Recenze OnePlus Nord: rozpačitý návrat ke kořenům

Tomáš Richter

OnePlus Nord je u nás oficiálně k mání od začátku srpna, a podle čínské společnosti jde o telefon, se kterým se hrdě vrací ke svým počátkům. Jak moc se to nakonec povedlo, to vám prozradí dnešní recenze!

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Doporučujeme: OnePlus Nord může být hitem! Chceme ho, tvrdí Češi

Čínskou společnost OnePlus nemá smysl dlouze představovat. Před sedmi lety víceméně ambiciózní startup se postupně vyprofiloval v prémiového výrobce. A že je o něm letos hodně slyšet. Po dubnovém představení vlajkových modelů OnePlus 8 a OnePlus 8 Pro má nyní firma další želízko v ohni.

Nedávno představený OnePlus Nord je novinkou střední třídy. Mělo by jít o perfektní průsečík skvělého uživatelského zážitku a rozumné ceny. OnePlus tvrdí, že jde o návrat k začátkům, kdy svět válcoval jejich „zabiják“ OnePlus One (recenze). Jenže Nord takový není. Jde bezpochyby o povedený telefon, ale výjimečný? Tak na to se společně podíváme.

OnePlus Nord: specifikace

Konstrukcesklo a plast, 158,3 × 73,3 × 8,2 mm, 184 g
Displej6,44″, Fluid AMOLED, 90 Hz, HDR10, 2400 × 1080 px, poměr stran 20:9, jemnost 408 ppi
Operační systémAndroid 10 + OxygenOS 10
Čipset8jádrový, 2,4 GHz, Qualcomm Snapdragon 765G
Paměť8/12 GB RAM, úložiště 128/256 GB (UFS 2.1), nemá slot na MicroSD
Fotoaparátčtyři (48 Mpx hlavní + 8 Mpx širokoúhlý 119° + 5 Mpx hloubkový + 2 Mpx makro), clona f/1.75 + f/2.25 + 2× f/2.4, OIS, EIS, umělá inteligence, duální LED; přední duální (32 Mpx hlavní + 8 Mpx širokoúhlý 105°), clona 2× f/2.45, EIS, umělá inteligence
LTE800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologiedual SIM, 5G, Bluetooth 5.1, NFC, GPS, USB-C, čtečka otisků v displeji, čtečka obličeje
Baterie4 115 mAh, rychlonabíjení 30 W
Cena a dostupnostod 10 999 Kč, srpen 2020

Obsah balení

  • telefon OnePlus Nord
  • jehla na SIM
  • 30W adaptér pro nabíjení
  • USB-A / USB-C kabel
  • čirý obal na telefon
  • technická brožurka a základní průvodce

Plastový krasavec

Zpracování telefonu

  • tělo OnePlus Nord je z plastu, přední a zadní sklo je Gorilla Glass 5
  • zpracování je špičkové a moderní

Po vybalení novinky z černé krabičky s azurovým prolisem uprostřed na vás vybafne poměrně velký moderní telefon. V mém případě šlo o modrou variantu Blue Marble v maximální možné konfiguraci s 256 GB vnitřní paměti a 12 GB RAM. Skleněný předek i zadek drží perfektně pohromadě, všechno lícuje, tady není co řešit.

Při prvním uchopení telefonu vás téměř okamžitě trkne, kde se šetřilo. Nord je totiž plasťák. Po chvilce, co ho držíte, citelně chybí ten pocit, který kov vždy spolehlivě vyvolá. Na atraktivitě to nijak neubírá, ale u smartphonu, který startuje na 11 tisících, ze sebe OnePlus mohlo vyždímat víc.

Uvnitř balení dále najdete obrovský 30W adaptér, datový + nabíjecí USB kabel, jehlu na SIM, průvodní dokumentaci a čirý silikonový obal, který precizně chrání i vystouplý zadní hlavní fotoaparát. V okamžiku, kdy ho na smartphone navléknete, vás skutečnost, že není kovový, přestane téměř okamžitě trápit.

Čelní straně dominuje displej s doslova titěrnými rámečky a dvojitým průstřelem pro selfie kameru. Na svrchní straně v předělu mezi rámem a obrazovkou se pak nachází protáhlý repráček na telefonování.

