Recenze iPhone 11 Pro Max: s velkým displejem přichází velká zodpovědnost
iPhone 11 Pro Max je celkově již šestým velkým a zároveň druhým iPhonem bezrámečkové éry. A tak zatímco klasický a menší Pro nemá co do rozměrového srovnání větší konkurenci, iPhone 11 Pro Max je na tom jinak. Telefony s úhlopříčkou kolem 6,5 palce totiž rostou jako houby po dešti. Obstojí tak tento velikán v souboji s konkurencí, kterou menší sourozenec tak chytře obešel? Nejen to prozradí naše recenze!
Čtěte také:
Větší iPhone má oproti tomu menšímu několik nesporných výhod. A také nevýhod. O tom bude vlastně celá tato recenze. Bude však zajímavé sledovat ještě to, jak s těmito výhodami naložil samotný výrobce, hlavně mluvíme-li o funkcích v systému iOS. Benefity jako větší displej pro lepší produktivitu či narostlá baterie, ty jsou dány samotnými rozměry. Ale co Apple, dokázal pro větší iPhone vymyslet i pár argumentů, proč dát přednost iPhonu s přízviskem „Max“ před klasickým 11 Pro? Pojďme se na to podívat!
Apple iPhone 11 Pro Max: specifikace
Konstrukce | sklo a kov, 158 x 77,8 x 8,1 mm, 226 g, zvýšená odolnost IP68 |
---|---|
Displej | 6,5″, OLED Super Retina XDR, HDR10, 2688 x 1242 px, poměr stran 19,5:9, jemnost 458 ppi |
Operační systém | iOS 13.1.2 |
Procesor | 6jádrový, 2,65 GHz, Apple A13 Bionic |
Paměť | 4 GB RAM, 64/256/512 GB úložiště, nemá microSD slot |
Fotoaparát | trojitý (12 Mpx hlavní + 12 Mpx širokoúhlý +12 Mpx teleobjektiv), duální OIS, 2x optický zoom, clona f/1.8 + f/2.0 + f/2.4, duální LED blesk; přední 12 Mpx, clona f/2.2 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | hybridní Dual SIM (nanoSIM + eSIM), Bluetooth 5.0, Lightning, Wi-Fi 6, GPS, NFC, 3D čtečka tváře, stereo reproduktory |
Baterie | 3 969 mAh, rychlonabíjení (18 W), bezdrátové nabíjení Qi |
Cena a dostupnost | od 32 990 Kč, září 2019 |
Jablko na steroidech
O designu letošních nejlepších iPhonů již bylo řečeno dost v našem obsáhlém testu iPhonu 11 Pro (recenze). Otázkou je, zdali výrobce provedl nějaké změny, když mluvíme o větším modelu Max. A odpověď je více než prostá: ne. iPhone 11 Pro Max je vlastně pouze zvětšený model 11 Pro. Záda jsou tak rovněž ze skla s příjemnou matnou úpravou. Ta není jen příjemná na dotyk, ale rovněž odolnější než klasické lesklé sklo. A to hlavně proti škrábancům, kterým odolává podobně jako třeba smartphone Google Pixel 3 (recenze) – objeví-li se škrábanec, stačí setřít hadříkem a po menších rýhách není ani stopy. Zajímá to ale vlastně vůbec někoho? Většina uživatelů stejně investuje větší či menší obnos peněz do obalu, který překrásný design zad skryje, ale i ochrání.
Největším trnem v oku je nepochybně nové rozložení fotoaparátů. Lehce vystouplý čtvercový modul v sobě skrývá trojici čoček, duální LED diodu a mikrofon. Po týdnu testování můžu za sebe říct, že design rozložení fotoaparátů mě nijak neuráží a na živo vypadá mnohem lépe než na předpremiérových renderech. Na druhou stranu se mi duální rozložení kamer u minulé a předminulé generace líbilo asi o chloupek víc. Záleží však na gustu každého z nás.
Je až trochu s podivem, když se setkávám s názorem, že Apple již třetí rok opakuje stejný designový jazyk. Na přední straně ano, tam se bohužel už třetím rokem nic nezměnilo. Záda jsou však de facto celá nová. Máme nový matný povrch mléčného skla, také přepracovaný fotomodul, a zapomenout bychom neměli ani na nové umístění loga, které se z horní poloviny posunulo přímo do středu. Co tím Apple sleduje, to v tuto chvíli nevíme, ale jedná se o příjemný detail, který dokresluje, že i instalace loga je důležitý aspekt estetické vizitky produktu.
Nyní k tomu nejdůležitějšímu. Ocelová konstrukce i tlačítka na bocích zůstala, stejně jako obligátní hardwarový přepínač či dolní dvojice šroubků. I přesto mám ale z většího iPhonu 11 Pro Max úplně jiný pocit, než z relativně malého iPhonu 11 Pro. V rukou totiž držíte opravdu velké zařízení, a to při úhlopříčce 6,5 palce není zase taková samozřejmost. Tím chci říct hlavně to, že iPhone vlastně mohl být mnohem menší, kdyby Apple ustoupil s rámečky a roztáhl poměr displeje k přední straně na více než nemoderních 83,7 %.
V souvislosti s tím je však třeba říci několik vět. iPhone 11 Pro Max je velký, skutečně velký a v kapse nebo v ruce bude znát; tím spíš, navlíknete-li na něj pevný obal. Navíc, pokud přecházíte z loňského iPhonu XS Max (recenze) – o případných důvodech ještě bude řeč – měli bystě vědět, že nejdete do toho samého. Nový iPhone narostl po všech stranách o půl milimetru, což při simultánním nošení obou telefonů může být znát a nový iPhone se tak sám posunul na post největšího iPhonu vůbec.
Větší displej, větší možnosti
Největší iPhone v historii. To možná zní skvěle, ale narostlá velikost by byla zbytečná nebýt narostlého displeje. A vězte, že rozdíl mezi iPhonem 11 Pro a variantou Max ve velikosti displeje je při používání až propastný. Pro důkaz jednoduché číselné porovnání: iPhone 11 Pro má displej s úhlopříčkou 5,8 palců – naproti tomu iPhone 11 Pro Max má úhlopříčku 6,5 palce. A to je prostě znát. Pokud jste ale člověk stejného zaměření jako já, budete tento rozdíl milovat.
Velký displej se hodí pro práci i pro zábavu. Konzumace textů, videí, obrázků (a hlavně fotek vyfocených iPhonem!), hraní her, to vše je na větším displeji jednodušší, příjemnější. Nemluvě o aktivitách jako je psaní, dále editace textů, úprava fotek a další. Takhle by se dalo pokračovat klidně hodinu. Pomůže jednoduchá rovnice – větší displej = více obsahu na něm. Daní za to jsou však rozměry, o kterých jsem hovořil v předešlé kapitole.
A jaký je vlastně displej telefonu na pohled? I když se to jeví jako omílané klišé, odpovím takto. Apple vždy patřil – a stále patří – k výrobcům s nejlepšími displeji. Kalifornský gigant si nechal pro své letošní iPhony vyrobit OLED panel, který nazývá Super Retina. A aby bylo inovacím učiněno zadost, dostaly displeje u iPhonů 11 Pro a 11 Pro Max ještě přídomek „XDR“. Upgrade od minulé generace se tak měl dotknout hlavně barevnosti a rozmanitosti barev, což sice zní hezky, ale bez přímého srovnání rozdíl oproti loňským iPhonům nepoznáte. Naštěstí jsou displeje pořád tak pěkné, že se dají srovnávat i s aktuální špičkou v podobě Samsungu nebo Huawei.
Na to jim však přečnívá výřez, který většina konkurence již odstranila, nebo alespoň zmenšila, viz OnePlus 7 Pro (recenze) nebo Samsung Galaxy Note 10+ (recenze). Takový Mate 30 Pro od Huawei sice stále nabízí výřez po vzoru iPhonů – a má k tomu dobrý důvod, a sice zabezpečení v podobě Face ID, chytré čtečky obličeje – ale aspoň protáhl displej až do stran. Nic takového u iPhonu nehledejte, jde o klasický plochý displej bez jakýchkoliv zahnutých parádiček, které známe od konkurence. Pokud vám tohle neinovování nevadí, směle do toho, iPhone má opět jeden z nejlepších a nejostřejších displejů na trhu.
Systém radost pohledět i používat
Největší devizou Applu byl a je vlastní systém iOS. Tento operační systém je to, co dělá z iPhonů iPhony. Je to důvod, proč si Apple vystačí klidně se 4 GB RAM, a stejně jde o nejplynulejší mobilní zařízení na trhu – jakpak by také ne, pohání jej 6jádrový čipset A13 Bionic, nejvýkonnější sestava na trhu. Apple s iOS razí tu samou cestu jako Google s čistým Androidem – tedy jednoduchost, přímočarost a spolehlivost. Druhým aspektem, proč má Apple dost možná nejlepší systém, je jeho protkanost s dalšími přidruženými systémy, jako je macOS na počítačích od Apple, watchOS na hodinkách nebo tvOS na chytré televizi. Máte-li více než jedno zařízení od Applu, bezpečně víte, o čem je řeč.
Řeči o tom, jak je iOS fantasticky optimalizované, protkané vytříbenými animacemi a navíc podtržené výbornými gesty, které od Applu eklekticky přebrala většina konkurentů, jsou slyšet ze všech stran. A je to naprostá pravda. Nutno však uznat, že oproti Androidu nenabízí takovou volnost a přeskládat si ikonky na hlavní stránce v iOS rozhodně není taková zábava, jako na Androidu. Nemluvě o možnosti nastavit si výchozí funkce, jako třeba klávesnice nebo prohlížeč. Pokud tak používáte na denní bázi již několik let Android, a užíváte si jeho volnosti a volitelnosti, na iOS se vám bude zvykat těžko.
Teď ale k tomu, oč tu běží. Je iOS 13 nějak upraveno pro používání na větším displeji? Ano i ne, to je tak asi nejlepší, byť silně alibistická odpověď. Některé funkce totiž nejsou vidět na první pohled a po jejich objevení zjistíte, že jsou vlastně spíše kosmetické. Po nějakém čase zkoušení však narazíte na jejich druhou stránku, jejich hlubší podstatu, díky které vlastně mohou být docela ku pomoci.
Nejzajímavější fíčurou oproti malým iPhonům je u těch větších možnost používat určité nativní i doinstalovatelné aplikace v režimu landscape, tedy na šířku. Aplikace vám potom nabídnou pohled na více vrstev, což může ve finále usnadnit práci. Toto zobrazení si Apple prozkoušel u dřívějších verzí iOS na iPadech a přenesl je i na větší iPhony. Podporuje jej většina systémových aplikací, jako je galerie, nastavení, zprávy, kalendář, mapy nebo poznámky.
Příjemným zjištěním je, že tuto funkci ovládá třeba i Facebook Messenger. Soupis podporovaných aplikací třetích stran však není tak dlouhý a bohužel brzy zjistíte, že aplikace, které toto umí na Androidu, na iOS zůstávají v režimu na výšku. I to je ale snad jen otázka času. Výtka letí za Applem snad jen kvůli tomu, že zrušil tuto funkci na hlavní stránce. Modely s přídomkem Plus totiž fungovaly na šířku plošně takřka v celém systému. To u novějších iPhonů s výřezem bohužel již nepochválíme.
Na druhou stranu ale Apple přímo brilantně zvládl pomůcky pro ovládání velkého iPhonu jednou rukou. Pro zmenšení obrazovky stačí kdekoliv v systému svajpnout pár centimetrů nad dolním rámečkem dolů, což obsah stáhne do poloviny displeje. Perfektně navržený je i režim jedné ruky u klávesnice, kdy se vám litery smrsknou k sobě a vy na všechny dosáhnete snáz jednou rukou. Pokud se všechny tyto vychytávky jako uživatel naučíte dobře používat, nebude vám dělat problém ovládat velký iPhone 11 Pro Max klidně i jednou rukou.
Biometrie skvělá, ale…
Větu či dvě bych rád ztratil i o čtečce Face ID. Ta je opět výborná, Apple ji prý ještě zrychlil a zpřesnil. Přečte vás i pokud si necháte narůst vous, případně nasadíte kšiltovku či sluneční brýle. Jen ji to v takových neobvyklých případech trochu více trvá. Ale co už, hlavní je v tomto ohledu přesnost, a ta je vynikající. Ke smůle uživatelů, kteří chtějí telefon používat alespoň polovinu času v režimu na šířku, musím přijít s podstatným prohlášením. Čtečka obličeje Face ID, jakkoliv výborná a přesná, na šířku stále nefunguje a pokud jste tak zvyklí nastoupit do auta a umístit iPhone do držáku pěkně na šířku, odemykat budete muset kódem.
Baterie – doslova největší změna
S narostlými rozměry se pochopitelně pojí i to, že naroste místo uvnitř těla pro uložení komponentů. A Apple přesně ví, jak vzniklý prostor zaplnit. Již před pár lety vyvinul speciální článkovitou baterii, kterou najdeme v novějších MacBoocích. Podobnou technologii využil Apple i u letošních iPhonů. Výsledkem je baterie s kapacitou bezmála 4 000 mAh.
Přeskočme klasiku, kterou zná už každý – iPhone 11 Pro (Max) má nový adaptér s USB-C, avšak v telefonu je stále zdířka pro Lightning. To je přešlap a všichni to víme. Adaptér dodávaný přímo v balení má ale 18W výstup, takže rychlonabíjení je hračka; a Apple samozřejmě nezapomněl ani na bezdrátové nabíjení.
Teď ale k tomu, co vás všechny nejvíce zajímá: jak je na tom iPhone 11 Pro Max s praktickou výdrží. Velký iPhone jedenácté řady dokáže přežít v pohodě celý den, a to je u jablečných smartphonů, který nikdy nepatřily k velkým držákům, docela úspěch. Ráno v 7 hodin odpojíte iPhone z nabíječky, večer kolem 22. hodiny se ozve posledních 30 %. A to přitom iPhone celý den udržuje spojení s hodinkami Apple Watch, zobrazuje OLED displej a také klidně i čtvrtku dne přehrává hudbu do Bluetooth sluchátek. Posun je patrný a pokud vám jde o výdrž, větší iPhone je pro vás to pravé.
Inovace ideálním směrem
Velice diskutovaným tématem je pochopitelně i fotoaparát. Tady se ale musíme zdržet porovnávání s menším iPhonem 11 Pro (což je trochu proti myšlence této recenze) protože fotoaparát je na obou modelech jedna ku jedné identický. Nabízí trojici kamer, jednu hlavní, druhou ultra širokoúhlou a třetí kamerou je teleobjektiv s 2x optickým zoomem.
Pochvalu si fotky, které iPhone produkuje, rozhodně zaslouží. Za ideálních světelných podmínek je focení doslova radost. Fotky jsou na výsost ostré a dobře barevně nasycené. Umělá inteligence navíc dělá své divy, ale fotky nejsou nijak překrášlené, jako to dělají například telefony od Huawei. Někomu však nemusí sedět ovládání, které je klasický applovské – nedává tudíž takovou volnost uživateli – a třeba nastavení fotoaparátu nenajdeme ve fotoaplikaci, ale musíme pro to zamířit do nastavení. Detail, který ale uživatelé konkurenční platformy neváhají proti iPhonům vytasit.
Novinkou jsou hlavně režimy fotoaparátu. Předně širokoúhlé focení, kvůli kterému Apple musel přidat třetí kameru. Širokoúhlý objektiv dělá minimální (d)efekt rybího oka, navíc se dá mezi režimy klasika, širokoúhlý a zoom jednoduše přepínat i třeba během natáčení videa, což u konkurence není tak běžné. A kalifornský výrobce přináší také příjemnou funkci zabírání okrajů, kdy stačí vyfotit klasickou ne-širokoúhlou fotku, a až po vyfocení se můžete rozhodnout, že z fotky uděláte širokoúhlou parádu. Výborná je i selfie kamerka, která však nepřinesla tolik změn a její inovací je především funkce Slowfie, tedy zpomalený záběr vašeho obličeje. Zábava? To ano, ale jinak nic, co byste použili jako argument k nákupu.
Focení večer není za trest!
A tak stejně jako velmi žádanou funkcí v iOS 13 je tzv. tmavý režim, u fotoaparátu je to režim pro noční focení. Ten funguje brilantně a iPhony se tak konečně mohou přidat do elitní party nočních živočichů. Avšak pozor, režim pro noční fotky funguje trochu jinak než u konkurence z Číny nebo z Koreje. iPhone potřebuje pro focení nočních snímků byť minimální světlo, aby s ním dokázal rozsvítit zešeřelou scénu. Není to tak jako v případě Huawei P30 Pro (recenze), který vám vykouzlí podvečerní světlo v černé noci.
iPhone vám z absolutní tmy den neudělá, na to musíte použít ideálně blesk. Pokud ale dostane jen minimum světla za vámi či kolem, udělá krásnou a neobvykle ostrou noční fotku, která ale zároveň nebude vypadat, jako že byla focena v 17. hodin odpoledne. Noc je prostě noc a i ta má své kouzlo. A toho iPhone velice dobře využívá. Jen škoda, že v době testování nám ještě nedorazil update na iOS 13.2 s funkcí Deep Fusion, která také ráda operuje při zhoršených světelných podmínkách a zaměřuje se na vysokou hloubku ostrosti. Ty noční jsou však u iPhonu 11 Pro (Max) již nyní tak neuvěřitelně ostré, že na ně nemá konkurence ani šanci dosáhnout. Otázkou je, s čím se vytasí Google Pixel 4…
Jak fotí iPhone 11 Pro Max?
Ukázka noční režim
Ukázka klasický (vlevo) a 2x bezztrátový zoom (vpravo)
Ukázka klasický (vlevo) a širokoúhlý (vpravo)
Nejlepší smartphone pro natáčení?
iPhone 11 Pro (Max) asi nebude zvolen nejlepším fotomobilem, i když v Top 3 bude určitě. Jeho pravá síla však spočívá v natáčení videí. O Slowfie již rež byla – a to je jenom malá perlička, která demonstruje, co všechno iPhone dokáže. Samozřejmostí je možnost natáčet ve 4K s 60 snímky za sekundu, což je to nejlepší, co s iPhonem můžete udělat. Videa jsou nesmírně plynulá, a to i když posilovač stabilizace je při 4K o chloupek horší než při Full HD; to už tak holt bývá.
Samotnou kapitolkou, o které bychom také mohli povídat hodiny, jsou zpomalené záběry. Ty iPhone umí dva: 120 anebo 240 FPS, oba v rozlišení Full HD. A tak zatímco u klasického i nočního focení má Apple stále kam směřovat a zlepšovat se, co do natáčení videí je už hodně pokročilý a na záda mu dýchá snad jen Samsung. V tomto oboru se má ještě co zlepšovat čínský Huawei, který má z těchto tří gigantů natáčení asi nejhorší.
Jak natáčí video iPhone 11 Pro Max?
Zastíní menšího sourozence?
Jak jste asi už pochopili, otázka v podnadpise není tím hlavním, oč tu jde. Větší iPhone 11 Pro Max tady není pro to, aby konkuroval klasickému iPhonu 11 Pro. Apple jej vyvíjí za jednoduchým účelem – aby si zákazníci mohli zvolit větší displej a výdrž, třebaže na úkor nadměrných rozměrů přístroje. Otázka, zdali je tak lepší menší či větší iPhone, není vůbec na místě, každý se totiž hodí na něco jiného.
iPhone 11 Pro Max ale je nutné vnímat ještě z jedné perspektivy. Již tady o tom byla řeč. Větší iPhone je vhodnější co do srovnání se zbytkem konkurence, a to především kvůli své velikosti. Většina rivalů, ať už již zmíněný Huawei či Samsung, nebo třeba i Xiaomi a další, nabízejí jako své topmodely velké stroje. Z toho vychází, že zatímco iPhone 11 Pro má konkurenci ve své velikostní třídě jen minimální (vzpomeňme snad na Xperii 5), iPhone 11 Pro Max se musí měřit s velkými jmény v oboru.
Předně srovnání s iPhony. Jedná se o bezkonkurenčně nejlepší velký iPhone. Přechod z loňského iPhonu XS Max (recenze) však nemusí být zrovna nejlepší volbou. Novinek totiž není zase tolik – kromě fotoaparátu a o něco větší baterie moc dalších argumentů pro přechod na nový iPhone není. Pokud je ale vaším cílem mít nejlépe fotící iPhone, volba je jasná. Hlavně v oblasti focení při horších světelných podmínkách je totiž mezi letošním a loňským iPhonem skutečně pořádný rozdíl.
Co na to ale konkurence ze světa Androidu? A že proti iPhonu stojí těžké váhy. Dost možná největší konkurent – Samsung Galaxy Note 10+ (recenze) – nabízí modernější design s mnohem menším výřezem, lehce zahnutým displejem a také čtečkou otisků v displeji, která někomu může vyhovovat o poznání více než Face ID. Korejský superphone má také o něco větší baterii a především chytré pero S Pen. Slušnou konkurenci pro novou generaci iPhonů představuje i Huawei Mate 30 Pro, toho však trápí problémy s dostupností v globálním měřítku. Bodovat se pokusí jistě i dosud nepředstavený Google Pixel 4.
Co se tím snažím říct? iPhone 11 Pro Max, a tedy i jeho menší varianta, jsou na jisto nejlepší iPhony v historii a také jedny z nejlepších chytrých telefonů na trhu. Systém iOS 13 je opět skvěle odladěn a přináší příjemná vylepšení „v mezích zákona“. Majitele zmiňovaných vlajek od renomovaných výrobců iPhone k výměně asi nepřesvědčí, pokud ale sháníte nový telefon s těmi nejlepšími parametry a předtím jste žádný superphone nepoužívali, určitě si do hledáčku přidejte i letošní generaci iPhonů, možná že právě vám padnou do noty!
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |