Recenze Redmi 9 – Potenciální vládce poměru ceny a výkonu

Tomáš Rajnoch

Je to již několik let, kdy Xiaomi přispěchalo s telefony řady Redmi. Snad ani samotný výrobce tehdy netušil, jakou oblibu si tyto modely získají. Tato podznačka se pak zaměřuje na poměr ceny a výkonu. Model Redmi 9 je toho jasným důkazem. Obstojí však v lítém boji s konkurencí? To se dozvíte v dnešní recenzi!

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Za zapůjčení děkujeme e-shopu Xiaomi Czech.

Ještě před pár lety platilo, že levné telefony nejsou zrovna výhodnou koupí. Samozřejmě, že jste ušetřili své těžce vydřené peníze, nicméně kvalita telefonů opravdu nebyla dobrá a platilo, že čím méně za telefon zaplatíte, tím kratší čas vám vydrží.

Jak ale čas postupoval, tak se levné telefony vyvíjely neúprosným tempem. V dnešní době tak máme stále více telefonů, které díky své rozumné ceně stojí za zvážení. Mnohdy již nabízí dostatečně kvalitní fotoaparát, velkou paměť, obstojný displej a všechnu potřebnou konektivitu.

Novinka Redmi 9 se snaží být přesně taková – nabídnout od všeho trochu. Je to však sázka na správnou kartu? Nebylo by lepší se zaměřit na jednu, dvě věci, které je třeba udělat pořádně a postavit na tom telefon? Nebo se opravdu vyplatí udělat od všeho něco? Je tedy Redmi 9 hodno své ceny okolo 4 tisíc korun?

Redmi 9: specifikace

Konstrukceplast, 163,32 × 77 × 9,1 mm, 198 g
Displej6,53″, IPS LCD, 2340 × 1080 px, poměr stran 19,5:9, jemnost 394 ppi
Operační systémAndroid 10 + MIUI 12
Čipset8jádrový, 2 GHz, MediaTek Helio G80
Paměť4 GB RAM, 64 GB úložiště (eMMC 5.1) + MicroSD karty
Fotoaparátčtyři (13 Mpx hlavní + 8 Mpx ultraširoký 118° + 5 Mpx makro + 2 Mpx hloubkový), clona f/2.2 + f/2.2 + f/2.4 + f/2.4, EIS, LED blesk, umělá inteligence; přední 8 Mpx, clona f/2.0
LTE800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
TechnologieDual SIM, Bluetooth 5.0, USB-C, Wi-Fi, GPS, NFC, 3,5mm audiojack, infraport, čtečka otisků, čtečka tváře
Baterie5 020 mAh, rychlonabíjení 18 W
Cena a dostupnostod 3 890 Kč, červenec 2020

Obsah balení

  • telefon Redmi 9
  • jehla na SIM kartu
  • adaptér do sítě
  • USB-A / USB-C kabel
  • technická brožurka a základní průvodce
  • průhledný plastový obal

Plastový, avšak poctivý

  • Konstrukce je sice plastová, zpracování je však prvotřídní
  • Záda jsou navíc poměrně netradiční, čímž se odliší od konkurence

Hned na první pohled je zde jasné, o co se Redmi s 9. modelem snažilo. Výrobce moc dobře ví, že na špičkové specifikace zákazníky nenaláká. A tak aspoň upustil uzdu fantazii a rozhodl se telefon odlišit. Nutno říci, že to vzal dobrou cestou.

Z přední strany sice moc nic nevymyslíte, nicméně záda vypadají opravdu netradičně. Modul fotoaparátu je ve středu designově odděleného kruhu. Zde je povrch matný. Zbytek zad je taktéž matný, avšak povrchově upravený.

K vidění a ohmatání jsou dostředivě orientované vroubky. Nejen že telefon díky tomu vypadá dobře, ale navíc bylo zamezeno klouzání z ruky a taktéž vymizely otisky prstů. Záda Redmi 9 tak vypadají v jakékoliv situaci dobře. V námi testované tyrkysové barvě je pak mobil zezadu opravdu designovou lahůdkou.

Zadní strana navíc nerušeně přechází v boční lesklý rám, jenž toho nabízí opravdu mnoho. Na pravé straně máme klasicky kolébku hlasitosti, přičemž pod tímto ovládáním máme zamykací tlačítko. Opačná strana se stala domovem šuplíčku pro dvě SIM karty a paměťovku. Rozhodně palec nahoru za zachování trislotu. Horní hrana následně skrývá mikrofon a praktický infraport pro ovládání domácí elektroniky.