V horní polovině na pravé boční straně zařízení je umístěno tlačítko pro zapnutí/vypnutí a nad ním „alert slider“, který slouží k bleskovému přepínání profilů. Třeba tohle je věc, která se mi líbí moc a vůbec bych se nebránil jejímu rozšíření i na ostatní konkurenční smartphony. Na opačné levé straně už jen najdete kolébku hlasitosti.


Nord teď otáčím hlavou dolů. Úplně vlevo je šuplíček pro dual SIM (oba sloty jsou netradičně proti sobě – pozn. redakce), uprostřed USB-C konektor a vpravo je velká mřížka s mono reproduktorem. Celkově telefon sice perfektně padne do ruky, ale je kluzký až běda, takže použití krytu z balení se rozhodně nevyhýbejte. Stačí jen nepatrně šikmá plocha a velmi ochotně a rád se poroučí dolů.

Když je AMOLED pastvou pro oči

Odemykání obličejem je náladové

  • 2D sken tváře funguje bezvadně, za zhoršeného světla je náladový
  • nemá pokročilou biometrii, nepoužívejte ji jako jedinou možnost zabezpečení
  • funguje i při držení telefonu na šířku

Fluid AMOLED má úhlopříčku 6,44 palce a mimo zářivou barevnost také nabízí i 90Hz obnovovací frekvenci. Jak jsem už zmínil OnePlus jej osadilo duální portrétní kamerou, která se nachází v levém horním rohu. Ta nabízí nejen focení oblíbených selfies, ale i odemykání obličejem.

Samotnému panelu není příliš co vytknout. Jemnost 408 ppi? Asi by mi to vadilo, pokud bych se na něj díval ze vzdálenosti 15 centimetrů, kdyby mě menší rastr štval, ale kdo se tak na telefon dívá, že? Takže za mě pohoda. To, že jsou v případě AMOLEDů barvy přesaturované, není žádnou novinkou. Když pominu jejich často zpochybňovanou věrnost, nemám jim co vytknout. Jsou syté, na sluníčku jasné s velmi dobrými pozorovacími úhly.

Odezva i plynulost je vynikající. Jeho podání si navíc můžete upravit pomocí tří režimů v Nastavení -> Kalibrace obrazovky: živý, přirozený nebo pokročilý, který vám nabídne další dílčí nastavení; ať už je to barevný rozsah, sRGB, P3 Displej nebo studený/teplý odstín.

V displeji se také nachází třetí generace optické čtečky otisků prstů, která je opravdu blesková a přesná. Ale – a tohle určitě víte – stačí mít palec jen nepatrně mokrý nebo ušpiněný a nemáte šanci. Nezbude vám než se spolehnout na odemknutí obličejem nebo gestem.

Oxygen OS: Android dotažený k dokonalosti

Ovládání telefonu

  • tlačítka a gesta nabízí celou plejádu nejrůznějších nastavení
  • k dispozici máte klasickou navigační lištu nebo gesta

Jestli jsem se v mé minulé recenzi Motoroly One Fusion+ doslova rozplýval nad dokonale minimalistickým prostředím, které však ukázkově posouvá povedená a funkční Moto nadstavba minimálně o level výš, tak v případě Oxygen OS jsem doslova vrněl blahem. Ti z vás, kteří nějaký ten telefon od OnePlus mají nebo měli, asi tuší proč.

UI telefonu je dle mého názoru dotažené do nejmenších detailů. Není překombinované a nepřehledné. Je vidět, že tady někdo opravdu přemýšlel. Už jen možnost si v Launcheru doinstalovat ikony třetích stran osobně považuji za něco, co by měla být i jinde naprostá samozřejmost.

Orientace v prostředí

  • jde z mého pohledu o ideální spojení čistého Androidu a povedených fíčur navíc
  • v aplikaci Nastavení máte všechno jako na dlani

Aplikace Nastavení je intuitivní. Všechny položky jsou jednoduše a poměrně logicky seřazeny. Nestalo se mi, že bych něco někde musel dlouze hledat. Ani jednou jsem nepoužil políčko „Prohledat nastavení“, nebyl k tomu důvod. Veškerou konektivitu najdete v sekci Wifi a síť nebo Bluetooth, připojení zařízení. Cokoliv v souvislosti s obrazovkou najdete v nastavení Displeje, a tak bych mohl pokračovat.

