Recenze Huawei P20: demonstrace dokonalosti

Jakub Fišer

Společnost Huawei se dlouhodobě snaží proniknout do nejvyšších pater globálního trhu se smartphony. S jejím loňským modelem Huawei P10 se to skoro podařilo. Proti konkurenci v podobě Samsungu Galaxy S9 a iPhonu X to však nebylo možné. Teď ale přichází nová generace vlajkových lodí Huawei a ta je nabitá k prasknutí. Dokáže tedy novinka Huawei P20 konkurovat superphonům dnešní doby?

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Ještě než se plně pustíme do hodnocení zařízení jako takového, zastavme se na moment v Kalifornii, konkrétně u společnosti Apple. Ta je s firmou Huawei poměrně úzce spjata, byť ne zcela záměrně. Huawei totiž, podobně jako někteří další výrobci, využívá zdravého eklekticismu k dosažení úspěchu. Smutnou skutečností je, že nikdy ona podobnost nebyla tak zřetelná, jako právě nyní, kdy smartphone Huawei P20 vypadá téměř stejně jako iPhone X (recenze), jemuž je přímou konkurencí.

Tímto se chci předem omluvit těm, kteří si mysleli, že o firmě s jablíčkem ve znaku dnes neuslyší. Uslyší, bohužel. Nebo možná bohudík. Totiž pravděpodobně jen s pomocí silné konkurence dokázal Huawei stvořit stroj, který v mnoha ohledech (je to subjektivní, já vím) poráží jablečnou konkurenci. To mě přivádí na myšlenku, že Apple je pro řadu výrobců tím, čím byl Sigmund Freud pro Carla Gustava Junga, nebo čím byl Platón pro většinu pozdějších filosofů. Často zkrátka potřebujeme někoho, ke komu vzhlížíme, aby se náš ideál vyplnil a my poté překonali náš ideál a stali se vlastně sami novými ideály.

Huawei P20: specifikace

Konstrukceskleněno-kovový, 149 x 71 x 7,7 mm, 165 g
Displej5,8″, IPS LCD, 2244 x 1080 px, jemnost 429 ppi
Operační systémAndroid 8.1 Oreo + EMUI 8.1
Procesor8 jádrový, 2,4 GHz, Kirin 970
Paměť4 GB RAM, 128 GB úložiště
Fotoaparátduální (12 + 20 Mpx), blesk, f/1.8 a f/1.6 + přední (24 Mpx)
LTE800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologiedual SIM, Bluetooth 5.0, USB-C, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků+tváře
Baterie3400 mAh, rychlonabíjení
Cena a dostupnost16 990 Kč, duben 2018

Design a zpracování: napůl Amerika, napůl Čína

Kdysi, tak před pěti lety, jsme si stěžovali, že každý smartphone je jen černá placka bez náznaku kreativity. Dnes je situace jiná, byť lze nalézt podobnosti. Pokud si do ruky vezmete zástupce současné mobilní špičky, uvidíte opět placku, však již se skleněnými zády a s displejem protáhlým až k hornímu okraji a s (ne)oblíbeným výřezem; nepsanou podmínkou je i bezrámečkový displej. Pokud však řekneme, že iPhone X není zcela bezrámečkový, Huawei P20 už vůbec ne. Pominu-li horní stranu, kde je i přes implementaci výřezu (neboli zářezu, jak tomu říká Huawei) stále dost místa, stačí se přesunout na spodní stranu. Pod celkem velkým 5,8palcovým displejem se totiž honosí ještě domovské tlačítko, které umí haptickou odezvu, sadu gest a také je v něm ukryta čtečka otisků prstů. Na její pochvalu bych chtěl říct, že jsem vyzkoušel nejnovější čtečky od Applu, Samsungu, Motoroly či Xiaomi, ale tato je s přehledem nejlepší a hlavně nejrychlejší. Odemknutí telefonu je po přiložení správného prstu okamžité, a to není jen holá fráze; ochranu dat biometrikou má Huawei P20 prostě senzační.

