Recenze Xiaomi Mi Mix 3: opět víří stojaté vody
Už jsou to více než dva roky, kdy Xiaomi přišlo jako blesk z čistého nebe s překvapivě futuristickým „bezrámečkovým“ telefonem Mi Mix, který měl displej téměř přes celou přední plochu. Jenže společně s tím se u produktu objevilo také hned několik porodních bolestí a produkt i v dalších generacích zůstával spíše produktem pro technologické nadšence a fanoušky, než pro běžné uživatele. S nejnovější, již čtvrtou generací v podobě Xiaomi Mi Mix 3, v tomto směru – bohužel, ale i bohudík – čínský výrobce pokračuje. Více prozradí naše dnešní recenze.
Řada Mi Mix stále zůstává spíše experimentální modelovou řadou, u které si výrobce klidně dovolí pustit na trh takový produkt, který u jiných značek zůstává v laboratořích. Pokud jste běžně smýšlející zákazník, nejspíše ani nejnovější model od Xiaomi nebude pro vás. Pokud ale naopak pokukujete v záplavě všech těch téměř stejných smartphonů po něčem neobvyklém, jste zde na správné adrese. Ale budete se muset spokojit s tím, že prvotní inovace zkrátka vyžadují mnohé kompromisy a někdy ne zrovna malé. U nejnovějšího Xiaomi Mi Mix 3 přišla na řadu speciální výsuvná konstrukce, díky které se povedlo schovat přední kamerku a další prvky „pod displej“ a nabídnout tak téměř 100% bezrámečkový displej. Na druhou stranu, zřejmě právě z konstrukčních důvodů tím pádem schází například voděodolnost, 3,5 mm jack, apod., protože prostě „nebylo místo“. Nebo i třeba odemykání telefonu obličejem, kvůli čemuž vždy musíte spodní část nejprve vysunout. Vyplatí se tedy ochutnat jednu z možných cest do budoucnosti?
Xiaomi Mi Mix 3: specifikace
Konstrukce | sklo a keramika, vysouvací, 158 x 75 x 8,46 mm, 218 g |
---|---|
Displej | 6,39″, Super AMOLED, 2340 x 1080 px, poměr stran 19,5:9, jemnost 403 ppi |
Operační systém | Android 9 Pie + MIUI 10 |
Procesor | 8 jádrový, 2,8 GHz, Qualcomm Snapdragon 845 |
Paměť | 6/8/10 GB RAM, úložiště 128/256 GB |
Fotoaparát | duální (12 Mpx + 12 Mpx), duální LED blesk, Dual Pixel, 4osá optická stabilizace, až 2x optický zoom, f/1.8 a f/2.4 + přední duální (24 Mpx + 2 Mpx) |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | dual SIM, Bluetooth 5, NFC, USB-C, Wi-Fi, GPS, Glonass, čtečka otisků, čtečka tváře |
Baterie | 3 200 mAh, rychlonabíjení, 10W bezdrátové nabíjení Qi |
Cena a dostupnost | od 15 490 Kč, únor 2019 |
Za zapůjčení děkujeme e-shopu XM.cz, u kterého telefon zakoupíte.
Design a zpracování: skoro úplná bezrámečkovost
Každý sice rád mluví o bezrámečkovém designu, ale opravdový bezrámečkový design představuje až Xiaomi, které v případě nového modelu dosahuje hodnoty 93,4 %, pokud jde o poměr obrazovky k tělu. Displej se táhne téměř od kraje až ke kraji, bez nějakého horního výřezu – tedy jen s výjimkou menší spodní brady, která ovšem i u Mi Mixu 3 zůstává trochu viditelná (a ve skutečnosti je reálně větší než na některých oficiálních fotkách) a třeba ve srovnání s iPhonem X (recenze) aspol. je stále ještě o něco větší. Ale Xiaomi hraje na celková čísla a v těch je mistrem – za sebou nechává třeba Vivo Nex (91,24 %) nebo Honor Magic 2 (91,5 %), akorát Oppo Find X (93,8 %) se Xiaomi vyrovná a z pohledu celkem zanedbatelných mikročísel jej i předbíhá.
Xiaomi na rozdíl od předchozích generací zvolilo tentokrát netradiční výsuvnou konstrukci, díky které mohlo chytře schovat například přední kamerku a další prvky. Ty byly u předchůdců (Mi Mix, Mi Mix 2, Mi Mix 2s) přesunuté do spodní brady, či v případě sluchátka i experimentálně ukryté do piezoelektrického systému pod displej. A výsledek? Výsuvný mechanismus je celkem pevný, doprovázený opravdovým cvaknutím při dorazu mechanismu, což tak trochu evokuje retro pocit, ovšem díky bezrámečkovému displeji s jistou dávkou futurismu. Navíc si k výsuvnému mechanismu můžete přidat i umělý zvuk z reproduktoru nebo klidně vybrat zkratku, aby se vám například spustil fotoaparát po vysunutí. Z tohoto pohledu je vše v pořádku. I tomu, že vysouvací mechanismus něco vydrží, bych věřil. Podle výrobce byl provedený test, na základě kterého má telefon vydržet déle než osm let, pokud byste mechanismus využívali 100x denně.
Že ovšem nemusí být výsuvný mechanismus úplně pro každého, jsem se i sám přesvědčil. Pokud totiž chcete telefon odemykat pomocí obličeje, musíte vždy mechanismus vysunout a poté zpravidla zase zasunout, abyste měli v ruce opět na oko „bezrámečkový“ telefon. Jinou možností je nechat čtečku obličeje být a využívat místo toho čtečku otisků prstů. Jenže ta je umístěna na zádech, a tak se k ní ne vždy dostanete, např. pokud telefon leží na stole nebo jej bezdrátově nabíjíte ve stojánku. Proč Xiaomi nepřidalo také čtečku integrovanou přímo do obrazovky, jako u modelu Mi 8 Pro? O kompromisní situace tedy nebude nouze a je potřeba si dobře rozmyslet, jakým způsobem s telefonem fungujete. Kvůli výsuvnému mechanismu navíc výrobce dost možná musel oželet voděodolnost, dále 3,5 mm jack, nebo osadit Mi Mix 3 i baterií s menší kapacitou. K biometrickým prvkům však nemůžu mít žádné výtky, ty fungují naprosto příkladně.
Abych nezůstal nic dlužen, zpracování smartphonu je opravdu na vysoké úrovni, přičemž Xiaomi využívá luxusní kombinace skla a keramiky. Přesto se však hmotnost vyšplhala až na 218 g, což není úplně málo. A s přičtením větších rozměrů pak jednoduše vychází, že Mi Mix 3 bude spíše pro řekněme silnější jedince, nikoliv pro žádné slečinky. I kvůli hladkému povrchu, který má tendence snadněji vyklouzávat z ruky, pokud telefon pevně nedržíte. S čím dalším je také nutné počítat, je absence stereo reproduktorů (k dispozici je jen ne příliš kvalitní reproduktor na spodní straně), chybějící slot na microSD karty, nebo také sluchátkového jacku. Co však potěší, je speciální tlačítko na levém boku, které si můžete tak trochu namapovat i na jiné funkce, než je defaultně nastavený hlasový asistent. Ale možností výběru moc není a třeba libovolnou aplikaci s tlačítkem bohužel nelze otevírat.
Displej, prostředí a baterie: žádné experimenty
Výsuvná konstrukce si vyžádala kompromisy, ovšem v případě displeje či prostředí to neplatí. Xiaomi Mi Mix 3 disponuje obrovitým 6,39″ Super AMOLED panelem, který se line téměř z jednoho okraje až k druhému. A na této ploše se může pochlubit spíše průměrným Full HD+ rozlišením 2340 x 1080 pixelů s poměrem stran 19,5:9, což dělá jemnost 403 pixelů na palec. Displej pak dokáže vyvinout jas až 600 ppi a nechybí ani nejnovější ochrana v podobě Gorilla Glass 5. Tolik specifikace, které své kvality potvrzují i v praxi. Obraz je pro běžné používání více než dostatečně ostrý, vyšší Quad HD+ rozlišení by se hodilo jen třeba pro hrátky ve virtuální realitě, tedy při použití s VR brýlemi. Barvy, kontrast a sytost, ale také jas, vše je troufám si říct maximálně dostatečné i pro ty náročnější uživatele. A navíc potěší i Always-on displej (nebo ambientní, jak překládá Xiaomi), který podobně jako třeba u Samsungu umí neustále na zhasnuté obrazovce zobrazovat aktuální čas, datum a také například ikonky s notifikacemi, včetně notifikací třetích stran, jako jsou zprávy z Messengeru apod. Nechybí ani notifikační dioda, která na nové události upozorní ještě na větší dálku, než dokážou malé ikonky na Always-on displeji. Zde tedy není prakticky co vytknout.
