Recenze Huawei P40 Pro: drahý příslib spokojené budoucnosti
Smartphone, na který jste všichni čekali, právě dorazil. Nová vlajková loď od Huawei. Mate 30 Pro byl sice fajn, ale na trhu dlouho chyběl a tak nebyl konkurenceschopný. Jeho místo v očích zákazníků nahradí Huawei P40 Pro, jenž má být jakousi výkladní skříní nového ekosystému Huawei. Jak se mu to daří? Nejen to se dozvíte v naší dnešní recenzi!

Huawei po roce opět startuje prodej nových vlajkových modelů řady P. O pár tisíc dráž než vloni a především s několika zásadními vylepšeními, jako třeba lepší fotosestava, zahnutý displej s vysokou obnovovací frekvencí anebo nový čipset s 5G. A pak také s jednou velkou nepříjemností.
Huawei P40 Pro je dítě narozené do válečného konfliktu a tak i ono musí počítat s tím, že dostat předinstalovaný systém Android ještě není žádná výhra a fakt, že v něm chybí podpora společnosti Google, rozhodně není malý detail.
Platí tak to samé, o čem jsme byli nuceni vykládat při testování Mate 30 Pro (recenze) nebo skládacího Mate Xs (recenze). Jakkoliv nám telefony padly do oka, absence podpory Googlu je vysoký kopec, který ještě Huawei nedokázal zdolat. Budeme-li věřit čínské rétorice, jsme na dobré cestě. Aktuální stav situace však rozhodně dobře nevypadá.
Huawei P40 Pro: specifikace
Konstrukce | sklo a kov, 158,2 x 72,6 x 9 mm, 203 g, odolnost IP68 |
---|---|
Displej | 6,58″, OLED, 2640 x 1200 px, HDR10+, 90 Hz, poměr stran 19,8:9, jemnost 440 ppi |
Operační systém | Android 10 (bez GMS) + EMUI 10.1 (HMS) |
Procesor | 8jádrový, 2,86 GHz, Kirin 990 |
Paměť | 8 GB RAM, úložiště 256 GB, NM Card slot (až 256 GB) |
Fotoaparát | čtyři (50 Mpx hlavní + 40 Mpx širokoúhlý + 12 Mpx teleobjektiv s periskopem + 3D ToF kamera), optika Leica, clona f/1.9 + f/1.8 + f/3.4, umělá inteligence, OIS, 5x optický zoom, 10x hybridní zoom, 50x digitální zoom, duální LED blesk; přední duální (32 Mpx + 3D ToF kamera), clona f/2.0 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | 5G, hybridní Dual SIM (nanoSIM + eSIM), Bluetooth 5.1, USB-C, Wi-Fi 6, GPS, NFC, infraport, čtečka otisků v displeji, 3D čtečka tváře, zvuk v displeji |
Baterie | 4 200 mAh, rychlonabíjení 40 W, bezdrátové rychlonabíjení 27 W, reverzní bezdrátové nabíjení |
Cena a dostupnost | 25 999 Kč, duben 2020 |
Obsah balení:
- telefon Huawei P40 Pro
- průhledný kryt z měkkého plastu
- jehla na SIM
- 40W adaptér pro nabíjení
- USB-C a USB-A kabel
- drátová pecková sluchátka Huawei
- technická brožurka a základní průvodce
Trendy pašák
- telefony Huawei P vždy mířily na širší skupinu náročnějších zákazníků
- P40 Pro zapadá do aktuálních trendů, nabízí velký fotomodul a průstřel
- přístroj má kovový základ, ale jeho plochy jsou ze skla
I když to tak zákazníci ne vždy vnímají, Huawei rozlišuje řadu P a řadu Mate podle cílové skupiny. Zatímco telefony Mate byly vždy pro náročnější zákazníky, řada P cílí na méně náročnou klientelu, která ale i tak pokukuje po vlajkovém stroji. Alespoň v minulosti tomu tak bylo.
