Recenze Realme 8 Pro – Není dokonalý, ale nedělá velké chyby

  • Povedený design a cena střední třídy nahrávají pozici bestselleru
  • Operačnímu systému umí kde co, ale nevyhnul se dětským nemocem
  • Čtyři objektivy jsou nevídané, 108Mpx je velké lákadlo
Realme 8 Pro, recenze

Realme 8 Pro | foto: Mobilizujeme.cz

Samsung je drahý, iPhone nechci, Huawei nemá Google služby, Nokia umřela, Xiaomi už není, co bývalo, tak co si mám koupit? Značek je na trhu hodně, ale známých je jen pár. Realme je ale přesně ta značka, která by mohla nahradit pozici Xiaomi tam, kde je už moc drahé, a Huawei v místech, kde si bez Googlu neporadí. Model Realme 8 Pro chce být bestsellerem, který odstartuje pozici výrobce jako autora zařízení pro masy.

Realme 8 Pro: specifikace

Konstrukce plast, 160,6 × 73,9 × 8,1 mm, 177 g
Displej 6,4″, AMOLED, 60 Hz, 2400 × 1080 px, poměr stran 20:9, jemnost 411 PPI
Operační systém Android 11 + Realme UI 2.0
Čipset 8jádrový, 2.3 GHz, Snapdragon 720G
Paměť 8 GB RAM, 128 GB úložiště + MicroSD karty (až 512 GB)
Fotoaparát čtyři (108 Mpx hlavní + 8 Mpx ultra-širokoúhlý 119˚+ 2 Mpx makro + 2 Mpx černobílý), clona f/1.9 + f/2.3 + 2× f/2.4, LED blesk; přední 16 Mpx, clona f/2.5
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie Dual SIM, Bluetooth 5.1, USB-C, Wi-Fi, GPS, 3,5mm jack, NFC, čtečka otisků v displeji, čtečka tváře
Baterie 4 500 mAh, nabíjení 50 W
Cena a dostupnost 7 990 Kč, březen 2021

Obsah balení

  • telefon Realme 8 Pro
  • jehla na SIM
  • 65W adaptér na nabíjení
  • USB-A / USB-C kabel
  • průhledný plastový kryt
  • technická brožurka a základní průvodce

Vpředu byznys, vzadu party

Když chcete prorazit, musíte zaujmout. Jakkoli. I špatná reklama je reklama. A zatímco účesem na Jágra byste ve společnosti sklidili úspěch jen na retropárty, u telefonu Realme 8 Pro podobný koncept dopadl velice zdařile.

Čelní pohled na telefon nenadchne, není třeba chodit okolo horké kaše. Průstřel v levém horním rohu, kulaté rohy, rámečky ani tenké, ani tlusté, trochu nafouklejší brada – nic z toho nevzbudí náklonnost na první dojem. Překvapivě to ale nevadí, protože veškerou pozornost na sebe stejně bude přitahovat AMOLED displej.

Realme 8 Pro, recenze

Zadní strana s kolosálním nápisem | foto: Mobilizujeme.cz

Vzadu se ale hraje jiná liga. Na test jsme dostali tu nejkonzervativnější, černou barevnou variantu. Alternativní modrá by mohla oslovit výstřední klasiky, žlutá pak všechny, co jsou rádi středem pozornosti. Avšak i s černou umí Realme ukázat vkus kvůli povrchové úpravě.

Ta je totiž jemně texturovaná, trochu jako kartáčovaný kov, zároveň trošku hrubší. A co je nejdůležitější, nechytá otisky prstů! V ruce takový plast neklouže, zároveň se od něj jemně odráží světlo, což nechává vyniknout trochu levné motto “Dare to leap”, které ocení snad jen fanoušci série Assassin’s Creed.

Symetrie a ergonomie

Opticky nápis vyvažuje batůžek s fotoaparátem. Ani ten není úplně klasický. Zatímco konkurence sází na design jednolitého bloku, Realme to zkusilo se stupňováním. Z povrchu tak vystupuje obdélník, ze kterého pak ční čtyři objektivy o shodném poloměru. Symetrie zkrátka funguje, Realme 8 Pro vypadá elegantně, moderně, ale pořád si drží svou osobitost.

Dlouhodobě potěší i ergonomie. Širší brada sice vypadá jako krok zpět, ale usnadňuje ovládání navigačních tlačítek. S trochou snahy palec dosáhne na bytelně zpracovaná boční tlačítka vypínání a hlasitosti a vespod se taky nebudete trápit, kam co zasunout. Doprostřed USB-C, vlevo (haleluja!) sluchátka. Pravou stranu nechte volnou, jinak neuslyšíte zvuky z telefonu, sluchátko na displej nejde použít pro stereo zvuk.

SIM karta se vkládá do šuplíku na levé straně. A jak je pro Čínu typické, vejdou se do něj nejen dvě SIMky, ale i paměťová karta, což je další plus.

Co naopak chybí, je zvýšená odolnost proti vodě. Pravda, v cenové kategorii okolo osmi tisíc se objevuje výjimečně, ale potěšila by. Ochranu před prostředím (a nešikovností) tak zajišťuje leda ochranná fólie na displeji a průhledný silikonový kryt v základním balení. Mimochodem, ten je pěkně vymyšlený, okolo fotoaparátu má drobnou ohrádku, abyste nepoškrábali čočky při položení na rovný povrch.

