Recenze Xiaomi Mi 9: číslo jedna v poměru ceny a výkonu

Jakub Fišer

Čínská společnost Xiaomi už dávno není jen pro nenáročné zákazníky. Svou vlajkovou řadou „Mi“ si totiž vysloužila velkou pozornost u těch maximálně náročných zákazníků. Nejnovější topmodel čínské firmy přichází v naleštěném obalu s přímo dechberoucím poměrem ceny a výkonu. Svými schopnostmi se sápá na nejvyšší patra, která patří Samsungu a Huawei. Dokáže novinka od Xiaomi porazit molochy na trhu, i když stojí skoro polovinu toho co oni? To a mnoho dalšího se dozvíte v naší dnešní recenzi, která právě začíná.

Nejnovější vlajková loď Xiaomi – model Mi 9 – navazuje na úspěch modelu Mi 8 (recenze), potažmo i Mi 8 Pro (recenze), což byl vlastně jen základní model Mi 8 vylepšený o čtečku otisků v displeji. Opět zde máme na zlatém naleštěném podnose skvělý výkon, fantastický displej a v případě Mi 9 hraje obrovskou roli ještě fotoaparát. Všichni přední výrobci produkují smartphony s bezvadným fotoaparátem, ať už jde o řadu Galaxy S10 od Samsungu, či současného krále mobilního focení Huawei P30 Pro (recenze). A kdekdo by mohl říct, že Xiaomi Mi 9 nemá šanci těmto modelům konkurovat, vždyť stojí skoro o polovic méně. Opak je ale pravdou, podle našeho mínění je totiž právě Xiaomi Mi 9 králem současného mobilního trhu, a to nejen díky vysokému výkonu, brilantnímu fotoaparátu a dalším vymoženostem, ale především díky tomu, jak dokázal výrobce smrsknout cenu na minimum, na rozdíl od konkurence.

Xiaomi Mi 9: specifikace

Konstrukcesklo a kov, 157,5 x 74,7 x 7,6 mm, 173 g
Displej6,39″, Super AMOLED, HDR10, 2340 x 1080 px, poměr stran 19,5:9, jemnost 403 ppi
Operační systémAndroid 9 Pie + MIUI 10.2
Procesor8 jádrový, 2,84 GHz, Qualcomm Snapdragon 855
Paměť6 GB RAM, 64/128 GB úložiště, nemá microSD slot
Fotoaparáttrojitý (48 + 12 + 16 Mpx), OIS, laserové ostření, 2x optický zoom, clona f/1.8 + f/2.2 + f/2.2, duální LED blesk + přední 20 Mpx, f/2,0
LTE800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
TechnologieBluetooth 5.0, NFC, Wi-Fi, GPS, infraport, USB-C, čtečka otisků v displeji, AI čtečka tváře
Baterie3 300 mAh, rychlonabíjení Quick Charge 4.0+ (27 W), bezdrátové rychlonabíjení (20 W)
Cena a dostupnostod 12 999 Kč, duben 2019

Design a zpracování: v jednoduchosti je krása

První pohled na tělo Mi 9 na vás dýchne jasně prémiovým dojmem. Telefon je neobyčejně tenký, jen 7,6 milimetrů, vyroben je z hliníků a ploché povrchy má ze skla, které je na zádech navíc zaoblené, takže se telefon velice příjemně drží a rozhodně nikde neřeže do rukou. Ačkoliv se model prodává v několika přechodových gradientních úpravách, my na test obdrželi decentní černou, která působí velmi profesionálním a gentlemanským dojmem.

Zpracování telefonu co do odolnosti je také na velmi dobré úrovni. Telefon je pevný jako skála a při zkoušce síly se nikde neprohýbá ani nevrže; chová se tedy přesně tak, jak bychom od vlajkové lodě očekávali. Obě skleněné tabulky, ať už ta na zádech či ta na displeji, jsou krycí skla Gorilla Glass 6, která si se škrábanci umí celkem dobře poradit a po dvoutýdenním testování se tak na displeji neobjevil snad ani jeden větší škrábanec; záda jsou na tom však jinak a ta se dočkala množství vlasových a někdy i větších škrábanců.

