Recenze OnePlus 7 Pro: superphone s povolením zabíjet

Půlrok utekl jako voda a čínské OnePlus je tu zase. A zatímco někomu dělá problém představit inovace během roku, pro OnePlus stačí onen půlrok na to, aby všem spadla brada. Máme tu totiž zbrusu nový OnePlus 7 Pro, o kterém jeho výrobce říká, že je to nejlepší smartphone současnosti. Je to skutečně tak a nechává za sebou OnePlus 7 Pro veškerou konkurenci, nebo jsou to jen propracované marketingové řeči? Jaký je nový “zabiják vlajkový lodí” ve skutečnosti? To se dozvíte v naší dnešní recenzi!

Společnost OnePlus, která funguje vlastně jako dceřiná značka většího Oppa, nikdy nepatřila k výrobcům, kteří by nějak přehnaně zrcadlili trendy; OnePlus byl často bořič mýtů a inovátor. Díky tomu, že OnePlus představuje své novinky dvakrát za rok, má mnoho prostoru pro inovace a do značné míry i nastolení trendu. A na trendsetera aspiruje firma s modelem 7 Pro více než dost, jde totiž o jeden z prvních telefonů v Evropě, který nabízí kompletně bezrámečkový displej s vysouvacím mechanismem pro modul selfie fotoaparátu. Zaměřit se však jen na jednu část tohoto skvěle vyváženého produktu, to by byla věčná škoda; OnePlus 7 Pro toho totiž umí vážně hodně.

OnePlus 7 Pro: specifikace

Konstrukce kov a sklo, vysouvací selfie modul, 162,6 x 75,9 x 8,8 mm, 206 g
Displej 6,67″, Fluid AMOLED, HDR10+, 90 Hz, 3120 x 1440 px, poměr stran 19,5:9, jemnost 516 ppi
Operační systém Android 9 Pie + OxygenOS 9.5
Procesor 8 jádrový, 2,84 GHz, Qualcomm Snapdragon 855
Paměť 6/8/12 GB RAM, úložiště 128/256 GB, nemá microSD slot
Fotoaparát trojitý (48 Mpx hlavní + 16 Mpx širokoúhlý + 8 Mpx teleobjektiv), clona f/1,6 + f/2,2 + f/2,4, OIS, 3x optický zoom, duální LED blesk + přední 16 Mpx, clona f/2.0
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie Bluetooth 5.0, NFC, Wi-Fi, GPS, USB-C, čtečka otisků v displeji, čtečka obličeje
Baterie 4 000 mAh, rychlonabíjení (30 W)
Cena a dostupnost od 21 990 Kč, květen 2019

Produkt můžete zakoupit na Alza.cz.


Nastolení nového bezrámečkového trendu?

Čínské OnePlus bylo vždy vyhlášeno tím, jak jejich smartphony vypadají a jak jsou zpracovány. Jakmile vezmete do ruky OnePlus, okamžitě se vám z mozku vysublimují všechny stereotypy o “nekvalitních a chatrných telefonech z Číny”. OnePlus 7 Pro má zpracování, za které by se nemusel stydět ani jakýkoliv iPhone, kovové monolitické tělo drží jako pevná víra, nikde nic nevrže a už vůbec se konstrukce telefonu neprohýbá, a to ani když trošku zaberete. S tím se však pojí i jisté nepříjemnosti, například to, že je telefon dost těžký, konkrétně 206 gramů; to vážně není málo a patří k těm těžším telefonům. Útěchou může být snad jen to, že telefon má v sobě neskutečné množství technologií, tak se to dá pochopit.

Tělo je krásně oblázkově oblé a na stranách se navíc bočnice zužují, protože jak přední displejová, tak i zadní část, jsou zahnuté a jakoby se přelévají do stran. Na zádech, stejně jako vepředu, nejsou žádné rušivé elementy, všechno je schováno uvnitř těla, třeba i čtečka otisků, která našla místo v displeji a již nestraší na zádech telefonu. Tam totiž nalezneme pouze logo výrobce a nápis “OnePlus”, duální LED diodku pro svítilnu a blesk, a také pochopitelně trojitý fotoaparát. Ten svými ostrými hranami lehce vystupuje nad povrch oblých zad, ale jen do takové míry, že to vypadá na pohled moc pěkně. Bohužel, nechybí zde nepříjemný houpavý efekt, když se pokoušíte ovládat telefon položený na rovné ploše stolu.


Asi nemá smysl vás už moc napínat – pojďme se podívat na to, co je na designu telefonu bezpečně nejzajímavější. Přední velký displej je bezrámečkový a nevidíme pod ním přední kameru. Telefon totiž nedisponuje výřezem, selfie fotoaparát výrobce schoval do výsuvného modulu. Ten se vysunuje z levé poloviny horní hrany a to prakticky jen v případě, kdy jej potřebujete – tedy při focení a také při odemykání obličejem (ano, i tato alternativa biometrie zde funguje).

Modul s přední kamerou je kovový, stejně jako celá konstrukce telefonu – až na skleněná záda – a má elipsovitý tvar. Vysunutí trvá přibližně 950 milisekund a doprovází jej mechanický zvuk, který podle mého soudu není softwarově přidán a vydávají ho pouze komponenty, které se o sebe třou; zajíždění zpět do těla telefonu trvá o trošičku déle, něco málo přes sekundu času. A jak vlastně funguje vysouvací modul v praxi? Překvapivě pohodlně, je rychlý, hodně pevný, i když s ním trošku zacloumáte, ani se nehne, avšak když je zasunut v těle přístroje, a vy s telefonem zatřesete, ozývá se podivný zvuk tělesa narážejícího o jiné těleso ve vzduchoprázdnu; to působí minimálně prapodivně a trošku to ubírá na jinak geniálním konstrukčním řešení.

Nemohu si však odpustit jedno píchnutí. Mám o toto řešení bezrámečkového designu trochu strach. Ano, pravda, displej, který nikde nehyzdí kamera ani výřez vypadá jednoznačně nádherně, ještě to umocní jeho velikost, která se u OnePlus 7 Pro vyšplhala na 6,67 palců úhlopříčně. Ale když se pohybuji v prašném prostředí, částečky špíny se za výřez zachytávají a párkrát byl prachem a nečistotami modul po celém dni bez akce kompletně obalený. Ale jde jen o prach a měkké molekuly špíny. Ale co takhle, když si vezmete telefon na pláž? Nebo vám při zahrádkaření spadne do hlíny? A to ani nemluvím o vodotěsnosti, kterou mu patřičné úřady odmítly udělit. Mám strach. Mám strach, že toto řešení s de facto otevřenou konstrukcí telefonu není tak odolné, jako klasické monolity, které mají jen konektory a vše ostatní je pevně chráněno.

Jinak je ale zpracování a design telefonu na perfektní úrovni. Mně osobně trošku vadí zahnuté hrany, které vám nedávají s telefonem takovou jistotu při držení, jako kompletně rovné strany. Není to však nic, co by nedokázal vyřešit kryt. Ten vám navíc výrobce přibalí hned do prodejního balení, takže alespoň máte něco do začátku. A znovu, pokud jsou nějaké výhrady ke zpracování, OnePlus to dohání v líbivém minimalistickém designu. I když se složení ovládacích prvků od minule lehce změnilo (vypadlo tlačítko pro Google Asistenta), oblíbený hardwarový přepínač tichého režimu, vibrací nebo plného ozvučení zůstává.

Když se podaří, co se dařit má

Design telefonu je výborný, to hlavní se ale děje na přední straně, a sice v oblasti displeje. Ten bych označil v zásadě za velmi povedený, i když mám výhradu, kterou odpálím rovnou. Displej telefonu je skutečně hodně velký. Abych to uvedl na pravou míru: rámečky jsou ultratenké, jedny z nejtenčích na trhu, k tomu displej má monstrózních 6,67 palců úhlopříčně. Sklo na bocích se, jak jsem již upomínal, kroutí do stran. Takže displej vám dává takový ten pocit, že nikde nekončí.

A nechci, aby to vypadalo, že nemám rád velké displeje. To mám, velký displej znamená více obsahu a tak dále, to je vše v pořádku, ale tady se mi zdá, že už je displej skutečně moc velký. I to je ale výhradně subjektivní dojem, protože i několik lidí, kterým jsem telefon ukazoval, se ozvalo s tím, že takhle velký displej je pro ně ideální. Takže to určitě stojí za vyzkoušení než si telefon koupíte, jedná se totiž o jeden z největších displejů na trh a to si žádá podstatné ozkoušení. Pokud ale chcete mít telefon, který nejlépe odpovídá definici “bezrámečkového designu”, právě jste ho našli. OnePlus 7 Pro nemá žádný výřez, přední kamerka mu vyjíždí přímo z těla; navíc má zahnuté strany a i dolní brada skoro neexistuje. V tomto vás telefon jistě nadchne, hledáte-li velký a bezrámečkový displej.

Pakliže se vám zamlouvá velikost a rozvržení displeje, jistě vás bude zajímat jeho obrazové schopnosti. A tady je to další výhra pro OnePlus. Displej je jedním slovem výborný. Výrobce vsadil na AMOLED panel, kterému nalepil ještě titul “Fluid”. A že nejde jen o tak ledajakou AMOLED obrazovku, o tom se přesvědčíte hned po zapnutí. Telefon reaguje na všechny příkazy nesmírně rychle, a to nemluvím o výkonu, kterého má také dost. Je to způsobeno 90Hz obnovovací frekvencí, kterou v dnešní nabídce najdete jen u pár modelů.