Pokud jde o systém, Xiaomi využilo nejnovější operační systém Android 9 Pie s nadstavbou MIUI 10, která rozhraní ještě o něco dále vylepšuje. Každopádně začnu výkonem, který je u Mi Mixu 3 dle měření AnTuTu srovnatelný s těmi nejnovějšími vlajkovými loděmi, když dosahuje hodnoty kolem 300 000 bodů. Ale co také čekat od výkonného 10nm čipsetu Qualcomm Snapdragon 845 (8 jader, takt až 2,8 GHz) se 6 GB RAM, resp. v případě dalších variant s ještě vyššími hodnotami operační paměti. Pro vývojáře tak zřejmě nebylo příliš složité odladit nejnovější systém tak, aby byl příkladně plynulý a bleskurychlý. Nečekejte žádné záseky či zbytečné prodlevy. Snad jen v případě srovnání s iPhonem, kdy ovládáte telefon pouze gesty, je jasně postřehnutelný rozdíl v animacích a framerate prostředí, neboť iOS v případě ovládání gest přepíná na vyšší snímkovací frekvenci. U Androidu se tak stále i u podobně výkonného zařízení může zdát, že jsou animace při ovládání gesty o něco pomalejší a ne tak úplně plynulé. Na ovladatelnosti to však nijak neubírá.
Probuzení dvojitým poklepáním na displej, nastavení různých zkratek či právě ovládání gesty a mnoho dalšího, o vychytávky v prostředí zkrátka není nouze. Stejně tak nechybí možnost duplikovat některé aplikace, třeba Facebook a využívat tak na telefonu dva různé účty. Nebo nastavit zámek u aplikací, do kterých se nedostanete bez hesla. To pro větší jistotu, že vám nikdo nebude číst zprávy nebo koukat na osobní fotky, pokud telefon někomu na chvíli půjčíte. Pochválit také musím možnost úprav uživatelského rozhraní, kde můžete pomocí témat prakticky změnit celou vizáž systému, od barev, přes ikonky až po pozadí.
A podobných možností je u Xiaomi jako již tradičně spoustu. Na velkém displeji se pak hodí třeba i režim rozdělené obrazovky, kdy v horní části můžete sledovat video na YouTube a v té spodní pak brouzdat na internetu. Jenže ne všechny aplikace režim rozdělené obrazovky umí, například Messenger od Facebooku nebo překvapivě i některé systémové aplikace stále tuto funkcionalitu ignorují. Z dalších funkcí pak nechybí ani takové vychytávky, jako je NFC s možností plateb telefonem. A mohl bych pokračovat.
O výdrž se stará baterie s kapacitou 3 200 mAh, což je méně, než u konkurenčních podobně stavěných telefonů, tedy velikostně, nikoliv konstrukčně s výsuvným mechanismem. Je to zkrátka daň za speciální konstrukci. I tak to ale neznamená, že byste s Xiaomi Mi Mix 3 nevydrželi alespoň jeden den na jedno nabití. Nepočítejte však se dvěma dny výdrže. O následné dobíjení se postará rychlonabíječka, které díky technologii Quick Charge stačí jen pár desítek minut pro nabití na většinu kapacity (nicméně výrobce možná trochu nepochopitelně dává v balení adaptér s Quick Charge 3.0, ačkoliv telefon zvládá i novější Quick Charge 4+), nebo můžete používat i praktické bezdrátové nabíjení (a bezdrátová nabíjecí podložka je rovnou v balení). Pokud dobíjíte bezdrátově průběžně po celý den, ať už na stole v práci nebo třeba v autě s integrovanou bezdrátovou nabíječkou, nemusí být výdrž vlastně vůbec žádný problém. Ale pro uživatele, kteří chtějí u telefonu co nejdelší výdrž na jedno nabíjení, není tohle Xiaomi nejlepší volbou.