Čistou plochu zad narušuje jen dosti vystouplý modul fotoaparátu, který skýtá trojici čoček, přičemž ta hlavní (první v pořadí) má kolem sebe lesklé kolečko, které hází odlesky a rozhodně tak připoutá pozornost vašich i okolních očí. Na zádech pak najdeme už jen logo výrobce; čtečka otisků zde chybí, tu totiž výrobce implementoval přímo do displeje, o ní ale až později. Na pravé hraně najdeme klasické rozložení hardwarových tlačítek, tedy přepínač zvuku a také zamykací tlačítko. Na odvrácené straně pak slotu na nanoSIM kartu sekunduje ještě jedno hardwarové tlačítko, které vyvolá Google Assistant – v našich končinách jen spustí aplikaci Google s vyhledávačem a Zprávami Google. Toto tlačítko přímo systému sice lze přemapovat, alternativ v nastavení je ale pomálu, například zapnout přední či zadní fotoaparát, nebo rozsvítit svítilnu.

Na spodní straně nalezneme pouze mřížky reproduktorů, které nejsou stereo, a nabíjecí konektor USB-C. Ten si Xiaomi celkem oblíbilo a kromě nejvyšších modelů jej už dává i do telefonů nižší a střední třídy. To je samozřejmě správně, u vlajkového modelu ale pochopitelně nemůže chybět a také že nechybí. Pro úplnost ještě horní hrana, kde najdeme jen tečku pro mikrofon a infraport, sloužící například pro ovládání televize (třebaže „hloupé“) či další domácí elektroniky jako třeba klimatizace nebo projektor. Celkově je tělo přístroje velmi decentní, žádný prvek vyloženě nebije do očí a telefon působí neskutečně elegantně. Někomu však jistě může vadit opravdu hodně vystouplý fotoaparát, který ale díky mírně zahnutým zádům nezpůsobuje nepříjemné houpání na rovném povrchu. Xiaomi také zapomnělo na tradiční posluchače hudby skrze 3,5mm audiojack, protože tento kulatý konektor na těle přístroje nenajdeme. Alespoň že výrobce dal do prodejní krabičky redukci, díky které se z napájecího USB-C stane jack; redukce je však bílá, zatímco bílou variantu telefonu výrobce nenabízí, takže připojený „dongl“ působí spíše než jako praktický pomocník, jako pěst na oko.

Displej, prostředí a baterie: obratný bojovník na klíček

Xiaomi se celkem logicky rozhodlo u svého vlajkového modelu na displeji nešetřit, a dobře udělalo. Nejenže zobrazovač modelu Mi 9 je dostatečně velký, konkrétně 6,39 palců, kromě toho disponuje i velice malými rámečky, jednoduchým výřezem ve tvaru kapky a také výborným podáním barev a celkově zobrazování. O to se stará Super AMOLED panel s výtečným rozlišením Full HD+, tedy 2340 x 1080 pixelů při poměru stran 19,5:9; pro úplnost, celkově to dělá jemnost 403 obrázkových bodů na palec. Někdo by mohl namítnout, že konkurence již nabízí rozlišení Quad HD+, ve většině smartphonů to však prozatím pozbývá smyslu, vyšší rozlišení než Full HD+ totiž bez srovnání necvičené oko nemá moc šanci poznat a v praxi jej využijete maximálně u virtuální reality.


Jak ale již zaznělo, jedná se o Super AMOLED, rozmanitost barev je tak zařízena, stejně jako výhoda při používání černých či jinak tmavých pozadí, které MIUI ve své nejnovější iteraci postavené na Androidu 9 Pie umí. Obrazovky typu OLED se při vyobrazení černé chovají tak, že body znázorňující tmavou vypnou, takže černá celkově vypadá mnohem lépe a kromě toho i šetří baterii. Pokud ale máte rádi roztodivné barevné kreace na tapetě i v systému, budete si s MIUI 10 rozumět. Software od Xiaomi je totiž bohatý na červenou a oranžovou, včetně jejich všech odstínů – barvy v systému působí rozhodně spíše teplejším dojmem, nežli naopak. Navíc, jak již bylo zmíněno, jeho základem je nejnovější Android s příchutí koláče, ochuzeni u Xiaomi tedy nebudete ani o gesta (Xiaomi využívá podobných gest jako najdeme u Huawei či iPhonu od Applu) či již několikrát propíraný tmavý režim, který funguje v celém systému na jedničku s hvězdičkou. Trochu možná zamrzí, že je nadstavba plná zbytečných aplikací a utilit, které ne každý využije; to už je ale úděl grafických nadstaveb nad systémem.

Barvy ani styl ovládání ale určitě nejsou tím nejdůležitějším, mnohem podstatnější je, jak celý systém běží. A já již nyní mohu říci, že se jedná o naprostou pecku! Xiaomi Mi 9 je jeden z nejvýkonnějších chytrých telefonů současnosti a to hlavně díky čipsetu Qualcomm Snapdragon 855, který telefonu dodává tu pravou šťávu. Není divu, že podle benchmarku AnTuTu jde dokonce o nejvýkonnější telefon vůbec, což podtrhuje dechberoucí bodový zisk necelých 365 tisíc bodů. Maximálně výkonný Snapdragon 855 pak ještě doplňuje také 6 GB operační paměti RAM a také až 128GB úložná paměť pro uživatele, ze které samotný systém ukousnu jen něco přes 9,5 gigabajtu. K paměťovým variantám snad jen jediná výhrada – kupříkladu mně naprosto vyhovuje 128 GB vnitřního úložiště, víc jsem nikdy pořádně nevyužil. Ale sto lidí, sto chutí, proto je třeba být na pozoru a plánujete-li využít mnohem víc než 128 GB, raději odvraťte zrak od lákavé nabídky jménem Xiaomi Mi 9, tento kousek totiž nepodporuje microSD karty jakéhokoliv typu, paměť kterou si vyberete při nákupu vám tak zůstane fixní.

V oblasti výdrže má nejnovější vlajkový topmodel od Xiaomi trošku máslo na hlavě. Pokud bych měl vypíchnout největší problém u nového Xiaomi, je to bezpochyby výdrž na baterii; dokonce bych se ani nebál říct, že je to vážně jediný opravdový problém. Zato ale přímo brutální problém. Ze všeho nejdříve, telefon má na dnešní poměry u vlajkových modelů relativně podprůměrnou baterii s kapacitou 3 300 mAh. V praxi to vytváří výdrž v pravdě neslavnou – nabíjet budete muset opravdu každý den, do terénu tak doporučujeme brát s sebou powerbanku. A dojem z toho nezachraňuje ani fakt, že telefon disponuje 27W rychlonabíjením a dokonce i ultrarychlým 20W bezdrátovým nabíjením – upřímně bych obě technologie z fleku nahradil za větší výdrž. Na vině celkově slabé výdrže je jistě kombinace mohutného výkonu a menší baterie, také displej se svou zobrazovací technologií celkem dost energie pohltí. Třikrát škoda, tohle Číňané mohli vymyslet lépe, z minulosti totiž víme, že to umí.

Fotoaparát: jeden z titánů

S tím, jak se ve focení zlepšují největší hráči na trhu se smartphony, stává se focení s telefonem trendem, který nemá obdoby. Každý velký výrobce potřebuje telefon, který umí skvěle fotit. Huawei má model P30 Pro (recenze), Samsung potom Galaxy S10+ (recenze). A Xiaomi? Xiaomi má Mi 9. A i když se to nemusí zprvu zdát, Mi 9 je černým koněm v závodě nejlepších fotomobilů pro rok 2019. A výsledky mluví za vše – vlajková loď od Xiaomi drží s konkurencí krok, a to i přestože byste si za cenu konkurence koupili telefony Mi 9 rovnou dva.

Co do konstrukce fotoaparátu a typu snímačů snese Mi 9 srovnání spíše s Galaxy S10+, protože P30 Pro na rozdíl od obou těchto modelů disponuje ke třem obvyklým snímačům ještě 3D ToF senzorem pro snímaní v trojrozměrném prostoru a sahá tak po ještě vyšších příčkách. Tuto technologii u Xiaomi ani u Samsungu zatím nenajdeme, nijak mohutný dopad to však nemá. Jak to tedy s rozložením sil u Mi 9 vypadá? Hlavním snímačem je pochopitelně 48megapixelový silák Sony IMX583 s velikostí 1/2″ a clonou f/1.75; samozřejmostí ji PDAF a laserové ostření. Druhý snímač je teleobjektiv s 12 megapixely, clonovým číslem f/2.2 a velikostí 1/3,4″. Ten se specializuje na hloubkové režimy a také zoom, který umí optický dvojnásobný; následně je možný ještě desetinásobný digitální zoom.