A na designu se tento trend vždy projevoval asi nejvíc. Zatímco Mate 30 Pro je maximálně symetrický, má zahnuté boční strany displeje, zkrátka vystupuje z davu, P40 Pro na to jde jinak. Designem připomíná aktuální vlajkovou smetánku (Honor, Samsung, Oppo), tedy lehce zahnutý displej či masivní fotomodul v levém horním rohu zad; hovoříme o tzv. batůžku.

Samozřejmě záleží na tom, jaký styl vám je bližší. Nezaujatou optikou se ale dá P40 Pro nazvat krásným telefonem, byť „fotokoutek“ na zádech by klidně mohl být menší. Naštěstí nepůsobí tak křiklavě a vystouple jako u Galaxy S20 Ultra (recenze). Dost ale bylo o fotoaparátu – jako grafický prvek nejde o nic nestandardního, ba naopak o nový trend, na který si prostě musíme přivyknout.
Zahnutí ze všech stran
- vepředu je velký displej s oválným průstřelem a čtečkou otisků
- obrazovka je ze všech čtyř stran zahnutá
- ergonomicky to funguje a telefon se dobře drží i ovládá
Zajímavostí je na těle P40 Pro celá řada. Vepředu je samozřejmě displej, ten má úhlopříčku 6,58 palců a povšimnout si lze i obřího průstřelu. Ten po designové stránce není žádná výhra, ale skrývá 3D kameru, díky které se P40 Pro chlubí pokročilou biometrickou čtečkou tváře. Funguje rychle a nenechá se jen tak oklamat fotkou. Stejně smysluplná je i čtečka otisků, kterou můžete využívat jako sekundární ověření.
Samotný displej se může honosit označením „skutečně bezrámečkový“, všechny potenciální rámečky jsou totiž eliminovány zahnutím po všech čtyřech stranách. Na bocích je úhel zahnutí hodně znát, nahoře a dole méně, ale zpříjemňuje ovládání gesty a rovněž díky tomu Huawei docílil tak nicotné brady, že i samozvaný vzor iPhone se červená studem, kam se za rok posunula konkurence.
Zkosení hran displeje i zad ale není tak markantní, aby se na strany nevešly ovládací prvky. Napravo tedy na úrovni palce nalezneme klasické zamykací tlačítko s červeným vnitřkem (což je taková specialitka Huawei) a jistě i kolébkový přepínač hlasitosti. Víc se tady asi nedá vymyslet, dedikované tlačítko pro asistenta Huawei nemá, natož třeba hardwarový přepínač režimů po vzoru iPhonů nebo OnePlus. A ještě malé upozornění: smartphone je celý lesklý, takže bude klouzat a upatlávat se.
Tragický reproduktor
- největší dosavadní zklamání dopadá na mono reproduktor
- chybí mu stereo a hraje velmi špatně
- zbytek zvuků (třeba při telefonování) vede P40 Pro po displeji
Jinak se toho na tělo vměstnalo poměrně dost, své místo zde má USB-C konektor nebo i infračervený bod pro ovládání domácího elektra. Pár zklamání však přišlo. Chladnější je fakt, že na telefonu chybí 3,5mm audiojack. Ale co už, pojďme s dobou, poslech je dnes trendy bezdrátově – a jakpak by ne, sluchátka dodávaná nejen k tomuto telefonu jsou totiž spíše parodií na audiopříslušenství.
Telefonu v této cenové třídě ale trestuhodně chybí stereo ozvučení. Zvuk je kvůli tomu zbytečně řezavý a nečistý – a to mluvím o hudbě i mluveném slovu. Skoro by se až chtělo říct, že někde musel Huawei šetřit, ale vážně je záhodno, aby výrobce šetřil na vlajkové lodi? Určitě ne.
