Recenze Realme X50 5G: když jde jen o jednu věc

Daniel Fousek

Realme přispěchalo s peckou: telefon, který nestojí dvacet tisíc, má pořád diskutované 5G a kombinuje to s docela slušnými parametry. Je Realme X50 tím nadčasovým kouskem, který bude mít na trhu místo?

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Dceřiná značka čínského Oppo sype z rukávu zajímavé kousky. Po high-endovém Realme X50 Pro 5G, který jsme nedávno také testovali je tu základní varianta, která nabídne dost na to, aby nezapadla do mainstreamu střední třídy. Hlavně je tu tedy rychlost – ať už v konektivitě, výpočetním výkonu nebo nabíjení. Pojďme se na tuto investici do budoucna podívat víc.

Realme X50 5G: specifikace

Konstrukcesklo a plast, 163,8 × 75,8 × 8,9 mm, 202 g
Displej6,57ʺ, LCD IPS, 120 Hz, 2400 × 1080 px, poměr stran 20:9, jemnost 401 ppi
Operační systémAndroid 10 + Realme UI 1.0
Čipset8jádrový, 2,4GHz, Qualcomm Snapdragon 765G
Paměť6/8 GB RAM, úložiště 128 GB, nemá MicroSD slot
Fotoaparátčtyři (48 Mpx hlavní + 8 Mpx širokoúhlý 119° + 2× 2 Mpx makro a hloubkový), clona f/1.8 + f/2.3 + 2× f/2.4, LED blesk; přední duální (16 Mpx + 2 Mpx světelný), clona f/2.0 + f/2.4, EIS
LTE800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz, LTE-A + 5G NR
Technologie5G, Dual SIM, Bluetooth 5.1, NFC, Wi-Fi 5, GPS, USB-C, Dolby Atmos, čtečka otisků, čtečka obličeje
Baterie4 200 mAh, rychlonabíjení Dart 30 W
Cena a dostupnost9 699 Kč, srpen 2020

Obsah balení

  • telefon Realme X50
  • silikonový obal, namodralý, s texturou
  • 30W Dart nabíječka
  • USB-C/USB-A kabel
  • jehla na SIM
  • právní počtení

V jedovatě žluté krabičce se strohým designem a jasným upozorněním 5G nalezneme k telefonu přibalený gumový kryt s klasickou texturou uvnitř a hladkým lepivým povrchem zvenku. Na pravé straně je logo Realme a výřez pro tlačítko, vlevo jsou tlačítka krytá a kladou tak dost velký odpor.

Ochrannou funkci plní minimálně na zadní straně a po stranách dobře, vpředu přečnívá o asi 1,5 milimetrů. Jeho barva docela odpovídá barvě telefonu – je modrošedý. Počítejte s tím, že když z něj telefon vyndáte, rychle na sebe plastový materiál nachytá prach.

Zajímavý je rozhodně set pro nabíjení. Dodávaná nabíječka se pyšní označením Dart Charge a je na poměry telefonů monstrózní, vypadá spíš jako adaptér do notebooku. Můžu předeslat, že označení Dart nekecá. USB-C/A kabel používá tlusté vodiče pro rychlé nabíjení, což je fajn, ale na můj vkus je v krabičce nepěkně ohnutý, tak, že se na dvou místech promáčkla izolace.

Kdyby to byl můj telefon, co nejrychleji ten klikyhák rozmotám a budu doufat, že kabel není zlomený. (Naštěstí nebyl.) Další příslušenství už zajímavé není a sluchátka tady nejsou, takže jedeme dál.

Soutěž o nejblyštivější záda?

Trochu netradičně začnu prohlídku od zad, protože ta nás zaujala hlavně při focení. Jsou skleněná a vyvedená v modrošedé, v místnosti vypadají víc ocelově, na světle vyleze modrá. Jde tu spíš ale o efekt – záda jsou diagonálně pruhovaná a už při mírném světle hází opravdu ostré odlesky světla, jako by tam výrobce namontoval zrcadla.

Od skutečnosti to není daleko, do materiálu je vypálená mikroskopická textura, která soustřeďuje paprsky světla. Odlesky jsou tak silné, že jsme měli dost problém telefon nafotit, aby nepřesvítil celý záběr.

Kupodivu se v odlescích dost skrývají i otisky prstů a sklo je evidentně hydrofobně ošetřeno, takže ze zadní strany kapky prchají pryč. Nicméně telefon voděodolný není. Na rozdíl od předního Gorilla Glass není explicitně přiznaný výrobce, ale sklo přežilo testování jen s jedním mini škrábancem, takže jeho odolnost je slušná, jen nesmí spadnout. To vzhledem k obřím proporcím telefonu hrozí.

Vypadávání z kapsy kalhot brání jen to, že při této velikosti se telefon zasekne, při posazení to ale nemusí platit. Už jsem zažil i víc klouzavé telefony, každopádně obalem nic nezkazíte. Kromě zajímavých světelných efektů mají záda jen tak mimochodem čtyři fotoaparáty seřazené nad sebou (bohužel ve vystupujícím hrbu a ve spáře kolem obruby se rád drží prach), LED blesk, logo a informace o výrobci.

Kromě zad se rád maskuje

Teď kolem dokola plastového rámečku, který se snaží tvářit kovově: nahoře nalezneme mikrofon, vpravo zapuštěné tlačítko se čtečkou otisků prstů, vlevo dvě tlačítka na regulaci hlasitosti. Jejich odlišný design vede k tomu, že na stole nemusíte přemýšlet, jak je telefon otočený a umístění nízko vede k tomu, že na ně dosáhnete i bez gorilích rukou. Dodal bych, že tlačítko vpravo je zbroušené do ostrého kraje, takže se o prst zadrhne a je cítit, že se o zlomek milimetru viklá.

Dole už zbývá USB-C port, nalevo od něj mikrofon, slot na dvě SIM karty (který jde otvírat hodně ztuha a dodaná jehla se dost prohýbá), vpravo pak reproduktor. Během prohlídky vám muselo dojít, že SD karta a jack na sluchátka jsou u Realme v nemilosti a nenajdete je. Na přední straně zabírá většinu plochy displej, vlevo nahoře prostřelený pro dva selfie fotoaparáty. Pod displejem zůstala nevyužitá několikamilimetrová brada.

Hodně certifikací, málo výsledků

Kvalita reproduktoru je podle standardu malých mono mřížek na spodní hraně. Napříč hlasitostí je zvuk hodně plochý, prokreslení hlubších frekvencí chybí, důraz je na středy a trochu na výšky. Dosažitelná hlasitost je podprůměrná.

Softwarové funkce Dolby Atmos a Hi-Res Audio se snaží dohnat co můžou, ale s daným hardwarem víc nevykouzlí. Jedním a posledním pozitivem, které mě napadlo je to, že na rozdíl od levnějších telefonů se neozývá chrchlání ani rezonance.

Jen růžová to může být…

Displej na přední straně je typu IPS, má úhlopříčku 6,57ʺ/16,6 cm a rozlišení 2400 × 1080 pixelů. Z toho také vychází poměr stran 20:9 a jemnost 401 ppi. V propagačních materiálech k telefonu Realme vyzdvihuje například 90,4% pokrytí přední strany, jas až 480 nitů a obnovovací frekvenci 120 Hz.

Začnu od konce. Vysoká frekvence je fajn a umožňuje v kombinaci s výkonným hardwarem vykreslit plynulejší animace. Jas je dostačující i na vycházky na slunce a to důležité zůstává vesměs vidět. Pokrytí přední strany je vysoké, ale jen ze tří stran, spodní brada zůstala citelná.

Ve výchozím nastavení je použitý rozšířený barevný gamut P3 a pro ještě lepší obraz Realme přidalo softwarovou funkci OSIE. Jenže ať jsem nastavoval, jak jsem chtěl, barvy nebyly syté, spíš ustřelené. Měl jsem pocit, že červené se ulilo a zelená naopak došla nebo jí výrobce objednal málo, každopádně bílá je růžová a uvědomíte si to při srovnání s jiným telefonem. RGB spektrum ale nastavit nejde, jen barevnou teplotu. Na noc je možné aktivovat režim s nižším podílem modré složky pro lepší spaní. V pozorovacích úhlech displej obstál, barvy se nijak citelně nedeformovaly.

