Recenze Samsung Galaxy A70: luxusní eso ve velkém

Řada Galaxy A od Samsungu byla mezi fanoušky a uživateli vždy oblíbená. Letošní rok si pak “Áčka” prošly značnou změnou. A to hlavně po designové stránce. Snaží se tak bojovat s agresivní čínskou konkurencí. Nové modely řady Galaxy A mají být mečem proti konkurenci. A na své si přijde každý: chcete-li kompaktnější zařízení, telefon s opravdu velkým displejem, cokoliv. A pokud se řadíte k milovníkům větších úhlopříček, určitě pokračujte dál tak, recenze jednoho z největších telefonů na trhu totiž právě začíná!

Historie “Ačkových” modelů od jihokorejského Samsungu se datuje až do roku 2014, kdy nám tento výrobce představil model Alpha (recenze). Již tehdy se telefon pyšnil poměrně dobrou výbavou. V tomto duchu se posléze nesly také všechny následují modely Galaxy A. Rok 2015 pak přinesl ona plnohodnotná “Esa”, která se od sebe lehce lišila výbavou a koncovým číslem, tj; A3 (recenze), A5 (recenze), A7 (recenze).

Všechny kousky však opět spojovalo skvělé kovové zpracování. O rok později již telefony vsadily na opět o něco modernější a luxusnější zpracování. Telefony se tak dočkaly kovového rámu a skleněných zad. A i když telefony spadaly do střední třídy, tak zpracováním pokukovaly výše. V roce 2017, byly tyto kousky po konstrukčním zpracováním dotažený k téměř dokonalosti. Dokonce jsme se dočkali voděodolnosti.

A co letošní “Áčka”? Je jich opravdu hodně. Počínaje modelem Galaxy A20e pro ty méně náročné, přes Galaxy A40 (recenze) pro středně náročné uživatele, až po Galaxy A70. Tedy telefon, který již malinko pokukuje do vyšších pater. Hlavní zbraní telefonu se stal samozřejmě moderní design, zahrnující opravdu malé rámečky kolem displeje. Samsung však nezapomněl ani na to, co modely Galaxy A zdobí již od samého začátku. A tím je zpracování, máme tu tedy konstrukci z kovu a skla.

Novinka od Samsungu se pak snaží své potenciální zákazníky nalákat také na slušnou výbavu nebo moderní čtečku otisků pod displejem. Je však Galaxy A70 opravdu tak dobrý, jak to na papíře vypadá? Nebo má novinka nějaké minusy, který by vás mohly odradit od případné koupě? To prozradí právě začínající recenze!

Samsung Galaxy A70: specifikace

Konstrukce kov a sklo, 164,3 x 76,7 x 7,9 mm, 183 g
Displej 6,7″, Super AMOLED Infinity-U, 2400 x 1080 px, poměr stran 20:9, jemnost 393 ppi
Operační systém Android 9 Pie + One UI
Procesor 8 jádrový, 2 GHz, Qualcomm Snapdragon 675
Paměť 6 GB RAM, 128 GB úložiště, microSD slot (až 512 GB)
Fotoaparát trojitý (32 Mpx hlavní + 8 Mpx širokoúhlý + 5 Mpx doplňkový), clona f/1.7 + f/2.2 + f/2.2, LED blesk + přední 25 Mpx, clona f/2.0
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie Bluetooth 5.0, USB-C, Wi-Fi, GPS, NFC, 3,5mm jack, čtečka otisků v displeji
Baterie 4 500 mAh, rychlonabíjení (25 W)
Cena a dostupnost 10 490 Kč, duben 2019

Moderní designová lahůdka

Jak jsme si již za několik poledních let zvykli, tak Samsung nám opět přinesl smartphone, který je po konstrukčním zpracováním na výši. Za několik let pilování designu se totiž Samsung konečně našel, a přináší nám tedy jak dobře vypadající, tak skvěle zpracovaná zařízení. Přesně takovým telefonem je také novinka Galaxy A70. Na první pohled telefon poznáte díky zaobleným tvarům, které pomáhají lepšímu uchopení. Což je při 164 mm velkém smartphonu jen dobře. V ruce také telefon působí poměrně lehce, i přes 183 gramů. Váha je tak skvěle rozložena, což má za důsledek, že i při delším držení telefonu je ono držení stále pohodlné.