Nechybí USB-C ani audiojack

Asi nejzajímavější je tedy spodní hrana. Rozhodně můžeme být rádi, že Redmi u tohoto levného telefonu zvolilo moderní USB-C konektor. Po své pravici tato zdířka hostí reproduktor. Výstup je poměrně dobrý, při vyšší hlasitosti však reproduktor postrádá kvalitní basy a zvuk je lehce plechový.

Rozhodně ale telefon nepřeslechnete při příchozím hovoru. A pozor, výrobce si připravil také jedno malé překvapení. Máme zde 3,5mm jack. Svá oblíbená drátová sluchátka tedy využijete. Škoda jen, že nějaká základní nemáme v balení.

Na samotném displeji vcelku nejde co vymýšlet. Kapitolu zobrazovače sice rozvedu později, již teď ale nakousnu, že až na bradu má malé rámečky a na horní hraně je ukryt mikrofon pro hovory.

Celková ergonomie Redmi 9 je dost dobrá. Telefon sice díky svým rozměrům není nejmenší, nicméně ona vroubkovaná záda do značné míry pomáhají spolehlivému úchopu telefonu. Hmotnost ale rovněž není nejpřívětivější, má však svůj důvod, o tom ale až později. Celkových 198 gramů naštěstí výrobce dobře rozložil, a tak je držení Redmi 9 nakonec vyhovující.

Tohle jsme již viděli. Mockrát

  • Displej je dostatečně velký a díky rozlišení se hodí i na delší konzumování obsahu
  • Zamrzí nižší viditelnost na přímém osvětlení

U telefonu za zhruba čtyři tisíce rozhodně neočekáváme, že displej bude velkou předností telefonu. Model Redmi 9 se ale rozhodně nemá za co stydět. Máme zde panel typu IPS; kvůli financím musíte OLED pustit z hlavy. Rozlišení tohoto zobrazovače činí Full HD+. To rozhodně není standardem v této třídě. Stejně tak jako vyšší obnovovací frekvence, tu ale nenalezneme ani zde.

Samotné podání barev je dobré, jsou sytější, což potěší oko nejednoho uživatele. Displej v Redmi 9 nezaostává ani co se týče svítivosti. Samozřejmě to není stoprocentní, nicméně s viditelností není problém ani na přímém slunečním svitu. V opačném spektru taktéž není problém. V noci lze jas snížit tak, aby zobrazovač nebyl pro oko nepříjemný. Potěší také funkce pro filtraci modrého světla.

Co ale zamrzí, je absence notifikační diody. Ta zde chybí. Přitom místo by bylo, například do spodní brady by se nějaká určitě vlezla. Taktéž funkce always-on chybí, zde proto mám však pochopení. Tato technologie dává smysl spíše u OLED displejů. V MIUI 11 je však možnost nastavení pro dvojité poklepání, nebo se displej probudí pouhým zvednutím. Přehled o příchozích notifikací tedy alespoň touto formou máte.

MIUI buď milujete, nebo nenávidíte

  • O chod systému se stará Android 10 s nadstavbou MIUI 11
  • Nadstavba nabízí mnoho různého nastavení, je však poměrně přeplácaná

Smartphone Redmi 9 v sobě nese operační systém Android 10. Jeho přítomnost zde ale na první dobrou odhalí málokdo. Jak totiž víme, tak Redmi ve svých telefonech používá masivní nadstavbu MIUI. U tohoto případu jde konkrétně o jedenáctou verzi.

Ta kompletně překopává design čistého Androidu a do systému přidává nespočet různých funkcí a možností přizpůsobení. Bohužel přináší nadstavba také mnoho předinstalovaných aplikací jak od Googlu, tak od třetích stran. Ano, aplikace lze odinstalovat, ale je to práce navíc.

Co se týče samotného MIUI 11, tak to je poněkud kontroverzní. Buď tuto grafickou nadstavbu milujete, nebo nenávidíte. Po grafické stránce již MIUI 11 vypadá lehce zastarale, a za konkurencí zaostává. V dnešní době minimalismu se totiž v Xiaomi rozhodli jít opačnou cestou.

Téměř vše je zde přepracováno. Zprvu tak může být pro uživatele nadstavba nepřehledná. Naštěstí, jak jsem již zmínil, tak MIUI 11 přináší množství různého nastavení. V rámci možností si tak nadstavbu můžete přizpůsobit k obrazu svému.

Nemáte rádi aplikace rozházené na domovských plochách? Nevadí. Můžete si zvolit přítomnost klasického menu. Napříč celým systémem lze zvolit také tmavý režim, jenž je přívětivější k očím; vzhledem k IPS LCD displeji už ale ne tolik k baterii.

Přizpůsobit si můžete také chování displeje v oblasti výřezu pro selfie fotoaparát. Nastavení velikosti ikon, témat nebo oznámení snad ani netřeba zmiňovat. Máme tu také firemní či dětský režim, kdy se vytvoří v podstatě druhý prostor, kde můžete mít jiné aplikace nebo i jiné účty.