Fotoaparát: patří mezi elitu
Fotoaparát u Xiaomi Mi Mix 3 sice není ze všech nejlepší, ale rozhodně patří mezi nejlepší. Spoléhá na duální sestavu snímačů Sony IMX363 (12 Mpx + 12 Mpx) s duálním LED bleskem, technologií Dual Pixel či čtyřosou optickou stabilizací. Důležitou roli hraje také světelnost, která je f/1.8 a f/2.4. A díky dvojici snímačů pak nechybí ani možnost focení s až dvojnásobným optickým zoomem. O vylepšení fotek se stará umělá inteligence, která má být schopna rozpoznat 206 různých scén, nicméně během focení to vlastně nijak nepoznáte. Větší rozdíl podle mého dělá HDR režim, který funguje i v plně automatickém režimu, tedy nemusíte se o nic starat a jen cvakáte jeden snímek za druhým. Snímky jsou pak většinou barevně lépe vyvážené, ale ne vždy to platí, někdy je stále lepší HDR ručně vypnout a získat tak přirozenější výsledky.
Pokud jde o kvalitu fotek, čekejte velmi dobře fungující fotoaparát za různých podmínek, i při horším světle. Snímky mají celkem přirozené barevné podání, dostatečnou ostrost a nemají žádné větší neduhy. Xiaomi už tedy konečně také patří mezi výrobce, kteří umí vyrábět fotomobily. A potvrzuje to například také DxOMark, ve kterém Mi Mix 3 překonal třeba loňský iPhone X nebo Huawei P20. Nicméně našli bychom pár superphonů, které dokáží fotit ještě lépe. To samé platí i v případě nahrávání videa, které může mít až 4K rozlišení a zpomalené video pak telefon zvládá až s frekvencí 960 snímků za sekundu. Jenže pokud chcete natočit běžné video, je stále lepší volbou Full HD při 60 FPS. Pro příznivce selfie pak nechybí přední kamerka, resp. dvojice snímačů s 24 Mpx + 2 Mpx, které patří spíše do dnešního průměru.
Jak fotí Xiaomi Mi Mix 3?
Zhodnocení
Mi Mix i ve své čtvrté iteraci zůstává experimentálním produktem, který má ukázat možnou cestu do budoucna. Ale zatímco zejména v případě první generace šlo o trefu do černého a nastolení nového bezrámečkového trendu u smartphonů, tentokrát jde dost možná spíše o slepou uličku, protože kompromisů je v případě výsuvné konstrukce více než dost. Ale takové už technologie budoucnosti bývají, někdy jdou správným směrem a jindy se neosvědčí. Bez toho by to však nešlo a právě proto musím ocenit Xiaomi, že s touto modelovou řadou vůbec přišlo. Jiní výrobci samozřejmě něco podobného také vyvíjejí, ale než pustí takový produkt na trh, trvá to klidně celou věčnost a někdy se nedočkáme vůbec.
Každopádně Xiaomi Mi Mix 3 stejně jako jeho předchůdci působí dost netradičně a stále jako produkt z budoucnosti. Výborný je téměř bezrámečkový displej včetně Always-on funkce, odladěné prostředí s výkonným čipsetem, vynikající fotoaparát, spolehlivé biometrické čtečky, nebo bezdrátové nabíjení. Ovšem zákazník musí překousnout pár nedostatků, ať už chybějící voděodolnost, stereo reproduktory, microSD slot, či 3,5 mm jack. Bez těchto specifikací se dá žít, ale rozhodně to nebude pro každého. A tak je vlastně futuristický produkt od Xiaomi stavěný, aby byl spíše pro technologické nadšence, než pro každého druhého na ulici. Do jaké skupinky patříte vy?
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | |
![]() | |
![]() |
Autor článku

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.
Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.