Společnost OnePlus nás na konci roku 2019 počastovala hned dvěma novými telefony: OnePlus 7T a OnePlus 7T Pro. Vzhledem k tomu, že druhý jmenovaný je jen půl roku starý OnePlus 7 Pro s novějším hardwarem, zaujal nás spíše model OnePlus 7T. Pojďme si jej v naší recenzi přiblížit a ukázat, v čem se OnePlus zase o kousek posunul statusu Nejlepší smartphone současnosti.
Sympatického výrobce OnePlus asi není třeba nějak obšírné představovat. Firma se narodila v Číně a tvoří pod křídly společnosti Oppo. Patrná je snaha zaujmout zákazníky především v Asii a Severní Americe, kde má silnější fanouškovskou základnu než třeba v Evropě. Námi testovaný OnePlus 7T je nový kousek s maximálním výkonem, poctivým trendy designem a také pořád celkem přijatelnou cenou. Ambice zůstávají každý půlrok stejné, v čem se ale OnePlus hmatatelně zlepšil?
Konstrukce | sklo a kov, 160,9 x 74,4 x 8,1, 190 g |
---|---|
Displej | 6,55″, Fluid AMOLED, HDR10+, 90 Hz, 2400 x 1080 px, poměr stran 20:9, jemnost 402 ppi |
Operační systém | Android 10 + OxygenOS 10 |
Procesor | 8jádrový, 2,96 GHz, Qualcomm Snapdragon 855+ |
Paměť | 8 GB RAM, úložiště 128 GB, nemá microSD slot |
Fotoaparát | trojitý (48 Mpx hlavní + 16 Mpx širokoúhlý 120° + 12 Mpx teleobjektiv), clona f/1.6 + f/2.2 + f/2.2, OIS, EIS, 2x optický zoom, duální LED blesk; přední 16 Mpx, clona f/2.0, EIS |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | Dual SIM, Bluetooth 5.0, NFC, Wi-Fi, GPS, USB-C, čtečka otisků v displeji, čtečka obličeje |
Baterie | 3 800 mAh, rychlonabíjení Warp Charge (30 W) |
Cena a dostupnost | 15 990 Kč, říjen 2019 |
Produkt můžete zakoupit na Alza.cz.
První překvapení si výrobce připravil okamžitě při pohledu na prodejní balení. To je totiž ohromné a zcela vystupuje z davu ostatních výrobců, kteří se až na výjimky snaží prodávat telefon v co nejmenším prodejním balení. Zato krabička od OnePlus 7T je velká a správně klubově červená, takže když si budete s takovým rudým blokem vykračovat po ulici, pohledů kolemjdoucích jistě neujdete.
Po vybalení na vás čeká neméně krásný stroj s oblázkovitým, ale přesto velmi tenkým tělem. Do naší redakce doputoval smartphone v gradientní modré, která je jedním slovem úžasná a dává všem výrobcům jasný signál: když chcete gradient, takhle to má vypadat! Navíc telefon je skutečně výrazný a kromě displeje s kapkovitým výřezem zaujme třeba i velkým kruhovým modulem pro trojitou soustavu fotoaparátů.
Záda jsou jak již bylo řečeno zaoblená, a tak telefon velmi dobře padne do ruky; tomu přispívá i notně protáhlý poměr stran 20:9. Hřbet telefonu je vyveden v matné povrchové úpravě, až vám to může přijít jako hliník. Jednoduchou technikou poklepání však zjistíte, že to není kov, ale sklo, opracované do tzv. mléčného skla, jak velí nejnovější trend. Krása na pohled. Jen pozor, kvůli matným zádům se může nezřídka stát, že vám telefon z držení vypadne. Klouže totiž dost a prakticky po všem; jistou záchranou tak může být lesklý kryt z měkkého plastu, který kromě dalších povinností najdete v onom obřím balení.
Zpracování jako takové je, jak už jste asi pochopili, na mistrné úrovni. U společnosti OnePlus, jak také jinak. Zkouškou zatlačení na prostředek zad se dozvíte, že pod sklem není žádné vakuum, a tabulka tak nijak nepruží. Kromě skla vzadu a vepředu je tu pak monolitická konstrukce z kovu, která drží skutečně pevně a ani silnější snaha o ohnutí telefonu neobstojí. Jednoduše dobrá práce.
