To, že umí smartphony se skvělým poměrem ceny a výkonu, dokázala společnost Xiaomi v minulosti už několikrát. Ovšem to, co jsme měli možnost si vyzkoušet naposledy, překonává veškerá naše očekávání. Novinka v podobě modelu Mi 9 SE se blýskla především kvalitou fotografií, ale za povedenou ji lze považovat i celkově, vždyť podobný výkon abyste v cenové relaci pod deset tisíc pohledali!
Model SE je přirozeně odvozen od Xiaomi Mi 9 (recenze), jen je odlehčenější a samozřejmě v souvislosti s tím i levnější. Řada Mi 9 zase jako celek navazuje na úspěšnou sérii Mi 8 (recenze), která v době svého vzniku ukázala i těm největším škarohlídům a odpůrcům čínských značek, že s Xiaomi se zkrátka musí počítat. V recenzi standardního modelu Mi 9 jsme toto zařízení směle přirovnávali k vlajkovým lodím konkurenčních firem, byť stojí polovinu toho, co ony. Číňané zkrátka levné telefony s výborným výkonem umí, což dokázali i v případě později uvedeného Mi 9 SE, jenž nám učaroval hlavně kvalitou fotografií, ale i celkově designem, kterým se příliš neliší od svého dražšího sourozence.
Konstrukce | sklo a kov, 147,5 x 70,5 x 7,45 mm, 155 g, |
---|---|
Displej | 5,97″, Super AMOLED, 2280 x 1080 px, poměr stran 19:9, jemnost 423 ppi |
Operační systém | Android 9 Pie + MIUI 10 |
Procesor | 8 jádrový, 2,3 GHz, Qualcomm Snapdragon 712 |
Paměť | 6 GB RAM, úložiště 64/128 GB, nemá microSD karty |
Fotoaparát | trojitý (48 Mpx hlavní + 13 Mpx širokoúhlý + 8 Mpx teleobjektiv), f/1,75 + f/2,4 + f/2,4, LED blesk + přední 20 Mpx, f/2 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | Bluetooth 5, USB-C, Wi-Fi, GPS, NFC, infraport, Dual SIM, čtečka otisků v displeji, infračervená čtečka tváře, |
Baterie | 3070 mAh, rychlonabíjení (18 W) |
Cena a dostupnost | od 7 980 Kč, květen 2019 |
Dočkali jsme se tak skleněných zad, která jsou mimochodem velice odolná, jen na nich mají tendenci ulpívat otisky prstů, takže možná bude lepší, když při běžném používání oželíte omračující design a vezmete zavděk gumovým pouzdrem, jež se nachází v základním balení. Nachází se tam stejně jako redukce z USB typu C na 3,5mm jack na sluchátka, který přímo na těle telefonu bohužel chybí. Na to už jsme si sice mohli zvyknout, ale přesto to stále konzervativně považujeme za nedostatek. V levé horní části zadního panelu se nachází modul fotoaparátu se třemi snímači, který má zaoblené rohy a dost výrazně vystupuje z plochy telefonu, takže působí dost plasticky. Zároveň ale bytelně, takže nám ona netradiční plasticita příliš nepřekážela. Pod samotným modulem je umístěn již standardně zapuštěný LED blesk.
Kombinací skla a kovu se zařízení příliš neliší od konkurence a designem i jinak sleduje současné trendy, a to včetně kapkovitého výřezu na Super AMOLED displeji. Od dražší konkurence se pak Mi 9 SE odlišuje hlavně chybějící standardizací odolnosti vůči prachu a vodě (IP), jež zde chybí zcela, takže si musíte dávat pozor, abyste s telefonem nezmokli, natož aby vám spadl někam do vody. Na práci na stavbě si také raději pořiďte druhé, odolnější zařízení. I když výrobce uvádí, že odolnost proti polití zde jistá, byť ne zcela standardizovaná, k dispozici je.
Pod displejem se nachází čtečka otisků prstů, která je optická, takže jí nevadí zpocené ruce ani zašpiněné prsty (pokud to tedy nevadí vám), jen oproti ultrazvukové má tohle řešení trošku nevýhodu v nižší rychlosti a vyšší náchylnosti k chybám, jenže rozdíly jsou tak minimální, že v případě, že se čtečku rozhodnete využít, je téměř ani nepocítíte.