Co se týče materiálů, jenž byly využity pro výrobu Galaxy A70, tak se dostalo na prémiové materiály, které Samsung využívá také ve své prémiové řadě Galaxy S. Máme tu tedy kovový rám, jenž doplňují skleněná záda. Přechod mezi materiály je výborně zpracovaný, a vše zapadá přesně tam, kde má. Záda telefony jsou směrem k onomu rámu lehce zahnuta dovnitř, což vzbuzuje pocit, že je telefon tenčí než je. I když hodnota 7,9 mm je opravdu dobrá. Lehce zahnuty jsou však také hrany displeje. Nejedná se však o displej typu Edge. Zahnutí je opravdu minimální, a funkci plní hlavně designovou.

Samsungu se také velice dobře podařilo rozmístit ovládací tlačítka. Na pravé straně tedy máme jak zamykací klávesu, tak kolébku hlasitosti. Jejich stisk a umístění je naprosto vyhovující. Pokud tedy telefon držíte v pravé ruce, tak zamykací klávesa je přesně na dosahu palce. Pro přidání či ubrání hlasitosti následně stačí jen lehce přehmátnout. Během tohoto přehmátnutí však telefon dokážete stále pevně držet. I přes velké rozměry se toto Samsungu povedlo na výbornou. Protější strana se stala domovem šuplíčku pro dvě SIM karty a microSD kartu pro rozšíření úložiště.


Bohatě vybavena je následně spodní hrana, kde se odehrává vše důležité. Uprostřed samozřejmě máme moderní USB-C konektor pro dobíjení telefonu. Po jeho levé straně si místo našel dnes již často opomínaný 3,5mm jack konektor. Telefon tak potěší všechny zastánce drátových sluchátek. Nemusíte tak řešit případnou redukci. Oproti modelům z minulého roku, se reproduktor místo na pravém boku našel své místečko opět naspod. Pokud jde o jeho kvalitu, tak zde to není žádná sláva. Při vyzvánění sice telefon nepřeslechnete, nicméně na nějaké dlouhodobé poslouchání hudby to zrovna není.

Poslední – horní – strana již skrývá pouze mikrofon pro potlačení okolního hluku. A co čtečka otisků prstů? Obyčejně bychom ji mohli čekat v dolní části nebo na zádech. Do spodního rámečku se však nevlezla, a na zádech se nachází pouze modul trojitého fotoaparátu, který však z těla vystupuje jen minimálně. Čtečka je tak pod displejem. Jedná se o optickou čtečku. Spolehlivost a úspěšnost je však opravdu špatná. Ačkoliv jsem čtečku zkoušel několikrát nastavit, tak můj prst rozpoznala opravdu zřídka. Zde má tedy Samsung ještě mnoho prostoru pro zlepšení.

Obrovský, povedený, plynulý

Hned na první pohled telefon zaujme svými velkými rozměry. Pokud pak vezmeme v úvahu, že jsou rámečky kolem zobrazovače opravdu malé, tak zde máme dost velký displej. U Samsungu Galaxy A70 zobrazovač narostl na úctyhodných 6,7″. Opticky však zobrazovač vypadá ještě větší, a to díky poměru stran. Zde se bavíme o poměru 20:9, díky čemuž lze design nazvat “nudloidním” jen tak napůl. Rozlišení následně činí 2400 x 1080 pixelů, přičemž jemnost činí 393 bodů na palec.

Podívaná je tedy opravdu kvalitní, a to nejen díky rozlišení, ale i díky Super AMOLED displeji, ve kterých Samsung exceluje. Problém s čitelností pak nečiní ani přímé sluníčko. Naopak ve tmě je jas příjemný a pro oči nedráždivý. Pokud ale chcete aby byl displej v noci pro oči ještě příjemnější, tak je zde noční režim. Ten zbarví barvy více do modra, což je pro oči ještě příjemnější. Příjemnou funkcí je také Always-On. Na displeji tak stále máte zobrazený čas a všechny důležité notifikace. Tato funkce přijde opravdu vhod, i díky tomu, že zde není notifikační LED diodka, která se z telefonů postupně vytrácí.

Kus práce Samsung odvedl po stránce softwaru. Několik let měl se svou nadstavbou TouchWiz měl jihokorejský gigant problémy. Jak to ale vypadá, tak s nadstavbou One UI se Samsung konečně našel. A ačkoliv je úprava Androidu Pie poměrně masivní, tak je plynulost ukázková. Navíc je nadstavba také po stránce grafiky naprosto povedená. Přináší také mnoho vylepšení, jako je například dětský režim. Můžete ale například také používat telefon jako dvě zařízení. Při zadaní dvou různých pinů můžete pokaždé odemknout “jiné zařízení”. Máme tu také Bixbiho, což je hlasový asistent od Samsungu, nicméně ten stále neumí česky, tudíž v našich končinách není příliš využitelný.

S novým systéme One UI dorazily do smartphonů od Samsungu také moderní gesta pro ovládání. Jen je vývojáři pojali malinko jinak, než například konkurenční Apple nebo Xiaomi. Novinka Galaxy A70 se tedy ovládá malinko jiným způsobem. Ve spodní části displeje máte úzké podlouhlé tři válečky. Každý z nich má následně pochopitelně jinou funkcí. Pokud potáhnete levý váleček směrem nahoru, tak se vrátíte o krok zpět, středový slouží pro návrat na domovskou obrazovku, pravým se pak dostanete do multitaskingu. Pokud ale gesta nemáte rádi, tak můžete využít starou klasikou v podobě softwarových tlačítek.

Po stránce výkonu to s Galaxy A70 sice není žádná sláva, nicméně špatné to rozhodně není. Hlavní slovo zde dostal procesor Qualcomm Snapdragon 675, jemuž sekunduje 6 GB paměti RAM. Na plynulý chod tedy naprosto dostačující kombinace. Stačí to také na hraní moderních her, jako je například novinka Harry Potter: Wizards Unite. Při malinko graficky náročnějších hrách se ale telefon již občas zadýchá a vcelku nepříjemně hřeje v dlani. Není to ale nic hrozného.

V těchto podmínkách ale dostává dosti zabrat baterie, a procenta mizí opravdu rychle. A to i přesto, že zde máme 4 500 mAh baterii s podporou rychlého 15W nabíjení. Zrovna maratonec telefon není ani ve vhodnější podmínkách. Tedy klasického využívání smartphonu, kdy občas mrknete na internet, nějaké video či si zahrajete hru. V těchto situacích jsem musel telefon dobít již kolem šesté hodiny večerní. Naštěstí je ono dobíjení skrze USB-C rychlé, a na plnou kapacitu se dostanete za zhruba 2,5 hodiny.

Fotoaparát je průměr, který však neurazí

V dnešní době je moderní, mít ve svém smartphonu co nejvíce fotoaparátů. Samsung si je toho samozřejmě vědom, a tak do Galaxy A70 nasadil rovnou tři. Na zádech tak máme modul trojitého fotoaparátu, jenž je horizontálně orientován. A jaké je vyžití jednotlivých snímačů? Hlavní fotoaparát pro klasické fotografie dostal rozlišení 32 Mpx a clonu objektivu f/1.7. Tomuto snímači sekunduje 8Mpx ultraširokoúhlá kamerka. Posledním do party se stal 5 Mpx snímač, který je zde přítomen hlavně pro takzvaný bokeh efekt, můžete si tak hrát s hloubkou ostrosti. A jaké jsou výsledky této sestavy?

Za dne to není vůbec špatné. Snímky jsou po celé své ploše ostré, nechybí detaily ani barevná věrnost. Velice kvalitní je také portrétní režim. I když občas se zde nějaká ta chybička našla. Nejde však o nic zásadního. Pokud jde o ultraširoký snímač, tak s tím si užijete opravdu mnoho zábavy. S tímto typem fotoaparátu se totiž dají pořídit opravdu nádherné fotografie, na které se vejde mnohem více obsahu. Pro focení krajiny či různých výhledů je tento typ snímače opravdu ideální. Jen pozor na deformované kraje fotografie. Pokud fotíte například ulici, tak domy, auta či cokoliv jiného, může být na krajích zdeformováno. Při použití tohoto fotoaparátu také nefunguje ruční ostření.

Co se týče kvality, tak barevná věrnost již není tak dobrá. Celkově je však tento snímač poměrně povedený. Jestliže vás zajímá video, tak telefon dokáže natáčet v rozlišení 4K při 30 FPS. Jakmile chcete ale natáčet při 60 FPS, tak se musíte uspokojit s rozlišením Full HD. Ideální pak ale nejsou noční fotografie, které postrádají potřebnou kvalitu a často jsou také rozmazané. Pokud jde o selfie fotografie, tak ty má na starosti 25Mpx snímač s clonou f/2.0. Výsledky jsou pak lehce nadprůměrné – na sociální sítě naprosto dostačující.

S novým prostředím One UI výrobce přepracoval také fotoaplikaci. Vše důležité se odehrává hned na “úvodní” obrazovce, a nemusíte tedy chodit hluboko do nastavení. Na spodní straně je tedy pochopitelně spoušť fotoaparátu, otočení kamerky a vstup do galerie. Jednoduchým swipnutím ze strany na stranu, pak můžete volit mezi různými režimy. Mezi nimi nechybí také superpomalé video, kdy telefon určitý okamžik zachytí při 960 FPS v HD rozlišení. V horní liště je následně nastavení, ovládání blesku, časové nastavení uzávěrky, možnost změny formátu ve kterém fotíte a tlačítko pro různé filtry.

Jak fotí Samsung Galaxy A70?

Zhodnocení: velikán, co není pro každého

Novinka Galaxy A70 od Samsungu je opravdu velice kvalitním smartphonem. Díky svým rozměrům se však telefon stává pro mnoho uživatelů nedostupným zbožím. Telefon je zkrátka poměrně velký. To je ale vlastně ta největší zbraň. Onen 6,7″ Super AMOLED displej je opravdu výborný a podívaná na něj je jedna radost. Mezi další klady smartphonu patří také výborné konstrukční zpracování. Potěší také prémiové materiály jako je sklo a kov. Moc dobře si ale telefon nevede po stránce výdrže. To je však přijatelná daň za takto veliký displej. Úplně nejlépe si nevede ani fotoaparát, který sice není špatný, nicméně má rozhodně navíc, a je škoda že nebyl využit jeho potenciál. Smartphone je tedy vcelku dobré zařízení hlavně pro ty, kteří chtějí velký displej. A jaká je v tomto segmentu konkurence?

Velkým konkurentem je rozhodně čínský model Honor 8X (recenze). A ačkoliv se jedná o loňský model, tak má rozhodně co nabídnout. Jeho koupi bychom však nedoporučovali, neboť co nevidět přijde jeho nástupce, který se po čase bude prodávat i na našem území. Zavařit jihokorejskému kousku může také konkurence z Japonska. Konkrétně se jedná o smartphone Sony Xperia 10 Plus (recenze). Stejně jako předchozí model, tak i zde máme velký 6,5″ zobrazovač s rozlišením Full HD+. Pod kapotou tohoto telefonu běží Qualcomm Snapdragon 636 doplněný o 4 GB paměti RAM. O fotografie se zde stará duální fotoaparát s rozlišením 12 + 8 Mpx. Zaujmout může telefon také téměř šistým Androidem Pie. V českých e-shopech se telefon aktuálně prodává za 9 990 korun.

Ať už tak či onak, Samsung si své zájemce určitě najde, model Galaxy A70 je totiž dost možná tím nejzajímavějším, co pro běžné uživatele aktuální portfolio řady Galaxy A nabízí. Velký displej, slušný procesor, velmi kvalitní zpracování, ale i slušná cena, která má šanci srovnat konkurenci trochu do latě…

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
výborný AMOLED displej průměrná výdrž baterie (na to, jak je akumulátor velký)
skvělé konstrukční zpracování větší rozměry (pro někoho)
odladěné prostředí One UI absence zvýšené odolnosti
slušná cena

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."