Po stránce konektorů a ovládacích prvků se telefon nijak neodlišuje od nepsaných pravidel cenové roviny. Až tedy na jeden bod. Tím je hardwarový přepínač stavu, kdy si můžete jednoduchým přepnutím jezdce zvolit režim bez zvuků a vibrací, nebo jen s vibracemi ale bez zvuku, případně úplně hlasitý včetně vibrací. Podobná vychytávka se dnes už moc nevidí a to je škoda.
Vyjma toho je ale vše naprosto v pořádku. Zamykací tlačítko je ergonomicky napravo v místě palce, zato kolébka pro regulaci hlasitosti se přemístila nalevo. Dole je šuplíček pro dvě nanoSIMky, hlavní reproduktor (stereo telefon vykouzlí s pomocí sluchátka pro hovory) a nabíjecí vstup USB-C. Audiojack nehledejte, tomu už v této cenové relaci odzvonilo. Zrovna často nevidíme, aby měl telefon takto originální a přesto decentní a minimalistický vzhled. Jestli vás už unavují všechny ty stejné Samsungy a Huawei, zkuste OnePlus.
Stejně jak je perfektní zpracování a design telefonu, můžeme v tomto duchu pokračovat u obrazovky. Ta je pořádně velká, konkrétně 6,55 palců, a také bez rámečků. Boční rám není patrný vůbec, rovněž ten horní. Jedinými rušivými elementy jsou výřez ve tvaru kapky a decentní spodní rámeček, který ale kvůli jeho nepatrným rozměrům snad ani nemůžeme nazývat bradou.
Čeho si u telefonu všimnete okamžitě, je již prozrazený poměr 20:9. Díky tomu je telefon s displejem pěkně protáhlý a používá se přímo skvěle. Významným prvkem je také typ zobrazovače, který výrobce nazývá Fluid AMOLED. Displej je úplně jiný než OLED Retina u iPhonů, než OLED u Huawei telefonů a než Super AMOLED u smartphonů Samsung. Holt každý výrobce si OLED panel trochu upraví a je to jedině dobře.
OnePlus 7T má díky užití OLEDu skvělé pozorovací úhly, fantastickou vyváženost barev a textur. Podání černé je samozřejmě na fantastické úrovni, takže milovníci tmavého režimu si přijdou na své. Díky tomu přichází OnePlus také s osobitým podáním Always on, které můžete různě variovat a nastavovat, co na zhasnutém displeji chcete zobrazit. Dalším benefitem OLEDu je možnost implementace čtečky otisků prstů, která zde funguje výborně a není ji co vytknout. V tomto ohledu vnímáme zlepšení, protože první čtečku v displeji měl již rok starý OnePlus 6T (recenze) a pokrok je vážně patrný.
Nové telefony OnePlus jsou také jedny z prvních chytrých telefonů, které přichází na trh s Androidem 10. Průchod systémem je maximálně plynulý, za což vděčíme jednak vysokému výkonu, který zde zastává čipset Snapdragon 855+ (to nejlepší, co Qualcomm do mobilů dává), jednak dobře odladěnému systému a konečně i speciální 90Hz obnovovací frekvenci displeje.
Z této technologie se stal trend, který jen tak nepohasne a snad všechny velké značky přišly s oznámením, že jejich další vlajkový telefon přinese zvýšenou obnovovací frekvenci. Tuto funkci lze u OnePlus 7T standardně přepnout na klasiku v podobě 60 Hz, nativně je však zapnutý super flow 90 Hz. A vězte nebo ne, i bez přímého srovnání je to pořádně znát. Animace jsou bleskové a v objektivních očích se konečně smazává rozdíl mezi plynulostí Androidu a konkurenčního iOS. Za 90Hz displej bravo, tohle je budoucnost!
Zastavme se ale na moment u samotného systému. Android 10 přináší mnohá vylepšení, a tak jsme rádi, že OnePlus zvolil čistou iteraci, jen s trochou vlastních funkcí. Čínský výrobce tak kráčí podobnou cestou jako třeba Motorola, a to je jedině dobře. A co dalšího nový Android 10 přináší? Vylepšené nastavení soukromí, lepší zabezpečení, možnost nasdílet komukoliv QR kód pro připojení k Wi-Fi, propracovanější tmavý režim anebo konečně nová gesta.