Displej všude
- obrazovka je OLED, má úhlopříčku 6,58 palců a rozlišení 2640 x 1200 pixelů
- vypadá dobře, ale oproti loňské generaci nejde o moc velkou inovaci
- nejzajímavější novinkou je 90Hz obnovovací frekvence
Displeje telefonů Huawei nikdy nepatřily k té největší špičce (a teď to není myšleno záporně!), jakou většinou zastává Samsung nebo při jisté konstelaci hvězd a díky svému obřímu rozlišení i Sony. Ale co Huawei nestíhá obrazovou kvalitou nebo rozlišením, dohání třeba zajímavým zkosením po všech čtyřech stranách. Ale pozor, nejde o zahnutí typu waterfall, jako třeba u Mate 30 Pro (recenze). Tady má to zkosení pouze estetickou funkci, kterou ale plní dobře.
Obrazovka tedy jako by byla všude, krásně se používá a rámečky jsou skutečně minimální. Zajímavé zjištění však přijde ve chvíli, kdy vezmete do ruky loňskou generaci P30 Pro (recenze). Zase tolik se toho totiž nezměnilo – zkosení na bočních hranách displeje je pocitově stejné, rozdíl činí pouze úhel zahnutí dole a nahoře.

A pokud se na displej mám podívat trochu detailněji, mohu říct, že jde o velmi pohledný OLED panel se skvělým rozlišením, které ale pořád nedosahuje kvalit Quad HD+. Huawei totiž kvůli zahnutí musel přiznat divný poměr 19,8:9, tedy „skoro 20:9“, ale těch pár bodů je tam znát. Rozlišení obrazovky totiž činí 2640 x 1200 pixelů. A to pořád není 2K, je to spíše takové Full HD++. V praxi cvičené oko pozná, že nejde o klasické Full HD+, ale při bližším ohledání displej určitě nevypadá ani jako Quad HD+. Prostě něco mezi.
Jinak je velikost výborná (6,58 palců – takže nic pro tintítka), barvy dostatečně živé a Huawei dokonce přispěchal s maličkým překvapením v podobě 90Hz obnovovací frekvence. Ta bohužel nejde nijak korigovat a buď ji máte zapnutou nebo naopak. Je určitě správně, že Huawei tuto technologii zvolil, protože je to trend a oproti konkurenci by čínská firma jen víc a víc ztrácela. Takhle si může tuto populární fičuru odškrtnout a věnovat se důležitějším věcem. Anebo také ne.
Google nenahradíš. Nebo ano?
- v telefonu je Android 10 s nadstavbou EMUI 10.1 a obchodem aplikací AppGallery
- chybí však podpora Googlu, která se podepisuje na nedostatku aplikací
- Huawei ještě nenašel za služby od Googlu dostatečnou náhradu, byť zlepšení tu je
Těmi důležitějšími věcmi je pochopitelně myšlen systém. Huawei zvolil nejnovější Android 10 v jeho open-source variantě posílen nadstavbou EMUI 10.1, ale bez plné podpory Googlu. Telefonu tak chybí podpůrné služby a především obchod s aplikacemi Play Store. Pro obvyklé uživatele je tedy ten největší problém problém Huawei P40 Pro absence obvyklých aplikací.
Rozhodně ale není bez zajímavosti, jak se s tím Huawei snaží vypořádat. A klíčovým je opět obchod s aplikacemi AppGallery. Jednou ze zajímavých služeb je AppSearch, tedy nástroj, který umožňuje zkratkou vyhledat soubory .apk, které pak Huawei stáhne a tváří se, jako by je nabízel sám v AppGallery. Problém toho je, že Huawei vám předhodí jen ty .apk, které uzná za vhodné. Zatímco Facebook v AppGallery touto formou naleznete, AnTuTu nikoliv.
Pozoruhodnější jsou však přenosné aplikace. Pokud v obchodu AppGallery vyhledáte například Twitter, nabídne vám to ke spuštění přenosnou aplikaci Twitter. To je vlastně webová stránka v mobilním rozhraní, která je ale zaobalena do stylu aplikace a přesně tak i v telefonu vystupuje. Třetí a nejméně pohodlnou – byť pořád lepší než nic – je možnost vytvoření jednoduché zkratky webové stránky přímo na plochu. Tady už se fantazii meze nekladou a můžete si takhle zcela legitimně nahrát do telefonu YouTube nebo Gmail.
