Střední třída, nízká cena, vysoká užitná hodnota. Řada G symbolizovala u Motoroly vždy telefony pro masy, které však dokážou nabídnout i něco navíc. V případě modelu G9 Plus, který vstoupil v září na český trh, je jeho směřování podle mého soudu jednoznačné: rodiče teenagerů.
Za necelých 6 000 korun dostanou telefon, který může jejich potomek bez větších výčitek svědomí rozbít po cestě na tělocvik, a přesto si na něj zase vydělá za pouhý měsíc na brigádě. Přes příznivou cenu by mu čtyři čočky fotoaparátu měly zajistit relativně kvalitní náplň Instagramu, herní procesor střední třídy plynulé fungování všeho, co si do 128 GB vnitřností nastahuje, a to vše uvidí na velkém, skoro sedmipalcovém displeji.
Už jen fakt, že ten přichází v podobě IPS obrazovky ukazuje, že v téhle kategorii se hraje na jistotu. Nikdo neocení nejnovější technické exhibice. Podstatná je funkčnost, bezproblémový chod, a hlavně výdrž a odolnost. Na stránkách této recenze se pokusím odpovědět na to, zda má Motorola s tímto mixem šanci uspět i v těchto dnech. Tedy v roce 2020, kdy se každý po vyslovení jména značky zeptá: „A oni ještě dělají telefony?“
Konstrukce | sklo a plast, 170 × 78,1 × 9,7 mm, 223 g |
---|---|
Displej | 6,8″, IPS LCD, 2400 × 1080 px, poměr stran 20:9, jemnost 386 ppi |
Operační systém | Android 10 + funkce Moto |
Čipset | 8jádrový, 2,2 GHz, Qualcomm Snapdragon 730 |
Paměť | 4 GB RAM, úložiště 128GB, MicroSD slot (až 512 GB) |
Fotoaparát | čtyři (64 Mpx hlavní + 8 Mpx širokoúhlý 118° + 2 Mpx makro + 2 Mpx hloubkový), clona f/1.8 + f/2.2 + f/2.2 + f/2.2, EIS, laserové ostření, duální LED blesk; přední 16 Mpx, clona f/2.0 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | dual SIM, Bluetooth 5.0, USB-C, Wi-Fi, GPS, 3,5mm jack, čtečka otisků, čtečka tváře |
Baterie | 5 000 mAh, rychlonabíjení 30 W |
Cena a dostupnost | 5 990 Kč, září 2020 |
Ano, dělají a nejsou špatné, odpovídám většinou já. Nejspíš taky protože jsem tak starý, že pamatuji dobu, kdy podobné telefony stávaly kolem dvaceti tisíc. V roce 2020 ale Motorola svou cenu zkrátka jen velmi dobře maskuje. Ten, kdo se v mobilním světě trochu pohybuje, vidí jasnou podobnost s nejnovější řadou Note od Samsungu. Laik by pak nejspíš konstatoval, že Moto G9 Plus vypadá zkrátka dobře.
Na trh přichází ve dvou barvách – pro kluky temně modrá, pro holky růžově zlatá. Ale nestereotypizujme. Obě pohlaví a všechny gendery si všimnou zejména zrcadlově lesklých zad s logem v horní čtvrtině. Výraznou ochranu proti otiskům prstů samozřejmě v této kategorii čekat nemůžeme.
Dosti na tom, že výrobce mluví o voděodolné úpravě, jakkoli certifikovaný stupeň krytí Motorola nemá. Přežije proto možná tak lehký déšť. Aby předešla jak rozmočení, tak upatlání, přichází Moto G9 Plus pro jistotu už v krabici obalená do silikonového pouzdra. To sice není nijak kvalitní a jen pouhým pohlazením se odchlípne, ale zase je zdarma.
Když uchopíte Motorolu do ruky, nemůžete se ubránit dojmu, že držíte opravdu mohutný kousek. Ani ne tak kvůli širším rámečkům kolem displeje – ty odpovídají přibližně šířce těch u jablečných telefonů. 6,8palcový displej si však zkrátka žádá svůj životní prostor. Nejen že tak Moto G9 překonává v rozměrech většinu svých konkurentů v téže cenové kategorii, jako je například Xiaomi Redmi Note 9 (recenze). Je ale dokonce o pár milimetrů větší a o 30 g těžší než jeho předobraz – Samsung Galaxy Note 20.
Troufám si ale říct, že v této cenové kategorii bychom určitou tělnatost mohli leckomu odpustit. Projevuje se totiž jen v šířce a výšce, Moto G9 zůstává poměrně štíhlým telefonem. A přesto nabízí řadu deviz mířící přímo na její cílovou skupinu. Už téměř vymřelý 3,5mm jack? Tady je! Přesná a rychlá čtečka otisků prstů? No jasně – nachází se v odemykacím tlačítku na pravém boku. Hned nad ní ovladače hlasitosti a na pravém boku spouštěcí knoflík pro Google Assistant.
Ten v systému bohužel nelze přemapovat. Naštěstí je o něco níže, než běžná poloha prstů na telefonu, a nehrozí proto, že byste jej stiskli omylem. Hned nad ním pak leží šuplíček, který potěší ty, kterým by snad 128 GB vnitřní paměti přišlo málo: prostor pro 512GB paměťovou kartu. Anebo také dvě SIMky, můžete si vybrat.
O nabíjení výkonem až 30 W se stará USB-C port na spodní hraně. Vedle něj se nachází bohužel jediný a taky nepříliš kvalitní reproduktor. Možná, že v Motorole tuší, že jejich zákazníci s sebou vždy nosí pro jistotu Bluetooth boombox. To všechno sedí zapuštěno v plastovém rámu, který od sebe odděluje bohužel jen plastová záda a čelní sklo. Je tvrzené? Těžko říct. Motorola o jeho vlastnostech mlčí. Mohu tedy posloužit snad jen informací, že ačkoli zůstalo během mého testu obnažené, nemá na sobě jediný sebemenší mikroškrábanec.
Takový obyčejný, i když pravda rozměrný telefon, chtělo by se říct. A je to pravda. Jeden unikát však Motorola přece jen nabízí. Jedná se o již zmíněný batůžek na zádech nesoucí čtyři čočky fotoaparátu. V cenové kategorii do deseti tisíc se něco takového přeci jen nevídá příliš často. Možná i proto, aby uživatelé nemuseli řešit, že se jim mobil nekývá na stole. V tom případě je tu pro případné zájemce skvělá zpráva: pokud telefon ponecháte v silikonovém pouzdru, nic takového vás trápit nebude.
Z důvodů, které ozřejmím později, je motorolácký batůžek poměrně plochý. I to musím zařadit mezi nepopiratelná designová pozitiva. Moto G9 Plus je jinak telefon zpracovaný absolutně bez přešlapů, ať už estetického nebo ergonomického charakterů. Nadprůměrné je také samotné dílenské zpracování. A i když vím, že se opakuji: cenu nedosahující hranice 6 000 korun by u Motoroly nehádal nikdo.
Také bezmála 7palcová obrazovka naráží na limity ceny. Uživatelé Motoroly se musejí spokojit s obyčejným 60Hz IPS LCD. Konkurence přitom už brzy chystá v této kategorii telefony se vzorkovací frekvencí 120 Hz. Full HD+ rozlišení je pak zcela dostatečné, ale dovedl bych si představit jak lepší kontrast, tak sytější barvy, ale v neposlední řadě vyšší jas.
Barvy sice nelze považovat za zašedlé, jen už jste nejspíš viděli i výraznější a přirozenější. Stejně tak na přímém slunci nejspíš nebudete žehrat na to, že nevidíte nic. Asi se ale leckdy přistihnete, že se ke slunci otáčíte čelem, abyste četli přeci jen o něco pohodlněji.
Nejspíš si právě proto ani raději nebudete nastavovat tmavý režim prostředí, i když už to v telefonu přítomný Android 10 umožňuje. I jakousi obdobu always-on displeje nejspíš zrušíte. Mě po čase přestalo bavit sebou při každé noční příchozí zprávě trhnout, protože se obrazovka rozsvítí, byť tlumeným, ale přesto viditelným světlem. To s AMOLEDem nezažijete. To vše jsou ale jen drobné vady na kráse.
Téměř čistý operační systém uvnitř Moto G9 Plus si zamilujete. A to přesto, že čistý vlastně jen vypadá. I samotný výrobce se chlubí tím, že přizpůsobit jeho vzhled můžete velmi detailně – od tvaru ikonek, přes font textových nabídek, až po implicitní barvu zvýrazněných voleb. Motorola také do systému přidala vyskakovací menu přístupné po dvojím poklepání na zamykací tlačítko.
Možná po vzoru Samsung řady Note si do něj můžete přidat zástupce aplikací. Daleko užitečnější ovšem bude do něj naskládat šest povelů. Ihned pod svým palcem tak máte například vytvoření nové poznámky v Evernote, vyhledávání ve Spotify nebo zadání nové události do kalendáře. Pokud si na tuto volbu zvyknete, stane se praktickým každodenním společníkem.
Překvapí i další, ne tak viditelné součásti systému. FM rádio, které potěší staromilce, jsem například neviděl už celé věky. Z druhé strany může zaujmout systém strojového učení, který na pozadí spouští některé procesy aplikací, které v konkrétní čas nejčastěji používáte a měl by tak urychlit jejich probuzení k životu. Ani za týden používání ale nemůžu tvrdit, že bych si nějakého zlepšení všiml. Jedná se zkrátka o funkci, jejíž efekt se sice dobře prodává, ale reálný přínos se blíží nule.
Stejně jako „inovativní“ přístup ke spouštění fotoaparátu a svítilny. Asi každý ocení, když tyto funkce jdou spustit bez nutnosti odemknout telefon. To je také důvod, proč většina přístrojů nabízí přítomnost příslušných ovladačů přímo na zamykací obrazovce. Ne tak Motorola. Pokud chcete zapnout svítilnu, musíte telefonem zatřást. Foťák se pak zapne, když dvakrát otočíte zápěstím, v němž přístroj držíte.
Asi se shodneme, že by bylo lépe nevymýšlet něco již vymyšleného. Drobnou útěchou budiž fakt, že obě gesta fungují relativně spolehlivě a příslušnou funkci se vám většinou vyvolat podaří. A kdyby ne, foťák lze zapnout i klasicky dvojím stisknutím vypínacího tlačítka. Tuto volbu ovšem musíte aktivovat až v hloubi menu.
S nabídkou základních funkcí tedy nelze být nespokojen. O něco složitější otázky ovšem před každého zájemce klade hardwarová výbava. Moto G9 Plus je osazena procesorem Qualcomm Snapdragon 730G. Písmenko na konci značí kromě podpory slow-motion videa v taktu 960 FPS nebo snížení latence Wi-Fi sítí a podpory 2K displejů hlavně o 15% vyšší výkon, který pomáhá zejména mobilním hráčům. Jenže co je platné, že tento procesor podporuje až 8 GB RAM, když Motorola přidává do balíčku jen polovinu této kapacity. A někdy je to bohužel znát.
Systém se sekne po odchodu z jakékoli náročnější hry, ale o něco složitější je i fotografování. Pomalejší oproti konkurenci je jakýkoli efektový processing, ale leckdy i samotný pohyb obrazu v hledáčku fotoaparátu. Jinými slovy – Moto G9 Plus dobře poslouží pro základní operace. Dokud nebudete chtít spouštět hry, nejspíš se o jeho hardwarovém handicapu ani nedozvíte. Což je paradox. Nejen, že Motorola nabízí vestavěný herní asistent umožňující nastavení chování telefonu během gamingu, ale i náročnější tituly na něm běží bez sekání, byť pravda v nižším rozlišení.
S hraním her ostatně jako by se počítalo i při vybavování telefonu patřičně kapacitní baterií. 5000mAh totiž k hraní náročnějších her přímo vybízí. Teprve taková činnost dovede vyždímat Moto G9 Plus za jeden den. Vůbec poprvé se setkávám s tím, že si empiricky ověřím tvrzení výrobce o dvoudenní výdrži.
Pokud nemáte rozsvícený displej déle než 4 hodiny denně, nebudete mít problém této hodnoty dosahovat, a to i když budete telefon používat jako navigační jednotku. Aby toho nebylo málo, podporuje Moto G9 i 30W rychlé dobíjení schopné telefon naplnit z 0 na 100 % přibližně za hodinu a čtvrt.
Bylo by na místě, kdyby se do Motoroly občas podívali manažeři Applu, kteří tak dlouho dodávali k iPhonům 5W adaptéry, až je pro jistotu přestali přikládat do krabic úplně. 30W dobíječka je v případě Moto G9 Plus přítomna přímo v balení. K úplné spokojenosti chybí snad jen bezdrátové dobíjení – to by však člověk marně hledal i u podobně naceněné konkurence.
Čtyři čočky na zádech Moto G9 Plus vyvolávají velká očekávání. Ostatně, v této cenové hladině jde podobné řešení najít jen u čistě čínské konkurence. Jakmile se ale zahledíme do bližších specifikací jednotlivých objektivů, rychle narazíme na limity, které do cesty výbavě klade právě nízká cena.
Asi by bylo bláhové hledat poslední výkřiky technologií, jako je například periskopický optický zoom. Ostatně, i po teleobjektivu s poloviční ohniskovou vzdáleností simulující dvojnásobné optické přiblížení bychom na Motorole pátrali marně. Kromě standardního širokoúhlého skla je přítomna ještě ultrawide soustava.
O zbylých dvou otvorech v telefonu podle mých zkušeností nemá ani cenu příliš hovořit. Ta první představuje makroobjektiv s čipem o rozlišení 2Mpx. Druhý otvor vlastně ani není plnohodnotný objektiv. Jen senzor, který pomáhá s přijímáním obrazových informací tvořících bokeh efekt v portrétním režimu.
