Recenze Motorola Moto G8 Plus: telefon, kterému nic nechybí
Největší humbuk okolo Motoroly byl bezesporu v době rozletu hloupých telefonů na přelomu tisíciletí. Od té doby jsme o ní více slyšeli až nyní díky futuristickému skládacímu modelu Razr. To ale neznamená, že tato firma dělá špatné chytré telefony. Sice nejsou tak vidět jako telefony jiných firem, ale čas od času nabídnou bezva vychytávky. Toho je důkazem i model Moto G8 Plus, který mě při testování dokázal překvapovat maličkostmi, jež nakonec dotvořily mé výsledné dojmy z telefonu.
Motorola Moto G8 Plus: specifikace
Konstrukce | plast, 158,35 x 75,83 x 9 mm, 188 g, odolnost proti padajícím kapkám |
---|---|
Displej | 6,3″, IPS LCD, 2280 x 1080 px, poměr stran 19:9, jemnost 400 ppi |
Operační systém | Android 9 Pie + funkce Moto (potvrzený Android 10) |
Procesor | 8jádrový, 2 GHz, Qualcomm Snapdragon 665 |
Paměť | 4 GB RAM, úložiště 64 GB, MicroSD slot (až 512 GB) |
Fotoaparát | trojitý (48 Mpx hlavní + 5 Mpx hloubkový + 16 Mpx akční širokoúhlá kamera 117°), clona f/1.7 + f/2.2 + f/2.2, akční kamera s elektronickou stabilizací, laserové ostření, duální LED blesk; přední 25 Mpx, clona f/2.0 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | dual SIM, Bluetooth 5.0, USB-C, Wi-Fi, GPS, NFC, 3,5mm jack, čtečka otisků, čtečka tváře, stereo reproduktory |
Baterie | 4 000 mAh, rychlonabíjení (18 W) |
Cena a dostupnost | 5 999 Kč, listopad 2019 |
Velikán s poctivou konstrukcí
Na první pohled G8 Plus nijak nevyčnívá z řady jiných chytrých placek. Přední strana je v příjemném poměru využita 6,3palcovým IPS displejem. I přes větší displej se však telefon v ruce drží opravdu příjemně. Nízká hmotnost ani s plastovými boky nezpůsobuje „levný” pocit z telefonu, nýbrž velmi solidní.
Záda telefonu vypadají přinejmenším zajímavě, za což může zejména barevný přechod. Jediná prodávaná modrá varianta plynule přechází ve velmi tmavě modrou až černou. Na pravém boku telefonu se pak nachází dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti a tlačítko pro zamykání obrazovky. Jejich umístění je ideální a pohodlnému nahmatání zamykacího tlačítka dopomáhá i jeho zdrsněný povrch.
Na zádech se dále nachází čtečka otisků prstů s logem Motoroly, jejíž skvělé umístění nelze ani slovy popsat. Při jakémkoliv úchopu jsem neměl problém čtečku spolehlivě nahmatat a na první pokus odemknout telefon. Čtečka funguje opravdu rychle, a to dokonce i při vlhkých či trochu zašpiněných prstech.
Vedle čtečky se pak nachází trojice fotoaparátů, která nápadně připomíná vlakové návěstidlo. Celý modul s čočkami naneštěstí nemálo vystupuje, takže bez obalu se vám G8 Plus bude neustále kolíbat na stole. Někoho by mohla zamrzet absence certifikace voděodolnosti, kterou se často pyšní i telefony nižších tříd, pokud ale s telefonem nebudete chodit do sprchy nebo se s ním potápět, nic by se mu stát nemělo.
V balení telefonu není nic neobvyklého, snad jen kromě průhledného silikonového krytu, který telefon spolehlivě chrání jak po hranách, tak i na zádech. Také zamezí nepříjemnému houpání mobilu na stole, způsobené vystouplými čočkami fotoaparátu. Nechybí nezbytná literatura v několika jazycích a nabíjecí kabel s adaptérem, který podporuje TurboPower, tedy rychlé dobíjení telefonu.
Displej, na který se krásně kouká
6,3palcový IPS displej s poměrem 19:9 je opravdový dlouhán, avšak – jak jsem již předesílal – užívání telefonu to neubližuje. Pozorovací úhly jsou výborné, jemnost 400 ppi je opravdu úžasná a na displej se prostě s radostí kouká. Díky tenkým rámečkům není tělo telefonu navíc nějak přerostlé. Na protější roh palcem sice nedosáhnete, ale to můžete nahradit zmenšeným režimem, který lze vyvolat jednoduchým gestem.