Na rozhraní dvou přístupů

Systémem je Android 10 s uživatelským prostředím Realme V1.0/ColorOS V7. Přiznám, že na začátku testování měla dopadnout kapitola o systému úplně jinak, Realme nám poslalo telefon tak rychle, že v něm ještě byla testovací verze softwaru. S finální aktualizací ale neduhy zmizely a oceňuji dokonce nejnovější bezpečnostní záplaty z 5. července. Co se týká designu, systém je hybridem čistého Androidu a vizáže Realme, někdy je kontrast docela drsný.

Oznamovací lišta svůj původ nezapře. Skvělá je na ni možnost přidat opravdu hodně ikonek (přes 30) a rovnou z ní spouštět některé aplikace. Je to taky jediný zdroj informací, notifikační dioda tu není. V případě zájmu větší personalizace je k dispozici další předinstalovaný motiv, další motivy ale v evropské verzi telefonu chybí a nepochopitelně není v systému ani odkaz na jejich stažení.

Výrazně upravené je nastavení, kde jsou položky ilustrovány dvoubarevnou ilustrací a uskupeny do několika kategorií. Zpočátku se vám nejspíš bude hodit vyhledávání. V podobné linii jsou vyvedeny i aplikace Zprávy a E-mail, tedy vlevo nahoře název aplikace, výrazné ikonky odesílatelů a obrazovka prostá od nadměrných nastavení. Co se týče e-mailu, moc spokojený jsem nebyl, klient se skamarádil jen s účtem od Seznamu. Outlook ani můj redakční e-mail se mi nepodařilo přes řadu chybových hlášek zprovoznit.

Zaujmou plovoucí okénka a zdvojené aplikace

Na domovské obrazovce lze zobrazit až 5×6 ikon a pro hračičky je tu nastavení animovaných přechodů mezi obrazovkami nebo změny grafiky ikon. Widgety zůstaly holé z čistého Androidu. Jeden poměr neobvyklý s ikonkou zámku má funkci… vypnout displej.

Pojďme se podívat, co má Realme navíc. Určitě je to možnost si některé aplikace zmenšit do průhledných malých okének (namátkou kalkulačka a zprávy), herní režim Game Space a vytvoření paralelních kopií aplikací App Cloner pro až 6 aplikací. Dále je to nahrávání obrazovky, které telefon díky výkone utáhne bez výrazného pádu FPS, i když pochopitelně na 120 Hz musíte zapomenout.

Z vestavěných aplikací mohou cestovatelé ocenit bookovací aplikaci Agoda nebo thajský ORoaming, který nabízí mobilní internet bez vazby na operátora. Někde ve třetích zemích to nemusí být špatné, nicméně třeba jako cestovatelé do Česka byste zaplatili solidní raketu, za jeden den s FUP 300 MB služba požádá o 130 bahtů – to je přes 90 korun! Pro přenos dat mezi stájovými zařízeními je tu Realme Link a na přenos dat Výměna telefonu.

Snaží se přesvědčit o svém zabezpečení

Správce souborů je propracovaný a nic mi v něm nechybělo. Správce telefonu poté monitoruje, jestli je celé zařízení v pohodě, na můj vkus až moc. Například při každé instalaci aplikace vyskočí okno, že probíhá kontrola, což ve finále spíš otravuje a máte chuť bezpečnostní výstrahy spíš umlčet. Osobně si myslím, že to je i ta aplikace, která mi s oblibou při zhasnutí displeje natvrdo vypnula aktivity na pozadí, což dokáže nemile překvapit. Bezpečné odemykání telefonu je možné pomocí čtečky otisků prstů na boku, rozezná až 5 prstů, pokud nemáte mokré ruce, tak velmi spolehlivě. Skener obličeje funguje pomocí fotky z kamery, takže se doporučit nedá.

Z multimédií je tu nahrávání zvuku (je možné nahrávat i hovory a dokonce automaticky neznámá nebo všechna čísla, palec nahoru), přehrávač videí s názvem Videa a hudby s názvem „Hudba“. Ano, takhle přesně v uvozovkách, asi se překladač někde na cestě k nám sekl.

Realme X50 přináší ve vnitřnostech nový čipset Qualcomm Snapdragon 765G. Výrobce se chlubí systémem kapalinového chlazení. Nebojte, zas tak extrémně telefon nevaří, při zatížení jen teplo pocítíte. Konkrétně se teplo rozvádí po asi 2/3 plochy zad, do dolní části zjevně chlazení nevede a tato část zůstala vždy studená.

Grafiku má na starosti Adreno 620. Tato kombinace je dostačující na myslitelné operace s telefonem a spadá někam nad současnou střední třídu. Systém má k dispozici 6 GB RAM a vy máte 128 GB vnitřní paměti, avšak bez možnosti rozšíření. Pro zájemce je tu výsledek benchmarků.

Na cestě do budoucnosti

Teď přijde to hlavní, co na telefonu má zaujmout – tadá, 5G. Je to v současnosti nejlevnější zařízení s podporou těchto nových sítí. Nebo spíš bude, režim 5G bude podporovaný až v budoucí verzi systému a pouze na 1 SIM. Zatím je to jen krok do budoucna, praktické využití padá s tím, až operátoři začnou tyto sítě stavět v ostrém provozu.

Už v současnu ale využijete rychlé LTE-A. Mobilní sítě fungují na výbornou, za Wi-Fi bod srazím – její stabilita byla místy lehce kolísavá a je škoda, že standard zůstal na starší verzi 5 (ac) a nedoplnil tak 5G internet. V civilizaci zprovozníte placení přes NFC, v přírodě je perfektní lokalizace pomocí GPS a Galilea, i bez internetu dokáže telefon vyhledat svou polohu v řádu sekund. Pro lokální přenosy je tu nové Bluetooth 5.1, přes Wi-Fi Direct bohužel odesílání nefunguje.

Nabíjecí kabel à la prodlužovačka

Realme X50 disponuje akumulátorem o kapacitě 4 200 mAh, s čímž jsem byl za dobu testování spokojený. Při mírnějším používání vystačí na dva dny, v zápřahu vydrží 9 hodin velmi aktivního používání i včetně žravého displeje a topícího procesoru.

Nabíjení obstarává obrovská nabíječka Dart Charger, která si nezadá s těmi pro notebooky. Dodává 30 W výkonu, přičemž napětí je klasických 5 V a proud dosahuje až 6 A! Jedná se o proprietární řešení odlišné od jiných výrobců. Takové parametry mě na úvod lehce zděsily, ale Realme má řešení.

K telefonu dostanete opravdu dost tlustý kabel, který zvládne přenášet velké proudy bez ztráty kytičky. Při vybité baterii je nabíjení brutálně rychlé, 50 % zvládne za 20 minut, plné nabití trvá hodinu a pár minut k tomu. Rychlé nabíjení je limitováno teplotou – akumulátor se při něm rozehřeje na 40 °C, citelně teplý je i kabel a nabíječka je hodně horká. Poté elektronika rychlost nabíjení omezuje. Je ale potěšující sledovat, jak procenta baterie naskakují jedno za druhým, že z toho jdou oči šejdrem.

Zoom nebo nezoom?

Fotografická aplikace nabízí 5 základních režimů (Noční scéna, Fotografie, Video, Portrét, 48Mpx), vpravo od nich je záložka další, kde je možné fotit makro, zpomalená (240 fps) a zrychlená videa. Bohužel je makro jen v mizerném rozlišení 1600 × 1200.

Na úvod mě překvapilo, proč je záběr videí oproti focení výrazně oříznutý – na důvod jsem nepřišel, asi to bude mít něco společného se stabilizací. Dále úplně nerozumím tomu, proč vedle volby širokoúhlého objektivu jsou tlačítka pro 2× a 5× zoom, i když ani jeden z objektivů není teleobjektiv a jedná se tak jen o prostý digitální zoom.

