Samsung Galaxy Note 9 skvěle navazuje na předchozí úspěšné generace a i v poslední iteraci zůstává nejlepším mobilním zařízením pro práci všeho druhu. Disponuje totiž obrovským výkonem, prvotřídním displejem, gigantickou baterií, ale i vylepšeným stylusem, který překvapí řadou chytrých nápadů. A nejen pro manažery pak dokáže být skvělým společníkem také na poli zábavy. Má vůbec nějaké slabiny? To prozradí naše dnešní recenze.
Galaxy Note je pojem, který již téměř 7 let táhne Samsung vstříc budoucnosti. Původně mělo jít o přechodného hybrida mezi telefony a tablety, nicméně obě dvě kategorie dokázal spojit v jednu, až dodnes originální. Stal se z něj ultimátní pracovní nástroj pro mnohé manažery, ale díky speciálnímu stylusu také některé umělce, či architekty. A jeho zaměření se dále vlivem doby mění. Už to není jen přístroj pro práci, ale i zábavu.
A právě u nejnovějšího Galaxy Note 9 je to vidět ze všech posledních generací nejvíce. Nejdražší a nejvybavenější telefon Samsungu se může pochlubit špičkovým výkonem, který společně s kvalitními stereo reproduktory a gigantickou baterií dává předpoklady k tomu, aby Note konkuroval i speciálně zaměřeným herním telefonům. Díky jednomu z nejlepších fotoaparátů na trhu je Note skvělou volbou pro ty, kteří milují focení. A nejlepší displej na trhu pak u Notu zaručuje, že si právě zde nejlépe vychutnáte ať už fotky či videa, obsah na internetu, či jiná multimédia.
Konstrukce | kov a sklo, 161 x 76 x 8,8 mm, 201 g, odolnost (IP68) |
---|---|
Displej | zahnutý, 6,4″, Super AMOLED, 2960 x 1440 px, jemnost 521 ppi |
Operační systém | Android 8.1 Oreo + Samsung Experience |
Procesor | 8 jádrový, 2,8 GHz, Samsung Exynos 9810 |
Paměť | 6/8 GB RAM, úložiště 128/512 GB + microSD karty (až 512 GB) |
Fotoaparát | duální (12 + 12 Mpx), LED blesk, f/1,5 a f/2,4 + přední 8 Mpx, f/1,7 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | Bluetooth 5 + BLE, USB-C, NFC, Wi-Fi, GPS, placení telefonem, čtečka otisků, čtečka tváře, čtečka oční duhovky, chytrý stylus S Pen |
Baterie | 4000 mAh, rychlonabíjení, rychlé bezdrátové nabíjení |
Cena a dostupnost | od 25 999 Kč, srpen 2018 |
Při letmém pohledu na Note 9 by kdekdo mohl rychle nabýt dojmu, že jde o loňskou generaci, oproti které se snad nic pořádného nezměnilo. Oba telefony jsou téměř stejně velké, váží téměř stejně a dokonce mají i 99 % všech prvků na stejném místě. Note 9 má ovšem oproti loňskému Note 8 (recenze) nepatrně větší 6,4″ displej (oproti 6,3″ u Note 8), a tedy o něco menší rámečky kolem obrazovky, dále čtečku otisků umístěnou na lépe dostupném místě pod fotoaparátem, ale hlavně pak o 700 mAh větší baterii. A konečně má i stereo reproduktory. Konstruktéři tedy opravdu neměli celý rok dovolenou. Naopak odvedli u letošní generace Galaxy Notu skvělou práci. I s přihlédnutím k tomu, že se jako jedni z mála vyvarovali kontroverzního výřezu displeje.
Kvalita zpracování, stejně jako odolnost proti prachu a vodě, nebo celkový pocit z prémiového designu telefonu zůstávají víceméně stejné jako u loňské generace. Tedy na prvotřídní úrovni. Důkazem budiž například hybridní slot na karty (2x SIM nebo 1x SIM + 1x microSD karta), který můžete ze starého modelu přesunout do nového, nebo opačně. A vše i v takovém případě dokonale lícuje. Stejně tak je zpětně kompatibilní, včetně zasouvání do útrob telefonu, i stylus S Pen. Některé prvky a jejich umístění mi ovšem příliš nevyhovovaly. Třeba tlačítko na vyvolání asistenta Bixby, které se nachází na levé straně telefonu hned pod tlačítky hlasitosti. Občas jsem ho stiskl omylem. V lepším případě jen probudilo obrazovku telefonu, v horším začalo spouštět Bixbyho, který vzhledem k absenci češtiny zatím nedává příliš smysl.
A pak jsem celkově nebyl příliš nadšený z biometrických prvků. Čtečku otisků Samsung přesunul z maximálně nelogického místa vedle fotoaparátu na o něco méně nelogické místo přímo pod fotoaparátem, takže jde stále o nechtěnný kompromis. Proč už není čtečka otisků zabudovaná přímo do displeje, jako to předvedl například Huawei Mate RS Porsche Design (recenze)? Note 9 se mi zkrátka neodemykal zrovna dvakrát pohodlně. Jinak k funkčnosti čtečky jako takové nemůžu mít jedinou námitku. To samé, jen přesně naopak, platí o rozpoznávání pomocí obličeje, respektive oční duhovky. Jde o praktický způsob odemykání, který ovšem nefunguje stoprocentně. Pokud používáte inteligentní sken obličeje, tedy s využitím obou dvou způsobů identifikace a doufajíc, že alespoň jeden z nich zafunguje, musíte se spokojit s nižší úrovní bezpečnosti. Sken obličeje u Samsungu, ale i mnohých jiných výrobců s Androidem totiž nepatří mezi nejbezpečnější způsoby odemykání a v některých případech jej lze dokonce oklamat fotkou. Při využití naopak superbezpečné čtečky oční duhovky zase musíte na telefon hledět z ideální vzdálenosti a za světla či menšího šera. V noci takto telefon neodemknete. Dokud tedy Samsung nevyrobí vlastní 3D čtečku obličeje podobnou té od Applu u iPhone X (recenze), bude v tomto směru pozadu.
Nicméně tohle je jen jedna z mála výjimek, kde není Samsung technologicky na vrchu. Alespoň prozatím. Jinak mohu u Note 9 obdivovat mnohé, například praktický Always-on displej, který mě neustále na “zhasnuté obrazovce” informuje o čase, stavu baterie, či nových notifikacích. A nemusím tak telefon během dne tak často probouzet a kontrolovat. Samozřejmě nechybí ani barevná notifikační dioda. Praktické mi přijde i využití oboustranně zahnutého displeje, když si na kraj obrazovky můžete umístit rychlý přístup k některým prvkům, například kalendáři, kontaktům, vybraným aplikacím atd. Nebo můžu ocenit špičkový zvuk ze stereo reproduktorů, jejichž absence u předchozích generací byla Samsungu tolik vytýkána. Zvuk oplývá technologií Dolby Atmos a s vyladěním pomohlo i AKG. A co teprve špičková špuntová sluchátka taktéž od AKG, která jsou rovnou součástí balení, přičemž bohudík za zachování 3,5 mm Jacku, který jiné firmy po vzoru Applu vynechávají. Bezkonkurenční je pak stylus S Pen a jeho funkce, které jsou po roce opět o něco dokonalejší. Teprve o nich bude řeč.
Displeje od Samsungu patří k těm nejlepším, alespoň pokud jde o naměřené hodnoty. V případě Note 9 je k dispozici oboustranně zahnutý 6,4″ Super AMOLED displej s vysokým QHD+ rozlišením 2960 x 1440 px, a tedy jemností 521 ppi. Maximální možný jas je 1 050 nitů, což je opět skvělé, nicméně oproti Note 8 je to o něco méně, ten má neskutečných 1 240 nitů. Každopádně displej Note 9 je výborně čitelný za všech běžných podmínek, tedy i na přímém slunci nebo naopak v naprosté tmě, kde vám nebude zbytečně vypalovat oči. O ostrosti obrazu ani nemluvě. Nechybí ani pokročilé nastavení, takže kdo nemusí sytější barvy typické pro OLED panely nebo chce redukovat například modré světlo, se Samsungem to není žádný problém. O “nezničitelnost” se pak postará nejnovější odolné ochranné sklo Gorilla Glass 5, leč naštěstí jsem se k praktické zkoušce nedostal.
K ovládání můžete použít prst, nebo i stylus. A právě u Samsungu najdeme originální S Pen, se kterým se dají provádět mnohé kousky. Stejně jako u předchozích generací jsem si oblíbil možnost rychlých poznámek, kdy stačí jen stylus vytáhnout a okamžitě začít psát na obrazovku své nápady či začít kreslit své postřehy. V poznámkách od Samsungu se pak můžete vyřádit a nakreslit i kolikrát hezčí obrázky, než s tužkou a papírem. Samozřejmostí je možnost použití různých nástrojů, ať už jde o tužku, pastelku, fix, či různé druhy štětce. Pocit při kreslení se stylusem přes dotykový displej je jiný, než je člověk zvyklý, ale ve výsledku se způsob o moc neliší. Pro některé uživatele pak může být přínosné něco vyfotit nebo vytvořit screenshot a do něj zakreslovat určité změny. Z nových funkcí S Penu je to potom možnost ovládat prezentace na dálku, fotit se stylusem jako s dálkovým ovladačem telefonu, nebo třeba ovládat galerii s fotkami či YouTube videa. Vše fungovalo bezproblémově. Zkrátka a dobře, pro někoho může být zařízení typu Samsung Galaxy Note neuvěřitelně praktické.
Pokud jde o operační systém, na palubě Note 9 najdeme Android 8.1 Oreo s nadstavbou Samsung Experience. O výkon se stará procesor Samsung Exynos 9810, tedy stejný jako u modelů Galaxy S9 (recenze) a Galaxy S9+ (recenze). A výsledkem 238 863 bodů v Antutu se řadí, zřejmě z důvodů zatím o něco horší optimalizace, jen těsně za zmíněné stájové kolegy. Konkurenční iPhone X překonal o zhruba 3 tisíce bodů. Na nejvýkonnější zařízení, alespoň dle nejznámějšího srovnávacího žebříčku, ovšem nemá. Nejvýkonnější zařízení atakují hranici 290 tisíc bodů. V praxi to ale může být uživatelům skoro jedno. Rozdíl ve výkonu Samsungu a iPhonu nepostřehnete. Aplikace se v obou telefonech spouštějí velmi ochotně, bez prodlení a hlavně bez záseků apod. V případě Samsungu pak můžete využít i speciální režim rozdělené obrazovky, což se někdy může hodit pro práci na cestách. Část obrazovky lze vyhradit například emailovému klientovi a zbývající pak webovému prohlížeči. Jedinou vadou na kráse je, že režim Multi-window zatím neumí pracovat s aplikacemi Messenger a Instagram, tedy obou od Facebooku. Jinak jsem nenarazil na žádné další, které by s tím měly problém. Praktické je i vytvoření okna v multitaskingu po využití režimu Multi-window, a tak můžete příště stejnou dvojici aplikací v tomto režimu spustit prakticky okamžitě.
Samsung možná neútočí na žebříček Antutu, nicméně svůj výkon a hlavně pokročilé schopnosti dokazuje v jiných ohledech. Například s pomocí kabelu HDMI na USB-C můžete Note 9 připojit k monitoru či televizi a udělat z něj miniaturní, ovšem “výkonný” počítač (a v případě větší varianty s 512 GB úložištěm a 512 GB microSD kartou pak dosáhnout na magickou hranici 1 TB úložného prostoru v telefonu) využívající desktopové rozhraní Samsung DeX. Je to vhodné zejména na cesty, kde tímto způsobem snáze vyřešíte emaily a jinou práci. Akorát oproti stanici DeX musíte počítat s tím, že telefon není aktivně chlazený větráním, a tedy není to na žádné extra náročné úkony. Nebo se to může hodit pro prezentace. K telefonu už pak jen připojíte třeba pomocí Bluetooth klávesnici a myš. Nebo prezentaci můžete ovládat dokonce přímo stylusem S Pen. Dále může Note 9 posloužit i jako herní telefon, přičemž pro tyto účely si můžete do telefonu zdarma stáhnout známou hru Fortnite. Její hratelnost je až překvapivě dobrá a potěší i velmi propracovaná grafika. Přehřívání zařízení pak zabraňuje speciální systém chlazení, leč přesto po necelé půl hodině hraní ucítíte, že je Note 9 poměrně dost rozpálený.
Za jeden z největších pokroků však osobně u nejnovějšího Notu považuji nasazení větší baterie, která zajišťuje delší výdrž. Konkrétně se jedná o gigantický článek s kapacitou 4000 mAh, to jest o 700 mAh více než u předchůdce. Najednou tak majitelé takového zařízení nemají problém nabíjet telefon ráno a potom až někdy pozdě večer po příchodu z práce, kde probíhal maximálně náročný režim. Během testování se mi vlastně ani jednou nepovedlo Note 9 vybít během dne, ačkoliv jsem pár hodin používal navigaci, neustále přijímal emaily ze tří emailových schránek, přes všechny messengerové služby mi chodily denně desítky zpráv a uskutečňoval jsem hovory, které svým charakterem taktéž nevybočovaly ze stylu velmi blízkému pracovně velmi vytíženým manažerům. Přes volnější víkendy pak telefon vydržel i dva dny na jedno nabití. O následné dobíjení se postará rychlonabíječka, se kterou stačí z 15 na 100 % jen cca 1 hod 45 min času. Díky neskutečně praktickému rychlému adaptivnímu bezdrátovému dobíjení (a nutno dodat, že ne o mnoho pomalejšímu než rychlonabíjení kabelem) jsem si ovšem zvykl kabel vůbec nepoužívat a dobíjet průběžně během dne, kdykoliv to bylo možné. Bezdrátové nabíječky jsou v různých kavárnách, na letištích, nebo v moderních autech, což byl právě můj případ nejčastějšího dobíjení. A samozřejmě i u stolní bezdrátové nabíječky.
Ačkoliv Samsung každým rokem zdokonaluje technologii svých fotoaparátů, které v posledních letech neměly konkurenci, byl podle mých zkušeností v letošním roce předstižen konkurenčním modelem P20 Pro (recenze) od Huawei. Nejnovější Note 9 se snaží zuby nehty vrátit na pomyslný trůn, není mu to ovšem moc platné. Řešení je totiž z 99 % stejné jako u fotoaparátů u řady Galaxy S9, které již Huawei porazil, a je jen drobně vylepšeno. Konkrétně se nový Galaxy Note 9 chlubí duálním systémem snímačů o dílčím rozlišení 12 Mpx, dále sestavou klasického objektivu a teleobjektivu (pomocí čehož získává až 2x optický zoom), stabilizací obou fotoaparátů, a variabilní clonou f/1.5 až f/2.4. Což zní stále jako etalon mobilních fotoaparátů. A také tomu v reálu tak je. V mnoha ohledech stále s přehledem poráží iPhone od Applu, telefony od Sony, HTC, Xiaomi, a mnohé další.
Bezkonkurenčně rychlé spuštění fotoaparátu pomocí dvojitého stisknutí vypínacího tlačítka zůstává i u Note 9 nepřekonané. Stačí ani ne 2 vteřiny a máte první snímek, včetně dokonalého zaostření. Vlastně už zde zjistíte, že s tímto fotoaparátem o zachycení scény do kýženého výborného snímku nepřijdete. Dále je nápomocna umělá inteligence, tedy ona zázračná technologie, kterou se proslavil hlavně zmíněný telefon od Huawei. A u Samsungu samozřejmě nezůstali pozadu. Také Note 9 dokáže rozpoznávat scény a upravovat v automatickém režimu nastavení pro dosažení nejlepších výsledků. A nejen to. Dokáže například i upozornit, že někdo na fotce mrknul, a je tedy potřeba focení opakovat. Nebo v případě zjištění, že je pohyblivá scéna rozmazaná, při focení protisvětla nepomohlo ani HDR, či máte špinavou čočku. Ve všech těchto případech si můžete být jisti, že pokažený snímek rychle telefon odhalí a dá vám o tom sám vědět okamžitě v terénu, abyste to mohli napravit. Oproti Huawei však nečekejte takové přehnané efekty, ať už jde o dobarvení například nebe, trávy, nebo jiných součástí scény, kterou umělá inteligence rozpozná a snaží se ji vylepšit. Na co se zde člověk může naopak spolehnout, je skvěle funkční HDR režim, plně automatický. Nemusíte se o nic starat a v případě potřeby dojde k vyvážení světelně nevyrovnaného snímku již během focení.
Podobných výsledků jako v případě řady S9 dosahuje Note 9 také v oblasti videa. Zvládá natáčet superostrá videa v rozlišení až 4K, a to při plynulých 60 snímcích za vteřinu. To je skvělé. Nicméně v tomto případě již přestává fungovat stabilizace a je nutné s tím počítat. Je tedy rozumné, pakliže nemáte telefon stabilizovaný ve stativu, používat některé z nižších rozlišení, a dosáhnout tak celkově lepších a koukatelnějších výsledků. Jinak k videu jako takovému nemůžu mít žádnou další výtku. Co pak ještě nechybí, jsou superzpomalená HD videa s 960 fps, která můžete natáčet stejně jako u řady S9 (ale také konkurenčního Sony a Huawei), ovšem kvalita zůstává spíše jen obstojná a vhodná na hraní, než na získávání nějakých profesionálních záběrů.
Galaxy Note 9 je nejpokročilejší telefon, který kdy u Samsungu vytvořili. A patří samozřejmě také mezi nejlepší telefony na trhu, přičemž ve své kategorii prakticky nemá přímou konkurenci. Jaký jiný telefon se může pochlubit ultimátní výbavou prakticky bez větších chyb a nabídnout to vše ještě společně se speciálním stylusem a jeho funkcemi?
Pro takové uživatele je jedinou otázkou mezigenerační souboj, zdali se vyplatí koupit novinku nebo si vystačit s některým z předchůdců (či spíše jen s loňským Notem 8, popř. speciální fanouškovské edice Note 7, protože osud hořlavého původního Notu 7 je zřejmě ještě mnohým dobře znám). V tomto souboji bych řekl jedině to, že Note 8 (recenze) je výhodnější koupě pro toho, kdo chce ultimátní přístroj na práci a ne tolik na zábavu. Ve prospěch Note 9 hraje přidaná spíše multimediální výbava, ať už stereo reproduktory, vylepšený fotoaparát, či herní výbava. A hlavně pak výrazně větší 4 000 mAh baterie. I když cenový rozdíl zhruba 6 tisíc korun není zrovna zanedbatelný…
Pro některé však ještě může přijít v úvahu konkurence taktéž přinášející špičkovou výbavu, jen s tím rozdílem, že nemá stylus. Mezi největší alternativy řadím iPhone X (recenze), který je mezi manažery značně oblíbený díky propojení s dalšími produkty Applu a tedy výhody z ekosystému jablečných zařízení, což u Samsungu stále ještě není ani zdaleka srovnatelné. Ovšem cenovka přes 30 tisíc a s ohledem na to, že si budete muset vystačit s o něco horším fotoaparátem, nezní tak úplně přesvědčivě. A pak je tu ještě Huawei P20 Pro (recenze), který za o něco výhodnější cenu než nejnovější Samsung láká na vyspělejší fotoaparát a výbavu bez větších chyb. Nebo počkat na připravovaný Huawei Mate 20 Pro, který by měl být ještě o kus dokonalejší. Anebo se snad spokojíte i s něčím cenově dostupnějším a zbylé peníze investujete lépe?
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
prémiový čistý design bez výřezu | nedotažená biometrie |
skvělý Super AMOLED displej | |
vysoký výkon | |
možnosti práce se stylusem S Pen | |
špičkový fotoaparát i kamera | |
celodenní výdrž při maximální zátěži |
Samsung Galaxy Note 9 skvěle navazuje na předchozí úspěšné generace a i v poslední iteraci zůstává nejlepším mobilním zařízením pro práci všeho druhu. Disponuje totiž obrovským výkonem, prvotřídním displejem, gigantickou baterií, ale i vylepšeným stylusem, který překvapí řadou chytrých nápadů. A nejen pro manažery pak dokáže být skvělým společníkem také na poli zábavy. Má vůbec nějaké slabiny? To prozradí naše dnešní recenze.
Galaxy Note je pojem, který již téměř 7 let táhne Samsung vstříc budoucnosti. Původně mělo jít o přechodného hybrida mezi telefony a tablety, nicméně obě dvě kategorie dokázal spojit v jednu, až dodnes originální. Stal se z něj ultimátní pracovní nástroj pro mnohé manažery, ale díky speciálnímu stylusu také některé umělce, či architekty. A jeho zaměření se dále vlivem doby mění. Už to není jen přístroj pro práci, ale i zábavu.
A právě u nejnovějšího Galaxy Note 9 je to vidět ze všech posledních generací nejvíce. Nejdražší a nejvybavenější telefon Samsungu se může pochlubit špičkovým výkonem, který společně s kvalitními stereo reproduktory a gigantickou baterií dává předpoklady k tomu, aby Note konkuroval i speciálně zaměřeným herním telefonům. Díky jednomu z nejlepších fotoaparátů na trhu je Note skvělou volbou pro ty, kteří milují focení. A nejlepší displej na trhu pak u Notu zaručuje, že si právě zde nejlépe vychutnáte ať už fotky či videa, obsah na internetu, či jiná multimédia.
Konstrukce | kov a sklo, 161 x 76 x 8,8 mm, 201 g, odolnost (IP68) |
---|---|
Displej | zahnutý, 6,4″, Super AMOLED, 2960 x 1440 px, jemnost 521 ppi |
Operační systém | Android 8.1 Oreo + Samsung Experience |
Procesor | 8 jádrový, 2,8 GHz, Samsung Exynos 9810 |
Paměť | 6/8 GB RAM, úložiště 128/512 GB + microSD karty (až 512 GB) |
Fotoaparát | duální (12 + 12 Mpx), LED blesk, f/1,5 a f/2,4 + přední 8 Mpx, f/1,7 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | Bluetooth 5 + BLE, USB-C, NFC, Wi-Fi, GPS, placení telefonem, čtečka otisků, čtečka tváře, čtečka oční duhovky, chytrý stylus S Pen |
Baterie | 4000 mAh, rychlonabíjení, rychlé bezdrátové nabíjení |
Cena a dostupnost | od 25 999 Kč, srpen 2018 |
Při letmém pohledu na Note 9 by kdekdo mohl rychle nabýt dojmu, že jde o loňskou generaci, oproti které se snad nic pořádného nezměnilo. Oba telefony jsou téměř stejně velké, váží téměř stejně a dokonce mají i 99 % všech prvků na stejném místě. Note 9 má ovšem oproti loňskému Note 8 (recenze) nepatrně větší 6,4″ displej (oproti 6,3″ u Note 8), a tedy o něco menší rámečky kolem obrazovky, dále čtečku otisků umístěnou na lépe dostupném místě pod fotoaparátem, ale hlavně pak o 700 mAh větší baterii. A konečně má i stereo reproduktory. Konstruktéři tedy opravdu neměli celý rok dovolenou. Naopak odvedli u letošní generace Galaxy Notu skvělou práci. I s přihlédnutím k tomu, že se jako jedni z mála vyvarovali kontroverzního výřezu displeje.
Kvalita zpracování, stejně jako odolnost proti prachu a vodě, nebo celkový pocit z prémiového designu telefonu zůstávají víceméně stejné jako u loňské generace. Tedy na prvotřídní úrovni. Důkazem budiž například hybridní slot na karty (2x SIM nebo 1x SIM + 1x microSD karta), který můžete ze starého modelu přesunout do nového, nebo opačně. A vše i v takovém případě dokonale lícuje. Stejně tak je zpětně kompatibilní, včetně zasouvání do útrob telefonu, i stylus S Pen. Některé prvky a jejich umístění mi ovšem příliš nevyhovovaly. Třeba tlačítko na vyvolání asistenta Bixby, které se nachází na levé straně telefonu hned pod tlačítky hlasitosti. Občas jsem ho stiskl omylem. V lepším případě jen probudilo obrazovku telefonu, v horším začalo spouštět Bixbyho, který vzhledem k absenci češtiny zatím nedává příliš smysl.
A pak jsem celkově nebyl příliš nadšený z biometrických prvků. Čtečku otisků Samsung přesunul z maximálně nelogického místa vedle fotoaparátu na o něco méně nelogické místo přímo pod fotoaparátem, takže jde stále o nechtěnný kompromis. Proč už není čtečka otisků zabudovaná přímo do displeje, jako to předvedl například Huawei Mate RS Porsche Design (recenze)? Note 9 se mi zkrátka neodemykal zrovna dvakrát pohodlně. Jinak k funkčnosti čtečky jako takové nemůžu mít jedinou námitku. To samé, jen přesně naopak, platí o rozpoznávání pomocí obličeje, respektive oční duhovky. Jde o praktický způsob odemykání, který ovšem nefunguje stoprocentně. Pokud používáte inteligentní sken obličeje, tedy s využitím obou dvou způsobů identifikace a doufajíc, že alespoň jeden z nich zafunguje, musíte se spokojit s nižší úrovní bezpečnosti. Sken obličeje u Samsungu, ale i mnohých jiných výrobců s Androidem totiž nepatří mezi nejbezpečnější způsoby odemykání a v některých případech jej lze dokonce oklamat fotkou. Při využití naopak superbezpečné čtečky oční duhovky zase musíte na telefon hledět z ideální vzdálenosti a za světla či menšího šera. V noci takto telefon neodemknete. Dokud tedy Samsung nevyrobí vlastní 3D čtečku obličeje podobnou té od Applu u iPhone X (recenze), bude v tomto směru pozadu.
Nicméně tohle je jen jedna z mála výjimek, kde není Samsung technologicky na vrchu. Alespoň prozatím. Jinak mohu u Note 9 obdivovat mnohé, například praktický Always-on displej, který mě neustále na “zhasnuté obrazovce” informuje o čase, stavu baterie, či nových notifikacích. A nemusím tak telefon během dne tak často probouzet a kontrolovat. Samozřejmě nechybí ani barevná notifikační dioda. Praktické mi přijde i využití oboustranně zahnutého displeje, když si na kraj obrazovky můžete umístit rychlý přístup k některým prvkům, například kalendáři, kontaktům, vybraným aplikacím atd. Nebo můžu ocenit špičkový zvuk ze stereo reproduktorů, jejichž absence u předchozích generací byla Samsungu tolik vytýkána. Zvuk oplývá technologií Dolby Atmos a s vyladěním pomohlo i AKG. A co teprve špičková špuntová sluchátka taktéž od AKG, která jsou rovnou součástí balení, přičemž bohudík za zachování 3,5 mm Jacku, který jiné firmy po vzoru Applu vynechávají. Bezkonkurenční je pak stylus S Pen a jeho funkce, které jsou po roce opět o něco dokonalejší. Teprve o nich bude řeč.
Displeje od Samsungu patří k těm nejlepším, alespoň pokud jde o naměřené hodnoty. V případě Note 9 je k dispozici oboustranně zahnutý 6,4″ Super AMOLED displej s vysokým QHD+ rozlišením 2960 x 1440 px, a tedy jemností 521 ppi. Maximální možný jas je 1 050 nitů, což je opět skvělé, nicméně oproti Note 8 je to o něco méně, ten má neskutečných 1 240 nitů. Každopádně displej Note 9 je výborně čitelný za všech běžných podmínek, tedy i na přímém slunci nebo naopak v naprosté tmě, kde vám nebude zbytečně vypalovat oči. O ostrosti obrazu ani nemluvě. Nechybí ani pokročilé nastavení, takže kdo nemusí sytější barvy typické pro OLED panely nebo chce redukovat například modré světlo, se Samsungem to není žádný problém. O “nezničitelnost” se pak postará nejnovější odolné ochranné sklo Gorilla Glass 5, leč naštěstí jsem se k praktické zkoušce nedostal.
K ovládání můžete použít prst, nebo i stylus. A právě u Samsungu najdeme originální S Pen, se kterým se dají provádět mnohé kousky. Stejně jako u předchozích generací jsem si oblíbil možnost rychlých poznámek, kdy stačí jen stylus vytáhnout a okamžitě začít psát na obrazovku své nápady či začít kreslit své postřehy. V poznámkách od Samsungu se pak můžete vyřádit a nakreslit i kolikrát hezčí obrázky, než s tužkou a papírem. Samozřejmostí je možnost použití různých nástrojů, ať už jde o tužku, pastelku, fix, či různé druhy štětce. Pocit při kreslení se stylusem přes dotykový displej je jiný, než je člověk zvyklý, ale ve výsledku se způsob o moc neliší. Pro některé uživatele pak může být přínosné něco vyfotit nebo vytvořit screenshot a do něj zakreslovat určité změny. Z nových funkcí S Penu je to potom možnost ovládat prezentace na dálku, fotit se stylusem jako s dálkovým ovladačem telefonu, nebo třeba ovládat galerii s fotkami či YouTube videa. Vše fungovalo bezproblémově. Zkrátka a dobře, pro někoho může být zařízení typu Samsung Galaxy Note neuvěřitelně praktické.
Pokud jde o operační systém, na palubě Note 9 najdeme Android 8.1 Oreo s nadstavbou Samsung Experience. O výkon se stará procesor Samsung Exynos 9810, tedy stejný jako u modelů Galaxy S9 (recenze) a Galaxy S9+ (recenze). A výsledkem 238 863 bodů v Antutu se řadí, zřejmě z důvodů zatím o něco horší optimalizace, jen těsně za zmíněné stájové kolegy. Konkurenční iPhone X překonal o zhruba 3 tisíce bodů. Na nejvýkonnější zařízení, alespoň dle nejznámějšího srovnávacího žebříčku, ovšem nemá. Nejvýkonnější zařízení atakují hranici 290 tisíc bodů. V praxi to ale může být uživatelům skoro jedno. Rozdíl ve výkonu Samsungu a iPhonu nepostřehnete. Aplikace se v obou telefonech spouštějí velmi ochotně, bez prodlení a hlavně bez záseků apod. V případě Samsungu pak můžete využít i speciální režim rozdělené obrazovky, což se někdy může hodit pro práci na cestách. Část obrazovky lze vyhradit například emailovému klientovi a zbývající pak webovému prohlížeči. Jedinou vadou na kráse je, že režim Multi-window zatím neumí pracovat s aplikacemi Messenger a Instagram, tedy obou od Facebooku. Jinak jsem nenarazil na žádné další, které by s tím měly problém. Praktické je i vytvoření okna v multitaskingu po využití režimu Multi-window, a tak můžete příště stejnou dvojici aplikací v tomto režimu spustit prakticky okamžitě.
Samsung možná neútočí na žebříček Antutu, nicméně svůj výkon a hlavně pokročilé schopnosti dokazuje v jiných ohledech. Například s pomocí kabelu HDMI na USB-C můžete Note 9 připojit k monitoru či televizi a udělat z něj miniaturní, ovšem “výkonný” počítač (a v případě větší varianty s 512 GB úložištěm a 512 GB microSD kartou pak dosáhnout na magickou hranici 1 TB úložného prostoru v telefonu) využívající desktopové rozhraní Samsung DeX. Je to vhodné zejména na cesty, kde tímto způsobem snáze vyřešíte emaily a jinou práci. Akorát oproti stanici DeX musíte počítat s tím, že telefon není aktivně chlazený větráním, a tedy není to na žádné extra náročné úkony. Nebo se to může hodit pro prezentace. K telefonu už pak jen připojíte třeba pomocí Bluetooth klávesnici a myš. Nebo prezentaci můžete ovládat dokonce přímo stylusem S Pen. Dále může Note 9 posloužit i jako herní telefon, přičemž pro tyto účely si můžete do telefonu zdarma stáhnout známou hru Fortnite. Její hratelnost je až překvapivě dobrá a potěší i velmi propracovaná grafika. Přehřívání zařízení pak zabraňuje speciální systém chlazení, leč přesto po necelé půl hodině hraní ucítíte, že je Note 9 poměrně dost rozpálený.
Za jeden z největších pokroků však osobně u nejnovějšího Notu považuji nasazení větší baterie, která zajišťuje delší výdrž. Konkrétně se jedná o gigantický článek s kapacitou 4000 mAh, to jest o 700 mAh více než u předchůdce. Najednou tak majitelé takového zařízení nemají problém nabíjet telefon ráno a potom až někdy pozdě večer po příchodu z práce, kde probíhal maximálně náročný režim. Během testování se mi vlastně ani jednou nepovedlo Note 9 vybít během dne, ačkoliv jsem pár hodin používal navigaci, neustále přijímal emaily ze tří emailových schránek, přes všechny messengerové služby mi chodily denně desítky zpráv a uskutečňoval jsem hovory, které svým charakterem taktéž nevybočovaly ze stylu velmi blízkému pracovně velmi vytíženým manažerům. Přes volnější víkendy pak telefon vydržel i dva dny na jedno nabití. O následné dobíjení se postará rychlonabíječka, se kterou stačí z 15 na 100 % jen cca 1 hod 45 min času. Díky neskutečně praktickému rychlému adaptivnímu bezdrátovému dobíjení (a nutno dodat, že ne o mnoho pomalejšímu než rychlonabíjení kabelem) jsem si ovšem zvykl kabel vůbec nepoužívat a dobíjet průběžně během dne, kdykoliv to bylo možné. Bezdrátové nabíječky jsou v různých kavárnách, na letištích, nebo v moderních autech, což byl právě můj případ nejčastějšího dobíjení. A samozřejmě i u stolní bezdrátové nabíječky.
Ačkoliv Samsung každým rokem zdokonaluje technologii svých fotoaparátů, které v posledních letech neměly konkurenci, byl podle mých zkušeností v letošním roce předstižen konkurenčním modelem P20 Pro (recenze) od Huawei. Nejnovější Note 9 se snaží zuby nehty vrátit na pomyslný trůn, není mu to ovšem moc platné. Řešení je totiž z 99 % stejné jako u fotoaparátů u řady Galaxy S9, které již Huawei porazil, a je jen drobně vylepšeno. Konkrétně se nový Galaxy Note 9 chlubí duálním systémem snímačů o dílčím rozlišení 12 Mpx, dále sestavou klasického objektivu a teleobjektivu (pomocí čehož získává až 2x optický zoom), stabilizací obou fotoaparátů, a variabilní clonou f/1.5 až f/2.4. Což zní stále jako etalon mobilních fotoaparátů. A také tomu v reálu tak je. V mnoha ohledech stále s přehledem poráží iPhone od Applu, telefony od Sony, HTC, Xiaomi, a mnohé další.
Bezkonkurenčně rychlé spuštění fotoaparátu pomocí dvojitého stisknutí vypínacího tlačítka zůstává i u Note 9 nepřekonané. Stačí ani ne 2 vteřiny a máte první snímek, včetně dokonalého zaostření. Vlastně už zde zjistíte, že s tímto fotoaparátem o zachycení scény do kýženého výborného snímku nepřijdete. Dále je nápomocna umělá inteligence, tedy ona zázračná technologie, kterou se proslavil hlavně zmíněný telefon od Huawei. A u Samsungu samozřejmě nezůstali pozadu. Také Note 9 dokáže rozpoznávat scény a upravovat v automatickém režimu nastavení pro dosažení nejlepších výsledků. A nejen to. Dokáže například i upozornit, že někdo na fotce mrknul, a je tedy potřeba focení opakovat. Nebo v případě zjištění, že je pohyblivá scéna rozmazaná, při focení protisvětla nepomohlo ani HDR, či máte špinavou čočku. Ve všech těchto případech si můžete být jisti, že pokažený snímek rychle telefon odhalí a dá vám o tom sám vědět okamžitě v terénu, abyste to mohli napravit. Oproti Huawei však nečekejte takové přehnané efekty, ať už jde o dobarvení například nebe, trávy, nebo jiných součástí scény, kterou umělá inteligence rozpozná a snaží se ji vylepšit. Na co se zde člověk může naopak spolehnout, je skvěle funkční HDR režim, plně automatický. Nemusíte se o nic starat a v případě potřeby dojde k vyvážení světelně nevyrovnaného snímku již během focení.
Podobných výsledků jako v případě řady S9 dosahuje Note 9 také v oblasti videa. Zvládá natáčet superostrá videa v rozlišení až 4K, a to při plynulých 60 snímcích za vteřinu. To je skvělé. Nicméně v tomto případě již přestává fungovat stabilizace a je nutné s tím počítat. Je tedy rozumné, pakliže nemáte telefon stabilizovaný ve stativu, používat některé z nižších rozlišení, a dosáhnout tak celkově lepších a koukatelnějších výsledků. Jinak k videu jako takovému nemůžu mít žádnou další výtku. Co pak ještě nechybí, jsou superzpomalená HD videa s 960 fps, která můžete natáčet stejně jako u řady S9 (ale také konkurenčního Sony a Huawei), ovšem kvalita zůstává spíše jen obstojná a vhodná na hraní, než na získávání nějakých profesionálních záběrů.
Galaxy Note 9 je nejpokročilejší telefon, který kdy u Samsungu vytvořili. A patří samozřejmě také mezi nejlepší telefony na trhu, přičemž ve své kategorii prakticky nemá přímou konkurenci. Jaký jiný telefon se může pochlubit ultimátní výbavou prakticky bez větších chyb a nabídnout to vše ještě společně se speciálním stylusem a jeho funkcemi?
Pro takové uživatele je jedinou otázkou mezigenerační souboj, zdali se vyplatí koupit novinku nebo si vystačit s některým z předchůdců (či spíše jen s loňským Notem 8, popř. speciální fanouškovské edice Note 7, protože osud hořlavého původního Notu 7 je zřejmě ještě mnohým dobře znám). V tomto souboji bych řekl jedině to, že Note 8 (recenze) je výhodnější koupě pro toho, kdo chce ultimátní přístroj na práci a ne tolik na zábavu. Ve prospěch Note 9 hraje přidaná spíše multimediální výbava, ať už stereo reproduktory, vylepšený fotoaparát, či herní výbava. A hlavně pak výrazně větší 4 000 mAh baterie. I když cenový rozdíl zhruba 6 tisíc korun není zrovna zanedbatelný…
Pro některé však ještě může přijít v úvahu konkurence taktéž přinášející špičkovou výbavu, jen s tím rozdílem, že nemá stylus. Mezi největší alternativy řadím iPhone X (recenze), který je mezi manažery značně oblíbený díky propojení s dalšími produkty Applu a tedy výhody z ekosystému jablečných zařízení, což u Samsungu stále ještě není ani zdaleka srovnatelné. Ovšem cenovka přes 30 tisíc a s ohledem na to, že si budete muset vystačit s o něco horším fotoaparátem, nezní tak úplně přesvědčivě. A pak je tu ještě Huawei P20 Pro (recenze), který za o něco výhodnější cenu než nejnovější Samsung láká na vyspělejší fotoaparát a výbavu bez větších chyb. Nebo počkat na připravovaný Huawei Mate 20 Pro, který by měl být ještě o kus dokonalejší. Anebo se snad spokojíte i s něčím cenově dostupnějším a zbylé peníze investujete lépe?
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
prémiový čistý design bez výřezu | nedotažená biometrie |
skvělý Super AMOLED displej | |
vysoký výkon | |
možnosti práce se stylusem S Pen | |
špičkový fotoaparát i kamera | |
celodenní výdrž při maximální zátěži |