Ať už na využití AppSearch, nebo na fenoménu přenosných aplikací je dobře vidět, že Huawei se skutečně někam posouvá. Pomalu, hodně malými kroky, ale posouvá. Ani tyto zlepšováky však neřeší skutečný problém, a sice absenci služeb Googlu jako takových (synchronizace, zálohování a podobně), a především nedostatek aplikací. Zatímco Twitter nebo Facebook rozchodíte, aplikaci vaší banky, operátora nebo třeba messengerový klient prostě do telefonu nenahrajete, ani kdybyste se rozkrájeli. A k tomu vám místy nezbývá mnoho.
Výkon nepotřebuje komentář, baterie ano
- telefon má famózní výkonný čipset Kirin 990 s 5G
- baterie „jen“ 4 200 mAh, vydrží ale jeden i dva dny
- nabíjet můžete drátově (40 W) i bezdrátově (27 W)
Krátce je záhodno zmínit se i o výkonu, byť ten nepotřebuje kdovíjak dlouhý komentář. Telefon je osazen nejnovějším čipsetem z rodiny Kirin, takže má dostatek výkonu na průchod systémem, umělou inteligenci i hraní her (pakliže nějaké v AppGallery najdete a budete ochotni je hrát); navíc podporuje 5G připojení, které však u nás zatím nevyužijete. Nehledě na chybějící podporu služeb, v kombinaci s 90Hz displejem je telefon radost používat.
Lehoučká deprese ale mohla padnout na ty zájemce, kteří se těšili na nový smartphone Huawei jako na telefon s velmi dobrou výdrží. Tady se sluší říct, že výdrž telefonu je ryze průměrná a pakliže na něm najdete činnosti, které mohou přístroj vybít, zabere vám to jeden až dva dny. Papírově to dokládá kapacita 4 200 mAh u akumulátoru.

A ani u nabíjení Číňan nevymýšlel žádné revoluční postupy. Rychlonabíječka s výkonem 40 W je v balení, P40 Pro si ale poradí i s bezdrátovou podložkou nebo powerbankou. Třešničkou na tomto dezertu je potom reverzní bezdrátové nabíjení, díky kterému nabijete ze zad P40 Pro bezdrátová sluchátka nebo kamarádův mobil. Praktické, funkční a velmi návykové.
Jenom jeden z nejlepších
- fotosestavu tvoří hlavní 50Mpx snímač Leica, 40Mpx superširokoúhlá kamera, 12Mpx teleobjektiv s periskopem a 5x optickým zoomem a nakonec i 3D kamera Time-of-Flight
- nechybí optická stabilizace, duální blesk a přední 32Mpx selfie kamerka + další 3D ToF
Fotoaparátu u Huawei P40 Pro jsme se již věnovali v našem podrobném fototestu, kde došlo i na srovnání s Mate 30 Pro (recenze) a iPhonem 11 Pro Max (recenze). Huawei P40 Pro má neskutečně silnou fotosestavu, kterou doprovází poměrně zdařilým postprocessingem. Bohužel se ale ukazuje, že Huawei už dávno není tam, kde byl a už jej nelze označit za „nejlepšího“, nýbrž jen za „jednoho z nejlepších“. Jakkoliv hovoří DxOMark jinak…
A neberte to nějak zle, to neznamená, že Huawei P40 Pro fotí nějak špatně. Naopak, fotí výborně. Poradí si zdařile s každou denní i roční dobou. Když to ale vezmu kolem a kolem a nebudu při hodnocení fotoaparátu jednat ukvapeně nebo impulzivně, lze si všimnout podobného stavu jako u displeje – telefon se meziročně zase o tolik neposunul.

Ano, jak již zaznělo ve fototestu, denní fotky jsou úžasné (snad jen s přímým slunečním svitem si ne vždy mobil dokáže poradit), širokoúhlý objektiv podává rovněž skvělé výsledky, makro lze používat velmi dobře a noční snímky jsou opět fantastické. Všude ale svítí malé „ale“.