Škoda je zejména makroobjektivu. To, co by oproti standardnímu osazení mohlo znamenat skutečnou devizu, se ukazuje jako nejméně praktické sklo na celém telefonu. Nemůže za to ani tak sám objektiv, jako snímač s nízkým rozlišením pod ním. Pokud byste si chtěli detailní fotky jen trochu přiblížit, začnou se rozpíjet a kostičkovat.
Nemluvě o tom, že o skutečných proostřených detailech si můžeme nechat jen zdát. Pod 5 ccm vzdálenosti od objektivu už Motorola nezaostří a každý uživatel je tak postaven před otázku, zdali náhodou není lepší na snímky blízkých objektů používat standardní objektiv. Odpověď pak bude vždy kladná.
Samotný hlavní objektiv představuje jakýsi průměr. Pod soustavou se světelností f/1.8 se ukrývá QuadBayer snímač o rozlišení 64Mpx, který v sériovém nastavení produkuje 16Mpx snímky. Ty se vyznačují zejména během dne slušným dynamickým rozsahem, ale spolu s rostoucí intenzitou světla klesajícím kontrastem. Jakmile přejdete do místnosti, začnou se u snímků také ztrácet kontury předmětů. Občas také fotografie trpí na lehké světelné přepaly a tíhnutí k teplejším barvám spektra. Jinými slovy – bílá je občas mírně načervenalá.
Zklamání pak pro mě ovšem představuje ultraširokoúhlý objektiv. Jeho 8Mpx snímač naprosto nezvládá noční fotografie a nepomáhá mu v tom ani noční režim. Ten naopak ještě zvýrazní množství artefaktů, které se na fotografiích tímto objektivem objevují. Okraje snímků bývají pravidelně rozostřené a k tomu všemu ještě fotografie trpí zvláštní zašedlostí. Snímač podobných kvalit by se dal možná odpustit ve stadiu prototypu. V sériovém produktu to ale ani nízká cena neomluví.
Zcela spokojený nemůžu být ani se záznamem videa. Motorola sice zvládá 4K záznam videa na 30 FPS, obrazová kvalita má ale leckdy k dokonalosti daleko. Elektronická stabilizace obrazu není dost rychlá a někdy na kroky kameramana reaguje až přehnaně. Na místo toho, aby obraz stabilizovala, jej ještě více rozechvívá.
Celý obraz pak trpí přeostřeností, hrany objektů jsou chlupaté a tím pádem nekonkrétní, až se celý obraz mění v jeden velký akvarel. Škoda – něco takového si mohli výrobci v nižších třídách dovolit tak maximálně před pěti lety. Zajímavé je, že výše uvedené výhrady platí především pro Full HD rozlišení a nikoli pro 4K. Zřejmě se do hry zapojuje výraznější komprese.
Všechno se snaží zachránit aspoň povedená fotoaplikace. Umí šikovně poskládat režimy podle toho, jak moc který používáte. Osobně jsem také ocenil asistenta kompozice. Ten zvládne například upozornit na to, že je záběr vychýlený z roviny, respektive zavibrovat v okamžiku, kdy je snímek horizontálně vyvážený. Vyhrajete si také s černobílými fotografiemi, v nichž kliknutím na příslušný objekt ponecháte viditelnou jen jednu barvu. Nabízí také skupinová selfies poskládáním panoramatu pořizovaného selfie kamerkou v průstřelu.
Ta mimochodem nefotí vůbec zle, i když z výsledných fotek jsem měl občas pocit umělého doostřování. Selfies z objektivu, který se při používání celý rozbliká, abyste věděli, kam napřít svůj zrak, paradoxně patří k nejpozitivnějším překvapením, která Moto G9 Plus nabízí.
Po týdnu stráveném s Motorolou jsem na vážkách, jestli ji někomu doporučovat. Například Xiaomi umí hned v několika svých modelových řadách nebo subbrandech za podobnou cenu nabídnout oproti Motorole vždy něco navíc. Poco přináší 120Hz displej, Redmi zase kvalitnější materiály. Všichni pak nižší hmotnost – což oproti téměř čtvrtkilové Motorole není až takové umění.
Otázkou zůstává, jestli něco z toho bude zájemce o telefon za šest tisíc zajímat. Tím spíš, že za tuto cenu nabídne Motorola bezkonkurenčně největší obrazovku v kategorii. Když k tomu přidáme slušný výkon a heroickou dvoudenní výdrž, dovedu si představit poměrně širokou skupinu lidí, které by mohla G9 Plus oslovit. Pokud jste mezi nimi, určitě vám koupi nebudu vymlouvat. Jen ještě vedle toho prosím zvažte pořízení kvalitního fotoaparátu…
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
velký displej | malá operační paměť |
výkonný procesor | podprůměrný fotoaparát |
vysoká výdrž a rychlonabíjení | vysoká hmotnost |
Střední třída, nízká cena, vysoká užitná hodnota. Řada G symbolizovala u Motoroly vždy telefony pro masy, které však dokážou nabídnout i něco navíc. V případě modelu G9 Plus, který vstoupil v září na český trh, je jeho směřování podle mého soudu jednoznačné: rodiče teenagerů.
Za necelých 6 000 korun dostanou telefon, který může jejich potomek bez větších výčitek svědomí rozbít po cestě na tělocvik, a přesto si na něj zase vydělá za pouhý měsíc na brigádě. Přes příznivou cenu by mu čtyři čočky fotoaparátu měly zajistit relativně kvalitní náplň Instagramu, herní procesor střední třídy plynulé fungování všeho, co si do 128 GB vnitřností nastahuje, a to vše uvidí na velkém, skoro sedmipalcovém displeji.
Už jen fakt, že ten přichází v podobě IPS obrazovky ukazuje, že v téhle kategorii se hraje na jistotu. Nikdo neocení nejnovější technické exhibice. Podstatná je funkčnost, bezproblémový chod, a hlavně výdrž a odolnost. Na stránkách této recenze se pokusím odpovědět na to, zda má Motorola s tímto mixem šanci uspět i v těchto dnech. Tedy v roce 2020, kdy se každý po vyslovení jména značky zeptá: „A oni ještě dělají telefony?“
Konstrukce | sklo a plast, 170 × 78,1 × 9,7 mm, 223 g |
---|---|
Displej | 6,8″, IPS LCD, 2400 × 1080 px, poměr stran 20:9, jemnost 386 ppi |
Operační systém | Android 10 + funkce Moto |
Čipset | 8jádrový, 2,2 GHz, Qualcomm Snapdragon 730 |
Paměť | 4 GB RAM, úložiště 128GB, MicroSD slot (až 512 GB) |
Fotoaparát | čtyři (64 Mpx hlavní + 8 Mpx širokoúhlý 118° + 2 Mpx makro + 2 Mpx hloubkový), clona f/1.8 + f/2.2 + f/2.2 + f/2.2, EIS, laserové ostření, duální LED blesk; přední 16 Mpx, clona f/2.0 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | dual SIM, Bluetooth 5.0, USB-C, Wi-Fi, GPS, 3,5mm jack, čtečka otisků, čtečka tváře |
Baterie | 5 000 mAh, rychlonabíjení 30 W |
Cena a dostupnost | 5 990 Kč, září 2020 |
Ano, dělají a nejsou špatné, odpovídám většinou já. Nejspíš taky protože jsem tak starý, že pamatuji dobu, kdy podobné telefony stávaly kolem dvaceti tisíc. V roce 2020 ale Motorola svou cenu zkrátka jen velmi dobře maskuje. Ten, kdo se v mobilním světě trochu pohybuje, vidí jasnou podobnost s nejnovější řadou Note od Samsungu. Laik by pak nejspíš konstatoval, že Moto G9 Plus vypadá zkrátka dobře.
Na trh přichází ve dvou barvách – pro kluky temně modrá, pro holky růžově zlatá. Ale nestereotypizujme. Obě pohlaví a všechny gendery si všimnou zejména zrcadlově lesklých zad s logem v horní čtvrtině. Výraznou ochranu proti otiskům prstů samozřejmě v této kategorii čekat nemůžeme.
Dosti na tom, že výrobce mluví o voděodolné úpravě, jakkoli certifikovaný stupeň krytí Motorola nemá. Přežije proto možná tak lehký déšť. Aby předešla jak rozmočení, tak upatlání, přichází Moto G9 Plus pro jistotu už v krabici obalená do silikonového pouzdra. To sice není nijak kvalitní a jen pouhým pohlazením se odchlípne, ale zase je zdarma.
Když uchopíte Motorolu do ruky, nemůžete se ubránit dojmu, že držíte opravdu mohutný kousek. Ani ne tak kvůli širším rámečkům kolem displeje – ty odpovídají přibližně šířce těch u jablečných telefonů. 6,8palcový displej si však zkrátka žádá svůj životní prostor. Nejen že tak Moto G9 překonává v rozměrech většinu svých konkurentů v téže cenové kategorii, jako je například Xiaomi Redmi Note 9 (recenze). Je ale dokonce o pár milimetrů větší a o 30 g těžší než jeho předobraz – Samsung Galaxy Note 20.
Troufám si ale říct, že v této cenové kategorii bychom určitou tělnatost mohli leckomu odpustit. Projevuje se totiž jen v šířce a výšce, Moto G9 zůstává poměrně štíhlým telefonem. A přesto nabízí řadu deviz mířící přímo na její cílovou skupinu. Už téměř vymřelý 3,5mm jack? Tady je! Přesná a rychlá čtečka otisků prstů? No jasně – nachází se v odemykacím tlačítku na pravém boku. Hned nad ní ovladače hlasitosti a na pravém boku spouštěcí knoflík pro Google Assistant.
Ten v systému bohužel nelze přemapovat. Naštěstí je o něco níže, než běžná poloha prstů na telefonu, a nehrozí proto, že byste jej stiskli omylem. Hned nad ním pak leží šuplíček, který potěší ty, kterým by snad 128 GB vnitřní paměti přišlo málo: prostor pro 512GB paměťovou kartu. Anebo také dvě SIMky, můžete si vybrat.
O nabíjení výkonem až 30 W se stará USB-C port na spodní hraně. Vedle něj se nachází bohužel jediný a taky nepříliš kvalitní reproduktor. Možná, že v Motorole tuší, že jejich zákazníci s sebou vždy nosí pro jistotu Bluetooth boombox. To všechno sedí zapuštěno v plastovém rámu, který od sebe odděluje bohužel jen plastová záda a čelní sklo. Je tvrzené? Těžko říct. Motorola o jeho vlastnostech mlčí. Mohu tedy posloužit snad jen informací, že ačkoli zůstalo během mého testu obnažené, nemá na sobě jediný sebemenší mikroškrábanec.
Takový obyčejný, i když pravda rozměrný telefon, chtělo by se říct. A je to pravda. Jeden unikát však Motorola přece jen nabízí. Jedná se o již zmíněný batůžek na zádech nesoucí čtyři čočky fotoaparátu. V cenové kategorii do deseti tisíc se něco takového přeci jen nevídá příliš často. Možná i proto, aby uživatelé nemuseli řešit, že se jim mobil nekývá na stole. V tom případě je tu pro případné zájemce skvělá zpráva: pokud telefon ponecháte v silikonovém pouzdru, nic takového vás trápit nebude.
Z důvodů, které ozřejmím později, je motorolácký batůžek poměrně plochý. I to musím zařadit mezi nepopiratelná designová pozitiva. Moto G9 Plus je jinak telefon zpracovaný absolutně bez přešlapů, ať už estetického nebo ergonomického charakterů. Nadprůměrné je také samotné dílenské zpracování. A i když vím, že se opakuji: cenu nedosahující hranice 6 000 korun by u Motoroly nehádal nikdo.
Také bezmála 7palcová obrazovka naráží na limity ceny. Uživatelé Motoroly se musejí spokojit s obyčejným 60Hz IPS LCD. Konkurence přitom už brzy chystá v této kategorii telefony se vzorkovací frekvencí 120 Hz. Full HD+ rozlišení je pak zcela dostatečné, ale dovedl bych si představit jak lepší kontrast, tak sytější barvy, ale v neposlední řadě vyšší jas.
Barvy sice nelze považovat za zašedlé, jen už jste nejspíš viděli i výraznější a přirozenější. Stejně tak na přímém slunci nejspíš nebudete žehrat na to, že nevidíte nic. Asi se ale leckdy přistihnete, že se ke slunci otáčíte čelem, abyste četli přeci jen o něco pohodlněji.
Nejspíš si právě proto ani raději nebudete nastavovat tmavý režim prostředí, i když už to v telefonu přítomný Android 10 umožňuje. I jakousi obdobu always-on displeje nejspíš zrušíte. Mě po čase přestalo bavit sebou při každé noční příchozí zprávě trhnout, protože se obrazovka rozsvítí, byť tlumeným, ale přesto viditelným světlem. To s AMOLEDem nezažijete. To vše jsou ale jen drobné vady na kráse.
Téměř čistý operační systém uvnitř Moto G9 Plus si zamilujete. A to přesto, že čistý vlastně jen vypadá. I samotný výrobce se chlubí tím, že přizpůsobit jeho vzhled můžete velmi detailně – od tvaru ikonek, přes font textových nabídek, až po implicitní barvu zvýrazněných voleb. Motorola také do systému přidala vyskakovací menu přístupné po dvojím poklepání na zamykací tlačítko.
Možná po vzoru Samsung řady Note si do něj můžete přidat zástupce aplikací. Daleko užitečnější ovšem bude do něj naskládat šest povelů. Ihned pod svým palcem tak máte například vytvoření nové poznámky v Evernote, vyhledávání ve Spotify nebo zadání nové události do kalendáře. Pokud si na tuto volbu zvyknete, stane se praktickým každodenním společníkem.
Překvapí i další, ne tak viditelné součásti systému. FM rádio, které potěší staromilce, jsem například neviděl už celé věky. Z druhé strany může zaujmout systém strojového učení, který na pozadí spouští některé procesy aplikací, které v konkrétní čas nejčastěji používáte a měl by tak urychlit jejich probuzení k životu. Ani za týden používání ale nemůžu tvrdit, že bych si nějakého zlepšení všiml. Jedná se zkrátka o funkci, jejíž efekt se sice dobře prodává, ale reálný přínos se blíží nule.