Používání telefonu je díky tomu přímo bleskové, hlavně potom pohyb v aplikacích či při sledování videa. Tady bych jen rád zdůraznil, že sledování videa na bezrámečkovém displeji bez výřezu je něco, co moc jinde nezažijete, a je to určitě něco, za co lze zvednout palec nahoru. Nic vás neruší a video vypadá na full-screenu naprosto skvěle. Zpět ale k rychlosti telefonu, která je umocněna ultravýkonným čipsetem Snapdragon 855 od Qualcommu, který si poradí s kdejakou aplikací a hrou, kterou mu předhodíte. Doplňuje jej ještě 6 GB RAM, úplně přesně tedy v naší verzi; v nabídce je totiž i varianta s 8 GB a v plánu je i 12GB konfigurace. Ve všech třech případech ale můžete mít otevřeno několik aplikací, na každé mít rozpracovanou práci a vždy můžete mezi aplikacemi libovolně přeskakovat, případně i využít velký displej pro simultánní otevření dvou aplikací najednou. Vše běží jako po másle.

K tomu přispívá i dobře odladěný systém Android 9 v jedné ze svých nejčistších iterací. OnePlus Android doplnil pouze několika vlastními vylepšeními, jako například mód Fnatic, který vám při hraní her vypne jakákoliv upozornění, abyste nebyli rušeni, a soustředí výkon jen na hraní. Kromě toho má nad Androidem OnePlus i vlastní gesta. Pokud máte stejně jako já slabost pro gesta namísto klasické trojice tlačítek, asi je budete používat, ale dost možná budete, opět stejně jako já, zklamaní.

Navrácení na domovskou obrazovku samozřejmě probíhá potažením od spodu, přičemž když swajp nedotáhnete a zůstanete čekat jednu vteřinku, otevře se multitasking. Tady není vidět nic nového, stejná gesta používá Huawei, Xiaomi a vlastně i Apple, který s nimi přišel jako první. Gesto zpět, které ale u konkurence probíhá potažením ze strany, tady probíhá potáhnutím od pravé či levé poloviny dolní strany. Je to nepraktické, nemotorné a de facto nikdy se vám nepodaří swajpnout od prostředku pro návrat “domů”, ale jen se vrátíte o krok zpět. Je příjemné, že OnePlus nechce být jako ostatní, ale tohle je krok vedle a přijde mi, že lepší je opakovat po ostatních, než vymýšlet vlastní řešení, které za moc nestojí.

Software vám také kromě jiného povolí měnit mezi rozlišeními. Nativní rozlišení je Quad HD+, za což letí OnePlus další palec nahoru, přesně takhle ostrý by měl displej vlajkové lodi být. Želbohu to ale čerpá strašně moc energie, a tak se zapnutým vysokým rozlišením 2K se vám téměř každý den podaří telefon se 4 000mAh baterií vybít. Dost možná i kvůli tomu v základu doporučuje výrobce používat hybridní rozlišení, které dokáže v reálném čase přepínat mezi Full HD+ (2336 x 1080 pixelů) a Quad HD+ (3120 x 1440 pixelů) a telefon to při životě udrží vždy alespoň 35 hodin.

Nabíjení probíhá skrze USB-C konektor, což je samozřejmě dobrá zpráva, v těsném závěsu ale stojí nemilá zpráva. Telefon neumí bezdrátové nabíjení. Při své velikosti a sebevědomí však nepodporuje funkci, kterou mnoho uživatelů vnímá jako základ a telefon bez této technologie si odmítne koupit. A to je škoda, pod tímto škraloupem se totiž skrývá skutečně chutný pokrm s výborným poměrem ceny a výkonu.

Perfektní fotoaparát, ale nic navíc

Ve všech aspektech se snaží OnePlus porážet konkurenci a když už ji nedokáže porazit, chce alespoň dokázat, že to co umí ona, umí i OnePlus, ale za méně peněz. Fotoaparát je toho zářným příkladem. Model OnePlus 7 Pro fotí naprosto perfektně. Základní snímač s rozlišením 48 megapixelů zachycuje ostré fotky za dobrého počasí a kvalitního osvětlení, barvy nejsou “mimo” a na snímcích není patrný ani jakýsi levný povlak, který vnímáme u levnějších telefonů čínské výroby. K tomu se přidává celkem slušný teleobjektiv s rozlišením 8 megapixelů pro portrétní snímky s rozmazaným pozadím (tzv. bokeh efekt) a také šikovná ultraširokoúhlá 16megapixelová kamera.

Nechybí ani optický zoom, který má podle výrobce být 3x, ale testy ukázaly, že během zoomu dochází k machinacím s rozlišením a 3x optický a bezztrátový zoom není tak úplně bezztrátový, a jedná se spíše o 2,2x optický bezztrátový zoom. Na nějaké to přiblížení vzdálené krajiny či makro snímku rostlin či zvířat to bohatě stačí; navíc je optický zoom ještě posilněn až 10x digitálním zoomem.

Fotoaparát u OnePlus 7 Pro na mě tak působil velmi dobře, ale jako by nepřinášel nic navíc – inovací má telefon dost, fotoaparát se k nim ale neřadí. Stačí se zaměřit na jednotlivé aspekty. O zoomu již byla řeč, je “jen” 3x, zatímco konkurence už má i 5x. Potom noční focení. Tady se u mě dostavilo lehké zklamání, čekal jsem totiž mnohem lepší výsledky; Pixel 3 (recenze) nebo Huawei P30 Pro (recenze) jsou v tomto ohledu mnohem dál, a i když i u nich dochází k rapidní ztrátě ostrosti, jejich objektivy dokáží zachytit mnohem více světla, takže fotka je pak světlejší.

Netřeba ale jen kárat. Třeba selfie kamera je na velmi dobré úrovni, má 16 megapixelů a o její výsuvné periskopové konstrukci jsem již hovořil. Polepšení přichází u natáčení videí. OnePlus 7 Pro umí natáčet jak ve Full HD i ve 4K při 30 snímcích za sekundu, tak ve stejném rozlišení i při 60 snímcích za sekundu. Pokud máte podobně jako já slabost pro vysoká rozlišení, novinka od OnePlus vás nezklame. Zklamat však může toho, kdo by čekal něco víc. Něco, co konkurence nemá a OnePlus jí tím vypálí rybník. To se nekoná a jednoduše tak docházím k závěru, že fotoaparát není něco, kvůli čemu byste hned běželi stát frontu na OnePlus 7 Pro. Naštěstí má plno jiných schopností, které konkurenci chybí.

Jak fotí OnePlus 7 Pro?

Ukázka noční scény

Ukázka bezztrátového 3x zoomu

Zhodnocení

OnePlus přišlo s novým zabijákem vlajkových lodí v téměř nezměněné myšlence celé značky. Už jenom to, že výrobce stále přináší špičkovou výbavu v ceně o chlup nižší než největší konkurence. A jak že nejnovější flagship killer vlastně dopadl? Určitě je to nejlepší telefon od OnePlus. A díky tomu se velmi dobře bije v konkurenci nejlepších smartphonů do 22 tisíc korun. Pomáhá mu k tomu především silný čipset Snapdragon 855, velký displej (který může být pro někoho ale až moc nekonvenčně velký) a také skvělý fotoaparát.

Oproti konkurenci má OnePlus ale několik trumfů v rukávu. Tím prvním je inovativní vysouvací konstrukce, kterou jistě oslní; nemluvě o tom, že to není jen pro parádu, ale v displeji díky tomu není výřez a o to větší je pracovní plocha. Nakonec displej samotný je velkou podpásovkou pro konkurenci, nejenže má minimální rámečky a úhlopříčku 6,67 palců (kdo z výrobců to má?), ale navíc disponuje 90Hz obnovovací frekvencí, což diametrálně mění pohled, jakým se na telefon díváte. Pokud používáte iPhone, asi podobnou plynulost znáte, ale na Androidu to vypadá skvěle a používá se to ještě lépe. Pokud někdo zkusí, může potvrdit; pokud už to někdo zkusil, těžko se vrátí zpátky ke klasickým 60Hz displejům.

Není však všechno zlato, co se třpytí. I samotný král inovací OnePlus 7 Pro má svoje neduhy, kvůli kterým si jej nekoupí mnoho potenciálních zájemců. Tím největším je zřejmě velikost, jak jsem již nakousl na začátku. Telefon je skutečně hodně velký a v kombinaci s téměř bezrámečkovým displejem to může být pro někoho nepříjemné. Chybět vám u telefonu bude bezdrátové nabíjení, které prostě výrobce opomněl. Rovněž fotoaparát není kdovíjak oslnivý, chybí mu lepší noční focení a silnější zoom, na to, aby se mohl rovnat maximální špičce – základní focení však zvládá levnou zadní. Nechtěli bychom ale potom už moc? Telefon je výborně navržený, zkonstruovaný a vyvážený. Trable mu bude dělat značka, kterou zase tolik tuzemských zákazníků nezná a nemá k ní důvěru. Jakmile se ale od toho oprostí, budou více než potěšení.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
inovativní design a kvalitní zpracování absence bezdrátového nabíjení
vysoký výkon nedotažená gesta
výborný displej s vysokým rozlišením pro někoho až příliš velký displej
90Hz obnovovací frekvence displeje

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."

