Recenze Apple iPhone SE: konec jedné éry
Vypadá obstarožně, ale je praktický. Výkonem překoná dnešní supertelefony, ale stojí výrazně méně než ony. Překvapivý krok v podobě iPhone SE se Applu vyplatí. Jak ukáže dnešní recenze, po několika dnech společného soužití už o tom nepochybujeme.
Jak může ale uspět telefon, který byl ve své první inkarnaci představen už v roce 2012? Je to jednoduché – stačí jen udělat výkonový tuning. iPhone SE je iPhone 5S na steroidech. A v dnešní době, kdy, jak se zdá, nikdo z velkých výrobců není schopen přijít s inovací, která změní pravidla hry, zákazníkům něco takového naprosto stačí.
Apple iPhone SE: specifikace
Konstrukce | kov, 124 x 59 x 7,6 mm, 113 g |
---|---|
Displej | 4″, IPS LCD, 1136 x 640 px, jemnost 326 ppi |
Operační systém | iOS 9.3 |
Procesor | 2 jádrový, 2 GHz, Apple A9 |
Paměť | 2 GB RAM, úložiště 16/64 GB, nemá microSD slot |
Fotoaparát | 12 Mpx, blesk, 4K video + přední 1,2 Mpx |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | Bluetooth 4.2, NFC, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků prstů |
Baterie | 1642 mAh |
Cena a dostupnost | 12 990 Kč (16GB)/16 190 Kč (64GB), začátek dubna 2016 |
Produkt můžete zakoupit na Alza.cz.
Design a zpracování: repríza po letech
Když vedle sebe položíte iPhony 5S a SE, nepoznáte rozdíl. To tedy samozřejmě jen v případě, kdy na rozdíl od nás budete mít k dispozici černou, stříbrnou, nebo zlatou variantu. K nám však doputovalo zbrusu nové provedení Rose Gold – tedy leskle růžové. Do mužské pracky sice stylově tak úplně nezapadne, už teď ale vím, že u něžného pohlaví bude mít nutně úspěch. V kombinaci s kompaktními rozměry „novinky“ si dokonce troufám předpovědět, že právě růžová varianta má šanci být tou vůbec nejprodávanější.
A jak vlastně působí design starý čtyři doky na dnešní oči zvyklé na šestkovou řadu jablečných telefonů? Nebudu lhát, poněkud zastarale. iPhone SE je na dnešní poměry trochu silnější v pase a i okraje kolem displeje by mohly být tenčí. Svými rozměry prostě působí jako falešný telefon pro děti.
Tip: Vyrobit nový iPhone SE stojí Apple jen zhruba 3 800 korun
Tento pocit je ale silně subjektivní záležitost. Spousta mých přátel a kolegů naopak tvrdí, že design pětkové řady je to nejlepší, co Apple vymyslel, a za „ocucanou“ šestku by ho nevyměnili. Ta totiž ve své zaoblenosti snadno klouže z ruky.
Částečně mají pravdu. SE skutečně z ruky jen tak nevyklouzne. Zejména proto, že se díky svým kompaktním rozměrů skvěle drží. Dokonce jsem po několika dnech opět přišel na chuť částečně kaskadérským otočkám telefonu v dlaní, k nimž aktuální rozměrné placky příliš nevybízejí. Stinná stránka neklouzavosti se nazývá „ostré hrany“. Původní design se nikterak nezaoblil, a tak hliník nejen že může někoho nepříjemně řezat do dlaní, ale také tlačí na ucho během hovorů.
Tip: Poznají lidé na ulici rozdíl mezi starým iPhonem 5S a novým SE?
Pokud jsem o pár řádků výše možná trochu kousavě psal o levné hračce z pouti, musím teď svá slova trochu korigovat. Pokud by si někdo chtěl myslet, že iPhone SE je jen pseudotelefon pro slečinky, dílenské zpracování ho přesvědčí o opaku. Ne nadarmo velká část jablečné komunity říká, že čtvrtá generace iPhonu (tedy ta s pětkou na začátku) se ještě nepotýkala s žádnými řemeslnými lapsy. Vše sedí na svém místě bez jakékoli vůle, kombinace kovu a skla po celém těle je nepřekonatelná. Na chuť jsem nepřišel jen trochu hlučnějším vibracím, které hodnotný dojem občas vyvracejí.
