Recenze Sony Xperia 10 II: japonský sympaťák s kompromisy

Jakub Fišer

Kdysi jeden z těch největších bohů na mobilním Olympu – japonské Sony – opět seslalo k nám na zemský povrch svého posla. Ten se snaží hýřit zajímavou výbavou v poměru k ceně do 10 tisíc korun. Jeho ctěné jméno je Xperia 10 II (s označením dva; druhá generace) a recenze právě začíná!

Čtěte také: Sony láká na Xperii 10 II za 10 tisíc a přidává sluchátka zdarma

Po zlehka poetickém začátku se pojďme hlouběji podívat na to, co vlastně je Xperia 10 II. Když Sony naposledy provádělo restart své produkce smartphonů, rozhodlo se vytvořit tři zásadní řady telefonů: Xperia 1 je série vlajkových telefonů, Xperia 10 míří do střední třídy a Xperia L je low-end. Vidle do toho celého mrštila premiéra Xperia 5 (recenze), ale to je zase jiný příběh.

Zástupce řady 10 jsme tu měli i v březnu 2019, kdy se nám na test dostala dvojice telefonů Xperia 10 a 10 Plus (recenze). Bohužel se ukázalo, že telefonům chyběl výkon i další aspekty dobrého stroje, což se moc neslučovalo s cenou 9, potažmo 11 tisíc korun.

Naproti tomu Xperia 10 s označením II přichází sama a sympatiemi přímo hýří. Zlomí právě tento kousek prokletí japonského technologického mistra?

Sony Xperia 10 II: specifikace

Konstrukceplast a sklo, 157 × 69 × 8,2 mm, 151 g, zvýšená odolnost IP65 a IP68
Displej6″, OLED, 2520 × 1080 px, poměr stran 21:9, jemnost 457 ppi
Operační systémAndroid 10
Čipset8jádrový, 2,0 GHz, Qualcomm Snapdragon 665
Paměť4 GB RAM, 128 GB úložiště + MicroSD slot (až 512 GB)
Fotoaparáttrojitý (12 Mpx hlavní + 8 Mpx širokoúhlý 120° + 8 Mpx teleobjektiv), EIS, 2× optický zoom, clona f/2.0 + f/2.2 + f/2.4, LED blesk; přední 8 Mpx, clona f/2.0
LTE800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
TechnologieBluetooth 5.0, Wi-Fi, GPS, NFC, USB-C, 3,5mm audiojack, čtečka otisků na boku, čtečka tváře
Baterie3 600 mAh, rychlonabíjení Quick Charge 3.0 18 W
Cena a dostupnost9 990 Kč, červen 2020

Obsah balení

  • telefon Sony Xperia 10 II
  • jehla na SIM
  • 10W adaptér pro nabíjení
  • USB-A a USB-C kabel
  • pecková sluchátka na audiojack
  • technická brožurka a základní průvodce

Rázný a dospělý telefon

Když jsem zmiňoval to, že Xperia 10 II vůči mně hýří sympatiemi, myslel jsem primárně po designové stránce. Ta ohromí na první pohled a skutečně má velkou šanci vám učarovat. Pokud máte rádi jednoduchý design bez kudrlinek a všech těch gradientů už jste přejedení, toto je úplně nový obzor.

Černá, téměř hranatá placka s oblými rohy působí jako nejkultivovanější telefon na světě a všechny ty Huawei a Xiaomi proti němu vypadají jako klauni z poutě. Přesně tak, jak vypadá Xperia 10 II, vypadá telefon, který ví, co chce nabídnout a ví, pro koho je. Přesně takhle vypadá dospělý telefon!

Na stranu druhou je nutné uznat, že design Sony převzalo z vlajkové Xperie 1 II, takže moc dlouho se nad druhou novinkou přemýšlet nemuselo; mezigenerační designovou proměnu zřejmě Sony neuznává. Inu, nebýt větších rozměrů a sofistikovanějšího fotoaparátu, asi byste si oba telefony snadno spletli. Hmatový smysl ale prozradí, kde se cesty rozcházejí.

Klíčové je totiž zpracování. Xperia 10 II má záda i přední část ze skla, ale samotná konstrukce telefonu je z plastu a znát je to hlavně na bocích, které jsou z matného plastu. Telefon díky tomu není moc pevný při pokusu o ohnutí, na druhé straně ale zvládá zvýšenou odolnost proti prachu i vodě (IP65 a IP68). Ale co hlavně – výborně se drží a na rozdíl od výkonnějšího sourozence ani trochu neřeže do rukou.

Za perfektní ergonomií ale stojí hlavně poměr stran 21:9, který dělá z telefonu protáhlou nudli. Přístroj padne do ruky přímo skvostně, ale uživatel si musí chvilku zvykat na odlišný způsob používání. Do horní třetiny displeje nemáte šanci jednou rukou a bez ručkování dosáhnout, takže buď pomůže stažení plochy níž, anebo aktivovat gesta a horní plochu nahradit třeba pasivními widgety. A navíc, díky příjemné šířce 69 milimetrů nemáte problém obsáhnout jednou rukou celou šířku spodní poloviny obrazovky.

Zvukové zklamání

V rychlosti prosvištíme ještě všechny strany mobilu. Vzadu je trochu vystouplý svislý modul trojitého fotoaparátu a logo výrobce. Čtečka otisků je napravo a je povedená, funguje rychle a je prostě vidět, že tady v tomto trendu Sony neplave. Nad biometrickým skenerem, který funguje i jako vypínací čudlík, nacházím také kolébka pro hlasitost.

Nahoře je kromě mikrofonku i 3,5mm audiojack, dole potom další mikrofon a USB-C zdířka. Na levém boku vidím šuplíček pro dvě nanoSIM karty, případně jednu nanoSIM a jednu MicroSD paměťovou kartu. Tady mám výhrady. Foch je zaslepen, aby se do něj nedostala voda. Je ale celý divně vratký a samotná kolejnice, do které se umisťují kartičky, je plastová a hodně pružná. Vůbec bych se nedivil, kdyby se po pár vytažení ohnula; důvěru nevzbuzovala ani náhodou.

A podobně až neuvěřitelně nedotaženě působí rovněž zvukové podání dolního širokého repráčku. Hraje sám, čili mono zvuk, a ještě ne moc dobře. Chybí mu vyšší hlasitost a dynamičtější rozsah zvuku. Od mistra audiotechniky bychom čekali něco víc…

Protáhlý „OLED“

U designu ale ještě na moment zůstaneme, po přezkoumání všech dimenzí telefonu se před námi totiž rozhostila přední skleněná strana s 6palcovým displejem s protáhlým filmovým poměrem stran 21:9. Předek je na dnešní poměry až nezvyklý, nemá totiž žádný průřez, výřez ani nic podobného a displej je usazen do klasického rámu.

Dole i nahoře je 8milimetrový rámeček, který hostí telefonní sluchátko a přední kamerku; stejně velká brada tu není k ničemu. Jak říká klasik, každému, co jeho jest, ale tady už by se Sony mohlo posunout vstříc budoucnosti, tedy pardon, současnosti.

Jinak je displej velmi dobrý, má slušnou světelnost, rozlišení Full HD+ stačí na jemnost 457 pixelů na palec a kvalita zobrazování je nadmíru dobrá, a to i na přímém sluníčku. Překvapením totiž je, že výrobce použil OLED panel, nikoliv levnější LCDčko. Bohužel, barevné podání, zejména černé, OLEDu neodpovídá; a to věřte, že ze zkušenosti už nějaký ten OLED poznám.

Pár dobrých funkcí stačí mít

Kdo tedy čeká černou kvalitativně na úrovni vlajkových superphonů, tvrdě narazí. Moc tomu nepomáhá ani systém Android 10 v téměř čisté verzi, který neumí tmavý režim, jak byste si jej možná představovali. Opravdovou černou nahrazuje spíše tmavě šedá, což sice také šetří zrak uživatele, ale bílá je stále namáhána víc než u konkurence.

Systém samotný se od základní varianty Androidu 10 liší jen v pár funkcích a aplikacích. Xperie od Sony mají vlastní aplikaci pro fotoaparát, hudbu, zpravodajství a také praktickou fičuru bočního panelu. Ten vyvoláte poklepáním na stranu displeje a když si na něj uživatel zvykne, dokáže hodně věcí usnadnit. Nabízí totiž výběr vašich oblíbených aplikací, rychlý přístup k rozdělené obrazovce a také přepínače pro Bluetooth, Wi-Fi a mobilní data.

Když rozdávali výkon, absentoval

Nejkyselejší aspekt telefonu Xperia 10 II je bohužel jeho výkonností stránka. Začněme u hrubých tabulkových údajů. Užitý čipset Snapdragon 665 od Qualcommu není dost výkonný, přičemž dobře na tom není ani odladěnost systému. Na telefonu si zrovna mnoho novějších her nezahrajete.

Čert ale vem hry, telefon mnohdy nezvládá v komfortní míře ani klasické animace systému. Když je telefon zadýchaný (několik otevřených aplikací a několik běžících procesů na pozadí), stane se, že se animace stahovací lišty načítá třeba i pět sekund!

Do toho v žádném případě nedoporučuji používat ovládání gesty v Androidu 10, které celou neodladěnost ještě umocňuje. Mám obavy o to, že slabý výkon a dlouhá prodleva při zapínání aplikací a tak dále velmi důrazně znepříjemňuje používání telefonu náročnějším uživatelům. Důkazem toho všeho budiž výsledek z AnTuTu: naměřili jsme 174 tisíc bodů. To se pohybujeme někde na úrovni Honoru 8X (recenze), Realme 5i nebo Xiaomi Mi A2 (recenze).

Alespoň obstojná výdrž

Určitě se nedá říct, že by to vše Sony zachraňovalo výdrží Xperie 10 II, ta je však alespoň obstojná. Na to, že v tenoučkém tělíčku druhé generace Xperie 10 najdeme jen 3 600mAh akumulátor, je praktická výdrž slušná.

Když telefon nebudete ždímat hodinovým hraním, sledováním filmů nebo benchmarkováním, můžete se dostat i na dva dny. Výhrady tentokrát stranou, telefon adoptoval moderní USB-C (první pochvala), se kterým přichází ruku v ruce i rychlonabíjení výkonem 18 W (druhá pochvala). Bezdrátové nabíjení v této cenové relaci zatím stále hledat nemůžeme.

Fotoaparát bych čekal lepší

Schopnosti fotoaparátu Xperie 10 II jsme již prozkoušeli v rychlém fototestu před vydáním recenze. Pokusím se tedy informace shrnout a přidat nové poznatky z dalších dní testování.

Předně ale k tomu, jakou fotosestavou se novinka chlubí. Na zádech je trojice snímačů, která zní vskutku zajímavě. Hlavní 12Mpx snímač s elektronickou stabilizací, širokoúhlý snímač s rozlišením 8 Mpx a záběrem 120 stupňů a nakonec ještě třetí fotoaparát, a sice 8Mpx teleobjektiv s 2× optickým zoomem. Vepředu pak v horním rámu ční 8Mpx přední kamerka.

Hlavní snímač, který budete používat asi nejčastěji, musím pochválit za věrné podání barev a ostrost adekvátní 12Mpx rozlišení. Potud vše v nejlepším pořádku. Software však trápí neukázněné ostření a velmi pomalá uzávěrka. Na ostření jsem si stěžoval už během připravování fototestu a nic se od té doby nezlepšilo – fotky jsou často vlivem špatného fokusu buď neobyčejně přesvětlené, anebo naopak hodně tmavé. A to jak v uvnitř, tak při focení exteriéru.

Oslavné ódy si nezaslouží ani superširokoúhlý fotoaparát, protože tomu zase pro změnu chybí kvalita. Rozlišení 8 Mpx není dost a širokoúhlá fotka tak sice splní účel a vejde se toho na ní víc, ale textury se slévají a detailností nepřekypuje střed snímku, ani jeho okraje. Jakžtakž dobře vypadají širokoúhlé fotky venku při dobrém přirozeném osvětlení, v interiéru nebo snad dokonce večer je to chabé.