Recenze OnePlus 7 Pro: superphone s povolením zabíjet

Půlrok utekl jako voda a čínské OnePlus je tu zase. A zatímco někomu dělá problém představit inovace během roku, pro OnePlus stačí onen půlrok na to, aby všem spadla brada. Máme tu totiž zbrusu nový OnePlus 7 Pro, o kterém jeho výrobce říká, že je to nejlepší smartphone současnosti. Je to skutečně tak a nechává za sebou OnePlus 7 Pro veškerou konkurenci, nebo jsou to jen propracované marketingové řeči? Jaký je nový “zabiják vlajkový lodí” ve skutečnosti? To se dozvíte v naší dnešní recenzi!

Společnost OnePlus, která funguje vlastně jako dceřiná značka většího Oppa, nikdy nepatřila k výrobcům, kteří by nějak přehnaně zrcadlili trendy; OnePlus byl často bořič mýtů a inovátor. Díky tomu, že OnePlus představuje své novinky dvakrát za rok, má mnoho prostoru pro inovace a do značné míry i nastolení trendu. A na trendsetera aspiruje firma s modelem 7 Pro více než dost, jde totiž o jeden z prvních telefonů v Evropě, který nabízí kompletně bezrámečkový displej s vysouvacím mechanismem pro modul selfie fotoaparátu. Zaměřit se však jen na jednu část tohoto skvěle vyváženého produktu, to by byla věčná škoda; OnePlus 7 Pro toho totiž umí vážně hodně.

OnePlus 7 Pro: specifikace

Konstrukce kov a sklo, vysouvací selfie modul, 162,6 x 75,9 x 8,8 mm, 206 g
Displej 6,67″, Fluid AMOLED, HDR10+, 90 Hz, 3120 x 1440 px, poměr stran 19,5:9, jemnost 516 ppi
Operační systém Android 9 Pie + OxygenOS 9.5
Procesor 8 jádrový, 2,84 GHz, Qualcomm Snapdragon 855
Paměť 6/8/12 GB RAM, úložiště 128/256 GB, nemá microSD slot
Fotoaparát trojitý (48 Mpx hlavní + 16 Mpx širokoúhlý + 8 Mpx teleobjektiv), clona f/1,6 + f/2,2 + f/2,4, OIS, 3x optický zoom, duální LED blesk + přední 16 Mpx, clona f/2.0
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie Bluetooth 5.0, NFC, Wi-Fi, GPS, USB-C, čtečka otisků v displeji, čtečka obličeje
Baterie 4 000 mAh, rychlonabíjení (30 W)
Cena a dostupnost od 21 990 Kč, květen 2019

Produkt můžete zakoupit na Alza.cz.


Nastolení nového bezrámečkového trendu?

Čínské OnePlus bylo vždy vyhlášeno tím, jak jejich smartphony vypadají a jak jsou zpracovány. Jakmile vezmete do ruky OnePlus, okamžitě se vám z mozku vysublimují všechny stereotypy o “nekvalitních a chatrných telefonech z Číny”. OnePlus 7 Pro má zpracování, za které by se nemusel stydět ani jakýkoliv iPhone, kovové monolitické tělo drží jako pevná víra, nikde nic nevrže a už vůbec se konstrukce telefonu neprohýbá, a to ani když trošku zaberete. S tím se však pojí i jisté nepříjemnosti, například to, že je telefon dost těžký, konkrétně 206 gramů; to vážně není málo a patří k těm těžším telefonům. Útěchou může být snad jen to, že telefon má v sobě neskutečné množství technologií, tak se to dá pochopit.

Tělo je krásně oblázkově oblé a na stranách se navíc bočnice zužují, protože jak přední displejová, tak i zadní část, jsou zahnuté a jakoby se přelévají do stran. Na zádech, stejně jako vepředu, nejsou žádné rušivé elementy, všechno je schováno uvnitř těla, třeba i čtečka otisků, která našla místo v displeji a již nestraší na zádech telefonu. Tam totiž nalezneme pouze logo výrobce a nápis “OnePlus”, duální LED diodku pro svítilnu a blesk, a také pochopitelně trojitý fotoaparát. Ten svými ostrými hranami lehce vystupuje nad povrch oblých zad, ale jen do takové míry, že to vypadá na pohled moc pěkně. Bohužel, nechybí zde nepříjemný houpavý efekt, když se pokoušíte ovládat telefon položený na rovné ploše stolu.


Asi nemá smysl vás už moc napínat – pojďme se podívat na to, co je na designu telefonu bezpečně nejzajímavější. Přední velký displej je bezrámečkový a nevidíme pod ním přední kameru. Telefon totiž nedisponuje výřezem, selfie fotoaparát výrobce schoval do výsuvného modulu. Ten se vysunuje z levé poloviny horní hrany a to prakticky jen v případě, kdy jej potřebujete – tedy při focení a také při odemykání obličejem (ano, i tato alternativa biometrie zde funguje).

