Recenze Xiaomi Mi 9T: stylovka na venek, dříč uvnitř

Existuje jen pár mobilů, které zaujmou na první pohled. K zaujetí je totiž třeba překvapení a dobrý nápad. Kde ho ale brát, mezi všemi dotykovými telefony, podobnými jak vejce vejci? Sám jsem si myslel, že už inovacím došel dech a vývoj se zastavil na mrtvém bodě. A pak přišlo Xiaomi Mi 9T a dokázalo opak.

Začalo to nenápadně. OnePlus 7 Pro (recenze) se ukázalo s vysouvací kamerkou. Tehdy jsem se šklebil, že na takové věcičce bych vysvětloval překlad slovíčka “gimmick”. Telefon se mi dostal do ruky a mně došlo, že vyskakovací oko kamery může fungovat stejně dobře, jako kdyby bylo napevno zabudované do rámečku.

Pořád to ale nebylo ono. OnePlus sice odvedlo dobrou práci, ale po stránce designu nepřekročilo limity současného designu. Prostě jen zaoblená placka s bezrámečkovým displejem. Pro Mi 9T platí totéž, ale rozdíl je obrovský, protože Xiaomi dalo aktuálním trendům směr. Co tím myslím? Minimalismus. Absolutní.

Xiaomi Mi 9T: specifikace

Konstrukce kov a sklo, vysouvací selfie modul, 156,7 x 74,3 x 8,8 mm, 191 g
Displej 6,39″, AMOLED, 2340 x 1080 px, poměr stran 19,5:9, jemnost 403 ppi
Operační systém Android 9 Pie + MIUI 10
Procesor 8 jádrový, 2,2 GHz, Qualcomm Snapdragon 730
Paměť 6 GB RAM, úložiště 64/128 GB, nemá microSD slot
Fotoaparát trojitý (48 Mpx hlavní + 13 Mpx širokoúhlý + 8 Mpx teleobjektiv), clona f/1.75 + f/2.5 + f/2.4, 2x optický zoom, duální LED blesk + přední 20 Mpx, clona f/2.2
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie Bluetooth 5.0, Wi-Fi, GPS, NFC, USB-C, 3,5mm jack, čtečka otisků v displeji, čtečka tváře
Baterie 4 000 mAh, rychlonabíjení (18 W)
Cena a dostupnost od 9 490 Kč, červen 2019

Za zapůjčení děkujeme e-shopu XM.cz, u kterého telefon zakoupíte.


Bez rámečků a bez výmluv

Mi 9T je první telefon, který nechal zmizet cokoli, co by mohlo rušit. Zaoblení? Pryč s ním! Výřezy? Odstranit! Rámečky? Zničit. Xiaomi jednoduše vzalo obdélník, zabrousilo pár hran a vyplnilo displejem. Tím finálním dotykem, který dovolil telefonu vystoupit z davu, je provedení krycího skla. Budete se divit, je rovné, čímž odporuje snad všemu, co se v posledních letech na trhu objevuje. I proto je neuvěřitelné, jak jinak vypadá telefon se zakřiveným sklem a rovným displejem – v prvním případě máte obyčejnou placku, ve druhém případě futuristický koncept, který všem tvrzením, že kompletně bezrámečkový telefon vyrobit nejde, ukazuje prostředníček.

V ostatních směrech už telefon tolik nevyčnívá. Tlačítka hlasitosti a vypínání tradičně hájí pravou stranu, spodek patří USB-C konektoru, šuplíku na dvě SIM karty a reproduktoru. Horní straně patří pop-up kamera vysouvaná motorkem a, světe div se, sluchátkový jack.


Sci-fi mohlo být inspirací i při hledání materiálu na zadní stranu. Plast by urazil, kov nudí, tak co sáhnout po imitaci karbonu? Jemné vzorkování je efektní a neokouká se tak rychle, jako olejové skvrny u Huaweie. Skleněný překryv je však pořád náchylný na sbírání otisků.

