Brand Porsche Design působí na mobilním trhu už dlouhou řádku let. Její mobilní telefony ale bez výjimky nabízely jen ordinérní techniku skrytou pod luxusní skořápkou – a někdy ani to ne. Letos ale vůbec poprvé přichází pod logem Porsche Design i revoluční technická řešení, která i vyšší cenu dokážou pro leckoho ospravedlnit.
Nechápejte mě ale prosím špatně. Huawei Mate RS Porsche Design stále stojí bez pár korun 40 000. To je víc než srovnatelný iPhone X (recenze), víc než telefon, po kterém zdědil vnitřnosti – tedy Huawei P20 Pro, ale dokonce i víc, než stále jeho předchůdce Huawei Mate 10 Porsche Design při uvedení na trh. Zatímco však minulá generace kooperativního telefonu vypadala v zásadě jen jako běžně dostupný model Huawei Mate 10 Pro s jiným logem a cenou, letošní Porsche Design je svébytný telefon. Velmi svébytný.
Dnes už se navíc volbě Huawei jako hlavního partnera designové značky nikdo nesměje. Není to tak dlouho, co jsme P20 Pro označili v recenzi jako nejlepší telefon na trhu. Model Porsche Design pak jeho schopnosti posunuje ještě o něco dál. Nejen že jako první na světě nabízí kapacitu 512GB (v dražší verzi, ta levnější se musí spokojit s „pouhými 256GB). V premiéře ale navíc přináší mytickou součástku, o níž sní konstruktéři napříč celým světem: čtečku otisků prstů skrytou pod sklem displeje. Nemohli jsme proto nevyužít nabídky oficiálního zastoupení Porsche Design v České republice a s telefonem v hodnotě 39 595,- jsme strávili pár dní. Tady jsou naše dojmy.
Konstrukce | skleněno-kovová, 153 x 73 x 8,5 mm, 183 g |
---|---|
Displej | 6″, AMOLED, 2880 x 1440 px, 18:9, 537 ppi |
Operační systém | Android 8.1 Oreo + EMUI 8.1 |
Procesor | 8 jádrový, 2,4 GHz, Kirin 970 |
Paměť | 6 GB RAM, 512 GB úložiště |
Fotoaparát | tři: 40 Mpx RGB, f/1.8 + 20 Mpx monochromatický, f/1.6 + 8 Mpx (teleobjektiv) f/2.4, blesk – přední 24 Mpx, f/2.0 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | dual SIM, Bluetooth, USB-C, NFC, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků prstů na displeji, konvenční čtečka otisků prstů + obličeje |
Baterie | 4 000 mAh, rychlonabíjení, bezdrátové nabíjení |
Cena a dostupnost | 39 595 Kč, květen 2018 |
Produkt můžete zakoupit na porsche-design-prague.cz.
Samotný vzhled telefonu pro mě znamenal asi největší zklamání. Zejména při prvním seznámení. Čekal jsem vyšperkovanou verzi modelu P20 Pro s výřezem v displeji a neotřelými barevnými kryty. Místo toho se v luxusním boxu s neuvěřitelným množstvím příslušenství skrývá ordinérní černá placka. Pokud by dorazila červená verze naplňující jakousi virtuální „Porsche charakteristiku“, asi bych byl spokojenější. Ne snad ale, že by nešlo o svým způsobem dokonalý telefon. Zpracování kovového rámu a na něj navazujících tvrzených zaoblených skel na čele i zádech telefonů snese ta nejpřísnější měřítka. Nikde žádná vůle, vše dokonale lícuje, do ruky nic neřeže. To se ale od telefonu za 40 tisíc tak trochu čeká a konkurence v nejvyšší třídě na tom rozhodně není hůře.
Za finální podobu telefonu prý může nejvyšší šéf Porsche design, který nechtěl jméno své značky spojovat „s něčím tak ošklivě nesymetrickým“, jako je výřez v displeji, dnes tolik populární „notch“. A tak se na nás v boxu Porsche Design vlastně usmívá takový trochu jiný Samsung Galaxy S9 (recenze). Ano, právě jihokorejské konkurenci se Mate RS podobá nejvíce a někdo, kdo se o telefony nezajímá, by směle mohl tvrdil, že se jedná o nějaký model Galaxy S9 „a půl plusu“. Právě mezi S a S9+ se Mate RS velikostně řadí.
Je tak menší než P20 Pro i než Mate 10 Porsche Design. Po uchopení do ruky vlastně dost překvapí, o jak kompaktní přístroj se jedná. Příjemné rozměry vyváží trochu vyšší hmotnost, hodnota 183 gramů však pro leckoho naopak bude symbolizovat poctivou práci konstruktérů. A skutečně – v přímém porovnání se Samsungy je Huawei na dotek subtilnější, ale hladší, prosto jakýchkoli výčnělků. Cenový rozdíl je zkrátka znát, i když by asi jen málokdo hádal, že činí 15 tisíc.
Touha po symetričnosti je znát i na zadní straně. Stejná trojice objektivů fotoaparátu, kterou známe už z P20 Pro, se ze strany přesunula doprostřed, přesně nad snímač otisků prstů. Ano Mate RS nabízí dvě čtečky otisků – k tomu ale až za chvíli. Za zmínku stojí také Infraport na horní hraně a absentující výstup na jack na té spodní. Zde nacházíme pouze USB-C port ve verzi 3.1 a jeden z velmi hlasitých a extrémně kvalitně hrajících reproduktorů. Za vyšší hlasitost se sluší poděkovat – vibrace jsou totiž tak slabé, že je v kabelce rozhodně neucítíte, a v některých případech to platí i pro nošení v kapse.
To zejména tehdy, pokud využijete velmi kvalitně zpracované flipové pouzdro, které Huawei k novince do luxusního boxu přikládá. I když se jedná pouze o plast a syntetický semiš uvnitř, vzal jsem ho na milost i já, známý nepřítel obalů na telefony všeho druhu. Nejen že jsem měl obavy z tahanic o mikroškrábance při vracení přístroje s cenovkou dosahující jednoho nadprůměrného platu, samotné zpracování bez jakékoli vůle nebo nepřesného usazení mě ale přesvědčily, abych mu dal šanci i tak. Nese s sebou totiž ještě několik výhod: díky otvoru na zadní straně snadno nahmatáte tamní čtečku otisků, která je kvůli absenci výraznějšího orámování jen velmi nenápadná. A v neposlední řadě můžete zase po nějaké době zažít šviháckou slast odemykání telefon jen odhozením flipu do strany.
Nebývá zvykem, abych v recenzi celou jednu kapitolu věnoval tomu, jak se telefon odemyká, Huawei Mate RS Porsche Design si to ale zaslouží. Výše zmíněné odemykání ohozením flipu je totiž možné jen díky neuvěřitelně rychlému čtení obličeje, který má na svědomí 24 Mpx přední kamerka. Pozorný čtenář si ji pamatuje už z recenze P20 Pro – je mnohdy rychlejší než 3D sken iPhone X a proti čtení tváře a rohovek u Samsungů působí jako z úplně jiné galaxie. Má samozřejmě své limity – ve tmě je potřeba použít jiný způsob odemykání a bylo by fajn, kdyby telefon umožňoval uložit i několik variant obličeje – se slunečními brýlemi nebo cyklistickou přilbou má Huawei problémy.
Naštěstí si ale můžete pomoci prstem. A tady přichází ta pravá revoluce – odemčení telefonu dotykem na krycí sklo. Konečně se někomu podařilo to, kvůli čemu musel Apple vyvinout své 3D čtení obličeje a Samsung o tom raději už vůbec nemluví, tedy umístit čtečku prstu do krycího skla displeje. Ta u Mate RS se nachází na hranici spodní třetiny obrazovky a už toto umístění mě trochu zklamalo. Ve svých snech jsem si vybájil, že prst půjde položit zkrátka kamkoli, ale není tomu tak. Čtečka je jeden jediný bod, na který vás pro jistotu vždy, když je potřeba, navádí ikonka otisku.
Už samotné zapamatovávání prstů však ukazuje, že se jedná přeci jen o dosti čerstvou technologii. Na sklo je potřeba tlačit víc, než by bylo přirozené, a ani přesnost není bůhví jaká. Přirovnal bych ji k prvním iPhonům, a to jsem ještě na Huawei dost hodný. Občas se mi dokonce stávalo, že telefon na skle můj otisk nerozeznal ani napočtvrté, a než bych si nechal přístroj na nějaký čas zablokovat, raději jsem použil čtečku na zádech. Ta je samozřejmě po čínském zvyku bleskurychlá, ne-li nejrychlejší ze všech.
Jinými slovy, čtení prstů „displejem“ je fajn, očekávaný sci-fi pocit se však nedostavil – pokud do něj tedy nepočítáme rozzáření plochy pod prstem při každém dotyku, které má zřejmě napomoci lepšímu rozeznání otisku. Tento způsob odemykání si nejspíš vyžádá ještě trochu práce, a to nejen od Huawei, ale i ze strany Google. V hloubi operačního systému se totiž s přední čtečkou nepočítá a například k nákupu aplikací je třeba použít tu zadní.
Také obrazovku dovádí Mate RS dál než jeho souputník P20 Pro. A nejde jen o rozlišení. Na telefonu s razítkem Porsche Design se setkává s AMOLED displejem od LG s plnohodnotným QHD rozlišením oproti „obyčejnému“ Full HD+ u P20 Pro. Hustota pixelů 537 ppi na šesti palcích řadí nový Porsche design na úplnou špičku, s níž si nezadá ani co se týče maximálního jasu. S telefony od Samsungu je naprosto srovnatelný, byť věřím tomu, že by zkoumání sondou a přepočítávání na nity vedlo k papírovému vítězství jihokorejských telefonů. Oproti nim také Huawei nenabízí barevné vyvažování podle toho, co právě s telefonem děláte. Barvy proto mohou být pro někoho příliš výrazné. Na druhou stranu se zde aspoň setkáváme s obdobou applovského TrueTone, který nabízí vyvážení bílé barvy podle aktuálních světelných podmínek.
Jednu nevýhodu s sebou ale displej s větším rozlišením přeci jen přináší, a to jsou nároky na 4000 mAh baterii. Ta je sice stejně velká jako v P20 Pro, praktické výsledky jsou ale jiné. Mate RS vydrží přibližně o pětinu méně než jeho souputník se shodnými vnitřnostmi. Není ale třeba se obávat nějakého průšvihu. I tak se Huawei Mate RS Porsche Design řadí mezi telefony s velmi nadprůměrnou výdrží, po šestnácti hodinách provozu s hodinou telefonování a třemi hodinami s rozsvíceným displejem hlásil k dispozici ještě třetinu baterie. A co víc, oproti P20 Pro nabízí Porsche Design i možnost bezdrátového nabíjení.
Kde se ovšem nezměnilo zhola nic, to je fotoaparát. Ne snad, že by to bylo špatně. To ostatně dokazuje žebříček DXoMark, který řadí soustavu tří kamer Huawei P20 Pro na samý vrchol svého žebříčku. Za tyto výsledky se postavila i naše nedávná recenze špičkového Huawei, kde jsme se foťáku v P20 Pro věnovali velmi podrobně. Zde proto jen ve zkratce. Opět se setkáváme s hlavním snímačem o rozlišení 40 Mpx, který je po degradaci rozlišení na 10 Mpx schopen simulovat pětinásobný optický zoom. Vedle něj se nachází teleobjektiv a optická soustava kryjící monochromatický snímač. Kombinace toho všeho s umělou inteligencí analyzující zachycovaný obraz vytváří dost těžko překonatelné kombo, které by mělo i naprostému fotoamatérovi garantovat dobré výsledky.
