Recenze Samsung Galaxy Note 10 Lite: všechna pera lidu!
Dostupný telefon řady Note? Ještě nedávno to bylo nemyslitelné spojení. Až do letošního roku. Samsung Galaxy Note 10 Lite stojí 15 tisíc a kompromisů, které musíte oproti „dospělé“ verzi učinit, není tolik, aby to 90 % uživatelů nedokázalo přenést přes srdce. Ba co víc – někteří ho možná nebudou kupovat jen pro nižší cenu, ale i pro benefity, které oproti dražším modelům řady Note 10 Lite nabízí. Jaké to jsou? Nejen to se dozvíte v naší recenzi!

Nebudu ctěnému čtenáři lhát: řada Note od Samsungu patří k mým srdcovým produktům mobilního průmyslu. Před svou konverzí k jablečnému náboženství jsem vlastnil modely Note 2, 4 a 8. A i teď, kdykoli dostanu do ruky telefon s perem, třesu se nedočkavostí, co nového přinese. Jaké kousky bude umět S Pen, jak velké kapsy si na něj budu muset pořídit a hlavně, jak dlouho vydrží nabitý.
Nejspíš jste postřehli drobnou ironii. Tyhle mobilní skicáky/zápisníky vždy patřily k tomu nejvybavenějšímu na trhu. Ale také k tomu největšímu a hlavně nejdražšímu. Aktuální desáté vydání Notů má hned tři varianty a model Note 10+, který se svou výbavou rovná někdejším Notům bez přívlastku, může stát i přes 30 tisíc.
Dle mého názoru je právě překročení této psychologické hranice momentem, kdy stojí za to zamyslet se nad tím, co je člověk ochoten z tradičně přebohaté výbavy oželet, aby nějakou tu tisícikorunu ušetřil. A tady vstupuje na scénu Samsung Galaxy Note 10 Lite.
Samsung Galaxy Note 10 Lite: specifikace
Konstrukce | sklo a kov, 163,7 x 76,1 x 8,7 mm, 198 g |
---|---|
Displej | 6,7″, Super AMOLED Plus Infinity-O, 2400 x 1080 px, 20:9, jemnost 394 ppi |
Operační systém | Android 10 + One UI 2.0 |
Procesor | 8jádrový, 2,7 GHz, Exynos 9810 |
Paměť | 6 GB RAM, 128 GB úložiště, MicroSD karty (až 1 TB) |
Fotoaparát | trojitý (12 Mpx hlavní + 12 Mpx širokoúhlý 123° + 12 Mpx teleobjektiv), clona f/1.7 + f/2.2 + f/2.4, OIS, LED blesk; přední 32 Mpx, f/2.2 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | Bluetooth 5.0, USB-C, NFC, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků pod displejem, čtečka tváře, stylus S Pen |
Baterie | 4 500 mAh, rychlonabíjení (až 25 W) |
Cena a dostupnost | 15 290 Kč, leden 2020 |
Klasik v zohýbané době
Pokud jsem v perexu psal o benefitech, které přináší odlehčená verze proti plnohodnotným modelům, není je potřeba hledat nijak dlouho. Model Lite má rovný displej, který jsme u Notů viděli naposledy v roce 2015 u jejich pátého vydání. Tento formát tak nechává zcela vyniknout jeho 6,7palcové úhlopříčce bez lacině efektních optických ztrát, které s sebou přináší na bocích zahnutá verze. Ostatně: stejně už na posledních modelech ani příliš zahnutá není…
To ale zdaleka není jediný konzervativní výstřelek, jehož se odlehčený Note rozhodl přidržet. Srdce milovníků zvuku z co nejmenšími ztrátami jistě zaplesá, když na spodní hraně uzří otvor pro zapojení sluchátkového jacku. Směrem od něj vpravo nacházíme USB-C port (bohužel jedinou možnost, jak do telefonu dostat šťávu), reproduktor (bohužel jediný mono zdroj zvuku) a legendární v těle telefonu zasunutý S-Pen (bohužel bez některých dovedností, které zvládá Note bez přízviska Lite).

