Recenze Samsung Galaxy Note 20 Ultra 5G: drahá sranda, která není k smíchu

Michal Maňák

Nebudu tajit, že mám sérii Note rád a že jsem se na novinku těšil jako malé dítě. Jako uživatel předchozí generace jsem se ale nevyhnul i skepsi – inovací není mnoho, zato cena je brutální. Zákonitě se tak musím ptát, jestli se vyplatí upgradovat, komu je Samsung Galaxy Note 20 Ultra určený a jestli se pod ním nezačíná trůn krále androidů povážlivě houpat.

To rozdělení je staré, jako řada Note sama. Ska kupuje mainstream, který se chce bavit, fotit, hrát hry a honosit se statusem vlastníka prémiového smartphonu. Galaxy Note se profiluje jako majetek pánů, co dělají byznys, pracují minimálně na burze a golf je pro ně plebejským sportem. Ve skutečnosti je toto rozdělení nesmyslné a pokud se mezi oběma telefony rozhodujete, poradím, podle jakých argumentů byste se měli rozhodovat.

Obsah balení

  • telefon Samsung Galaxy Note 20 Ultra
  • jehla na SIM
  • 25W adaptér pro nabíjení
  • oboustranný USB-C kabel
  • drátová špuntová sluchátka AKG s USB-C zakončením
  • technická brožurka a základní průvodce

Samsung Galaxy Note 20 Ultra: specifikace

Konstrukcesklo a kov, 164,8 × 77,2 × 8,1 mm, 208 g, zvýšená odolnost IP68
Displej6,9″, Dynamic AMOLED Infinity-O, HDR10+, 120 Hz, 3200 × 1440 px, 19,3:9, jemnost 508 ppi
Operační systémAndroid 10 + One UI 2.1
Čipset8jádrový, 2,75 GHz, Exynos 990
Paměť8/12 GB RAM, 256/512 GB úložiště (UFS 3.1), MicroSD karty (až 1 TB)
Fotoaparáttrojitý (108 Mpx hlavní + 12 Mpx širokoúhlý 120° + 12 Mpx teleobjektiv), clona f/1.8 + f/2.2 + f/3.0, OIS, umělá inteligence, zoom: 5× optický, až 50× digitální, LED blesk; přední 10 Mpx, f/2.2
LTE800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie5G, Bluetooth 5.0, USB-C, NFC, Wi-Fi 6, GPS, ultrasonická čtečka otisků v displeji, čtečka tváře, stereo reproduktory, stylus S Pen
Baterie4 500 mAh, rychlonabíjení 25 W, bezdrátové nabíjení 15 W, reverzní bezdrátové nabíjení 9 W
Cena a dostupnostod 35 990 Kč, srpen 2020

Hlavní změny oproti Galaxy Note 10+?

  • vyšší rozlišení fotoaparátu (108 Mpx vs. 12/16 Mpx)
  • přibyla podpora 8K videa
  • tlačítka se přesunula doprava, S Pen doleva
  • podpora 5G
  • chybí ToF senzor
  • snížila se max. rychlost nabíjení (25 W vs. 45 W)
  • baterie se zvětšila o 200 mAh
  • design

Na fotkách nádhera, v ruce kompromis

Na fotkách vypadá Galaxy Note 20 Ultra úchvatně. Displej je obrovský, rámečky miniaturní, tvary konzervativní, přísné, ale elegantní. Právě tyhle vlastnosti pro spoustu uživatelů způsobily, že koupili Note místo Galaxy S. Nedivím se jim, eska jsou sice elegantní oblázky, ale Note je zkrátka třída.

První reakce na osobní setkání je taková, jakou byste čekali: “To je obr!” Ovládání jednou rukou je celkem komplikované, byť ne nemožné, ale pokud byste neměli předchozí zkušenosti, stejně budete zaskočeni.

Jakmile se ale prsty rozběhnou po zařízení, zjistíte, že 70 % činností jednoručně zvládnete. Ultrazvuková čtečka otisků funguje velice rychle a je přesně v místě, kde ji palec intuitivně nahmatá. Palec zase zapadne mezi tlačítka vypínání (nebo asistenta Bixby) a ovládání hlasitosti, takže máte jistotu, že telefon držíte vždycky stejně.

Note 10 bylo vytýkáno, že se tlačítka nacházejí vlevo. Jaký to nesmysl, když většina populace jsou praváci! Subjektivně mi toto umístění nevadilo, v pohodě se na tlačítka dá dosáhnout ukazováčkem. Samsung tedy nářky recenzentů vyslyšel a připsal si bod za ergonomii.

A zároveň pokazil, co fungovalo dobře: S Pen přesunul do levého spodního rohu. V čem je problém? Představte si, že držíte telefon v pravé ruce a chcete stylus vytáhnout. Levou rukou to jde snadno, stačí cvaknout “propiskou” a nehtem ji vytáhnout. Jenže co dál, když nepíšete levačkou? Mě se nejvíc osvědčilo S Pen chytat do pusy. Není to hygienické, ale stoprocentně bezpečnější, než si Note přehazovat z ruky do ruky.

Zároveň si při manipulaci uvědomíte, že Note 20 vám na ruce spíš leží, než že byste ho drželi. Buď ho totiž sevřete z obou stran a pak palec nedosáhne do bližšího spodního rohu, nebo si mobil jen zapřete spodní hranou o malíček a v takovém případě se zase bojíte, kdy do vás někdo strčí a Note poletí k zemi.

Bohužel se situace nezlepší, ani když Note 20 Ultra položíte na stůl. V tu chvíli vám totiž dojde, jak obrovský je modul fotoaparátu. Samotný mobil je krásně tenký, ale výstupek foťáku přidává cca třetinu výšky! A zatímco u normálního telefonu byste to možná skousli, Note si o položení při kreslení vyloženě říká. Ani pouzdro situaci moc nezachrání – sice telefon dokáže stabilizovat, ale veškerý styl zařízení tím vyprchá a rozměry se ještě přifouknou.

Co dál o Notu říci? USB-C najdete uprostřed spodní strany, jiná fyzická rozhraní telefon nemá. Hlasitý reproduktor je hned vlevo vedle, sluchátko má uzoučkou štěrbinu nad displejem a poslouží i jako jeden ze stereo reproduktorů. Jinak jednolité plochy přerušuje jen pár otvorů pro mikrofony nebo hybridní slot na SIMky nebo paměťovou kartu.

Co se týče výběru barev, volit lze mezi klasickou černou a bronzovou, ležící na pomezí zlaté a růžové. Na rozdíl od originální “rose gold” však korejská mutace zvládne i označení za unisex. Body jí přidává i matné provedení, které nesbírá otisky prstů při každém kontaktu, byť je skutečně ze skla.

Na pomezí telefonu a tabletu

Jak už bylo řečeno, Samsung Galaxy Note 20 Ultra je pořádný obr. Aby ne, při úhlopříčce 6,9 palce by ani 100% vyplnění plochy obrazovkou nestačilo ke kompaktní velikosti. Sice se tenhle mini-tablet s využitím 91,7 % plochy do kapsy vejde, ale zdaleka ne do každé.

Čeho si při porovnání s předchůdcem okamžitě všimnete, je průstřel pro selfie kameru. Samotnému mi to zní trapně, ale její zmenšení o přibližně milimetr v průměru je znát, až bych tuto miniaturizaci popsal coby nejefektnější inovaci.

Dynamic AMOLED obrazovka se meziročně o kousek protáhla, nově má poměr stran 19,3:9, čemuž se přizpůsobilo i rozlišení na 3088 × 1440 pixelů. A tady vzniká další komplikace. Pohled na HDR10+ je impozantní, jemnější rozlišení má smysl. Jenže smysl má i vyšší obnovovací frekvence.

Note 20 Ultra zvládá framerate měnit nahoru i dolů, což se projevuje viditelně plynulejším překreslováním, či nižší spotřebou. Jenže adaptivní frekvenci lze aktivovat jen při Full HD+ rozlišení. A teď si vyberte: jemnější, nebo plynulejší obraz?

Chápu, že Samsung zohledňoval zvýšenou spotřebu vyšší frekvence obrazovky, ale bylo by hezké, kdyby volbu nechal na uživatelích. I opačný směr by totiž měl smysl – proč třeba nesnížit framerate na 30 Hz ve videu, nebo minimálních 11 Hz při úsporném režimu i při Quad HD+?

S vlastnostmi displeje se pojí i jeho odolnost a možnosti ochrany. Obrazovku kryje Gorilla Glass Victus, které by mělo být za použití magických rituálů odolnější vůči poškrábání i prasknutí zároveň. V tomto ohledu nezbývá, než věřit – upustit 36 tisíc na dlaždičky si netroufne ani recenzent.

Naopak, chcete telefon chránit před jakoukoli újmou. A tady narazíte. Z výroby nalepená fólie je poměrně měkká, takže se poškrábe třeba i o cvoček kalhot při vkládání do kapsy. Sklo zase zhoršuje kvalitu snímání čtečky otisků. Pak zbývají leda fólie tvrzené UV světlem a na jejich aplikaci si zase každý netroufne.

One UI 2.5 dělá z mobilu počítač

Galaxy Note 20 Ultra by zdaleka nebyl modlou manažerů, kdyby nepracoval s nástavbou One UI nad Androidem 10. Vlastně ani nemá moc smysl se bavit o verzi operačního systému. Za prvé proto, že Note 20 má přislíbené aktualizace na dlouho dopředu, za druhé proto, že i s bezpečnostními záplatami se Samsung hodně polepšil. A za třetí proto, že z čistého Androidu v “zápisníku” moc neuvidíte. A to je – věřte nebo ne – skvělá zpráva!

Začněme od funkčních modifikací. Za mě je jednoznačnou killer-feature možnost spustit jakoukoli aplikaci v plovoucím okně. Už čistý Android umožňuje rozdělit obrazovku, ale teprve s velikostí Notu a plynulým přizpůsobováním obsahu velikosti obrazovek se jedná o řešení blízké desktopovému multitaskingu. A to nemluvím o úpravách přes nástroj NiceLock, který umožňuje i paralelní běh více aplikací.

Užitečná je i boční nástrojová lišta. Ve verzi One UI 2.5 se oproti 2.1 naučila scrollovat, takže už nejste omezeni na 10 aplikací. Drobnost, ale potěší. Novinkou je i ovládání gesty v launcherech třetích stran.
Nejčastěji skloňovanou inovací je pak bezdrátový DeX, tedy nástroj umožňující po připojení k počítači nebo televizi pracovat s hardwarem telefonu jako se stolním počítačem.

Bohužel tady musím zchladit přílišná očekávání. Pokud jste si představovali, že si na PC nainstalujete oblužný program a všechno bude fungovat jako dřív, zklamu vás. Bezdrátově se Note 20 připojí jen k některým televizím, u počítače je kabel pořád ještě potřeba.

Velkých změn je tedy minimum, ale ani krása drobných vychytávek, které znáte ze starších Samsungů, pořád nebledne. Líbí se mi modifikovatelnost grafiky, ať už klasickými motivy, nebo přes Hex či NiceLock, zvýšení citlivosti displeje pro použití v rukavicích, přijetí hovoru přiložením k uchu nebo automatizace chování telefonu skrze Bixby Routines.

Dále zdvojení aplikací, odesílání SOS zpráv násobným stiskem vypínače, ovládání mobilu z počítače přes Link to Windows nebo Samsung Switch pro bezproblémovou migraci z jiného telefonu téže značky. Applisté se mi asi vysmějí, ale pokud se bavíme o integraci a ekosystému, v současném Samsungu vidím kvalitní konkurenci.

Jako světelný meč dnešních smartphonů

Dědečci dnešních chytrých telefonů používaly stylus jako jediný ovládací prvek. Z dnešního pohledu to byl středověký nástroj, takový železný meč. Nijak elegantní, ale funkční. Pak jsme přešli na kapacitní displeje a z prstů se staly střelné zbraně, kterými vyhráváme digitální bitvy. S Pen bych analogicky přirovnal k nástroji z dávných dob, který dospěl a absorboval moderní technologie.

Z některých recenzí se může zdát, že dotykové pero po prvním vyzkoušení nepustíte z ruky. Upřímně o tom pochybuju. Sám jsem stylus tahal z dobíjecí šachty tak jednou týdně, ale pokaždé to bylo za okolností, kdy byl komfort pera nenahraditelný.

Věřili byste, kolik webů nemá responzivní design? Kolik tabulek je na webu a displej se jim vejde jen osmina řádku? Jak často se používá nekonečný seznam HTTP odkazů, kdy trefit ten jeden je skoro nemožné? Kolikrát řekne obrázek víc, než stovky slov?

S Pen je ten argument, který maže rozdíl mezi mobilem a desktopem. Najednou screenshoty displeje jsou hračka, stejně jako jejich dokreslení a sdílení. Najednou si můžete čmárat do kalendáře, jako kdyby vám ležel na stole. Najednou nemusíte trasu popisovat jak pro robota Karla, ale načrtnete plánek. Najednou nemusíte hledat na webu obrázek pro ilustraci, ale sami si ji nakreslíte.

Zase ty, Exynosi?

Nebojte, nechci spouštět lavinu kritiky, jak je český zákazník ochuzený a že chceme Snapdragony. Ve světě je tolik nespravedlnosti, že nad tímhle se dá buď mávnout rukou, nebo objednat Note 20 v zahraničí.

Ano, Exynos 990 je pomalejší než Qualcomm Snapdragon 865+ u CPU o cca 10 % a v GPU přibližně o 40 %, pokud porovnávám čísla ze Speed Test G. Optikou běžného smrtelníka je to ale pořád špičkový procesor, jehož výkon vás ani v následujících letech nemusí trápit.

Největší daň za Exynos platíme v oblasti spotřeby, respektive hospodárnosti procesoru. U Exynosu 990 prostě část energie jde vždycky do tepla. Můžu sice porovnávat jen se Snapdragonem 855, ale i tam je rozdíl patrný – Exynos hřeje i při relativně malé zátěži, včetně obyčejného brouzdání po internetu. Naštěstí se ale nepotvrdily zkazky o pálících rukách při 8K videu, ani po sedmi minutách teplota dramaticky nestoupla.

Navýšení kapacity akumulátoru na 4 500 mAh je vlastně spíš nutnost, než bonus. Potenciál telefonu budete využívat rádi a často, po součtu všech vteřin se tak můžete divit, že na konci nikterak náročného dne telefon zahlásí 40 %. To znamená malou rezervu, pokud byste si protáhli večerku, ale na dva dny se nedostanete.

Leda byste aktivovali úsporný režim, snížili rozlišení, zredukovali framerate, minimalizovali bezdrátovou komunikaci, snížili jas, vypnuli geolokaci, nastavili tmavé téma, nebo zůstávali na Full HD při 60 Hz… Zkrátka udělali ze špičkového skoro-počítače obyčejný mobil, který si můžete pořídit za pětinovou cenu.
Naštěstí je možné telefon zase rychle probrat k životu.

S dodávanou 25W nabíječkou hodně udělá i pouhá čtvrthodinka, která postačí ke sprintu z nuly na třetinu. Za půl hodiny už jste bez mála na dvou třetinách a tempo nabíjení ztrácí Note 20 Ultra až v závěru, takže na 100 % si počkáte hodinu a deset minut. V takovém kontextu je mi úplně jedno, že si od předchůdce Note 20 Ultra 5G nepřevzal podporu 45W nabíjení. Druhou možností je nabíjet bezdrátově s výkonem 15 W, což se samozřejmě projeví i na nižší rychlosti.

O energii se můžete i podělit, což se bude hodit zvlášť v případě, kdy nosíte chytré hodinky Galaxy Watch 3 nebo Active. V takovém případě se Note 20 podělí o své zásoby výkonem 9 W. Výhodou je hlavně to, že když si zapomenete speciální nabíječku pro hodinky, nezůstanete na suchu a přes noc šťávu doplníte.

Nějaká záchranná desetiminutovka přes den ale nositelnou elektroniku nespasí – nabití posledních 34 % hodinek odhadl Note na 52 minut. Touto rychlostí byste se z nuly na sto dostali za dvě a půl hodiny, takže Wireless PowerShare plánujte spíš na noc.

Dlouhý, široký i bystrozraký

Jestli někde mezigeneračně Note 20 poskočil, je to zejména u schopností fotoaparátu. Samsung Galaxy Note 20 Ultra je v podstatě dvojče S20 Ultra (recenze), takže se změnami se vehementně šetřilo.
Nejdřív fakta a čísla: poslední Note používá trojici fotoaparátů v sestavě objektivu širokoúhlého, ultra-širokoúhlého a teleobjektivu.

Hlavní objektiv se světelností f/1.8 disponuje laserovým autofokusem, optickou stabilizací a rozlišením 108 Mpx, které lze plně využít při poměru stran 4:3. Sekundární, ultraširokoúhlý objektiv slouží k focení v záběru 120 stupňů, světelnost i rozlišení má nižší, 12 Mpx a f/2.2.

Trojici doplňuje periskopový teleobjektiv s pětinásobným zvětšením, rozlišením rovněž 12 Mpx a světelností f/3. I ten, díky bohu, ovládá optickou stabilizaci. Při spuštění fotoaplikace zjistíte, že toto trio vám dává moc fotit s přiblížením 0,5× až hypotetických 50×.

Výsledné fotky ale ukazují, že maximální zoom je spíše “nice to have”, v praxi i 20× je na hraně, byť si myslím, že od recenze S20 Ultra se kvalita zvedla. Pro vysokou šanci na pořízení zdařilé fotky už radši vsaďte na desetinásobný zoom, případně jemu blízkou hodnotu.

Co se týče kvality, v Notu dostanete jedno z nejlepších zařízení na trhu. Ale co horšího byste za ty peníze chtěli, že? Možná dokonalost? Je třeba mít na paměti, že i dvacítka je pořád telefon s fyzikálními a optickými limity.

Svádí to ho pokoušet, jestli dokáže na 20 metrů udělat detail sýkorky houpající se ve větru na stromě. Nezvládne to. Občas netrefí ani rychlý portrét v interiéru za pošmourného dne, když mu nedáte ani vteřinku na optimalizaci scény. Ale to jsou detaily, které by neměly zkazit jinak silné a hlavně stabilní výsledky.

Pochválit naopak musím míru detailu, ostrost i prokreslení scény. Mým oblíbeným testem je fotit trávu táhnoucí se do dálky, abych zjistil, kde udělá kamera čáru mezi popředím a pozadím. Note mi zlomyslné potěšení nedovolil. Sázkou na jistotu jsou detaily kytiček nebo venkovní scenérie, zdá se mi však, že při focení focení architektury si ani při aktivovaných optimalizacích fotoaparát nepohlídá kolinearitu. Ale to je zase jenom detail.

Patrně jste si všimli, že zatím nepadlo slovo o Time-of-Flight senzoru. Samsung Galaxy Note 20 Ultra ho už nemá. Je to škoda? Pokud jste geek, zamrzí to. Loňský model dokázal teoreticky nasnímat objekt hloubkovým snímačem a rovnou si ho připravit k tisku na 3D tiskárně. Novinka tohle neumí, spoléhá na méně inovativní, zato léty prověřený laserový autofokus.

Pokud vám jde čistě o fotky, neberte to jako hendikep. Oba telefony si dopomáhají softwarem, který je naučený na hledání lidských obličejů a možná pár dalších typů objektů. Zaměřit jakoukoli věc a následně ji vytáhnout ostře z rozmazaného pozadí neumí ani Note 10, ani 20. Oba se snaží, oba zachytí hlavní linie, ale výsledek je v obou případech hop, nebo trop. Nicméně na noční vidění na poslední generaci zapomeňte.

Teda tak trochu. Pokud chcete fotit v noci, máte naopak velkou šanci se zápisníkem od Samsungu uspět. Skoro se až zdráhám uvěřit, jak blízké si byly fotky soumraku za jasného dne a noci po deštivém večeru. Stačí pouliční osvětlení a je na co koukat, byť samozřejmě s prokreslením každého lístečku nejde počítat.

Silnou stránkou Samsungu je i video. Abych dlouho nezdržoval, páni inženýři měli už z minulosti pevné základy, prakticky tedy nebylo, co zkazit. Stabilizace za použití širokoúhlého objektivu funguje pořád skvěle, takže v mnoha případech ušetříte za gimbal. I když, vzhledem k ceně telefonu… Můžete si hrát s legráckami, jako je kreslení do nahrávaného videa, což je zvlášť s perem v ruce docela extrémní sport. Ale jde to! Nechybí zrychlení či zpomalení času, časosběr, profi režim zvládající i volbu, který mikrofon má být použitý jako primární.

A ani to není všechno. Možná budete chtít opustit stojaté vody momentek a selfíček a zkusíte třeba stopy světel aut v pohybu, nebo jednotlivé kroky vteřinovky na hodinkách. Normálně byste k tomu potřebovali stativ, protože čtyři vteřiny v ruce makro neudržíte. A note stačí na něco improvizovaně položit a o ovládání se postará S Pen? Že by to zvládla i časovaná spoušť, nebo ovládání hlasem. Máte pravdu, ale ten pocit…

Jak fotí Samsung Galaxy Note 20 Ultra?

Ukázka: noční režim

Ukázka: video, 4K, 60 FPS

Celé to má jednu chybu. Nebo dvě. Maximálně tři…

Když si Samsung Galaxy Note 20 Ultra 5G shrnu perspektivou recenzenta, jsem nadšený. Dostal se mi do spárů krásný telefon s nadupaným výkonem, na kterém můžu pracovat, se kterým i na kterém si můžu hrát, ať už vyloženě ve hrách, nebo jeho přizpůsobováním a laděním. Pero je skvělý bonus a Samsung ho umí náležitě využít. Pro mnohé největším argumentem bude foťák, který byť možná není nejlepší ze všech, pořád je radost ho používat a zkoušet, co dokáže…

To ostatně platí o celém telefonu. Note 20 toho umí tolik, že i po roce najdete fíčuru, o které jste doteď neměli ani páru. Vykouzlí to úsměv i pocit, že jste své peníze investovali dobře. Jenže peníze jsou začátkem konce celého smartphonu. Vlajkovky Samsungu nikdy nebyly z levného kraje, ale to, co letos tato značka předvádí, je na hranici vkusu.

Cena 36 tisíc korun by se možná dala s klackem v puse skousnout, kdyby telefon nebyl jen faceliftem loňského modelu. Samotného mě moc nenapadá, co by musel telefon umět, abych si z něj sednul na zadek. Možná kombinaci ToF a LiDARu? Sluchátkový jack i infraport? Dvě pera, abyste mohli s kamarádem hrát piškvorky? Skutečné infravidění?

Místo toho ale dostáváte jen vyšší výkon, lepší foťák, horší ergonomii a pořádně mastnou cenovku. Upgrade nedává smysl vůbec, pro přechod z Note 9 bych pochopení měl, ale dvakrát bych si rozmyslel, jestli raději zase rok nepočkat třeba na kameru integrovanou do displeje.

Suma sumárum, poměr výkonu a ceny je letos u Note 20 Ultra k pláči. Spojení pera a telefonu je super, čímž se Samsung efektivně zbavuje konkurence. Ať si je OnePlus 8 výkonnější, klidně ať Huawei P40 Pro (recenze) fotí lépe, ale Note má technologický monopol. A nechává si za něj nekřesťansky zaplatit.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus nadstavba One UIPlus cena
Plus výkon a optimalizacePlus ergonomie
Plus stylus S PenPlus výdrž
Plus miliarda funkcí a vylepšení
Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře


Nejnovější články