Výkonu dost, ale jak na co

A co na to říká celková plynulost při takto masivní nadstavbě? Lehce trpí, bohužel. Není to zkrátka úplně ono. Občasné záseky systému jsou na místě. Zejména při rychlém průchodu mezi zapnutými aplikacemi. S hrami pak telefon nemá velký problém. Nejnovější tituly si sice na maximální detaily nezahrajete, pokud však nejste vyloženě hráč, tak vám to vadit nebude.

Pro úplnost, v Redmi 9 běží procesor MediaTek Helio G80 ve spolupráci s 4 GB RAM. Takový slušný základ. Zmíněná sestavička si následně v testu AnTuTu vysloužila slušné skóre činící téměř 200 tisíc.

V oblasti zabezpečení nabízí Redmi 9 dvě řešení. Čtečku otisků prstů a obličeje. Ta na otisk je samozřejmě spolehlivější, jelikož čtečku obličeje oklamete fotografií. Samotný senzor otisků prstů je umístěn ve spodní části modulu fotoaparátu. Zprvu se mi toto řešení nezdálo a měl jsem strach, že budu špinit fotoaparát. Je to však o zvyku. Odměnou na navyknutí vám však bude naprostá spolehlivost a rychlost tohoto senzoru.

Dva dny bezstarostného placení

  • Baterie s kapacitou 5 020 mAh přináší nadprůměrnou výdrž
  • S telefonem lze díky NFC bez problému platit

Jednou z největších zbraní Redmi 9 je zajisté jeho baterie. Kapacita akumulátoru činí 5 020 mAh a Redmi z ní vyždímalo maximum. Při klasickém využívání telefonu – tím je míněno brouzdání po internetu, hovory, občasné hraní her a sem tam nějakého to focení – se dostanete na dvoudenní výdrž.

Pokud však ze svého využívání telefonu lehce ustoupíte, tak vás Redmi 9 odmění i třemi dny. Naopak pokud telefonu dáte opravdová záhul, tak večer po celém dni doporučuji telefon píchnout do zásuvky.

V dřívějších letech Xiaomi, potažmo Redmi trpělo po stránce konektivity. Telefonům totiž chybělo NFC. U Redmi 9 se naštěstí chyba neopakuje a telefonem tak můžete platit. Celkově je zde konektivita na dobré úrovni. Nechybí Bluetooth 5.0 či již zmíněný infraport pro ovládání domácího elektra.

Jeden za všechny, všichni za jednoho

Kompletní docházka

  • Redmi 9 zde nasadilo hned čtveřici senzorů
  • V sestavě tedy nechybí hlavní, širokoúhlý, hloubkový ani makro snímač

Zprvu se může zdát, že Redmi 9 díky své početné sestavě bude ve své třídě vyčnívat. Zadní strana telefonu totiž hostí hlavní 13Mpx senzor se světelností f/2.2. Dále tu máme 8Mpx širokoúhlý se záběrem 118 stupňů a clonou objektivu f/2.2. Nechybí ani 5Mpx makro a 2Mpx hloubkový senzor se shodnou světelností f/2.4. Na první pohled to tak vypadá poměrně dobře. Při bližším pohledu na list specifikací je již ale jasné, že to možná až taková sláva nebude.

A taky nebyla. Hlavní senzor sice vyrábí poměrně použitelné fotografie, to však platí jen při dobrém osvětlení. V ideálních podmínkách tak snímku nechybí detail ani věrné barevné podání. S ubývajícím světlem jde ale kvalita dolů. Objevuje se šum, snímky jsou rozmazané, postrádají lepší detail a celkově působí fotky ploše – a to i při pevném držení. Pro nulové světlo tu navíc nemáme ani noční režim, a tak si asi umíte představit, že focení v noci rozhodně není předností telefonu.

O mnoho lepší to není ani se širokoúhlým objektivem. V noci to zkrátka není ono, a snímky postrádají potřebnou kvalitu. Pokud se však spokojíte s přiměřenou kvalitou, budete spokojeni. Lepší je to samozřejmě ve dne. Zamrzí absence automatického ostření, ale vzhledem k ceně se to dá pochopit. Samotné fotografie jsou následně dobré, takový standard v této třídě. Pozor jen na objekty na krajích snímků. Kvůli efektu rybího oka mohou být nepříjemně zdeformovány.

Jako další je zde makro, které má sloužit pro detailní fotografie. A skutečně tomu tak je. Pokud chcete fotografovat v detailu, tak doporučuji přepnout na makro režim. Ten dokáže z fotky vytáhnout co nejlepší detaily. Paradoxně je tak makro možná nejlepším snímačem z této čtveřice!

