Recenze Huawei Nova 3: když konkurence nemá odpověď

Michal Maňák

Když se před pár lety uvažovalo o modulárních telefonech, vypadalo to jako skvělý nápad. Zvolíte si procesor, displej, paměti, poskládáte a získáte telefon přesně podle svých přání. A dnes? Funguje to stejně, jen mezi displeji si moc vybírat nemůžete. Jinak ale stačí vybrat jednu hodnotu na stupnici s výkonem procesoru a na druhé si určíte potřebnou velikost pamětí – můžete se vsadit, že Huawei už takový telefon v nabídce má. Jmenuje se Huawei Nova 3 a my se na něj dnes podíváme.

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Nějak podobně bych viděl strategii značky na trhu mobilních telefonů – dokáže vychrlit spoustu modelů a byl by v tom čert, pokud byste si mezi nimi nevybrali variantu, která bude snesitelná parametry i cenou. Huawei Nova 3 se mi do rukou dostal jako velká neznámá. Sám se divím, jak je možné, že jsem dva týdny používal zařízení, o kterém jsem v podstatě nic nevěděl. Až během psaní této recenze jsem hledal, jaký hardware telefon pohání a za jakou cenu se prodává. Nejvíc mi ale spadla čelist, když jsem ho srovnával s konkurencí. Leč nepředbíhejme…

Huawei Nova 3: specifikace

Konstrukcekov a sklo, 157 x 73 x 7,3 mm, 166 g
Displej6,3″, IPS LCD, 2340 x 1080 px, jemnost 409 ppi
Operační systémAndroid 8.1 Oreo + EMUI 8.2
Procesor8 jádrový, 2,4 GHz, Kirin 970
Paměť4 GB RAM, úložiště 64/128 GB + microSD karty (až 256 GB)
Fotoaparátduální (16 + 24 Mpx), LED blesk, f/1,8 a f/1,8 + přední duální (24 + 2 Mpx), f/2,0
LTE800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
TechnologieBluetooth 4.2, hybridní Dual SIM, USB-C, NFC, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků, čtečka tváře
Baterie3750 mAh, rychlonabíjení
Cena a dostupnost10 990 Kč, srpen 2018

Design a zpracování: nepřehlédnutelná třpytka

Čím je telefon modernější, tím hůř ho odlišíte. Odlišit iPhone X, Huawei Nova 3 a vlastně kterýkoli mobil s bezrámečkovým displejem a výřezem displeje je čím dál těžší. Příslušnost ke značce u testovaného kousku poznáte nejvíc podle barvy zadní strany. Nova 3 používá stejný povrch, jako Huawei P20 (recenze) a vlastně i Honor 10 (recenze), tedy sklo, které mění svůj odstín v závislosti na úhlu, ze kterého na něj koukáte. Jednou je proto mobil modrý, podruhé fialový, i když je to trochu iluze a část u kamery je vždycky modrá a protější strana fialová. Co naplat, vypadá to originálně a vybočení z davu je potřeba. Bohužel negativem je náchylnost k umaštění. Otisky a šmouhy budete šmudlat skoro permanentně.

Jinak rozložení zadní strany ctí linie, které se u Huawei ujaly. Zatímco přední strana je orientovaná svisle, zadní část je přirozeně otočená na ležato. Informace o kameře s umělou inteligencí i logo výrobce proto čtete po delší hraně a do schématu nezapadá akorát kroužek čtečky otisků prstů.

Díky tenkým rámečkům však musím zkrátit popis přední strany. Kromě vykousnutí obrazovky se dvěma kamerami, reproduktorem, diodou a senzory na něm totiž nic nenajdete. Bude pak záležet jen na vašem vkusu, jestli notch budete skrývat černým pozadím, a telefon se tak opticky bude převažovat ven z dlaně, nebo využijete celou plochu a pak budete moci tvrdit, že spodní hrana je o dva milimetry širší, než horní.

Boky telefonu rovněž nejsou nijak originální. Berte to ale jako výhodu. Experimenty s kreativním rozmístěním tlačítek a konektorů totiž často končí fiaskem. Huawei Nova 3 má všechny prvky tam, kde konkurence – na správném místě. Palec proto ovládá hlasitost i vypínač, přičemž obě klávesy jsou bezpečně hmatem odlišit.

Spodní strana pak poskytla prostor pro sluchátkový jack (zvolejme sláva!), reproduktor, mikrofon a konektor USB-C (sláva podruhé!). Co víc na telefonu hledat? Asi jen hybridní slot na dvě SIM karty nebo SIMku a paměťovou kartu microSD. Škoda jen, že oproti konkurenčnímu Honoru 10 se tentokrát nedostalo na infraport a ani odolnost proti vodě Nova 3 nenabídne.

Displej, prostředí a baterie: maličkosti, které potěší

Na telefonech s vyříznutím si uvědomíte, jak blízký si může být hardware s operačním systémem. Úhlopříčka 6,3″ signalizuje, že telefon bude pořádné pádlo. Ale není. Displej zabere cca 84 % plochy, ale skvělý poměr je spočítaný i z poměru stran 19,5:9. Matematicky vzato by Nova 3 měla být ještě větší nudle, než třeba Galaxy S9 (recenze) od Samsungu. Kvůli výřezu ale telefon takový dojem nezanechal. Sečteno podtrženo doporučuji design před případnou koupí ověřit na vlastní oči.

Špatné je, že notch zabírá místo pro notifikace. Pro ilustraci: Pravé „ucho“ zaberou hodiny, ikonka s baterií, Bluetooth a kupříkladu indikátor vibračního režimu. Do levého prostoru se potom vejde jen pět ikon. Ono to vypadá, že tolik statusů se přece v roletce nemůže objevit, ale stačí si pustit hudbu do sluchátek a máte o dvě ikony méně. Nepomáhá ani skrytí výřezu, jelikož to jen pozadí stavové lišty přebarví na černou, ale neposune dolů tak, aby na ikonky zbyl celý řádek.

Pokud bych ale hodnotil displej jako samostatnou součástku, nemůžu o ní říci nic špatného. Rozlišení 2340 x 1080 pixelů odpovídá úhlopříčce, což dokládá i jemnost 409 pixelů na palec. Barevné podání řeší technologie IPS, jejíž přirozené barvy můžete posunout v nastavení blíže ke studené, nebo naopak k teplé. Podstatnější je, že telefon zvládá odemčení nejen otiskem prstu, ale i obličejem, přestože tuto funkci si Huawei šetří jen na dražší telefony. Přítomný je i filtr modrého světla, pokud si rádi čtete pohádky na dobrou noc.

 

Systém vůbec umožňuje měnit kde co. Nástavba EMUI sice na první pohled vypadá, že funkce Androidu 8.1 zásadně promění, ve skutečnosti spíš přidává vychytávky, které systém měl umět už dávno. Mám na mysli třeba zmenšení displeje kvůli ovládání jednou rukou, datové sejfy nebo ztlumení vyzvánění překlopením telefonu – jsou to sice drobnosti, ale efekt v denní praxi je značný.

 

V některých případech však zůstala vylepšení jen na půli cesty. Příkladem budiž gesta na vypnuté obrazovce, kterými můžete spustit některé aplikace, ale svítilnu si stejným způsobem nerozsvítíte. Zvláštní přístup zvolil Huawei i pro rychlé přepínače: líbí se mi, že Nova 3 neplýtvá místem jako Sony, které na jeden řádek umístí jen tři zástupce; Huawei jich na jeden řádek vměstná pět, jenže v momentu, kdy zaplníte i pátou řadu, systém vám nezpřístupní stránkování. Spínače v šesté řadě zkrátka jako kdyby neexistovaly.

 

Kam tím vším mířím? Nástavba jako kdyby si nebyla jistá, jestli preferuje zásadnější změny a vylepšení, nebo se chce vydat cestou sbližování s čistým Androidem. Podstatné je, že EMUI není zdaleka tak radikální, jako MIUI od Xiaomi, takže se nemusíte bát o problémy s kompatibilitou nebo zahlcení paměti zbytečnostmi, o které jste neprosili.

Pár slov bych pronesl ještě na téma optimalizace a výkonu: naprostá plynulost. Procesor HiSilicon Kirin 970 sice není takovou modlou, jako Snapdragon 845, ale když byl dobrý pro Huawei Mate 10 Pro (recenze) rok zpátky, musí stačit i pro Novu. A se 4 GB RAM není život také nijak těžký.

 

Ani baterie vás nebude hendikepovat. 3750 mAh je dost, takže se i bez dvou úrovní úsporného režimu dočkáte večera druhého dne. I pokud se do telefonu skutečně opřete, přežijete do večera. Je sympatické, že telefon není velký jen kvůli displeji, ale i kvůli mohutné baterii, která svou práci odvádí skvěle.

Fotoaparát: Huawei využil rezerv

Huawei zvládl v oblasti fotoaparátů husarský kousek: jeho P20 Pro (recenze) sesadil z trůnu tloustnoucí vítěze, jako byly iPhony, eskové Samsungy nebo Pixely od Googlu. Tím v podstatě posunul celou stupnici. To, co pokládá konkurence za špičku, je ve srovnání s P20 Pro jen lepší střed. Huawei tak volí podobnou taktiku, jako Němci za druhé světové války. Trénuje své produkty pro boj s konkurencí o jednu třídu výš. Jen o své strategii mluví trošku nešťastně – příliš často se opírá o umělou inteligenci. Nápis „AI Camera“ proto nemohl chybět vedle duálního objektivu.

Ze své zkušenosti bych ale doporučil AI fotoaparát vypnout, bez něj získáte mnohem přirozenější snímky a ani nebudete omezeni archaickým poměrem stran 4:3. Co vlastně že umělá inteligence dělá? Vybírá scénické režimy. V menu proto nevidíte „speciální“ mód pro focení jídla, malých dětí, sportu, noční oblohy, koncertů a čert ví čeho, ale necháte automatiku, ať se stará. S trochou nadsázky se dá říct, že automatická expozice má dvě úrovně: jednu střízlivou, druhou „facebookovou“. Zvlášť ta první zvládne mnohé. Detaily na kytičky umí i s efektně rozostřeným pozadím, zachytí krajinu při západu slunce i z jedoucího auta, a přitom nemá problémy s ostrostí nebo vykreslením drobných detailů.

Jak fotí Huawei Nova 3?


I nabídka všemožných režimů je obrovská. Huawei Nova 3 podporuje u videa kodek H.264, dokáže super-zpomalené záběry při 480 snímcích za vteřinu při VGA rozlišení nebo 4K při 30 fps. Chybět nesmí animovaní smajlíci s využitím AR, panoramata, manuální režim, OCR sken dokumentů… Prostě plná sestava pro fotografy vážné i nevážné.

Zhodnocení a konkurence

Pokud bych měl pár slovy shrnout telefon Huawei Nova 3, asi bych skončil u věty: „Povedený, výkonný, jinak ale průměrný mobil.“ Chybí mu asi všechny nice-to-have vychytávky, mezi které počítám voděodolnost, stereo reproduktory, speciální biometrické senzory, kapalinové chlazení, bezdrátové nabíjení, mačkání hran, stabilizaci displeje, infrakamery a spol.

Jako celek ale funguje Huawei Nova 3 výborně. A pak je tu cena. Na trhu tuto novinku najdete za 10 990 korun. Že by daň za to, že pozici flagshipu zabrala P20? Je to jedno, cena za toto zařízení je to parádní. V této třídě potkáte OnePlus 5T (recenze), malý iPhone SE (recenze), již zmiňovaný Honor 10 (recenze), a o trochu dráž koupíte i Sony Xperii XZ1 Compact (recenze).

Ale OnePlus nevypadá tak hezky, iPhone SE je už stařeček a XZ1 má taky nejlepší léta za sebou. Jedinou rozumnou konkurencí je tak vlastně jen soupeř z domácí stáje. Honor 10 má čtečku otisků pod displejem, užší výřez v displeji, ale i menší operační paměť, také displej a slabší baterku. Pořád ho ale můžete považovat za dvojče telefonu Nova 3. Pokud si tedy nechcete připlácet tři tisíce navíc za exkluzivitu, Huawei Nova 3 bude skvělou volbou.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus parádní výkon a optimalizacePlus neoriginální design
Plus slušný fotoaparátPlus absence voděodolnosti
Plus výdrž
Plus cena
Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články