Recenze Samsung Galaxy A70: luxusní eso ve velkém

Řada Galaxy A od Samsungu byla mezi fanoušky a uživateli vždy oblíbená. Letošní rok si pak “Áčka” prošly značnou změnou. A to hlavně po designové stránce. Snaží se tak bojovat s agresivní čínskou konkurencí. Nové modely řady Galaxy A mají být mečem proti konkurenci. A na své si přijde každý: chcete-li kompaktnější zařízení, telefon s opravdu velkým displejem, cokoliv. A pokud se řadíte k milovníkům větších úhlopříček, určitě pokračujte dál tak, recenze jednoho z největších telefonů na trhu totiž právě začíná!

Historie “Ačkových” modelů od jihokorejského Samsungu se datuje až do roku 2014, kdy nám tento výrobce představil model Alpha (recenze). Již tehdy se telefon pyšnil poměrně dobrou výbavou. V tomto duchu se posléze nesly také všechny následují modely Galaxy A. Rok 2015 pak přinesl ona plnohodnotná “Esa”, která se od sebe lehce lišila výbavou a koncovým číslem, tj; A3 (recenze), A5 (recenze), A7 (recenze).

Všechny kousky však opět spojovalo skvělé kovové zpracování. O rok později již telefony vsadily na opět o něco modernější a luxusnější zpracování. Telefony se tak dočkaly kovového rámu a skleněných zad. A i když telefony spadaly do střední třídy, tak zpracováním pokukovaly výše. V roce 2017, byly tyto kousky po konstrukčním zpracováním dotažený k téměř dokonalosti. Dokonce jsme se dočkali voděodolnosti.

A co letošní “Áčka”? Je jich opravdu hodně. Počínaje modelem Galaxy A20e pro ty méně náročné, přes Galaxy A40 (recenze) pro středně náročné uživatele, až po Galaxy A70. Tedy telefon, který již malinko pokukuje do vyšších pater. Hlavní zbraní telefonu se stal samozřejmě moderní design, zahrnující opravdu malé rámečky kolem displeje. Samsung však nezapomněl ani na to, co modely Galaxy A zdobí již od samého začátku. A tím je zpracování, máme tu tedy konstrukci z kovu a skla.

Novinka od Samsungu se pak snaží své potenciální zákazníky nalákat také na slušnou výbavu nebo moderní čtečku otisků pod displejem. Je však Galaxy A70 opravdu tak dobrý, jak to na papíře vypadá? Nebo má novinka nějaké minusy, který by vás mohly odradit od případné koupě? To prozradí právě začínající recenze!

Samsung Galaxy A70: specifikace

Konstrukce kov a sklo, 164,3 x 76,7 x 7,9 mm, 183 g
Displej 6,7″, Super AMOLED Infinity-U, 2400 x 1080 px, poměr stran 20:9, jemnost 393 ppi
Operační systém Android 9 Pie + One UI
Procesor 8 jádrový, 2 GHz, Qualcomm Snapdragon 675
Paměť 6 GB RAM, 128 GB úložiště, microSD slot (až 512 GB)
Fotoaparát trojitý (32 Mpx hlavní + 8 Mpx širokoúhlý + 5 Mpx doplňkový), clona f/1.7 + f/2.2 + f/2.2, LED blesk + přední 25 Mpx, clona f/2.0
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie Bluetooth 5.0, USB-C, Wi-Fi, GPS, NFC, 3,5mm jack, čtečka otisků v displeji
Baterie 4 500 mAh, rychlonabíjení (25 W)
Cena a dostupnost 10 490 Kč, duben 2019

Moderní designová lahůdka

Jak jsme si již za několik poledních let zvykli, tak Samsung nám opět přinesl smartphone, který je po konstrukčním zpracováním na výši. Za několik let pilování designu se totiž Samsung konečně našel, a přináší nám tedy jak dobře vypadající, tak skvěle zpracovaná zařízení. Přesně takovým telefonem je také novinka Galaxy A70. Na první pohled telefon poznáte díky zaobleným tvarům, které pomáhají lepšímu uchopení. Což je při 164 mm velkém smartphonu jen dobře. V ruce také telefon působí poměrně lehce, i přes 183 gramů. Váha je tak skvěle rozložena, což má za důsledek, že i při delším držení telefonu je ono držení stále pohodlné.

Co se týče materiálů, jenž byly využity pro výrobu Galaxy A70, tak se dostalo na prémiové materiály, které Samsung využívá také ve své prémiové řadě Galaxy S. Máme tu tedy kovový rám, jenž doplňují skleněná záda. Přechod mezi materiály je výborně zpracovaný, a vše zapadá přesně tam, kde má. Záda telefony jsou směrem k onomu rámu lehce zahnuta dovnitř, což vzbuzuje pocit, že je telefon tenčí než je. I když hodnota 7,9 mm je opravdu dobrá. Lehce zahnuty jsou však také hrany displeje. Nejedná se však o displej typu Edge. Zahnutí je opravdu minimální, a funkci plní hlavně designovou.

Samsungu se také velice dobře podařilo rozmístit ovládací tlačítka. Na pravé straně tedy máme jak zamykací klávesu, tak kolébku hlasitosti. Jejich stisk a umístění je naprosto vyhovující. Pokud tedy telefon držíte v pravé ruce, tak zamykací klávesa je přesně na dosahu palce. Pro přidání či ubrání hlasitosti následně stačí jen lehce přehmátnout. Během tohoto přehmátnutí však telefon dokážete stále pevně držet. I přes velké rozměry se toto Samsungu povedlo na výbornou. Protější strana se stala domovem šuplíčku pro dvě SIM karty a microSD kartu pro rozšíření úložiště.


Bohatě vybavena je následně spodní hrana, kde se odehrává vše důležité. Uprostřed samozřejmě máme moderní USB-C konektor pro dobíjení telefonu. Po jeho levé straně si místo našel dnes již často opomínaný 3,5mm jack konektor. Telefon tak potěší všechny zastánce drátových sluchátek. Nemusíte tak řešit případnou redukci. Oproti modelům z minulého roku, se reproduktor místo na pravém boku našel své místečko opět naspod. Pokud jde o jeho kvalitu, tak zde to není žádná sláva. Při vyzvánění sice telefon nepřeslechnete, nicméně na nějaké dlouhodobé poslouchání hudby to zrovna není.

Poslední – horní – strana již skrývá pouze mikrofon pro potlačení okolního hluku. A co čtečka otisků prstů? Obyčejně bychom ji mohli čekat v dolní části nebo na zádech. Do spodního rámečku se však nevlezla, a na zádech se nachází pouze modul trojitého fotoaparátu, který však z těla vystupuje jen minimálně. Čtečka je tak pod displejem. Jedná se o optickou čtečku. Spolehlivost a úspěšnost je však opravdu špatná. Ačkoliv jsem čtečku zkoušel několikrát nastavit, tak můj prst rozpoznala opravdu zřídka. Zde má tedy Samsung ještě mnoho prostoru pro zlepšení.

Obrovský, povedený, plynulý

Hned na první pohled telefon zaujme svými velkými rozměry. Pokud pak vezmeme v úvahu, že jsou rámečky kolem zobrazovače opravdu malé, tak zde máme dost velký displej. U Samsungu Galaxy A70 zobrazovač narostl na úctyhodných 6,7″. Opticky však zobrazovač vypadá ještě větší, a to díky poměru stran. Zde se bavíme o poměru 20:9, díky čemuž lze design nazvat “nudloidním” jen tak napůl. Rozlišení následně činí 2400 x 1080 pixelů, přičemž jemnost činí 393 bodů na palec.

Podívaná je tedy opravdu kvalitní, a to nejen díky rozlišení, ale i díky Super AMOLED displeji, ve kterých Samsung exceluje. Problém s čitelností pak nečiní ani přímé sluníčko. Naopak ve tmě je jas příjemný a pro oči nedráždivý. Pokud ale chcete aby byl displej v noci pro oči ještě příjemnější, tak je zde noční režim. Ten zbarví barvy více do modra, což je pro oči ještě příjemnější. Příjemnou funkcí je také Always-On. Na displeji tak stále máte zobrazený čas a všechny důležité notifikace. Tato funkce přijde opravdu vhod, i díky tomu, že zde není notifikační LED diodka, která se z telefonů postupně vytrácí.

Kus práce Samsung odvedl po stránce softwaru. Několik let měl se svou nadstavbou TouchWiz měl jihokorejský gigant problémy. Jak to ale vypadá, tak s nadstavbou One UI se Samsung konečně našel. A ačkoliv je úprava Androidu Pie poměrně masivní, tak je plynulost ukázková. Navíc je nadstavba také po stránce grafiky naprosto povedená. Přináší také mnoho vylepšení, jako je například dětský režim. Můžete ale například také používat telefon jako dvě zařízení. Při zadaní dvou různých pinů můžete pokaždé odemknout “jiné zařízení”. Máme tu také Bixbiho, což je hlasový asistent od Samsungu, nicméně ten stále neumí česky, tudíž v našich končinách není příliš využitelný.

S novým systéme One UI dorazily do smartphonů od Samsungu také moderní gesta pro ovládání. Jen je vývojáři pojali malinko jinak, než například konkurenční Apple nebo Xiaomi. Novinka Galaxy A70 se tedy ovládá malinko jiným způsobem. Ve spodní části displeje máte úzké podlouhlé tři válečky. Každý z nich má následně pochopitelně jinou funkcí. Pokud potáhnete levý váleček směrem nahoru, tak se vrátíte o krok zpět, středový slouží pro návrat na domovskou obrazovku, pravým se pak dostanete do multitaskingu. Pokud ale gesta nemáte rádi, tak můžete využít starou klasikou v podobě softwarových tlačítek.

Po stránce výkonu to s Galaxy A70 sice není žádná sláva, nicméně špatné to rozhodně není. Hlavní slovo zde dostal procesor Qualcomm Snapdragon 675, jemuž sekunduje 6 GB paměti RAM. Na plynulý chod tedy naprosto dostačující kombinace. Stačí to také na hraní moderních her, jako je například novinka Harry Potter: Wizards Unite. Při malinko graficky náročnějších hrách se ale telefon již občas zadýchá a vcelku nepříjemně hřeje v dlani. Není to ale nic hrozného.

V těchto podmínkách ale dostává dosti zabrat baterie, a procenta mizí opravdu rychle. A to i přesto, že zde máme 4 500 mAh baterii s podporou rychlého 15W nabíjení. Zrovna maratonec telefon není ani ve vhodnější podmínkách. Tedy klasického využívání smartphonu, kdy občas mrknete na internet, nějaké video či si zahrajete hru. V těchto situacích jsem musel telefon dobít již kolem šesté hodiny večerní. Naštěstí je ono dobíjení skrze USB-C rychlé, a na plnou kapacitu se dostanete za zhruba 2,5 hodiny.

Fotoaparát je průměr, který však neurazí

V dnešní době je moderní, mít ve svém smartphonu co nejvíce fotoaparátů. Samsung si je toho samozřejmě vědom, a tak do Galaxy A70 nasadil rovnou tři. Na zádech tak máme modul trojitého fotoaparátu, jenž je horizontálně orientován. A jaké je vyžití jednotlivých snímačů? Hlavní fotoaparát pro klasické fotografie dostal rozlišení 32 Mpx a clonu objektivu f/1.7. Tomuto snímači sekunduje 8Mpx ultraširokoúhlá kamerka. Posledním do party se stal 5 Mpx snímač, který je zde přítomen hlavně pro takzvaný bokeh efekt, můžete si tak hrát s hloubkou ostrosti. A jaké jsou výsledky této sestavy?

Za dne to není vůbec špatné. Snímky jsou po celé své ploše ostré, nechybí detaily ani barevná věrnost. Velice kvalitní je také portrétní režim. I když občas se zde nějaká ta chybička našla. Nejde však o nic zásadního. Pokud jde o ultraširoký snímač, tak s tím si užijete opravdu mnoho zábavy. S tímto typem fotoaparátu se totiž dají pořídit opravdu nádherné fotografie, na které se vejde mnohem více obsahu. Pro focení krajiny či různých výhledů je tento typ snímače opravdu ideální. Jen pozor na deformované kraje fotografie. Pokud fotíte například ulici, tak domy, auta či cokoliv jiného, může být na krajích zdeformováno. Při použití tohoto fotoaparátu také nefunguje ruční ostření.