Hlavní fotoaparát nabízí rozlišení až 48 Mpx, standardně jsou fotky zmenšené na 12 Mpx. Videa jsou podporována ve 4K/30 fps nebo FHD/60 fps včetně formátu H.265. Při testu natáčení v ohnivém letním dni bylo možné natočit jen asi 3 minuty 4K videa, pak telefon začíná pálit do ruky a objeví se hláška o příliš vysoké teplotě (zařízení se rozžhavilo na 53 °C).

V expertním režimu je možné nastavovat více parametrů včetně RAW focení. Expozici lze natáhnout běžně až na 32 sekund. Když se vrátím k záložce Noční scéna, tam je možné klinout na ikonku stativu a protáhnout čas až na 50 s! Škoda jen, že fotoaparát není opticky stabilizovaný, takhle je bez stativu prakticky nemožné vyfotit stabilní fotku za tmy, protože dlouhý čas vede k rozmazání.

Fotoaparát má k dispozici rozpoznání záběru AI Scene, dále automatickou korekci zkreslení a na obou stranách díky přídavným modulům plynulou regulaci bokeh efektu. Korekce zkreslení funguje na širokoúhlých fotkách jen omezeně, sférické zakřivení je na fotkách vidět výrazně. Potěší automatické zapínání HDR a možnost vyššího nasycení barev.

Kvantita objektivů se minula účinkem

Pokud mám shrnout dojmy z focení, Realme umí překvapit v dobrém i zlém. Fotky v přírodě vypadají hodně pěkně, vytknout by šly snad jen přepálené barvy, hlavně zelená. Širokoúhlé záběry jsou bledější. Stejnorodé povrchy jsou obecně horší a na nich více vynikne šum.

Realme se za každou cenu snaží nahnat do objektivu světlo, a tak někdy fotky zrní i při relativním dostatku světla nebo dokonce při jasné obloze, kdy bych takové chování nečekal. Do extrému to dohání širokoúhlý objektiv, který dokáže zplodit hrůznosti. Co se týče totální tmy, při protáhnutí expozice se objevily na záběru oblohy soustředné kruhy. O létajících talířích v okolí nic nevím, tak bych to tipl na vlastnost čoček.

Jak fotí Realme X50 5G?

Srovnání: širokoúhlý, klasický, 2× zoom

Ukázka: noční režim

Ukázka: makro

Ukázka: 48 Mpx

Ukázka: video, 4K, 30 FPS

Zhodnocení

Jak už jsem předeslal, tenhle telefon byl navržený jako vymykající se standardu telefonů ve své třídě. Přináší ochutnávku z budoucnosti příštích let, ale praktická využitelnost je zatím nízká. Je otázkou, kolik si najde kupců, ale i když si odmyslím výhodu 5G, stále stojí v konkurenci za zvážení. Cenovka 9 699 korun se může s ostatními měřit.

Pokud máme uvažovat podobně zaměřené zařízení, jeden nebezpečný konkurent tu je – Motorola Moto G 5G Plus, která stojí o tři stovky víc, nabídne k tomu větší baterii, 3,5mm jack a kvalitnější makro fotoaparát. Ostatní specifikace a výkon jsou jako přes kopírák. Také je tu nový OnePlus Nord (recenze), který za jedenáct tisíc ale nenabídne zásadní trumf. Výhodou může být snad AMOLED displej a volba vyšší paměti, tou ale cena stoupá daleko výš.

Mimo 5G vesmír si pak můžeme vybrat snáz. Realme tu má dál model Realme 6 Pro, který má slabší čipset, ale zase slot na SD karty, audiojack a kvalitnější fotoaparát. Za deset tisíc to není hitparáda, to už se spíš nabízí Redmi Note 9 Pro, které podobnou nabídku dodá o dva nebo tři tisíce levněji.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus nejblyštivější zádaPlus slabší reprodukce zvuku
Plus slušný výkonPlus nevychytaný software
Plus nabíjení DartPlus extrémně šumící fotky
Plus připraven na 5GPlus nemá jack ani SD slot
Plus prakticky umístěná tlačítkaPlus nelze posílat soubory přes Wi-Fi
Plus barvy na displeji jsou lehce mimo
Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články