OLED displej využitý do posledního pixelu

Dlouho za premianta s organickými displeji ve střední třídě platil Samsung. Jeho monopol teď Realme 8 Pro ničí. A protože se mi doma sešlo několik displejů s touto technologií, můžu srovnávat.

Jako vždycky záleží na vkusu, ale pokud Realme položím vedle S20+ (recenze), jeho barvy působí chladnějším dojmem do té míry, že při nastavené studených barev na Samsungu se dostaneme na úroveň, o které novinka píše jako o střední hodnotě. Subjektivně je minimální i maximální jas u obou obrazovek stejný, Realme v režimu automatické regulace preferuje vyšší intenzitu podsvícení.

Rozlišení a obnovovací frekvence u modelu 8 Pro už spadá pod běžné výkony. Koukat budete na obrazovku s poměrem stran 20:9, které v případě rozlišení dělají 2400 × 1080 pixelů. Zvýšené plynulosti se nedočkáte, “osmička” používá standardních 60 Hz a pohoršuje si tak vůči předchozí generaci.

Realme 8 Pro, recenze

Přední část s 6,4palcovým displejem | foto: Mobilizujeme.cz

Když displej i něco umí!

Jako mimořádné však musím označit možnosti, co se zobrazovačem dělat. Probuzení poklepáním asi nepřekvapí, AMOLED displej lze využít i pro always-on display. Výrobce ale myslel i na drobné vychytávky, které můžou zpříjemnit používání.

U tmavého režimu tak můžete aktivovat jiná pozadí nebo ikony, než v denním režimu, aby na vás třeba wallpaper neúčinkoval stejně jako flashbang. A ani ta černá nemusí být 100% černá. Sice šetří baterii nejvíc, ale pro oči je zdravější, když nekoukají na absolutní kontrast černé a bílé. Proto si můžete nastavit, jestli má systém používat černou, nebo některý z odstínů šedé či navíc snižovat kontrast za slabého osvětlení.

Realme 8 Pro, recenze

Detail na horní část se selfie kamerkou | foto: Mobilizujeme.cz

V menu najdete i tzv. OSIE efekt, který využívá umělé inteligence k tomu, aby byly některé obrázky sytější, barevnější, prostě hezčí. Samozřejmě nechybí ani filtr modrého světla, skrývání selfie kamery, probuzení zvednutím telefonu, režim pro jednu ruku nebo uzamčení poklepáním. Je toho spoustu, čemuž se budu věnovat i v kapitole o operačním systému, respektive nástavbě.

Co však musím zmínit, je čtečka otisků prstů. Realme 8 Pro používá optickou technologii, což je sice fajn, pokud potřebujete na displej nalepit ochranné sklo, ale špatné, pokud odfláknete implementaci. Čtečka umí být pěkně náladová. Desetkrát vás do telefonu pustí bez problémů a pak třeba třikrát ne.

Realme UI 2.0 – Release Candidate v dobrém i zlém

V srpnu jsem testoval své první Realme a ač se tehdy jednalo o Android 10, mnoho prvků jeho nástavby zůstává i v jeho jedenácté iteraci, která je přítomná v modelu 8 Pro. Některé jsou parádní, jiné bych u bestselleru nejraději neviděl. Základ rozhraní nijak nevybočuje z průměru. Launcher se stará o zobrazení animací, přechodů a widgetů, vše je při starém. Určitě ale platí, že byste si měli systém prozkoumat pěkně do podrobna. Některými funkcemi se sice rád chlubí, ale některé trestuhodně skrývá.

Realme 8 Pro, recenze

Detail na Realme UI | foto: Mobilizujeme.cz

Začít můžu třeba u klonování systému. Ten vám sice neusnadní migraci na nový telefon, ale umožní vám oddělit heslem prostor pracovní a osobní. Dětský profil je zvlášť. Nic unikátního, ale pokud se bojíte o svá data, je k nezaplacení.

Z čistého Androidu si nástavba Realme bere grafické styly, takže můžete upravovat styl ikon, grafiku čtečky otisků, barvy pozadí i akcentů nebo tvary rychlých nastavení, bohužel výběr barev a tvarů zůstává úzký. Paradoxně však jinde můžete zasáhnout do naprostých marginálií, jako je zobrazení sekund na stavové liště, nebo vypnutí některých ikon.

Nechybí ovládání gesty, jednoruční režim, přepnutí z reproduktoru na sluchátko po přiblížení telefonu k uchu, ztišení zvonění převrácením, několikrát jsem využil i gesta pro ovládání hudby na vypnuté obrazovce, přičemž jednotlivé akce si můžete definovat sami. Vylepšené jsou i možnosti záznamu obrazovky, ať obrázkem či videem.

Realme 8 Pro umí otevírat i aplikace v plovoucím okně. To je možné buď z multitaskingové nabídky, nebo prostřednictvím boční roletky s aplikacemi, ne nepodobné té z One UI. Škoda jen, že interface Realme umí takto zobrazit jen jedinou aplikaci.

Realme UI 2.0 se snaží dbát i na správné zabezpečení. Nejen záplatami, ale i doporučeními na kvalitu hesel. Pokud do čtyřčíselného PINu automaticky píšete 0000 nebo 1234, telefon vám doporučí zkusit něco jiného. Po funkční stránce se Realme UI povedlo. Zároveň mu ale chybí určitá vyspělost, přehlednost a konzistence. Uvedu několik případů, ze kterých si uděláte lepší obrázek.