Teleobjektiv pracuje dobře na úrovni 2× optického přiblížení. Problém je v tom, že kvalita a ostrost fotografií stále nedosahuje kýžených cílů, které nastavuje cena přístroje skoro 10 tisíc korun. Zmíněný zoom je dobře použitelný třeba při focení makro snímků. Navrch disponuje až 10× digitálním přiblížením, ale to je opět spíše nouzovka.

Podobně skrz prsty se díváme i na selfie kamerku, která má zase jenom 8 Mpx. To není moc, ani málo; útěchou budiž snad jen to, že laťka kvality selfie kamer není kdovíjak vysoko. Želbohu, i když má telefon tři snímače, noční režim není moc dobrý. Chybí mu schopnost fotografii při menším zdroji světla pořádně prosvětlit a ostrost je i při snaze držet telefon pevně velmi špatná.

Za co tedy foťák Xperie 10 II pochválit, za video? Ano i ne. Podpora 4K rozlišení je příjemná a opět to poukazuje na jistou skrytou prémiovost produktu. Jako nejlepší telefon pro natáčení videí ale desítku nevolte, chybí totiž optická stabilizace obrazu a vydržet to budete muset s tou elektronickou. Ta navíc u 4K videa při 30 FPS nefunguje. Možné je tedy natáčet ještě při Full HD (opět jen 30 FPS) a také HD a VGA.

Jak fotí Xperia 10 II?

Ukázka: noční režim

Zhodnocení

Sony. Dříve titán obývající mobilní Olymp, dnes padlý anděl, který se snaží léčit si svá polámaná křídla. Každý rok se pak snaží znovu vzlétnout. Možná by ale někdo měl Sony říct, že nemusí za každou cenu cílit zpět nahoru mezi smetánku. Dobře je i tady na zemi, jen musí udělat pár ústupků.

Prvním z nich je pochopitelně cena, od které se odvíjí vše ostatní. Xperia 10 II totiž – se všemi kompromisy, které jsem v textu důkladně popsal – stojí 9 990 korun včetně daně z přidané hodnoty. To není málo a konkurence, která v klíčových oblastech Sony i předbíhá, stojí o třetinu méně.

Ale jde právě o ty klíčové aspekty. Protože Sony si třeba nechce odpustit nacpat do telefonu teleobjektiv či OLED displej. Ve finále chybí pořádný výkon a také lepší hlavní fotoaparát. A sklouzáváme opět k tomu, že Japonci neumí své produkty správně ocenit a cílová skupina se tak velmi rychle konkretizuje. A to je pro značku, kterou máme všichni v hloubi duše rádi, katastrofa.

Co na to konkurence?

Telefon doporučím fanouškům značky, kteří nemají víc peněz na vlajkovou loď. Filosofie Sony z telefonu přímo cáká – to je dobře. Bohužel, takových zákazníků moc nebude.

Samsung má v této cenové relaci minimálně Galaxy A51 (recenze). Pokud vám nevadí všudypřítomná Čína, jistě vezmete s povděkem i Redmi Note 9 Pro (recenze), nebo třeba Realme 6 Pro. A pokud vám nevadí vlastnit telefon s razítkem 2020, zkuste třeba Honor 20 (recenze) nebo Xiaomi Mi 9 (recenze). Za stejné peníze je to, bohužel pro Sony, stokrát lepší nákup…

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus vyspělý a (při troše fantazie) prémiový vzhledPlus nemoderní rám kolem displeje
Plus kvalitní displej s poměrem 21:9Plus technologie OLED „tak napůl“
Plus čistý Android 10 s praktickými funkcemi od SonyPlus nedostatek výkonu
Plus překvapivě dobrá výdrž bateriePlus zadní i přední fotoaparát
Plus zvýšená odolnost IP65 a IP68Plus ozvučení
Plus cena
Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře


Nejnovější články