Ano, Android 10 přináší konečně smysluplné ovládání gesty a to ocení především uživatelé, kteří dlouho používají čistý Android a ovládání Androidu 9 samozvanými “gesty” už jim lezlo na nervy. Přepracované ovládání je vlastně totéž, co známe od Applu, Xiaomi, Huawei a dalších. Potažením ze strany se vrátíte o krok zpět, potažením zespoda provedete návrat na domovskou obrazovku; k otevřeným aplikací se dostanete jednoduchým přitažením z dolní strany a krátkým podržením. Nic složitého, ale skvěle funkční a praktické.
Takový telefon, jakým je OnePlus 7T, který cílí na ty nejnáročnější uživatele, potřebuje pořádný hardware. A ne nadarmo se telefonům OnePlus přezdívá “zabijáci vlajkových lodí”. Vždyť čipsetem byl zvolen aktuálně nejvýkonnější z nejvýkonnějších – Qualcomm Snapdragon 855+. Ten se hodí hlavně při hraní her či provádění jiných graficky náročných úkonů. Pomocnou ruku mu v případě ovládání systému hodí 8GB RAM a také 128GB interní úložiště.
Tady možná mohl výrobce sáhnout i po vyšších konfiguracích, případně nabídnout zákazníkům možnost rozšířit paměť MicroSD kartou. To však není možné a uživatelé se budou muset spokojit s tím, co mají. Obvykle bych řekl, že je to dost a průměrný uživatel víc nepotřebuje. OnePlus 7T však není pro průměrné uživatele a někomu z cílové skupiny může být 128 GB málo. V takovém případě radím zkusit OnePlus 7T Pro, jenž má kapacitu rovnou 256 GB. To už se dá, ne?
Kde na to všechno bere takový silák energii, ptáte se? Odpovědí je celkem průměrná 3 800mAh baterie. Nic proti ničemu, telefon je sice dost velký, ale značně tenký a větší baterie už by mu přidávala na milimetrech. A i přesto, že se to asi nebude výrobci líbit, OnePlus 7T není v oblasti výdrže kdovíjaký Herkules.
Je to telefon, který budete nabíjet každý den, pěkně večer před ulehnutím do postele jej zapíchnete do nabíječky a ráno je z něj zase Jura. Nabíjení k tomu všemu probíhá silnou nabíječkou Warp Charge s 30W výkonem. Ale jestli máte zálibu v bezdrátovém nabíjení, tady opět – stejně jako zatím vždy u OnePlus – nepochodíte. Možná největší nedostatek telefonu totiž neskryje ani příjemná tloušťka 8 milimetrů. Cívku pro bezdrátové nabíjení tam holt měl výrobce vměstnat hlava nehlava. Inu, nestalo se.
Díky fotoaparátu má u mě čínský výrobce OnePlus neskrytě zarezervované místo. Nerad se opakuji, ale podobně jako u OnePlus 6T, i tady se mi nový OnePlus 7T jeví jako nejlepší fotomobil do 16 tisíc korun. I když konkurence je velmi dobrá, namátkou třeba Honor 20 Pro (recenze) nebo Huawei P30 (recenze), OnePlus 7T má jednu nespornou výhodu. Neztrácí zbytečně body na přepálené umělé inteligenci, která často fotky akorát tak kazí.
Poprvé se u telefonu OnePlus bez přídomku “Pro” objevuje trojitý fotoaparát a síla těchto tří čoček je více než znát. Přitom rozložení je více než klasické: hlavní 48Mpx snímač, kterému dopomáhá neméně schopný 12Mpx teleobjektiv s 2x bezztrátovým zoomem a také 16Mpx kamera pro fotky s širokým záběrem 120 stupňů.
Na fotoaparátu OnePlus 7T se mi nejvíce líbí to, že takový obraz, jaký vidíte na displeji před zmáčknutím spouště, se vám zobrazí i v galerii. Téměř nulový zásah umělé inteligence. OnePlus ji totiž vůbec nepotřebuje. Uživatelům dodává to, co chtějí – fotky ostré, do posledního detailu prokreslené a s věrnými a přirozenými barvami. A je docela jedno, jestli fotíte přírodu, portrét, interiér nebo selfíčka přední 16Mpx kamerou. Na fotkách prostě není žádný nežádoucí filtr.