Stejně jako „inovativní“ přístup ke spouštění fotoaparátu a svítilny. Asi každý ocení, když tyto funkce jdou spustit bez nutnosti odemknout telefon. To je také důvod, proč většina přístrojů nabízí přítomnost příslušných ovladačů přímo na zamykací obrazovce. Ne tak Motorola. Pokud chcete zapnout svítilnu, musíte telefonem zatřást. Foťák se pak zapne, když dvakrát otočíte zápěstím, v němž přístroj držíte.
Asi se shodneme, že by bylo lépe nevymýšlet něco již vymyšleného. Drobnou útěchou budiž fakt, že obě gesta fungují relativně spolehlivě a příslušnou funkci se vám většinou vyvolat podaří. A kdyby ne, foťák lze zapnout i klasicky dvojím stisknutím vypínacího tlačítka. Tuto volbu ovšem musíte aktivovat až v hloubi menu.
S nabídkou základních funkcí tedy nelze být nespokojen. O něco složitější otázky ovšem před každého zájemce klade hardwarová výbava. Moto G9 Plus je osazena procesorem Qualcomm Snapdragon 730G. Písmenko na konci značí kromě podpory slow-motion videa v taktu 960 FPS nebo snížení latence Wi-Fi sítí a podpory 2K displejů hlavně o 15% vyšší výkon, který pomáhá zejména mobilním hráčům. Jenže co je platné, že tento procesor podporuje až 8 GB RAM, když Motorola přidává do balíčku jen polovinu této kapacity. A někdy je to bohužel znát.
Systém se sekne po odchodu z jakékoli náročnější hry, ale o něco složitější je i fotografování. Pomalejší oproti konkurenci je jakýkoli efektový processing, ale leckdy i samotný pohyb obrazu v hledáčku fotoaparátu. Jinými slovy – Moto G9 Plus dobře poslouží pro základní operace. Dokud nebudete chtít spouštět hry, nejspíš se o jeho hardwarovém handicapu ani nedozvíte. Což je paradox. Nejen, že Motorola nabízí vestavěný herní asistent umožňující nastavení chování telefonu během gamingu, ale i náročnější tituly na něm běží bez sekání, byť pravda v nižším rozlišení.
S hraním her ostatně jako by se počítalo i při vybavování telefonu patřičně kapacitní baterií. 5000mAh totiž k hraní náročnějších her přímo vybízí. Teprve taková činnost dovede vyždímat Moto G9 Plus za jeden den. Vůbec poprvé se setkávám s tím, že si empiricky ověřím tvrzení výrobce o dvoudenní výdrži.
Pokud nemáte rozsvícený displej déle než 4 hodiny denně, nebudete mít problém této hodnoty dosahovat, a to i když budete telefon používat jako navigační jednotku. Aby toho nebylo málo, podporuje Moto G9 i 30W rychlé dobíjení schopné telefon naplnit z 0 na 100 % přibližně za hodinu a čtvrt.
Bylo by na místě, kdyby se do Motoroly občas podívali manažeři Applu, kteří tak dlouho dodávali k iPhonům 5W adaptéry, až je pro jistotu přestali přikládat do krabic úplně. 30W dobíječka je v případě Moto G9 Plus přítomna přímo v balení. K úplné spokojenosti chybí snad jen bezdrátové dobíjení – to by však člověk marně hledal i u podobně naceněné konkurence.
Čtyři čočky na zádech Moto G9 Plus vyvolávají velká očekávání. Ostatně, v této cenové hladině jde podobné řešení najít jen u čistě čínské konkurence. Jakmile se ale zahledíme do bližších specifikací jednotlivých objektivů, rychle narazíme na limity, které do cesty výbavě klade právě nízká cena.
Asi by bylo bláhové hledat poslední výkřiky technologií, jako je například periskopický optický zoom. Ostatně, i po teleobjektivu s poloviční ohniskovou vzdáleností simulující dvojnásobné optické přiblížení bychom na Motorole pátrali marně. Kromě standardního širokoúhlého skla je přítomna ještě ultrawide soustava.
O zbylých dvou otvorech v telefonu podle mých zkušeností nemá ani cenu příliš hovořit. Ta první představuje makroobjektiv s čipem o rozlišení 2Mpx. Druhý otvor vlastně ani není plnohodnotný objektiv. Jen senzor, který pomáhá s přijímáním obrazových informací tvořících bokeh efekt v portrétním režimu.
