Společnost Huawei vyrazila navzdory zlým časům vstříc zákazníkům. Smartphone Huawei Mate 30 Pro je prvním kouskem prodávaným na našem trhu, který doplatil na zákaz USA a nemá podporu Google služeb. Jak moc se to na telefonu podepisuje a vyplatí se koupit tento superphone, třebaže bez podpory Googlu? To se dozvíte v naší podrobné recenzi!
Vše o tématu Huawei vs. USA se dozvíte v samostatné rubrice
Psal se květen 2019, když Spojené státy americké umístily společnost Huawei (a i několik dalších čínských firem) na seznam tzv. černých entit, tedy na list nepohodlných partnerů, u kterých se USA domnívá, že porušují pravidla pro vzájemnou spolupráci anebo rovnou představují bezpečnostní hrozbu.
Celá kauza má více než silný politický podtext, USA a Čína si vzájemnými naschvály poměřují sílu v globálním měřítku. Aféra připomíná jakési zvrhlé pokračování studené války, tedy konflikt západu a východu, na který nejvíce doplatí právě spotřebitelé.
Tím nejdůležitějším zlomem, který se v aféře udál, bylo kontroverzní nařízení vlády Spojených států směrem k americkým firemním subjektům. Podle toho nesmí Google (ale i další firmy) spolupracovat s partnery, kteří visí na černé listině. Kromě Honoru, ZTE a dalších tedy i Huawei.
To v praxi znamená, že Huawei nesmí v telefonech používat licencovaný operační systém Android, pouze jeho volně dostupnou verzi, která ale postrádá předinstalované aplikace Facebooku či Googlu, a to třeba včetně obchodu s aplikacemi Google Play Store. Zákaz se jako jeden z prvních dotkl již v září představených telefonů Mate 30 a Mate 30 Pro.
A druhý jmenovaný se konečně v lednu 2020 dostal i na český trh. Jak se mu vede a čím přiláká své zájemce, když ne standardní podporou aplikací, bez kterých si nikdo neumíme normální den ani představit?
Konstrukce | sklo a kov, 158,1 x 73,1 x 8,8 mm, 198 g, zvýšená odolnost IP68 |
---|---|
Displej | 6,53″, Flex OLED, HDR10, 2400 x 1176 px, poměr stran 18,4:9, jemnost 409 ppi |
Operační systém | Android 10 (bez GMS) + EMUI 10 |
Procesor | 8jádrový, 2,86 GHz, Kirin 990 |
Paměť | 8 GB RAM, úložiště 256 GB, NM Card slot (až 256 GB) |
Fotoaparát | čtyři (40 Mpx hlavní + 40 Mpx širokoúhlý + 8 Mpx teleobjektiv + 3D ToF kamera), optika Leica, clona f/1.6 + f/1.8 + f/2.4, umělá inteligence, OIS, 3x optický zoom, 5x hybridní zoom, 30x digitální zoom, duální LED blesk; přední 32 Mpx, clona f/2.0 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | 5G, hybridní Dual SIM, Bluetooth 5.0, USB-C, Wi-Fi, GPS, NFC, infraport, čtečka otisků v displeji, 3D čtečka tváře, zvuk v displeji |
Baterie | 4 500 mAh, rychlonabíjení (40 W), bezdrátové rychlonabíjení (27 W), reverzní bezdrátové nabíjení |
Cena a dostupnost | 24 999 Kč, únor 2020 |
Kvalita zpracování a design je něco, co nemá se softwarovou konkurenceschopností vůbec co dělat. A proto bych se vůbec nebál říct, že tady si Huawei získá obrovské množství zákazníků. Mate 30 Pro je neuvěřitelně krásný kus hardwaru. Jeho smysl pro symetrii je až neskutečný, všechno vypadá perfektně a rád uznám, že Galaxy S20 Ultra nebo iPhone 11 Pro (recenze) jsou proti novému modelu řady Mate uplakané ošklivky.
Největší designovou peckou, kterou oko českého uživatele nemělo šanci vidět jinde, je displej až do stran. Huawei tomu přezdívá “waterfall display”, tedy obrazovka ve stylu vodopádu a v praxi jde o to, že displej jakoby přetéká do poloviny bočnic. Vytváří to kouzelnou podívanou, neuvěřitelně futuristický zážitek a kromě jiného se mobil i parádně drží. Bohužel se s tím ale zvedá nebezpečí rozbití zahnutého displeje. A také může docházet k nechtěným dotykům, to chce holt trochu cviku.
Celou zahnutou parádu narušuje jen asi 3milimetrová brada a výřez, který je ale tak malý, jak to jenom šlo. Huawei do něj schovalo nejen silnou přední kameru, ale také 3D ToF senzor, díky kterému se může Mate 30 Pro společně s iPhony chlubit nejlepší čtečkou obličeje na trhu. Samotný mohutný displej pak ještě disponuje integrovanou čtečkou otisků prstů, která funguje snaživě a bezproblémově.
