Recenze Realme X2 Pro: přišel, viděl, zvítězil?

Firmy jako Apple, Samsung, Huawei a mnoho dalších nám přinášejí každoročně ty nejlepší smartphony. To samé dělá i společnost Realme. Jaký je v tom ale rozdíl? Zatímco nový iPhone nebo Samsung stojí 25 až 30 tisíc korun, Realme X2 Pro stojí jen 13 tisíc korun. A přitom je v lecčem i lepší než zmíněná konkurence. Více o horké novince ze stáje Realme prozradí naše recenze!

Když před lety na náš trh vstupovala nová značka Xiaomi, dokázala tato čínská firma najít perfektní díru na trhu a zaplnit ji. O podobný útok na tuzemský trh se nyní pokouší firma Realme, která spadá pod křídla Oppo. Byť jejich filosofie je do jisté míry postavená na boji proti cenově dostupným výrobcům typu Xiaomi.

Realme X2 Pro je nejlepší ze čtyř nových telefonů, se kterými na náš trh čínská značka Realme vstupuje. Cíl je jasný – nabízet co nejdostupnější smartphony s místy až šíleným poměrem ceny a výkonu a zadupat podobně zaměřené subjekty do země. Zmíněný model je klasický top kousek s maximálním výkonem, skvělými specifikacemi a pár drobnostmi, které X2 Pro vystřelí v boji s konkurencí hodně nahoru.

V této recenzi si tedy pojďme odpovědět na otázku, zdali se vyplatí zamýšlet se při výběru nového smartphonu nad značkou jménem Realme a jaký je nejvýše postavený z nové čtveřice čínských bratrů?

Realme X2 Pro: specifikace

Konstrukce sklo a kov, 161 x 75,7 x 8,7, 199 g
Displej 6,5″, Super AMOLED, HDR10+, 90 Hz, 2400 x 1080 px, poměr stran 20:9, jemnost 402 ppi
Operační systém Android 9 Pie + ColorOS 6.1
Procesor 8jádrový, 2,96 GHz, Qualcomm Snapdragon 855+
Paměť 8 GB RAM, úložiště 128 GB, nemá microSD slot
Fotoaparát čtyři (64 Mpx hlavní + 8 Mpx širokoúhlý + 13 Mpx teleobjektiv + 2 Mpx doplňkový), clona f/1.8 + f/2.2 + f/2.5 + f/2.4, OIS, 2x optický a 5x hybridní zoom, duální LED blesk; přední 16 Mpx, clona f/2.0, EIS
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie Dual SIM, Bluetooth 5.0, NFC, Wi-Fi, GPS, USB-C, čtečka otisků v displeji, čtečka tváře, stereo reproduktory
Baterie 4 000 mAh, rychlonabíjení SuperVOOC (50 W)
Cena a dostupnost 12 890 Kč, prosinec 2019

Stylem neurazí, zpracováním nadchne

Už v našich prvních dojmech z Realme X2 Pro jsem popisoval design jako poměrně neoriginální, byť funkční; celkem dost připomíná formu Huawei P30 (recenze). Velký displej s výřezem, rovné horní a dolní hrany a oblá záda s ostrým vystouplým fotoaparátem uprostřed horní poloviny zad, který sice trochu řeže do rukou, ale toho si spíše nevšimnete. Jeho nevýhodou je, že se kvůli němu telefon na rovném povrchu houpe.

Z detailů si ale určitě všimnete plastových předělů na stranách, které nevystupují, takže změnu materiálu nepoznáte ani nehtem. Navíc jsou symetrické, takže na obou bočnicích dva a po jednom nahoře a dole. Monolitické tělo je velmi pevné a po této stránce vše působí velmi dobrým dílenským zpracováním. Ovládací prvky jsou rozloženy konzervativně: pod palcem pravé ruky zamykací tlačítko, na protilehlé straně potom dva výstupky spojeného přepínače hlasitosti.

Kovové tělo má matné strany, ale záda jsou klasicky ze skla. To má svou výhodu v estetice; ale pakliže se o telefon nebudete starat, budete mít záda v jednom kuse ohmataná. A to dost kazí jinak velmi pěknou bílou barvu, která se při nasvícení tváří trochu jako perleťová. Vyčítat to výrobci ale nemůžeme – snaha o to udělat na pohled hezký telefon je zřejmá.

Nabíjení telefonu probíhá díky USB-C konektoru na dolní straně. Na stejném pólu najdeme i výdech reproduktoru. Ten je velmi hlasitý, ale při pořádném ozvučení ztrácí na čistotě. Dobrou zprávou ale je, že se umí spojit s výdechem širokého sluchátkového repráku nad displejem a hrát stereo. A protože Realme směřuje své telefony opravdu pro každého, nezapomnělo se ani na dnes již takřka nepoužívaný 3,5mm audiojack, který našel své místo vedle nabíjecího portu. Opomenout nesmíme ani přítomnost NFC, do telefonu si tak můžete nahrát váš kupon Lítačky, anebo i platit pomocí Google Pay.

Displej bez námitky

Realme X2 Pro dorazil na náš trh s velmi povedenou výbavou. Uprostřed toho všeho stojí velký 6,5palcový Super AMOLED displej s kapkovitým výřezem do tvaru písmene “V” a bohužel i znatelnou bradou; na tento neduh ještě čínští výrobci řešení nenašli. Rozlišení je Full HD+ a jemnost 402 pixelů na palec potvrzuje dostačující ostrost.

Displej má fantastické pozorovací úhly, k morfování barev téměř nedochází. Na přímém slunci je díky zobrazovači typu OLED skvěle čitelný. Snad jen maximální jas mohl být o něco vyšší, vše ale zachraňuje skvěle navržená automatika podsvětlení, takže v úplně tmě vám pixely nevypálí do očí díru. Samozřejmostí je potom dnes u špičkových telefonů také čtečka otisků prstů v displeji, a tak nechybí ani tady.

Tím ale výčet technologií v displeji ani náhodou nekončí. Zmínit musíme podporu HDR10+ pro širší barevné spektrum mířené přímo na konzumenta. Velkou pochvalu pak výrobce zaslouží za zvýšenou obnovovací frekvenci, která se ze základních 60 posunula na 90 Hz. Kdo jednou zkusil, ví o čem mluvím. Plynulý displej je paráda a není náhodou, že v příštím roce bude touto technologií disponovat i mnoho dalších výrobců.

Systém plný barev

Nejnovější v Česku prodávaný premiant od Realme přichází přímo v balení s Androidem 9 Pie. A tady se rovnou hodí říct, že Realme již potvrdilo příchod Androidu 10. A to nejen pro X2 Pro, ale i pro tři další telefony této značky, které u nás koupíte. Systém ale samozřejmě není ve své čisté podobě, ale – jak to mají asijští výrobci ve zvyku – najdeme zde i mohutnou grafickou nadstavbu.

Jmenuje se ColorOS a dostupná je ve verzi 6.1; s Androidem 10 dorazí i očekávané ColorOS 7. Předně bych rád připomenul, že ať už se vám bude nebo nebude ColorOS líbit, je určitě dobře, že na trh přichází značka s vlastní nadstavbou, která je zase úplně jiná než to, co můžeme na v Česku prodávaných telefonech vídat.

ColorOS je, jak již název napovídá, velmi barevné, roztodivné a vlastně docela pěkné a především neokoukané. Znalci jistě poznají podobnosti s OxygenOS, které můžeme vnímat u telefonů OnePlus (Realme i OnePlus vlastní výrobce Oppo – pozn. redakce). ColorOS je ale oproti OxygenOS mladistvější, energičtější a jednoduše barevnější.

Funkčnost se ColorOS zapřít nedá, nabízí příjemná známá gesta, také kompletní tmavý režim, vlastního chytrého asistenta a rovněž zajímavou funkci postranní lišty, která je dostupná pořád a můžete si do ní uložit zkratky k oblíbeným aplikacím.

Nebudeme ale jenom chválit. Po prvním zapnutí vás může vyděsit to, že ačkoliv češtinu telefon podporuje, region České republiky v nabídce chybí; spokojit se tak musíme s možností “Ostatní”. To už dává tušit, že dostupnost na našem trhu je spíchnutá tak trošku narychlo, čemuž odpovídá i místy chybný či minimálně podivný překlad některých českých slov. Tipli byste si, co znamená funkce “Noční štít” nebo co dělá ve jménu nastavení písmeno “M”? A ještě něčeho jsem si všiml – ColorOS v některých ohledech dost kopíruje iOS. To u telefonů OnePlus tak okaté není.

Superrychlá mašina

Asi nebude překvapením, že jakožto vlajková loď Realme X2 Pro nabízí skutečně maximální možný výkon, společně s dostatkem paměti. O výkon se stará král mobilních čipsetů – Snapdragon 855+ od Qualcommu, kterému pomáhá neméně výkonný grafický čip Adreno 640. Co se týče paměťových variant, máme tu na trhu pouze jedinou, a sice s 8 GB operační paměti a 128 GB úložného prostoru. Zdá se nám to jako ideální kombinace. A tak to evidentně zamýšlel i výrobce, rozšířit totiž MicroSD kartou paměť nelze.

Za půl hodiny nabito

Baterie a především její schopnost rychlonabíjení je něco, kvůli čemu stojí za to si Realme X2 Pro alespoň vyzkoušet. Čísla hovoří jasně – 4 000mAh akumulátor s technologií SuperVOOC. Přibalená celkem velká nabíječka dokáže telefon nabít výkonem 50 W.

V redakci nám to nedalo a vyzkoušeli jsme, jak rychle se dá telefon z absolutního dna až do 100 % nabít. Za necelých 28 minut se baterie dostane na 99 %, za celkem 31 minut a skoro 32 sekund pak dojde v optimálním případě k nabití do 100 %. Jedním slovem úžasné, parádní, impozantní. Jistě až čas ale ukáže, jak moc tímto supervýkonným nabíjením baterie trpí.

Rychlonabíjení je super, jak se ale má výdrž jen tak? Baterie se chová jako průměrný 4 000mAh akumulátor. Pakliže slevíte z 90Hz displeje, můžete se dostat i na dva plnohodnotné dny. Proč byste to ale dělali – je to jedna z funkcí, která Realme X2 Pro odlišuje od konkurence. Jinak počítejte spíše s klasickým jedním dnem, protože na telefonu se toho dá dělat vážně dost a byla by škoda to nevyužít.

Navíc rychlé nabíjení je pro někoho větším benefitem než pořádná baterie. Škoda jen, že výrobce opomněl přidat i cívku pro bezdrátové nabíjení Qi. Pokud jste milovník této technologie a sháníte nový mobil, na Realme raději pro tentokrát zapomeňte.

Důraz na kvalitní foťák

Na trhu nenajdete zrovna velké množství smartphonů, které by se chlubily takovými parametry jako Realme X2 Pro a k tomu nabízely parádní fotoaparát. A pokud hledáte, tady jste našli. Nové Realme je v tomto ohledu skutečný profesionál. Do této chvíle se Realme rovnalo vlajkovým lodím Xiaomi nebo Honoru. Co do umění fotit je ale dokáže překonat.

Realme vsází na čtveřici fotosnímačů. Ten hlavní má vysoké rozlišení 64 Mpx a díky oblíbenému pixel binningu fotí standardní snímky v rozlišení 16 Mpx; umí ale samozřejmě i velkokapacitní fotky s plným rozlišením 64 Mpx a citem pro detail. Ani zbylé kamery ale nehrají druhé housle. Máme tu 13Mpx teleobjektiv s 2x optickým zoomem bez ztráty ostrosti, až 5x hybridní přiblížení a také 20x digitální zoom. Balkonové šmírování sousedů může začít.

Na zádech pak našel své místo ještě 8Mpx ultraširokoúhlý senzor se záběrem 115 stupňů. Tento famózní tandem pak doplňuje ještě portrétní 2Mpx čočka, která se podílí i na focení s horšími světelnými podmínkami. Vepředu pak najdeme ambiciózní 16Mpx selfie kamerku. Aplikace fotoaparátu patří k těm jednodušším, alespoň se v ní ale dobře orientuje a všechny podstatné přepínače máte pěkně při ruce.

Fotky za dobrého světla vypadají velmi dobře, až vás to možná překvapí, jak kvalitně může fotit telefon za 13 tisíc. Doporučujeme ale vypnout nativně bohužel aktivované zvýraznění barev, které fotkám ubírá na věrohodnosti, protože barvy jednoduše zvýrazňuje až příliš. Vyzdvihnout chceme hlavně schopnosti hlavního senzoru, který umí zachytit neskutečně ostré scenerie, ať už fotíte rušnou ulici, nebo klidný park.

Velmi dobrým se ukázal být i superširokoúhlý snímač, který ale bohužel nefotí tak ostré fotky; na druhou stranu vám ale pomůže kolikrát zachytit to, co standardním širokým 64Mpx fotoaparátem nemáte šanci chytit. Portréty s rozmazaným pozadím vypadají rovněž solidně a na sociálních sítích se za ně stydět rozhodně nebudete. A svého uplatnění došel i teleobjektiv, který umí jednak skvělý zoom, ale využít jej můžete i pro focení makro obrázků, k čemuž má Realme uzpůsobený i speciální režim v nastavení fotoaparátu.

Nijak ohromený jsem ale nebyl nočním režimem. Nebojte, není špatný, a stroze osvícenou budovu v centru města vyfotí nádherně a při troše snahy i ostře. Rozhodně se ale nejedná o takovou pecku, jako v případě fotomobilů od Huawei, kteří s nočním režimem umí neuvěřitelné divy. Realme vnímá noční režim jako pomocnou ruku při focení za horšího světla, rozhodně ne jako něco, co změní váš pohled na focení v totální tmě.

Video je ale opět spíše příjemnějším překvapením. Má slušný rozsah schopností – při 30 či 60 snímcích za sekundu umí natáčet v HD, Full HD anebo i 4K. Přitom musím připomenout, že stabilizace je velmi dobrá, a to i s nejvyšším rozlišením a plynulostí snímků. Nároční hračičkové ocení i časosběrné video nebo zpomalený záběr ve třech režimech: buď ve Full HD s 240 snímky za sekundu, nebo v nižším HD rozlišení, ale při plynulosti 480 nebo až 960 snímků za sekundu. Pro takové frajeřinky si ale připravte dost světla, jinak se dočkáte jen nesmyslně blikající obrazovky.

Jak fotí Realme X2 Pro?

Ukázka: noční režim

Zhodnocení

Dočetli jste až sem, ale stále si nejste jisti, že Realme X2 Pro je pro vás? Možná máte pravdu. Přes jeho mohutný výčet všech možných funkcí se dopouští školáckých chyb v podobě absence bezdrátového nabíjení nebo neprofesionálních překladů systému. Asi se nejedná o telefon pro ty nejnáročnější, ale pokud vše dobře dopadne, bude mít i tak dost zájemců.

Zcela naplno můžu říct, že tohle je asi nejlepší nabídka roku 2019 a jsem neskonale rád, že Realme doputovalo do České republiky. Za cenu necelých 13 tisíc korun nabízí poctivé zařízení s vysokým výkonem, hromadou funkcí, do budoucna přislíbeným i novým Androidem a hlavně velmi povedeným fotoaparátem. Jediné, co musíte dát všanc, je svěřit se do rukou sice nového, v zahraničí však velmi oblíbeného výrobce.

A co na to konkurence?

Pokud zastáváte názor, že za víc jak 10 tisíc korun nemá cenu kupovat chytrý telefon, z tohoto omylu vás vyvede právě Realme X2 Pro. Stojí bezmála 13 tisíc korun, ale oproti konkurenci s cenovkou do 10 tisíc korun nabízí třeba jednoznačně lepší fotoaparát nebo 90Hz displej, který rozhodně stojí za to.

Někteří zákazníci dost možná dají přednost levnějšímu, ale stále velmi dobře vybavenému Realme X2, který má o něco slabší fotoaparát, chybí mu 90Hz displej i 50W rychlonabíjení. Zato ale stojí o 5 tisíc korun méně. Za cenu 14 tisíc korun se ale jistě vyplatí zamyslet se i nad OnePlus 7T (recenze), který spíše ocení náročnější zákazníci. Přece jenom, Realme je oproti OnePlus víc lifestyle.

Zkusit můžete i Honor 20 Pro (recenze) nebo Huawei Nova 5T (recenze), pakliže vám víc sedí pojetí od Huawei. Ale pozor, ani u jednoho ze zmíněných kousků nemůžete počítat s OLED displejem a tak dobrým fotoaparátem. Přesto jako alternativy jsou tyto kousky celkem zajímavé.

Velkým soupeřem pro nové Realme bude dvojice kousků z jedné stáje: Xiaomi Mi 9T Pro (recenze) a Xiaomi Mi 9 (recenze). To jsou smartphony, které stojí zhruba 10 tisíc a jeví se tak jako výhodnější nabídka. Opak je ale pravdou. Pár tisíc navíc u Realme znamená opravdovou přidanou hodnotu. A pokud vám tak záleží na tom, aby byly vaše peníze dobře investované, dejte nováčkovi šanci. Jen tak vás totiž nezklame.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
 vysoký výkon  absence zvýšené odolnosti
 parádní displej s 90Hz obnovovací frekvencí  chybějící bezdrátové nabíjení
 nová neokoukaná nadstavba ColorOS  chyby v překladu operačního systému
 velmi povedený fotoaparát  malá zkušenost s novou značkou
 extrémně rychlé nabíjení
cena

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."

Recenze Realme X2 Pro: přišel, viděl, zvítězil?

Firmy jako Apple, Samsung, Huawei a mnoho dalších nám přinášejí každoročně ty nejlepší smartphony. To samé dělá i společnost Realme. Jaký je v tom ale rozdíl? Zatímco nový iPhone nebo Samsung stojí 25 až 30 tisíc korun, Realme X2 Pro stojí jen 13 tisíc korun. A přitom je v lecčem i lepší než zmíněná konkurence. Více o horké novince ze stáje Realme prozradí naše recenze!

Když před lety na náš trh vstupovala nová značka Xiaomi, dokázala tato čínská firma najít perfektní díru na trhu a zaplnit ji. O podobný útok na tuzemský trh se nyní pokouší firma Realme, která spadá pod křídla Oppo. Byť jejich filosofie je do jisté míry postavená na boji proti cenově dostupným výrobcům typu Xiaomi.

Realme X2 Pro je nejlepší ze čtyř nových telefonů, se kterými na náš trh čínská značka Realme vstupuje. Cíl je jasný – nabízet co nejdostupnější smartphony s místy až šíleným poměrem ceny a výkonu a zadupat podobně zaměřené subjekty do země. Zmíněný model je klasický top kousek s maximálním výkonem, skvělými specifikacemi a pár drobnostmi, které X2 Pro vystřelí v boji s konkurencí hodně nahoru.

V této recenzi si tedy pojďme odpovědět na otázku, zdali se vyplatí zamýšlet se při výběru nového smartphonu nad značkou jménem Realme a jaký je nejvýše postavený z nové čtveřice čínských bratrů?

Realme X2 Pro: specifikace

Konstrukce sklo a kov, 161 x 75,7 x 8,7, 199 g
Displej 6,5″, Super AMOLED, HDR10+, 90 Hz, 2400 x 1080 px, poměr stran 20:9, jemnost 402 ppi
Operační systém Android 9 Pie + ColorOS 6.1
Procesor 8jádrový, 2,96 GHz, Qualcomm Snapdragon 855+
Paměť 8 GB RAM, úložiště 128 GB, nemá microSD slot
Fotoaparát čtyři (64 Mpx hlavní + 8 Mpx širokoúhlý + 13 Mpx teleobjektiv + 2 Mpx doplňkový), clona f/1.8 + f/2.2 + f/2.5 + f/2.4, OIS, 2x optický a 5x hybridní zoom, duální LED blesk; přední 16 Mpx, clona f/2.0, EIS
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie Dual SIM, Bluetooth 5.0, NFC, Wi-Fi, GPS, USB-C, čtečka otisků v displeji, čtečka tváře, stereo reproduktory
Baterie 4 000 mAh, rychlonabíjení SuperVOOC (50 W)
Cena a dostupnost 12 890 Kč, prosinec 2019

Stylem neurazí, zpracováním nadchne

Už v našich prvních dojmech z Realme X2 Pro jsem popisoval design jako poměrně neoriginální, byť funkční; celkem dost připomíná formu Huawei P30 (recenze). Velký displej s výřezem, rovné horní a dolní hrany a oblá záda s ostrým vystouplým fotoaparátem uprostřed horní poloviny zad, který sice trochu řeže do rukou, ale toho si spíše nevšimnete. Jeho nevýhodou je, že se kvůli němu telefon na rovném povrchu houpe.

Z detailů si ale určitě všimnete plastových předělů na stranách, které nevystupují, takže změnu materiálu nepoznáte ani nehtem. Navíc jsou symetrické, takže na obou bočnicích dva a po jednom nahoře a dole. Monolitické tělo je velmi pevné a po této stránce vše působí velmi dobrým dílenským zpracováním. Ovládací prvky jsou rozloženy konzervativně: pod palcem pravé ruky zamykací tlačítko, na protilehlé straně potom dva výstupky spojeného přepínače hlasitosti.

Kovové tělo má matné strany, ale záda jsou klasicky ze skla. To má svou výhodu v estetice; ale pakliže se o telefon nebudete starat, budete mít záda v jednom kuse ohmataná. A to dost kazí jinak velmi pěknou bílou barvu, která se při nasvícení tváří trochu jako perleťová. Vyčítat to výrobci ale nemůžeme – snaha o to udělat na pohled hezký telefon je zřejmá.

Nabíjení telefonu probíhá díky USB-C konektoru na dolní straně. Na stejném pólu najdeme i výdech reproduktoru. Ten je velmi hlasitý, ale při pořádném ozvučení ztrácí na čistotě. Dobrou zprávou ale je, že se umí spojit s výdechem širokého sluchátkového repráku nad displejem a hrát stereo. A protože Realme směřuje své telefony opravdu pro každého, nezapomnělo se ani na dnes již takřka nepoužívaný 3,5mm audiojack, který našel své místo vedle nabíjecího portu. Opomenout nesmíme ani přítomnost NFC, do telefonu si tak můžete nahrát váš kupon Lítačky, anebo i platit pomocí Google Pay.

Displej bez námitky

Realme X2 Pro dorazil na náš trh s velmi povedenou výbavou. Uprostřed toho všeho stojí velký 6,5palcový Super AMOLED displej s kapkovitým výřezem do tvaru písmene “V” a bohužel i znatelnou bradou; na tento neduh ještě čínští výrobci řešení nenašli. Rozlišení je Full HD+ a jemnost 402 pixelů na palec potvrzuje dostačující ostrost.

Displej má fantastické pozorovací úhly, k morfování barev téměř nedochází. Na přímém slunci je díky zobrazovači typu OLED skvěle čitelný. Snad jen maximální jas mohl být o něco vyšší, vše ale zachraňuje skvěle navržená automatika podsvětlení, takže v úplně tmě vám pixely nevypálí do očí díru. Samozřejmostí je potom dnes u špičkových telefonů také čtečka otisků prstů v displeji, a tak nechybí ani tady.

Tím ale výčet technologií v displeji ani náhodou nekončí. Zmínit musíme podporu HDR10+ pro širší barevné spektrum mířené přímo na konzumenta. Velkou pochvalu pak výrobce zaslouží za zvýšenou obnovovací frekvenci, která se ze základních 60 posunula na 90 Hz. Kdo jednou zkusil, ví o čem mluvím. Plynulý displej je paráda a není náhodou, že v příštím roce bude touto technologií disponovat i mnoho dalších výrobců.

Systém plný barev

Nejnovější v Česku prodávaný premiant od Realme přichází přímo v balení s Androidem 9 Pie. A tady se rovnou hodí říct, že Realme již potvrdilo příchod Androidu 10. A to nejen pro X2 Pro, ale i pro tři další telefony této značky, které u nás koupíte. Systém ale samozřejmě není ve své čisté podobě, ale – jak to mají asijští výrobci ve zvyku – najdeme zde i mohutnou grafickou nadstavbu.

Jmenuje se ColorOS a dostupná je ve verzi 6.1; s Androidem 10 dorazí i očekávané ColorOS 7. Předně bych rád připomenul, že ať už se vám bude nebo nebude ColorOS líbit, je určitě dobře, že na trh přichází značka s vlastní nadstavbou, která je zase úplně jiná než to, co můžeme na v Česku prodávaných telefonech vídat.

ColorOS je, jak již název napovídá, velmi barevné, roztodivné a vlastně docela pěkné a především neokoukané. Znalci jistě poznají podobnosti s OxygenOS, které můžeme vnímat u telefonů OnePlus (Realme i OnePlus vlastní výrobce Oppo – pozn. redakce). ColorOS je ale oproti OxygenOS mladistvější, energičtější a jednoduše barevnější.

Funkčnost se ColorOS zapřít nedá, nabízí příjemná známá gesta, také kompletní tmavý režim, vlastního chytrého asistenta a rovněž zajímavou funkci postranní lišty, která je dostupná pořád a můžete si do ní uložit zkratky k oblíbeným aplikacím.

Nebudeme ale jenom chválit. Po prvním zapnutí vás může vyděsit to, že ačkoliv češtinu telefon podporuje, region České republiky v nabídce chybí; spokojit se tak musíme s možností “Ostatní”. To už dává tušit, že dostupnost na našem trhu je spíchnutá tak trošku narychlo, čemuž odpovídá i místy chybný či minimálně podivný překlad některých českých slov. Tipli byste si, co znamená funkce “Noční štít” nebo co dělá ve jménu nastavení písmeno “M”? A ještě něčeho jsem si všiml – ColorOS v některých ohledech dost kopíruje iOS. To u telefonů OnePlus tak okaté není.

Superrychlá mašina

Asi nebude překvapením, že jakožto vlajková loď Realme X2 Pro nabízí skutečně maximální možný výkon, společně s dostatkem paměti. O výkon se stará král mobilních čipsetů – Snapdragon 855+ od Qualcommu, kterému pomáhá neméně výkonný grafický čip Adreno 640. Co se týče paměťových variant, máme tu na trhu pouze jedinou, a sice s 8 GB operační paměti a 128 GB úložného prostoru. Zdá se nám to jako ideální kombinace. A tak to evidentně zamýšlel i výrobce, rozšířit totiž MicroSD kartou paměť nelze.

Za půl hodiny nabito

Baterie a především její schopnost rychlonabíjení je něco, kvůli čemu stojí za to si Realme X2 Pro alespoň vyzkoušet. Čísla hovoří jasně – 4 000mAh akumulátor s technologií SuperVOOC. Přibalená celkem velká nabíječka dokáže telefon nabít výkonem 50 W.

V redakci nám to nedalo a vyzkoušeli jsme, jak rychle se dá telefon z absolutního dna až do 100 % nabít. Za necelých 28 minut se baterie dostane na 99 %, za celkem 31 minut a skoro 32 sekund pak dojde v optimálním případě k nabití do 100 %. Jedním slovem úžasné, parádní, impozantní. Jistě až čas ale ukáže, jak moc tímto supervýkonným nabíjením baterie trpí.

Rychlonabíjení je super, jak se ale má výdrž jen tak? Baterie se chová jako průměrný 4 000mAh akumulátor. Pakliže slevíte z 90Hz displeje, můžete se dostat i na dva plnohodnotné dny. Proč byste to ale dělali – je to jedna z funkcí, která Realme X2 Pro odlišuje od konkurence. Jinak počítejte spíše s klasickým jedním dnem, protože na telefonu se toho dá dělat vážně dost a byla by škoda to nevyužít.

Navíc rychlé nabíjení je pro někoho větším benefitem než pořádná baterie. Škoda jen, že výrobce opomněl přidat i cívku pro bezdrátové nabíjení Qi. Pokud jste milovník této technologie a sháníte nový mobil, na Realme raději pro tentokrát zapomeňte.

Důraz na kvalitní foťák

Na trhu nenajdete zrovna velké množství smartphonů, které by se chlubily takovými parametry jako Realme X2 Pro a k tomu nabízely parádní fotoaparát. A pokud hledáte, tady jste našli. Nové Realme je v tomto ohledu skutečný profesionál. Do této chvíle se Realme rovnalo vlajkovým lodím Xiaomi nebo Honoru. Co do umění fotit je ale dokáže překonat.

Realme vsází na čtveřici fotosnímačů. Ten hlavní má vysoké rozlišení 64 Mpx a díky oblíbenému pixel binningu fotí standardní snímky v rozlišení 16 Mpx; umí ale samozřejmě i velkokapacitní fotky s plným rozlišením 64 Mpx a citem pro detail. Ani zbylé kamery ale nehrají druhé housle. Máme tu 13Mpx teleobjektiv s 2x optickým zoomem bez ztráty ostrosti, až 5x hybridní přiblížení a také 20x digitální zoom. Balkonové šmírování sousedů může začít.

Na zádech pak našel své místo ještě 8Mpx ultraširokoúhlý senzor se záběrem 115 stupňů. Tento famózní tandem pak doplňuje ještě portrétní 2Mpx čočka, která se podílí i na focení s horšími světelnými podmínkami. Vepředu pak najdeme ambiciózní 16Mpx selfie kamerku. Aplikace fotoaparátu patří k těm jednodušším, alespoň se v ní ale dobře orientuje a všechny podstatné přepínače máte pěkně při ruce.

Fotky za dobrého světla vypadají velmi dobře, až vás to možná překvapí, jak kvalitně může fotit telefon za 13 tisíc. Doporučujeme ale vypnout nativně bohužel aktivované zvýraznění barev, které fotkám ubírá na věrohodnosti, protože barvy jednoduše zvýrazňuje až příliš. Vyzdvihnout chceme hlavně schopnosti hlavního senzoru, který umí zachytit neskutečně ostré scenerie, ať už fotíte rušnou ulici, nebo klidný park.

Velmi dobrým se ukázal být i superširokoúhlý snímač, který ale bohužel nefotí tak ostré fotky; na druhou stranu vám ale pomůže kolikrát zachytit to, co standardním širokým 64Mpx fotoaparátem nemáte šanci chytit. Portréty s rozmazaným pozadím vypadají rovněž solidně a na sociálních sítích se za ně stydět rozhodně nebudete. A svého uplatnění došel i teleobjektiv, který umí jednak skvělý zoom, ale využít jej můžete i pro focení makro obrázků, k čemuž má Realme uzpůsobený i speciální režim v nastavení fotoaparátu.

Nijak ohromený jsem ale nebyl nočním režimem. Nebojte, není špatný, a stroze osvícenou budovu v centru města vyfotí nádherně a při troše snahy i ostře. Rozhodně se ale nejedná o takovou pecku, jako v případě fotomobilů od Huawei, kteří s nočním režimem umí neuvěřitelné divy. Realme vnímá noční režim jako pomocnou ruku při focení za horšího světla, rozhodně ne jako něco, co změní váš pohled na focení v totální tmě.

Video je ale opět spíše příjemnějším překvapením. Má slušný rozsah schopností – při 30 či 60 snímcích za sekundu umí natáčet v HD, Full HD anebo i 4K. Přitom musím připomenout, že stabilizace je velmi dobrá, a to i s nejvyšším rozlišením a plynulostí snímků. Nároční hračičkové ocení i časosběrné video nebo zpomalený záběr ve třech režimech: buď ve Full HD s 240 snímky za sekundu, nebo v nižším HD rozlišení, ale při plynulosti 480 nebo až 960 snímků za sekundu. Pro takové frajeřinky si ale připravte dost světla, jinak se dočkáte jen nesmyslně blikající obrazovky.

Jak fotí Realme X2 Pro?

Ukázka: noční režim

Zhodnocení

Dočetli jste až sem, ale stále si nejste jisti, že Realme X2 Pro je pro vás? Možná máte pravdu. Přes jeho mohutný výčet všech možných funkcí se dopouští školáckých chyb v podobě absence bezdrátového nabíjení nebo neprofesionálních překladů systému. Asi se nejedná o telefon pro ty nejnáročnější, ale pokud vše dobře dopadne, bude mít i tak dost zájemců.

Zcela naplno můžu říct, že tohle je asi nejlepší nabídka roku 2019 a jsem neskonale rád, že Realme doputovalo do České republiky. Za cenu necelých 13 tisíc korun nabízí poctivé zařízení s vysokým výkonem, hromadou funkcí, do budoucna přislíbeným i novým Androidem a hlavně velmi povedeným fotoaparátem. Jediné, co musíte dát všanc, je svěřit se do rukou sice nového, v zahraničí však velmi oblíbeného výrobce.

A co na to konkurence?

Pokud zastáváte názor, že za víc jak 10 tisíc korun nemá cenu kupovat chytrý telefon, z tohoto omylu vás vyvede právě Realme X2 Pro. Stojí bezmála 13 tisíc korun, ale oproti konkurenci s cenovkou do 10 tisíc korun nabízí třeba jednoznačně lepší fotoaparát nebo 90Hz displej, který rozhodně stojí za to.

Někteří zákazníci dost možná dají přednost levnějšímu, ale stále velmi dobře vybavenému Realme X2, který má o něco slabší fotoaparát, chybí mu 90Hz displej i 50W rychlonabíjení. Zato ale stojí o 5 tisíc korun méně. Za cenu 14 tisíc korun se ale jistě vyplatí zamyslet se i nad OnePlus 7T (recenze), který spíše ocení náročnější zákazníci. Přece jenom, Realme je oproti OnePlus víc lifestyle.

Zkusit můžete i Honor 20 Pro (recenze) nebo Huawei Nova 5T (recenze), pakliže vám víc sedí pojetí od Huawei. Ale pozor, ani u jednoho ze zmíněných kousků nemůžete počítat s OLED displejem a tak dobrým fotoaparátem. Přesto jako alternativy jsou tyto kousky celkem zajímavé.

Velkým soupeřem pro nové Realme bude dvojice kousků z jedné stáje: Xiaomi Mi 9T Pro (recenze) a Xiaomi Mi 9 (recenze). To jsou smartphony, které stojí zhruba 10 tisíc a jeví se tak jako výhodnější nabídka. Opak je ale pravdou. Pár tisíc navíc u Realme znamená opravdovou přidanou hodnotu. A pokud vám tak záleží na tom, aby byly vaše peníze dobře investované, dejte nováčkovi šanci. Jen tak vás totiž nezklame.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
 vysoký výkon  absence zvýšené odolnosti
 parádní displej s 90Hz obnovovací frekvencí  chybějící bezdrátové nabíjení
 nová neokoukaná nadstavba ColorOS  chyby v překladu operačního systému
 velmi povedený fotoaparát  malá zkušenost s novou značkou
 extrémně rychlé nabíjení
cena

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."