Po stránce konektivity se dole nacházejí stereo reproduktory okolo portu USB typu C, který stejně jako přiložená nabíječka podporuje 18W rychlonabíjení a zrychlení z nuly na sto je v tomto případě skutečně svižné. Napravo od displeje samozřejmě nalezneme tlačítko pro zapínání a přepínače hlasitosti, nalevo pak slot na Dual SIM, jen bohužel bez podpory microSD karet, což je další drobná chyba. Připlatíte-li si však tisícovku za dvojnásobek standardního prostoru na úložišti (konkrétně 128 GB), mělo by to uspokojit potřeby i toho nejnáročnějšího uživatele.
Za zmínku stojí i infračervená čtečka tváře, která může sloužit jako primární či sekundární způsob zabezpečení telefonu. A pro doplnění ještě vysvětlení dvojice děr na horní hraně, z nichž jedna slouží jako sekundární mikrofon pro potlačení okolního šumu a druhá jako infračervený vysílač (v rozhraní MIUI se pro jeho nastavení nachází speciální aplikace).
Jak již bylo řečeno, jedná se v případě Xiaomi Mi 9 SE o displej typu Super AMOLED, jenž má tentokrát úhlopříčku 5,97“ (standardní Mi 9 je vybavený 6,39“ displejem) a rozlišení 2 280 x 1 080 pixelů čili Full HD+, jen je trochu protažený s poměrem stran 19:9. Displej je oproti Mi 9 díky menším rozměrům (a menší „pixelové“ výšce navzdory) ještě jemnější s úrovní jemnosti 423 ppi, což je slušný průměr.
Líbí se nám i vykreslení barev, u kterého se musíme postavit na stranu recenzenta Mi 9 (ono se to srovnání obou telefonů opravdu neustále nabízí). Barvy jsou jasné a rozmanité, a černá je díky použité AMOLED technologii opravdu černá, což díky selektivnímu vypínání těch nejtmavších pixelů navíc dost zvyšuje výdrž baterie.
Prostředí na Androidu 9 Pie využívá uživatelského rozhraní MIUI 10, které se mnohým líbit nemusí, každopádně při ovládání jsme ve srovnání s jedním s (pravda mnohem levnějších) modelů konkurence našli jednu praktickou drobnost – ikonky kopírování, vkládání a dalších systémových funkcionalit jsou totiž (česky) přehledně popsány a nejsou tedy označeny pouze trochu matoucími piktogramy. Rozhraní je každopádně dost barevné a na nás působí pozitivně. Jen nám trochu vadila spousta bloatwaru, tedy předinstalovaného softwaru, který zkrátka po koupi budete chtít promazat (některé z nich však stejně nevymažete, ani kdybyste chtěli), a o zvyku je i dost podstatně překopané prostředí „čistého“ Androidu.
Baterie v souladu s dnešními standardy podporuje rychlonabíjení, což je jistě značně praktické, i vzhledem k mírně podprůměrné kapacitě 3 070 mAh, která by sice ještě před takovými třemi lety patřila naopak k nadprůměru, ale časy se mění. Každopádně pokud na telefonu nonstop nehrajete hry nebo nesledujete seriály, měl by vám na jedno nabití v klidu vydržet i dva dny. A napodruhé ho nabijete tak rychle, že se ani moc nenačekáte. Jen prostě nabíječku na výlety s sebou!
Celý systém běží dost svižně i díky použitým technologiím. Novinka má sice oproti Mi 9 „osekaný“ čipset (namísto Snapdragonu 855 používá Snapdragon 712 s grafikou Adreno 616), což však v běžných scénářích použití vůbec nepoznáte a v ceně do deseti tisíc se i v tomto ohledu stále jedná o slušnou nabídku. Čipset je zkombinovaný se 6 GB RAM, což je už v dané cenové kategorii standard a u běžných vlajkových lodí (opět však podotýkáme, že nesrovnatelně dražších) se jedná spíše o základní řešení. Jen pro doplnění: čipset nabízí osmijádrový procesor s dvěma jádry běžícími na 2,3 GHz a šesti 1,7GHz jádry. Abychom to uzavřeli komplexně, je z použitých technologií třeba zmínit ještě podporu Bluetooth 5 a hlavně NFC, což je věc, která u některých dřívějších modelů řady chyběla.