Notifikace: stejně jako čistý Android 11 rozděluje Realme upozornění do několika kategorií. Jenže ne vždycky se mu daří je zobrazovat. Ve výsledku vidíte jiné ikony v roletce, jiné ve stavovém řádku a jiné na AOD displeji, ač se jedná o notifikace ze stejné kategorie.

Zase ty překlady…

Překlady: Ve správě baterie máte možnost zapnout Úsporný režim nebo Super úsporný režim, dále můžete kliknout na Aplikaci pro správu baterie a ještě Další nastavení baterie, kde volíte mezi Režimem výkonu, Optimalizací používání baterie, Optimalizovaným pohotovostním režimem, Rychlým uspáním aplikace a Optimalizovaným nočním nabíjením. Ztratili jste se? Nestíháte? Nedivím se. Jednotlivé režimy se jmenují podobně a smysl položky je vysvětlený většinou o úroveň níže, než kde provádíte změnu.

Všechny ty možnosti oceňuji, i fakt, že je můžete úplně ignorovat, ale jazykové schopnosti Realme jsou omezené. Což znovu dokládá i jazyk mimo systém. Např. při instalaci systémové aktualizace jsou bootovací obrazovky nepřeložené. Jasně, v 99 % to nevadí, ale nástavba pak vypadá jako teenager. Hodně ví, má spoustu sil, ale ještě s nimi zachází sem tam neohrabaně, i když s velkým tahem na branku.

Loňský procesor, letošní nabíjení

Rozplést výkonnostní třídu telefonu podle označení procesoru už není tak snadné, jako dřív. Qualcomm s označení svých Snapdragonů pěkně cvičí. Sedmistovková řada vypadá, že je o krok za osmi sty, ale kdepak! Použitý Snapdragon 720G je odlehčená verze procesoru 765, který je považován za střední třídu, který zase nahradil 730, který má základy v řadě 660. Dává to smysl?

Realme 8 Pro, recenze

Realme 8 Pro | foto: Mobilizujeme.cz

Pokud neřešíte benchmarky, udělá vám radost, že Realme 8 Pro operuje s velkorysými 8 GB RAM a běhá plynule. Neříkám, že by mohl jít příkladem, sem tam rozvětvená nástavba už vyžaduje silnější železo, ale pro běžné, denní použití je plynulost dostatečná. S padajícími aplikacemi jsem se nesetkal, i multitasking funguje tak, jak byste čekali.

Pokud benchmarky řešíte, použitý Snapdragon 720G využívá síly osmi jader, z nichž 6 je úsporných s označením Kryo 465 Silver (1,8 GHz) a zbývající dvě nesou označení Kryo 465 Gold (2,3 GHz). Výsledky z AnTuTu řadí Realme 8 Pro někam na úroveň Samsungu Galaxy Note 10 Lite (recenze) či lehce nad Sony Xperii XZ2 (recenze) s procesorem Snapdragon 845, který vyhrává v disciplínách CPU a GPU, ale prohrává na základě paměti a UX části testu. Laicky řečeno je Realme tam, kde byl vrchol před třemi nebo čtyřmi roky.

Co bych však v roce 2021 nečekal, je nepřesná GPS. Najezdil jsem s Realme přibližně 60 km a navigace po městě byla přinejlepším orientační. Ve chvíli, kdy jsem jel po silnici s rovnoběžnou uličkou, telefon mě pravidelně přesouval na ni. Výsledkem byly pokyny k otočení, přepočty trasy, varování před irelevantním rychlostním limitem. Doufám, že nějaký update tohle opraví.

Naopak sympatické je, že výrobce dodává k telefonu silnou nabíječku. Adaptér dokáže podávat výkon 65 W, i když telefon zvládá jen 50 W, kterými plní akumulátor o kapacitě 4 500 mAh. Jeden den se tak dá zvládnout v pohodě, pokud pojedete na doraz, i dva se dají zvládnout, Android si u Realme hledá kompromis mezi rychlostí doručení upozornění a úsporným režimem rozumně.

Když už je třeba energii doplnit, jde to velmi svižně. Výrobce slibuje nabití do poloviny maximální kapacity jen za 17 minut, kompletní nabití pak za tři čtvrtě hodiny. Mé měření tato čísla potvrzuje. Realme k nabíjení používá technologii SuperDart, což je jen přejmenované SuperVOOC 2.0, které používají i telefony OnePlus a Oppo. Pokud byste měli nabíječku jedné z těchto značek, ušetříte. A snad ušetříte i po delší době, pokud se projeví příjemný bonus v podobě optimalizovaného nabíjení, které zpomalí jeho výkon na základě vašeho obvyklého denního režimu.

Fotoaparát – Čísla si kradou pozornost

Vypadá to, že komu zbývá na zadním krytu místo pro nějaký ten objektiv, je looser. Inu, když low-end nosí tři fotoaparáty, střední třída musí zákonitě ukázat víc. A to je i případ Realme 8 Pro, které na zádech zdobí kompletní sporák se čtyřmi plotnami.

Realme 8 Pro, recenze

Fotoaparát | foto: Mobilizujeme.cz

Asi při pohledu na cenovku tušíte, že to nebude takové terno, jako u vlajkových lodí a máte samozřejmě pravdu. Dva objektivy jsou prakticky jen do počtu, mají totiž rozlišení jen 2 Mpx. Jedná se o fotoaparát na snímání kontrastu a na makro. Této dvojici sekunduje fotoaparát ultraširoký s rozlišením 8 Mpx, zorným úhlem 119 stupňů a světelností f/2,3 a klasický objektiv se světelností f/1,9 a rozlišením 108 Mpx.