Tak třeba noční snímky, které prostě mohou být přirozenější, uvěřitelnější. Vloni jsme to ještě Huawei „brali i s navijákem“, letos je ale situace jiná. Google, Apple i Samsung udělali ohromný kus práce a najednou mají noční snímky stejné, ne-li lepší než Huawei.
To samé platí o zoomu. P30 Pro byl svým 30x digitálním přiblížením jedinečný. P40 Pro přichází s novým 50x digitálním zoomem, který ale stejně nemá potřebné kvality a použitelný je jakžtaktž zase jenom ten 30x.
Vážně na mě nekoukejte skrz prsty, ale i když je P40 Pro celkově velmi příjemný a sympatický smartphone, víc než málo dokazuje, že Huawei zdá se místy skutečně usnul na vavřínech a nechal si zdát příjemný sen o tom, že nadále drží monopol mobilního focení.
Chce natáčet jako mazák
Zastavme se ještě u natáčení videí, protože na to ve fototestu nezbyl čas. Huawei přináší kýžená vylepšení, tím hlavním pochopitelně natáčení 4K videí při 60snímkové frekvenci. To je povinnost, kterou každý moderní smartphone s vyšší cenovkou musí zvládat.

Natáčet tak můžete velmi plynule a ostře, ale za cenu stabilizace, která je jen minimální a skutečnou si užijete až při Full HD 60 FPS. Snad to nebude znít až moc zle, ale inovace v tomto směru od Huawei zřejmě nikdy nebudeme očekávat. Natáčí slušně, to ano. Pokud ale budete hledat smartphone určený k natáčení, Huawei by neměl být vaším favoritem. Na to jsou tady prostě jiní.
Jak fotí Huawei P40 Pro?
Ukázka: noční režim (foceno ve 21 hodin)
Ukázka: přiblížení 1x, 5x, 10x a 30x
Ukázka: makro
Ukázka videa
Přes překážky ke hvězdám?
Je to tady zase. Další recenze telefonu Huawei, která snad nemohla dopadnout jinak, než jak dopadla. Není nutné to zdlouhavě protahovat. Huawei P40 Pro je velmi příjemný stroj, důstojná vlajková loď s pěkným designem, příjemnou ergonomií a na první pohled mu možná nic nechybí.

K nákupu vás ale zřejmě nedonutí. Absence plné podpory Google je velký problém, který není nikde vykoupený. Náhrada v podobě Huawei Mobile Services ještě zdaleka nefunguje tak, jak by si výrobce představoval.
A co fotoaparát? Ještě než se vůbec P40 Pro představil, spekulovalo se, že fotoaparát bude dělo, které nejednoho zákazníka přemluví k nákupu i přes absentující aplikace. Mě ale zdaleka nepřesvědčil. Topmodely Applu nebo Samsungu fotí minimálně stejně dobře a navíc nemají problém s podporou všech žádoucích aplikací.
A dostáváme se k poslednímu bodu naší recenze, a to je cena samotného přístroje. Ta je, mám-li být úplně upřímný, směšná. Telefon stojí 26 tisíc korun a s takovou cenou proti sobě Huawei staví velmi silnou konkurenci.
A to ani moc zákazníků neví, že Huawei své telefony meziročně zdražil o 3 tisíce korun. Přitom zase tolik vylepšení oproti P30 Pro (recenze) jsem během testování neobjevil.

Pakliže pro vás má Huawei P40 Pro bez aplikací a kýžených služeb smysl, směle do toho – jedná se o nejlépe vybavený telefon této značky na našem trhu. Nákup ale doporučit nemůžu. Huawei potřebuje hromadu času, aby dal do kupy vlastní ekosystém, služby a aplikace. Možná už nastal čas zapomenout na Google a snažit se přivést další služby, které zákazníkům v telefonech Huawei tolik chybí. Do té doby je – podle mého názoru – Huawei pro konkurenci absolutně neškodný.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |