Recenze Xiaomi Mi 8 Lite: za ty peníze prostě super

Luboš Srb

Už tak bohatá nabídka smartphonů od čínského Applu, jak se společnosti Xiaomi mnohdy přezdívá, je nyní ještě o jeden kus pestřejší. Nové Xiaomi Mi 8 Lite vychází de facto ze sourozeneckého modelu Mi A2, oproti kterému však přináší navíc tolik moderní a hlavně kontroverzní výřez displeje, ale také například vlastní uživatelské rozhraní MIUI. A stejně jako u zmiňovaného již námi recenzovaného modelu s čistým Androidem, i tentokrát se zdá, že je na úspěch zaděláno.

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Xiaomi má stále stejný recept na úspěch, který nutno dodat nejen ve světě, ale zvláště pak v našich končinách stoprocentně funguje. Hlavní ingrediencí je samozřejmě skvělý poměr cena/výkon. Při pohledu do specifikací a porovnání s konkurencí by se kdekomu mohlo zdát, že nic lepšího než telefony Xiaomi, alespoň v cenových vodách do 10 tisíc korun, není. Nebo je alespoň těžké něco takového vůbec najít. Někdy ale může zdání klamat. Je to i případ Xiaomi Mi 8 Lite? Nebo půjde ve šlépějích sourozeneckého modelu Mi A2 (recenze), oproti kterému se příliš neliší? Na to odpovíme v nasledujících odstavcích recenze. A samozřejmě se také podíváme na konkurenci z řad jiných výrobců.

Xiaomi Mi 8 Lite: specifikace

Konstrukcesklo a kov, 156 x 75 x 7,5 mm, 169 g
Displej6,26″, IPS LCD, 2280 x 1080 px, poměr stran 19:9, jemnost 403 ppi
Operační systémAndroid 8.1 Oreo + MIUI
Procesor8 jádrový, 2,2 GHz, Qualcomm Snapdragon 660
Paměť4/6 GB RAM, 64/128 GB úložiště, nemá microSD slot
Fotoaparátduální (12 + 5 Mpx), f/1,9 a f/2,0, blesk + přední 24 Mpx, f/2,0
LTE800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
TechnologieBluetooth 5, USB-C, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků
Baterie3350 mAh, rychlonabíjení
Cena a dostupnostod 6 990 Kč, 1. listopadu 2018

Design a zpracování: módní kříženec

Při pohledu na testovanou duhovou barevnou variantu Xiaomi Mi 8 Lite snad každého mobilního nadšence napadne, že tady si šel výrobce pro inspiraci ke konkurenčnímu Huawei. Podobný barevný přechod z modré do fialové na skleněných zádech najdeme také u Huawei P20 Pro (recenze) a dalších modelů. Čert to ale vem, design se k telefonu od Xiaomi také nesmírně hodí a dělá z černé nudné placky mnohem atraktivnější kousek, který se může zalíbit hlavně mladším uživatelům. Těm se koneckonců může líbit také výřez displeje, který je díky posledním iPhonům chtě nechtě moderní. V případě Xiaomi je ovšem z funkčního hlediska téměř zbytečný, protože systém na něj není úplně připravený a při pohledu na velkou spodní bradu asi nebudu jediný, kdo by více ocenil zredukování displeje na obou dvou stranách stejně, nejlépe ještě symetricky. Ale to už jsou takové detaily, které se u telefonů střední třídy zatím tak úplně neřeší.

Cenově dostupné Xiaomi má každopádně výborné konstrukční zpracování využívající kombinace kovu a skla. A je až s podivem, že ty i nejlepší vlajkové modely různých značek dosahují téměř stejné kvality jako telefon za necelých 7 tisíc. To je pro čínského výrobce skvělá vizitka. Ale nejde tady jen o nějakou výstupní kontrolu, Xiaomi Mi 8 Lite se designově i konstrukčně zkrátka povedlo na výbornou. V ruce se telefon drží skvěle, protože má tenké 7,5mm tělo s příjemně zaoblenými rohy, které nijak neřežou do ruky. Díky zadní skleněné straně má Xiaomi trochu tendence klouzat po jinak zdánlivě rovných plochách, ovšem z ruky mi telefon nechtěl utíkat. K naprosté dokonalosti už chybí snad jen voděodolnost, nicméně je jasné, že třeba právě v tomto ohledu čínský výrobce dokázal pár korun ušetřit, aby nemusel nastavovat vyšší pořizovací cenu.

A v superlativech můžu pokračovat i dál. Mi 8 Lite má na zádech umístěnou výborně fungující čtečku otisků prstů, která dnes patří troufám si tvrdit mezi nejpřesnější a hlavně pak také nejrychlejší čtečky na smartphonech. Skoro jako by si výrobce řekl, že nic jiného zákazník nepotřebuje, protože zde tentokrát velmi překvapivě chybí možnost odemykání obličejem, kterou přitom Android jako takový již nějakou dobu nabízí. V nadstavbě MIUI tomu tak není, alespoň ne v námi testované verzi 9.6. Je však možné, že softwarové řešení dorazí v některé z příštích aktualizací. Každopádně pak by odemykání probíhalo pomocí přední klasické kamerky, takže by nešlo o jedno z nejbezpečnějších řešení, na rozdíl od konkurenčního iPhonu X (recenze) aspol. nebo sesterského modelu Mi 8 (recenze), které využívají pokročilého 3D snímání s mnoha senzory, bez kterých to zkrátka nejde. Ve výbavě Mi 8 Lite dále najdeme notifikační diodu umístěnou nad displejem, oboustranný konektor USB-C pro nabíjení, ale také připojení sluchátek (3,5 mm jack schází, v balení je alespoň redukce), nebo hybridní slot na microSD kartu či druhou SIM kartu.

Displej, prostředí a baterie: trendy jsou trendy

Jednoduše dvojitým poklepáním můžeme probudit displej, který patří mezi nejlepší v cenové kategorii telefonu. Disponuje velikostí 6,26″ s rozlišením 2280 x 1080 px, poměrem stran 19:9, a jemností 403 ppi. Obraz je na IPS LCD panelu krásně ostrý, vyšší rozlišení zkrátka člověk nepotřebuje, pokud se nechce pohybovat s telefonem ve virtuální realitě. Vždyť i u vlajkových lodí předních výrobců dochází k přepínání rozlišení z vyššího QHD+ na Full HD+, protože víc prostě není potřeba. Pokud jde o barvy, u Xiaomi jsou krásně syté a přirozené. Rozhodně zde není co vytknout, ani při pohledu na displej venku během slunečných dnů, kterých ovšem s příchodem zimy znatelně ubývá. Automatická regulace jasu taktéž fungovala na jedničku. Při zredukování jasu na minimum a sledování displeje v naprosté tmě jsem se nebál o své sítnice. A vhod může přijít také noční režim s automatickou redukcí modrého světla, které může mít nepříznivý vliv na kvalitu spánku. V případě Xiaomi jde dokonce nastavit nejen libovolné časové rozmezí, ale klidně nechat aktivaci/deaktivaci na tom, kdy zapadá a vychází slunce.

Od displeje se postupně dostáváme k uživatelskému prostředí. A zde je vidět první nešvar, který způsobuje tolik moderní, avšak kontroverzní výřez obrazovky. Systém si totiž s výřezem zatím ne vždy stoprocentní poradí. Xiaomi spoléhá na Android 8.1 s nadstavbou MIUI 9.6 a očekávaná je aktualizace na MIUI 10, nejspíše také Android 9 Pie. Každopádně do té doby si budete muset zvyknout na pár nedokonalostí – třeba nepřirozeného odsazení od horního okraje obrazovky po rozbalení notifikačního centra, nebo zbarvení okolí výřezu do modré či jiné barvy dle nastavení konverzace v některých aplikacích třetích stran jako je třeba Facebook Messenger při otevření obrázku přes celou obrazovku. A co teprve ovládání gesty, které bylo viditelně šité horkou jehlou? Jednak nefunguje tak svižně jako při běžném nastavení ovládání pomocí spodní lišty s tlačítky, ale hlavně například jednoruční režim v režimu ovládání gesty najednou přestane zcela fungovat. Ne, tady Xiaomi stejně jako ostatní výrobci jen chtěli dohnat iPhone a jeho celkem příjemné ovládání gesty, ale zatím to neudělali pořádně.

 

O výkon ovšem není u Xiaomi Mi 8 Lite nouze. S čipsetem Qualcomm Snapdragon 660 doplněným o 4 GB RAM paměti má hardwarový základ velmi slušný a softwarové odladění systému je taktéž povedené. Prostředí jako takové je dobře odladěné, animace jsou svižné a plynulé. Aplikace se otevírají ochotně. Snad jen občas se objeví nějaká nedokonalost, kterou však způsobují konkrétní aplikace třetích stran, jako například Messenger od Facebooku, který po spuštění či ukončení se někdy vykreslí až na dvakrát a displej jako by problikne. Jinak jsem ale nenarazil na žádný nedostatek, který by zhoršoval uživatelský zážitek při používání telefonu. Naopak musím ocenit výborné klávesové zkratky, kdy například dvojitým stisknutím zamykací klávesy můžete spustit fotoaparát, dále možnost přejít delším přidržením klávesy možnosti do Multi-window režimu, nebo třeba delším přidržením klávesy Zpět otevřenou aplikaci rovnou ukončit, aby se nenacházela na obrazovce s multitaskingem, ale ani jinde otevřená na pozadí. Zkratky si přitom každý může nastavit podle sebe, co mu vyhovuje. Tímto způsobem jsem telefon používal já. A v režimu Multi-window nejčastěji otevíral společně například YouTube a webový prohlížeč nebo třeba zprávy. Jen škoda, že třeba Messenger od Facebooku režim prozatím nepodporuje.

 

Ať už jsem přes celou obrazovku spustil jednu nebo dvě aplikace, a to klidně i energeticky náročnější například přehrávání videa, telefon se nijak výrazně nezahříval. Zapomeňte tedy, že byste telefon přes zimu využili jako malé přenosné topení. Ale teď zase vážně. Procenta na ukazateli stavu baterie taktéž nemizela nijak zvlášť rychle. S baterií o slušné kapacitě 3350 mAh vydrželo Xiaomi Mi 8 Lite s přehledem jednodenní provoz, i při náročnějším zatížení. O víkendu nebo zkrátka při méně častým využívání se dá počítat klidně s dvoudenní výdrží na jedno nabití. Takže jde spíše o dnešní průměr, ze kterého telefon opravdu nijak nevybočuje. Potěší přítomnost oboustranného konektoru USB-C, takže byste se měli při připojování telefonu do nabíječky trefit hned napoprvé, a ne až třeba napotřetí, jak bývá často úsměvným pravidlem. Nechybí ani rychlonabíjení, včetně rychlonabíječky rovnou v balení. Při praktickém pokusu nabíjení z 15 na 100 % stačila pouhá 1 hodina a 30 minut, což je opravdu skvělé. Pro technicky zdatné jedince pak ještě doplním, že výstup při 5V je až 2A.

Fotoaparát: třikrát výborně!

U fotoaparátu Xiaomi Mi 8 Lite je podle mě rovnou trojnásobný důvod k radosti – jednak má telefon umělou inteligenci, nebo pokud nemáte rádi takové marketingové označení, tak zkrátka má fotoaparát schopnost rozpoznávat scény a podle toho upravit nastavení pro dosažení lepších výsledků. Funguje to výborně, fotka vypadá po vyfocení výrazně lépe než scéna před vyfocením na displeji telefonu. Software Xiaomi dokáže rozpoznávat různé scény a podle toho například upravit sytost barev. Takže pak počítejte, že fotky jsou podobně jako například u Huawei spíše více umělé, než přirozené, ale každopádně jsou řekněme hezčí.

Dále je k dispozici automatický režim HDR, kdy se nemusíte starat o manuální zapínání tohoto režimu v případě světelně nevyvážených snímků. Přitom tuto funkci dnes ještě nemají ani některé dražší telefony, třeba právě od Huawei. A do třetice je to schopnost natáčet videa ve vysokém 4K rozlišení, což zatím ve střední třídě není tak úplně běžná funkce. Ačkoliv natáčení v plně dostačujícím Full HD rozlišení s vyšším framerate 60 fps bude asi ve většině případů rozumnější volbou. Pro úplnost ještě musím uvést specifikace, na zádech Mi 8 Lite najdeme duální fotoaparát skládající se z 12 Mpx hlavního a 5 Mpx sekundárního snímače, který poslouží pro hrátky s hloubkou ostrosti. Světelnosti objektivů jsou f/1.9 a f/2.0. Nechybí ani přisvětlovací blesk.

Jak fotí Xiaomi Mi 8 Lite?




 

Zhodnocení

Je to jednoduché. Za necelých 7 tisíc korun patří Xiaomi k tomu nejlepšímu, co můžete sehnat. Složitější to bude až při výběru konkrétního modelu. Ono totiž vybrat v pestré nabídce telefonů Xiaomi není vůbec nic snadného, spíše naopak. Xiaomi Mi 8 Lite je šitý na míru spíše zákazníkům, kteří chtějí vybavenější smartphone střední třídy, ale nechtějí zbytečně moc utrácet. Důvodů ke koupi je více než dost, ať už svěží design s velkým a kvalitním displejem včetně tolik moderního a současně kontroverzního výřezu, dále prvotřídní zpracování hodné telefonům z řady vlajkových lodí, odladěné prostředí MIUI, ve své třídě až překvapivě kvalitní fotoaparát, či praktické rychlonabíjení. Ale hlavně je zde rozhodujícím faktorem cena, resp. poměr cena/výkon. Konkurence to bude mít kvůli Xiaomi neskutečně těžké se v těchto cenových vodách prosadit.


 

Jaké jsou alternativy? Předně můžu zmínit Honor 8X (recenze), který je jednoznačně největší konkurencí pro jinak sebevědomé Xiaomi. V jeho taktéž skleněno-kovovém těle větších rozměrů s větším displejem a výřezem, ovšem s menší bradou, najdeme vlastní obohacené uživatelské rozhraní, dále opět velmi kvalitní duální fotoaparát s umělou inteligencí, čtečku otisků prstů a obličeje, nebo dostatek výkonu díky čipsetu Kirin 710. Telefon však nemá USB-C a nedokáže natáčet video v 4K rozlišení. A našli bychom i více rozdílů v detailech. Pak už tady máme jen konkurenci z vlastních řad čínského výrobce, a sice Xiaomi Redmi Note 6 Pro a Xiaomi Mi A2 (recenze) s čistým Androidem a bez výřezu displeje. Ať už vyberete jakkoliv, měli byste být víceméně spokojeni. Budou rozhodovat jen vaše osobní preference a konkrétní nabídka a možnosti u vašich kandidátů.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus svěží design, prvotřídní zpracováníPlus nemá 3,5 mm jack
Plus velký a kvalitní displejPlus nedotažené ovládání gesty
Plus odladěné prostředíPlus zatím nemá čtečku obličeje
Plus skvělý fotoaparát
Plus rychlonabíjení
Plus skvělý poměr cena/výkon
Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Luboš Srb - Šéfredaktor

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.


Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články