Škoda je zejména makroobjektivu. To, co by oproti standardnímu osazení mohlo znamenat skutečnou devizu, se ukazuje jako nejméně praktické sklo na celém telefonu. Nemůže za to ani tak sám objektiv, jako snímač s nízkým rozlišením pod ním. Pokud byste si chtěli detailní fotky jen trochu přiblížit, začnou se rozpíjet a kostičkovat.
Nemluvě o tom, že o skutečných proostřených detailech si můžeme nechat jen zdát. Pod 5 ccm vzdálenosti od objektivu už Motorola nezaostří a každý uživatel je tak postaven před otázku, zdali náhodou není lepší na snímky blízkých objektů používat standardní objektiv. Odpověď pak bude vždy kladná.
Samotný hlavní objektiv představuje jakýsi průměr. Pod soustavou se světelností f/1.8 se ukrývá QuadBayer snímač o rozlišení 64Mpx, který v sériovém nastavení produkuje 16Mpx snímky. Ty se vyznačují zejména během dne slušným dynamickým rozsahem, ale spolu s rostoucí intenzitou světla klesajícím kontrastem. Jakmile přejdete do místnosti, začnou se u snímků také ztrácet kontury předmětů. Občas také fotografie trpí na lehké světelné přepaly a tíhnutí k teplejším barvám spektra. Jinými slovy – bílá je občas mírně načervenalá.
Zklamání pak pro mě ovšem představuje ultraširokoúhlý objektiv. Jeho 8Mpx snímač naprosto nezvládá noční fotografie a nepomáhá mu v tom ani noční režim. Ten naopak ještě zvýrazní množství artefaktů, které se na fotografiích tímto objektivem objevují. Okraje snímků bývají pravidelně rozostřené a k tomu všemu ještě fotografie trpí zvláštní zašedlostí. Snímač podobných kvalit by se dal možná odpustit ve stadiu prototypu. V sériovém produktu to ale ani nízká cena neomluví.
Zcela spokojený nemůžu být ani se záznamem videa. Motorola sice zvládá 4K záznam videa na 30 FPS, obrazová kvalita má ale leckdy k dokonalosti daleko. Elektronická stabilizace obrazu není dost rychlá a někdy na kroky kameramana reaguje až přehnaně. Na místo toho, aby obraz stabilizovala, jej ještě více rozechvívá.
Celý obraz pak trpí přeostřeností, hrany objektů jsou chlupaté a tím pádem nekonkrétní, až se celý obraz mění v jeden velký akvarel. Škoda – něco takového si mohli výrobci v nižších třídách dovolit tak maximálně před pěti lety. Zajímavé je, že výše uvedené výhrady platí především pro Full HD rozlišení a nikoli pro 4K. Zřejmě se do hry zapojuje výraznější komprese.
Všechno se snaží zachránit aspoň povedená fotoaplikace. Umí šikovně poskládat režimy podle toho, jak moc který používáte. Osobně jsem také ocenil asistenta kompozice. Ten zvládne například upozornit na to, že je záběr vychýlený z roviny, respektive zavibrovat v okamžiku, kdy je snímek horizontálně vyvážený. Vyhrajete si také s černobílými fotografiemi, v nichž kliknutím na příslušný objekt ponecháte viditelnou jen jednu barvu. Nabízí také skupinová selfies poskládáním panoramatu pořizovaného selfie kamerkou v průstřelu.
Ta mimochodem nefotí vůbec zle, i když z výsledných fotek jsem měl občas pocit umělého doostřování. Selfies z objektivu, který se při používání celý rozbliká, abyste věděli, kam napřít svůj zrak, paradoxně patří k nejpozitivnějším překvapením, která Moto G9 Plus nabízí.
Po týdnu stráveném s Motorolou jsem na vážkách, jestli ji někomu doporučovat. Například Xiaomi umí hned v několika svých modelových řadách nebo subbrandech za podobnou cenu nabídnout oproti Motorole vždy něco navíc. Poco přináší 120Hz displej, Redmi zase kvalitnější materiály. Všichni pak nižší hmotnost – což oproti téměř čtvrtkilové Motorole není až takové umění.
Otázkou zůstává, jestli něco z toho bude zájemce o telefon za šest tisíc zajímat. Tím spíš, že za tuto cenu nabídne Motorola bezkonkurenčně největší obrazovku v kategorii. Když k tomu přidáme slušný výkon a heroickou dvoudenní výdrž, dovedu si představit poměrně širokou skupinu lidí, které by mohla G9 Plus oslovit. Pokud jste mezi nimi, určitě vám koupi nebudu vymlouvat. Jen ještě vedle toho prosím zvažte pořízení kvalitního fotoaparátu…
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
velký displej | malá operační paměť |
výkonný procesor | podprůměrný fotoaparát |
vysoká výdrž a rychlonabíjení | vysoká hmotnost |