V 90 % případů tomu tak také je, i když se někteří pokročilejší fotografové často rozčilují nad zkreslováním přirozených barev a obrysů objektů, které má na svědomí právě proces úpravy umělou integigencí. My průměrní uživatelé však nepoznáme zhola nic a namísto toho budeme mít radost, že se nám na nočních snímcích konečně nerozmazávají objekty a všechno je na nich vidět lépe, než kdybychom fotili jakýmkoli jiným telefonem. Stejně tak umí telefon automaticky zahájit portrétní mód s rozostřeným pozadím, kdykoli má pocit, že se chystáte vyfotit něčí podobiznu. Profíky se pak snaží uchlácholit například možnost exportovat fotografie ve formátu RAW.
U telefonů s brandem Porsche design nikdy nemělo moc smyslu dumat nad cenovkou. Hodinky za pár stovek také ukazují čas stejně jako Rolexy nebo Omegy za desítky, ba i stovky tisíc. Status jako sociologická kategorie nemá s čistě aritmetickým poměrem cena/výkon co dělat. A tak je tomu i letos: Huawei Mate RS Porsche Design je zkrátka z 90 % stejný jako Huawei P20 Pro. V roce 2018 je ale přeci jen něco jinak než kdysi. Oněch zbývajících deset procent zastávají atributy, které nejsou zcela zanedbatelné. Lepší displej, čtečka otisků na skle anebo vyšší kapacita vnitřní paměti jsou poměrně dost vysoké trumfy. Pokud jste fanda do kosmonautiky, dost možná oceníte i chlazení systémem mikro kapsulí, podle mluvčího společnosti údajně převzatými z konstrukce astronautických skafandrů. A jakkoli si každý musí rozhodnout, kolik za takto vysoké karty dá peněz, jedno je jisté, ač zároveň paradoxní: koupě Huawei Mate RS Porsche Design dává možná vůbec poprvé v historii reálný smysl.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
nejlepší fotoaparát na trhu | revoluční čtečka je příliš pomalá |
revoluční čtečka otisků | extrémní cena |
bohaté příslušenství | zaměnitelný design |
Brand Porsche Design působí na mobilním trhu už dlouhou řádku let. Její mobilní telefony ale bez výjimky nabízely jen ordinérní techniku skrytou pod luxusní skořápkou – a někdy ani to ne. Letos ale vůbec poprvé přichází pod logem Porsche Design i revoluční technická řešení, která i vyšší cenu dokážou pro leckoho ospravedlnit.
Nechápejte mě ale prosím špatně. Huawei Mate RS Porsche Design stále stojí bez pár korun 40 000. To je víc než srovnatelný iPhone X (recenze), víc než telefon, po kterém zdědil vnitřnosti – tedy Huawei P20 Pro, ale dokonce i víc, než stále jeho předchůdce Huawei Mate 10 Porsche Design při uvedení na trh. Zatímco však minulá generace kooperativního telefonu vypadala v zásadě jen jako běžně dostupný model Huawei Mate 10 Pro s jiným logem a cenou, letošní Porsche Design je svébytný telefon. Velmi svébytný.
Dnes už se navíc volbě Huawei jako hlavního partnera designové značky nikdo nesměje. Není to tak dlouho, co jsme P20 Pro označili v recenzi jako nejlepší telefon na trhu. Model Porsche Design pak jeho schopnosti posunuje ještě o něco dál. Nejen že jako první na světě nabízí kapacitu 512GB (v dražší verzi, ta levnější se musí spokojit s „pouhými 256GB). V premiéře ale navíc přináší mytickou součástku, o níž sní konstruktéři napříč celým světem: čtečku otisků prstů skrytou pod sklem displeje. Nemohli jsme proto nevyužít nabídky oficiálního zastoupení Porsche Design v České republice a s telefonem v hodnotě 39 595,- jsme strávili pár dní. Tady jsou naše dojmy.