Modul s přední kamerou je kovový, stejně jako celá konstrukce telefonu – až na skleněná záda – a má elipsovitý tvar. Vysunutí trvá přibližně 950 milisekund a doprovází jej mechanický zvuk, který podle mého soudu není softwarově přidán a vydávají ho pouze komponenty, které se o sebe třou; zajíždění zpět do těla telefonu trvá o trošičku déle, něco málo přes sekundu času. A jak vlastně funguje vysouvací modul v praxi? Překvapivě pohodlně, je rychlý, hodně pevný, i když s ním trošku zacloumáte, ani se nehne, avšak když je zasunut v těle přístroje, a vy s telefonem zatřesete, ozývá se podivný zvuk tělesa narážejícího o jiné těleso ve vzduchoprázdnu; to působí minimálně prapodivně a trošku to ubírá na jinak geniálním konstrukčním řešení.

Nemohu si však odpustit jedno píchnutí. Mám o toto řešení bezrámečkového designu trochu strach. Ano, pravda, displej, který nikde nehyzdí kamera ani výřez vypadá jednoznačně nádherně, ještě to umocní jeho velikost, která se u OnePlus 7 Pro vyšplhala na 6,67 palců úhlopříčně. Ale když se pohybuji v prašném prostředí, částečky špíny se za výřez zachytávají a párkrát byl prachem a nečistotami modul po celém dni bez akce kompletně obalený. Ale jde jen o prach a měkké molekuly špíny. Ale co takhle, když si vezmete telefon na pláž? Nebo vám při zahrádkaření spadne do hlíny? A to ani nemluvím o vodotěsnosti, kterou mu patřičné úřady odmítly udělit. Mám strach. Mám strach, že toto řešení s de facto otevřenou konstrukcí telefonu není tak odolné, jako klasické monolity, které mají jen konektory a vše ostatní je pevně chráněno.

Jinak je ale zpracování a design telefonu na perfektní úrovni. Mně osobně trošku vadí zahnuté hrany, které vám nedávají s telefonem takovou jistotu při držení, jako kompletně rovné strany. Není to však nic, co by nedokázal vyřešit kryt. Ten vám navíc výrobce přibalí hned do prodejního balení, takže alespoň máte něco do začátku. A znovu, pokud jsou nějaké výhrady ke zpracování, OnePlus to dohání v líbivém minimalistickém designu. I když se složení ovládacích prvků od minule lehce změnilo (vypadlo tlačítko pro Google Asistenta), oblíbený hardwarový přepínač tichého režimu, vibrací nebo plného ozvučení zůstává.

Když se podaří, co se dařit má

Design telefonu je výborný, to hlavní se ale děje na přední straně, a sice v oblasti displeje. Ten bych označil v zásadě za velmi povedený, i když mám výhradu, kterou odpálím rovnou. Displej telefonu je skutečně hodně velký. Abych to uvedl na pravou míru: rámečky jsou ultratenké, jedny z nejtenčích na trhu, k tomu displej má monstrózních 6,67 palců úhlopříčně. Sklo na bocích se, jak jsem již upomínal, kroutí do stran. Takže displej vám dává takový ten pocit, že nikde nekončí.

A nechci, aby to vypadalo, že nemám rád velké displeje. To mám, velký displej znamená více obsahu a tak dále, to je vše v pořádku, ale tady se mi zdá, že už je displej skutečně moc velký. I to je ale výhradně subjektivní dojem, protože i několik lidí, kterým jsem telefon ukazoval, se ozvalo s tím, že takhle velký displej je pro ně ideální. Takže to určitě stojí za vyzkoušení než si telefon koupíte, jedná se totiž o jeden z největších displejů na trh a to si žádá podstatné ozkoušení. Pokud ale chcete mít telefon, který nejlépe odpovídá definici “bezrámečkového designu”, právě jste ho našli. OnePlus 7 Pro nemá žádný výřez, přední kamerka mu vyjíždí přímo z těla; navíc má zahnuté strany a i dolní brada skoro neexistuje. V tomto vás telefon jistě nadchne, hledáte-li velký a bezrámečkový displej.

Pakliže se vám zamlouvá velikost a rozvržení displeje, jistě vás bude zajímat jeho obrazové schopnosti. A tady je to další výhra pro OnePlus. Displej je jedním slovem výborný. Výrobce vsadil na AMOLED panel, kterému nalepil ještě titul “Fluid”. A že nejde jen o tak ledajakou AMOLED obrazovku, o tom se přesvědčíte hned po zapnutí. Telefon reaguje na všechny příkazy nesmírně rychle, a to nemluvím o výkonu, kterého má také dost. Je to způsobeno 90Hz obnovovací frekvencí, kterou v dnešní nabídce najdete jen u pár modelů.