Díky zahnutému displeji se na boky telefonu už prakticky nic nevešlo, a tak třeba regulace hlasitosti probíhá posunováním virtuálního tlačítka na boku. Funkce je neskutečně chytlavá a nabízí i haptickou odezvu, takže i poslepu víte, kdy nastavujete hlasitost. Jinak jsou boky čisté, najdeme tam jen rudé vypínací tlačítko (obecně jediné tlačítko na telefonu) a plastové anténní předěly.
Záda jsou snad ještě monumentálnější než přední strana. Najdeme zde především obrovitý kruhový modul fotoaparátu, přisvětlovací LEDky a také logo výrobce. Samotná kružnice na zádech je sice lehce vystouplá a má ostré hrany, ale na první dobrou sdělí veřejnosti kolem vás, že jste hrdým majitelem telefonu Mate 30 Pro.
A tak zatímco estetické cítění designu je ryze subjektivní, konstrukci telefonu mohu s klidem v srdci označit za špičkovou. Nikde nic nevrže, na to rovnou zapomeňte; navíc telefon ani při pokusu o ohnutí dělá jakoby nic. Trochu strach bych měl určitě o odhalené hrany displeje, které neschováte ani do futrálu – pád na tvrdou zem by pro telefon znamenal okamžitý konec, tím si buďte jisti. Zároveň si ale buďte i jisti, že za své peníze dostanete pořádné zařízení – když jde o řadu Mate od Huawei, asi přesně něco takového očekáváte.
To, jak displej vypadá a čím vyniká, jsme už naťukli v předchozí kapitole. Ano, Huawei Mate 30 Pro disponuje zahnutým displejem v úhlu 88 stupňů. Díky tomu telefon nepřehlédnete a i z přední strany jej okamžitě poznáte. Jak již zaznělo, má to své výhody i nevýhody.
Vypadá to skvěle, používá se to celkem dobře, ale jakmile telefon upadne na hranu, je po něm. A to nemusí být zrovna jednou za uherský rok, protože kvůli kluzké hraně se mobil třeba ze stolu dost špatně zvedá.
Bohužel musím konstatovat, že praktickou výhodu zahnutý displej nemá. Pečlivý zákazník v tom jen těžko najde benefit – ano, vypadá to dobře a je to krok vstříc budoucnosti, ale k čemu to vlastně je? V běžném životě to k ničemu nevyužijete a akorát tak budete mít strach o to, aby se vám kvůli tomu displej nerozbil. Jako ukázka technologií super, ale jinak ne.
Naštěstí je displej sám o sobě natolik úžasný, že se nulovými benefity zahnutého displeje vůbec nemusíme trápit. Podle očekávání Huawei zvolil jeden z nejkvalitnějších OLED panelů, konkrétně jde o Flex OLED s velikostí úhlopříčky 6,53 palců. Kvůli zahnutým hranám má displej nestandardní poměr 18,4:9, rozlišení je Full HD+ (rastr je viditelný, ale pouze u obrysů větších liter a troufám si tvrdit, že nedokonalost pozná jen cvičené oko).
Obrazovka je silnou stránkou telefonu. Jemnost displeje je na dobré úrovni (i když vyšší rozlišení by za ty peníze být mohlo), také čtenost na přímém slunci. Nechybí samozřejmě HDR10 nebo funkce always-on displeje pro neustálé zobrazení notifikací. Určitě ale nepotěší absence 120Hz nebo alespoň 90Hz obnovovací frekvence, jak káže moderní trend. Tady Mate doplatil na to, že byl představen už v září, ale na trh se dostal až nyní. Konkurence v podobě Samsungu nebo Xiaomi bude velmi nekompromisní.
Dobrou zprávu střídá ta snad úplně nejhorší. Huawei Mate 30 Pro disponuje aktuálním Androidem 10 s nadstavbou EMUI 10, má to však obrovské “ale”. A to sice, že jde o zcela holou open-source variantu Androidu, jak vysvětluji v úvodu. Huawei tak nemůže počítat s žádnými službami amerických partnerů (jako je třeba Google nebo Facebook), na které jsou uživatelé železně zvyklí. Jak si s touto patálií Huawei poradil?
Chtěl bych říct, že výborně; pravý opak je ale pravdou. V době, kdy se Mate 30 Pro dostal na trh (a kdy Huawei finišuje přípravy novinky P40, kterou potkal stejný osud života bez Googlu), telefon pochopitelně nedisponuje žádnými aplikacemi od Googlu a čínská firma zatím jednoduše nevymyslela důstojné náhrady. A to je u telefonu za 25 tisíc korun přešlap hodný pláče.
Na telefonu neexistuje Google Play Store – jeho roli se snaží plnit obchod s aplikacemi AppGallery. Tam, když přivřu obě oči, můžete najít pár zajímavých aplikací. Pár, víc rozhodně ne. Je tady antivirus AVG i Avast, sociální síť TikTok, prohlížeč Opera, e-shop CZC.cz, navigace Maps.me, sociální síť Viber a také pár známých her jako Asphalt 9 nebo World of Tanks. A tím spanilý výčet skutečně zajímavých (a známých) aplikací bohužel končí. A pokud rádi s telefonem platíte, taky máte smůlu – telefon sice disponuje NFC, ale vaše karta není kam nahrát.
