Recenze Samsung Galaxy M21: rozbité kladivo na čínskou konkurenci

Tomáš Rajnoch

Kategorie smartphonů kolem ceny pět až deset tisíc je velice populární. I proto je Xiaomi (a i menší čínští výrobci) v prodejích tak úspěšné. Podobně výtečně se ale nedaří například Samsungu. Proto přichází s modelem Galaxy M21, který se pokusí zamíchat kartami. Má však dost předností, aby dokázal potrápit agresivní čínskou konkurenci, která i na našem tahá za ten delší konec?

Již několik let Samsung nepatří mezi výrobce, který by se orientoval na levné smartphony. Svou snahu upřel především na modely z řad A, S a samozřejmě Note. Ne vždy tomu tak bylo. V letech minulých totiž patřila do portfolia výrobce ještě řada Galaxy J, která nabízela poměrně povedené kousky nižší třídy. Aktuálně tu ale mají smartphony s přídomkem Galaxy M.

Pro rok 2020 byl na náš trh vybrán model Galaxy M21. Ten se v cenové relaci okolo šesti a půl tisíce pokusí zavařit konkurenci. Jde na to cestou baterie a displeje. Ani ostatní specifikace však nejsou špatné. Dokázal Samsung potenciál využít stoprocentně, nebo jde o promarněnou šanci a musí se snažit víc?

Samsung Galaxy M21: specifikace

Konstrukceplast, 159 × 75,1 × 8,9 mm, 188 g
Displej6,4″, Super AMOLED Infinity-U, 2340 x 1080 px, poměr stran 19,5:9, jemnost 403 ppi
Operační systémAndroid 10 + One UI 2.0
Čipset8jádrový, 2,3 GHz, Exynos 9611
Paměť4 GB RAM, 64 GB úložiště (UFS 2.1) + MicroSD slot (až 512 GB)
Fotoaparáttři (48 Mpx hlavní + 8 Mpx širokoůhlý 119° + 5 Mpx hloubkový), clona f/2.0 + f/2.2 + f/2.2, EIS, LED blesk; přední 20 Mpx, clona f/2.0
LTE800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
TechnologieBluetooth 5.0, Wi-Fi, GPS, USB-C, 3,5mm audiojack, čtečka otisků, čtečka tváře
Baterie6 000 mAh, rychlonabíjení 15 W
Cena a dostupnost6 399 Kč, duben 2020

Obsah balení

  • telefon Samsung Galaxy M21
  • jehla na SIM
  • 15W adaptér pro nabíjení
  • USB-C a USB-A kabel
  • technická brožurka a základní průvodce

Poctivě zpracovaný plasťák

Ve vyšších třídách Samsung se zpracováním doslova exceluje. Mnohokrát však již dokázal, že povedená a spolehlivá konstrukce není cizí ani levnějším kouskům. Na základě letitých zkušeností se kvalita podepsala i zde. I když patří Galaxy M21 do nižší-střední třídy, tak je dílenské zpracování prvotřídní – nic nevrže, vše sedí. Ke smůle však použili pouze plastové materiály. Musím zde telefon přirovnat ke konkurenci, která již mnohdy v této cenové relaci používá odolnější materiály.

Ona záda jsou celkově kamenem úrazu. Design a zpracování této části je naprosto obyčejné a ničím nevybočuje z řady. Vlastně vybočuje – negativně. Záda jsou opravdovým lapačem otisků prstů. Je téměř nemožné udržet telefon ve vyleštěném stavu. Také odolnost je na bodu mrazu. Vlasové škrábance se na telefonu objevily i při křivém pohledu na něj. Pro zachování dobrého stavu tak doporučuji zakoupit nějaký ten obal. Škoda, že jej Samsung nepřibalil.

Díky celkově větším rozměrům se však objevila jedna z předností telefonu. Při položení na záda se Galaxy M21 nijak nepohybuje ze strany na stranu. Modul tří fotoaparátů je totiž téměř zarovnán se zbytkem plochy. Design „plotýnky“ ani nebudu komentovat, tak vypadají dneska všichni – žádná originalita a k tomu to ani není kdovíjak překrásné.

Přechod do rámu téměř neexistuje, jelikož se jedná o jeden kus, do kterého je zasazen displej. Hrany jsou tedy mírně zaoblené, díky čemuž padne telefon krásně do ruky. Ženy s menšíma rukama však již tak spokojené nebudou.