I v oficiální prezentaci Realme ukazuje, že se na telefon a zvláště jeho software zaměřilo. Aby ne, když kamera je to, čím se v současnosti telefony nejvíc liší. Co umí? Jako první musím zmínit zoom, případně ultraširoké záběry. Opticky zvládá Realme 8 Pro pracovat s trojnásobným přiblížením, díky pixel binningu jsou i fotky pořízené při 5× zvětšení kvalitní. Desetinásobné a dvacetinásobné zvětšení už kvalitou samozřejmě kulhá, ale bez stativu vás to trápit nemusí.

Pozor ale na přepínání mezi objektivy, na snímcích je vidět rozdílná světelnost. Ultraširoké záběry mají jiné podání barev oproti hlavnímu objektivu – zkrátka pokud spoléháte na to, že vyfotíte jednu scénu dvakrát a pak vyberete lepší kompozici, u Realme budete řešit i jiné aspekty, protože při použití hlavního objektivu má software u detailů tendence uměle navyšovat kontrast, takže snímky pak vypadají spíš jako kreslené, než focené.

Spoustu úsilí věnoval výrobce všemožným speciálním režimům. Klasikou je ten noční, ale v menu najdete i režim současné fotky z kamery přední i zadní. Nebo speciální režim pro focení hvězdné oblohy, pro skládání videa ze dvou záznamů, kdy v jednom je popředí, ve druhém pozadí.

Realme 8 Pro, recenze

Detail na vystouplý fotoaparát | foto: Mobilizujeme.cz

Na první pohled působivá nabídka možností pak při podrobnějším zkoumání ukazuje znovu určitou nevyspělost. Podobná kouzla sice skvěle vypadají na reklamních letácích, ale ruku na srdce, kdy jste naposled pořizovali časosběr noční oblohy?

Drobné zmatky nastávají i u portrétních režimů. Vyplývá to z technologie více objektivů, ale nepůsobí dobře, když unikátní portrétní režimy skoro nejde použít pro selfie, protože se nevidíte a spoušť mačkáte na slepo. Mezi další škobrtnutí řadím, že zpomalené záběry telefon umí jen při čtyřnásobném zpomalení, mění se pořadí ikon pro HDR, nastavení, nebo efekty v nástrojových lištách, takže v každém režimu je musíte očima hledat, někdy se neuloží nastavení rozlišení videa…

Vedle toho ale Realme i focení usnadňuje. Místo spouště můžete telefonu ukázat dlaň, praktické je ztišení závěrky, vymazání údajů o lokalitě, vodicí linky si můžete nastavit zvlášť pro fotografie a zvlášť pro video… Zkrátka i v kategorii focení a natáčení Realme odvedlo velký kus práce, naučilo telefon hromadu věcí, ale zabroušení detailů už se nestihlo.

Jak fotí Realme 8 Pro?

Ukázka: noční snímky

Ukázka: video, Full HD, 60 FPS

Pár vad na kráse radost nezkazí

Věřím, že mobilní telefon Realme 8 Pro má velkou šanci na českém trhu uspět. Kombinuje originální design s rozumnou cenou, ke které přidává široké možnosti přizpůsobení. Fotoaparát odpovídá ceně, ale pořád důstojně plní nároky kladené na střední třídu. Do karet Realme hraje i názvosloví. Tam, kde Xiaomi odradí kombinací všemožných Mi, Redmi, Lite, Pro, Note a kdo ví čeho ještě, Realme tak širokou nabídku nemá. Proto je jednoduché místo konkrétního Xiaomi doporučit Realme, které si člověk zapamatuje.

Největším negativem smartphonu je minimální péče o detail, o začištění ostrých softwarových hran. Tu se podivíte nad nesmyslným překladem, tu zmatkem v menu, támhle zase protežováním funkcí, které hezky vypadají, na úkor těch, které tolik nezazáří, ale využijete je o to častěji. Cena 8 tisíc je ale adekvátní, zvlášť pokud bude Realme pokračovat v tempu aktualizací tak, jako během této recenze.

Realme 8 Pro, recenze

Realme 8 Pro | foto: Mobilizujeme.cz

Levnější konkurenci bude zastupovat hlavně Xiaomi, jmenovat můžu Redmi Note 9 Pro (recenze), ale za cenu větší baterky, infraportu a nižší ceny přijdete o OLED displej, 2 GB RAM, rychlejší nabíjení a o 108Mpx fotoaparát. Srovnatelnou cenu nabídne novější Redmi Note 10 Pro (recenze). I u něj dostanete větší baterku a IrDA, ale rozlišení fotoaparátu udržíte na 108 Mpx a ještě si budete moci užívat 120Hz framerate displeje. Do ringu z těžší váhové kategorie pak může vstoupit Samsung Galaxy A52. Ten je sice o něco dražší, ale optická stabilizace, nástavba OneUI nebo voděodolnost IP67 to vynahradí.

Nejtěžší konkurenci si překvapivě vyrábí Realme samo. Model X3 SuperZoom (recenze) sice používá IPS displej, baterkou je taky o krok pozadu, ale kde kdo uslyší na procesor Snapdragon 855+. Za stejnou cenu.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
 kustomizace systému  GPS
 nabíjení  odfláknutý systém
 displej
design
cena

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."