Jen přepnutí na ono makro je možná matoucí. Zatímco mezi režimy video, portrét, zpomalené video atd. přepínáte svajpnutím ve spodní části, tak makro musíte aktivovat v nastavení. Stejně jako například HDR. Poslední hloubkový senzor následně slouží pro portréty, které jsou svou kvalitou přijatelné.

Zatímco tedy fotoaparáty vesměs odpovídají ceně telefonu, tak s videem je to o něco horší. Můžete natáčet maximálně v rozlišení Full HD při 30 snímcích za vteřinu. Alespoň 60snímková frekvence by telefonu rozhodně slušela více. Výsledek následně odpovídá papírovým specifikacím.

Při dobrém osvětlení je to vcelku použitelné, s přibývající pozdní hodinou je to horší a horší. V noci již natáčení příliš nedoporučuji. Co telefonu dělá poměrně problém, je zaostření. Přesněji přeostření při prudkém pohybu telefonem. Ve výsledku tak video doporučuji jen v ideálních podmínkách, kdy je výsledek bez problému použitelný.

Jak fotí Redmi 9?

Ukázka: noční režim

Ukázka: video, Full HD, 30 FPS

Přes nedostatky k úspěchu

Na Redmi 9 se musí pohlížet jako na telefon, který má díky své ceně potenciál být skvěle prodávaným. Je to však dobře že se tento telefon bude prodávat jako rohlíky na krámě? V ceně za 4 tisíce nemůžete očekávat komplexní telefon bez kompromisů.

Chyby zkrátka u Redmi 9 nalezneme. Například ony zmiňované fotoaparáty zrovna neoplývají špičkovou kvalitou. Horší je to také s nadstavbou MIUI 11. Pominu-li design, jelikož jak se říká, sto lidí – sto chutí, tak optimalizace není nejlepší. Tohle by však mohl vyřešit Android 11 s nadstavbou MIUI 12, který by se s odstupem času měl podívat právě i na tento telefon.

A co klady? Těch je překvapivě dost! Asi největší výhodou telefonu je výdrž na jedno nabití. Díky velké baterce se nemusíte strachovat, že by vás telefon zradil v tom nejméně vhodném momentu. Neméně dobrý je také displej.

Na svou třídu se jedná o lehce nadprůměrný panel, díky kterému je konzumace obsahu příjemným zážitkem. Také celkové zpracování je i přes plastovou konstrukci na skvělé úrovni. Navíc záda telefonu jsou povrchově upravená a díky barevným variantám se také odlišíte od konkurence.

Suma sumárum, Redmi 9 je poměrně povedeným telefonem. Ve své třídě patří určitě k premiantům a je předurčen k úspěchu. Těžit rozhodně může z dobrého jména společnosti a taky z problémů konkurence jako je Huawei a Honor. Ty díky obchodní válce s USA momentálně zažívají úpadek, a tak cestě k úspěchu Redmi 9 nic nebrání.

Co na to konkurence?

Pokud vás i přesto Redmi 9 nezaujalo, tak neklesejte na mysli. Cenové rozpětí okolo pěti tisíci je doslova nabito mnoha telefony. Jen vybrat ten správný není nejlehčím úkolem. Konkurentem Redmi 9 tak můžou být například tyto telefony.

Třeba takový kolega ze stejné stáje – Redmi Note 8T (recenze). Jedná se sice o loňský kousek, na kvalitě to však neubírá. Přednosti telefonu jsou jasné. A tím je povedený 6,3palcový displej, 4 GB RAM, čtyři fotoaparáty a  neméně povedený design, sklo-kovová konstrukce nebo přítomnost NFC. Cenově pak vyjde podobně jako Redmi 9, záleží jestli zvolíte vyšší či nižší paměťovou variantu.

Za zvážení rozhodně stojí také Realme 6. Tedy telefon, který prosazuje podobnou politiku jako Xiaomi. Za příznivou cenu tu tak máme čtyři fotoaparáty, 4 300mAh baterii, 4 GB RAM, MediaTek Helio G90T nebo NFC. Hlavní chloubou je však 6,5palcový displej s 90Hz obnovovací frekvencí.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus kvalitní zpracování a líbivý designPlus vzhled a optimalizace MIUI 11
Plus displej a jeho zobrazovací schopnostiPlus nepřesvědčivý fotoaparát
Plus výdrž na jedno nabití
Plus přítomnost NFC pro bezkontaktní placení
Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Tomáš Rajnoch - Redaktor

Zajímám se o technologie všeho druhu. Mám rád ověřené produkty, ale i gadgety, které je potřeba teprve pořádně objevit. Kromě věnování se vychytávkám všeho druhu pracuji v elektrotechnickém zaměstnání. Ve volných chvílích rád sleduji fotbal a cestuji.


Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články