Drobným detailem podtrhujícím osobitost je i rozložení fotoaparátu. Hlavní kamera i duo doplňkových objektivů je v jedné linii. Potud klasika. Ale červené rámování je drobný detail, který zaujme. Prakticky zaměřené majitele zase potěší, že se telefon na stole skoro nehoupe, ač fotoaparát o milimetřík vyčnívá. Všechny tyto vlastnosti dělají z Xiaomi Mi 9T prémiové zařízení, ač cenovka, materiály ani výkon vrcholu nedosahují.

MIUI má svou hlavu, ale dospívá

Xiaomi se nikdy nehnalo za extrémy. Proto je logické, když se Quad HD nebo 4K pokusy nekonaly u vrcholné Mi 9 (recenze), nepotkáme se s nimi ani u odlehčeného Téčka. Zůstáváme tedy u klasického Full HD displeje, respektive jeho obdoby s prodlouženou delší hranou a poměrem stran 19,5:9. Výsledkem je rozlišení 2340 x 1080 pixelů, což při úhlopříčce 6,39” znamená jemnost 403 ppi. Zkrátka klasika.

Za pozornost tak stojí spíš podpora HDR, krycí sklo Corning Gorilla 5. generace a čtečka otisků integrovaná v AMOLED obrazovce. Používá běžnější, optickou technologii rozpoznání prstů. Bohužel musím konstatovat, že rychlostí nevyniká. Při každém pokusu o ověření identity majitele se přehraje krátká animace, která trvá odhadem půl vteřiny. Jenže Xiaomi si otisk přečte až na třetí, v lepších případech druhý pokus. Vteřinové odemykání sice není nic, co by bránilo pohodlnému používání, ale je to místo, kde má Mi 9T mezeru; alespoň oproti konkurenci.

Řekli byste si, že to nevadí, protože preferujete odemykání obličejem? Pak vás musím zklamat. Ověření obličeje je bleskové, ale zase čekáte, než se vysune kamera z těla. Její pohyb je sice efektně doprovázen podsvícením a charakteristickým zabzučením servomotorku, ale pořád by bylo lepší, kdyby se místo toho rychlost zdvojnásobila.

Poté, co telefon odemknete, vás čeká Android 9 Pie, respektive jeho upravená verze MIUI 10. Subjektivně si myslím, že rozdíl oproti předchozí verzi je obrovský. Grafika dospěla a ač k jednoduchosti čistého Androidu má pořád daleko, významně se u něj inspirovala. Prostředí je čistší, dospělejší a funkčnější.

Na druhou stranu musíte akceptovat, že se telefon chová jinak, než jste zvyklí. Asi největším šokem pro mě bylo zjištění, že notifikační ikony ve stavovém řádku jsou v defaultním nastavení vypnuté. Veteráni se budou cítit, jako doma, ale nováčci by si měli poctivě projít všechna menu nastavení.

Zároveň má MIUI i své výhody – třeba ovládání gesty, které ve spolupráci s rovnými okraji displeje ani nebrání použití pouzdra. Jen škoda, že tuto funkci Xiaomi nedomyslelo, takže u slov začínajících na P jsem se pravidelně vracel gestem o krok zpět.

V otázkách vylepšení bych byl přesto optimistou – výrobce se o aktualizace stará a doplnil třeba detekci uložení telefonu v kapse. Vzpomínám, jak u Mi Mix 3 (recenze) jste párkrát v kapse zavadili o čtečku otisků a už jste museli odemykat kódem. Teď už to nehrozí.

Ve výsledku si MIUI zachovává spoustu svých rysů a pořád bude vzbuzovat emoce, ale je evidentní, že se přibližuje tradičnějšímu pojetí, čímž se stává stravitelnější pro více a více lidí. U telefonu za cca 10 tisíc vás bude jistě zajímat i výkon a výdrž na nabití. Bohužel zde je nejvíc vidět, kde se šetřilo. Ačkoli osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 730 na frekvenci 2,2 GHz přišel na trh letos na jaře a ve značení mu chybí “jen stovka” k vrcholné řadě 800, výkonnostně ztrácí na loňský Snapdragon 845 přibližně čtvrtinu. Pořád je to ale výkonná bestie a Android na telefonu létá jak z praku.