Roli v pohodlnosti držení hraje i přijatelná váha zařízení 188 gramů. Vypíchnout musím i čitelnost na přímém sluníčku, kdy na telefonu zůstává vše čitelné. Zobrazení černé sice není ideální, ale pokud nejste v absolutní tmě, tak to zas tolik nevadí.
Motorola nabízí několik funkcí, jež vám zpohodlní práci s displejem. Můžete si nastavit jakousi náhražku za always-on displej, jímž se pyšní většina telefonů s OLED technologií. Ten však u G8 Plus funguje jen tak napůl. Hlavním minusem je totiž to, že se při aktivaci rozsvítí všechny pixely po celé ploše zobrazovače.
Always-on se spouští při jakékoliv interakci s mobilem, ať už zmáčknutím libovolného tlačítka nebo pohnutím zařízení. Druhá možnost bohužel funguje až moc citlivě a displej se vám rozsvítí po každém sebemenším záškubu s telefonem. Pokud si tedy mobil položíte ve vlaku na stolek, počítejte s neustálým rozsvěcováním displeje – a tedy i rychlejším vybíjením baterky.
Plynulé prostředí a báječné Moto Mods
K prostředí telefonu moc výtek nemám. G8 Plus přichází z předinstalovaným Androidem 9, který je v telefonu v téměř čisté podobě, obohacen o několik gest a vychytávek přímo od Motoroly. Vše funguje velmi plynule a ani při vyšším počtu spuštěných aplikací se telefon nezadýchává.
Procesor Snapdragon 665 od Qualcommu společně se 4 GB RAM bez problémů zvládá všechny základní i mírně složitější úkony, včetně plynulého chodu herních titulů jako jsou Real Racing a podobně. Telefon je prodáván pouze v jediné paměťové variantě, a sice 64 GB. Tu lze naštěstí navýšit MicroSD kartou až na 512 GB. Na to, v jaké cenové kategorii se pohybujeme, si telefon při testování vedl prostě skvěle.
Rozhodně mnou nejvíce využívaná „bonusová” funkce od Motoroly byla zapínání svítilny pomocí dvojitého zatřesení s mobilem, jež funguje jak při zapnutém, tak i zhasnutém displeji. Ze začátku je nutno přijít správnému pohybu na kloub, jakmile si ale zvyknete, tak vše funguje spolehlivě a rychle. Mezi další šikovná gesta patří screenshot klepnutím třemi prsty, zapnutí režimu Nerušit otočením telefonu nebo probuzení telefonu jeho zvednutím.
Užitečná je i možnost stáhnout notifikační lištu přejetím po čtečce otisků prstů na zádech. Ovládání prostředí je primárně nastaveno na tři tlačítka u brady telefonu, lze si ale zvolit i ovládání celého systému jednoduchými gesty, která dobře znáte z jiných telefonů.
Dvoudenní výdrž? Může být
Moto G8 Plus je opravdový držák. 4 000mAh baterie mě velmi příjemně překvapila, až jsem si při testování odvykl dávat telefon každý večer na nabíječku. Dva dny běžného používání totiž nejsou vůbec žádný problém, při náročnějším používání vás telefon doprovodí minimálně do večera, kdy nějaká ta šťáva v akumulátoru stejně ještě zůstane.
Co potěší ještě víc je dodávaná rychlonabíječka, ta dokáže zařízení nabít ještě rychleji. Nutno ještě zmínit, že to vše je možné díky přítomnosti konektoru USB-C na spodní hraně telefonu a dodávanému 18W adaptéru. Bezdrátové nabíjení však v této cenové kategorii prakticky neexistuje.
Až moc hlasité reproduktory?
Stereo reproduktory ani v dnešní době nejsou zdaleka u telefonů standardem a jejich přítomnost vnímáme častěji spíše u vlajkových topmodelů. O to víc potěší, že G8 Plus je má. A tak stejně, jak jsem si je zamiloval, jsem je začal i nenávidět. Zvuk z nich je opravdu pěkný (na danou cenovou kategorii), stereo pomáhá prostorovému vnímání a je taky velmi, velmi hlasitý.
Zde je však ten kámen úrazu – více než nejvyšší stupeň hlasitosti asi většina z nás používá ten nejnižší stupeň, zejména při sledování videí v čas, kdy byste měli spát. I na tomto stupni hlasitosti však telefon hraje tak hlasitě, že není problém jej v jednu ráno slyšet i přes zavřené dveře. Za zmínku stojí ale fakt, že k telefonu lze připojit sluchátka pomocí 3,5mm jacku, což může situaci částečně kompenzovat.
Čtyři – tedy – tři průměrné fotoaparáty
Při testování jsem hodně slýchal větu „kolik to má foťáků!?“ A ačkoliv se může zdát, že jsou na těle čočky čtyři, ve skutečnosti jsou pouze tři. Nejvíce vás asi bude zajímat hlavní 48Mpx snímač, který slouží pro všechny základní úkony. Funguje na principu skládání čtyř pixelů do jednoho, což ve výsledku vytvoří 12Mpx fotografii. Ta je za dobrých světelných podmínek ostrá, jen občas až možná zbytečně přesaturovaná.
Pokud se jedná o noční focení, je zde k dispozici noční režim, který se mi ale spíše neosvědčil, pro focení fotek je totiž kvůli vysokému šumu nepoužitelný. Druhý 5Mpx fotoparát slouží pro portrétní snímky s rozmazaným pozadím. I ty bych hodnotil spíše průměrně.
Zajímavější čočkou je ale ta největší, kterou Motorola prezentuje jako akční kameru. Dokáže totiž zaznamenat dění v úhlu 117 stupňů a eliminovat roztřesení obrazu. Jméno „akční kamera” si fotoaparát vysloužil i pro styl nahrávání videa, kdy pro záznam videa na šířku se telefon drží na výšku.
Musím uznat, že na akční záběry je toto držení rozhodně mnohem pohodlnější a za tohle Motorole tleskám. Co však nechápu je to, proč s touto čočkou nejdou pořizovat širokoúhlé fotky. Popravdě mě to trochu zamrzelo a myslím, že to není nic, co by správná aktualizace nemohla spravit. Akční kamera dokáže natáčet Full HD videa se 60 snímky za sekundu, přičemž hlavní čočka zvládne i 4K, ale jen s 30 snímky za vteřinu.
Přední fotoaparát je jediný a nachází se v kapkovitém výřezu ve tvaru písmena „U“. Má rozlišení 25 Mpx a musím uznat, že fotí velmi pěkně. Při dobrých světelných podmínkách jsou selfies pěkně ostré a dokonce oproti hlavnímu snímači na zádech má příjemnější podání barev, které více odpovídá realitě. Ani ve tmě nejsou selfíčka úplně marná – a ačkoliv je na nich vidět šum, pořád jsou použitelná.
Jak fotí Motorola Moto G8 Plus?
Ukázka: noční režim – vypnutý (vlevo), zapnutý (vpravo)
Zlatý střed všeho
Motorola Moto G8 Plus pro mě byla opravdovým překvapením. Za přibližně 6 tisíc korun dostanete svižný smartphone, který vás provede i dvěma dny na jedno nabití a ještě s ním můžete pořizovat krásné fotky. Telefon hezky odráží filosofii, kterou se Motorola snaží vyznávat, a sice vyrábět poctivé telefony za lákavé ceny.
Při koupi G8 Plus totiž nedostanete sice to nejlepší, ale dostanete od všeho něco a když se tak zamyslím, tak mi na telefonu vlastně vůbec nic nechybí. Fotoaparát, displej i výkon by sice mohly být o něco lepší, to by však zase telefon musel být zařazen do jiné cenové kategorie.
A co konkurence?
Ve střední třídě je konkurenčních telefonů opravdu hodně, avšak vždy něco chybí. Jako nejvíce konkurenceschopný telefon jsem ale vybral Nokii 7.2, která má velmi podobné specifikace, až na procesor. Ten je v Nokii 7.2 Snapdragon 660.
Na druhou stranu vám finský výrobce nabízí program Android One, díky kterému máte na nějakou dobu zajištěné aktualizace mezi prvními. Nesmím opomenout ani Xiaomi Mi 9 Lite (recenze), jenž se pyšní o řadu vyšším procesorem a Super AMOLED displejem. Někoho by však mohla odradit nadstavba MIUI.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() |