Poslední snímač je také velice důležitý, jde totiž o širokoúhlý modul Sony IMX481 se záběrem až 117 stupňů a celkem slušným rozlišením 16 megapixelů. Dohromady odvádějí tyto tři fotoaparáty neuvěřitelné penzum práce, které je vidět především na finálních fotkách. Ty jsou do posledního detailu ostré, barvy jsou věrné a vše vypadá přesně tak, jak má. Navíc fotoaplikace je na velmi dobré úrovni, pokud jde o plynulost chodu či rychlost spouště. Po aktualizaci softwaru jsme se navíc dočkaly nového 48megapixelového módu, který byl předtím skryt. Abyste rozuměli, klasické focení produkuje fotky v rozlišení 12 megapixelů, takže nejde o plné rozlišení. K tomu se dostanete až ve chvíli, kdy přepnete na režim „48 MP“, který jasně odkazuje na to, k čemu je, tedy k využití plného potenciálu a focení fotek v plném rozlišení; pozor si však musíte dát při ukládání fotografií, jsou totiž často až třikrát větší než běžné fotky.

Pro úplnost se sluší doplnit ještě informace o 20megapixelové přední kamerce s clonou f/2.0, která vám za dopomoci umělé inteligence vykouzlí i celkem pěkná selfie s bokeh efektem jako bonus. Tady má pochopitelně navrch Samsung, protože ten do svého topmodelu Galaxy S10+ nainstaloval přední kamery rovnou dvě, takže výkonu je více, avšak na úkor místa na displeji. Natáčení videí je dalším naprosto fantastickým počinem, který lze s Mi 9 provádět. Nativně se ujmete natáčení videí v rozlišení 4K, avšak ve snímkové frekvenci 30 FPS. To však lze v nastavení změnit na 60 FPS a 4K rozlišení, což je přímo pastva pro oči. Přát bychom si mohli snad jen lehce citlivější stabilizaci obrazu při natáčení, aby byl záznam co možná nejplynulejší. I tak je to ale báseň a Mi 9 zcela zaslouženě patří na výsluní vedle konkurenčních vlajek od Huawei či Samsungu.

Jak fotí Xiaomi Mi 9?

Režimy: klasický, širokoúhlý a 2x zoom

Zhodnocení

Pojmenovat přednosti Xiaomi Mi 9 je vlastně velmi jednoduché – výborný výkon, bezvadný displej, skvělá konstrukce a decentní minimalistický design, stejně jako přímo boží fotoaparát. Výsledný dojem z telefonu je tak naprosto fantastický. A to vše se ještě znásobí při pomyšlení, že telefon stojí polovinu toho, co zaplatíte za konkurenci. A skutečně, Mi 9 začíná na 12 990 korunách, což je v porovnání s hlavními soky na trhu skutečně dechberoucí cena.

Je ale nejnovější vlajkový model od Xiaomi skutečně tak bezchybný, nebo nízká cena skrývá záhadné tajemství. Upřímně, jisté kompromisy by se našly. Na těle není 3,5mm jack, také MIUI 10 pro někoho nemusí být zrovna snový systém. To jsou však jen celkem malicherné maličkosti, které ve finále nečiní z používání žádný problém. Ale pak je tu opravdový problém, kterým je baterie. Ta je vážně slabá a v porovnání s extrémním výkonem smartphonu zkrátka nezvládá tahat telefon celý den a vy tak budete nabíjet pokaždé alespoň jednou denně.

A ačkoliv se může zdát, že je to jen jediný problém v jinak perfektním smartphonu, je to vlastně o něco horší. Je to spíše kaňka na jinak čistě bílém plátně. A to je znát, protože zatímco kapacita baterie je skutečně jediný problém, je to problém markantní, který může případné zákazníky omezovat v používání telefonu a tím je odradit. Pokud ale dokážete telefonu tuto chybu prominout, čeká vás velmi dobrý zážitek, který za tyto peníze u jiného výrobce nezažijete.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus výkonný čipset Snapdragon 855Plus podprůměrná výdrž baterie
Plus perfektní fotoaparátPlus maximální paměťová varianta jen 128 GB
Plus bezkonkurenční cenaPlus absence zvýšené odolnosti
Plus kvalitní zpracování a příjemný designPlus absence 3,5mm audiojacku
Plus Super AMOLED displejPlus vystouplý fotoaparát
Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře


Nejnovější články