Fotografování je u většiny smartphonů od střední třídy nahoru zpravidla hlavním prodejním tahákem, a ani u Mi 9 SE tomu není jinak. Xiaomi zkrátka dobré foťáky umí, což v minulosti potvrdilo již několikrát. V recenzi Mi 9 píšeme, že Mi 9 je „černým koněm v závodě nejlepších fotomobilů pro rok 2019“. A zdá se, že jeho méně vyspělý bratr jde v tomto ohledu v jeho šlépějích. Opravdu, díváte-li se při koupi smartphonu především na kvalitu fotoaparátu, dál už hledat nemusíte – Mi 9 SE je i vzhledem k ceně jasná volba.
V již probíraném zadním modulu naleznete primární 48Mpx snímač od Sony (f/1.75), který ovšem ve standardu snímá ve 12 megapixelech. Větší rozlišení zkrátka většina běžných uživatelů nevyužije. Máte-li ovšem zájem, lze si rozlišení na čtyřnásobek samozřejmě kdykoliv nafouknout manuálně. Upozorňujeme však, že v případě zvětšení na 48 Mpx přijdete o další funkcionality fotoaparátu – HDR, umělou inteligenci, portrétní snímání či optický zoom – takže jeho využití je třeba si předem důkladně rozmyslet. Samozřejmě, že v případě manuálního nafouknutí pixelů dostanete větší detaily s většími možnostmi ořezání záběru, a zbytek už případně vyřeší software pro úpravu fotografií.
Oproti Mi 9 jsou však ostatní prvky fotografického modulu odlišné. Sekundárním snímačem je 8Mpx teleobjektiv, jenž nabízí světelnost f/2.4 a stará se o až dvojnásobný optický zoom. A nakonec tu máme i širokoúhlý fotoaparát s rozlišením 13 megapixelů a úhlem záběru do 117 stupňů. Ve výřezu displeje se pak nachází fotoaparát přední, který má „jen“ jeden snímač, zato však s rozlišením 20 Mpx. Oba fotoaparáty volitelně nabízejí podporu umělé inteligence (AI) pro automatické rozpoznání scény a přizpůsobení nastavení konkrétním podmínkám.
Výsledné fotografie jsou nadprůměrné i bez různých složitých nastavení, která budou zajímat nejspíš jen nadšené fotografy a nikoliv běžné, každodenní uživatele. Úměrně zhoršování světelných podmínek se zhoršuje také kvalita výstupu, což je jediná vada na kráse jinak nadprůměrného řešení v dané cenové kategorii. Video foťáky natáčí v několika různých režimech, přičemž standardem je rozlišení 4K při 30 FPS. Stejnou rychlost mají i zmenšené záběry ve Full HD (1080p) a HD (720p), a dále tu máme i dva režimy zpomalených záběrů (1080p při 120 FPS, respektive 720p při 120/240/960 FPS).
I když je Mi 9 SE označován za „osekanou“ variantu Mi 9, nám za cenu, za kterou se nabízí, pořád připadá jako jedna z nejlepších dostupných alternativ. Po designové stránce se jedná o minimalistický klenot, který trochu vystupuje z řady vystouplým modulem fotoaparátu. Ten je jedním z nejpokročilejších prvků celého telefonu, jenž se jinak vyznačuje také kvalitním AMOLED displejem a robustním zpracováním.
Za menší negativum považujeme horší výstupy foťáku v horších světelných podmínkách, sklony k upatlání skleněného zadního panelu otisky prstů a také množství předinstalovaného bloatwaru, jehož část je minimálně v českém kontextu nepříliš využitelná.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
kvalitní Super AMOLED displej | horší fotky ve tmě |
výborný fotoaparát | absence 3,5mm audiojacku |
robustní a minimalistický design | záda se snadno ušpiní otisky prstů |
skvělý poměr ceny a výkonu | zbytečný bloatware v prostředí MIUI |
To, že umí smartphony se skvělým poměrem ceny a výkonu, dokázala společnost Xiaomi v minulosti už několikrát. Ovšem to, co jsme měli možnost si vyzkoušet naposledy, překonává veškerá naše očekávání. Novinka v podobě modelu Mi 9 SE se blýskla především kvalitou fotografií, ale za povedenou ji lze považovat i celkově, vždyť podobný výkon abyste v cenové relaci pod deset tisíc pohledali!
Model SE je přirozeně odvozen od Xiaomi Mi 9 (recenze), jen je odlehčenější a samozřejmě v souvislosti s tím i levnější. Řada Mi 9 zase jako celek navazuje na úspěšnou sérii Mi 8 (recenze), která v době svého vzniku ukázala i těm největším škarohlídům a odpůrcům čínských značek, že s Xiaomi se zkrátka musí počítat. V recenzi standardního modelu Mi 9 jsme toto zařízení směle přirovnávali k vlajkovým lodím konkurenčních firem, byť stojí polovinu toho, co ony. Číňané zkrátka levné telefony s výborným výkonem umí, což dokázali i v případě později uvedeného Mi 9 SE, jenž nám učaroval hlavně kvalitou fotografií, ale i celkově designem, kterým se příliš neliší od svého dražšího sourozence.
Konstrukce | sklo a kov, 147,5 x 70,5 x 7,45 mm, 155 g, |
---|---|
Displej | 5,97″, Super AMOLED, 2280 x 1080 px, poměr stran 19:9, jemnost 423 ppi |
Operační systém | Android 9 Pie + MIUI 10 |
Procesor | 8 jádrový, 2,3 GHz, Qualcomm Snapdragon 712 |
Paměť | 6 GB RAM, úložiště 64/128 GB, nemá microSD karty |
Fotoaparát | trojitý (48 Mpx hlavní + 13 Mpx širokoúhlý + 8 Mpx teleobjektiv), f/1,75 + f/2,4 + f/2,4, LED blesk + přední 20 Mpx, f/2 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | Bluetooth 5, USB-C, Wi-Fi, GPS, NFC, infraport, Dual SIM, čtečka otisků v displeji, infračervená čtečka tváře, |
Baterie | 3070 mAh, rychlonabíjení (18 W) |
Cena a dostupnost | od 7 980 Kč, květen 2019 |
Dočkali jsme se tak skleněných zad, která jsou mimochodem velice odolná, jen na nich mají tendenci ulpívat otisky prstů, takže možná bude lepší, když při běžném používání oželíte omračující design a vezmete zavděk gumovým pouzdrem, jež se nachází v základním balení. Nachází se tam stejně jako redukce z USB typu C na 3,5mm jack na sluchátka, který přímo na těle telefonu bohužel chybí. Na to už jsme si sice mohli zvyknout, ale přesto to stále konzervativně považujeme za nedostatek. V levé horní části zadního panelu se nachází modul fotoaparátu se třemi snímači, který má zaoblené rohy a dost výrazně vystupuje z plochy telefonu, takže působí dost plasticky. Zároveň ale bytelně, takže nám ona netradiční plasticita příliš nepřekážela. Pod samotným modulem je umístěn již standardně zapuštěný LED blesk.
Kombinací skla a kovu se zařízení příliš neliší od konkurence a designem i jinak sleduje současné trendy, a to včetně kapkovitého výřezu na Super AMOLED displeji. Od dražší konkurence se pak Mi 9 SE odlišuje hlavně chybějící standardizací odolnosti vůči prachu a vodě (IP), jež zde chybí zcela, takže si musíte dávat pozor, abyste s telefonem nezmokli, natož aby vám spadl někam do vody. Na práci na stavbě si také raději pořiďte druhé, odolnější zařízení. I když výrobce uvádí, že odolnost proti polití zde jistá, byť ne zcela standardizovaná, k dispozici je.
Pod displejem se nachází čtečka otisků prstů, která je optická, takže jí nevadí zpocené ruce ani zašpiněné prsty (pokud to tedy nevadí vám), jen oproti ultrazvukové má tohle řešení trošku nevýhodu v nižší rychlosti a vyšší náchylnosti k chybám, jenže rozdíly jsou tak minimální, že v případě, že se čtečku rozhodnete využít, je téměř ani nepocítíte.