Stejně tak i paměti není tolik, kolik by mohlo být. Ohledně RAMky se bát nemusíte, 6 GB je dost. Ale v interním úložišti zabere systém 8,5 GB, takže vám zbyde cca 55 GB u levnější varianty. Uberte z toho deset giga na aplikace hry a blížíte se do půlky rychleji, než je milé. Paměťovou kartu použít nemůžete – dvakrát proto zvažte, jestli nesáhnout raději po verzi se 128 GB v úložišti.

Technologicky je ale SD730 pořád moderní procesor – nechybí mu rychlé nabíjení Quick Charge 4.0+ s výkonem až 18 W (nabito máte za cca hodinu a 40 minut), podpora pro 4K HDR video nebo speciální jednotka pro umělou inteligenci. Energií ho živí poměrně objemná baterie o kapacitě 4 000 mAh, dosáhnout dvou dnů výdrže je proto hračka.

48 megapixelů je pozlátko kryjící skutečné zlato

Foťák je obrovským tahákem tohoto telefonu. 48 megapixelů, optický zoom, tři objektivy, to je něco! Zvlášť když Xiaomi dokazuje, že ve schopnostech kamery zvládne dotáhnout špičku. Na Mi 9T ale není třeba koukat jen jako na nositele superlativů a bombastických čísel, které s praxí nebudou mít nic společného. Naopak, telefon umí fotit tak dobře, že by si podobné promo klidně mohl odpustit. Například ony slavné fotky v rozlišení 48 Mpx zaberou klidně i 30 MB. Rozhodně za takovou spotřebu místa nestojí, byť detaily na nich zachycené se můžou hodit.

Naopak běžné rozlišení 12 Mpx (v případě poměru stran 16:9 jen 9 Mpx, pozn. redakce) s automatickým HDR a korekcí od umělé inteligence vypadá ve většině případů parádně. Zároveň je ale vidět, jakým způsobem AI funguje: je schopná detekovat základní scenérie a snímek podle nich přizpůsobit. Ideálním příkladem jsou kytky – Xiaomi vidí květ a rozkáže: “Saturujte barvy!” Takže i vedrem vysušená hluchavka vypadá, jak kdyby si ji hýčkali v botanické zahradě. Jakmile ale objekt nejde jednoduše zařadit, už sem tam vyleze drobná chybka. Jednou jsou to vybledlé barvy, podruhé třeba nádech do žluta, potřetí posun barev za umělého osvětlení… Fotografové jistě odhalí i další škobrtnutí, já bych raději zdůraznil, že v 90 % případů Xiaomi Mi 9T odvede dobrou práci.

Parádu udělá i vysunovací selfie kamera s rozlišením 20 Mpx, které samozřejmě nemůžou chybět filtry pro zkrášlení. V případě Xiaomi bych jim spíš říkal set plastického chirurga, protože vám umožňují zkorigovat velikost nosu, brady, očí, koutků úst, tváří… Možná má ale telefon v paměti zafixované spíš asiaty, nebo nerad přehání – na mě se změny projevily jen decentně. Naštěstí.

Jak fotí Xiaomi Mi 9T?

A video? Snad jen kdybyste chtěli 4K při 60 FPS, nepochodíte. Při třiceti snímcích za vteřinu si už devítka poradí, Full HD se bere jako samozřejmé a dvojnásob potěší nahrávání při 960 snímcích za vteřinu. Jisté omezení tu však je: v tomto režimu telefon začne extrémně zpomalený záběr snímat až v poslední čtvrtině nahrávacího okna, takže pokud se netrefíte, smůla. Zvlášť v momentech, kdy na něco čekáte, je velká pravděpodobnost, že místo efektního zpomalení vám záběr unikne během ukládání sekvence.

Jak natáčí video Xiaomi Mi 9T?

Zhodnocení: střední třída, co má šmrnc

Xiaomi udělalo něco, co se dnes moc nenosí. Připravilo mobil vyšší střední třídy, který dává smysl. Není to ani ochutnávka vlajkových lodí, ani navoněná nicka. Zároveň ale bude čelit nepřátelům z obou stran – dražším a výkonnějším z jedné strany a levnějším a ne tak slabším ze strany druhé.

Třeba konkurent z vlastní stáje Xiaomi Mi Mi 3 (recenze) je výkonnější, ale ač originální vzhledem, cool faktoru 9T nedosáhne. A baterie o kapacitě 3 200 mAh pro mnohé zájemce může znamenat dobrý důvod, proč nechtít výkon za každou cenu. To samé bych mohl říct o Mi 8 (recenze) nebo Black Shark (recenze). Hezký kousek, ale velký výřez se už nenosí.

Co Samsung Galaxy A9 (recenze)? Po stránce hardwaru fajn, ale už také není nejmladší a designem na Xiaomi Mi 9T díky širším rámečkům dost ztrácí. Zajímavým soupeřem by však mohl být Galaxy A70. Kromě drobné ztrátě ve výkonu má všechny zbraně, aby 9T zavařil. Softwarová nástavba Samsungu je hodně povedená a lepší světelnost fotoaparátů by mohla vyrovnat chybějící megapixely. Jiných konkurentů vlastně moc není. Xiaomi Mi 9 SE (recenze) je ten samý model, jen s kapkovitým výřezem. Ve stejné cenové hladině ležící Blackberry Key 2 LE je úplně jiná liga a Xperia XZ2 nebo iPhone 6s Plus už mají své lepší roky za sebou.

Nezbývá, než recenzi uzavřít. Asi jste pochopili, že Xiaomi Mi 9T je fešná stylovka, které ale nechybí nic z moderních technologií. Pokud oželíte voděodolnost nebo bezdrátové nabíjení, nenajdete mnoho důvodů, proč tenhle telefon vyřadit z užšího výběru. Možná “mobilní šlechta” ohrne nos kvůli procesoru, ale věřte, že ochudí sami sebe. Tenhle smartphone se totiž povedl.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
výborný fotoaparát ovládání gesty by chtělo lépe odladit
nadčasový design vysouvací modul je celkem pomalý
slušná výdrž čtečka otisků prstů je spíše horší
povedený bezrámečkový AMOLED displej absence vodotěsnosti

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."

Recenze Xiaomi Mi 9T: stylovka na venek, dříč uvnitř

Existuje jen pár mobilů, které zaujmou na první pohled. K zaujetí je totiž třeba překvapení a dobrý nápad. Kde ho ale brát, mezi všemi dotykovými telefony, podobnými jak vejce vejci? Sám jsem si myslel, že už inovacím došel dech a vývoj se zastavil na mrtvém bodě. A pak přišlo Xiaomi Mi 9T a dokázalo opak.

Začalo to nenápadně. OnePlus 7 Pro (recenze) se ukázalo s vysouvací kamerkou. Tehdy jsem se šklebil, že na takové věcičce bych vysvětloval překlad slovíčka “gimmick”. Telefon se mi dostal do ruky a mně došlo, že vyskakovací oko kamery může fungovat stejně dobře, jako kdyby bylo napevno zabudované do rámečku.

Pořád to ale nebylo ono. OnePlus sice odvedlo dobrou práci, ale po stránce designu nepřekročilo limity současného designu. Prostě jen zaoblená placka s bezrámečkovým displejem. Pro Mi 9T platí totéž, ale rozdíl je obrovský, protože Xiaomi dalo aktuálním trendům směr. Co tím myslím? Minimalismus. Absolutní.

Xiaomi Mi 9T: specifikace

Konstrukce kov a sklo, vysouvací selfie modul, 156,7 x 74,3 x 8,8 mm, 191 g
Displej 6,39″, AMOLED, 2340 x 1080 px, poměr stran 19,5:9, jemnost 403 ppi
Operační systém Android 9 Pie + MIUI 10
Procesor 8 jádrový, 2,2 GHz, Qualcomm Snapdragon 730
Paměť 6 GB RAM, úložiště 64/128 GB, nemá microSD slot
Fotoaparát trojitý (48 Mpx hlavní + 13 Mpx širokoúhlý + 8 Mpx teleobjektiv), clona f/1.75 + f/2.5 + f/2.4, 2x optický zoom, duální LED blesk + přední 20 Mpx, clona f/2.2
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie Bluetooth 5.0, Wi-Fi, GPS, NFC, USB-C, 3,5mm jack, čtečka otisků v displeji, čtečka tváře
Baterie 4 000 mAh, rychlonabíjení (18 W)
Cena a dostupnost od 9 490 Kč, červen 2019

Za zapůjčení děkujeme e-shopu XM.cz, u kterého telefon zakoupíte.


Bez rámečků a bez výmluv

Mi 9T je první telefon, který nechal zmizet cokoli, co by mohlo rušit. Zaoblení? Pryč s ním! Výřezy? Odstranit! Rámečky? Zničit. Xiaomi jednoduše vzalo obdélník, zabrousilo pár hran a vyplnilo displejem. Tím finálním dotykem, který dovolil telefonu vystoupit z davu, je provedení krycího skla. Budete se divit, je rovné, čímž odporuje snad všemu, co se v posledních letech na trhu objevuje. I proto je neuvěřitelné, jak jinak vypadá telefon se zakřiveným sklem a rovným displejem – v prvním případě máte obyčejnou placku, ve druhém případě futuristický koncept, který všem tvrzením, že kompletně bezrámečkový telefon vyrobit nejde, ukazuje prostředníček.

V ostatních směrech už telefon tolik nevyčnívá. Tlačítka hlasitosti a vypínání tradičně hájí pravou stranu, spodek patří USB-C konektoru, šuplíku na dvě SIM karty a reproduktoru. Horní straně patří pop-up kamera vysouvaná motorkem a, světe div se, sluchátkový jack.


Sci-fi mohlo být inspirací i při hledání materiálu na zadní stranu. Plast by urazil, kov nudí, tak co sáhnout po imitaci karbonu? Jemné vzorkování je efektní a neokouká se tak rychle, jako olejové skvrny u Huaweie. Skleněný překryv je však pořád náchylný na sbírání otisků.

Drobným detailem podtrhujícím osobitost je i rozložení fotoaparátu. Hlavní kamera i duo doplňkových objektivů je v jedné linii. Potud klasika. Ale červené rámování je drobný detail, který zaujme. Prakticky zaměřené majitele zase potěší, že se telefon na stole skoro nehoupe, ač fotoaparát o milimetřík vyčnívá. Všechny tyto vlastnosti dělají z Xiaomi Mi 9T prémiové zařízení, ač cenovka, materiály ani výkon vrcholu nedosahují.

MIUI má svou hlavu, ale dospívá

Xiaomi se nikdy nehnalo za extrémy. Proto je logické, když se Quad HD nebo 4K pokusy nekonaly u vrcholné Mi 9 (recenze), nepotkáme se s nimi ani u odlehčeného Téčka. Zůstáváme tedy u klasického Full HD displeje, respektive jeho obdoby s prodlouženou delší hranou a poměrem stran 19,5:9. Výsledkem je rozlišení 2340 x 1080 pixelů, což při úhlopříčce 6,39” znamená jemnost 403 ppi. Zkrátka klasika.

Za pozornost tak stojí spíš podpora HDR, krycí sklo Corning Gorilla 5. generace a čtečka otisků integrovaná v AMOLED obrazovce. Používá běžnější, optickou technologii rozpoznání prstů. Bohužel musím konstatovat, že rychlostí nevyniká. Při každém pokusu o ověření identity majitele se přehraje krátká animace, která trvá odhadem půl vteřiny. Jenže Xiaomi si otisk přečte až na třetí, v lepších případech druhý pokus. Vteřinové odemykání sice není nic, co by bránilo pohodlnému používání, ale je to místo, kde má Mi 9T mezeru; alespoň oproti konkurenci.

Řekli byste si, že to nevadí, protože preferujete odemykání obličejem? Pak vás musím zklamat. Ověření obličeje je bleskové, ale zase čekáte, než se vysune kamera z těla. Její pohyb je sice efektně doprovázen podsvícením a charakteristickým zabzučením servomotorku, ale pořád by bylo lepší, kdyby se místo toho rychlost zdvojnásobila.

Poté, co telefon odemknete, vás čeká Android 9 Pie, respektive jeho upravená verze MIUI 10. Subjektivně si myslím, že rozdíl oproti předchozí verzi je obrovský. Grafika dospěla a ač k jednoduchosti čistého Androidu má pořád daleko, významně se u něj inspirovala. Prostředí je čistší, dospělejší a funkčnější.

Na druhou stranu musíte akceptovat, že se telefon chová jinak, než jste zvyklí. Asi největším šokem pro mě bylo zjištění, že notifikační ikony ve stavovém řádku jsou v defaultním nastavení vypnuté. Veteráni se budou cítit, jako doma, ale nováčci by si měli poctivě projít všechna menu nastavení.

Zároveň má MIUI i své výhody – třeba ovládání gesty, které ve spolupráci s rovnými okraji displeje ani nebrání použití pouzdra. Jen škoda, že tuto funkci Xiaomi nedomyslelo, takže u slov začínajících na P jsem se pravidelně vracel gestem o krok zpět.

V otázkách vylepšení bych byl přesto optimistou – výrobce se o aktualizace stará a doplnil třeba detekci uložení telefonu v kapse. Vzpomínám, jak u Mi Mix 3 (recenze) jste párkrát v kapse zavadili o čtečku otisků a už jste museli odemykat kódem. Teď už to nehrozí.

Ve výsledku si MIUI zachovává spoustu svých rysů a pořád bude vzbuzovat emoce, ale je evidentní, že se přibližuje tradičnějšímu pojetí, čímž se stává stravitelnější pro více a více lidí. U telefonu za cca 10 tisíc vás bude jistě zajímat i výkon a výdrž na nabití. Bohužel zde je nejvíc vidět, kde se šetřilo. Ačkoli osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 730 na frekvenci 2,2 GHz přišel na trh letos na jaře a ve značení mu chybí “jen stovka” k vrcholné řadě 800, výkonnostně ztrácí na loňský Snapdragon 845 přibližně čtvrtinu. Pořád je to ale výkonná bestie a Android na telefonu létá jak z praku.

Stejně tak i paměti není tolik, kolik by mohlo být. Ohledně RAMky se bát nemusíte, 6 GB je dost. Ale v interním úložišti zabere systém 8,5 GB, takže vám zbyde cca 55 GB u levnější varianty. Uberte z toho deset giga na aplikace hry a blížíte se do půlky rychleji, než je milé. Paměťovou kartu použít nemůžete – dvakrát proto zvažte, jestli nesáhnout raději po verzi se 128 GB v úložišti.

Technologicky je ale SD730 pořád moderní procesor – nechybí mu rychlé nabíjení Quick Charge 4.0+ s výkonem až 18 W (nabito máte za cca hodinu a 40 minut), podpora pro 4K HDR video nebo speciální jednotka pro umělou inteligenci. Energií ho živí poměrně objemná baterie o kapacitě 4 000 mAh, dosáhnout dvou dnů výdrže je proto hračka.

48 megapixelů je pozlátko kryjící skutečné zlato

Foťák je obrovským tahákem tohoto telefonu. 48 megapixelů, optický zoom, tři objektivy, to je něco! Zvlášť když Xiaomi dokazuje, že ve schopnostech kamery zvládne dotáhnout špičku. Na Mi 9T ale není třeba koukat jen jako na nositele superlativů a bombastických čísel, které s praxí nebudou mít nic společného. Naopak, telefon umí fotit tak dobře, že by si podobné promo klidně mohl odpustit. Například ony slavné fotky v rozlišení 48 Mpx zaberou klidně i 30 MB. Rozhodně za takovou spotřebu místa nestojí, byť detaily na nich zachycené se můžou hodit.