A téměř to samé platí i u rozličných režimů. Širokoúhlé fotky působí až neuvěřitelně nativně a nežádoucí efekt rybího oka se častokrát vůbec nedostaví. Baví vás fotit makro? Klidně, to zvládá OnePlus 7T brilantně, stačí mu k tomu jen dostatek světla; v šeru nebo stínu pak makro snímky postrádají ostrost. Osobně se mi makro více líbilo u Redmi Note 8 Pro (recenze). OnePlus si ale zaslouží potlesk už jen pro to, že pro kvalitní makro nevyžaduje specializovaný senzor. Stačí teleobjektiv a velmi dobře navržený režim focení makro.
Parádní je i natáčení videí, kde OnePlus boří svou hlavní konkurenci – musíme totiž stále myslet na to, že je to telefon za 16 tisíc korun. Natáčet umí ve Full HD při 30 nebo 60 FPS a stejně tak v rozlišení 4K při 30 nebo až 60 FPS. A co víc, nezalekne se ani zpomaleného videa, které seká v rozlišení Full HD při plynulosti 240 snímků za sekundu, případně v nižším rozlišení HD, zato s 480snímkovou frekvencí. V obou případech jsou videa učiněnou parádou.
Na co jsme ještě zapomněli? Ano, často vyzdvihovaný noční režim, tedy focení za špatných světelných podmínek, potažmo v úplně tmě. A to je dobré rozdělovat. Jakmile totiž na objektiv fotoaparátu dopadá alespoň nějaké světlo, dokáže s ním telefon pracovat a rozmístit jej po celé scéně. Se zmenšujícím se zdrojem světla ale padá i kvalita fotek a začíná se objevovat šum a zamlženost. To samé v případě, kdy chcete noční fotkou zachytit pohyb. Tady nelze pochodit. A i když premiantem v tomto odvětví zůstává Pixel, iPhone nebo hlavně Huawei, za noční fotky z OnePlus 7T se rozhodně nebudete muset stydět.
Během testování OnePlus 7T jsem přišel na zajímavou teorii ohledně rozložení zákazníků trhu se smartphony. Existují totiž nároční uživatelé a nároční uživatelé. Někteří uživatelé si klidně koupí telefon od Huawei nebo Xiaomi, i přestože jejich nadstavba je vážně špatná, AI kazí fotky a telefon nepřináší žádná skutečná vylepšení; jen v mezích marketingu. Pak jsou tu ale druzí nároční uživatelé, kteří mnohem raději sáhnou po něčem jako je iPhone, Google Pixel, do jisté míry i high-endové telefony od Samsungu. Anebo právě OnePlus.
Takoví zákazníci jsou totiž v mých očích vyspělejší a nechtějí používat telefon, kvůli kterému musí dělat zbytečné ústupky. U OnePlus 7T jsou tyto ústupky také, i když jich je málo. Když ale vezmu do ruky Huawei P30 Pro a OnePlus 7T, přijde mi, že druhý jmenovaný telefon jakoby dříve dospěl. Android je čistý, bez balastu a harampádí, výkon je surový a fotoaparát takřka bez kompromisů. Všechno je tak nějak pořádnější, erudovanější a do značné míry i mnohem jednodušší.
A z tohoto důvodu bych OnePlus volil spíše než jiné telefony od Xiaomi, Huawei a bůhví koho ještě. Skutečně náročné publikum mi jistě porozumí. Nejnovější vlajka od OnePlus je zkrátka etalonem skvělého telefonu za dobré peníze, které vám nakonec nebude líto utratit, protože po několika týdnech, měsících, možná i letech zjistíte, že to byla velmi dobrá investice.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
originální design a perfektní zpracování | absence bezdrátového nabíjení |
extrémní výkon | chybí slot na paměťovou kartu |
velký 90Hz displej | spíše průměrná výdrž |
famózní fotoaparát i video | |
nejnovější Android 10 v čisté podobě | |
skvělá cena |
Společnost OnePlus nás na konci roku 2019 počastovala hned dvěma novými telefony: OnePlus 7T a OnePlus 7T Pro. Vzhledem k tomu, že druhý jmenovaný je jen půl roku starý OnePlus 7 Pro s novějším hardwarem, zaujal nás spíše model OnePlus 7T. Pojďme si jej v naší recenzi přiblížit a ukázat, v čem se OnePlus zase o kousek posunul statusu Nejlepší smartphone současnosti.