Dál už vše běží podle designového kánonu typického pro jihokorejský gigant. Ostře řezané hrany, hliníkový leštěný rám a zaoblená skleněná záda. V našem případě vybavená modro-stříbně lesknoucí se úpravou Aura Glow. Ta sice nesedí černému čelu telefonu tolik, jako Aura Black, ale zase je skutečně nepřehlédnutelná.
Mluvíme-li o zádech, nelze než Samsung pochválit. Konečně je tu telefon, který i přes poměrně sofistikovanou optiku nenese na zádech batoh. Trojice objektivů sedí v černém zaobleném obdélníku, který sice působí mimořádně neesteticky, ale nad rovinu zad čouhá jen zlomkem milimetru, takže se na stole téměř vůbec nekolíbá!
Rozsvítíme-li obrazovku, uvidíme, že displej pokrývá 87 % čelní plochy. Pokud si nastavíte tmavé pozadí, o rámečcích nejspíš nebudete vědět. V některých místech se ale ve skutečnosti blíží tomu, co přináší teď už tak trochu zastaralý design jablečné konkurence. A to zejména v oblasti brady, která je přece jen o něco silnější než další strany telefonu. Není to však nic, co by mělo někomu vadit. I tak se takto velký telefon krásně vejde do ruky a není sebemenší problém na něm psát jednoruč. Kdo by to byl před pár lety řekl.

Zmizela samozřejmě už také letitá praxe Samsungu věnovat svému asistentovi Bixby dedikované tlačítko. Hezky konvenční trojici čudlíků nacházíme na pravé straně. Tím jediným samostatným se dá podle volby buď zapnout Bixby, nebo vyvolat aplikace fotoaparátu. Anebo pěkně postaru přístroj zapnout a vypnout, pochopitelně.
Všechno ostatní se schovalo do obrazovky. Ať už mluvíme o drobném otvoru pro selfie fotoaparát uprostřed horní lišty, nebo čtečce otisků prstů. Ta se ukrývá ve spodní polovině, a bohužel nedisponuje ultrazvukovou, ale jen optickou metodou čtení otisků. Není třeba rozebírat podrobnosti – je zkrátka o dost pomalejší. A také o dost méně přesná. Čas od času jsem musel zkusit prst na displej přiložit i pětkrát, než jsem se do telefonu dostal.
Určitě pomáhá letitý trik – nahrát si jeden otisk prstu víckrát. U telefonu, který však jako Note 10 Lite umožňuje uložit jen tři (!!) otisky, je však toto řešení na zvážení. Pokud by všude neřádil koronavirus, který mění minimálně na ulicích naši podobu k nepoznání, doporučil bych využívat čtečku obličeje.

Ta sice pracuje jen na principu 2D shody, a je tak méně bezpečná, ale zase odemkne telefon skoro vždy. I když máte právě v puse kartáček na zuby – to se o sofistikovanějším 3D řešením říci nedá. K mé radosti navíc Note 10 Lite zvládá odemykat displej i v úplné tmě – to když si nastavíte přisvícení tváře světlem z displeje.
Sice levnější, ale pořád AMOLED
Jaký by asi tak mohl být displej u Samsungu jiný, než skvělý. I pro telefony, co nesou v erbu slovo Lite to takto platí. 6,7palcový AMOLED displej už na pohled nikoho nenechá na pochybách. Do parametrů skutečných vlajkových lodí mu ale přesto něco schází.
Ne snad v barevném podání. S tisícinitovým jasem obvyklým u nejdražších Samsungů se ale pro tentokrát musíme rozloučit. I ve všech dostupných výsledcích měření se uživatel Note 10 Lite musí smířit s jasem cca o 200 nitů nižším. Dost ale čísel – na přímém slunci zkrátka zobrazení není tak jasné jako u dražších modelů značky.

Leckdy jsem se proto přistihl, že si musím obrazovku přiclonit. Problém jiného typu se nachází na opačném konci spektra jasu. Ne snad, že by ve tmě nedokázal dostatečně pohasnout. Ne vždy však snímač okolního osvětlení zareaguje dostatečně rychle – po návratu do běžného světelného nastavení zůstává Note 10 Lite pohasnutý a pomůže až zamknutí a opětové odemknuté telefonu. A opačně – ve tmě dokáže až nepříjemně pálit do očí, pokud se světelné podmínky změnily náhle. Aspoň tedy u námi testovaného kusu.
Smířit se musí uživatelé také s nižším rozlišením. Jde o 2400 x 1080 px Super AMOLED panel, a i z terminologie Samsungu vyplývá, že si jej necení tak, jako těch na modelech S a Note „ne-Lite“. Není to totiž ani Dynamic AMOLED, ani Super AMOLED Plus, ale „jen“ Super AMOLED. Popravdě: v reálném světě jde jen o marketingové řeči. Důležité je, že zůstal zachován Always-On režim, automatický noční mód, a i další vlastnosti dražších modelů.

Bohužel, Samsung nikde ve svých materiálech nepíše o použití Gorilla Glass. Budu proto doufat, že bylo použito jiné tvrzené sklo obdobných vlastností oproštěné o zvučný trademark, a nikoli sklo obyčejné. Tak jako tak, žádné škrábance jsem po skončení testu nezaznamenal.
S Pen jako přidaná hodnota
Mluvím-li o řadě Note, hovořím zejména o peru S Pen. I u odlehčeného modelu se jedná o pero s konektivitou Bluetooth, víc než 4 000 stupni přítlaku a celým ekosystémem návazných aplikací. Jaké to osvěžení oproti Apple, který svou Apple Pencil v poslední generaci podělil pouze nejdražší „Pro“ modely a ty základní, byť nové, se musejí spokojit s první, o poznání primitivnější generací.
U Samsungu je to jinak. Koupí Note Lite v zásadě přijdete jen o bezdotyková gesta ovládající třeba hudební přehrávač máváním stylusem coby kouzelnou hůlkou. Pero v Note 10 Lite totiž postrádá gyroskop. Ale popravdě: kdo kdy podobnou funkci použil? Hlavně, že zůstalo zachováno Bluetooth připojení, co umožňuje používat tlačítko na peru jako samospoušť u fotoaparátu.

Stejně tak tu potkáváme i další dobré známé – třeba psaní poznámek na zamknutý displej doprovázení mým oblíbeným zvukem škrábání křídy na tabuli. Tyto obrázky lze na půl hodiny připnout na Always-on screen a vypravit se takto vybaven třeba i na nákup.
Stejně tak lze perem dělat chytré výřezy nebo bezdotykově rolovat v browseru. Osobně jsem si oblíbil schopnosti pera minimalizovat aplikace do oken, které zobrazíte k rychlému náhledu pouhým najetím nad ně. Hodí se to zejména, když musíte opisovat delší kód a nechcete se babrat s rozdělováním obrazovky mezi dvě aplikace.

Anebo s S Pen můžete dětem zapnout hodně zábavné omalovánky. Ať si říká kdo chce, co chce, tohle žádný jiný telefon za 15 tisíc neumí, a díky opětovné bezchybné implementaci poznámkových aplikací se i s Note 10 Lite dá udělat poměrně dost kancelářské práce i během cesty autobusem. Protože má práce spočívá především v rychlém vyhledávání rešerší a jejich následné systemizaci, často s iPhonem v ruce absenci pera oplakávám.
Nadstavba dotažená puntíku
Jenže nebylo by schopností S Pen bez robustní grafické nadstavby One UI nad Androidem 10. Nestydím se říct, že grafické prostředí Samsungu patřilo vždy k mým nejoblíbenějším, a i v této poslední verzi tomu není jinak. Tím spíš, že už ho po letech opustil neduh malé přizpůsobitelnosti. Pokud bych teď měl Samsungu něco vyčíst, tak snad jen to, že se zhlédnul v konkurenci z Cupertina a používá až nesmyslně velké fonty v nadpisech – ale taková už je doba a krom toho nejde o nic fatálního.
Člověk to navíc Samsungu rád odpustí, když vidí, že se po systému dá konečně pohybovat logickými Apple-like gesty. Konzervativnějším uživatelům ale stále zůstává k dispozici možnost přepnout na klasické androidovské rozložení ovládacích prvků, nebo se vrátit o generaci operačního systému nazpět a využít gest odehrávajících se výhradně ve spodní polovině displeje.
A další má oblíbená záležitost – Edge Panels. Užitečné nástroje, které vyjíždějí na roletce zboku displeje. Na rovném displeji to sice není tak efektní jako na zakřiveném, ale aspoň se pomyslný šuplíček dá o něco snadněji vytahovat. Například mně se tak vejdou všechny potřebné aplikace na jednu stránku, zbytek se pak schová zde.
Líbil se mi také tmavý mód využitelný v celém systému, anebo možnost omezit využívání polohových služeb na aplikaci právě běžící v popředí – zkrátka tak, jak už to léta umí iPhony. Jen jedné věci jsem nepřišel na chuť: jen velmi malým ikonkám notifikací na Alway-on-displeji. Ty se musejí pokaždé rozkliknout, aby člověk rozpoznal, co že se vlastně stalo. Je to otravné, zvláště v okamžiku, když využijete možnost rozdělení aplikace sociálních sítí mezi dva účty. Nedá se poznat, ze kterého notifikace pochází.
Ale dost nářků. Už na začátku jsem psal o skrytých benefitech, které Note Lite přináší oproti dvěma svým vyspělejším bratrům. Ano, jako jediný není prachotěsný a voděodolný. Ano, má jen 128 GB uživatelské paměti. Dva roky starý procesor Exynos 9180 (což samozřejmě nikdo v praxi nepozná). Pouze 6 GB operační paměti, což je o 2 GB méně než u Note 10 a hned o 6 méně než u Note 10+. To vše ho podle benchmarku Antutu, kde jeho skóre lehce přesahuje 300 000 bodů, řadí do kategorie vlajkových lodí dva roky starých. Nemá bezdrátové nabíjení a tím pádem ani možnost nabíjet jiný telefon. Má zato ale větší baterku.
Konečně Note, který vydrží!
A i s méně úsporným procesorem to znamená velkou výhodu. Kdykoli jsem vlastnil jakýkoli model řady Note a medil si nad jeho schopnostmi, jedním dechem jsem nikdy nezapomněl zanadávat nad výdrží jeho baterie. U 4 500mAh baterie Note 10 Lite jsem to ale neudělal nikdy.
Většinou jsem končil den s 4 h zapnutého displeje, přehrával hudbu, videa, energeticky náročné aplikace používal a jen několikrát jsem zapojil telefon do nabíječky s méně než 20 % úrovně nabití.Samsungu zkrátka nedělá problém i při tomto nikoli skromném využití vydržet 16 h na jedno nabití.
Pomocí přiložené 25W nabíječky lze pak baterie dobít během méně než hodiny a půl. Po zapojení do sítě při 20 % zbývající kapacitě telefon pravidelně hlásil čas do úplného dobití jen něco málo přes hodinu. Něco podobného vidím u telefonu nesoucí název Note vůbec poprvé. A pokud má tento stav jednu jedinou daň, a to hmotnost atakující 200 gramů, jsem ochoten to bez protestů tolerovat.
Fotoaparát a multimédia
Byla by asi ostuda, kdyby Galaxy Note 10 Lite přišel s jiným počtem objektivů než tři. Jedná se o klasickou sestavu širokoúhlého skla, teleobjektivu a ultrawide soustavy. Pod všemi se nacházejí 12Mpx snímače a liší se zejména světelností, která osciluje od f/1.7 přes f/2.2 až po f/2.4 u ultrawide skla. Mimochodem – to jsou čísla, která bude důležité si pamatovat až se budeme bavit o nočním fotografování.
Jakkoli se daná sestava jeví jako velmi klasická, ve světě Samsungu to není tak úplně pravda. Některé modely namísto teleobjektivu přinášel makrosklo, které je podle mého názoru v běžném životě jen obtížně využitelné na každodenní bázi. Dvojnásobný optický zoom se hodí víc, tím spíš, že obě jednotky jsou opticky stabilizované a ostří fázovou detekcí.