Používání telefonu je díky tomu přímo bleskové, hlavně potom pohyb v aplikacích či při sledování videa. Tady bych jen rád zdůraznil, že sledování videa na bezrámečkovém displeji bez výřezu je něco, co moc jinde nezažijete, a je to určitě něco, za co lze zvednout palec nahoru. Nic vás neruší a video vypadá na full-screenu naprosto skvěle. Zpět ale k rychlosti telefonu, která je umocněna ultravýkonným čipsetem Snapdragon 855 od Qualcommu, který si poradí s kdejakou aplikací a hrou, kterou mu předhodíte. Doplňuje jej ještě 6 GB RAM, úplně přesně tedy v naší verzi; v nabídce je totiž i varianta s 8 GB a v plánu je i 12GB konfigurace. Ve všech třech případech ale můžete mít otevřeno několik aplikací, na každé mít rozpracovanou práci a vždy můžete mezi aplikacemi libovolně přeskakovat, případně i využít velký displej pro simultánní otevření dvou aplikací najednou. Vše běží jako po másle.

K tomu přispívá i dobře odladěný systém Android 9 v jedné ze svých nejčistších iterací. OnePlus Android doplnil pouze několika vlastními vylepšeními, jako například mód Fnatic, který vám při hraní her vypne jakákoliv upozornění, abyste nebyli rušeni, a soustředí výkon jen na hraní. Kromě toho má nad Androidem OnePlus i vlastní gesta. Pokud máte stejně jako já slabost pro gesta namísto klasické trojice tlačítek, asi je budete používat, ale dost možná budete, opět stejně jako já, zklamaní.

Navrácení na domovskou obrazovku samozřejmě probíhá potažením od spodu, přičemž když swajp nedotáhnete a zůstanete čekat jednu vteřinku, otevře se multitasking. Tady není vidět nic nového, stejná gesta používá Huawei, Xiaomi a vlastně i Apple, který s nimi přišel jako první. Gesto zpět, které ale u konkurence probíhá potažením ze strany, tady probíhá potáhnutím od pravé či levé poloviny dolní strany. Je to nepraktické, nemotorné a de facto nikdy se vám nepodaří swajpnout od prostředku pro návrat “domů”, ale jen se vrátíte o krok zpět. Je příjemné, že OnePlus nechce být jako ostatní, ale tohle je krok vedle a přijde mi, že lepší je opakovat po ostatních, než vymýšlet vlastní řešení, které za moc nestojí.

Software vám také kromě jiného povolí měnit mezi rozlišeními. Nativní rozlišení je Quad HD+, za což letí OnePlus další palec nahoru, přesně takhle ostrý by měl displej vlajkové lodi být. Želbohu to ale čerpá strašně moc energie, a tak se zapnutým vysokým rozlišením 2K se vám téměř každý den podaří telefon se 4 000mAh baterií vybít. Dost možná i kvůli tomu v základu doporučuje výrobce používat hybridní rozlišení, které dokáže v reálném čase přepínat mezi Full HD+ (2336 x 1080 pixelů) a Quad HD+ (3120 x 1440 pixelů) a telefon to při životě udrží vždy alespoň 35 hodin.

Nabíjení probíhá skrze USB-C konektor, což je samozřejmě dobrá zpráva, v těsném závěsu ale stojí nemilá zpráva. Telefon neumí bezdrátové nabíjení. Při své velikosti a sebevědomí však nepodporuje funkci, kterou mnoho uživatelů vnímá jako základ a telefon bez této technologie si odmítne koupit. A to je škoda, pod tímto škraloupem se totiž skrývá skutečně chutný pokrm s výborným poměrem ceny a výkonu.

Perfektní fotoaparát, ale nic navíc

Ve všech aspektech se snaží OnePlus porážet konkurenci a když už ji nedokáže porazit, chce alespoň dokázat, že to co umí ona, umí i OnePlus, ale za méně peněz. Fotoaparát je toho zářným příkladem. Model OnePlus 7 Pro fotí naprosto perfektně. Základní snímač s rozlišením 48 megapixelů zachycuje ostré fotky za dobrého počasí a kvalitního osvětlení, barvy nejsou “mimo” a na snímcích není patrný ani jakýsi levný povlak, který vnímáme u levnějších telefonů čínské výroby. K tomu se přidává celkem slušný teleobjektiv s rozlišením 8 megapixelů pro portrétní snímky s rozmazaným pozadím (tzv. bokeh efekt) a také šikovná ultraširokoúhlá 16megapixelová kamera.