Pokud jde o ovládací prvky, tak nemám téměř žádnou výtku. Snad jen čtečka otisk prstů na zádech. Ta by mohla být pro větší pohodlí malinko níže. Avšak je to síla zvyku a po čase užívání jsem si zvykl na její umístění. Funkčnost je nicméně bezproblémová. Ideální místo pak dostala jak kolébka hlasitosti, tak i zamykací tlačítko. Opačná, tedy levá strana, se stala domovem šuplíčku pro dvě SIM karty a paměťovku. Rychle zmákneme i horní hranu, kde je pouze mikrofon.

Ve spodní části je to již poněkud zajímavější. Máme zde totiž kompletní sestavu, které nechybí ani jeden člen – reproduktor, USB-C a jack. Reproduktor začínající zleva poskytuje hlasité, avšak poměrně „plechovou“ reprodukci bez výraznějších basů.

Nabíjecí konektor zde máme USB-C; díky bohu za něj. Podporuje samozřejmě rychlé nabíjení. No a v neposlední řadě se nezapomnělo ani na 3,5mm jack konektor. Svá drátová sluchátka tedy vyhazovat nemusíte.

Asi nejzajímavější je pochopitelně přední část, kde se nachází velký 6,4palcový displej. O jeho schopnostech sice až později, nicméně již teď prozradím, že rámečky jsou hanbou jinak krásného zobrazovače. Obzvláště spodní brada je velká. Připomíná mi to začátky telefonů s minimálními rámečky.

V polovině roku 2020 by to však již mělo vypadat lépe. Také umístění přední kamery v kapkovitém výřezu je vcelku zastaralé. Zde však chápu, že displeje s průstřelem jsou dražší na výrobu a Korejci chtěli cenu udržet co nejníže.

Takhle se to dělá

Jestli je něco, co Samsung umí na jedničku a v čem si je jistý v kramflecích, tak jsou to displeje. Ty má zkrátka špičkové ve všech svých smartphonech. Jasně, u Galaxy M21 nemůžete očekávat zobrazovač s kvalitami v modelu Galaxy S20 Ultra (recenze). Ve své cenové kategorii se však jedná o vysoký nadprůměr. Máme zde totiž velký 6,4palcový displej s rozlišením Full HD+ a technologií zobrazování Super AMOLED.

Samozřejmě také počítejte jen s 60Hz obnovovací frekvencí. Víc snad zde ani nemůžeme žádat. Displeje s vyšší obnovovací frekvencí se totiž začaly pořádně prosazovat až letos, přičemž většinou pouze u vlajkových modelů. Co již ale není výsadou modelů nejvyšších řad, je Always-On Display. Tuto šikovnou vychytávku místo notifikační LED diody tedy vítáme s radostí. Navíc si můžete funkci různě upravovat. A to jak design hodin, tak třeba i barvy.

Pokud jde o barevné zobrazení, tak i zde je možnost si podání upravit. Základní nastavené je však v pořádku, většině uživatelů bude naprosto vyhovovat. Stejně jako viditelnost, se kterou není problém ani na přímém slunečním svitu. Jen s automatickou regulací jasu je to občas zmatené. Párkrát se mi stalo, že displej ve večerních hodinách z ničeho nic rozsvítil na maximální jas. A to rozhodně není příjemné. Celkově je však displej velice povedený, a za cenu 6 500 tisíce nemůžete chtít více.

Výbavou jako Galaxy A51, jinak bída

Osobně za sebe musím říct, že One UI je nadstavba, která je mi v posledních měsících nejbližší. Libí se mi jak po grafické, tak po funkční stránce. To, co ale Samsung předvedl zde, to si model Galaxy M21 rozhodně nezasloužil.

Ve vlajkových či dražších kouscích se graficky i funkčně povedená nadstavba jeví velice dobře, a Samsungu se daří napravovat reputaci z minulých let. S momentálně testovaným kousek si však svou pověst spíše ještě více pošramotí.

Plynulost je zde na míle vzdálená. Při obyčejném užívání sice není problém a vše šlape. Špatné je to až při otevírání aplikací. Za dobu testování se mi mnohokrát stalo, že při zapnutí fotoaparátu telefon jednoduše zamrzl. Černá obrazovka a konec. Galaxy M21 nereagovala ani na zamykací tlačítko. Tento stav mnohdy trval i 10 až 20 vteřin.

Stejný neduh nastal také při rychlém přepnutí aplikace. Konkrétně v tento případ – zapnutí například Google Chromu, a následné vypnutí a otevření třeba aplikace Youtube. Sekané animace byly opět na místě, stejně jako zamrznutí.