V AppGallery nenajdete žádný Facebook, WhatsApp, Instagram, Spotify ani Apple Music, žádný pořádný kancelářský balíček, Uber, bankovní aplikaci nebo samoobsluhu vašeho operátora. A tam je zakopaný celý ten prohnilý pes. I když se Huawei snaží a já jim vlastně i držím palce, Mate 30 Pro je v tomto smyslu hrubě nehotový a v aktuální kondici si ho jako svůj primární telefon pořídí jen blázen.
Nechci telefon sestřelit takovým stylem, ale pravdou je, že bez aplikací denní potřeby se prostě pohodlně používat nedá. Jasně, Facebook si najdete v prohlížeči, novinkový servis rovněž, YouTube a tak podobě také. Ale Messenger je na webu nepoužitelný, IDOS a další aplikace bohužel také. Útěchou pro kutily může být snad jen to, že do telefonu si za hodinku dokážete podle návodu služby Google neoficiálně nahrát. To je ale námět na samostatnější zpracování…
Pokud ale jde o optimalizaci systému, tady nemá Huawei problém. Rychlost je ohromující, navíc se telefon nebojí tmavého režimu nebo ovládání gesty. Po této stránce je síla telefonu enormně patrná a přeplněnost technologiemi jakbysmet. EMUI je prostě takové, jak ho známe – barevné, designově nápadité, ale pro mnoho zákazníků až moc infantilní a nedospělé. To už necháme přímo na vás.
Po výkonnostní stránce v telefonu najdeme velmi solidní hardware: 8 GB RAM, 256GB úložiště a tovární čipset Kirin 990 s taktem 2,86 GHz. Jak již zaznělo, průchod systémem je absolutně bezproblémový, hraní náročnějších graficky náročných her jakbysmet. Telefon se nezasekává ani při deseti otevřených aplikacích na pozadí. Za své peníze dostanete opravdu výkonný stroj.
Někde ale limity jsou. Kirin totiž není Snapdragon. A tak když proženete telefon benchmarkovým testem, možná vás nepříjemně překvapí, jak za konkurencí zaostává. V AnTuTu jsme naměřili asi 451 tisíc bodů, což je zhruba na úrovni Galaxy Note 10+ (recenze) s Exynosem 9825. Lépe se umístilo Xiaomi Mi 9T Pro (recenze), OnePlus 7 Pro (recenze) i 7T (recenze) a také skoro o polovinu levnější Realme X2 Pro (recenze).
Baterie je zcela otevřeně jeden z nejlepších aspektů telefonu. Huawei vměstnal do těla akumulátor o kapacitě 4 500 mAh, což je o 300 mAh vyšší hodnota než u loňské generace Mate 20 Pro (recenze). Průměrná výdrž se počítá na jeden nebo dva dny. To možná nezní zas tak oslnivě, mějte ale na paměti, že jde o celý den naprosto maximální pracovní zátěže.
Kromě samotné praktické výdrže je úchvatná i nabídka možností nabíjení. Telefon můžete nabíjet přibaleným USB-C kabelem a 40W rychlonabíjecím superadaptérem (z 0 na 100 % asi za 70 minutek). K mání je ale i 27W rychlonabíjení bezdrátovou nabíječkou, kterou si můžete přímo od Huawei zakoupit. Třešničkou na tomto zákusku a velkou zábavou je pak reverzní bezdrátové nabíjení, kdy si ze zad Mate 30 Pro dobijete třeba sluchátka nebo druhý telefon.
První dojmy z focení telefonem Mate 30 Pro jsou poměrně snadno vyjádřitelné. Jednoduše paráda, perfektní fotoaparát. Pokud není nic, kvůli čemu byste si měli koupit Mate 30 Pro, je to určitě fotoaparát. Čínský výrobce dokázal de facto s půl roku starým fotosenzorem konkurovat současné špičce a právem se tak může Mate honosit označením “jeden z nejlepších fotomobilů na trhu”; ne náhodou je v DxOMarku na čtvrté, respektive s 5G na druhé pozici hned za Xiaomi Mi 10 Pro.
Vděčit za to může telefon především hlavnímu 40Mpx senzoru a jeho superširokoúhlému bratříčkovi stejného rozlišení. Třetím do party je 8Mpx teleobjektiv, který sdílí blízkost ještě s 3D ToF kamerou, pravděpodobně o rozlišení 0,3 Mpx. A když vezmeme v potaz ještě přední 32Mpx kamerku s dalším snímačem Time-of-Flight, je to vlastně všechno, co Huawei nabízí.
Výsledky, které tento tým společnými silami vyrábí, jsou ale neskutečné. Fotky jsou v základu velmi ostré (kvůli štěpení pixelů přitom mají “jen” 10 Mpx), disponují perfektní barevnou věrností a o dost se zlepšila také umělá inteligence. Tu sice pořád doporučuji spíše nepoužívat, ale fotky s její pomocí už dávno nejsou přepálené nebo divně přezářené.