Mimochodem, oba tyto objektivy jsme už někde viděli – jsou to ty samé, jako ve starších modelech řady S8 (recenze). Naopak, ultrawide sklo s úhlem 120 stupňů pochází z novějších modelů desáté řady – nalezneme ho i v S10 Lite (recenze).
Paradoxně, vůči tomuto objektivu mám nejvíce výhrad. Na displeji telefonu to není až tak poznat, ale při zvětšené odhalíme absenci detailů a ostrých hran. To samé pak platí pro noční fotografie. Zde nejen kvůli nižší světelnosti nemá cenu tento objektiv vůbec používat. Odlišný typ senzoru se ne zcela dobře vypořádává s barevným podáním, které nejen že neodpovídá tomu, co lidské oko vidí, ale zároveň se i výrazně liší od vyjádření zbývajících dvou objektivů.
Vůči jejich fotografiím naopak nemám výhrady. Prokreslené detaily, dostatečný kontrast, ale i portrétní režim, který se daří vykreslit i bez dedikovaného senzoru, dělají z Note 10 Lite mašinku veskrze univerzálně použitelnou. S jedinou výjimkou, a tu představuje přední kamerka. Pod ní se skrývá 32Mpx senzor, ale opět se ukazuje, že čísla nejsou všechno.
Na přímém světle jsou selfies, u kterých je možné zvolit si šířku záběru, dostatečné. Problémy ovšem přicházejí, jakmile slunce zajde, popřípadě vejdete do interiéru. Z fotografií se rázem stanou nekonkrétní zašedlé mazanice opatření ruchy a viditelným processingem. Na selfíčka si tedy pořiďte raději jiný telefon.
Naopak co se videa týče, není zde důvodu ke stížnostem. Note 10 Lite bez problémů zvládá 4K videa ve vysokém framerate – konkrétně 2160p v 60 FPS. Tady je ale potřeba počítat s absencí jakékoli stabilizace – ta funguje pouze v režimu 30 FPS. I tak jsou ale veškerá videa plná detailů, švenkování konkrétní a obraz se nezkresluje. A to ani v případě natáčení během rychlé chůze.
Až na jack, všechno špatně
Nedá mi to, abych se nezastavil ještě u hudebních schopností telefonu. Note 10 Lite jedním z posledních vyspělejších telefonů s výstupem na drátová sluchátka. V balení tedy nenajdete žádnou redukci. Zato však Samsung přiložil špuntová sluchátka. Kdo si ale vzpomíná na poměrně slušné pecky AKG, které dostali v balení majitelé Note 9 (recenze), bude u odlehčené verze nové generace zklamán.
Brand AKG zmizel v nenávratnu, sluchátka jsou vyrobena z laciného plastu a přicházejí jen s jednou univerzální velikostí špuntů. Ani zvukově se nejedná o nic špičkového. Nahrávky sluchátka zplošťují, a i když průběh ekvalizační křivky vypadá relativně přirozené, zvuk je jakoby zahalený clonou a vzbuzuje monofonní dojem. Jinými slovy – uděláte lépe, když použijete sluchátka vlastní.
Jak fotí Samsung Galaxy Note 10 Lite?
Ukázka: noční režim
Zhodnocení a konkurence
I přes výše vyřčené výtky Samsung Galaxy Note 10 Lite dává smysl. Aby se dosáhlo magické laťky 15 tisíc korun, někde se zkrátka ušetřit muselo. Tím spíše, že je to v zásadě jediný telefon s vestavěných chytrým perem, který je takto dostupný.

Pravda, možná by se spíše hodilo označení „jediný nový“. Pořád totiž ještě lze pořídit starší Galaxy Note 9. V takovém případě budete řešit zejména dilema mezi rovným a zahnutým displejem, jeho kvalitou a rozlišením a lepší a horší výdrží baterie. A taky foťák! Rozhodnutí je ale na vás a dovoluji si tvrdit, že ani v jednom z případů nešlápnete vedle.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |