LG je zpět, hlásají rudým písmem velké mediální domy. Ne tak docela, i když fakticky se LG vrací k tvorbě globálně prodávaných telefonů. LG Velvet je telefon, který je vám sympatický, líbí se vám, možná vám i způsobí wow efekt ve stylu Owena Wilsona; ale s největší pravděpodobností si ho nekoupíte. Proč? To se dozvíte v naší dnešní recenzi!
Značku LG většina z nás pozná především jako výrobce televizí a obrazovek všeho druhu a také domácích spotřebičů. Signifikantním se stal také její slogan Life’s Good, tedy něco jako “dobrý život” nebo “život je dobrý”, z čehož vychází i název firmy LG.
Jenomže pamětníci ví, že LG v minulosti vyrábělo i mobilní telefony. Věhlasnými se stala řada Optimus, jakož i řada G. Tam to ale začalo skřípat. LG nestačilo držet s rychle zesilující čínskou konkurencí krok a najednou bylo pozdě. Jak říká klasik, kdo chvíli stál, již stojí opodál…
Telefony LG dnes nikdo moc nechce, mladí zákazníci kolikrát LG ani neznají a sáhnou po jiném produktu. Tuto hranici předsudků se pokusí zbořit Velvet, absolutní novinka od tohoto korejského výrobce. Nechceme předbíhat verdiktu, ale LG zdá se konečně začalo trochu “makat”. Bude to stačit?
Konstrukce | sklo a kov, 167,2 × 74,1 × 7,9 mm, 180 g, zvýšená odolnost IP68 |
---|---|
Displej | 6,8″, P-OLED, 2460 × 1080 px, poměr stran 20,5:9, jemnost 395 ppi |
Operační systém | Android 10 + LG UI |
Čipset | 8jádrový, 2,4 GHz, Qualcomm Snapdragon 765G |
Paměť | 6 GB RAM, 128 GB úložiště (UFS 2.1) + MicroSD slot (až do 1 TB) |
Fotoaparát | trojitý (48 Mpx hlavní + 8 Mpx širokoúhlý 120° + 5 Mpx hloubkový), clona f/1.8 + f/2.2 + f/2.4, umělá inteligence, EIS, LED blesk; přední 16 Mpx, clona f/2.0 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | 5G, Bluetooth 5.0, Wi-Fi, GPS, NFC, USB-C, 3,5mm jack, čtečka otisků v displeji, čtečka tváře, stereo reproduktory |
Baterie | 4 300 mAh, rychlonabíjení 25 W, bezdrátové dobíjení 9 W |
Cena a dostupnost | 14 990 Kč, květen 2020 |
Máme silné tušení, že nám LG půjčilo novinářský kus a nikoliv finální vzorek telefonu, respektive jeho prodejního balení. Namísto hezky urovnaného interiéru prodejního balení se tam ve vytlačené skořápce povalovala 16,2W nabíječka (konvenční rychlonabíjení zřejmě Korejci neznávají) a USB-A / USB-C kabel. Ochranné pouzdro chybí, ale kdo by ho na takovou krasavici chtěl navlékat?!
Povím vám něco, co už jste nejspíš slyšeli: LG Velvet je překrásný telefon. Většinou se takovým soudům zásadně vyhýbám, protože design telefonu je veskrze subjektivní disciplína – někdo má rád ostré hrany, jiný zase oblé rohy a tak podobně. Ale u Velvetu udělám výjimku, protože on se doopravdy povedl.
Má velmi úzké boky, protože obě skleněné plochy jsou na okrajích zahnuté, což vytváří efekt velmi tenkého telefonu (inu 7,9 milimetrů totiž není moc!) a příjemně se zarývá do rukou. Nádhera na vás vyprskne zejména na zadní straně, která je lesklá a jakoby perleťově odráží světlo. Kromě toho má jedinou dominantu, a sice čtyři velikostně odlišené kroužky, ve kterých se nachází tři čočky fotoaparátu a pomocná LED.
Design má ale krutý háček, který je třeba si uvědomit. Tento design jsme totiž už někde viděli. Vyjmeme-li ze srovnání záda, která má LG vskutku unikátní, vypadá dost jako Huawei P30 Pro (recenze). A to včetně dnes již nemoderního výřezu na přední straně. Není to nutně špatně, design je doopravdy povedený. Jen už chápu odpůrce přehnaných pochval – navíc, vnímat design jako největší zbraň u telefonu, který vypadá dost jako jiný telefon, asi není košer.
Jinak ale musím jít cestou superlativů. Kovová konstrukce Velvetu je na úrovni, neprohýbá se, sklo na zádech sice chytá otisky, ale zase je příjemné na omak a dobře se díky celkovému nastavení telefon drží (i když má na výšku solidních 167 milimetrů).
Pod pravým palcem najde většina z nás (myslím až na leváky) zamykací tlačítko, na protilehlé straně je potom designová maličkost, a sice rozdělená tlačítka pro regulaci hlasitosti. To moc výrobců neuznává a my to hodnotíme jednoznačně kladně. Pod duo čudlíků s trochu nejistým stiskem se pak vlezlo ještě samostatné Google tlačítko, které ale bohužel nejde přemapovat, leda vypnout. To má trochu odlišný tvar než ostatní a s hranou mobilu spíš splyne.
Jinak se telefon chlubí nabíjecím a datovým USB-C portem; na spodní straně mu dělá společnost mikrofon, reproduktor a také 3,5mm audiojack. Na horní hraně je potom druhý mikrofonek a šuplíček pro nanoSIM a MicroSD kartu. Technologii Dual SIM LG nevede.
Zároveň ale potěší stereo ozvučením (k spodnímu se přidá telefonní sluchátko), NFC pro bezkontaktní platby a čtečkou otisků prstů v displeji. Ale pozor, zvuk je průměrný, LG rozhodně umí vyrobit lepší stereo a čtečka otisků je na úroveň konkurence o chloupek pomalejší a méně přesná.
Obrazovka Velvetu je skutečně skvostná, což není u tohoto korejského výrobce vůbec podivné, vždyť LG patří se Samsungem k těm nejlepším producentům displejů obecně. LG nám zde naservírovalo P-OLED, tedy klasický OLED s pevným plastovým podkladem, který je vhodný pro zahnuté displeje. To Velvet splňuje, i když jen decentně na stranách.
Vykreslení barev je úchvatné, jemnost téměř 400 pixelů na palec s Full HD+ rozlišením na 6,8palcovém displeji je rovněž na dobré úrovni a rastr necvičené oko nepozná. Pokud jde o vše ostatní, displej nabízí širokou škálu úprav barev, najdeme v něm i čtečku otisků prstů a samozřejmě umí neustálé zobrazování času, data a třeba kapacity baterie.
Ale jeden aspekt mně u displeje Velvetu přece jenom nesedí. Výrobce potřebuje zaujmout, po delší době se vrací s relativně ambiciózním přístrojem, který má šanci upoutat. Namísto masověji rozšířeného rozměru 6,3 až 6,5 palce ale rovnou nasadí telefon s obrovskou 6,8palcovou plochou, notabene ještě protáhlým 20,5:9 poměrem stran. Jádro cílovky v této kategorii hledá něco jiného, a to může Velvetu zlomit vaz.
Kdo z vás by čekal, že LG vsadí na jistotu – tedy na co nejčistší systém Android – mýlil by se a to že hodně. LG zvolilo Android 10 s červnovou bezpečnostní záplatou a hlavně vlastní grafickou nadstavbou. Nutno poznamenat, že se nejedná o nic lehkého po vzoru Motoroly nebo OnePlus, ale o pořádné barevné inferno.
Nejlépe lze LG UI přirovnat k One UI, tedy grafické úpravě od Samsungu. A je tu i několik opravdu pěkných funkcí. LG například umí všem ikonkám sjednotit tvar, takže to na ploše nevypadá jako na obraze Hieronyma Bosche. Uživatel může dále nastavit třeba i to, jestli chce plochu se všemi ikonkami, případně plochu a menu, anebo rovnou superjednoduchý režim, který přijde k duhu třeba seniorům, neboť kromě jiného zvětší písmo.
Pokud máme hovořit o ryze LG funkcích, najdeme zde třeba složku (u složek lze dokonce i měnit barvy!) s aplikacemi přímo od výrobce. K těm patří zejména LG Smart World, tedy jakýsi obchod s fonty, tématy, filtry do fotoaparátu a tak podobně. Dále nechybí stavová aplikace Smart Doctor, která ukazuje zaplnění úložiště a operační paměti a umí zobrazit třeba i využití baterie.
Pro hračičky ideální – a to vlastně platí i jinde v systému LG UI, jde totiž o poměrně volnou nadstavbu, která se dá různě upravovat podle požadavků uživatele. Jinak nechybí funkce typické pro Android 10, jako třeba ovládání gesty.
LG Velvet v žádném případě neoplývá slabým hardwarem. Jasně, není tu Snapdragon řady 8xx, ale i v poslední době velmi oblíbený Snapdragon 765G stačí na to, aby se telefon používal velmi pohodlně. Průchod systémem nepůsobí problém, vše je plynulé, i když chybí rychlejší obnovovací frekvence displeje (LG má klasických 60 Hz, ale stačí to, nejste-li náročnější).
Výkon ve hrách, kterých je obchod Google Play plný, jistě netřeba zdlouhavě komentovat. Z aktuální nabídky zahrajete skutečně všechno a drtivou většinu toho na maximální detaily a s nebývalou spokojeností. Velmi příjemně se Velvet předvedl i v oblíbeném testu AnTuTu, kde sebral 285 tisíc bodů.
Pak je tu paměť, která se zdá být v mých očích ideální, ale je pochopitelné, že náročnější zákazníci mohou chtít místa víc. Hovoříme o 128GB úložišti, které jde dále rozšířit MicroSD kartou až o další terabajt. Operační paměť má kapacitu 6 GB a to je dost na to, aby vše fungovalo bezvadně, a to třeba i v případě používání dvou aplikací najednou.
Poslední z prodiskutování hodných aspektů Velvetu je schopnost 5G. Čipová sestava Snapdragon 765G je nativně schopna přijímat 5G a to může být do budoucna pro Korejce dobrý tah. V Asii už je 5G mezi lidmi běžně přijímáno, u nás na akt skutečné evoluce teprve čekáme. Na druhou stranu, až to přijde, může být Velvet už o něco levnější a tedy o to zajímavější koupě.
Pokud vám to uniklo v kapitole o designu, telefon má dva reproduktory: klasický dolní a horní, který využívá sluchátkový reproduktor. Kvalita sterea je solidní, jednoznačně jde poznat, když jednu ze zdířek zakryjete.
Na druhou stranu, výšky nejsou moc čisté a když se přidá hodně hudebních složek, najednou se celý orchestr sesype. A ještě jedna záležitost, uměl bych si představit reproduktory mnohem hlasitější. Ještěže lze připojit bezdrátová sluchátka přes Bluetooth a také oldschool klasiku přes 3,5mm jack.
I u baterie je třeba si postěžovat, a to ani ne nutně kvůli výdrži. Ta je adekvátní k nasazenému článku s kapacitou 4 300 mAh. Do velkého těla by se asi vlezla větší baterie, ale bylo by to na úkor štíhlých linií.
Baterie vydrží celý den, když náhodou přečerpáte přes limit a večer se vám zjeví posledních 20 %, není problém aktivovat úsporný režim, který pracuje v několik módech a v tom nejsilnějším vypne vibrace, Wi-Fi, Bluetooth, polohové služby, always-on displej, omezí aktivitu na pozadí a maximální jas zamkne na 80 %.
To poznáte, že už jde skutečně do tuhého; na druhou stranu je telefon schopný takhle vydržet ještě pár hodin, než doputujete k nabíječce. Co je smůla, je právě ona nabíječka. I když výrobce garantuje podporu až 25W rychlonabíjení, v balení naleznete adaptér designem jak z minulé dekády s výkonem 16,2 W. Naštěstí umí sametové LG i bezdrátové nabíjení o výkonu 9 W.
V cenové relaci kolem 15 tisíc korun už máme ve zvyku setkávat se s velmi dobrými fotomobily. Ukázkou toho bývaly vždy telefony OnePlus (až na letošní strmé navýšení cen) nebo třeba Galaxy S10 Lite (recenze). A naštěstí pro LG je na tom kvalitativně velmi dobře i Velvet. Bez objektivní kritiky se to však neobejde. Ale pěkně popořadě!
Ve stylovém rozmístění na zádech Velvetu najdeme hlavní 48Mpx snímač s velmi dobrou softwarovou podporou, dále 8Mpx širokoúhlý objektiv se záběrem 120 stupňů a nakonec ještě 5Mpx doplňkové sklo pro snímání hloubky ostrosti, zejména při pořizování portrétních snímků. V čelním výřezu je potom umístěna ambiciózní 16Mpx kamerka.
Ve dne využijete nejčastěji služby hlavního fotosnímače. Ten má sice vysoké rozlišení 48 Mpx, ale standardně fotí v kvalitě 12 Mpx; v přehledné fotoaplikaci se ale dá přepnout i na rozměr fotek 8000 × 6000, tedy plné rozlišení 48 Mpx. Tam ale musí uživatel počítat s pomalejší uzávěrkou a často dvojnásobnou velikostí snímků (standardní fotka má 3 až 7 MB, 48Mpx 13 až 20 MB).
Prokreslení snímků při rozlišení 12 Mpx je ale dostačující, barvy nejsou přepálené, i když trochu výraznější než u konkurence (Google, Apple, Samsung) ano. Ostření je v pořádku, na přímém slunci nevznikají nepříjemné efekty moc velké tmy nebo naopak moc velkého záření. V drtivé většině situací je ale fotoaparát LG Velvet chvályhodný.
Lámání chleba a první vážná kritika ale přichází při setmění. Nemusí být nutně úplná tma, abyste z fotek neměli moc velkou radost. Při totální tmě je Velvet nepoužitelný – tři snímače nedokážou zachytit dostatek světla a scénu prosvětlit. V letních brzkých večerních hodinách, kdy už slunce zapadlo za obzor, sice fotky oplývají jistou ostrostí, ale zase saturují do modra. Trochu paradoxní je, že režim pro noční fotky se u LG jmenuje “noční vidění”. To si představuji trochu jinak…
Příjemně překvapil širokoúhlý snímač se 120stupňovým záběrem. Ten vlivem nižšího počtu megapixelů nedokáže zachytit realitu tak ostře, za to ale nemá problém scénu ve dne lépe prosvětlit, což se u podobných snímačů často neděje; spíš naopak. Palec nahoru letí i za jeho dostatečný záběr; oproti hlavnímu foťáku, který má záběr 79 stupňů, je to skutečně znatelný rozdíl. Hodí se pro zachycení celé větší místnosti, ale pěkné scény vznikají i při focení venkovních prostranství.
Třetí objektiv je určen pro focení portrétů. Umí dobře oříznout pozadí od popředí, což i s dedikovaným fotoaparátem není vždy samozřejmost. K ničemu dalšímu ale reálně moc neslouží a je tak spíše do počtu (jen si řekněte, kolik portrétních snímků za týden cvaknete). Neumí optický zoom, jen maximálně 10× digitální a na makro se také nespecializuje. K tomu lze využít 2× přiblížení.
Nakonec je tu ještě selfie kamerka, která se svými 16 Mpx umí docela učarovat (ano, fotí v základu v 16 Mpx) a rozhodně je hodna zmínky. Na druhou stranu, ani to není ten breaking point, kvůli kterému byste si telefon koupili. Mám-li něco vytknout, chybí jí kupříkladu širší záběr než pouze 73 stupňů.
A pak je tu video. Hned při prvním vstupu do fotoaplikace vás Velvet namlsá na funkci ASMR video, které nahraje i jemné zvuky (takové to mlaskání při mluvení či žvýkání potravy) a také na bokeh video. To je záběr s rozmazaným pozadím, který navíc dokáže jistou měrou odclonit i hluky z pozadí. Nebudu vás napínat, obě “přelomové” funkce zní lépe než reálně fungují. Ale za zkoušku to stojí, je to něco nového, co nevidíme pokaždé.
Klasické video umí udělat Velvet při rozlišení až 4K, ale tam pouze ve 30snímkové frekvenci. Full HD umí i v 60 FPS, ale HD zase jenom při 30 FPS. A pak je tu natáčení tzv. FullVision, tedy téměř filmovým poměrem 20,5:9. Jestli to někdo z vás využije, dejte vědět v komentářích. Klasický záběr při 30 FPS v nativním rozlišení určitě patří k průměru, ergo natáčet se s telefonem dá, ale trestuhodně mu chybí třeba optická stabilizace. A to jak při 30 FPS, tak hlavně při 60 FPS.
LG se pokusilo vyslat ze svých útrob další telefon, který má zachránit umírající mobilní byznys této korejské velkofirmy. A věřte nebo ne, Velvet není jenom “další telefon od LG”. Ve chvíli, když začaly unikat první materiály znázorňující tento přístroj, počal tím můj velký zájem. Tentokrát to LG přece nemůže prohrát – tohle je ten telefon, který je pošle (byť třeba jenom na krátký čas) nahoru.
A ono ne. Velvet je sice vážně pěkný a po všech stránkách kvalitní telefon, ale kdo si ho koupí? Má vskutku krásný design, velmi povedený a velký displej (pro někoho výhoda, pro většinu spíš nevýhoda), solidní čipset s podporou budoucnosti jménem 5G a vlastně i celkem obstojnou baterii a fotoaparát. Už tušíte? Ano, cena je ten dealbreaker. Stojí bratru 15 tisíc korun.
Za takové peníze by si jej koupil zřejmě pamětník či obdivovatel značky, který má doma od LG vše od lednice, přes televizi až po pračku. Těch ale není mnoho. Aby LG neskončilo jako Sony (další smutný příběh…), mělo jednoznačně cílit na mladší zákazníky, kteří třeba chtějí svou první výplatu vložit do hezkého a výkonného telefonu.
Takové fanoušky moderních technologií Velvet spíše nezaujme, protože LG je pro ně mrtvá (v tom lepším případě), nebo rovnou neznámá značka (to je ten horší případ). Mladý spotřebitel sáhne po Xiaomi, které zná kupodivu lépe a tím pádem mu i víc věří.
A že je z čeho brát. O tisícovku dražší je tu Poco F2 Pro (recenze), které je ale výkonem úplně jinde (pokud vám jde o to). Obdobný výkon, ale možná o něco lepší fotoaparát, má Xiaomi Mi Note 10 (recenze), potažmo i Mi Note 10 Lite (recenze). Za stejný peníz je ale i Motorola Edge, OnePlus 7T (recenze) a i OnePlus Nord. A souboj s těmito borci bude pro LG zjevně velmi složitý a pravděpodobně i znovu po letech předem prohraný. Tak třeba zase za rok!
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
originální design zad, velmi kvalitní zpracování | pro někoho až moc velká placka |
úžasný P-OLED displej | není tu zvýšená obnovovací frekvence displeje |
dostatečný výkon | 5G zatím není dost silný prodejní argument |
neokoukaný operační systém | zvuk by mohl být hlasitější |
podpora bezdrátového nabíjení | prodejní balení je odfláknuté |
3,5mm audiojack (!) | cena není adekvátní |
LG je zpět, hlásají rudým písmem velké mediální domy. Ne tak docela, i když fakticky se LG vrací k tvorbě globálně prodávaných telefonů. LG Velvet je telefon, který je vám sympatický, líbí se vám, možná vám i způsobí wow efekt ve stylu Owena Wilsona; ale s největší pravděpodobností si ho nekoupíte. Proč? To se dozvíte v naší dnešní recenzi!
Značku LG většina z nás pozná především jako výrobce televizí a obrazovek všeho druhu a také domácích spotřebičů. Signifikantním se stal také její slogan Life’s Good, tedy něco jako “dobrý život” nebo “život je dobrý”, z čehož vychází i název firmy LG.
Jenomže pamětníci ví, že LG v minulosti vyrábělo i mobilní telefony. Věhlasnými se stala řada Optimus, jakož i řada G. Tam to ale začalo skřípat. LG nestačilo držet s rychle zesilující čínskou konkurencí krok a najednou bylo pozdě. Jak říká klasik, kdo chvíli stál, již stojí opodál…
Telefony LG dnes nikdo moc nechce, mladí zákazníci kolikrát LG ani neznají a sáhnou po jiném produktu. Tuto hranici předsudků se pokusí zbořit Velvet, absolutní novinka od tohoto korejského výrobce. Nechceme předbíhat verdiktu, ale LG zdá se konečně začalo trochu “makat”. Bude to stačit?
Konstrukce | sklo a kov, 167,2 × 74,1 × 7,9 mm, 180 g, zvýšená odolnost IP68 |
---|---|
Displej | 6,8″, P-OLED, 2460 × 1080 px, poměr stran 20,5:9, jemnost 395 ppi |
Operační systém | Android 10 + LG UI |
Čipset | 8jádrový, 2,4 GHz, Qualcomm Snapdragon 765G |
Paměť | 6 GB RAM, 128 GB úložiště (UFS 2.1) + MicroSD slot (až do 1 TB) |
Fotoaparát | trojitý (48 Mpx hlavní + 8 Mpx širokoúhlý 120° + 5 Mpx hloubkový), clona f/1.8 + f/2.2 + f/2.4, umělá inteligence, EIS, LED blesk; přední 16 Mpx, clona f/2.0 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | 5G, Bluetooth 5.0, Wi-Fi, GPS, NFC, USB-C, 3,5mm jack, čtečka otisků v displeji, čtečka tváře, stereo reproduktory |
Baterie | 4 300 mAh, rychlonabíjení 25 W, bezdrátové dobíjení 9 W |
Cena a dostupnost | 14 990 Kč, květen 2020 |
Máme silné tušení, že nám LG půjčilo novinářský kus a nikoliv finální vzorek telefonu, respektive jeho prodejního balení. Namísto hezky urovnaného interiéru prodejního balení se tam ve vytlačené skořápce povalovala 16,2W nabíječka (konvenční rychlonabíjení zřejmě Korejci neznávají) a USB-A / USB-C kabel. Ochranné pouzdro chybí, ale kdo by ho na takovou krasavici chtěl navlékat?!
Povím vám něco, co už jste nejspíš slyšeli: LG Velvet je překrásný telefon. Většinou se takovým soudům zásadně vyhýbám, protože design telefonu je veskrze subjektivní disciplína – někdo má rád ostré hrany, jiný zase oblé rohy a tak podobně. Ale u Velvetu udělám výjimku, protože on se doopravdy povedl.
Má velmi úzké boky, protože obě skleněné plochy jsou na okrajích zahnuté, což vytváří efekt velmi tenkého telefonu (inu 7,9 milimetrů totiž není moc!) a příjemně se zarývá do rukou. Nádhera na vás vyprskne zejména na zadní straně, která je lesklá a jakoby perleťově odráží světlo. Kromě toho má jedinou dominantu, a sice čtyři velikostně odlišené kroužky, ve kterých se nachází tři čočky fotoaparátu a pomocná LED.
Design má ale krutý háček, který je třeba si uvědomit. Tento design jsme totiž už někde viděli. Vyjmeme-li ze srovnání záda, která má LG vskutku unikátní, vypadá dost jako Huawei P30 Pro (recenze). A to včetně dnes již nemoderního výřezu na přední straně. Není to nutně špatně, design je doopravdy povedený. Jen už chápu odpůrce přehnaných pochval – navíc, vnímat design jako největší zbraň u telefonu, který vypadá dost jako jiný telefon, asi není košer.
Jinak ale musím jít cestou superlativů. Kovová konstrukce Velvetu je na úrovni, neprohýbá se, sklo na zádech sice chytá otisky, ale zase je příjemné na omak a dobře se díky celkovému nastavení telefon drží (i když má na výšku solidních 167 milimetrů).
Pod pravým palcem najde většina z nás (myslím až na leváky) zamykací tlačítko, na protilehlé straně je potom designová maličkost, a sice rozdělená tlačítka pro regulaci hlasitosti. To moc výrobců neuznává a my to hodnotíme jednoznačně kladně. Pod duo čudlíků s trochu nejistým stiskem se pak vlezlo ještě samostatné Google tlačítko, které ale bohužel nejde přemapovat, leda vypnout. To má trochu odlišný tvar než ostatní a s hranou mobilu spíš splyne.
Jinak se telefon chlubí nabíjecím a datovým USB-C portem; na spodní straně mu dělá společnost mikrofon, reproduktor a také 3,5mm audiojack. Na horní hraně je potom druhý mikrofonek a šuplíček pro nanoSIM a MicroSD kartu. Technologii Dual SIM LG nevede.
Zároveň ale potěší stereo ozvučením (k spodnímu se přidá telefonní sluchátko), NFC pro bezkontaktní platby a čtečkou otisků prstů v displeji. Ale pozor, zvuk je průměrný, LG rozhodně umí vyrobit lepší stereo a čtečka otisků je na úroveň konkurence o chloupek pomalejší a méně přesná.
Obrazovka Velvetu je skutečně skvostná, což není u tohoto korejského výrobce vůbec podivné, vždyť LG patří se Samsungem k těm nejlepším producentům displejů obecně. LG nám zde naservírovalo P-OLED, tedy klasický OLED s pevným plastovým podkladem, který je vhodný pro zahnuté displeje. To Velvet splňuje, i když jen decentně na stranách.
Vykreslení barev je úchvatné, jemnost téměř 400 pixelů na palec s Full HD+ rozlišením na 6,8palcovém displeji je rovněž na dobré úrovni a rastr necvičené oko nepozná. Pokud jde o vše ostatní, displej nabízí širokou škálu úprav barev, najdeme v něm i čtečku otisků prstů a samozřejmě umí neustálé zobrazování času, data a třeba kapacity baterie.
Ale jeden aspekt mně u displeje Velvetu přece jenom nesedí. Výrobce potřebuje zaujmout, po delší době se vrací s relativně ambiciózním přístrojem, který má šanci upoutat. Namísto masověji rozšířeného rozměru 6,3 až 6,5 palce ale rovnou nasadí telefon s obrovskou 6,8palcovou plochou, notabene ještě protáhlým 20,5:9 poměrem stran. Jádro cílovky v této kategorii hledá něco jiného, a to může Velvetu zlomit vaz.
Kdo z vás by čekal, že LG vsadí na jistotu – tedy na co nejčistší systém Android – mýlil by se a to že hodně. LG zvolilo Android 10 s červnovou bezpečnostní záplatou a hlavně vlastní grafickou nadstavbou. Nutno poznamenat, že se nejedná o nic lehkého po vzoru Motoroly nebo OnePlus, ale o pořádné barevné inferno.
Nejlépe lze LG UI přirovnat k One UI, tedy grafické úpravě od Samsungu. A je tu i několik opravdu pěkných funkcí. LG například umí všem ikonkám sjednotit tvar, takže to na ploše nevypadá jako na obraze Hieronyma Bosche. Uživatel může dále nastavit třeba i to, jestli chce plochu se všemi ikonkami, případně plochu a menu, anebo rovnou superjednoduchý režim, který přijde k duhu třeba seniorům, neboť kromě jiného zvětší písmo.
Pokud máme hovořit o ryze LG funkcích, najdeme zde třeba složku (u složek lze dokonce i měnit barvy!) s aplikacemi přímo od výrobce. K těm patří zejména LG Smart World, tedy jakýsi obchod s fonty, tématy, filtry do fotoaparátu a tak podobně. Dále nechybí stavová aplikace Smart Doctor, která ukazuje zaplnění úložiště a operační paměti a umí zobrazit třeba i využití baterie.
Pro hračičky ideální – a to vlastně platí i jinde v systému LG UI, jde totiž o poměrně volnou nadstavbu, která se dá různě upravovat podle požadavků uživatele. Jinak nechybí funkce typické pro Android 10, jako třeba ovládání gesty.
LG Velvet v žádném případě neoplývá slabým hardwarem. Jasně, není tu Snapdragon řady 8xx, ale i v poslední době velmi oblíbený Snapdragon 765G stačí na to, aby se telefon používal velmi pohodlně. Průchod systémem nepůsobí problém, vše je plynulé, i když chybí rychlejší obnovovací frekvence displeje (LG má klasických 60 Hz, ale stačí to, nejste-li náročnější).
Výkon ve hrách, kterých je obchod Google Play plný, jistě netřeba zdlouhavě komentovat. Z aktuální nabídky zahrajete skutečně všechno a drtivou většinu toho na maximální detaily a s nebývalou spokojeností. Velmi příjemně se Velvet předvedl i v oblíbeném testu AnTuTu, kde sebral 285 tisíc bodů.