Recenze Realme 8 Pro – Není dokonalý, ale nedělá velké chyby

  • Povedený design a cena střední třídy nahrávají pozici bestselleru
  • Operačnímu systému umí kde co, ale nevyhnul se dětským nemocem
  • Čtyři objektivy jsou nevídané, 108Mpx je velké lákadlo
Realme 8 Pro, recenze

Realme 8 Pro | foto: Mobilizujeme.cz

Samsung je drahý, iPhone nechci, Huawei nemá Google služby, Nokia umřela, Xiaomi už není, co bývalo, tak co si mám koupit? Značek je na trhu hodně, ale známých je jen pár. Realme je ale přesně ta značka, která by mohla nahradit pozici Xiaomi tam, kde je už moc drahé, a Huawei v místech, kde si bez Googlu neporadí. Model Realme 8 Pro chce být bestsellerem, který odstartuje pozici výrobce jako autora zařízení pro masy.

Realme 8 Pro: specifikace

Konstrukce plast, 160,6 × 73,9 × 8,1 mm, 177 g
Displej 6,4″, AMOLED, 60 Hz, 2400 × 1080 px, poměr stran 20:9, jemnost 411 PPI
Operační systém Android 11 + Realme UI 2.0
Čipset 8jádrový, 2.3 GHz, Snapdragon 720G
Paměť 8 GB RAM, 128 GB úložiště + MicroSD karty (až 512 GB)
Fotoaparát čtyři (108 Mpx hlavní + 8 Mpx ultra-širokoúhlý 119˚+ 2 Mpx makro + 2 Mpx černobílý), clona f/1.9 + f/2.3 + 2× f/2.4, LED blesk; přední 16 Mpx, clona f/2.5
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie Dual SIM, Bluetooth 5.1, USB-C, Wi-Fi, GPS, 3,5mm jack, NFC, čtečka otisků v displeji, čtečka tváře
Baterie 4 500 mAh, nabíjení 50 W
Cena a dostupnost 7 990 Kč, březen 2021

Obsah balení

  • telefon Realme 8 Pro
  • jehla na SIM
  • 65W adaptér na nabíjení
  • USB-A / USB-C kabel
  • průhledný plastový kryt
  • technická brožurka a základní průvodce

Vpředu byznys, vzadu party

Když chcete prorazit, musíte zaujmout. Jakkoli. I špatná reklama je reklama. A zatímco účesem na Jágra byste ve společnosti sklidili úspěch jen na retropárty, u telefonu Realme 8 Pro podobný koncept dopadl velice zdařile.

Čelní pohled na telefon nenadchne, není třeba chodit okolo horké kaše. Průstřel v levém horním rohu, kulaté rohy, rámečky ani tenké, ani tlusté, trochu nafouklejší brada – nic z toho nevzbudí náklonnost na první dojem. Překvapivě to ale nevadí, protože veškerou pozornost na sebe stejně bude přitahovat AMOLED displej.

Realme 8 Pro, recenze

Zadní strana s kolosálním nápisem | foto: Mobilizujeme.cz

Vzadu se ale hraje jiná liga. Na test jsme dostali tu nejkonzervativnější, černou barevnou variantu. Alternativní modrá by mohla oslovit výstřední klasiky, žlutá pak všechny, co jsou rádi středem pozornosti. Avšak i s černou umí Realme ukázat vkus kvůli povrchové úpravě.

Ta je totiž jemně texturovaná, trochu jako kartáčovaný kov, zároveň trošku hrubší. A co je nejdůležitější, nechytá otisky prstů! V ruce takový plast neklouže, zároveň se od něj jemně odráží světlo, což nechává vyniknout trochu levné motto “Dare to leap”, které ocení snad jen fanoušci série Assassin’s Creed.

Symetrie a ergonomie

Opticky nápis vyvažuje batůžek s fotoaparátem. Ani ten není úplně klasický. Zatímco konkurence sází na design jednolitého bloku, Realme to zkusilo se stupňováním. Z povrchu tak vystupuje obdélník, ze kterého pak ční čtyři objektivy o shodném poloměru. Symetrie zkrátka funguje, Realme 8 Pro vypadá elegantně, moderně, ale pořád si drží svou osobitost.

Dlouhodobě potěší i ergonomie. Širší brada sice vypadá jako krok zpět, ale usnadňuje ovládání navigačních tlačítek. S trochou snahy palec dosáhne na bytelně zpracovaná boční tlačítka vypínání a hlasitosti a vespod se taky nebudete trápit, kam co zasunout. Doprostřed USB-C, vlevo (haleluja!) sluchátka. Pravou stranu nechte volnou, jinak neuslyšíte zvuky z telefonu, sluchátko na displej nejde použít pro stereo zvuk.

SIM karta se vkládá do šuplíku na levé straně. A jak je pro Čínu typické, vejdou se do něj nejen dvě SIMky, ale i paměťová karta, což je další plus.

Co naopak chybí, je zvýšená odolnost proti vodě. Pravda, v cenové kategorii okolo osmi tisíc se objevuje výjimečně, ale potěšila by. Ochranu před prostředím (a nešikovností) tak zajišťuje leda ochranná fólie na displeji a průhledný silikonový kryt v základním balení. Mimochodem, ten je pěkně vymyšlený, okolo fotoaparátu má drobnou ohrádku, abyste nepoškrábali čočky při položení na rovný povrch.