Naopak běžné rozlišení 12 Mpx (v případě poměru stran 16:9 jen 9 Mpx, pozn. redakce) s automatickým HDR a korekcí od umělé inteligence vypadá ve většině případů parádně. Zároveň je ale vidět, jakým způsobem AI funguje: je schopná detekovat základní scenérie a snímek podle nich přizpůsobit. Ideálním příkladem jsou kytky – Xiaomi vidí květ a rozkáže: “Saturujte barvy!” Takže i vedrem vysušená hluchavka vypadá, jak kdyby si ji hýčkali v botanické zahradě. Jakmile ale objekt nejde jednoduše zařadit, už sem tam vyleze drobná chybka. Jednou jsou to vybledlé barvy, podruhé třeba nádech do žluta, potřetí posun barev za umělého osvětlení… Fotografové jistě odhalí i další škobrtnutí, já bych raději zdůraznil, že v 90 % případů Xiaomi Mi 9T odvede dobrou práci.

Parádu udělá i vysunovací selfie kamera s rozlišením 20 Mpx, které samozřejmě nemůžou chybět filtry pro zkrášlení. V případě Xiaomi bych jim spíš říkal set plastického chirurga, protože vám umožňují zkorigovat velikost nosu, brady, očí, koutků úst, tváří… Možná má ale telefon v paměti zafixované spíš asiaty, nebo nerad přehání – na mě se změny projevily jen decentně. Naštěstí.

Jak fotí Xiaomi Mi 9T?

A video? Snad jen kdybyste chtěli 4K při 60 FPS, nepochodíte. Při třiceti snímcích za vteřinu si už devítka poradí, Full HD se bere jako samozřejmé a dvojnásob potěší nahrávání při 960 snímcích za vteřinu. Jisté omezení tu však je: v tomto režimu telefon začne extrémně zpomalený záběr snímat až v poslední čtvrtině nahrávacího okna, takže pokud se netrefíte, smůla. Zvlášť v momentech, kdy na něco čekáte, je velká pravděpodobnost, že místo efektního zpomalení vám záběr unikne během ukládání sekvence.

Jak natáčí video Xiaomi Mi 9T?

Zhodnocení: střední třída, co má šmrnc

Xiaomi udělalo něco, co se dnes moc nenosí. Připravilo mobil vyšší střední třídy, který dává smysl. Není to ani ochutnávka vlajkových lodí, ani navoněná nicka. Zároveň ale bude čelit nepřátelům z obou stran – dražším a výkonnějším z jedné strany a levnějším a ne tak slabším ze strany druhé.

Třeba konkurent z vlastní stáje Xiaomi Mi Mi 3 (recenze) je výkonnější, ale ač originální vzhledem, cool faktoru 9T nedosáhne. A baterie o kapacitě 3 200 mAh pro mnohé zájemce může znamenat dobrý důvod, proč nechtít výkon za každou cenu. To samé bych mohl říct o Mi 8 (recenze) nebo Black Shark (recenze). Hezký kousek, ale velký výřez se už nenosí.

Co Samsung Galaxy A9 (recenze)? Po stránce hardwaru fajn, ale už také není nejmladší a designem na Xiaomi Mi 9T díky širším rámečkům dost ztrácí. Zajímavým soupeřem by však mohl být Galaxy A70. Kromě drobné ztrátě ve výkonu má všechny zbraně, aby 9T zavařil. Softwarová nástavba Samsungu je hodně povedená a lepší světelnost fotoaparátů by mohla vyrovnat chybějící megapixely. Jiných konkurentů vlastně moc není. Xiaomi Mi 9 SE (recenze) je ten samý model, jen s kapkovitým výřezem. Ve stejné cenové hladině ležící Blackberry Key 2 LE je úplně jiná liga a Xperia XZ2 nebo iPhone 6s Plus už mají své lepší roky za sebou.

Nezbývá, než recenzi uzavřít. Asi jste pochopili, že Xiaomi Mi 9T je fešná stylovka, které ale nechybí nic z moderních technologií. Pokud oželíte voděodolnost nebo bezdrátové nabíjení, nenajdete mnoho důvodů, proč tenhle telefon vyřadit z užšího výběru. Možná “mobilní šlechta” ohrne nos kvůli procesoru, ale věřte, že ochudí sami sebe. Tenhle smartphone se totiž povedl.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
výborný fotoaparát ovládání gesty by chtělo lépe odladit
nadčasový design vysouvací modul je celkem pomalý
slušná výdrž čtečka otisků prstů je spíše horší
povedený bezrámečkový AMOLED displej absence vodotěsnosti

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."