U něj se jen na moment zastavím, protože perfektně vystihuje to, o čem celou dobu mluvím. Mimo už obehranou klasiku jako je doba nečinnosti, noční režim, režim čtení, velikost písma apod., máte pokročilé nastavení (kalibrace obrazovky, obnovovací frekvence, možnost skrýt přední fotoaparát do černé lišty), stavový řádek nebo ambientní displej.

Nejde o to, že oproti konkurenci OnePlus nabízí víc. To vůbec ne. Pointa je v tom, že prostředí v tomto provedení pamatuje jak na běžné, tak náročnější uživatele a k orientaci v systému opravdu nepotřebujete kompas ani buzolu.

A stejný princip platí i pro dedikované aplikace navíc. Jde o naprosté, přitom funkční minimum. Mimo těch od Googlu máte k dispozici appku komunitního fóra Community, OnePlus Swich pro rychlou migraci a zálohování všech vašich dat a pak snad ještě Fotoaparát a Galerie. Oproti ostatním nadstavbám jde OnePlus cestou nejmenšího odporu. Není potřeba zdvojovat něco, co už v systému je a spolehlivě funguje.

A pokud jde o gesta, tak i zde čínská společnost odvedla velmi dobrou práci. Neslouží jen k ovládání telefonu a téměř zprofanovanému pořízení screenshotu třemi prsty. Můžete s jejich pomocí třeba přehrávat hudbu nebo použít rychlá gesta, kdy na zhasnutém displeji nakreslíte písmeno a okamžitě se vám otevře přiřazená aplikace. Na všechny tyto věci si velmi rychle a rádi zvyknete.

Postřeh redaktora
Ihned po prvním spuštění vám naběhne aktualizace s červencovými bezpečnostními záplatami a dílčími opravami.

Dostatečný výkon v rytmu 5G

Osmijádrový Snapdragon 765G je spolehlivý a poměrně výkonný procesor. Přirovnal bych ho k velmi aktivnímu čtyřicátníkovi, který po třech ibuprofenech běhá po večerech jak kamzík. Jenže s rychle přibývajícími kilometry to občas bývá horší a horší. A to je přesně ono. Tento čipset aktuálně zvládne veškeré myslitelné aplikace, ale jestli si stejně povede i za dva, tři roky, to je otázka.

Jestliže nejste vášnivými hráči, na jeho limity i v budoucnu nejspíš jen stěží narazíte, ale pokud jimi jste, tak si nejsem jistý, jestli má smysl si tento telefon kupovat. A to už ani neumluvím o těch z vás, kteří jste odkojení na osmistovkových Snapdragonech. Dosažené hodnoty v testech AnTuTu, Geekbench a 3DMark patří zcela jasně do lepšího průměru, takže prozatím jsou moje obavy zřejmě zbytečné.

Nedalo mi to a na novinku jsem si nahodil osvědčené klasiky Call of Duty a PUBG. Mám pro vás dvě zprávy. Tou dobrou je, že u obou her OnePlus Nord dosahuje 100% snímkové stability. Tady je vidět, že nepotřebujete herní železo, abyste si dobře zahráli. A taky to trošku podkopává moji obavu, že procesor není nejsvižnější.

CoD hrajete v maximálních detailech s 60 FPS. Hratelnost je dobrá, jen se nemůžu zbavit pocitu, že odezva displeje na dotyk je při míření nebo střílení v pohybu o chloupek pomalejší. PUBG taky supr, ale zapomeňte na Smooth Graphics a Ultra HDR. Telefon to nepodporuje. A abych nezapomněl, hrajete jen se 40 FPS.

V telefonu máte rovněž k dispozici Game Space, který není nic jiného než hodně zjednodušená mutace herního módu. U vámi vybraných her dokáže výrazně navýšit výkon pouhým kliknutím nebo naopak vypnout otravné notifikace apod.