Nechybí ani optický zoom, který má podle výrobce být 3x, ale testy ukázaly, že během zoomu dochází k machinacím s rozlišením a 3x optický a bezztrátový zoom není tak úplně bezztrátový, a jedná se spíše o 2,2x optický bezztrátový zoom. Na nějaké to přiblížení vzdálené krajiny či makro snímku rostlin či zvířat to bohatě stačí; navíc je optický zoom ještě posilněn až 10x digitálním zoomem.

Fotoaparát u OnePlus 7 Pro na mě tak působil velmi dobře, ale jako by nepřinášel nic navíc – inovací má telefon dost, fotoaparát se k nim ale neřadí. Stačí se zaměřit na jednotlivé aspekty. O zoomu již byla řeč, je “jen” 3x, zatímco konkurence už má i 5x. Potom noční focení. Tady se u mě dostavilo lehké zklamání, čekal jsem totiž mnohem lepší výsledky; Pixel 3 (recenze) nebo Huawei P30 Pro (recenze) jsou v tomto ohledu mnohem dál, a i když i u nich dochází k rapidní ztrátě ostrosti, jejich objektivy dokáží zachytit mnohem více světla, takže fotka je pak světlejší.

Netřeba ale jen kárat. Třeba selfie kamera je na velmi dobré úrovni, má 16 megapixelů a o její výsuvné periskopové konstrukci jsem již hovořil. Polepšení přichází u natáčení videí. OnePlus 7 Pro umí natáčet jak ve Full HD i ve 4K při 30 snímcích za sekundu, tak ve stejném rozlišení i při 60 snímcích za sekundu. Pokud máte podobně jako já slabost pro vysoká rozlišení, novinka od OnePlus vás nezklame. Zklamat však může toho, kdo by čekal něco víc. Něco, co konkurence nemá a OnePlus jí tím vypálí rybník. To se nekoná a jednoduše tak docházím k závěru, že fotoaparát není něco, kvůli čemu byste hned běželi stát frontu na OnePlus 7 Pro. Naštěstí má plno jiných schopností, které konkurenci chybí.

Jak fotí OnePlus 7 Pro?

Ukázka noční scény

Ukázka bezztrátového 3x zoomu

Zhodnocení

OnePlus přišlo s novým zabijákem vlajkových lodí v téměř nezměněné myšlence celé značky. Už jenom to, že výrobce stále přináší špičkovou výbavu v ceně o chlup nižší než největší konkurence. A jak že nejnovější flagship killer vlastně dopadl? Určitě je to nejlepší telefon od OnePlus. A díky tomu se velmi dobře bije v konkurenci nejlepších smartphonů do 22 tisíc korun. Pomáhá mu k tomu především silný čipset Snapdragon 855, velký displej (který může být pro někoho ale až moc nekonvenčně velký) a také skvělý fotoaparát.

Oproti konkurenci má OnePlus ale několik trumfů v rukávu. Tím prvním je inovativní vysouvací konstrukce, kterou jistě oslní; nemluvě o tom, že to není jen pro parádu, ale v displeji díky tomu není výřez a o to větší je pracovní plocha. Nakonec displej samotný je velkou podpásovkou pro konkurenci, nejenže má minimální rámečky a úhlopříčku 6,67 palců (kdo z výrobců to má?), ale navíc disponuje 90Hz obnovovací frekvencí, což diametrálně mění pohled, jakým se na telefon díváte. Pokud používáte iPhone, asi podobnou plynulost znáte, ale na Androidu to vypadá skvěle a používá se to ještě lépe. Pokud někdo zkusí, může potvrdit; pokud už to někdo zkusil, těžko se vrátí zpátky ke klasickým 60Hz displejům.

Není však všechno zlato, co se třpytí. I samotný král inovací OnePlus 7 Pro má svoje neduhy, kvůli kterým si jej nekoupí mnoho potenciálních zájemců. Tím největším je zřejmě velikost, jak jsem již nakousl na začátku. Telefon je skutečně hodně velký a v kombinaci s téměř bezrámečkovým displejem to může být pro někoho nepříjemné. Chybět vám u telefonu bude bezdrátové nabíjení, které prostě výrobce opomněl. Rovněž fotoaparát není kdovíjak oslnivý, chybí mu lepší noční focení a silnější zoom, na to, aby se mohl rovnat maximální špičce – základní focení však zvládá levnou zadní. Nechtěli bychom ale potom už moc? Telefon je výborně navržený, zkonstruovaný a vyvážený. Trable mu bude dělat značka, kterou zase tolik tuzemských zákazníků nezná a nemá k ní důvěru. Jakmile se ale od toho oprostí, budou více než potěšení.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
inovativní design a kvalitní zpracování absence bezdrátového nabíjení
vysoký výkon nedotažená gesta
výborný displej s vysokým rozlišením pro někoho až příliš velký displej
90Hz obnovovací frekvence displeje

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."