Konstrukce | skleněno-kovová, 153 x 73 x 8,5 mm, 183 g |
---|---|
Displej | 6″, AMOLED, 2880 x 1440 px, 18:9, 537 ppi |
Operační systém | Android 8.1 Oreo + EMUI 8.1 |
Procesor | 8 jádrový, 2,4 GHz, Kirin 970 |
Paměť | 6 GB RAM, 512 GB úložiště |
Fotoaparát | tři: 40 Mpx RGB, f/1.8 + 20 Mpx monochromatický, f/1.6 + 8 Mpx (teleobjektiv) f/2.4, blesk – přední 24 Mpx, f/2.0 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | dual SIM, Bluetooth, USB-C, NFC, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků prstů na displeji, konvenční čtečka otisků prstů + obličeje |
Baterie | 4 000 mAh, rychlonabíjení, bezdrátové nabíjení |
Cena a dostupnost | 39 595 Kč, květen 2018 |
Produkt můžete zakoupit na porsche-design-prague.cz.
Samotný vzhled telefonu pro mě znamenal asi největší zklamání. Zejména při prvním seznámení. Čekal jsem vyšperkovanou verzi modelu P20 Pro s výřezem v displeji a neotřelými barevnými kryty. Místo toho se v luxusním boxu s neuvěřitelným množstvím příslušenství skrývá ordinérní černá placka. Pokud by dorazila červená verze naplňující jakousi virtuální „Porsche charakteristiku“, asi bych byl spokojenější. Ne snad ale, že by nešlo o svým způsobem dokonalý telefon. Zpracování kovového rámu a na něj navazujících tvrzených zaoblených skel na čele i zádech telefonů snese ta nejpřísnější měřítka. Nikde žádná vůle, vše dokonale lícuje, do ruky nic neřeže. To se ale od telefonu za 40 tisíc tak trochu čeká a konkurence v nejvyšší třídě na tom rozhodně není hůře.
Za finální podobu telefonu prý může nejvyšší šéf Porsche design, který nechtěl jméno své značky spojovat „s něčím tak ošklivě nesymetrickým“, jako je výřez v displeji, dnes tolik populární „notch“. A tak se na nás v boxu Porsche Design vlastně usmívá takový trochu jiný Samsung Galaxy S9 (recenze). Ano, právě jihokorejské konkurenci se Mate RS podobá nejvíce a někdo, kdo se o telefony nezajímá, by směle mohl tvrdil, že se jedná o nějaký model Galaxy S9 „a půl plusu“. Právě mezi S a S9+ se Mate RS velikostně řadí.
Je tak menší než P20 Pro i než Mate 10 Porsche Design. Po uchopení do ruky vlastně dost překvapí, o jak kompaktní přístroj se jedná. Příjemné rozměry vyváží trochu vyšší hmotnost, hodnota 183 gramů však pro leckoho naopak bude symbolizovat poctivou práci konstruktérů. A skutečně – v přímém porovnání se Samsungy je Huawei na dotek subtilnější, ale hladší, prosto jakýchkoli výčnělků. Cenový rozdíl je zkrátka znát, i když by asi jen málokdo hádal, že činí 15 tisíc.
Touha po symetričnosti je znát i na zadní straně. Stejná trojice objektivů fotoaparátu, kterou známe už z P20 Pro, se ze strany přesunula doprostřed, přesně nad snímač otisků prstů. Ano Mate RS nabízí dvě čtečky otisků – k tomu ale až za chvíli. Za zmínku stojí také Infraport na horní hraně a absentující výstup na jack na té spodní. Zde nacházíme pouze USB-C port ve verzi 3.1 a jeden z velmi hlasitých a extrémně kvalitně hrajících reproduktorů. Za vyšší hlasitost se sluší poděkovat – vibrace jsou totiž tak slabé, že je v kabelce rozhodně neucítíte, a v některých případech to platí i pro nošení v kapse.
To zejména tehdy, pokud využijete velmi kvalitně zpracované flipové pouzdro, které Huawei k novince do luxusního boxu přikládá. I když se jedná pouze o plast a syntetický semiš uvnitř, vzal jsem ho na milost i já, známý nepřítel obalů na telefony všeho druhu. Nejen že jsem měl obavy z tahanic o mikroškrábance při vracení přístroje s cenovkou dosahující jednoho nadprůměrného platu, samotné zpracování bez jakékoli vůle nebo nepřesného usazení mě ale přesvědčily, abych mu dal šanci i tak. Nese s sebou totiž ještě několik výhod: díky otvoru na zadní straně snadno nahmatáte tamní čtečku otisků, která je kvůli absenci výraznějšího orámování jen velmi nenápadná. A v neposlední řadě můžete zase po nějaké době zažít šviháckou slast odemykání telefon jen odhozením flipu do strany.
Nebývá zvykem, abych v recenzi celou jednu kapitolu věnoval tomu, jak se telefon odemyká, Huawei Mate RS Porsche Design si to ale zaslouží. Výše zmíněné odemykání ohozením flipu je totiž možné jen díky neuvěřitelně rychlému čtení obličeje, který má na svědomí 24 Mpx přední kamerka. Pozorný čtenář si ji pamatuje už z recenze P20 Pro – je mnohdy rychlejší než 3D sken iPhone X a proti čtení tváře a rohovek u Samsungů působí jako z úplně jiné galaxie. Má samozřejmě své limity – ve tmě je potřeba použít jiný způsob odemykání a bylo by fajn, kdyby telefon umožňoval uložit i několik variant obličeje – se slunečními brýlemi nebo cyklistickou přilbou má Huawei problémy.
Naštěstí si ale můžete pomoci prstem. A tady přichází ta pravá revoluce – odemčení telefonu dotykem na krycí sklo. Konečně se někomu podařilo to, kvůli čemu musel Apple vyvinout své 3D čtení obličeje a Samsung o tom raději už vůbec nemluví, tedy umístit čtečku prstu do krycího skla displeje. Ta u Mate RS se nachází na hranici spodní třetiny obrazovky a už toto umístění mě trochu zklamalo. Ve svých snech jsem si vybájil, že prst půjde položit zkrátka kamkoli, ale není tomu tak. Čtečka je jeden jediný bod, na který vás pro jistotu vždy, když je potřeba, navádí ikonka otisku.
Už samotné zapamatovávání prstů však ukazuje, že se jedná přeci jen o dosti čerstvou technologii. Na sklo je potřeba tlačit víc, než by bylo přirozené, a ani přesnost není bůhví jaká. Přirovnal bych ji k prvním iPhonům, a to jsem ještě na Huawei dost hodný. Občas se mi dokonce stávalo, že telefon na skle můj otisk nerozeznal ani napočtvrté, a než bych si nechal přístroj na nějaký čas zablokovat, raději jsem použil čtečku na zádech. Ta je samozřejmě po čínském zvyku bleskurychlá, ne-li nejrychlejší ze všech.
Jinými slovy, čtení prstů „displejem“ je fajn, očekávaný sci-fi pocit se však nedostavil – pokud do něj tedy nepočítáme rozzáření plochy pod prstem při každém dotyku, které má zřejmě napomoci lepšímu rozeznání otisku. Tento způsob odemykání si nejspíš vyžádá ještě trochu práce, a to nejen od Huawei, ale i ze strany Google. V hloubi operačního systému se totiž s přední čtečkou nepočítá a například k nákupu aplikací je třeba použít tu zadní.
Také obrazovku dovádí Mate RS dál než jeho souputník P20 Pro. A nejde jen o rozlišení. Na telefonu s razítkem Porsche Design se setkává s AMOLED displejem od LG s plnohodnotným QHD rozlišením oproti „obyčejnému“ Full HD+ u P20 Pro. Hustota pixelů 537 ppi na šesti palcích řadí nový Porsche design na úplnou špičku, s níž si nezadá ani co se týče maximálního jasu. S telefony od Samsungu je naprosto srovnatelný, byť věřím tomu, že by zkoumání sondou a přepočítávání na nity vedlo k papírovému vítězství jihokorejských telefonů. Oproti nim také Huawei nenabízí barevné vyvažování podle toho, co právě s telefonem děláte. Barvy proto mohou být pro někoho příliš výrazné. Na druhou stranu se zde aspoň setkáváme s obdobou applovského TrueTone, který nabízí vyvážení bílé barvy podle aktuálních světelných podmínek.
Jednu nevýhodu s sebou ale displej s větším rozlišením přeci jen přináší, a to jsou nároky na 4000 mAh baterii. Ta je sice stejně velká jako v P20 Pro, praktické výsledky jsou ale jiné. Mate RS vydrží přibližně o pětinu méně než jeho souputník se shodnými vnitřnostmi. Není ale třeba se obávat nějakého průšvihu. I tak se Huawei Mate RS Porsche Design řadí mezi telefony s velmi nadprůměrnou výdrží, po šestnácti hodinách provozu s hodinou telefonování a třemi hodinami s rozsvíceným displejem hlásil k dispozici ještě třetinu baterie. A co víc, oproti P20 Pro nabízí Porsche Design i možnost bezdrátového nabíjení.
Kde se ovšem nezměnilo zhola nic, to je fotoaparát. Ne snad, že by to bylo špatně. To ostatně dokazuje žebříček DXoMark, který řadí soustavu tří kamer Huawei P20 Pro na samý vrchol svého žebříčku. Za tyto výsledky se postavila i naše nedávná recenze špičkového Huawei, kde jsme se foťáku v P20 Pro věnovali velmi podrobně. Zde proto jen ve zkratce. Opět se setkáváme s hlavním snímačem o rozlišení 40 Mpx, který je po degradaci rozlišení na 10 Mpx schopen simulovat pětinásobný optický zoom. Vedle něj se nachází teleobjektiv a optická soustava kryjící monochromatický snímač. Kombinace toho všeho s umělou inteligencí analyzující zachycovaný obraz vytváří dost těžko překonatelné kombo, které by mělo i naprostému fotoamatérovi garantovat dobré výsledky.
V 90 % případů tomu tak také je, i když se někteří pokročilejší fotografové často rozčilují nad zkreslováním přirozených barev a obrysů objektů, které má na svědomí právě proces úpravy umělou integigencí. My průměrní uživatelé však nepoznáme zhola nic a namísto toho budeme mít radost, že se nám na nočních snímcích konečně nerozmazávají objekty a všechno je na nich vidět lépe, než kdybychom fotili jakýmkoli jiným telefonem. Stejně tak umí telefon automaticky zahájit portrétní mód s rozostřeným pozadím, kdykoli má pocit, že se chystáte vyfotit něčí podobiznu. Profíky se pak snaží uchlácholit například možnost exportovat fotografie ve formátu RAW.
U telefonů s brandem Porsche design nikdy nemělo moc smyslu dumat nad cenovkou. Hodinky za pár stovek také ukazují čas stejně jako Rolexy nebo Omegy za desítky, ba i stovky tisíc. Status jako sociologická kategorie nemá s čistě aritmetickým poměrem cena/výkon co dělat. A tak je tomu i letos: Huawei Mate RS Porsche Design je zkrátka z 90 % stejný jako Huawei P20 Pro. V roce 2018 je ale přeci jen něco jinak než kdysi. Oněch zbývajících deset procent zastávají atributy, které nejsou zcela zanedbatelné. Lepší displej, čtečka otisků na skle anebo vyšší kapacita vnitřní paměti jsou poměrně dost vysoké trumfy. Pokud jste fanda do kosmonautiky, dost možná oceníte i chlazení systémem mikro kapsulí, podle mluvčího společnosti údajně převzatými z konstrukce astronautických skafandrů. A jakkoli si každý musí rozhodnout, kolik za takto vysoké karty dá peněz, jedno je jisté, ač zároveň paradoxní: koupě Huawei Mate RS Porsche Design dává možná vůbec poprvé v historii reálný smysl.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
nejlepší fotoaparát na trhu | revoluční čtečka je příliš pomalá |
revoluční čtečka otisků | extrémní cena |
bohaté příslušenství | zaměnitelný design |