Baterie, zvuk a konektivita

Nabíjí se opravdu rychle

  • s 30 W počítejte s dobitím na 70 % za 30 minut
  • z 0 na 100% to telefonu trvá zhruba hodinu (v mém případě 65 minut)
  • nepodporuje bezdrátové dobíjení
  • počítejte se SOT 5 – 6 hodin

Baterie s kapacitou 4 115 mAh rozhodně není špatná a navíc se dobíjí opravdu rychle. Nord při běžném vytížení zvládne i dvoudenní provoz. Pokud mu ale šlápnete na krk, tj. internet, hodinka, dvě hraní, poslech hudby, atd., večer vám zůstane zhruba pětina akumulátoru. Dosaženou hodnotu můžete nepatrně zlepšit i díky Správě napájení (optimalizace výdrže, úsporný režim).

Přibalený adaptér, který by díky své velikosti mohl klidně napájet malou stodolu, dodává telefonu šťávu díky 30W Warp Charge velmi svižně, do plna ho nabijete zhruba do hodiny. Při nabíjení jsem naměřil teplotu telefonu kolem 38°C. Kvituji rychlost, která kompenzuje potřebu dobíjet bezdrátově. Přesto bych i tuto možnost uvítal. Tady je vidět, jak OnePlus nechce s novinkou kanibalizovat na své prémiové řadě.

Postřeh redaktora
Pokud patříte mezi energetické šetřílky, můžete si obnovovací frekvenci přepnout na klasických 60 hertzů. Je otázkou, jestli to kvůli maximálně 8% úspoře baterky má v rámci celodenního užívání vůbec smysl…

Zvuk? Spíš do počtu

Po plastovém rámu jde kvůli ceně o další ústupek. Audio stojí za pendrek a nepomáhá tomu ani Dirac Audio Tuner. A když k tomu připočtete mono reproduktor, který je spíš chcípáček, není vážně co slavit. Jde přesně o stejné zklamání, jaké jsem zažil u vlajkového Realme X50 Pro (recenze). Inu, rodinné svazky se nezapřou…

Ať si zvolíte kterýkoliv z dostupných scénářů (dynamický, film nebo hudba), zvuk vám do deseti sekund sroluje uši do hlavy. Středy jsou nevýrazné, výšky nepřesné a basy nedostatečné až zbytečné. Ještě že můžete využít bezdrátová sluchátka a spravit si náladu díky kodekům LDAC a aptX a profilu A2DP. Odzkoušeno na vlastních JBL Tune 220 TWS a poslech je pohodový.

Téměř prvotřídní konektivita

Je libo Bluetooth 5.1, NFC, 5G? Žádný problém. I když třeba na pořádné pokrytí sítěmi páté generace se zvláště u nás ještě načekáme. Určitě přijdou vhod i bezkontaktní platby, stejně jako poslední verze modrého zoubku, která zajistí ještě lepší bezdrátový přenos.

Dále zde máme VoLTE, VoWiFi – odzkoušeno, funguje perfektně. Za použitým standardem Wi-Fi 5 namísto aktuální šestky hledejte znovu snahu, jak ušetřit.

Skvělý foťák se dvěma zbytečnými objektivy

Pár postřehů na úvod:

  • fotoappka je velmi dobře navržená a intuitivní
  • všechny ovládací prvky a režimy máte ihned po ruce
  • softwarový processing je vynikající

Bez rozpaků jen rychle prolétnu aplikaci Fotoaparátu. Ta je navržena jednoduše a přehledně a k dispozici máte přehršel režimů jako Portét, Výřez, Zpomalený pohyb, Noční mód atd, a doslova po ruce máte vstup do galerie nebo možnost otočení na selfie kameru. Dalším překvapením je doslova blesková uzávěrka. Jen zaostříte a cvak! Prostě fotíte jak na běžícím pásu.

Selfie kamera není vůbec zlá

  • počítejte s omezenějším dynamickým rozsahem a hloubkou ostrosti

Přední 32Mpx selfie kamerka v kombu s 8Mpx širokáčem je umístěna v dvojprůstřelu v levém horním rohu displeje. Určitě potěší milovníky individuálních i hromadných autoportrétů. Výstupy nejsou špatné, ale s ohledem na rozlišení hlavního snímače nedosahují ideální ostrosti.

Vyčetl bych to spíše malinko nedotaženému softwaru, a to je chyba, kterou OnePlus dokáže určitě brzo opravit. Po nedávném karambolu na kole, vás ohledně selfie výjimečně odkážu na mini recenzi, kde vše podstatné rozebrali moji kolegové.

Čtyři fotoaparáty jsou hlavně marketing

Testovaná novinka už před premiérou lákala na čtyři zadní foťáky. Otázkou je, jestli tahle parta nezůstane skvělá pouze na papíře. Čtveřici dominuje hlavní 48Mpx senzor IMX586, který dodalo japonské Sony. Ten doplňuje 8Mpx širokoúhlý, dále 5Mpx hloubkový a nakonec 2Mpx makro snímač.

Ještě jsem se pořádně nepustil do focení a už mi v hlavě svítila první červená kontrolka. To 2Mpx makro, to je teda něco! Je sice skvělé, že při přiblížení fotoaparátu se vám tento režim sám nabízí, ale je k ničemu. Výsledné snímky nejsou ani za ideálních podmínek dostatečně detailní a prokreslené. A to samé platí i pro hloubkový, který hravě zastoupí umělá inteligence.

Hlavní foťák fotí naprosto skvěle

  • OnePlus Nord nemá teleobjektiv
  • spolehnout se musíte jen na digitální zoom

Z největšího objektivu od Sony lezou defaultně 12Mpx fotky. Ty mají široký dynamický rozsah a při ideálním světle opravdu vynikající detaily. I s použitým HDR si snímky uchovávají až působivou přirozenost, což je devízou výborné optimalizace a softwarového processingu. S tímto telefonem je i pro ty méně zdatné doslova radost fotit a za to OnePlus patří velký dík.

Menší výhrady mám ale k portrétnímu režimu. Stejně jako kolegové v minitestu i já u bokeh vidím až příliš vekou snahu se spoléhat hlavně na umělou inteligenci než na schopnosti samotného snímače.

S 8Mpx širokoúhlým fotoaparátem pořídíte vcelku povedené fotografie pouze se sluncem v zádech. Tehdy jsou detailní, mají velmi dobrý kontrast a o nějakém slévání barev na obloze si můžete nechat zdát. Čím méně světla máte k dispozici, tím hůř se širokáč i kvůli menšímu rozlišení chytá. Takové snímky jsou pak rozostřené, zašuměné nebo přepálené (zelená nebo červená barva).

Noční režim je povedený

  • výsledky jsou velice uspokojivé
  • s pomocí okolního světla (třeba lampa) dokáže pěkný noční snímek vykouzlit i širokáč

Noční snímky pořízené hlavním objektivem jsou velmi dobré. Snaha o redukci šumu pomocí softwarových hrátek je vidět a místy je to na detailech hodně znát, ale ve spoustě případů (i díky světelnému znečištění) dokáže tento foťák vyprodukovat krásné fotky. Logickou daní za to je, že jsou spíše do žluta, ale to je u těchto režimů bez možnosti další úpravy stará známá věc.

Tento mód funguje i na širokoúhlém senzoru, ale zde nejsou výsledky vůbec konzistentní. Můžete nafotit povedenou noční scénu stejně jako udělat něco, co okamžitě smažete. Pokud můžu poradit, opravdu je lepší se v noci spoléhat jen na hlavní snímač. A ti zkušenější z vás můžou přepnout na Pro mód a zkusit si pohrát třeba s manuálním zvednutím citlivosti apod. a také využít okolní zdroje světla.

4K video jen s 30 FPS

  • bohužel vyšší rychlost snímání ze 4K nevymáčknete

Pokud jde o video, tak novinka je schopná natáčet ve Full HD rozlišení při 30 a 60 FPS, potažmo ve 4K se 30 snímky za vteřinu. Pozor, toto neplatí pro širokáč. Ten zvládne jen 30 FPS. Pokud máte rádi zpomalená videa, zkuste Super Slow motion (Full HD, 240 FPS).

Snímky mají poměrně věrné barvy, výborný kontrast bez výrazného zašumění. Optická stabilizace obrazu funguje skvěle. Nezaznamenáte žádné trhaní, nežádoucí artefakty nebo pohupování v pohybu. Video je perfektně plynulé.

Jak fotí OnePlus Nord?

Ukázka: režim 48Mpx makro, klasické i 2Mpx makro

Ukázka: Noční režim klasika, širokáč a Pro mód

Ukázka: širokoúhlý režim

Ukázka: klasika, 2× a 5× digitální zoom

Ukázka: noční režim

Fotky v plném rozlišení plus spoustu dalších naleznete zde.

Ukázka: video, 4K – 30 FPS

Ukázka: video, Full HD – 60 FPS

Ukázka: noční video, Full HD – 60 FPS

Zabiják střední třídy? Ale kdeže!

OnePlus Nord je na první pohled po čertech dobrý telefon. Čínská společnost nám na zlatém podnosu servíruje všechny ty dobroty zabalené do hedvábného papíru s rozumnou cenovkou. Novinka navíc nabízí pěkný moderní design, a to, že je z plastu, může spousta zákazníků paradoxně přijmout s povděkem. Pokud vezmu v úvahu fakt, že většina uživatelů telefon záhy vloží do obalu, tak to vlastně takový hendikep být nemusí.

Horší je to s dalšími nedostatky, které někteří z vás přejdete se zaťatými zuby, anebo vůbec. Zmíním chybějící 3,5mm jack, infraport nebo FM rádio, nemožnost rozšíření úložiště pomocí MicroSD karty, skoro až tristní mono repráček, dva naprosto zbytečné foťáky, žádná zvýšená odolnost nebo podpora bezdrátového nabíjení.

Pokud se vám zdá, že jsem oproti jiným recenzím přísnější, tak vězte, že je to jen proto, že OnePlus hrdě hlásalo návrat k začátkům. Abych to upřesnil, vůbec mi nevadí „jen“ Snapdragon 765G, chválím příkladnou konektivitu i budoucí podporu 5G, dostatek RAM i solidní vnitřní paměť, povedený displej, prvotřídní nadstavbu i fotoaparát a vlastně i celkovou ergonomii. Jen jsem čekal víc.

A konkurence?

Na novinku perfektně sedí věta, že OnePlus Nord je jako jednooký mezi slepými.  Jeho nejbližším konkurentem je nepochybně Motorola Moto G 5G Plus, která sice nemá AMOLED a nejspíš se nepyšní takovou softwarovou podporou, ale má 3,5mm jack a větší baterii, FM rádio, podporuje externí karty, lepší makro foťák a stojí o tisíc korun méně.

Z dalších aktuálních telefonů mě napadá třeba Realme X50 5G (recenze), který sice vaší kapse ušetří dokonce 1 300 korun, ale taky není bez chyb. Má sice 120Hz panel, ale jen IPS LCD, zvuk má stejně slabý, fotky nekonzistentní a software občas hapruje, ale je prostě levnější. A zmiňovat Pixel 4a nebo iPhone SE (2020) (recenze), by mi přišlo hodně mimo. Proč? Vysvětlení najdete v našem nedávném samostatném článku.

Můj problém s OnePlus Nord je pouze v tom, a věřím, že někteří to vidíte stejně, že i když jde o velmi povedený kousek, jehož koupí chybu neuděláte, nejde o smartphone, který vyčnívá z davu.

Ti z vás, kteří jej máte a jste spokojení, moc vám to přeji. Mně spíš překvapuje to, že místo, abych v průběhu testování objevoval fíčury navíc, tak zjišťuji, že některé věci jsou jen šikovné marketingové lákadlo, které hodnotu telefonu sráží. OnePlus vyloženě nezklamalo, ale návrat ke kořenům se nekoná.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus displejPlus slabá reprodukce zvuku
Plus vzhledPlus 4K pouze se 30 FPS
Plus prostředíPlus nemá jack ani slot na paměťovku
Plus vynikající fotoaparátPlus chybí zvýšená odolnost
Plus budoucí podpora 5GPlus zbytečný makro snímač
Plus konektivitaPlus zbytečný hloubkový senzor
Plus dostatečný výkonPlus hodilo by se bezdrátové dobíjení
Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články