Velký palec nahoru si Huawei zaslouží i za to, jak dovedl k dokonalosti samotnou fotoaplikaci. Nerad bych s ní ztrácel zbytečně čas, ale je hodné oslav, že už na fotkách před vyfocením nezobrazuje ten divný filtr, který většinou prozrazoval, že telefon je čínské produkce. A maličkost v podobě plujícího virtuálního tlačítka spouště na zkosené hraně také potěší!
A další pochvala letí za nočním režimem. V těchto vodách je Huawei přeborník a Mate 30 Pro to dokazuje. Telefon při focení ve tmě nachytá na objektivy byť minimum světla a to využije pro osvětlení celé scény. V praxi to opět funguje bezchybně a jediné, co zamrzí, je fakt, že délka uzávěrky trvá telefonu třeba 10 sekund. Na oplátku ale dostanete parádní noční snímky.
To samé platí i o nadmíru kvalitním portrétním módu, širokoúhlých záběrech nebo zoomu – jedním slovem pecka. Telefon umí nabídnout hodně vymožeností s focením a k těm se řadí i zoom. Základní optický zoom je 3x, následný hybridní bezztrátový 5x a nakonec je tady až 30x digitální. Přiblížení vypadá i na nejvyšší úrovni dobře (viz galerie), ale nutno uznat, že třeba takový Samsung se 100x zoomem je už trochu dál.
A co video? Huawei nikdy nepatřil k absolutní špičce telefonů na natáčení videí; vždy mu chyběl nějaký ten finální šmrnc. Výrobce ale dokazuje, že má zájem se poměřovat s těmi nejlepšími. Neumí však 8K, tam ho konkurence smete na plné čáře. Všem nám ale stejně stačí 4K při 60 nebo 30 FPS, což je styl, který bohatě uspokojí všechny uživatele.
To sice Mate 30 Pro umí, ale stabilizace je na velmi špatné úrovni (viz ukázka). Stále se opakují jisté chyby minulosti – kupříkladu absence použitelné stabilizace při natáčení 4K. Záběr je tak pěkný, ale znatelně roztřesený. A to samé platí o záběrech v noci, tentokrát ve Full HD 30 FPS, abychom telefon zase tolik nemučili. Záběr se třese při každém kroku. Takhle prvotřídní telefon pro natáčení videí nevypadá.
Během recenze bylo důležité si uvědomit jednu věc: Huawei Mate 30 Pro sám o sobě vlastně vůbec není špatný telefon. Skutečných osobitých nedostatků má relativně málo – co ho ale brzdí velkou mírou, jsou přešlapy, které tak nějak vykrystalizovaly. A tím hlavním je samozřejmě donekonečna omílaná absence Google služeb.
Nalijme si čistého vína, telefon je bez nich prakticky nepoužitelný. Huawei zatím nemá dostatečnou náhradu a používat telefon, na kterém půlku věcí musíte obsluhovat v prohlížeči a na druhou půlku používat neoficiální emulované aplikace (které stejně nefungují), je prostě otrava. Skoro se až dá pohrávat s myšlenkou, že Mate 30 Pro není smartphone, protože mu chybí to hlavní, co smartphone dělá smartphonem – aplikace.
Něco takového ale Huawei může do budoucna ještě vylepšit – ať už uklidněním vztahů s USA, anebo vytvořením vlastní náhrady, které bude za něco stát. I přesto si ale myslím, že nyní – v tuto dobu, kdy Mate 30 Pro vstupuje na trh – je neprodejný. Mobil samotný byl představen v září a tomu podléhají i specifikace.
A co konkurence?
Předně: pokud skutečně toužíte po telefonu Huawei, nevadí vám absence Google služeb, počkejte radši na P40, potažmo P40 Pro. Telefon bude stát stejně, ale nabídne o pololetí lepší hardware a výbavu. A to za to měsíční čekání přece stojí.
K užitku vám rozhodně může být i Galaxy S20+ za stejné peníze; technologicky ale opět o půl roku mladší. A to stejné platí i o Xiaomi Mi 10 Pro, který by snad měl být ještě levnější. Více než zajímavou alternativou bude i OnePlus 7T (recenze), který sice nefotí tak dobře a univerzálně, ale jinak vypadá vlastně dost podobně jako Mate a je výkonnější, disponuje totiž silnějším Snapdragonem 855+.
V porovnání s vlajkovými Samsungy anebo Xiaomi ztrácí skoro v každém ohledu. Chybí mu 90Hz displej s vyšším rozlišením, Wi-Fi 6 či ještě lepší zoom. A to je problém. Za jeden nebo dva měsíce totiž Huawei pustí na trh model P40 Pro, který Mate 30 Pro technologicky přejede o půl generace. A kupovat za 25 tisíc korun telefon, který už je vlastně půl roku starý a za dveřmi je jeho bratr, který bude technologicky vyspělejší, to je – asi se shodneme – bláznovství.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
revoluční displej až do stran | absence aplikací (Google Play + služby Google) |
špičkový fotoaparát, výborné noční snímky | špatná stabilizace u videa |
velmi povedená výdrž | rozlišení displeje jen Full HD+ |
luxusní design a zpracování | chybí zvýšená obnovovací frekvence displeje |
cena, konkurence je o půlroku napřed |
Společnost Huawei vyrazila navzdory zlým časům vstříc zákazníkům. Smartphone Huawei Mate 30 Pro je prvním kouskem prodávaným na našem trhu, který doplatil na zákaz USA a nemá podporu Google služeb. Jak moc se to na telefonu podepisuje a vyplatí se koupit tento superphone, třebaže bez podpory Googlu? To se dozvíte v naší podrobné recenzi!