Sympatického výrobce OnePlus asi není třeba nějak obšírné představovat. Firma se narodila v Číně a tvoří pod křídly společnosti Oppo. Patrná je snaha zaujmout zákazníky především v Asii a Severní Americe, kde má silnější fanouškovskou základnu než třeba v Evropě. Námi testovaný OnePlus 7T je nový kousek s maximálním výkonem, poctivým trendy designem a také pořád celkem přijatelnou cenou. Ambice zůstávají každý půlrok stejné, v čem se ale OnePlus hmatatelně zlepšil?
Konstrukce | sklo a kov, 160,9 x 74,4 x 8,1, 190 g |
---|---|
Displej | 6,55″, Fluid AMOLED, HDR10+, 90 Hz, 2400 x 1080 px, poměr stran 20:9, jemnost 402 ppi |
Operační systém | Android 10 + OxygenOS 10 |
Procesor | 8jádrový, 2,96 GHz, Qualcomm Snapdragon 855+ |
Paměť | 8 GB RAM, úložiště 128 GB, nemá microSD slot |
Fotoaparát | trojitý (48 Mpx hlavní + 16 Mpx širokoúhlý 120° + 12 Mpx teleobjektiv), clona f/1.6 + f/2.2 + f/2.2, OIS, EIS, 2x optický zoom, duální LED blesk; přední 16 Mpx, clona f/2.0, EIS |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | Dual SIM, Bluetooth 5.0, NFC, Wi-Fi, GPS, USB-C, čtečka otisků v displeji, čtečka obličeje |
Baterie | 3 800 mAh, rychlonabíjení Warp Charge (30 W) |
Cena a dostupnost | 15 990 Kč, říjen 2019 |
Produkt můžete zakoupit na Alza.cz.
První překvapení si výrobce připravil okamžitě při pohledu na prodejní balení. To je totiž ohromné a zcela vystupuje z davu ostatních výrobců, kteří se až na výjimky snaží prodávat telefon v co nejmenším prodejním balení. Zato krabička od OnePlus 7T je velká a správně klubově červená, takže když si budete s takovým rudým blokem vykračovat po ulici, pohledů kolemjdoucích jistě neujdete.
Po vybalení na vás čeká neméně krásný stroj s oblázkovitým, ale přesto velmi tenkým tělem. Do naší redakce doputoval smartphone v gradientní modré, která je jedním slovem úžasná a dává všem výrobcům jasný signál: když chcete gradient, takhle to má vypadat! Navíc telefon je skutečně výrazný a kromě displeje s kapkovitým výřezem zaujme třeba i velkým kruhovým modulem pro trojitou soustavu fotoaparátů.
Záda jsou jak již bylo řečeno zaoblená, a tak telefon velmi dobře padne do ruky; tomu přispívá i notně protáhlý poměr stran 20:9. Hřbet telefonu je vyveden v matné povrchové úpravě, až vám to může přijít jako hliník. Jednoduchou technikou poklepání však zjistíte, že to není kov, ale sklo, opracované do tzv. mléčného skla, jak velí nejnovější trend. Krása na pohled. Jen pozor, kvůli matným zádům se může nezřídka stát, že vám telefon z držení vypadne. Klouže totiž dost a prakticky po všem; jistou záchranou tak může být lesklý kryt z měkkého plastu, který kromě dalších povinností najdete v onom obřím balení.
Zpracování jako takové je, jak už jste asi pochopili, na mistrné úrovni. U společnosti OnePlus, jak také jinak. Zkouškou zatlačení na prostředek zad se dozvíte, že pod sklem není žádné vakuum, a tabulka tak nijak nepruží. Kromě skla vzadu a vepředu je tu pak monolitická konstrukce z kovu, která drží skutečně pevně a ani silnější snaha o ohnutí telefonu neobstojí. Jednoduše dobrá práce.
