Realme na konci února vykročilo do nejvyšších pater a představilo svoji letošní vlajku Realme X50 Pro. Ta se pyšní plnou podporou 5G, papírově dobrými parametry nebo ultrarychlým dobíjením. Bude to však na konkurenci stačit? To vám prozradí naše dnešní recenze!
Tato čínská společnost není v našich končinách úplně neznámá. Jen za posledních šest měsíců vychrlila několik povedených telefonů za rozumnou cenu. Jenže to, co jsou recenzenti i uživatelé schopní prominout u smartphonů v nižší třídách, v té nejvyšší rozhodně neplatí. Pokud se totiž chcete poměřovat s těmi nejlepšími, měli byste být v jednom nebo několika ohledech dokonce lepší než oni.
Někteří výrobci si museli kvůli renomé cestičku na vrchol poctivě vyšlapat, jiní to neustáli a spadli tvrdě na zem. Účast mezi high-endovou smetánkou není rozhodně zadarmo a chyby se neodpouští. A také si nárokuje telefony s nekompromisní výbavou a mnohdy i cenou. Realme X50 Pro, který je u nás k mání od konce května, ambice má a nemalé.
Konstrukce | sklo a kov, 159 × 74,2 × 9,4 mm, 207 g |
---|---|
Displej | 6,44″, Super AMOLED, HDR10+, 90 Hz, 2400 × 1080 px, poměr stran 20:9, jemnost 409 ppi |
Operační systém | Android 10 + Realme UI 1.0 |
Čipset | 8jádrový, 2,84 GHz, Qualcomm Snapdragon 865 |
Paměť | 12 GB RAM, úložiště 256 GB (UFS 3.0), nemá microSD slot |
Fotoaparát | čtyři (64 Mpx hlavní + 8 Mpx širokoúhlý 119°/ultra makro + 12 Mpx teleobjektiv + 2 Mpx doplňkový), clona f/1.8 + f/2.3 + f/2.5 + f/2.4, EIS, 2x optický zoom, 5x hybridní bezztrátový zoom, duální LED blesk; přední duální (32 Mpx hlavní + 8Mpx širokoúhlý), clona f/2.5 + f/2.2, EIS |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | 5G, Dual SIM, Bluetooth 5.1, NFC, Wi-Fi, GPS, USB-C, čtečka otisků v displeji, čtečka tváře |
Baterie | 4 200 mAh, rychlonabíjení SuperDart Flash Charge 65 W |
Cena a dostupnost | 20 990 Kč, květen 2020 |
Po vybalení ze sytě žluté krabičky na vás vykoukne velká a nutno říct nenápadná uniformní placka. Skleněný předek i zadek drží perfektně pohromadě kovový rámeček. Řemeslné zpracování je, jak jinak, špičkové. Dál není potřeba nic dodávat. Tady Realme odvedlo kvalitní práci, ještě aby ne.
V krabičce dále najdete jehlu na SIM kartu, obrovskou nabíječku s podporou SuperDart Flash Charge, datový USB kabel a průsvitný silikonový obal, za což chválím. U něj se na moment zastavím. Díky tomu, že je o necelé dva milimetry tlustší, krásně schová nepatrně vystouplý zadní fotoaparát.
Ovládací tlačítka jsou umístěna v horní polovině rámečku po obou stranách. Vpravo se nachází tlačítko pro zapnutí/vypnutí, vlevo pak najdete kolébku pro ovládání hlasitosti. Celkově se mi u nich líbí jejich zdvih i pevnost. Mám však drobnou připomínku. Mně, pravákovi, toto rozložení upřímně moc nevyhovuje. Raději bych měl všechno napravo. Ale proti gustu…
Že nejde o lesklou křiklavou pouťovou atrakci pro náctileté si uvědomíte, když telefon otočíte na záda. Matné sklo, které se ukázkové přelévá do kovového rámečku vypadá skvěle. A pro mnou testovanou oranžovo-měděnou variantu to platí tuplem (telefon je dostupný i v zelené – pozn. redakce). Navíc pod různými pozorovacími úhly se barva efektně mění, nepřitahuje otisky, ale i tak smartphone v ruce klouže jako had.
Výše zmíněný kryt v tomto případě neposlouží jen jako estetický doplněk kvůli zarovnání hlavního foťáku, ale doslova jako nutnost. Na samotném spodku telefonu se nachází šuplíček na SIM, USB-C konektor a vpravo od něj mřížka s reproduktorem. Druhý se nachází na přední straně kousek na displejem. Nejde sice o klasické stereo, ale přesto dokáží hrát oba zároveň a velmi hlasitě.
Na první pohled vás u novinky zaujme velký 6,44palcový Full HD+ Super AMOLED s dvojitým průstřelem v levém horním rohu. V něm se nachází 32Mpx hlavní a 8Mpx širokoúhlá selfie kamerka. Ta nabízí nejen focení oblíbených selfies, ale i rychlé odemykání obličejem (nedoporučuji však jako jediný způsob zabezpečení).
Samotnému displeji není příliš co vytknout. Jemnost 409 ppi je v pohodě a lehce přesaturované barvy jsou jeho povahovým rysem; nejsou dokonale věrné, ale černá je opravdu černá a dívá se na to zatraceně dobře. Jsou syté, na sluníčku jasné s velmi dobrými pozorovacími úhly. Navíc má obnovovací frekvenci 90 Hertzů, takže jeho plynulost i odezva je ukázková.
Na vlajkové panely od Samsungu ale nemá. Naposledy jsem dělal recenzi telefonu Galaxy S20 a tady se Realme úplně nechytá. Nepolíbený uživatel si toho pravděpodobně nevšimne, ale je to rozdíl minimálně jedné třídy. Určitě se také hodí zmínit, že si můžete podání barev jednoduše upravit pomocí tří profilů: zářivého, jemného nebo živého. Celkově je však displej velmi povedený a ostudu nedělá.
