál o tři tisíce méně, nebo Samsung přibalil i bezdrátová sluchátka Galaxy Buds+ (recenze), byla by to pecka.

Najít konkurenci není jednoduché

Ze současných modelů mě napadá , který v podobné konfiguraci sice stojí 19 990 korun a má taky nádherný bezrámečkový displej, jenže k tomu spoustu “ale”. Nemá krytí IP68, má větší úložiště, ale nejde rozšířit o kartu MicroSD, nemá bezdrátové dobíjení, reverzní nabíjení, má “jen” 90Hz displej, a vysouvací selfie kamerka taky nemusí každému vyhovovat. Hlavní foťák má výborný, ale (znovu) může držet s novinkou od Samsungu krok?

Možná by ještě přicházel v úvahu Google Pixel 4, který je se 128GB úložištěm k mání taktéž za 19 990 korun. Ale jde o srovnatelný ekvivalent? Ne tak docela. Anebo iPhone 11 (recenze), který ale běží na úplně jiné platformě? Jenže nemá teleobjektiv, i když tohle má Apple částečně softwarově řešené. Nemá AMOLED. Má menší baterii… A očekávané novinky OnePlus 8 Pro nebo Xiaomi Mi 10 Pro? Mohly by se dostat blízko, ale bude to stačit?

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
superjemný AMOLED cena (pro někoho)
120Hz obnovovací frekvence 8K video zatím postrádá smysl
 perfektní zpracování 30x digitální zoom také
odladěné prostředí nemá 3,5mm jack
vynikající fotoaparát i video
možnosti nabíjení

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."