Vše o tématu Huawei vs. USA se dozvíte v samostatné rubrice
Psal se květen 2019, když Spojené státy americké umístily společnost Huawei (a i několik dalších čínských firem) na seznam tzv. černých entit, tedy na list nepohodlných partnerů, u kterých se USA domnívá, že porušují pravidla pro vzájemnou spolupráci anebo rovnou představují bezpečnostní hrozbu.
Celá kauza má více než silný politický podtext, USA a Čína si vzájemnými naschvály poměřují sílu v globálním měřítku. Aféra připomíná jakési zvrhlé pokračování studené války, tedy konflikt západu a východu, na který nejvíce doplatí právě spotřebitelé.
Tím nejdůležitějším zlomem, který se v aféře udál, bylo kontroverzní nařízení vlády Spojených států směrem k americkým firemním subjektům. Podle toho nesmí Google (ale i další firmy) spolupracovat s partnery, kteří visí na černé listině. Kromě Honoru, ZTE a dalších tedy i Huawei.
To v praxi znamená, že Huawei nesmí v telefonech používat licencovaný operační systém Android, pouze jeho volně dostupnou verzi, která ale postrádá předinstalované aplikace Facebooku či Googlu, a to třeba včetně obchodu s aplikacemi Google Play Store. Zákaz se jako jeden z prvních dotkl již v září představených telefonů Mate 30 a Mate 30 Pro.
A druhý jmenovaný se konečně v lednu 2020 dostal i na český trh. Jak se mu vede a čím přiláká své zájemce, když ne standardní podporou aplikací, bez kterých si nikdo neumíme normální den ani představit?
Konstrukce | sklo a kov, 158,1 x 73,1 x 8,8 mm, 198 g, zvýšená odolnost IP68 |
---|---|
Displej | 6,53″, Flex OLED, HDR10, 2400 x 1176 px, poměr stran 18,4:9, jemnost 409 ppi |
Operační systém | Android 10 (bez GMS) + EMUI 10 |
Procesor | 8jádrový, 2,86 GHz, Kirin 990 |
Paměť | 8 GB RAM, úložiště 256 GB, NM Card slot (až 256 GB) |
Fotoaparát | čtyři (40 Mpx hlavní + 40 Mpx širokoúhlý + 8 Mpx teleobjektiv + 3D ToF kamera), optika Leica, clona f/1.6 + f/1.8 + f/2.4, umělá inteligence, OIS, 3x optický zoom, 5x hybridní zoom, 30x digitální zoom, duální LED blesk; přední 32 Mpx, clona f/2.0 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | 5G, hybridní Dual SIM, Bluetooth 5.0, USB-C, Wi-Fi, GPS, NFC, infraport, čtečka otisků v displeji, 3D čtečka tváře, zvuk v displeji |
Baterie | 4 500 mAh, rychlonabíjení (40 W), bezdrátové rychlonabíjení (27 W), reverzní bezdrátové nabíjení |
Cena a dostupnost | 24 999 Kč, únor 2020 |
Kvalita zpracování a design je něco, co nemá se softwarovou konkurenceschopností vůbec co dělat. A proto bych se vůbec nebál říct, že tady si Huawei získá obrovské množství zákazníků. Mate 30 Pro je neuvěřitelně krásný kus hardwaru. Jeho smysl pro symetrii je až neskutečný, všechno vypadá perfektně a rád uznám, že Galaxy S20 Ultra nebo iPhone 11 Pro (recenze) jsou proti novému modelu řady Mate uplakané ošklivky.
Největší designovou peckou, kterou oko českého uživatele nemělo šanci vidět jinde, je displej až do stran. Huawei tomu přezdívá “waterfall display”, tedy obrazovka ve stylu vodopádu a v praxi jde o to, že displej jakoby přetéká do poloviny bočnic. Vytváří to kouzelnou podívanou, neuvěřitelně futuristický zážitek a kromě jiného se mobil i parádně drží. Bohužel se s tím ale zvedá nebezpečí rozbití zahnutého displeje. A také může docházet k nechtěným dotykům, to chce holt trochu cviku.
Celou zahnutou parádu narušuje jen asi 3milimetrová brada a výřez, který je ale tak malý, jak to jenom šlo. Huawei do něj schovalo nejen silnou přední kameru, ale také 3D ToF senzor, díky kterému se může Mate 30 Pro společně s iPhony chlubit nejlepší čtečkou obličeje na trhu. Samotný mohutný displej pak ještě disponuje integrovanou čtečkou otisků prstů, která funguje snaživě a bezproblémově.
Díky zahnutému displeji se na boky telefonu už prakticky nic nevešlo, a tak třeba regulace hlasitosti probíhá posunováním virtuálního tlačítka na boku. Funkce je neskutečně chytlavá a nabízí i haptickou odezvu, takže i poslepu víte, kdy nastavujete hlasitost. Jinak jsou boky čisté, najdeme tam jen rudé vypínací tlačítko (obecně jediné tlačítko na telefonu) a plastové anténní předěly.
Záda jsou snad ještě monumentálnější než přední strana. Najdeme zde především obrovitý kruhový modul fotoaparátu, přisvětlovací LEDky a také logo výrobce. Samotná kružnice na zádech je sice lehce vystouplá a má ostré hrany, ale na první dobrou sdělí veřejnosti kolem vás, že jste hrdým majitelem telefonu Mate 30 Pro.
A tak zatímco estetické cítění designu je ryze subjektivní, konstrukci telefonu mohu s klidem v srdci označit za špičkovou. Nikde nic nevrže, na to rovnou zapomeňte; navíc telefon ani při pokusu o ohnutí dělá jakoby nic. Trochu strach bych měl určitě o odhalené hrany displeje, které neschováte ani do futrálu – pád na tvrdou zem by pro telefon znamenal okamžitý konec, tím si buďte jisti. Zároveň si ale buďte i jisti, že za své peníze dostanete pořádné zařízení – když jde o řadu Mate od Huawei, asi přesně něco takového očekáváte.
To, jak displej vypadá a čím vyniká, jsme už naťukli v předchozí kapitole. Ano, Huawei Mate 30 Pro disponuje zahnutým displejem v úhlu 88 stupňů. Díky tomu telefon nepřehlédnete a i z přední strany jej okamžitě poznáte. Jak již zaznělo, má to své výhody i nevýhody.
Vypadá to skvěle, používá se to celkem dobře, ale jakmile telefon upadne na hranu, je po něm. A to nemusí být zrovna jednou za uherský rok, protože kvůli kluzké hraně se mobil třeba ze stolu dost špatně zvedá.
Bohužel musím konstatovat, že praktickou výhodu zahnutý displej nemá. Pečlivý zákazník v tom jen těžko najde benefit – ano, vypadá to dobře a je to krok vstříc budoucnosti, ale k čemu to vlastně je? V běžném životě to k ničemu nevyužijete a akorát tak budete mít strach o to, aby se vám kvůli tomu displej nerozbil. Jako ukázka technologií super, ale jinak ne.
Naštěstí je displej sám o sobě natolik úžasný, že se nulovými benefity zahnutého displeje vůbec nemusíme trápit. Podle očekávání Huawei zvolil jeden z nejkvalitnějších OLED panelů, konkrétně jde o Flex OLED s velikostí úhlopříčky 6,53 palců. Kvůli zahnutým hranám má displej nestandardní poměr 18,4:9, rozlišení je Full HD+ (rastr je viditelný, ale pouze u obrysů větších liter a troufám si tvrdit, že nedokonalost pozná jen cvičené oko).
Obrazovka je silnou stránkou telefonu. Jemnost displeje je na dobré úrovni (i když vyšší rozlišení by za ty peníze být mohlo), také čtenost na přímém slunci. Nechybí samozřejmě HDR10 nebo funkce always-on displeje pro neustálé zobrazení notifikací. Určitě ale nepotěší absence 120Hz nebo alespoň 90Hz obnovovací frekvence, jak káže moderní trend. Tady Mate doplatil na to, že byl představen už v září, ale na trh se dostal až nyní. Konkurence v podobě Samsungu nebo Xiaomi bude velmi nekompromisní.
Dobrou zprávu střídá ta snad úplně nejhorší. Huawei Mate 30 Pro disponuje aktuálním Androidem 10 s nadstavbou EMUI 10, má to však obrovské “ale”. A to sice, že jde o zcela holou open-source variantu Androidu, jak vysvětluji v úvodu. Huawei tak nemůže počítat s žádnými službami amerických partnerů (jako je třeba Google nebo Facebook), na které jsou uživatelé železně zvyklí. Jak si s touto patálií Huawei poradil?
Chtěl bych říct, že výborně; pravý opak je ale pravdou. V době, kdy se Mate 30 Pro dostal na trh (a kdy Huawei finišuje přípravy novinky P40, kterou potkal stejný osud života bez Googlu), telefon pochopitelně nedisponuje žádnými aplikacemi od Googlu a čínská firma zatím jednoduše nevymyslela důstojné náhrady. A to je u telefonu za 25 tisíc korun přešlap hodný pláče.
Na telefonu neexistuje Google Play Store – jeho roli se snaží plnit obchod s aplikacemi AppGallery. Tam, když přivřu obě oči, můžete najít pár zajímavých aplikací. Pár, víc rozhodně ne. Je tady antivirus AVG i Avast, sociální síť TikTok, prohlížeč Opera, e-shop CZC.cz, navigace Maps.me, sociální síť Viber a také pár známých her jako Asphalt 9 nebo World of Tanks. A tím spanilý výčet skutečně zajímavých (a známých) aplikací bohužel končí. A pokud rádi s telefonem platíte, taky máte smůlu – telefon sice disponuje NFC, ale vaše karta není kam nahrát.