Co se týče kvality, tak barevná věrnost již není tak dobrá. Celkově je však tento snímač poměrně povedený. Jestliže vás zajímá video, tak telefon dokáže natáčet v rozlišení 4K při 30 FPS. Jakmile chcete ale natáčet při 60 FPS, tak se musíte uspokojit s rozlišením Full HD. Ideální pak ale nejsou noční fotografie, které postrádají potřebnou kvalitu a často jsou také rozmazané. Pokud jde o selfie fotografie, tak ty má na starosti 25Mpx snímač s clonou f/2.0. Výsledky jsou pak lehce nadprůměrné – na sociální sítě naprosto dostačující.

S novým prostředím One UI výrobce přepracoval také fotoaplikaci. Vše důležité se odehrává hned na “úvodní” obrazovce, a nemusíte tedy chodit hluboko do nastavení. Na spodní straně je tedy pochopitelně spoušť fotoaparátu, otočení kamerky a vstup do galerie. Jednoduchým swipnutím ze strany na stranu, pak můžete volit mezi různými režimy. Mezi nimi nechybí také superpomalé video, kdy telefon určitý okamžik zachytí při 960 FPS v HD rozlišení. V horní liště je následně nastavení, ovládání blesku, časové nastavení uzávěrky, možnost změny formátu ve kterém fotíte a tlačítko pro různé filtry.

Jak fotí Samsung Galaxy A70?

Zhodnocení: velikán, co není pro každého

Novinka Galaxy A70 od Samsungu je opravdu velice kvalitním smartphonem. Díky svým rozměrům se však telefon stává pro mnoho uživatelů nedostupným zbožím. Telefon je zkrátka poměrně velký. To je ale vlastně ta největší zbraň. Onen 6,7″ Super AMOLED displej je opravdu výborný a podívaná na něj je jedna radost. Mezi další klady smartphonu patří také výborné konstrukční zpracování. Potěší také prémiové materiály jako je sklo a kov. Moc dobře si ale telefon nevede po stránce výdrže. To je však přijatelná daň za takto veliký displej. Úplně nejlépe si nevede ani fotoaparát, který sice není špatný, nicméně má rozhodně navíc, a je škoda že nebyl využit jeho potenciál. Smartphone je tedy vcelku dobré zařízení hlavně pro ty, kteří chtějí velký displej. A jaká je v tomto segmentu konkurence?

Velkým konkurentem je rozhodně čínský model Honor 8X (recenze). A ačkoliv se jedná o loňský model, tak má rozhodně co nabídnout. Jeho koupi bychom však nedoporučovali, neboť co nevidět přijde jeho nástupce, který se po čase bude prodávat i na našem území. Zavařit jihokorejskému kousku může také konkurence z Japonska. Konkrétně se jedná o smartphone Sony Xperia 10 Plus (recenze). Stejně jako předchozí model, tak i zde máme velký 6,5″ zobrazovač s rozlišením Full HD+. Pod kapotou tohoto telefonu běží Qualcomm Snapdragon 636 doplněný o 4 GB paměti RAM. O fotografie se zde stará duální fotoaparát s rozlišením 12 + 8 Mpx. Zaujmout může telefon také téměř šistým Androidem Pie. V českých e-shopech se telefon aktuálně prodává za 9 990 korun.

Ať už tak či onak, Samsung si své zájemce určitě najde, model Galaxy A70 je totiž dost možná tím nejzajímavějším, co pro běžné uživatele aktuální portfolio řady Galaxy A nabízí. Velký displej, slušný procesor, velmi kvalitní zpracování, ale i slušná cena, která má šanci srovnat konkurenci trochu do latě…

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
výborný AMOLED displej průměrná výdrž baterie (na to, jak je akumulátor velký)
skvělé konstrukční zpracování větší rozměry (pro někoho)
odladěné prostředí One UI absence zvýšené odolnosti
slušná cena

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."