Displej, prostředí a baterie: vyvážené cuvée
Nemá asi cenu opakovat již mnohokrát napsané, tedy jen stručně: IPS LCD displej má úhlopříčku 4 palce, což spolu s rozlišením 640 x 1136 pixelů dává dohromady jemnost zobrazení 326 ppi a splňuje tedy požadavky na to, pro co se v Apple vžil název Retina Display. Kdo by ale čekal, že Apple původní obrazovku z modelu 5S nějak vylepší, asi bude zklamán. Na námi testovaném kusu se dokonce objevil známý neduh někdejších iPhonů: zatímco v horní části obrazovky šla bílá do žlutých teplých odstínů, v centru displeje byla jasně modrá.
To je bohužel daň za to, že se v Apple rozhodli neutratit za vývoj telefonu ani korunu a poskládali jej z komponentů, které byly „na skladě“ bez jakékoli snahy o inovaci. Nehledejte zde ani oslavovaný 3D touch, který na iPhone 6S užijete minimálně při editaci textu nebo rychlému přístupu k funkcím z úvodní obrazovky silnějším přítlakem prstu na krycí sklo. Přibyla naopak podpora nočního režimu Night Shift, který na základě plánovaného rozvrhu nebo i ad hoc zapnutí ve spodní nástrojové liště připraví displej o modré spektrum světla, což přispívá k výrazně pohodlnějšímu čtení ve tmě. Třeba v iPhonu 5 už kvůli vysokému věku tuto vymoženost nenaleznete.
Na druhou stranu je potřeba přiznat, že pokud bychom třeba na výše zmíněnou nestejnobarevnost zapomněli, splňuje i původní obrazovka veškeré nároky na špičkové telefony kladené, včetně jasných barev (tam kde je nezkresluje výše zmíněný problém), jemného zobrazení a čitelnosti na přímém světle.
V mezititulku přirovnávám iPhone SE k cuvée, což ve vinařském žargonu znamená směs více odrůd. V našem případě jde o mix iPhone 5S a 6S, kdy druhý jmenovaný sehrál roli jakéhosi dárce vnitřních orgánů. I když iPhone SE na první pohled od 5S nerozeznáte, v přímém souboji rychlosti rychle odhalíte, kdo je kdo. Spouštění veškerých aplikací se na iPhone SE děje minimálně o vteřinu rychleji, v případě náročných her činí někde rozdíl ve sprintu až deset vteřin. K tomu všemu musím ještě Apple přidat pochvalu: staré tělo se vlivem nových útrob nijak výrazně nezahřívá. Rostoucí teplotu šasi zaznamenáte snad jen během aktualizace aplikací. Sladění všech komponent dohromady je opravdu vzorové. Vyšší kapacitu operační paměti, která narostla na 2 GB RAM, ocení opravdu každý. K mému údivu dokáže udržet v některých aplikacích rozdělanou práci i několik dní.
Nechápu však, proč 6S nedaroval novému modelu také novou, rychlejší čtečku otisků prstů Touch ID. I původní model naštěstí nemá problémy s rozpoznáváním otisků, v rychlosti by ale mohl přidat. Zde jej na hlavu porazí nejen novější iPhone 6S, ale třeba i čínský Honor 7.
Celkově je však znát, že ovladatelnosti operačního systému iOS ve verzi 9.3 menší úhlopříčka svědčí. Pokud měl někdo problém ovládat přístroje nejnovější jablečné generace jednou rukou, s SE na to může zapomenout. Daní za to je zmizení některých grafických prvků, které se obrazovku rázem nevejdou – například fotografií kontaktů ze seznamu zpráv. Pokud bych však chtěl být extra rýpavý, musel bych podotknout, že bez kompromisů se jednou rukou ovládá možná tak iPhone 4 s displejem o úhlopříčce 3,5 palce. Pokud chcete i na o několik milimetrů poporostlém SE dosáhnout palcem do protilehlého rohu je potřeba zabalancovat s přístrojem na špičkách prstů. A to i na mé průměrné mužské dlani. Je to bohužel právě stisk volby v protilehlém rohu, který vás zavede o krok zpět, což představuje poměrně klíčové ovládací gesto.
Oblastí, v níž však udělal Apple mílový krok kupředu, je výdrž baterie. Pokud patříte mezi majitele iPhone 5S, určitě dobíjíte i několikrát denně, a to i když moc nevoláte. V tom případě mám tu čest vám oznámit, že na podobné problémy můžete zapomenout. Výdrž iPhone SE je plně srovnatelná s iPhonem 6S. Může za to zejména akumulátor zvětšený na kapacitu 1642 mAh (oproti 1560 mAh u iPhone 5S) a úspornější procesor A9. S iPhonem SE není problém se dostat na jednodenní výdrž téměř za jakýchkoli okolností. I velmi nároční uživatelé hlásí zbytkovou kapacitu po příchodu domů z práce kolem 30 %. Někteří optimisté hovoří dokonce o výdrži vyšší než u iPhonu 6S. To na 100 % potvrdit nemohu, a když tak jen o jednotky procent na ukazateli baterie.
Fotoaparát a multimédia: kapacita nadevše
Pokud jste někdy fotili s iPhonem 6S, můžete tuto pasáž s klidným svědomím přeskočit: iPhone SE fotí navlas stejně. Všechny fotografie jsou velmi dobře prokreslené bez neostrosti na okrajích, i když zejména za jasného světla jsou barvy na fotografiích trochu teplejší, než by odpovídalo realitě. Také výkony fotoaparátu v interiérech rozhodně nejsou z říše snů. I tak ale fotoaparát modelu SE patří ke špičce v oboru a nezklame téměř v žádné situaci. Stejně jako u jeho větších bratříčků z šestkové generace nelze neobdivovat zejména rychlost startu fotoaplikace a její okamžitou připravenost k focení.
Nebyl by to ale iPhone SE, aby jej v Apple o něco neobrali. V oblasti fotografování to odnesla přední selfie kamerka, která stejně jako čtečka otisků prstů patří do minulé generace. Zatímco zadní fotoaparát disponuje již po vzoru iPhonu 6S rozlišením 12 Mpx, přední kamerka zůstala svým rozlišením na 1,2 Mpx. Na druhou stranu, všechny ostatní vymoženosti softwarového charakteru, jako je například simulace blesku rozsvícením displeje Retina Flash, naleznete i zde.
Jak fotí iPhone SE?
Tip: Podívejte se na přímé srovnání fotoaparátů iPhone 5S, 6S a SE
Stejně tak umí iPhone SE pořizovat „živá videa“, tedy ještě před pořízením samotné statické fotografie zachytit krátký videosnímek v nízkém rozlišení, který připomíná časosběrné video na krátkém úseku. Vypadá to sice hezky a zejména při focení neposedných dětí si právě s těmito videy užijete pořádnou legraci. Dávejte ale dobrý pozor na jejich velikost. Každé „Live Photo“ totiž svou velikostí vydá za dvě běžné fotografie. Dobře si proto rozmyslete nákup základní 16 GB verze.
Závěr a konkurence
Právě v poslední větě předchozí kapitoly tkví hlavní problém reinkarnovaného iPhonu. Stejně jako u modelu 6S totiž ztrácí smysl základní 16 GB verze. A tady je jádro pudla: iPhone SE může být tisíckrát nejlevnější iPhone, který kdy Apple uvedl. Pokud ale vezmeme v úvahu, že na rozdíl od iPhonu 5S model SE nedisponuje 32 GB verzí a model se 64 GB vnitřní paměti stojí víc než 16 000 korun, je jeho pozice výhodné koupě minimálně diskutabilní.
Tip: Glosa: iPhone SE je drzost. Apple už chce jen vaše peníze.
Ze své zkušenosti navíc mohu potvrdit, že ten, kdo nepoužívá telefon jen na telefonování a SMSky a už jednou přičichl k většímu displeji iPhonu 6/6S, návrat k menšímu zkousne jen těžko (byť si to třeba úspěšně namlouvá). S klidným svědomím proto iPhone SE mohu doporučit jen těm uživatelům, kteří mají s ovládáním větších telefonů praktické potíže.
Už jen proto, že podobný telefon na trhu nenajdete. Svými 120 000 body v benchmarku AnTuTu strčí do kapsy téměř celou současnou špičku nadupaných telefonů, a ještě k tomu jen pohodlně vměstnáte do přední kapsy vypasovaných džínsů. Druhý takový telefon zkrátka neexistuje. I Sony Xperia Z5 Compact se se svými 4,6 palci blíží spíše většímu iPhonu 6S. Jak to ale u Applu bývá, zdá se, že opět udělal tu jedinou správnou věc. Svůj „malý velký telefon“ už ohlásilo Xiaomi a zdá se, že další giganti mobilního průmyslu budou následovat. Proto se nezdráhám učinit oficiální prohlášení: doba velkých telefonů právě skončila.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | |
![]() |