Pak je tu paměť, která se zdá být v mých očích ideální, ale je pochopitelné, že náročnější zákazníci mohou chtít místa víc. Hovoříme o 128GB úložišti, které jde dále rozšířit MicroSD kartou až o další terabajt. Operační paměť má kapacitu 6 GB a to je dost na to, aby vše fungovalo bezvadně, a to třeba i v případě používání dvou aplikací najednou.
Poslední z prodiskutování hodných aspektů Velvetu je schopnost 5G. Čipová sestava Snapdragon 765G je nativně schopna přijímat 5G a to může být do budoucna pro Korejce dobrý tah. V Asii už je 5G mezi lidmi běžně přijímáno, u nás na akt skutečné evoluce teprve čekáme. Na druhou stranu, až to přijde, může být Velvet už o něco levnější a tedy o to zajímavější koupě.
Pokud vám to uniklo v kapitole o designu, telefon má dva reproduktory: klasický dolní a horní, který využívá sluchátkový reproduktor. Kvalita sterea je solidní, jednoznačně jde poznat, když jednu ze zdířek zakryjete.
Na druhou stranu, výšky nejsou moc čisté a když se přidá hodně hudebních složek, najednou se celý orchestr sesype. A ještě jedna záležitost, uměl bych si představit reproduktory mnohem hlasitější. Ještěže lze připojit bezdrátová sluchátka přes Bluetooth a také oldschool klasiku přes 3,5mm jack.
I u baterie je třeba si postěžovat, a to ani ne nutně kvůli výdrži. Ta je adekvátní k nasazenému článku s kapacitou 4 300 mAh. Do velkého těla by se asi vlezla větší baterie, ale bylo by to na úkor štíhlých linií.
Baterie vydrží celý den, když náhodou přečerpáte přes limit a večer se vám zjeví posledních 20 %, není problém aktivovat úsporný režim, který pracuje v několik módech a v tom nejsilnějším vypne vibrace, Wi-Fi, Bluetooth, polohové služby, always-on displej, omezí aktivitu na pozadí a maximální jas zamkne na 80 %.
To poznáte, že už jde skutečně do tuhého; na druhou stranu je telefon schopný takhle vydržet ještě pár hodin, než doputujete k nabíječce. Co je smůla, je právě ona nabíječka. I když výrobce garantuje podporu až 25W rychlonabíjení, v balení naleznete adaptér designem jak z minulé dekády s výkonem 16,2 W. Naštěstí umí sametové LG i bezdrátové nabíjení o výkonu 9 W.
V cenové relaci kolem 15 tisíc korun už máme ve zvyku setkávat se s velmi dobrými fotomobily. Ukázkou toho bývaly vždy telefony OnePlus (až na letošní strmé navýšení cen) nebo třeba Galaxy S10 Lite (recenze). A naštěstí pro LG je na tom kvalitativně velmi dobře i Velvet. Bez objektivní kritiky se to však neobejde. Ale pěkně popořadě!
Ve stylovém rozmístění na zádech Velvetu najdeme hlavní 48Mpx snímač s velmi dobrou softwarovou podporou, dále 8Mpx širokoúhlý objektiv se záběrem 120 stupňů a nakonec ještě 5Mpx doplňkové sklo pro snímání hloubky ostrosti, zejména při pořizování portrétních snímků. V čelním výřezu je potom umístěna ambiciózní 16Mpx kamerka.
Ve dne využijete nejčastěji služby hlavního fotosnímače. Ten má sice vysoké rozlišení 48 Mpx, ale standardně fotí v kvalitě 12 Mpx; v přehledné fotoaplikaci se ale dá přepnout i na rozměr fotek 8000 × 6000, tedy plné rozlišení 48 Mpx. Tam ale musí uživatel počítat s pomalejší uzávěrkou a často dvojnásobnou velikostí snímků (standardní fotka má 3 až 7 MB, 48Mpx 13 až 20 MB).
Prokreslení snímků při rozlišení 12 Mpx je ale dostačující, barvy nejsou přepálené, i když trochu výraznější než u konkurence (Google, Apple, Samsung) ano. Ostření je v pořádku, na přímém slunci nevznikají nepříjemné efekty moc velké tmy nebo naopak moc velkého záření. V drtivé většině situací je ale fotoaparát LG Velvet chvályhodný.
Lámání chleba a první vážná kritika ale přichází při setmění. Nemusí být nutně úplná tma, abyste z fotek neměli moc velkou radost. Při totální tmě je Velvet nepoužitelný – tři snímače nedokážou zachytit dostatek světla a scénu prosvětlit. V letních brzkých večerních hodinách, kdy už slunce zapadlo za obzor, sice fotky oplývají jistou ostrostí, ale zase saturují do modra. Trochu paradoxní je, že režim pro noční fotky se u LG jmenuje “noční vidění”. To si představuji trochu jinak…
Příjemně překvapil širokoúhlý snímač se 120stupňovým záběrem. Ten vlivem nižšího počtu megapixelů nedokáže zachytit realitu tak ostře, za to ale nemá problém scénu ve dne lépe prosvětlit, což se u podobných snímačů často neděje; spíš naopak. Palec nahoru letí i za jeho dostatečný záběr; oproti hlavnímu foťáku, který má záběr 79 stupňů, je to skutečně znatelný rozdíl. Hodí se pro zachycení celé větší místnosti, ale pěkné scény vznikají i při focení venkovních prostranství.
