Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Recenze Samsung Galaxy S9+ vs Galaxy S9: je větší lepší?

  |  5 komentářů  |  autor: Tomáš Drahoňovský

Je to téměř rok, co se v Samsungu rozhodli kráčet ve stopách rivala z Cupertina a uvádět každý rok dva špičkové modely: nakynulou a smrštěnou verzi Galaxy S. Stejně jako u řady S8, jsme i letos otestovali obě inkarnace nejlepšího telefonu současnosti. Vyplatí se připlatit si tři tisíce za „pluskový“ model S9?

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, velikost, baterie, RAM
» 2. Fotoaparát a snímky, závěr

Kromě velikosti se oba dva telefony liší jen v nemnoha ohledech. Přesto je však bodů na seznamu více, než tomu v minulosti bývalo zvykem. A opět zde nacházíme paralelu s Applem – jakoby shodou okolností se rozdíly mezi menším a větším bratrem téměř shodují s odlišnostmi mezi iPhony s Plus a bez Plus. Přípravili jsme proto přehledný seznam pro ty, kdo váhají nad tím, kterého Korejce si vybrat.

1. Velikost

O pět milimetrů širší, o víc než centimetr vyšší a kupodivu na vlas stejně štíhlý. To jsou rozdíly mezi oběma Samsungy v tabulce. Zatímco menší z bratrů uchvacuje svou kompaktností, díky níž se vejde do každé kapsy, „pluskový“ model je vlastně pěkný tlouštík, který se svými rozměry blíží modelu Note 8. Tedy pořádný kus telefonu, jehož velikost ještě zdůrazňuje hmotnost limitně se blížící 190 g. Jenže světe div se, ono to nevadí – aspoň tedy ne mně. Sám jsem se sebe tázal, co se stalo v hlavě člověka, který se ještě nedávno tvrdošíjně držel svého iPhone 6s a tvrdil, že telefon, co vyčnívá ze zadní kapsy, je nepoužitelná cihla?

Odpověď je jednoduchá: změnila se doba a spolu s ní také její nároky. Na telefon o rozměrech menšího ze Samsungů je teď vážně náročné narazit, zatímco „pádel“ zvíci Galaxy S9+ mi prošla rukama celá řada a zvykl jsem si. Zvykl jsem si natolik, že mi menší S devítka občas ani nedržela v rukou, když jsem se na ni snažil psát, zatímco „plusko“ je pro dvě dlaně jako stavěné. Jednou rukou už jsem se psát naprosto odnaučil a přesvědčila mě i daleko přirozenější poloha čtečky otisků na zádech telefonu. Zatímco u menšího modelu jsem často patlal krycí sklo objektivu, u pluska se mi to nestalo ani jednou.

Pokud vás předchozí řádky nepřesvědčily, přikládám ještě jeden argument – 6,2palcový displej se honosí stejnými kvalitami jako ten u menšího modelu. Samozřejmě s jedinou výjimkou hustoty rozlišení – počet pixelů totiž zůstává shodný na malém i velkém Samsungu. Pouhým okem však rozdíl nebudete schopni poznat. Telefon s podobným poměrem hmoty těla a displeje budete v této velikostní kategorii hledat jen velmi těžko. Daleko více než na Galaxy S9 (recenze) dává smysl nová funkcionalita launcheru, který se umí přetáčet spolu s telefonem. K úplné mojí spokojenosti by se na větším modelu mohlo v poloze na šíř měnit i prostředí směrem k desktopovému systému, jako to umí iPhone Plus. Zde se však oba telefony chovají stejně.

2. Baterie

Stěžoval jsem si na ni u Galaxy S8, u Galaxy Note 8 i Galaxy S9. Ani u poslední generace svého špičkového telefonu nebyli Korejci sto přijít s větší kapacitou než 3000 mAh a jak jsem psal ve své nedávné recenzi, je to znát. Stejně tak je ovšem znát i nárůst kapacity u Galaxy S9+, ačkoli na papíře není nijak markantní. Přírůstek z 3000 na 3500 je jen o 16 %. Přesto je to v realitě poznat, jakkoli musí „plusko“ uživit větší displej i náročnější hardware. Zatímco Galaxy S9 se svými průměrnými 12 hodinami výdrže hodnotím jako podprůměrný, Galaxy S9+ je s hodnotami oscilujícími mezi 18 a 20 hodina ve stejném režimu v pásmu lehkého nadprůměru.

3. RAM

4:6 – to je poměr velikostí operačních pamětí obou telefonů ve prospěch toho většího. Jakkoli Galaxy S9+ disponuje o 50 % větší kapacitou RAM než menší telefon, představuje tento rozdíl mezi oběma špičkovými Samsungy ten nejméně podstatný. Oba dva telefony startují stejně rychle, Facebooku spustí „plusko“ o pár desetin vteřiny rychleji, Evernote asi o vteřinu a graficky náročné hry na sebe u Galaxy S9 nechají čekat o 3-5 sekund déle. Bez přímé konfrontace to tedy nemáte šanci poznat, i když je pravda, že záseky, na které jsem si stěžoval u Samsungu Galaxy S9, se u většího z bratrů téměř neobjevují. Pro milovníky benchmarků ještě dodám výsledky měření v AnTuTu: 249 000 pro Galaxy S9+, 241 000 pro Galaxy S9.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, velikost, baterie, RAM
» 2. Fotoaparát a snímky, závěr

ČLÁNKY:, , , , , ,

Diskuze

5
Komentujte

avatar
3 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
KarelIPhone je mrdkaMilanhaha Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
haha
haha

Zaseky? dobre keci :)

Milan
Milan

Nehledě na článek se stejně nemohu rozhodnout jakou velikost volit. Líbí se mi S9 jen se obávám výdrže. Přecházím z S7edge

Karel
Karel

Já taky, ale pořád mám blíž k s9.. spíš se bojím že se nerozhodnu a nakonec vezmu xz2

Milan
Milan

no já čekám ještě co přinese Huawei P20 a pak se budu muset rozhodnout….

IPhone je mrdka
IPhone je mrdka

Ze zaseky nekdo ma opet maglave ruce

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Unikly nové specifikace LG V40. Má konkurence důvod se bát?

Unikly nové specifikace LG V40. Má konkurence důvod se bát?

DNES  |  Lucie Poláčková  |  diskuze (0)

Společnost LG tento rok obohatila náš mobilní rybníček o 3 vlajkové lodě a nyní se potvrzuje, že bychom se měli dočkat…

Google Earth dostává nové funkce pro měření vzdáleností

Google Earth dostává nové funkce pro měření vzdáleností

DNES  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

Jedna z věcí, které mohou v určitých situacích dost usnadnit život, jsou Google Mapy, respektive Google Earth. Nemusíte například složitě vyměřovat…

Niantic se zaměřil na cheatery v Pokémon GO

Niantic se zaměřil na cheatery v Pokémon GO

VČERA  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (1)

Dnes Niantic oznámil změny v postupech proti cheaterům v Pokémon GO. Nová pravidla budou taková, že nejdříve přijdou dvě varování a…

Mobilní zobrazení