Tolikrát propíraný výřez jsem maličko přeskočil, avšak nemůžete mi to mít za zlé, jediným zajímavým prvkem na něm je totiž přední kamera. Ano, jakási čínská TrueDepth kamera, která k tomu všemu velice pěkně fotí (ale k tomu se ještě dostanu), přináší druhou a neméně kvalitní formu biometrie. Systém vám nejdříve naskenuje obličej, ten pojistíte čtyřmístným pinem, a je to. Velice se mi líbí, že Huawei kolem vlastní formy Face ID nedělá takové vlny. Přitom si troufám tvrdit, že odemykání obličejem funguje stejně dobře jako u iPhonu X; ne-li lépe. Stačí zmáčknout odemykací tlačítko, displej se rozsvítí a během vteřinky (doslova, více než vteřinu to skutečně netrvá) vás vpustí do vnitra přístroje. Tak jednoduché to je. Znovu musím zmínit, že Huawei se touto svou funkcí nijak extra nechvástal a zbytečně ji všem necpal. Hlavním pozitivem však stále zůstává přítomnost klasického Touch ID, tedy čtečky otisků prstů, čímž výrobce ukazuje, že kombinace těchto dvou metod je v současnosti tím nejlepším řešením; jenom se budeme muset obejít bez celoplošného displeje, tedy respektive do chvíle, než přijde první komerčně používaná čtečka otisků v displeji.

Dost ale bylo popisování plochy hlavního dění, zajímavé jsou i ostatní dimenze telefonu. Spodní strana nabídne výhled na jeden velký konektor USB-C a dvě osově souměrné řady pěti průduchů, které však nejsou tím, čím by se zdály být. Zdravý duch v nás si myslí, že se jedná o stereo reproduktor, opak je však pravdou. Zvuk se line jen z jedné řady a ta druhá je tak spíše designovým prvkem; bez ohledu na to, že se pod malými průduchy ukrývá mikrofon pro telefonování. Jistě jste zpozorovali, že jsem do výčtu zdířek na spodní straně nezařadil 3,5 mm audiojack konektor. Důvod je vcelku prozaický – jednoduše tam není. A není ani nahoře a ani nikde jinde. Jeho absence byla dozajista očekávaná a sluchátka integrovaná v balení obsahují namísto jacku klasickou USB-C koncovku; pro všechny jiné případy je tu, třebaže nevzhledná, ale praktická, redukce.

Zbylé hrany s dovolením přeskočím, protože můj (a jistě i váš) zájem by připoutala jen pravá boční strana, na které je vcelku pěkně ergonomicky umístěna kolébka pro přepínání hlasitosti a pod ní hned vypínací tlačítko s červenou výplní. Toť vše z bočních stran, spanilou prohlídku však ukončíme na zádech smartphonu, která opět září. A to doslova. Pod krycím sklem, které upřímně není vůbec odolné proti poškrábání a i po čtrnácti dnech se mi na něm objevilo několik rýh, je pěkná reflexní vrstva, která ze zad dělá kapesní zrcátko. Na sebe v něm však častokrát ani neuvidíte, výhled vám totiž zamlží všudypřítomné otisky prstů, kterých když se nebudete průběžně zbavovat stíráním, zoškliví vám záda a vlastně i přední část, kde ulpívají o něco méně, ale i tak to není žádná paráda.

Hlavním poutačem na zadní straně bude jednoznačně vertikálně položený fotoaparát, skládající se ze dvou čoček, dvou mikrofonů a dvou přisvětlovacích diod. O jeho schopnostech se více rozmluvím v kapitole o focení, ale vězte, že je se na co těšit, vždyť za ním stojí německá společnost Leica, která pro Huawei produkuje kvalitní kamery již několikátým rokem. I logo Huawei je položeno vertikálně, tedy naležato, to snad aby došlo k ujištění, že telefon budete často držet na bok za účelem focení. Každý si pak všimne, že fotíte novým Huaweiem a ne snad iPhonem X či jinými velmi podobnými stroji. Velkou nevýhodou foťáku jsou však vystupující čočky, které jednak řežou do rukou, a jednak zapříčiňují nepříjemné houpání celého přístroje na rovné ploše. Z celého dojmu to však ve finále moc neubírá a Huawei P20 působí v ruce i na okolí jako solidní přístroj s pevnou konstrukcí a správnou ergonomií, kterým je. Pochopitelně, že zařízení není pro drobné slečny či dámy s malými ručkami, které by neměly šanci ovládat telefon jednou rukou. Nakonec i já, člověk s poměrně velkýma rukama, jsem s tím občas měl problém, ale to už je daň za velký displej, který je naštěstí radost používat.