Třetí objektiv je určen pro focení portrétů. Umí dobře oříznout pozadí od popředí, což i s dedikovaným fotoaparátem není vždy samozřejmost. K ničemu dalšímu ale reálně moc neslouží a je tak spíše do počtu (jen si řekněte, kolik portrétních snímků za týden cvaknete). Neumí optický zoom, jen maximálně 10× digitální a na makro se také nespecializuje. K tomu lze využít 2× přiblížení.
Nakonec je tu ještě selfie kamerka, která se svými 16 Mpx umí docela učarovat (ano, fotí v základu v 16 Mpx) a rozhodně je hodna zmínky. Na druhou stranu, ani to není ten breaking point, kvůli kterému byste si telefon koupili. Mám-li něco vytknout, chybí jí kupříkladu širší záběr než pouze 73 stupňů.
A pak je tu video. Hned při prvním vstupu do fotoaplikace vás Velvet namlsá na funkci ASMR video, které nahraje i jemné zvuky (takové to mlaskání při mluvení či žvýkání potravy) a také na bokeh video. To je záběr s rozmazaným pozadím, který navíc dokáže jistou měrou odclonit i hluky z pozadí. Nebudu vás napínat, obě “přelomové” funkce zní lépe než reálně fungují. Ale za zkoušku to stojí, je to něco nového, co nevidíme pokaždé.
Klasické video umí udělat Velvet při rozlišení až 4K, ale tam pouze ve 30snímkové frekvenci. Full HD umí i v 60 FPS, ale HD zase jenom při 30 FPS. A pak je tu natáčení tzv. FullVision, tedy téměř filmovým poměrem 20,5:9. Jestli to někdo z vás využije, dejte vědět v komentářích. Klasický záběr při 30 FPS v nativním rozlišení určitě patří k průměru, ergo natáčet se s telefonem dá, ale trestuhodně mu chybí třeba optická stabilizace. A to jak při 30 FPS, tak hlavně při 60 FPS.
LG se pokusilo vyslat ze svých útrob další telefon, který má zachránit umírající mobilní byznys této korejské velkofirmy. A věřte nebo ne, Velvet není jenom “další telefon od LG”. Ve chvíli, když začaly unikat první materiály znázorňující tento přístroj, počal tím můj velký zájem. Tentokrát to LG přece nemůže prohrát – tohle je ten telefon, který je pošle (byť třeba jenom na krátký čas) nahoru.
A ono ne. Velvet je sice vážně pěkný a po všech stránkách kvalitní telefon, ale kdo si ho koupí? Má vskutku krásný design, velmi povedený a velký displej (pro někoho výhoda, pro většinu spíš nevýhoda), solidní čipset s podporou budoucnosti jménem 5G a vlastně i celkem obstojnou baterii a fotoaparát. Už tušíte? Ano, cena je ten dealbreaker. Stojí bratru 15 tisíc korun.
Za takové peníze by si jej koupil zřejmě pamětník či obdivovatel značky, který má doma od LG vše od lednice, přes televizi až po pračku. Těch ale není mnoho. Aby LG neskončilo jako Sony (další smutný příběh…), mělo jednoznačně cílit na mladší zákazníky, kteří třeba chtějí svou první výplatu vložit do hezkého a výkonného telefonu.
Takové fanoušky moderních technologií Velvet spíše nezaujme, protože LG je pro ně mrtvá (v tom lepším případě), nebo rovnou neznámá značka (to je ten horší případ). Mladý spotřebitel sáhne po Xiaomi, které zná kupodivu lépe a tím pádem mu i víc věří.
A že je z čeho brát. O tisícovku dražší je tu Poco F2 Pro (recenze), které je ale výkonem úplně jinde (pokud vám jde o to). Obdobný výkon, ale možná o něco lepší fotoaparát, má Xiaomi Mi Note 10 (recenze), potažmo i Mi Note 10 Lite (recenze). Za stejný peníz je ale i Motorola Edge, OnePlus 7T (recenze) a i OnePlus Nord. A souboj s těmito borci bude pro LG zjevně velmi složitý a pravděpodobně i znovu po letech předem prohraný. Tak třeba zase za rok!
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
originální design zad, velmi kvalitní zpracování | pro někoho až moc velká placka |
úžasný P-OLED displej | není tu zvýšená obnovovací frekvence displeje |
dostatečný výkon | 5G zatím není dost silný prodejní argument |
neokoukaný operační systém | zvuk by mohl být hlasitější |
podpora bezdrátového nabíjení | prodejní balení je odfláknuté |
3,5mm audiojack (!) | cena není adekvátní |