Po stránce konektorů a ovládacích prvků se telefon nijak neodlišuje od nepsaných pravidel cenové roviny. Až tedy na jeden bod. Tím je hardwarový přepínač stavu, kdy si můžete jednoduchým přepnutím jezdce zvolit režim bez zvuků a vibrací, nebo jen s vibracemi ale bez zvuku, případně úplně hlasitý včetně vibrací. Podobná vychytávka se dnes už moc nevidí a to je škoda.
Vyjma toho je ale vše naprosto v pořádku. Zamykací tlačítko je ergonomicky napravo v místě palce, zato kolébka pro regulaci hlasitosti se přemístila nalevo. Dole je šuplíček pro dvě nanoSIMky, hlavní reproduktor (stereo telefon vykouzlí s pomocí sluchátka pro hovory) a nabíjecí vstup USB-C. Audiojack nehledejte, tomu už v této cenové relaci odzvonilo. Zrovna často nevidíme, aby měl telefon takto originální a přesto decentní a minimalistický vzhled. Jestli vás už unavují všechny ty stejné Samsungy a Huawei, zkuste OnePlus.
Stejně jak je perfektní zpracování a design telefonu, můžeme v tomto duchu pokračovat u obrazovky. Ta je pořádně velká, konkrétně 6,55 palců, a také bez rámečků. Boční rám není patrný vůbec, rovněž ten horní. Jedinými rušivými elementy jsou výřez ve tvaru kapky a decentní spodní rámeček, který ale kvůli jeho nepatrným rozměrům snad ani nemůžeme nazývat bradou.
Čeho si u telefonu všimnete okamžitě, je již prozrazený poměr 20:9. Díky tomu je telefon s displejem pěkně protáhlý a používá se přímo skvěle. Významným prvkem je také typ zobrazovače, který výrobce nazývá Fluid AMOLED. Displej je úplně jiný než OLED Retina u iPhonů, než OLED u Huawei telefonů a než Super AMOLED u smartphonů Samsung. Holt každý výrobce si OLED panel trochu upraví a je to jedině dobře.
OnePlus 7T má díky užití OLEDu skvělé pozorovací úhly, fantastickou vyváženost barev a textur. Podání černé je samozřejmě na fantastické úrovni, takže milovníci tmavého režimu si přijdou na své. Díky tomu přichází OnePlus také s osobitým podáním Always on, které můžete různě variovat a nastavovat, co na zhasnutém displeji chcete zobrazit. Dalším benefitem OLEDu je možnost implementace čtečky otisků prstů, která zde funguje výborně a není ji co vytknout. V tomto ohledu vnímáme zlepšení, protože první čtečku v displeji měl již rok starý OnePlus 6T (recenze) a pokrok je vážně patrný.
Nové telefony OnePlus jsou také jedny z prvních chytrých telefonů, které přichází na trh s Androidem 10. Průchod systémem je maximálně plynulý, za což vděčíme jednak vysokému výkonu, který zde zastává čipset Snapdragon 855+ (to nejlepší, co Qualcomm do mobilů dává), jednak dobře odladěnému systému a konečně i speciální 90Hz obnovovací frekvenci displeje.
Z této technologie se stal trend, který jen tak nepohasne a snad všechny velké značky přišly s oznámením, že jejich další vlajkový telefon přinese zvýšenou obnovovací frekvenci. Tuto funkci lze u OnePlus 7T standardně přepnout na klasiku v podobě 60 Hz, nativně je však zapnutý super flow 90 Hz. A vězte nebo ne, i bez přímého srovnání je to pořádně znát. Animace jsou bleskové a v objektivních očích se konečně smazává rozdíl mezi plynulostí Androidu a konkurenčního iOS. Za 90Hz displej bravo, tohle je budoucnost!
Zastavme se ale na moment u samotného systému. Android 10 přináší mnohá vylepšení, a tak jsme rádi, že OnePlus zvolil čistou iteraci, jen s trochou vlastních funkcí. Čínský výrobce tak kráčí podobnou cestou jako třeba Motorola, a to je jedině dobře. A co dalšího nový Android 10 přináší? Vylepšené nastavení soukromí, lepší zabezpečení, možnost nasdílet komukoliv QR kód pro připojení k Wi-Fi, propracovanější tmavý režim anebo konečně nová gesta.