OLED displej využitý do posledního pixelu

Dlouho za premianta s organickými displeji ve střední třídě platil Samsung. Jeho monopol teď Realme 8 Pro ničí. A protože se mi doma sešlo několik displejů s touto technologií, můžu srovnávat.

Jako vždycky záleží na vkusu, ale pokud Realme položím vedle S20+ (recenze), jeho barvy působí chladnějším dojmem do té míry, že při nastavené studených barev na Samsungu se dostaneme na úroveň, o které novinka píše jako o střední hodnotě. Subjektivně je minimální i maximální jas u obou obrazovek stejný, Realme v režimu automatické regulace preferuje vyšší intenzitu podsvícení.

Rozlišení a obnovovací frekvence u modelu 8 Pro už spadá pod běžné výkony. Koukat budete na obrazovku s poměrem stran 20:9, které v případě rozlišení dělají 2400 × 1080 pixelů. Zvýšené plynulosti se nedočkáte, “osmička” používá standardních 60 Hz a pohoršuje si tak vůči předchozí generaci.

Realme 8 Pro, recenze

Přední část s 6,4palcovým displejem | foto: Mobilizujeme.cz

Když displej i něco umí!

Jako mimořádné však musím označit možnosti, co se zobrazovačem dělat. Probuzení poklepáním asi nepřekvapí, AMOLED displej lze využít i pro always-on display. Výrobce ale myslel i na drobné vychytávky, které můžou zpříjemnit používání.

U tmavého režimu tak můžete aktivovat jiná pozadí nebo ikony, než v denním režimu, aby na vás třeba wallpaper neúčinkoval stejně jako flashbang. A ani ta černá nemusí být 100% černá. Sice šetří baterii nejvíc, ale pro oči je zdravější, když nekoukají na absolutní kontrast černé a bílé. Proto si můžete nastavit, jestli má systém používat černou, nebo některý z odstínů šedé či navíc snižovat kontrast za slabého osvětlení.

Realme 8 Pro, recenze

Detail na horní část se selfie kamerkou | foto: Mobilizujeme.cz

V menu najdete i tzv. OSIE efekt, který využívá umělé inteligence k tomu, aby byly některé obrázky sytější, barevnější, prostě hezčí. Samozřejmě nechybí ani filtr modrého světla, skrývání selfie kamery, probuzení zvednutím telefonu, režim pro jednu ruku nebo uzamčení poklepáním. Je toho spoustu, čemuž se budu věnovat i v kapitole o operačním systému, respektive nástavbě.

Co však musím zmínit, je čtečka otisků prstů. Realme 8 Pro používá optickou technologii, což je sice fajn, pokud potřebujete na displej nalepit ochranné sklo, ale špatné, pokud odfláknete implementaci. Čtečka umí být pěkně náladová. Desetkrát vás do telefonu pustí bez problémů a pak třeba třikrát ne.

Realme UI 2.0 – Release Candidate v dobrém i zlém

V srpnu jsem testoval své první Realme a ač se tehdy jednalo o Android 10, mnoho prvků jeho nástavby zůstává i v jeho jedenácté iteraci, která je přítomná v modelu 8 Pro. Některé jsou parádní, jiné bych u bestselleru nejraději neviděl. Základ rozhraní nijak nevybočuje z průměru. Launcher se stará o zobrazení animací, přechodů a widgetů, vše je při starém. Určitě ale platí, že byste si měli systém prozkoumat pěkně do podrobna. Některými funkcemi se sice rád chlubí, ale některé trestuhodně skrývá.

Realme 8 Pro, recenze

Detail na Realme UI | foto: Mobilizujeme.cz

Začít můžu třeba u klonování systému. Ten vám sice neusnadní migraci na nový telefon, ale umožní vám oddělit heslem prostor pracovní a osobní. Dětský profil je zvlášť. Nic unikátního, ale pokud se bojíte o svá data, je k nezaplacení.

Z čistého Androidu si nástavba Realme bere grafické styly, takže můžete upravovat styl ikon, grafiku čtečky otisků, barvy pozadí i akcentů nebo tvary rychlých nastavení, bohužel výběr barev a tvarů zůstává úzký. Paradoxně však jinde můžete zasáhnout do naprostých marginálií, jako je zobrazení sekund na stavové liště, nebo vypnutí některých ikon.

Nechybí ovládání gesty, jednoruční režim, přepnutí z reproduktoru na sluchátko po přiblížení telefonu k uchu, ztišení zvonění převrácením, několikrát jsem využil i gesta pro ovládání hudby na vypnuté obrazovce, přičemž jednotlivé akce si můžete definovat sami. Vylepšené jsou i možnosti záznamu obrazovky, ať obrázkem či videem.

Realme 8 Pro umí otevírat i aplikace v plovoucím okně. To je možné buď z multitaskingové nabídky, nebo prostřednictvím boční roletky s aplikacemi, ne nepodobné té z One UI. Škoda jen, že interface Realme umí takto zobrazit jen jedinou aplikaci.

Realme UI 2.0 se snaží dbát i na správné zabezpečení. Nejen záplatami, ale i doporučeními na kvalitu hesel. Pokud do čtyřčíselného PINu automaticky píšete 0000 nebo 1234, telefon vám doporučí zkusit něco jiného. Po funkční stránce se Realme UI povedlo. Zároveň mu ale chybí určitá vyspělost, přehlednost a konzistence. Uvedu několik případů, ze kterých si uděláte lepší obrázek.