Občasné škubnutí proběhlo sem tam i při klasickém procházení. Párkrát se stalo také že při otevření nastavení proběhl menší zásek. Kde je tedy problém? Zřejmě opravdu jen softwarový. S výkonem by Galaxy M21 neměla být problém. Vždyť téměř stejnou výbavou se chlubí také lepší Galaxy A51 (recenze), který s One UI nemá žádné závaznější problémy.

Bavíme se konkrétně o továrnímu procesoru Exynos 9611, jenž dostal ke spolupráci 4 GB paměti RAM. Tato sestava si společně vysloužila skóre něco přes 185 tisíc bodů v populárním AnTuTu Benchmark. Trhač asfaltu to sice není, ale na plynulý chod i tak masivní nadstavby jako má Samsung by to mělo naprosto stačit.

Nenaplněný potenciál

Největším lákadlem na zákazníky skrývá Galaxy M21 v baterii. Poprvé v historii totiž jihokorejský Samsung nasadil do zařízení obrovský akumulátor o kapacitě 6 000 mAh! Ano, čtete dobře. Telefon by ve své třídě tedy měl naprosto drtit veškerou konkurenci. A v tom je problém.

Novinka sice dá dva dny na jedno nabití. Je to však málo vzhledem ke kapacitě. Podobně je totiž na tom spousta telefonů s kapacitou okolo 4 500 mAh. Takové Moto G8 Power s 5 000 mAh je pak na tom ještě lépe.

Neberte to zle, dva dny na jedno nabití je skvělé. Na takovou kapacitu se však jedná o lehké zklamání, a Samsung možná promarnil svou největší šanci na úspěch v této nabité kategorii. Se šetrnějším používání se sice dostanete i na tři dny, raději s nimi však nepočítejte.

A nepočítejte ani s nijak extra rychlým nabíjením. Podpora rychlého 15 W dobíjení nechybí, avšak dostat takovou bestii na 100 % pochopitelně potrvá. Konkrétně zhruba tři hodinky. Vzhledem k tomu, že většina uživatelů telefon jednoduše píchne do sítě přes večer, tak delší čas nabíjení neklade překážku.

Povedený trojlístek

Prozatím se tedy může zdát, že Galaxy M21 není zrovna dobrou koupí. Misku vah na svou stranu by však mohl převážit fotoaparát. Do vínku totiž smartphone dostal hned trojici snímačů. Hlavní roli hraje 48Mpx senzor se světelností f/2.0 a velikosti pixelu 0,8 mikrometru. Dále je zde širokoúhlý snímač s rozlišením 8 Mpx, clonou objektivu f/2.2 a záběrem 119 stupňů. Na fotky přírody naprosto ideální. Posledním členem party se stal 5Mpx hloubkový senzor, jehož úkol spočívá hlavně v portrétních fotografiích.

Hned z prvního pohledu do tabulkových specifikací je tedy jasné, na kterou notu zákazníka se Samsung pokouší zahrát. Fotoaparáty by měly být tou nejsilnější zbraní Galaxy M21. Podařilo se ale Jihokorejcům udeřit hřebíček na hlavičku? Hlavní fotoaparát s 48 Mpx je poměrně kvalitním snímačem.

Hned na začátek však musím říci, že v základu telefon fotí na rozlišení 12 Mpx. Funguje zde tedy technologie spojování čtyř pixelů do jednoho. Fotit samozřejmě můžete i v maximálním rozlišení, v tomto případě jsou však fotografie zbytečně velké. Doporučuji tedy ponechat základní nastavení.

Samotné výsledky hlavního fotoaparátu jsou následně milé překvapení. Snímkům nechybí ostrost ani barevná věrnost. Občas se ale stalo, že při focení, například trávníku, byla tráva slita jakoby do jednoho celku, přičemž se vytratil detail. Takovéto výsledky naštěstí nebyly na denním pořádku.

Velice dobře si snímač vedl také v makro režimu. Opět byly fotografie ostré s dobrým barevným podáním i detailem. Problém nenastal ani v rychlém přeostření. Rozhodně palec nahoru. Dobré to ale nebylo s nočními snímky a nepomohl ani noční režim. Zde se totiž poměrně často slévaly detaily a výsledkem bylo například to, že na autě ani nebyly vidět konstrukční předěly karoserie.

Vzhledem ke specifikacím širokoúhlého snímače nemůžeme očekávat špičkové výsledky. Onen senzor je tedy dobré využívat jen při focení například přírody. Důležité je také přirozené světlo, díky čemuž je výsledek dobrý, a fotkami se můžete chlubit. Pozor však na objekty v rozích. Samsung se totiž téměř vybodl na eliminaci rybího oka.

A v noci? To raději na superširokoúhlý senzor zapomeňte. Výsledky jsou totiž opravdu špatné a vlastně i v podstatě nepoužitelné. Pokud jde o bokeh efekt jenž zaručuje poslední z trojlístku fotoaparátů, tak zde je to přijatelné. Občas sice rozmaže i to, co nemá, ale není to nic hrozného. Vzhledem k ceně smartphonu ani nemůžeme očekávat něco lepšího.

Video? Neurazí, nenadchne

Jelikož máme v rukou nižší třídu, tak musíme počítat s výsledky, které nebudou špičkové. V nastavení sice nalezneme možnost natáčet ve 4K, pouze však ve 30 FPS. Navíc vzhledem k absenci OIS i EIS toto rozlišení nedoporučuji, jelikož je video nekvalitní a roztřepané. Raději se tedy spokojte s Full HD rozlišením, třebaže také jen ve 30 FPS. Zde naštěstí funguje elektronická stabilizace obrazu.

Samotné video je posléze vcelku kvalitní. EIS funguje dobře a tak při chůzi nemáte roztřepané video. Kvalita je také na úrovni. Menším problémem je jen rychlé přeostření. Videu však nechybí detaily a barevné provedení je věrné. Jedinou větší nevýhodou tak je jen fakt, že zde prostě chybí plynulejší chod.

Jak fotí Samsung Galaxy M21?

Silné stránky má, je jich ale dost?

S hodnocením Galaxy M21 to opravdu není jednoduché. Především proto, že se jedná o poměrně nevyvážený smartphone. Exceluje v jedné kategorii, v té druhé však naprosto propadá. Samozřejmě musíte mít na mysli, že se jedná o telefon za zhruba 6 tisíc korun. Nesmíme tedy čekat přemrštěnou dokonalost. Ústupky jsou zkrátka nutností. Rozhodl se ale Samsung pro ty správné ústupky? Nebo měli raději šetřit jinde?

Například takový fotoaparát mi udělal opravdu radost. Hlavní snímač s rozlišením 48 Mpx dělá povedené fotografie. Nechybí ostrost ani barevná věrnost. To samé platí také pro focení detailů, ani ostření a rychlé přeostření není problém. Totéž platí o videu. Dalším neodmyslitelným pozitivem je jednoznačně displej. Ve své kategorii se jedná možná o ten nejlepší zobrazovač.

S dalším bodem je to již tak půl na půl. Řeč je o baterii, která zákazníky jednoznačně upoutá. Ta má sice nadprůměrnou kapacitu, díky které se dostanete na 2 dny. S 6 000mAh akumulátorem by to však mohlo být ještě o kus lepší. Nu a pak tu máme One UI. To je sice v pořádku, na modelu M21 ale běží otřesně.

Co na to konkurence?

Proti konkurenci to tedy bude mít telefon opravdu těžké. V této cenové relaci zde máme totiž skutečně mnoho povedených kousků. Například takové Xiaomi Redmi Note 8 Pro (recenze) s povedeným 64 Mpx snímačem, procesorem MediaTek Helio G90T, 6 GB RAM nebo 4 500mAh baterií. Telefon přitom v 64GB verzi stojí klidně 6 tisíc korun.

Dále například také Moto G8 Power. To má svou přednost především v akumulátoru o kapacitě 5 000 mAh. S výdrží je na tom telefon přitom stejně jako Galaxy M21. Zákazníky láká také na procesor Qualcomm Snapdragon 665 či na 6,4palcový displej. V tuzemských obchodech následně telefon stojí 4 800 korun.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus povedený fotoaparátMinus příšerně odladěný systém
Plus špičkový displejMinus použité materiály – plast
Plus výdrž baterieMinus špatné noční fotografie
Plus přítomnost audiojackuMinus nevyužitý potenciál baterie
Minus vyšší cena (oproti konkurenci)
Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Tomáš Rajnoch - Redaktor

Zajímám se o technologie všeho druhu. Mám rád ověřené produkty, ale i gadgety, které je potřeba teprve pořádně objevit. Kromě věnování se vychytávkám všeho druhu pracuji v elektrotechnickém zaměstnání. Ve volných chvílích rád sleduji fotbal a cestuji.


Komentáře


Nejnovější články