Po stránce konektivity se dole nacházejí stereo reproduktory okolo portu USB typu C, který stejně jako přiložená nabíječka podporuje 18W rychlonabíjení a zrychlení z nuly na sto je v tomto případě skutečně svižné. Napravo od displeje samozřejmě nalezneme tlačítko pro zapínání a přepínače hlasitosti, nalevo pak slot na Dual SIM, jen bohužel bez podpory microSD karet, což je další drobná chyba. Připlatíte-li si však tisícovku za dvojnásobek standardního prostoru na úložišti (konkrétně 128 GB), mělo by to uspokojit potřeby i toho nejnáročnějšího uživatele.
Za zmínku stojí i infračervená čtečka tváře, která může sloužit jako primární či sekundární způsob zabezpečení telefonu. A pro doplnění ještě vysvětlení dvojice děr na horní hraně, z nichž jedna slouží jako sekundární mikrofon pro potlačení okolního šumu a druhá jako infračervený vysílač (v rozhraní MIUI se pro jeho nastavení nachází speciální aplikace).
Jak již bylo řečeno, jedná se v případě Xiaomi Mi 9 SE o displej typu Super AMOLED, jenž má tentokrát úhlopříčku 5,97“ (standardní Mi 9 je vybavený 6,39“ displejem) a rozlišení 2 280 x 1 080 pixelů čili Full HD+, jen je trochu protažený s poměrem stran 19:9. Displej je oproti Mi 9 díky menším rozměrům (a menší „pixelové“ výšce navzdory) ještě jemnější s úrovní jemnosti 423 ppi, což je slušný průměr.
Líbí se nám i vykreslení barev, u kterého se musíme postavit na stranu recenzenta Mi 9 (ono se to srovnání obou telefonů opravdu neustále nabízí). Barvy jsou jasné a rozmanité, a černá je díky použité AMOLED technologii opravdu černá, což díky selektivnímu vypínání těch nejtmavších pixelů navíc dost zvyšuje výdrž baterie.
Prostředí na Androidu 9 Pie využívá uživatelského rozhraní MIUI 10, které se mnohým líbit nemusí, každopádně při ovládání jsme ve srovnání s jedním s (pravda mnohem levnějších) modelů konkurence našli jednu praktickou drobnost – ikonky kopírování, vkládání a dalších systémových funkcionalit jsou totiž (česky) přehledně popsány a nejsou tedy označeny pouze trochu matoucími piktogramy. Rozhraní je každopádně dost barevné a na nás působí pozitivně. Jen nám trochu vadila spousta bloatwaru, tedy předinstalovaného softwaru, který zkrátka po koupi budete chtít promazat (některé z nich však stejně nevymažete, ani kdybyste chtěli), a o zvyku je i dost podstatně překopané prostředí „čistého“ Androidu.
Baterie v souladu s dnešními standardy podporuje rychlonabíjení, což je jistě značně praktické, i vzhledem k mírně podprůměrné kapacitě 3 070 mAh, která by sice ještě před takovými třemi lety patřila naopak k nadprůměru, ale časy se mění. Každopádně pokud na telefonu nonstop nehrajete hry nebo nesledujete seriály, měl by vám na jedno nabití v klidu vydržet i dva dny. A napodruhé ho nabijete tak rychle, že se ani moc nenačekáte. Jen prostě nabíječku na výlety s sebou!
Celý systém běží dost svižně i díky použitým technologiím. Novinka má sice oproti Mi 9 „osekaný“ čipset (namísto Snapdragonu 855 používá Snapdragon 712 s grafikou Adreno 616), což však v běžných scénářích použití vůbec nepoznáte a v ceně do deseti tisíc se i v tomto ohledu stále jedná o slušnou nabídku. Čipset je zkombinovaný se 6 GB RAM, což je už v dané cenové kategorii standard a u běžných vlajkových lodí (opět však podotýkáme, že nesrovnatelně dražších) se jedná spíše o základní řešení. Jen pro doplnění: čipset nabízí osmijádrový procesor s dvěma jádry běžícími na 2,3 GHz a šesti 1,7GHz jádry. Abychom to uzavřeli komplexně, je z použitých technologií třeba zmínit ještě podporu Bluetooth 5 a hlavně NFC, což je věc, která u některých dřívějších modelů řady chyběla.