Notifikace: stejně jako čistý Android 11 rozděluje Realme upozornění do několika kategorií. Jenže ne vždycky se mu daří je zobrazovat. Ve výsledku vidíte jiné ikony v roletce, jiné ve stavovém řádku a jiné na AOD displeji, ač se jedná o notifikace ze stejné kategorie.

Zase ty překlady…

Překlady: Ve správě baterie máte možnost zapnout Úsporný režim nebo Super úsporný režim, dále můžete kliknout na Aplikaci pro správu baterie a ještě Další nastavení baterie, kde volíte mezi Režimem výkonu, Optimalizací používání baterie, Optimalizovaným pohotovostním režimem, Rychlým uspáním aplikace a Optimalizovaným nočním nabíjením. Ztratili jste se? Nestíháte? Nedivím se. Jednotlivé režimy se jmenují podobně a smysl položky je vysvětlený většinou o úroveň níže, než kde provádíte změnu.

Všechny ty možnosti oceňuji, i fakt, že je můžete úplně ignorovat, ale jazykové schopnosti Realme jsou omezené. Což znovu dokládá i jazyk mimo systém. Např. při instalaci systémové aktualizace jsou bootovací obrazovky nepřeložené. Jasně, v 99 % to nevadí, ale nástavba pak vypadá jako teenager. Hodně ví, má spoustu sil, ale ještě s nimi zachází sem tam neohrabaně, i když s velkým tahem na branku.

Loňský procesor, letošní nabíjení

Rozplést výkonnostní třídu telefonu podle označení procesoru už není tak snadné, jako dřív. Qualcomm s označení svých Snapdragonů pěkně cvičí. Sedmistovková řada vypadá, že je o krok za osmi sty, ale kdepak! Použitý Snapdragon 720G je odlehčená verze procesoru 765, který je považován za střední třídu, který zase nahradil 730, který má základy v řadě 660. Dává to smysl?

Realme 8 Pro, recenze

Realme 8 Pro | foto: Mobilizujeme.cz

Pokud neřešíte benchmarky, udělá vám radost, že Realme 8 Pro operuje s velkorysými 8 GB RAM a běhá plynule. Neříkám, že by mohl jít příkladem, sem tam rozvětvená nástavba už vyžaduje silnější železo, ale pro běžné, denní použití je plynulost dostatečná. S padajícími aplikacemi jsem se nesetkal, i multitasking funguje tak, jak byste čekali.

Pokud benchmarky řešíte, použitý Snapdragon 720G využívá síly osmi jader, z nichž 6 je úsporných s označením Kryo 465 Silver (1,8 GHz) a zbývající dvě nesou označení Kryo 465 Gold (2,3 GHz). Výsledky z AnTuTu řadí Realme 8 Pro někam na úroveň Samsungu Galaxy Note 10 Lite (recenze) či lehce nad Sony Xperii XZ2 (recenze) s procesorem Snapdragon 845, který vyhrává v disciplínách CPU a GPU, ale prohrává na základě paměti a UX části testu. Laicky řečeno je Realme tam, kde byl vrchol před třemi nebo čtyřmi roky.

Co bych však v roce 2021 nečekal, je nepřesná GPS. Najezdil jsem s Realme přibližně 60 km a navigace po městě byla přinejlepším orientační. Ve chvíli, kdy jsem jel po silnici s rovnoběžnou uličkou, telefon mě pravidelně přesouval na ni. Výsledkem byly pokyny k otočení, přepočty trasy, varování před irelevantním rychlostním limitem. Doufám, že nějaký update tohle opraví.

Naopak sympatické je, že výrobce dodává k telefonu silnou nabíječku. Adaptér dokáže podávat výkon 65 W, i když telefon zvládá jen 50 W, kterými plní akumulátor o kapacitě 4 500 mAh. Jeden den se tak dá zvládnout v pohodě, pokud pojedete na doraz, i dva se dají zvládnout, Android si u Realme hledá kompromis mezi rychlostí doručení upozornění a úsporným režimem rozumně.

Když už je třeba energii doplnit, jde to velmi svižně. Výrobce slibuje nabití do poloviny maximální kapacity jen za 17 minut, kompletní nabití pak za tři čtvrtě hodiny. Mé měření tato čísla potvrzuje. Realme k nabíjení používá technologii SuperDart, což je jen přejmenované SuperVOOC 2.0, které používají i telefony OnePlus a Oppo. Pokud byste měli nabíječku jedné z těchto značek, ušetříte. A snad ušetříte i po delší době, pokud se projeví příjemný bonus v podobě optimalizovaného nabíjení, které zpomalí jeho výkon na základě vašeho obvyklého denního režimu.

Fotoaparát – Čísla si kradou pozornost

Vypadá to, že komu zbývá na zadním krytu místo pro nějaký ten objektiv, je looser. Inu, když low-end nosí tři fotoaparáty, střední třída musí zákonitě ukázat víc. A to je i případ Realme 8 Pro, které na zádech zdobí kompletní sporák se čtyřmi plotnami.

Realme 8 Pro, recenze

Fotoaparát | foto: Mobilizujeme.cz

Asi při pohledu na cenovku tušíte, že to nebude takové terno, jako u vlajkových lodí a máte samozřejmě pravdu. Dva objektivy jsou prakticky jen do počtu, mají totiž rozlišení jen 2 Mpx. Jedná se o fotoaparát na snímání kontrastu a na makro. Této dvojici sekunduje fotoaparát ultraširoký s rozlišením 8 Mpx, zorným úhlem 119 stupňů a světelností f/2,3 a klasický objektiv se světelností f/1,9 a rozlišením 108 Mpx.