V něm se také nachází třetí generace optické čtečky otisků prstů, která je velmi svižná a poměrně přesná. Menší problém nastane jen tehdy, pokud máte prsty hodně ušpiněné nebo mokré. Jinak je rychlá s téměř bleskovou odezvou 0,27 ms, a za těmi konvenčními o moc nezaostává.
Realme X50 Pro 5G běží na Androidu 10 s dubnovými bezpečnostními záplatami (!). Update mi přišel ihned po vybalení telefonu a prvním přihlášení. Upřímně? Čekal bych novější, protože už je červenec. V aktualizaci je pár důležitých změn, které stojí za pozornost: nově možnost natáčet 4K videa při 60 FPS nebo vylepšený foťák a několik dílčích nastavení.
V jednoduchosti je krása! Tento slogan měli pravděpodobně vývojáři Realme napsaný na papíře, který pak po deseti panácích oblíbené pálenky mao-tchaj skrčili a rozhodli se jít na to po svém. Hned zkraje řeknu, že jestli jsou mezi vámi bývalí majitelé telefonů od Huawei nebo Xiaomi, zbystřete! V těžkotonážní nadstavbě Realme UI se budete cítit jako doma.
Subjektivně je to totiž takový guláš obojího. Ale abyste to nepochopili špatně. Odezva prostředí je skvělá, možnosti široké, vychytávky navíc opravdu bodují (a že jich je!). Jenže orientace v systému je mnohdy na nervový kolaps.
Vepisování textu do vyhledávacího pole aplikace Nastavení se ze začátku nevyhnete. Pro ty z vás, kteří jste odkojení Samsungy, Nokiemi nebo Pixely, to platí dvojnásob. Po jednom, dvou dnech si ale na tu překombinovanost kategorií a podkategorií zvyknete a pak začnete objevovat nespočet přizpůsobení a fíčur, ze kterých vám doslova spadne brada.
Uvedu pár příkladů. Jen samotné Nastavení plochy silně připomíná možnosti appky Nova Launcher. V náhledech máte k dispozici přehršel tapet, widgetů, rychlosti animací přechodu, nejrůznější modifikace a styly ikon (tvary, zaoblení, zmenšení/zvětšení atd.) apod. V nastavení Displej a jas si aktivujete tmavý režim, ochranu očí, 90Hz mód, světelné efekty nebo zobrazení aplikací ve výřezu.
V Oznámeních a stavovém řádku si vybíráte podle toho, co chcete, nebo nechcete v notifikační liště vidět. V Nástrojích pro usnadnění si pro změnu nadefinujete chytrý boční panel s často používanými aplikacemi nebo navigační tlačítka pro pohyb v systému. S gesty je ovládání telefonu velmi intuitivní a je převzato z konkurenčního EMUI (včetně stažení a roztažení pomocí palce a ukazováčku).
Pokud jste však zvyklí na klasický panel se třemi piktogramy, žádný problém. Ve výše zmíněných Nástrojích si je můžete kdykoliv navolit. K dispozici máte tyto možnosti: virtuální tlačítka (klasické ovládání), gesta nebo gesta jedním prstem. Tady nemám co vytknout. Co se týče nativních aplikací, rozhodně nejsou na obtíž, ale dost často jde o zdvojení něčeho, co vám Google nabízí přímo v základu. A to samé se v podstatě dá říct i o kalendáři, fotkách apod.
Výkon je velké téma. Novinka se totiž chová jako nerozvážný mladistvý na techno párty až po jícen nadopovaný extází. Aktuální vlajkový procesor Snapdragon 865 spolu s 12 GB RAM a superrychlým 256GB úložištěm dává tušit, že tady bude pořádně horko. A taky že ano. V AnTuTu s přehledem nasbírala přes 601 000 bodů a momentálně jde o nejvýkonnější Android vůbec.
Stejně skvěle si tento kousek vedl v benchmarcích 3DMark a GeekBench. Protože v první řadě nejde o herní telefon, nevěnoval jsem testování takovou péči jako v případě Asusu ROG Phone 2 (recenze). Ale nebojte, nemíním použít obligátní větu “rozjedete na něm všechno”. Pár postřehů přece jen mám.
Zhruba dvě hodiny jsem strávil hraním oblíbených titulů PUBG a Call Of Duty Mobile. CoD hrajete v plném rozlišení s 60 FPS. Plynulost je prostě ukázková. Schválně se mě zeptejte na FPS stabilitu, potažmo frame drop. Za hodinu hraní jsem zaznamenal 100% stabilitu a z baterky si hra ukrojila zhruba 8 %. Za mě palec nahoru!
U PUBG byla situace stejná, ale s tím rozdílem, že nehrajete v maximálním Ultra HD rozlišení (pracuje se na optimalizaci) a s “jen” 40 FPS. Ale i tak bylo samotné hraní velice příjemným zážitkem. A abych nezapomněl, v telefonu máte k dispozici také Game Space (v appce Nastavení), který je hodně zjednodušenou mutací herního módu. U vámi vybraných her dokáže výrazně navýšit výkon pouhým kliknutím nebo naopak třeba vypnout otravné notifikace.
Baterie má dobrou kapacitu 4 200 mAh a když “nebudete tlačit na pilu”, zvládne i dvoudenní provoz. Při větším zatížení, jako je poslouchání oblíbené hudby při jízdě autem se zapnutou navigací (fixace je téměř okamžitá), pár hodinách na internetu a sociálních sítích nebo nějaké hodince hraní her, budete rádi, když vám zůstane zhruba 20 %, což je pořád v normě.