Fotografování je u většiny smartphonů od střední třídy nahoru zpravidla hlavním prodejním tahákem, a ani u Mi 9 SE tomu není jinak. Xiaomi zkrátka dobré foťáky umí, což v minulosti potvrdilo již několikrát. V recenzi Mi 9 píšeme, že Mi 9 je „černým koněm v závodě nejlepších fotomobilů pro rok 2019“. A zdá se, že jeho méně vyspělý bratr jde v tomto ohledu v jeho šlépějích. Opravdu, díváte-li se při koupi smartphonu především na kvalitu fotoaparátu, dál už hledat nemusíte – Mi 9 SE je i vzhledem k ceně jasná volba.
V již probíraném zadním modulu naleznete primární 48Mpx snímač od Sony (f/1.75), který ovšem ve standardu snímá ve 12 megapixelech. Větší rozlišení zkrátka většina běžných uživatelů nevyužije. Máte-li ovšem zájem, lze si rozlišení na čtyřnásobek samozřejmě kdykoliv nafouknout manuálně. Upozorňujeme však, že v případě zvětšení na 48 Mpx přijdete o další funkcionality fotoaparátu – HDR, umělou inteligenci, portrétní snímání či optický zoom – takže jeho využití je třeba si předem důkladně rozmyslet. Samozřejmě, že v případě manuálního nafouknutí pixelů dostanete větší detaily s většími možnostmi ořezání záběru, a zbytek už případně vyřeší software pro úpravu fotografií.
Oproti Mi 9 jsou však ostatní prvky fotografického modulu odlišné. Sekundárním snímačem je 8Mpx teleobjektiv, jenž nabízí světelnost f/2.4 a stará se o až dvojnásobný optický zoom. A nakonec tu máme i širokoúhlý fotoaparát s rozlišením 13 megapixelů a úhlem záběru do 117 stupňů. Ve výřezu displeje se pak nachází fotoaparát přední, který má „jen“ jeden snímač, zato však s rozlišením 20 Mpx. Oba fotoaparáty volitelně nabízejí podporu umělé inteligence (AI) pro automatické rozpoznání scény a přizpůsobení nastavení konkrétním podmínkám.
Výsledné fotografie jsou nadprůměrné i bez různých složitých nastavení, která budou zajímat nejspíš jen nadšené fotografy a nikoliv běžné, každodenní uživatele. Úměrně zhoršování světelných podmínek se zhoršuje také kvalita výstupu, což je jediná vada na kráse jinak nadprůměrného řešení v dané cenové kategorii. Video foťáky natáčí v několika různých režimech, přičemž standardem je rozlišení 4K při 30 FPS. Stejnou rychlost mají i zmenšené záběry ve Full HD (1080p) a HD (720p), a dále tu máme i dva režimy zpomalených záběrů (1080p při 120 FPS, respektive 720p při 120/240/960 FPS).
I když je Mi 9 SE označován za „osekanou“ variantu Mi 9, nám za cenu, za kterou se nabízí, pořád připadá jako jedna z nejlepších dostupných alternativ. Po designové stránce se jedná o minimalistický klenot, který trochu vystupuje z řady vystouplým modulem fotoaparátu. Ten je jedním z nejpokročilejších prvků celého telefonu, jenž se jinak vyznačuje také kvalitním AMOLED displejem a robustním zpracováním.
Za menší negativum považujeme horší výstupy foťáku v horších světelných podmínkách, sklony k upatlání skleněného zadního panelu otisky prstů a také množství předinstalovaného bloatwaru, jehož část je minimálně v českém kontextu nepříliš využitelná.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
kvalitní Super AMOLED displej | horší fotky ve tmě |
výborný fotoaparát | absence 3,5mm audiojacku |
robustní a minimalistický design | záda se snadno ušpiní otisky prstů |
skvělý poměr ceny a výkonu | zbytečný bloatware v prostředí MIUI |