V AppGallery nenajdete žádný Facebook, WhatsApp, Instagram, Spotify ani Apple Music, žádný pořádný kancelářský balíček, Uber, bankovní aplikaci nebo samoobsluhu vašeho operátora. A tam je zakopaný celý ten prohnilý pes. I když se Huawei snaží a já jim vlastně i držím palce, Mate 30 Pro je v tomto smyslu hrubě nehotový a v aktuální kondici si ho jako svůj primární telefon pořídí jen blázen.
Nechci telefon sestřelit takovým stylem, ale pravdou je, že bez aplikací denní potřeby se prostě pohodlně používat nedá. Jasně, Facebook si najdete v prohlížeči, novinkový servis rovněž, YouTube a tak podobě také. Ale Messenger je na webu nepoužitelný, IDOS a další aplikace bohužel také. Útěchou pro kutily může být snad jen to, že do telefonu si za hodinku dokážete podle návodu služby Google neoficiálně nahrát. To je ale námět na samostatnější zpracování…
Pokud ale jde o optimalizaci systému, tady nemá Huawei problém. Rychlost je ohromující, navíc se telefon nebojí tmavého režimu nebo ovládání gesty. Po této stránce je síla telefonu enormně patrná a přeplněnost technologiemi jakbysmet. EMUI je prostě takové, jak ho známe – barevné, designově nápadité, ale pro mnoho zákazníků až moc infantilní a nedospělé. To už necháme přímo na vás.
Po výkonnostní stránce v telefonu najdeme velmi solidní hardware: 8 GB RAM, 256GB úložiště a tovární čipset Kirin 990 s taktem 2,86 GHz. Jak již zaznělo, průchod systémem je absolutně bezproblémový, hraní náročnějších graficky náročných her jakbysmet. Telefon se nezasekává ani při deseti otevřených aplikacích na pozadí. Za své peníze dostanete opravdu výkonný stroj.
Někde ale limity jsou. Kirin totiž není Snapdragon. A tak když proženete telefon benchmarkovým testem, možná vás nepříjemně překvapí, jak za konkurencí zaostává. V AnTuTu jsme naměřili asi 451 tisíc bodů, což je zhruba na úrovni Galaxy Note 10+ (recenze) s Exynosem 9825. Lépe se umístilo Xiaomi Mi 9T Pro (recenze), OnePlus 7 Pro (recenze) i 7T (recenze) a také skoro o polovinu levnější Realme X2 Pro (recenze).
Baterie je zcela otevřeně jeden z nejlepších aspektů telefonu. Huawei vměstnal do těla akumulátor o kapacitě 4 500 mAh, což je o 300 mAh vyšší hodnota než u loňské generace Mate 20 Pro (recenze). Průměrná výdrž se počítá na jeden nebo dva dny. To možná nezní zas tak oslnivě, mějte ale na paměti, že jde o celý den naprosto maximální pracovní zátěže.
Kromě samotné praktické výdrže je úchvatná i nabídka možností nabíjení. Telefon můžete nabíjet přibaleným USB-C kabelem a 40W rychlonabíjecím superadaptérem (z 0 na 100 % asi za 70 minutek). K mání je ale i 27W rychlonabíjení bezdrátovou nabíječkou, kterou si můžete přímo od Huawei zakoupit. Třešničkou na tomto zákusku a velkou zábavou je pak reverzní bezdrátové nabíjení, kdy si ze zad Mate 30 Pro dobijete třeba sluchátka nebo druhý telefon.
První dojmy z focení telefonem Mate 30 Pro jsou poměrně snadno vyjádřitelné. Jednoduše paráda, perfektní fotoaparát. Pokud není nic, kvůli čemu byste si měli koupit Mate 30 Pro, je to určitě fotoaparát. Čínský výrobce dokázal de facto s půl roku starým fotosenzorem konkurovat současné špičce a právem se tak může Mate honosit označením “jeden z nejlepších fotomobilů na trhu”; ne náhodou je v DxOMarku na čtvrté, respektive s 5G na druhé pozici hned za Xiaomi Mi 10 Pro.
Vděčit za to může telefon především hlavnímu 40Mpx senzoru a jeho superširokoúhlému bratříčkovi stejného rozlišení. Třetím do party je 8Mpx teleobjektiv, který sdílí blízkost ještě s 3D ToF kamerou, pravděpodobně o rozlišení 0,3 Mpx. A když vezmeme v potaz ještě přední 32Mpx kamerku s dalším snímačem Time-of-Flight, je to vlastně všechno, co Huawei nabízí.
Výsledky, které tento tým společnými silami vyrábí, jsou ale neskutečné. Fotky jsou v základu velmi ostré (kvůli štěpení pixelů přitom mají “jen” 10 Mpx), disponují perfektní barevnou věrností a o dost se zlepšila také umělá inteligence. Tu sice pořád doporučuji spíše nepoužívat, ale fotky s její pomocí už dávno nejsou přepálené nebo divně přezářené.