Displej, prostředí a baterie: námitky smete ze stolu

Pravděpodobně nebude těžké uvěřit tomu, že tím nejpřitažlivějším na celém zařízení je právě displej. Jeho úhlopříčka dosahuje 5,8 palců, je protáhlý do poměru stran 18:9 a přikrytý speciální ochrannou fólií, kterou si Huawei hýčká své zákazníky. Opomenout nesmíme ani horní výřez displeje, který je po vzoru iPhonu X umístěný uprostřed, zato je ale menší a troufám si tak tvrdit, že i povedenější. Kus z horní plochy, který ukrajuje, dosahuje opravdu jen pár centimetrů, problém by tak neměl dělat ani zarytým odpůrcům. I když pro ně vlastně Huawei připravil speciální funkci, která v nastavení notch skryje tím, že ztmaví plochu kolem výčnělku. Na obranu iPhonu X se však sluší zmínit, že Apple využil výřez pro větší množství senzorů, avšak Huawei zde má jen kamerku a kulaté telefonní sluchátko. To by bylo střídmou prohlídkou, otázka ale nemůže být jasnější – jak displej vypadá v praxi?

Ještě než se zabořím do vyprávění o mocných zážitcích z displeje, musím poznamenat ještě několik číslic, které znamenají rozlišení displeje, tedy 2244 x 1080 pixelů. Tento údaj působí naprosto skvěle a můžu vám povědět, že v praxi je displej zcela bezvadný. Několik známých mi sdělilo, že jde podle nich o nejlepší displej u smartphonu s Androidem a já se k tomuto tvrzení připojuji. Nechci moc Huawei P20 srovnávat s displejem u iPhonu X, protože Applu jde o něco úplně jiného. Nicméně pokud bych se k tomu měl uchýlit, musím říct, že bitka by pravděpodobně skončila remízou. Je to zčásti nespravedlivé, protože Huawei se v mnoha ohledech inspiroval Applem a displej čínské vlajkové lodě tak umí například i funkci Přirozený odstín, která je – ano, hádáte správně – východní obdobou funkce TrueTone u nových iPhonů.

 

 
 

Soupeření a dohánění vem čert, z objektivního hlediska je displej velmi dobře čitelný, dokonce i na přímém slunci a zmíněný Přirozený odstín dodá podobě displeje variaci barevného podkresu v závislosti na okolním osvětlení; na sluníčku tak může displej vypadat téměř jako list papíru. Ani mou oblíbenou negativní kolonku – velikost – dnes neodsoudím, jsem totiž potěšen tím, jak si návrháři pohráli s celkovou velikostí úhlopříčky. Displej je opravdu hodně velký, ale samotný telefon vůbec ne a to je podle mého názoru nejlepší kombinace; bezrámečkovost holt letí. Přesto někomu může dělat ovládání téměř 6palcového displeje problém. Pro takové případy však Huawei nachystal gesto pro ovládání jednou rukou, které má zaručit komfortní přístup všem bez rozdílu.

Poměrně příjemný je i kvalitně odladěný Android, který našel cestu na nový Huawei ve své nejčerstvější verzi 8.1 Oreo. S Androidem jako takovým nicméně ani nepřijdete do styku, zdařile jej zakrývá grafická nadstavba EMUI, shodně ve verzi 8.1. Ta oproti původnímu Androidu přináší opravdu jen estetickou změnu stahovací rolety a dalších detailů, stejně jako sadu aplikací přímo od Huawei. Jistě chápete, že ty většinou za moc nestojí a na Google Play k nim najdete hromadu alternativ, ať už přímo od Googlu, nebo klidně od jiných vývojářů. Pokud bych z té haldy nepotřebných aplikací (kterých se naštěstí můžete zbavit) měl vybrat krále této bizarní rubriky, bude to aplikace Zrcadlo, která umí jedinou, za to pro její chod značně stěžejní funkci, a to zapnutí přední kamery. Vtip je však v tom, že mnohem lepším zrcadlem jsou v tuto chvíli vyleštěná záda smartphonu. Nutno však uznat, že Huawei vám při vlastní přestavbě systému nechá poněkud volnou ruku a neuzavírá systém jako jiní výrobci. Za to palec vzhůru.