Ano, Android 10 přináší konečně smysluplné ovládání gesty a to ocení především uživatelé, kteří dlouho používají čistý Android a ovládání Androidu 9 samozvanými “gesty” už jim lezlo na nervy. Přepracované ovládání je vlastně totéž, co známe od Applu, Xiaomi, Huawei a dalších. Potažením ze strany se vrátíte o krok zpět, potažením zespoda provedete návrat na domovskou obrazovku; k otevřeným aplikací se dostanete jednoduchým přitažením z dolní strany a krátkým podržením. Nic složitého, ale skvěle funkční a praktické.
Takový telefon, jakým je OnePlus 7T, který cílí na ty nejnáročnější uživatele, potřebuje pořádný hardware. A ne nadarmo se telefonům OnePlus přezdívá “zabijáci vlajkových lodí”. Vždyť čipsetem byl zvolen aktuálně nejvýkonnější z nejvýkonnějších – Qualcomm Snapdragon 855+. Ten se hodí hlavně při hraní her či provádění jiných graficky náročných úkonů. Pomocnou ruku mu v případě ovládání systému hodí 8GB RAM a také 128GB interní úložiště.
Tady možná mohl výrobce sáhnout i po vyšších konfiguracích, případně nabídnout zákazníkům možnost rozšířit paměť MicroSD kartou. To však není možné a uživatelé se budou muset spokojit s tím, co mají. Obvykle bych řekl, že je to dost a průměrný uživatel víc nepotřebuje. OnePlus 7T však není pro průměrné uživatele a někomu z cílové skupiny může být 128 GB málo. V takovém případě radím zkusit OnePlus 7T Pro, jenž má kapacitu rovnou 256 GB. To už se dá, ne?
Kde na to všechno bere takový silák energii, ptáte se? Odpovědí je celkem průměrná 3 800mAh baterie. Nic proti ničemu, telefon je sice dost velký, ale značně tenký a větší baterie už by mu přidávala na milimetrech. A i přesto, že se to asi nebude výrobci líbit, OnePlus 7T není v oblasti výdrže kdovíjaký Herkules.
Je to telefon, který budete nabíjet každý den, pěkně večer před ulehnutím do postele jej zapíchnete do nabíječky a ráno je z něj zase Jura. Nabíjení k tomu všemu probíhá silnou nabíječkou Warp Charge s 30W výkonem. Ale jestli máte zálibu v bezdrátovém nabíjení, tady opět – stejně jako zatím vždy u OnePlus – nepochodíte. Možná největší nedostatek telefonu totiž neskryje ani příjemná tloušťka 8 milimetrů. Cívku pro bezdrátové nabíjení tam holt měl výrobce vměstnat hlava nehlava. Inu, nestalo se.
Díky fotoaparátu má u mě čínský výrobce OnePlus neskrytě zarezervované místo. Nerad se opakuji, ale podobně jako u OnePlus 6T, i tady se mi nový OnePlus 7T jeví jako nejlepší fotomobil do 16 tisíc korun. I když konkurence je velmi dobrá, namátkou třeba Honor 20 Pro (recenze) nebo Huawei P30 (recenze), OnePlus 7T má jednu nespornou výhodu. Neztrácí zbytečně body na přepálené umělé inteligenci, která často fotky akorát tak kazí.
Poprvé se u telefonu OnePlus bez přídomku “Pro” objevuje trojitý fotoaparát a síla těchto tří čoček je více než znát. Přitom rozložení je více než klasické: hlavní 48Mpx snímač, kterému dopomáhá neméně schopný 12Mpx teleobjektiv s 2x bezztrátovým zoomem a také 16Mpx kamera pro fotky s širokým záběrem 120 stupňů.
Na fotoaparátu OnePlus 7T se mi nejvíce líbí to, že takový obraz, jaký vidíte na displeji před zmáčknutím spouště, se vám zobrazí i v galerii. Téměř nulový zásah umělé inteligence. OnePlus ji totiž vůbec nepotřebuje. Uživatelům dodává to, co chtějí – fotky ostré, do posledního detailu prokreslené a s věrnými a přirozenými barvami. A je docela jedno, jestli fotíte přírodu, portrét, interiér nebo selfíčka přední 16Mpx kamerou. Na fotkách prostě není žádný nežádoucí filtr.
