Recenze Samsung Galaxy S10: zlatá střední cesta?
Po více než třech měsících od představení jubilejní desáté řady Galaxy S můžeme i s časovým odstupem říct, že klasický model Samsung Galaxy S10 bude nejspíše ideální volbou pro ty, kteří chtějí co nejméně kompromisů a z různých důvodů nechtějí větší variantu S10+ či naopak menší a odlehčenější S10e. Ovšem tak jednoduché to není. Navíc naše dnešní recenze vlajkovky Samsung Galaxy S10 bude možná tak trochu jiná, než kdybychom se pokoušeli se strojem času vrátit o pár měsíců zpátky a porovnávat telefon jen s pár konkurenty, kteří tehdy připadali v úvahu. Nyní je totiž konkurence o něco větší.
Běžná „es desítka“ bez jakéhokoliv přídomku představuje řekněme klasicky postavený vlajkový model, který se snaží zaujmout co nejvíce zákazníků tím, že kvalitou výbavy se snaží vystupovat z řady, ovšem nikoliv už například velikostí, cenou, či vůbec jakýmikoliv většími kompromisy ve výbavě. Je tedy právě tento kousek lepší volbou než nabušený větší bráška Galaxy S10+ (recenze) nebo i naopak menší a výbavou odlehčenější model Galaxy S10e (recenze)?
Samsung Galaxy S10: specifikace
Konstrukce | sklo a kov, 149 x 70 x 7,8 mm, 157 g, odolnost IP68 |
---|---|
Displej | 6,1″, Dynamic AMOLED Infinity-O, 3040 x 1440 px, poměr stran 19:9, jemnost 550 ppi |
Operační systém | Android 9 Pie + One UI |
Procesor | 8 jádrový, 2,8 GHz, Exynos 9820 |
Paměť | 8 GB RAM, 128/512 GB úložiště, microSD slot (až 512 GB) |
Fotoaparát | trojitý (12 + 12 + 16 Mpx), Dual Pixel, OIS, pohyblivá clona f/1.5 až f/2.4 + f/2.4 + f/2.2, duální blesk + přední 10 Mpx, f/1.9 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | Bluetooth 5.0, USB-C, NFC, Wi-Fi, GPS, stereo reproduktory, čtečka otisků pod displejem, čtečka tváře |
Baterie | 3 400 mAh, rychlonabíjení, bezdrátové nabíjení, reversní dobíjení Power Share |
Cena a dostupnost | od 20 499 Kč, 8. březen 2019 |
Produkt můžete zakoupit na Alza.cz.
Akorát v menším těle
Pokud se nebudeme bavit o velikosti, klasický Galaxy S10 je po designové i konstrukční stránce vlastně téměř stejný jako větší S10+. Můžeme tedy vyzdvihnout prémiový vzhled kombinující sklo a kov včetně oboustranně zahnutého těla, ale také prvotřídní zpracování, kdy na sebe naprosto dokonale lícuje každý sousedící díl. Navíc u telefonu nechybí ani vyšší odolnost IP68, takže s Galaxy S10 můžete klidně na stavbu a nevadí mu ani voda v různých tekutých skupenstvích, takže ať už jarní déšť, lyžovačka na horách či návštěva sauny či pralesa.
Stejně jako u většího sesterského modelu, ani u S10 však nemůžeme pochválit některé skutečnosti. Je to například nesymetrický design, ať už jde o průstřel displeje umístěný v rohu, velikost horního a spodního rámečku kolem displeje, nebo i rozložení plastových předělů antény. Pokud tedy máte rádi geometrii, Samsung nejspíše nebude pro vás. A dá se to říct také v případě, že máte rádi čistotu a pořádek. Zadní strana telefonu je díky lesklému povrchu až extrémně náchylná k upatlávání a zachycování všech možných nečistot a také otisků prstů. Nemluvě o tom, že bez pouzdra se může skleněná zadní či samozřejmě i přední strana snadno poškrábat.
Ergonomie je však u klasického S10 o něco silnější stránkou, než u většího modelu S10+. Dobře se drží a ovládá i v jedné ruce, ale hlavně při psaní na klávesnici a pokusu o dosáhnutí z pravého na levý okraj klávesnice či pro leváky naopak nedochází k nechtěným dotekům u zaobleného displeje. Aneb fyzika či chcete-li kompaktnější provedení s menší šířkou telefonu v praxi. Co se však inženýrům z Jižní Koreje nepovedlo vyřešit, je problém se špatně umístěným zamykacím tlačítkem, které je zkrátka příliš vysoko, než by bylo příjemné. Vzhledem k funkci automatického probuzení telefonu, resp. displeje zvednutím ze stolu či vyndání z kapsy nebo kabelky to naštěstí ale nemusí vadit ve 100 % případů.
Co je ovšem největší Achillovou patou, jsou možnosti či spíše provedení zabezpečení a jejich úroveň bezpečnosti. Samsung se totiž rozhodl u S10 a S10+ k odvážnému kroku a místo klasické čtečky otisků prstů umístěné na zádech přišel s novým ultrazvukovým řešením, které je integrované přímo do dotykového displeje. Řešení je sice bezpečné, ovšem je nepatrně pomalejší než nejrychlejší běžné čtečky a navíc není umístěné tak, abyste telefon odemkli pouhým přiložením prstu na zhasnutý displej, protože na zhasnutém displeji nevyznačenou pozici senzoru zkrátka netrefíte ve 100% případů. Ale tím problémy nekončí.
Pokud budete používat čtečku obličeje, pak zapomeňte na nějaké vyšší zabezpečení, stačí totiž jen fotka nebo video vašeho obličeje a telefon může odemknout kdokoliv. Kdyby Samsung připravil pokročilejší 3D čtečku obličeje po vzoru Applu, jak učinily i jiné společnosti, udělal by mnohem lépe. A v tomto směru je také poměrně překvapivé, že telefon stále nedokáže využívat biometrie k tomu, aby vám například po odemknutí obličejem alespoň ukázal obsah notifikací na zamykací obrazovce. Buďto si necháte zobrazit veškerý obsah na zamykací obrazovce i bez odemknutí, nebo jej schováte, ale v takovém případě musíte telefon odemknout a poté přejít například do notifikačního centra.
Co naopak potěší, je zachování tradičních konektorů a další součásti ve výbavě, které se Samsungu povedly napěchovat do těla Galaxy S10. Nechybí například sluchátkový 3,5 mm Jack, stereo reproduktory, slot na paměťové microSD karty, či USB-C konektor. A potěší také Always-on displej, který je oproti předchozím generacím opět vylepšený a více než plnohodnotně tak nyní dokáže zastat absenci tradiční notifikační LED diody. Bohaté je také balení, ve kterém najdeme špuntová sluchátka značky AKG, rychlonabíječku (USB kabel + adaptér), adaptér pro připojení USB přímo do telefonu (např. USB flashdisku), či maličkou cestovní redukci z USB-C na microUSB. Takže k dokoupení už zbývá jen ochranné příslušenství, například sklo (ne každé funguje s poddisplejovou čtečkou) či pouzdro (ne každé si poradí s NFC platbami).
Displej a prostředí k závidění. Výdrž tolik ne
Pokud v něčem Samsung již pěkných pár let vyniká a dominuje nad ostatními, pak je to především displej. A platí to i v případě nejnovější řady Galaxy S, která v případě klasického modelu S10 přináší nový Dynamic AMOLED displej s vysokým rozlišením Quad HD+ (3040 x 1440 px) na úhlopříčce 6,1 palců s poměrem stran 19:9 a jemností 550 ppi. Obrazovka zabírá téměř celou přední stranu a pomyslně přetéká díky oboustranně zahnutému provedení až do stran. Pokud jde o kvalitu displeje, S10 má stejně jako S10+ jeden z nejlepších panelů, ať už jde o přesnost a sytost barev, ostrost obrazu (v případě přepnutí do vyššího rozlišení, defaultně je totiž z důvodu úspory energie a pro běžné používání nerozeznatelné nastavené nižší Full HD+, tedy 2280 x 1080 px), či zlepšené čitelnosti na venkovním světle.
Rámečky nad displejem jsou velmi minimální, přičemž sluchátko a různá čidla se těsní na úplném okraji vedle displeje, ovšem přední kamerka už takové štěstí neměla a byla přesunuta v rámci menšího průstřelu (Infinity-O) do pravého horního rohu displeje. V rámci přednastavené tapety je přední kamerka možná ještě neviditelná, ale jakmile spustíte nějakou aplikaci, může být pro někoho poněkud rušivá a otravná, navíc není ani symetricky umístěná. Každopádně je alespoň menší než dvojitá přední kamerka u Galaxy S10+ a rozhodně je mnohem menší, než výřezy například u desítkových iPhonů jako je iPhone XS (recenze) nebo i jiných telefonů. Důvodem však je právě vícero umístěných senzorů ve výřezu, které zajišťují vyšší bezpečnost a celkově funkčně lepší provedení, než právě možnost odemykání telefonu obličejem v případě Samsungu, který přes den ošálíte i fotkou či videem a přes noc se můžete s funkčností úplně rozloučit.
Nepatrně menší displej u klasického S10 oproti většímu S10+ má tedy sice o něco menší využitelnou plochu, kterou využijete třeba k přehrávání videí na YouTube, prezentaci fotek z dovolené, režim rozdělené obrazovky a spuštění dvou aplikací zároveň (Multi-window), či surfování na webových stránkách, ovšem uživatelské prostředí je jinak naprosto stejné, jako právě u většího brášky. A platí tedy i pro něj, že se uživatele musí tak trochu vypořádat například s atypickým poměrem stran 19:9, se kterým neumí pracovat všechny aplikace, zejména pak přehrávač videa ve webovém prohlížeči. Výsledkem může být, že třeba při přehrávání zpráv ze Seznam.cz nebo DVTV a dalších budete mít kolem obrazu tmavé pruhy. Ale třeba aplikace YouTube umí pracovat s celým displejem Samsungu, při přehrávání videí si obsah jednoduše roztáhnete přes celou obrazovku, akorát část videa většinou natáčeného v poměru 16:9 je pak oříznuta. Škoda, že jihokorejský výrobce v tomto směru neodvedl lepší práci.
Operační systém Android 9 Pie přináší nejnovější nadstavbu One UI, u které jsou některé prvky přizpůsobené pro snadnější ovládání v jedné ruce. Jinými slovy Samsung se snažil, aby byl obsah dostupnější ve spodní polovině obrazovky, například pokud stáhnete a úplně rozbalíte horní lištu s přepínači, posunou se přepínače a další ovládátka až do spodní části a vy tak nemusíte palec natahovat zbytečně daleko. Stejně to funguje i v některých předinstalovaných systémových aplikací od Samsungu, takže za nás rozhodně palec nahoru a doufáme, že v tom bude výrobce u příští verze systému pokračovat. Co by ale měl naopak opravit, je ovládání gesty. Je zkrátka příliš komplikované a zmatečné, navíc o nějaké plynulosti animací se zde nedá ani mluvit. I třeba konkurenční Huawei má lepší provedení gest, nicméně ani on po této stránce nedosahuje kvalit Applu a jeho jednoduchému a účelnému, ale také dokonale plynulému ovládání gesty.
Samsung však odvedl skvělou práci, pokud jde o odladění a optimalizovaní systému, navíc patří mezi k těm výkonnějším telefonům na trhu, ačkoliv třeba Xiaomi a také iPhony dosahují ještě vyšších hodnot například ve sledovaném žebříčku AnTuTu. Tyto hodnoty však úplně nebereme, neboť nemusejí zcela odrážet skutečné fungování telefonu. V každém případě na palubě S10 najdeme stejně jako u většího modelu S10+ nejnovější čipset Exynos 9820 doplněný o 8 GB RAM a hlavně také umělou inteligenci, která podle slov výrobce optimalizuje výkon pro dosažení co nejlepšího fungování na základě vašich pravidelných vzorců používání. Takže jinými slovy, pokud budete často otevírat danou aplikaci, měla by se vám načítat rychleji, protože již bude částečně předpřipravená v paměti a stejně tak bude k dispozici maximální výkon pro co nejrychlejší spuštění. Je to chytré a dělají to tak u svých produktů i konkurenční výrobci.
Co u Samsungu S10 není zas až tolik k závidění, je výdrž. S baterií o poněkud menší kapacitě 3 400 mAh počítejte s jednodenní provozem za řekněme pracovních podmínek, pouze o víkendu s nižší zátěží můžete počítat s hledáním dobíječky v průběhu nebo až na konci druhého dne. Každopádně záleží samozřejmě na konkrétním stylu využívání telefonu a jednotlivých funkcí, které jsou žroutem energie. Následné dobíjení s přibalenou rychlonabíječkou (2A) je možné z 15 % do 100 % za zhruba 1 hodinu a 30 minut. Nebo pokud chcete baterii trochu šetřit, můžete rychlonabíjení v nastavení telefonu dokonce vypnout. Nechybí ani populární bezdrátové nabíjení (Qi) včetně rychlejšího 15W bezdrátového dobíjení nebo možnost reverzního dobíjení ostatních telefonů. Stačí na Samsung položit jiný telefon a v nastavení zapnout možnost bezdrátového dobíjení. Samsung pak poslouží jako podložka pro dobíjení třeba iPhonů nebo jiných telefonů.
Fotoaparát stejný jako u velkého S10+
Jelikož oba vlajkové modely S10 a S10+ disponují totožným fotoaparátem, bylo by nošením dříví do lesa rozebírat úplně dopodrobna stejné řešení podruhé. Ve zkratce i fotoaparát klasické S10 od Samsungu můžeme popsat jako ideální řešení, pokud jde o rychlé spuštění, rychlé focení a možnost kvalitního vyfocení téměř čehokoliv za jakýchkoliv podmínek. Spoléhá se rovnou na trojici snímačů a všechny možné nejnovější technologie. Základní 12Mpx snímač se 77stupňovým záběrem má pohyblivou clonu f/1.5 až f/2.4, technologii Dual Pixel a optickou stabilizaci (OIS), dále je tu 12Mpx snímač s teleobjektivem se 45stupňovým záběrem, clonou f/2.4 a optickou stabilizací (OIS) zajišťující bezztrátový optický zoom, a nakonec širokoúhlý 16Mpx se 123stupňovým záběrem a clonou f/2.2. Nejzajímavější je, že s S10 můžete fotit různé scény, různě vzdálené předměty či prostory, a to i za různých podmínek víceméně vždy poměrně velmi kvalitně.
Jak fotí Samsung Galaxy S10?
Po stránce kvality snímků je toho u S10 stejně jako u totožného řešení u S10+ jen málo, co by se dalo vytknout. Snímky jsou opravdu ostré, mají velmi pěknou drobnokresbu a přirozené barevné podání, včetně světelně nevyvážených scén, kde zapracuje na jedničku automatický HDR režim. Kvalitní snímky pořídíte téměř za jakýchkoliv podmínek, největší prostor k dalšímu zlepšení už Samsungu zůstává akorát v oblasti nočního focení, kde jeho noční režim není tak kvalitní jako pro srovnání režim u Google Pixelu 3 (recenze) nebo Huawei P30 Pro (recenze). Ale jinak je vše naprosto povedené. Pokud jde o video režim, nechybí možnost natáčet v ultravysokém 4K rozlišení se 60 snímky za sekundu, nebo třeba ve Full HD rozlišení s 30 snímky za vteřinu a využít technologii HDR10+ pro dosažení ještě lepších obrazových výsledků. Je jen škoda, že tento režim nelze využít s vyšším framerate a rozlišením. Co ale nechybí, je možnost natáčení superzpomaleného videa, a to s 960 snímky za vteřinu v HD rozlišení. Co se kvality týče, potřebujete lepší světelné podmínky, stabilizaci a trochu šikovnosti. Pokud budete nahrávat klasické zpomalené video, bude mít 240 snímků za vteřinu a vyšší Full HD rozlišení.
Zhodnocení
Klasický model Samsung Galaxy S10 příliš nepřekvapí, ale ani neurazí. Přesto, nebo spíše právě proto, je z trojice S10+, S10 a S10e asi tím nejzajímavějším kouskem, protože má oproti nim rozhodně nejméně řekněme větších kompromisů, které mohou zákazníkům vadit. Je takovou zlatou střední cestou, pokud chcete nový špičkový Samsung, ale nevíte jaký model zvolit. Jediným hlavním nedostatkem zůstává horší biometrie, která tak vlastně dává příležitost sílící konkurenci.
Pokud by nedošlo ke zhoršení situace u Huawei vlivem obchodní války s USA, rozhodně by byl největším konkurentem model Huawei P30 (recenze), který je cenově výhodnější a nabízí v mnoha směrech velmi kvalitní výbavu (respektive novější model Honor 20 Pro od dceřiné společnosti), nebo ještě vybavenější Huawei P30 Pro (recenze), který strčí Samsung do kapsy díky svému lepšímu fotoaparátu obohacenému o vícenásobný bezztrátový zoom či speciální noční režim či funkcím umělé inteligence. Jenže nyní nad čínským výrobce visí otazník, co bude dál, a dokud se situace nevyjasní, nebude lehké zákazníky opět přesvědčit, aby si pořizovali nový telefon od Huawei.
Nejvážnější konkurenci pro Samsung S10 tedy nyní představuje jiný čínský superphone, a sice Xiaomi Mi 9 (recenze), který má skvělý poměr cena/výkon a vlastně celkově nemá žádné větší slabiny. Samsung sice svůj vlajkový model od začátku prodeje již stihl zlevnit o nějaké 3 nebo 4 tisíce korun, ovšem pořizovací cena zhruba 20 tisíc korun je pořád výrazně vyšší než 14 nebo 13 tisíc v případě čínského výrobce. A co teprve nově příchozí ještě další čínský vlajkový model OnePlus 7 Pro? Ten vyjde na 22 tisíc korun a bude mít po všech stránkách prvotřídní výbavu, ať už jde o displej, systém, výkon, fotoaparát, či baterii. A zapomínat nesmíme ani na Apple a jeho iPhony, které jsou stále volbou číslo jedna pro zákazníky, kteří využívají bohatý ekosystém výrobce a výhody z něj vyplývající.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | |
![]() | |
![]() |
Autor článku

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.
Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.