I v oficiální prezentaci Realme ukazuje, že se na telefon a zvláště jeho software zaměřilo. Aby ne, když kamera je to, čím se v současnosti telefony nejvíc liší. Co umí? Jako první musím zmínit zoom, případně ultraširoké záběry. Opticky zvládá Realme 8 Pro pracovat s trojnásobným přiblížením, díky pixel binningu jsou i fotky pořízené při 5× zvětšení kvalitní. Desetinásobné a dvacetinásobné zvětšení už kvalitou samozřejmě kulhá, ale bez stativu vás to trápit nemusí.

Pozor ale na přepínání mezi objektivy, na snímcích je vidět rozdílná světelnost. Ultraširoké záběry mají jiné podání barev oproti hlavnímu objektivu – zkrátka pokud spoléháte na to, že vyfotíte jednu scénu dvakrát a pak vyberete lepší kompozici, u Realme budete řešit i jiné aspekty, protože při použití hlavního objektivu má software u detailů tendence uměle navyšovat kontrast, takže snímky pak vypadají spíš jako kreslené, než focené.

Spoustu úsilí věnoval výrobce všemožným speciálním režimům. Klasikou je ten noční, ale v menu najdete i režim současné fotky z kamery přední i zadní. Nebo speciální režim pro focení hvězdné oblohy, pro skládání videa ze dvou záznamů, kdy v jednom je popředí, ve druhém pozadí.

Realme 8 Pro, recenze

Detail na vystouplý fotoaparát | foto: Mobilizujeme.cz

Na první pohled působivá nabídka možností pak při podrobnějším zkoumání ukazuje znovu určitou nevyspělost. Podobná kouzla sice skvěle vypadají na reklamních letácích, ale ruku na srdce, kdy jste naposled pořizovali časosběr noční oblohy?

Drobné zmatky nastávají i u portrétních režimů. Vyplývá to z technologie více objektivů, ale nepůsobí dobře, když unikátní portrétní režimy skoro nejde použít pro selfie, protože se nevidíte a spoušť mačkáte na slepo. Mezi další škobrtnutí řadím, že zpomalené záběry telefon umí jen při čtyřnásobném zpomalení, mění se pořadí ikon pro HDR, nastavení, nebo efekty v nástrojových lištách, takže v každém režimu je musíte očima hledat, někdy se neuloží nastavení rozlišení videa…

Vedle toho ale Realme i focení usnadňuje. Místo spouště můžete telefonu ukázat dlaň, praktické je ztišení závěrky, vymazání údajů o lokalitě, vodicí linky si můžete nastavit zvlášť pro fotografie a zvlášť pro video… Zkrátka i v kategorii focení a natáčení Realme odvedlo velký kus práce, naučilo telefon hromadu věcí, ale zabroušení detailů už se nestihlo.

Jak fotí Realme 8 Pro?

Ukázka: noční snímky

Ukázka: video, Full HD, 60 FPS

Pár vad na kráse radost nezkazí

Věřím, že mobilní telefon Realme 8 Pro má velkou šanci na českém trhu uspět. Kombinuje originální design s rozumnou cenou, ke které přidává široké možnosti přizpůsobení. Fotoaparát odpovídá ceně, ale pořád důstojně plní nároky kladené na střední třídu. Do karet Realme hraje i názvosloví. Tam, kde Xiaomi odradí kombinací všemožných Mi, Redmi, Lite, Pro, Note a kdo ví čeho ještě, Realme tak širokou nabídku nemá. Proto je jednoduché místo konkrétního Xiaomi doporučit Realme, které si člověk zapamatuje.

Největším negativem smartphonu je minimální péče o detail, o začištění ostrých softwarových hran. Tu se podivíte nad nesmyslným překladem, tu zmatkem v menu, támhle zase protežováním funkcí, které hezky vypadají, na úkor těch, které tolik nezazáří, ale využijete je o to častěji. Cena 8 tisíc je ale adekvátní, zvlášť pokud bude Realme pokračovat v tempu aktualizací tak, jako během této recenze.

Realme 8 Pro, recenze

Realme 8 Pro | foto: Mobilizujeme.cz

Levnější konkurenci bude zastupovat hlavně Xiaomi, jmenovat můžu Redmi Note 9 Pro (recenze), ale za cenu větší baterky, infraportu a nižší ceny přijdete o OLED displej, 2 GB RAM, rychlejší nabíjení a o 108Mpx fotoaparát. Srovnatelnou cenu nabídne novější Redmi Note 10 Pro (recenze). I u něj dostanete větší baterku a IrDA, ale rozlišení fotoaparátu udržíte na 108 Mpx a ještě si budete moci užívat 120Hz framerate displeje. Do ringu z těžší váhové kategorie pak může vstoupit Samsung Galaxy A52. Ten je sice o něco dražší, ale optická stabilizace, nástavba OneUI nebo voděodolnost IP67 to vynahradí.

Nejtěžší konkurenci si překvapivě vyrábí Realme samo. Model X3 SuperZoom (recenze) sice používá IPS displej, baterkou je taky o krok pozadu, ale kde kdo uslyší na procesor Snapdragon 855+. Za stejnou cenu.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
 kustomizace systému  GPS
 nabíjení  odfláknutý systém
 displej
design
cena

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."