A téměř to samé platí i u rozličných režimů. Širokoúhlé fotky působí až neuvěřitelně nativně a nežádoucí efekt rybího oka se častokrát vůbec nedostaví. Baví vás fotit makro? Klidně, to zvládá OnePlus 7T brilantně, stačí mu k tomu jen dostatek světla; v šeru nebo stínu pak makro snímky postrádají ostrost. Osobně se mi makro více líbilo u Redmi Note 8 Pro (recenze). OnePlus si ale zaslouží potlesk už jen pro to, že pro kvalitní makro nevyžaduje specializovaný senzor. Stačí teleobjektiv a velmi dobře navržený režim focení makro.
Parádní je i natáčení videí, kde OnePlus boří svou hlavní konkurenci – musíme totiž stále myslet na to, že je to telefon za 16 tisíc korun. Natáčet umí ve Full HD při 30 nebo 60 FPS a stejně tak v rozlišení 4K při 30 nebo až 60 FPS. A co víc, nezalekne se ani zpomaleného videa, které seká v rozlišení Full HD při plynulosti 240 snímků za sekundu, případně v nižším rozlišení HD, zato s 480snímkovou frekvencí. V obou případech jsou videa učiněnou parádou.
Na co jsme ještě zapomněli? Ano, často vyzdvihovaný noční režim, tedy focení za špatných světelných podmínek, potažmo v úplně tmě. A to je dobré rozdělovat. Jakmile totiž na objektiv fotoaparátu dopadá alespoň nějaké světlo, dokáže s ním telefon pracovat a rozmístit jej po celé scéně. Se zmenšujícím se zdrojem světla ale padá i kvalita fotek a začíná se objevovat šum a zamlženost. To samé v případě, kdy chcete noční fotkou zachytit pohyb. Tady nelze pochodit. A i když premiantem v tomto odvětví zůstává Pixel, iPhone nebo hlavně Huawei, za noční fotky z OnePlus 7T se rozhodně nebudete muset stydět.
Během testování OnePlus 7T jsem přišel na zajímavou teorii ohledně rozložení zákazníků trhu se smartphony. Existují totiž nároční uživatelé a nároční uživatelé. Někteří uživatelé si klidně koupí telefon od Huawei nebo Xiaomi, i přestože jejich nadstavba je vážně špatná, AI kazí fotky a telefon nepřináší žádná skutečná vylepšení; jen v mezích marketingu. Pak jsou tu ale druzí nároční uživatelé, kteří mnohem raději sáhnou po něčem jako je iPhone, Google Pixel, do jisté míry i high-endové telefony od Samsungu. Anebo právě OnePlus.
Takoví zákazníci jsou totiž v mých očích vyspělejší a nechtějí používat telefon, kvůli kterému musí dělat zbytečné ústupky. U OnePlus 7T jsou tyto ústupky také, i když jich je málo. Když ale vezmu do ruky Huawei P30 Pro a OnePlus 7T, přijde mi, že druhý jmenovaný telefon jakoby dříve dospěl. Android je čistý, bez balastu a harampádí, výkon je surový a fotoaparát takřka bez kompromisů. Všechno je tak nějak pořádnější, erudovanější a do značné míry i mnohem jednodušší.
A z tohoto důvodu bych OnePlus volil spíše než jiné telefony od Xiaomi, Huawei a bůhví koho ještě. Skutečně náročné publikum mi jistě porozumí. Nejnovější vlajka od OnePlus je zkrátka etalonem skvělého telefonu za dobré peníze, které vám nakonec nebude líto utratit, protože po několika týdnech, měsících, možná i letech zjistíte, že to byla velmi dobrá investice.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
originální design a perfektní zpracování | absence bezdrátového nabíjení |
extrémní výkon | chybí slot na paměťovou kartu |
velký 90Hz displej | spíše průměrná výdrž |
famózní fotoaparát i video | |
nejnovější Android 10 v čisté podobě | |
skvělá cena |