Velký palec nahoru si Huawei zaslouží i za to, jak dovedl k dokonalosti samotnou fotoaplikaci. Nerad bych s ní ztrácel zbytečně čas, ale je hodné oslav, že už na fotkách před vyfocením nezobrazuje ten divný filtr, který většinou prozrazoval, že telefon je čínské produkce. A maličkost v podobě plujícího virtuálního tlačítka spouště na zkosené hraně také potěší!
A další pochvala letí za nočním režimem. V těchto vodách je Huawei přeborník a Mate 30 Pro to dokazuje. Telefon při focení ve tmě nachytá na objektivy byť minimum světla a to využije pro osvětlení celé scény. V praxi to opět funguje bezchybně a jediné, co zamrzí, je fakt, že délka uzávěrky trvá telefonu třeba 10 sekund. Na oplátku ale dostanete parádní noční snímky.
To samé platí i o nadmíru kvalitním portrétním módu, širokoúhlých záběrech nebo zoomu – jedním slovem pecka. Telefon umí nabídnout hodně vymožeností s focením a k těm se řadí i zoom. Základní optický zoom je 3x, následný hybridní bezztrátový 5x a nakonec je tady až 30x digitální. Přiblížení vypadá i na nejvyšší úrovni dobře (viz galerie), ale nutno uznat, že třeba takový Samsung se 100x zoomem je už trochu dál.
A co video? Huawei nikdy nepatřil k absolutní špičce telefonů na natáčení videí; vždy mu chyběl nějaký ten finální šmrnc. Výrobce ale dokazuje, že má zájem se poměřovat s těmi nejlepšími. Neumí však 8K, tam ho konkurence smete na plné čáře. Všem nám ale stejně stačí 4K při 60 nebo 30 FPS, což je styl, který bohatě uspokojí všechny uživatele.
To sice Mate 30 Pro umí, ale stabilizace je na velmi špatné úrovni (viz ukázka). Stále se opakují jisté chyby minulosti – kupříkladu absence použitelné stabilizace při natáčení 4K. Záběr je tak pěkný, ale znatelně roztřesený. A to samé platí o záběrech v noci, tentokrát ve Full HD 30 FPS, abychom telefon zase tolik nemučili. Záběr se třese při každém kroku. Takhle prvotřídní telefon pro natáčení videí nevypadá.
Během recenze bylo důležité si uvědomit jednu věc: Huawei Mate 30 Pro sám o sobě vlastně vůbec není špatný telefon. Skutečných osobitých nedostatků má relativně málo – co ho ale brzdí velkou mírou, jsou přešlapy, které tak nějak vykrystalizovaly. A tím hlavním je samozřejmě donekonečna omílaná absence Google služeb.
Nalijme si čistého vína, telefon je bez nich prakticky nepoužitelný. Huawei zatím nemá dostatečnou náhradu a používat telefon, na kterém půlku věcí musíte obsluhovat v prohlížeči a na druhou půlku používat neoficiální emulované aplikace (které stejně nefungují), je prostě otrava. Skoro se až dá pohrávat s myšlenkou, že Mate 30 Pro není smartphone, protože mu chybí to hlavní, co smartphone dělá smartphonem – aplikace.
Něco takového ale Huawei může do budoucna ještě vylepšit – ať už uklidněním vztahů s USA, anebo vytvořením vlastní náhrady, které bude za něco stát. I přesto si ale myslím, že nyní – v tuto dobu, kdy Mate 30 Pro vstupuje na trh – je neprodejný. Mobil samotný byl představen v září a tomu podléhají i specifikace.
A co konkurence?
Předně: pokud skutečně toužíte po telefonu Huawei, nevadí vám absence Google služeb, počkejte radši na P40, potažmo P40 Pro. Telefon bude stát stejně, ale nabídne o pololetí lepší hardware a výbavu. A to za to měsíční čekání přece stojí.
K užitku vám rozhodně může být i Galaxy S20+ za stejné peníze; technologicky ale opět o půl roku mladší. A to stejné platí i o Xiaomi Mi 10 Pro, který by snad měl být ještě levnější. Více než zajímavou alternativou bude i OnePlus 7T (recenze), který sice nefotí tak dobře a univerzálně, ale jinak vypadá vlastně dost podobně jako Mate a je výkonnější, disponuje totiž silnějším Snapdragonem 855+.
V porovnání s vlajkovými Samsungy anebo Xiaomi ztrácí skoro v každém ohledu. Chybí mu 90Hz displej s vyšším rozlišením, Wi-Fi 6 či ještě lepší zoom. A to je problém. Za jeden nebo dva měsíce totiž Huawei pustí na trh model P40 Pro, který Mate 30 Pro technologicky přejede o půl generace. A kupovat za 25 tisíc korun telefon, který už je vlastně půl roku starý a za dveřmi je jeho bratr, který bude technologicky vyspělejší, to je – asi se shodneme – bláznovství.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
revoluční displej až do stran | absence aplikací (Google Play + služby Google) |
špičkový fotoaparát, výborné noční snímky | špatná stabilizace u videa |
velmi povedená výdrž | rozlišení displeje jen Full HD+ |
luxusní design a zpracování | chybí zvýšená obnovovací frekvence displeje |
cena, konkurence je o půlroku napřed |