 

 
 

Průchod systémem je však naprosto perfektní – žádné zadrhávání, bezmála žádné záseky; vše běží jak na drátkách. Nechci předbíhat finálnímu verdiktu, ale kdyby mělo záviset jen a pouze na výkonu, je pro mě Huawei P20 naprosto nejlepším androidovým zařízením dnešních dní; faktorů je ale více. I když to nevadí, výkon totiž zdvihá Huawei P20 do výšin, ve kterých by mě ani nenapadlo jej předtím hledat. A při pohledu na specifikaci si člověk nahlas řekne „Wow“. Aby ne, vždyť pod šasi tiká osmijádrová zrůda jménem Kirin 970, což je tohoto času asi ten nejlepší čipset ve smartphonu s operačním systémem Android. Není na to ale sám: pomocnou ruku mu podají 4 gigabajty operační paměti a nejnovější grafický čip od Mali. Pro vaše soubory, například fotky a videa, je uvolněno 128 gigabajtů, což je poměrně dost, nesmíme ale zapomenout, že návrháři nepočítali se slotem pro paměťovou microSD kartu, takže základní paměť je fixní a už s ní nehnete. To není zrovna přívětivý krok k uživatelům, ale aspoň to vypadá jako Apple; a to se počítá!

Pokud máte pocit, že jsem se k výkonu nevyjádřil dosyta, je to s největší pravděpodobností tím, že na výkonu či operačním systému není co shazovat. Android i s nadstavbou běží parádně, čipset je silný, chtělo by se říct až nedotknutelný, prostě vše v největším pořádku a po této stránce je telefon správně označován za vlajkovou loď; vždyť i s benchmarkem Antutu si poradil znamenitě a výsledek mluví jasně – 205 806 bodů. Za to klobouk dolů. A světě div se, i baterie mi vykouzlila úsměv na tváři. Pravda, není to taková bomba jako u většího bratříčka jménem Huawei P20 Pro (recenze), na který se podíval kolega Tomáš Drahoňovský, ale i tak je nad čím plesat. Baterie v našem modelu má kapacitu 3400 mAh, což je nad průměrem jiných vlajkových lodí, které obvykle plují tak kolem cifry 3000 mAh, ne-li pod ní.

 

 
 

V praxi se mi ani jednou nestalo, že by mi ve večerních hodinách smartphone zahlásil posledních 20 % baterie, vždy se držel spíše na 35 až 30 %. To je sice skvělá zpráva, nic to však nemění na tom, že Huawei P20 je zařízením na jeden den a víc z něj nevycucáte, chcete-li ho používat na 100 %. Vzpomínám si ale na jednu úsměvnou situaci, kdy jsem si po vyčerpávajícím dni (jak pro mě, tak pro telefon) uvědomil, že jsem si nabíječku zapomněl u přítelkyně. V ten moment jsem byl nucen vstoupit do jakéhosi ultra-úsporného módu, který vám povolí jen šest vámi vybraných aplikací, a také omezí jakékoliv grafické hrátky v EMUI. V polovině druhého dne, když jsem se nabíječky znovu zmocnil, se mi na displeji zobrazilo vyskakovací okno oznamující posledních 10 % baterie a já byl spokojený, že mohu onen proklatý ultra-úsporný režim opustit. V tuto chvíli se dá mluvit o téměř dvoudenní výdrži, avšak bylo to na úkor mnoha kouzel, která Huawei P20 ovládá.