Díky neskutečně rychlému 65W dobíjení nabijete telefon za necelých 38 minut! Nebudu lhát. Tohle byl, vážení, naprostý fofr. Schválně se mrkněte na graf výše a obrázek si udělejte sami. Bohužel pro mě zcela nepochopitelně novinka nepodporuje bezdrátové dobíjení. Není to sice vyloženě “fail”, ale ústupek, jenž může některé uživatele spolehlivě odradit.
Často zmiňovaný SOT (Screen On Time – pozn. redakce) je tak nejspíš hudbou minulosti. Ale abych se z toho nevyzul tak snadno. Při střídmém používání se klidně dostanete i na 7, 8 hodin, pokud však dáte smartphonu pořádně zabrat, výsledná hodnota bude výrazně nižší.
Pětkový bluetooth, WiFi 6 a 5G. Zatímco první dva jsou standardem, z pohledu (ne)podpory sítí páté generace u nás (ve velmi omezeném rozsahu se v České republice spustí už v červenci) se zatím nedá mluvit o nějaké přidané hodnotě. Jiné je to s NFC, bez kterého se v dnešní době neobejde spousta uživatelů. Novinka ho má a platby např. přes Google Pay běží jako po másle.
A co zvuk? Vybalím to na vás rovnou. Je křišťálově podprůměrný. Už si ani nepamatuji, kdy jsem zažil takové zklamání. Toto se Realme moc nepovedlo a já jsem chvíli marně přemýšlel, kde se stala chyba. Zkuste si představit, že telefon umístíte do roury. Tu zakopete zhruba metr pod zem, a pak si pustíte nějakou písničku. Asi takto bych popsal tento velmi “nevšední zážitek”.
Napadá mě, jestli to nemá co dělat s nastavením Dolby Atmos, kterým se smartphone “pyšní”. Ať už zvolíte kterýkoliv profil, počáteční nadšení vystřídá skřípění zubů, a navíc tahle technologie nejde vůbec vypnout. Podání skoro plechového zvuku je místy až zoufalé. Oba repráčky jsou sice hlasité, všechna čest, ale to je všechno. Středy jsou nevýrazné a neprokreslené, výšky nepřesné a basy jsou pouze “do počtu”.
Od mobilních telefonů obecně nelze očekávat nějaký audio zázrak, možná až na pár čestných výjimek, ale takhle opravdu ne. Pokud si čas od času k vaření nebo nějaké práci pustíte pár skladeb na svém smartphonu, tady tvrdě narazíte. Jiné je to s telefonováním. To je čisté, hlasité a to samé platí i pro druhou stranu. Ohledně VoLTE a VoWiFi nemůžu sloužit. Obě služby mám u svého operátora aktivní, nicméně telefon si s nimi nerozumí.
Aplikace Fotoaparát je velmi přehledná. V horní liště najdete jen nejnutnější základ, tj. zapnutí/vypnutí blesku, nastavení poměru stran apod. V té dolní si pak volíte jednotlivé režim jako noční, fotografování, video nebo další, kde se např. nachází ultra makro, Pro focení, oblíbené Slow-mo (720p při max 960 FPS), panorama nebo skener textu.
Jak jsem zmínil v úvodu, přední 32Mpx selfie kamerka v kombu s 8Mpx širokáčem je umístěna v dvojprůstřelu v levém horním rohu displeje. Potěší milovníky jak individuálních, tak i hromadných selfies. Třešničkou na dortu je pak spousta zkrášlovacích filtrů a ozdůbek, takže pokud máte čas, chuť a náladu, se svými autoportréty si pěkně vyhrajete.
Oproti loňskému Realme X2 Pro (recenze) jsou změny v podstatě kosmetické a novinka používá téměř nachlup stejnou sestavu čtyř fotoaparátů. A i letos se Realme naprosto trestuhodně vykašlalo na optickou stabilizaci obrazu. Musí vám stačit jen elektronická, a to je vcelku problém, ale k tomu se ještě vrátím.
Větší 64Mpx objektiv, který využívá mezi výrobci oblíbeného pixel binningu kvůli získání většího množství světla a fotí snímky v defaultním rozlišení 16 megapixelů, dále doplňuje 12Mpx teleobjektiv s 2x optickým (plus 5x hybridním a 20x digitálním), zoomem bez ztráty ostrosti, 8Mpx ultraširokáč s možností makro snímků a jako poslední 2Mpx doplňkový senzor kvůli portrétům a bokeh.
V posledních několika dnech jsem čekal na sluníčko jak na smilování, abych zjistil, jaký je Realme X50 Pro fotograf. A znovu mám z telefonu spíše rozporuplné pocity. 64megapixelový foťák u mě zabodoval tak napůl a hned vysvětlím proč. Se sluncem v zádech se opravdu snaží. Snímky jsou relativně věrné, s výborným dynamickým rozsahem a na pohled velmi detailní.
Problém mám pouze s dvěma věcmi. Zaprvé, detaily zvláště směrem k rohům fotky se občas malinko slévají a při větším přiblížení to nevypadá zrovna dobře. A zadruhé je to přepal u zelené barvy (schválně pak mrkněte na fotku se dřevěnou rybou). A několikrát se mi stalo, že i za ideálních světelných podmínek byly fotografie mírně zašuměné nebo naopak přeostřené.
Obdobného výsledku docílíte i s 2x zoomem, kdy za dobrého světla není co řešit. Detaily nechybí a kontrast je ok. Kvůli pouze elektronické stabilizaci je však potřeba mít jistější úchop. 5x hybridní zoom je spíš “pro parádu”, ale svoji práci udělá. Je jasné, že díky takovému přiblížení prokreslení ubývá, ale občas se dá vykouzlit i velmi pěkný snímek.