Fotoaparát: nejlepší v oboru

Již jsme si ujasnili, že Huawei P20 je vlajková loď se vším všudy. A takový vrcholný model musí splňovat i přísná měřítka týkající se fotoaparátu. Bez protahování můžu říct, že vyfocené snímky vypadají naprosto úžasně, to je ale jen půlka úspěchu. Do hodnocení je nutné zvážit i fungování fotoaparátu v systému. Aplikace umí mnoho rozličných módů, které sice okopírovala od konkurence (například portrétní režim), ale jejich výhodou je, že díky kameře od německé společnosti Leica vypadají nakonec portrétní snímky či zpomalená videa lépe než u konkurence. A tento vzorec se u Huawei objevuje častěji: natvrdo okopírují nějaký trend, který ale v jejich rukách vypadá někdy i lépe než u konkurence. Pro příklad třeba výřez displeje či superrychlá čtečka tváře.

Pojďme ale zpět k focení. Zadní kamera, ta hlavní, má dvě čočky Leica. Tento krok je odůvodnitelný dvěma způsoby: duální kamera umí více zoomovat a mnohem lépe ostřit; a za druhé, je to přece trendy. Duální kamera vám při prvním pohledu jasně naznačí, že umí dobře fotit, notabene když je to Leica. Přední kamera je jen jedna, ale fotí krásné selfie fotky. Bohužel se Huawei nevyvaroval tomu přihlouplému nešvaru cpát na přední kameru plno těch zkrášlujících utilit. Je to hloupost a nejlogičtějším krokem je ihned to vypnout. V obecné rovině je ale Huawei P20 naprosto mistrovským fotomobilem a plánujete-li si jej zakoupit především za účelem focení, je to sázka na jistotu.

Jak fotí Huawei P20?

 

Závěr

Když jsem smartphone Huawei P20 poprvé uchopil do ruky, měl jsem z něho smíšené pocity. Věděl jsem, že je to nová vlajková loď představená v Paříži a že jde o konkurenci nejvyšším příčkám (Applu a Samsungu). Což o to, takových konkurencí již bylo, ale nikomu se nepodařilo zvrátit vývoj dějin a Samsung s Applem stále kralují smartphonovému trhu. Pokud jste měli za to, že Huawei P20 bude jen další pokus, ale k ničemu nepovede, doufám, že můj pohled vám změnil tok myšlenek. Zcela objektivně – Huawei P20 je podle mého názoru nejlepší androidový smartphone a pokud nezaručí firmě Huawei akutní nárůst popularity, tak už nic.

V žádném případě nechci, aby to působilo, jakože je telefon 100 % a není nad něj. Jednotlivá kritéria pro hodnocení jsem procházel postupně, snažil jsem se pohlédnout na všechny stránky a všímat si chyb i pozitiv. Jasně, stejně jako žádné zařízení na současném trhu, ani Huawei P20 není bezchybný, ale domnívám se, že tento kousek hardwaru vás snad ani neumí zklamat. Já jsem z něj naprosto nadšen, a kdybych býval nebyl zachycen do sítě jménem Apple, Huawei P20 bych bral bez diskuze. Konkurence je silná, ale tohle je skutečně stroj, který stojí za svou cenu.

Svůj nákup si každý obhájí. Můžete si pořídit Samsung Galaxy S9 (recenze) a chybu neuděláte. Můžete také učinit větší investici a jít do iPhone X (recenze) nebo do většího čínského bratra s třemi fotoaparáty Huawei P20 Pro (recenze). To jsou ale všechno produkty, jejichž cena startuje na 20 000 korunách a stoupá. Huawei P20 vás vyjde na 16 990 korun a za tuto cenu dostanete smartphone s nejlepším fotoaparátem ve světě Androidu, dále jeden z nejvýkonnějších procesorů v mobilní sféře a do třetice i krásné zařízení, které sice hodně kopíruje konkurenci, ale na to se historie neptá. Huawei P20 se pro mě stal synonymem pro superphone a buldozerem, který smete jakoukoliv konkurenci. Snad ano, rozhodně na to má a já mu držím palce!

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus perfektní fotoaparátPlus náchylnost k poškrábání a zašpinění
Plus kvalitní hardware a biometrie
Plus cena v porovnání s přímou konkurencí
Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články