20x digitální zoom ani nezkoušejte, je to spíš jen čmáranice, a navíc úplně rozostřená. Použití takového přiblížení by mělo snad smysl jen při jízdě autem a snaze zachytit nějakou zřetelnější informaci na bilboardu, ale to už vařím z vody.
Superširokoúhlý fotoaparát nefotí špatně, ale s 8 megapixely nečekejte zázrak. Fotky mají sice dobrý kontrast, ale postrádají ideální ostrost. Fotit s ním v podvečer je pak téměř za trest. A to platí i pro ultra makro, které je v kombu. Nepoužívejte ho. Fotografie jsou rozmazané, plochy se slévají a nepodaří se vám optimálně vypíchnout snímaný detail. To všechno hravě zvládnete s hlavním foťákem.
Focení v noci je hop nebo trop. Nabízí se použít noční režim. Jenže co mi pomůže rovnoměrné prosvětlení fotky, když je díky tomu zrnitá a zašuměná. Sice se AI snaží o sto šest, ale pokud vám můžu poradit, raději se spolehněte na nějakou lampu nebo jiný zdroj světla. Fotka bude tmavší, ale subjektivně lepší. Anebo použít blesk, který ji ale zase neprosvětlí rovnoměrně.
Pokud jde o video, tak novinka je schopná natáčet ve Full HD nebo 4K rozlišení při 60, potažmo 30 snímcích za vteřinu. Pozor, toto neplatí pro širokáč. Ten zvládne jen 30 FPS. Oblíbené “slow-mo” video pořídíte ve Full HD, s 960 FPS jen v HD rozlišení.
Snímky mají poměrně věrné barvy, výborný kontrast a téměř neznatelný šum. Jediným kamenem úrazu je stabilizace obrazu. Jak jsem několikrát zdůraznil, je pouze elektronická a na výsledku je to pak vidět. Pokud stojíte, video je naprosto plynulé. Jakmile se ale pohnete, snímek se začne automaticky pohupovat s vámi.
Fotky v plném rozlišení plus spoustu dalších naleznete zde.
Realme je relativně mladá a progresivní firma, která má dobré telefony střední třídy v malíčku. Jenže Realme X50 Pro 5G je vlajka a v tomto segmentu je naprosto minimální až téměř nulový prostor pro ústupky, kterých má novinka hned několik. Pozor, nejde ani tak o kompromisy jako o nedotaženosti!
Z výtek, které na adresu telefonu mám, je nemožnost rozšíření o MicroSD kartu, chybějící bezdrátové dobíjení nebo překombinované prostředí opravdu ten nejmenší problém. A se zaťatými zuby překousnu i fakt, že nemá 3,5mm jack (časy se mění, co naplat). Ale ten fotoaparát a zvuk, to je jasná facka zákazníkovi.
Na druhou stranu má bezprecedentní výkon, moderní vzhled, parádní rychlé nabíjení a podporu 5G, kterou ale u nás zatím neoceníme. Takže co? Z mého pohledu to Realme “vzalo zbytečně moc hrrr” a skočilo po hlavě rovnou mezi žraloky. Bohužel příliš brzo. Pokud chtějí přijít s vlajkou, musí jít o komplexní telefon a tím Realme X50 Pro prostě není.
Když si k tomu všemu dosadíte cenovku bezmála 21 tisíc korun, tak je to za ty prachy příliš drahý špás. To říkám narovinu. Kdyby stál o nějakých 6, 7 tisíc méně, asi bych některé věci přešel. Ale na kdyby se nehraje a já jsem tentokrát nekompromisní.
Naprosto záměrně se vyhnu všem postarším i aktuálním vlajkám jako je Google Pixel 4 (recenze), OnePlus 7T Pro, OnePlus 8 Pro, Xiaomi Mi 10 Pro (recenze), Galaxy S20 (recenze) apod., protože mezi ně nepatří. A stejně tak nepatří ani mezi herní telefony, kde ho zhruba za stejnou cenu s nepatrně slabším procesorem v mnoha aspektech drtí Asus ROG Phone 2 (recenze).
Je to možná paradox, ale nejbližším konkurentem je jeho předchůdce Realme X2 Pro (recenze). Má sice o polovinu menší úložiště, starší Snapdragon 855+ a “jen” 8GB RAM, ale stojí o 9 tisíc méně. Jenže i v cenové hladině kolem 12, 13 tisíc najdete několik dalších zajímavých telefonů, takže nejspíš musíte být fanda značky, abyste zůstali a nepřeběhli ke konkurenci.
A pak je tu ještě Poco F2 Pro od Xiaomi, který ve stejné konfiguraci stojí 16 490 korun a nabízí de facto to samé a navíc subjektivně i lépe vypadá, protože má čistý bezrámečkový displej s vysouvací selfie kamerkou. Sice jsem ho netestoval (recenzi připravujeme – pozn. redakce), ale už jen díky tomu, že je o pět tisíc levnější, má jednoznačně navrch.
Řeknu vám něco, co jsem ještě v žádné recenzi neřekl. Za celou tu dobu, co jsem telefon testoval, jsem si k němu nedokázal vytvořit nějaké pouto. A to se mně ještě nikdy nestalo. Netuším proč, ale je to tak. Kdybyste se mě navíc zeptali, jestli mi dává smysl za takový smartphone zaplatit 21 tisíc, odpovím bez okolků, že nemá. Ty peníze se dají utratit líp.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
Super AMOLED displej | cena |
90Hz obnovovací frekvence | průměrný fotoaparát |
precizní zpracování | 20x digitální zoom |
ultrarychlé dobíjení | nemá 3,5mm jack |
bezprecedentní výkon | bezdrátové dobíjení |
nemá zvýšenou odlonost | |
podprůměrný zvuk |
Realme na konci února vykročilo do nejvyšších pater a představilo svoji letošní vlajku Realme X50 Pro. Ta se pyšní plnou podporou 5G, papírově dobrými parametry nebo ultrarychlým dobíjením. Bude to však na konkurenci stačit? To vám prozradí naše dnešní recenze!
Všechny informace o telefonu Realme X50 Pro na jednom místě!
Tato čínská společnost není v našich končinách úplně neznámá. Jen za posledních šest měsíců vychrlila několik povedených telefonů za rozumnou cenu. Jenže to, co jsou recenzenti i uživatelé schopní prominout u smartphonů v nižší třídách, v té nejvyšší rozhodně neplatí. Pokud se totiž chcete poměřovat s těmi nejlepšími, měli byste být v jednom nebo několika ohledech dokonce lepší než oni.
Někteří výrobci si museli kvůli renomé cestičku na vrchol poctivě vyšlapat, jiní to neustáli a spadli tvrdě na zem. Účast mezi high-endovou smetánkou není rozhodně zadarmo a chyby se neodpouští. A také si nárokuje telefony s nekompromisní výbavou a mnohdy i cenou. Realme X50 Pro, který je u nás k mání od konce května, ambice má a nemalé.
Konstrukce | sklo a kov, 159 × 74,2 × 9,4 mm, 207 g |
---|---|
Displej | 6,44″, Super AMOLED, HDR10+, 90 Hz, 2400 × 1080 px, poměr stran 20:9, jemnost 409 ppi |
Operační systém | Android 10 + Realme UI 1.0 |
Čipset | 8jádrový, 2,84 GHz, Qualcomm Snapdragon 865 |
Paměť | 12 GB RAM, úložiště 256 GB (UFS 3.0), nemá microSD slot |
Fotoaparát | čtyři (64 Mpx hlavní + 8 Mpx širokoúhlý 119°/ultra makro + 12 Mpx teleobjektiv + 2 Mpx doplňkový), clona f/1.8 + f/2.3 + f/2.5 + f/2.4, EIS, 2x optický zoom, 5x hybridní bezztrátový zoom, duální LED blesk; přední duální (32 Mpx hlavní + 8Mpx širokoúhlý), clona f/2.5 + f/2.2, EIS |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | 5G, Dual SIM, Bluetooth 5.1, NFC, Wi-Fi, GPS, USB-C, čtečka otisků v displeji, čtečka tváře |
Baterie | 4 200 mAh, rychlonabíjení SuperDart Flash Charge 65 W |
Cena a dostupnost | 20 990 Kč, květen 2020 |
Po vybalení ze sytě žluté krabičky na vás vykoukne velká a nutno říct nenápadná uniformní placka. Skleněný předek i zadek drží perfektně pohromadě kovový rámeček. Řemeslné zpracování je, jak jinak, špičkové. Dál není potřeba nic dodávat. Tady Realme odvedlo kvalitní práci, ještě aby ne.
V krabičce dále najdete jehlu na SIM kartu, obrovskou nabíječku s podporou SuperDart Flash Charge, datový USB kabel a průsvitný silikonový obal, za což chválím. U něj se na moment zastavím. Díky tomu, že je o necelé dva milimetry tlustší, krásně schová nepatrně vystouplý zadní fotoaparát.
Ovládací tlačítka jsou umístěna v horní polovině rámečku po obou stranách. Vpravo se nachází tlačítko pro zapnutí/vypnutí, vlevo pak najdete kolébku pro ovládání hlasitosti. Celkově se mi u nich líbí jejich zdvih i pevnost. Mám však drobnou připomínku. Mně, pravákovi, toto rozložení upřímně moc nevyhovuje. Raději bych měl všechno napravo. Ale proti gustu…
Že nejde o lesklou křiklavou pouťovou atrakci pro náctileté si uvědomíte, když telefon otočíte na záda. Matné sklo, které se ukázkové přelévá do kovového rámečku vypadá skvěle. A pro mnou testovanou oranžovo-měděnou variantu to platí tuplem (telefon je dostupný i v zelené – pozn. redakce). Navíc pod různými pozorovacími úhly se barva efektně mění, nepřitahuje otisky, ale i tak smartphone v ruce klouže jako had.
Výše zmíněný kryt v tomto případě neposlouží jen jako estetický doplněk kvůli zarovnání hlavního foťáku, ale doslova jako nutnost. Na samotném spodku telefonu se nachází šuplíček na SIM, USB-C konektor a vpravo od něj mřížka s reproduktorem. Druhý se nachází na přední straně kousek na displejem. Nejde sice o klasické stereo, ale přesto dokáží hrát oba zároveň a velmi hlasitě.
Na první pohled vás u novinky zaujme velký 6,44palcový Full HD+ Super AMOLED s dvojitým průstřelem v levém horním rohu. V něm se nachází 32Mpx hlavní a 8Mpx širokoúhlá selfie kamerka. Ta nabízí nejen focení oblíbených selfies, ale i rychlé odemykání obličejem (nedoporučuji však jako jediný způsob zabezpečení).
Samotnému displeji není příliš co vytknout. Jemnost 409 ppi je v pohodě a lehce přesaturované barvy jsou jeho povahovým rysem; nejsou dokonale věrné, ale černá je opravdu černá a dívá se na to zatraceně dobře. Jsou syté, na sluníčku jasné s velmi dobrými pozorovacími úhly. Navíc má obnovovací frekvenci 90 Hertzů, takže jeho plynulost i odezva je ukázková.
Na vlajkové panely od Samsungu ale nemá. Naposledy jsem dělal recenzi telefonu Galaxy S20 a tady se Realme úplně nechytá. Nepolíbený uživatel si toho pravděpodobně nevšimne, ale je to rozdíl minimálně jedné třídy. Určitě se také hodí zmínit, že si můžete podání barev jednoduše upravit pomocí tří profilů: zářivého, jemného nebo živého. Celkově je však displej velmi povedený a ostudu nedělá.
V něm se také nachází třetí generace optické čtečky otisků prstů, která je velmi svižná a poměrně přesná. Menší problém nastane jen tehdy, pokud máte prsty hodně ušpiněné nebo mokré. Jinak je rychlá s téměř bleskovou odezvou 0,27 ms, a za těmi konvenčními o moc nezaostává.
Realme X50 Pro 5G běží na Androidu 10 s dubnovými bezpečnostními záplatami (!). Update mi přišel ihned po vybalení telefonu a prvním přihlášení. Upřímně? Čekal bych novější, protože už je červenec. V aktualizaci je pár důležitých změn, které stojí za pozornost: nově možnost natáčet 4K videa při 60 FPS nebo vylepšený foťák a několik dílčích nastavení.
V jednoduchosti je krása! Tento slogan měli pravděpodobně vývojáři Realme napsaný na papíře, který pak po deseti panácích oblíbené pálenky mao-tchaj skrčili a rozhodli se jít na to po svém. Hned zkraje řeknu, že jestli jsou mezi vámi bývalí majitelé telefonů od Huawei nebo Xiaomi, zbystřete! V těžkotonážní nadstavbě Realme UI se budete cítit jako doma.
Subjektivně je to totiž takový guláš obojího. Ale abyste to nepochopili špatně. Odezva prostředí je skvělá, možnosti široké, vychytávky navíc opravdu bodují (a že jich je!). Jenže orientace v systému je mnohdy na nervový kolaps.
Vepisování textu do vyhledávacího pole aplikace Nastavení se ze začátku nevyhnete. Pro ty z vás, kteří jste odkojení Samsungy, Nokiemi nebo Pixely, to platí dvojnásob. Po jednom, dvou dnech si ale na tu překombinovanost kategorií a podkategorií zvyknete a pak začnete objevovat nespočet přizpůsobení a fíčur, ze kterých vám doslova spadne brada.
Uvedu pár příkladů. Jen samotné Nastavení plochy silně připomíná možnosti appky Nova Launcher. V náhledech máte k dispozici přehršel tapet, widgetů, rychlosti animací přechodu, nejrůznější modifikace a styly ikon (tvary, zaoblení, zmenšení/zvětšení atd.) apod. V nastavení Displej a jas si aktivujete tmavý režim, ochranu očí, 90Hz mód, světelné efekty nebo zobrazení aplikací ve výřezu.
V Oznámeních a stavovém řádku si vybíráte podle toho, co chcete, nebo nechcete v notifikační liště vidět. V Nástrojích pro usnadnění si pro změnu nadefinujete chytrý boční panel s často používanými aplikacemi nebo navigační tlačítka pro pohyb v systému. S gesty je ovládání telefonu velmi intuitivní a je převzato z konkurenčního EMUI (včetně stažení a roztažení pomocí palce a ukazováčku).
Pokud jste však zvyklí na klasický panel se třemi piktogramy, žádný problém. Ve výše zmíněných Nástrojích si je můžete kdykoliv navolit. K dispozici máte tyto možnosti: virtuální tlačítka (klasické ovládání), gesta nebo gesta jedním prstem. Tady nemám co vytknout. Co se týče nativních aplikací, rozhodně nejsou na obtíž, ale dost často jde o zdvojení něčeho, co vám Google nabízí přímo v základu. A to samé se v podstatě dá říct i o kalendáři, fotkách apod.
Výkon je velké téma. Novinka se totiž chová jako nerozvážný mladistvý na techno párty až po jícen nadopovaný extází. Aktuální vlajkový procesor Snapdragon 865 spolu s 12 GB RAM a superrychlým 256GB úložištěm dává tušit, že tady bude pořádně horko. A taky že ano. V AnTuTu s přehledem nasbírala přes 601 000 bodů a momentálně jde o nejvýkonnější Android vůbec.
Stejně skvěle si tento kousek vedl v benchmarcích 3DMark a GeekBench. Protože v první řadě nejde o herní telefon, nevěnoval jsem testování takovou péči jako v případě Asusu ROG Phone 2 (recenze). Ale nebojte, nemíním použít obligátní větu “rozjedete na něm všechno”. Pár postřehů přece jen mám.
Zhruba dvě hodiny jsem strávil hraním oblíbených titulů PUBG a Call Of Duty Mobile. CoD hrajete v plném rozlišení s 60 FPS. Plynulost je prostě ukázková. Schválně se mě zeptejte na FPS stabilitu, potažmo frame drop. Za hodinu hraní jsem zaznamenal 100% stabilitu a z baterky si hra ukrojila zhruba 8 %. Za mě palec nahoru!
U PUBG byla situace stejná, ale s tím rozdílem, že nehrajete v maximálním Ultra HD rozlišení (pracuje se na optimalizaci) a s “jen” 40 FPS. Ale i tak bylo samotné hraní velice příjemným zážitkem. A abych nezapomněl, v telefonu máte k dispozici také Game Space (v appce Nastavení), který je hodně zjednodušenou mutací herního módu. U vámi vybraných her dokáže výrazně navýšit výkon pouhým kliknutím nebo naopak třeba vypnout otravné notifikace.
Baterie má dobrou kapacitu 4 200 mAh a když “nebudete tlačit na pilu”, zvládne i dvoudenní provoz. Při větším zatížení, jako je poslouchání oblíbené hudby při jízdě autem se zapnutou navigací (fixace je téměř okamžitá), pár hodinách na internetu a sociálních sítích nebo nějaké hodince hraní her, budete rádi, když vám zůstane zhruba 20 %, což je pořád v normě.
Díky neskutečně rychlému 65W dobíjení nabijete telefon za necelých 38 minut! Nebudu lhát. Tohle byl, vážení, naprostý fofr. Schválně se mrkněte na graf výše a obrázek si udělejte sami. Bohužel pro mě zcela nepochopitelně novinka nepodporuje bezdrátové dobíjení. Není to sice vyloženě “fail”, ale ústupek, jenž může některé uživatele spolehlivě odradit.
Často zmiňovaný SOT (Screen On Time – pozn. redakce) je tak nejspíš hudbou minulosti. Ale abych se z toho nevyzul tak snadno. Při střídmém používání se klidně dostanete i na 7, 8 hodin, pokud však dáte smartphonu pořádně zabrat, výsledná hodnota bude výrazně nižší.
Pětkový bluetooth, WiFi 6 a 5G. Zatímco první dva jsou standardem, z pohledu (ne)podpory sítí páté generace u nás (ve velmi omezeném rozsahu se v České republice spustí už v červenci) se zatím nedá mluvit o nějaké přidané hodnotě. Jiné je to s NFC, bez kterého se v dnešní době neobejde spousta uživatelů. Novinka ho má a platby např. přes Google Pay běží jako po másle.
A co zvuk? Vybalím to na vás rovnou. Je křišťálově podprůměrný. Už si ani nepamatuji, kdy jsem zažil takové zklamání. Toto se Realme moc nepovedlo a já jsem chvíli marně přemýšlel, kde se stala chyba. Zkuste si představit, že telefon umístíte do roury. Tu zakopete zhruba metr pod zem, a pak si pustíte nějakou písničku. Asi takto bych popsal tento velmi “nevšední zážitek”.
Napadá mě, jestli to nemá co dělat s nastavením Dolby Atmos, kterým se smartphone “pyšní”. Ať už zvolíte kterýkoliv profil, počáteční nadšení vystřídá skřípění zubů, a navíc tahle technologie nejde vůbec vypnout. Podání skoro plechového zvuku je místy až zoufalé. Oba repráčky jsou sice hlasité, všechna čest, ale to je všechno. Středy jsou nevýrazné a neprokreslené, výšky nepřesné a basy jsou pouze “do počtu”.
Od mobilních telefonů obecně nelze očekávat nějaký audio zázrak, možná až na pár čestných výjimek, ale takhle opravdu ne. Pokud si čas od času k vaření nebo nějaké práci pustíte pár skladeb na svém smartphonu, tady tvrdě narazíte. Jiné je to s telefonováním. To je čisté, hlasité a to samé platí i pro druhou stranu. Ohledně VoLTE a VoWiFi nemůžu sloužit. Obě služby mám u svého operátora aktivní, nicméně telefon si s nimi nerozumí.
Aplikace Fotoaparát je velmi přehledná. V horní liště najdete jen nejnutnější základ, tj. zapnutí/vypnutí blesku, nastavení poměru stran apod. V té dolní si pak volíte jednotlivé režim jako noční, fotografování, video nebo další, kde se např. nachází ultra makro, Pro focení, oblíbené Slow-mo (720p při max 960 FPS), panorama nebo skener textu.
Jak jsem zmínil v úvodu, přední 32Mpx selfie kamerka v kombu s 8Mpx širokáčem je umístěna v dvojprůstřelu v levém horním rohu displeje. Potěší milovníky jak individuálních, tak i hromadných selfies. Třešničkou na dortu je pak spousta zkrášlovacích filtrů a ozdůbek, takže pokud máte čas, chuť a náladu, se svými autoportréty si pěkně vyhrajete.
Oproti loňskému Realme X2 Pro (recenze) jsou změny v podstatě kosmetické a novinka používá téměř nachlup stejnou sestavu čtyř fotoaparátů. A i letos se Realme naprosto trestuhodně vykašlalo na optickou stabilizaci obrazu. Musí vám stačit jen elektronická, a to je vcelku problém, ale k tomu se ještě vrátím.
Větší 64Mpx objektiv, který využívá mezi výrobci oblíbeného pixel binningu kvůli získání většího množství světla a fotí snímky v defaultním rozlišení 16 megapixelů, dále doplňuje 12Mpx teleobjektiv s 2x optickým (plus 5x hybridním a 20x digitálním), zoomem bez ztráty ostrosti, 8Mpx ultraširokáč s možností makro snímků a jako poslední 2Mpx doplňkový senzor kvůli portrétům a bokeh.
V posledních několika dnech jsem čekal na sluníčko jak na smilování, abych zjistil, jaký je Realme X50 Pro fotograf. A znovu mám z telefonu spíše rozporuplné pocity. 64megapixelový foťák u mě zabodoval tak napůl a hned vysvětlím proč. Se sluncem v zádech se opravdu snaží. Snímky jsou relativně věrné, s výborným dynamickým rozsahem a na pohled velmi detailní.
Problém mám pouze s dvěma věcmi. Zaprvé, detaily zvláště směrem k rohům fotky se občas malinko slévají a při větším přiblížení to nevypadá zrovna dobře. A zadruhé je to přepal u zelené barvy (schválně pak mrkněte na fotku se dřevěnou rybou). A několikrát se mi stalo, že i za ideálních světelných podmínek byly fotografie mírně zašuměné nebo naopak přeostřené.
Obdobného výsledku docílíte i s 2x zoomem, kdy za dobrého světla není co řešit. Detaily nechybí a kontrast je ok. Kvůli pouze elektronické stabilizaci je však potřeba mít jistější úchop. 5x hybridní zoom je spíš “pro parádu”, ale svoji práci udělá. Je jasné, že díky takovému přiblížení prokreslení ubývá, ale občas se dá vykouzlit i velmi pěkný snímek.
20x digitální zoom ani nezkoušejte, je to spíš jen čmáranice, a navíc úplně rozostřená. Použití takového přiblížení by mělo snad smysl jen při jízdě autem a snaze zachytit nějakou zřetelnější informaci na bilboardu, ale to už vařím z vody.
Superširokoúhlý fotoaparát nefotí špatně, ale s 8 megapixely nečekejte zázrak. Fotky mají sice dobrý kontrast, ale postrádají ideální ostrost. Fotit s ním v podvečer je pak téměř za trest. A to platí i pro ultra makro, které je v kombu. Nepoužívejte ho. Fotografie jsou rozmazané, plochy se slévají a nepodaří se vám optimálně vypíchnout snímaný detail. To všechno hravě zvládnete s hlavním foťákem.
Focení v noci je hop nebo trop. Nabízí se použít noční režim. Jenže co mi pomůže rovnoměrné prosvětlení fotky, když je díky tomu zrnitá a zašuměná. Sice se AI snaží o sto šest, ale pokud vám můžu poradit, raději se spolehněte na nějakou lampu nebo jiný zdroj světla. Fotka bude tmavší, ale subjektivně lepší. Anebo použít blesk, který ji ale zase neprosvětlí rovnoměrně.
Pokud jde o video, tak novinka je schopná natáčet ve Full HD nebo 4K rozlišení při 60, potažmo 30 snímcích za vteřinu. Pozor, toto neplatí pro širokáč. Ten zvládne jen 30 FPS. Oblíbené “slow-mo” video pořídíte ve Full HD, s 960 FPS jen v HD rozlišení.
Snímky mají poměrně věrné barvy, výborný kontrast a téměř neznatelný šum. Jediným kamenem úrazu je stabilizace obrazu. Jak jsem několikrát zdůraznil, je pouze elektronická a na výsledku je to pak vidět. Pokud stojíte, video je naprosto plynulé. Jakmile se ale pohnete, snímek se začne automaticky pohupovat s vámi.
Fotky v plném rozlišení plus spoustu dalších naleznete zde.
Realme je relativně mladá a progresivní firma, která má dobré telefony střední třídy v malíčku. Jenže Realme X50 Pro 5G je vlajka a v tomto segmentu je naprosto minimální až téměř nulový prostor pro ústupky, kterých má novinka hned několik. Pozor, nejde ani tak o kompromisy jako o nedotaženosti!
Z výtek, které na adresu telefonu mám, je nemožnost rozšíření o MicroSD kartu, chybějící bezdrátové dobíjení nebo překombinované prostředí opravdu ten nejmenší problém. A se zaťatými zuby překousnu i fakt, že nemá 3,5mm jack (časy se mění, co naplat). Ale ten fotoaparát a zvuk, to je jasná facka zákazníkovi.
Na druhou stranu má bezprecedentní výkon, moderní vzhled, parádní rychlé nabíjení a podporu 5G, kterou ale u nás zatím neoceníme. Takže co? Z mého pohledu to Realme “vzalo zbytečně moc hrrr” a skočilo po hlavě rovnou mezi žraloky. Bohužel příliš brzo. Pokud chtějí přijít s vlajkou, musí jít o komplexní telefon a tím Realme X50 Pro prostě není.
Když si k tomu všemu dosadíte cenovku bezmála 21 tisíc korun, tak je to za ty prachy příliš drahý špás. To říkám narovinu. Kdyby stál o nějakých 6, 7 tisíc méně, asi bych některé věci přešel. Ale na kdyby se nehraje a já jsem tentokrát nekompromisní.
Naprosto záměrně se vyhnu všem postarším i aktuálním vlajkám jako je Google Pixel 4 (recenze), OnePlus 7T Pro, OnePlus 8 Pro, Xiaomi Mi 10 Pro (recenze), Galaxy S20 (recenze) apod., protože mezi ně nepatří. A stejně tak nepatří ani mezi herní telefony, kde ho zhruba za stejnou cenu s nepatrně slabším procesorem v mnoha aspektech drtí Asus ROG Phone 2 (recenze).
Je to možná paradox, ale nejbližším konkurentem je jeho předchůdce Realme X2 Pro (recenze). Má sice o polovinu menší úložiště, starší Snapdragon 855+ a “jen” 8GB RAM, ale stojí o 9 tisíc méně. Jenže i v cenové hladině kolem 12, 13 tisíc najdete několik dalších zajímavých telefonů, takže nejspíš musíte být fanda značky, abyste zůstali a nepřeběhli ke konkurenci.
A pak je tu ještě Poco F2 Pro od Xiaomi, který ve stejné konfiguraci stojí 16 490 korun a nabízí de facto to samé a navíc subjektivně i lépe vypadá, protože má čistý bezrámečkový displej s vysouvací selfie kamerkou. Sice jsem ho netestoval (recenzi připravujeme – pozn. redakce), ale už jen díky tomu, že je o pět tisíc levnější, má jednoznačně navrch.
Řeknu vám něco, co jsem ještě v žádné recenzi neřekl. Za celou tu dobu, co jsem telefon testoval, jsem si k němu nedokázal vytvořit nějaké pouto. A to se mně ještě nikdy nestalo. Netuším proč, ale je to tak. Kdybyste se mě navíc zeptali, jestli mi dává smysl za takový smartphone zaplatit 21 tisíc, odpovím bez okolků, že nemá. Ty peníze se dají utratit líp.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
Super AMOLED displej | cena |
90Hz obnovovací frekvence | průměrný fotoaparát |
precizní zpracování | 20x digitální zoom |
ultrarychlé dobíjení | nemá 3,5mm jack |
bezprecedentní výkon | bezdrátové dobíjení |
nemá zvýšenou odlonost | |
podprůměrný zvuk |