Recenze Samsung Galaxy A52 5G – Černý kůň střední třídy

Jakub Fišer
  • Samsung Galaxy A52 ve variantě 5G má být nový bič na Xiaomi
  • Je to telefon se solidní hlavní výbavou, zajímavým fotoaparátem
  • Navrch Samsung přidává „maličkosti“ jako 120 Hz nebo voděodolnost
Samsung Galaxy A52 5G, recenze
Samsung Galaxy A52 5G, recenze

Jihokorejský Samsung dlouhodobě vylepšuje svou stěžejní řadu telefonů střední třídy Galaxy A. K těm opravdu nejzajímavějším pak patří modely A5x a A7x (druhé číslo odpovídá aktuální generaci). Letošní Galaxy A52 přichází ve dvou variantách – 4G LTE a 5G. A rozdíl opravdu není jen v konektivitě.

Pro milovníky progresivní střední třídy s příslibem budoucí jistoty jménem 5G je Galaxy A52 jedním z hlavních adeptů na nový smartphone. Zaslouženě? Na to si odpovíme v naší recenzi!

Samsung Galaxy A52 5G: specifikace

Konstrukcesklo + plast, 159,9 × 75,1 × 8,4 mm, 189 g, zvýšená odolnost IP67
Displej6,5″, Super AMOLED Infinity-O, 120 Hz, 2400 × 1080 px, poměr stran 20:9, jemnost 405 PPI
Operační systémAndroid 11 + One UI 3.0
Čipset8jádrový, 2,2 GHz, Qualcomm Snapdragon 750G
Paměť6 GB RAM, úložiště 128 GB + MicroSD (až do 1 TB)
Fotoaparátčtyři (64 Mpx hlavní + 12 Mpx ultraširokoúhlý 123° + 5 Mpx hloubkový + 5 Mpx makro), clona f/2.0 + f/2.2 + f/2.4 + f/2.2, OIS, umělá inteligence, LED blesk; přední 32 Mpx, clona f/2.4
LTE800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
TechnologieDual SIM, 5G, Bluetooth 5.0, NFC, Wi-Fi 5, GPS, USB-C, čtečka otisků v displeji, čtečka tváře, stereo reproduktory, 3,5mm jack
Baterie4 500 mAh, rychlonabíjení 25W
Cena a dostupnost10 999 Kč, březen 2021

Hlavní rozdíly A52 4G a A52 5G:

  • Displej – 90 Hz (4G); 120 Hz (5G)
  • Čipset – Snapdragon 720G (4G); Snapdragon 750G (5G)
  • Paměť – až 8 + 256 GB (4G); až 6 + 128 GB (5G)
  • Cena – 8 999 Kč (4G); 10 999 Kč (5G)

Obsah balení

  • telefon Samsung Galaxy A52 5G
  • jehla na SIM
  • 15W adaptér na nabíjení
  • USB-A / USB-C kabel
  • technická brožurka a základní průvodce

Parádník do nenáročné kapsy

Nová A52 je na dnešní poměry zcela běžně vzrostlý, leč velmi příjemně tenký přístroj. Na výšku má 159 milimetrů, na šířku 75 milimetrů, což tak nějak odpovídá dnešní představě o bezrámečkovém 6,5palcovém displeji. V pase má potom jenom 8,4 milimetru a váží sotva 190 gramů.

Samsung Galaxy A52 5G, recenze
Samsung Galaxy A52 5G, recenze

V ruce je Galaxy A52 velmi příjemný chlapík. Konstrukce je na první ohmatání plastová a co do pevnosti má k hliníkovým strojům daleko. V crashtestu věhlasného youtubera JerryRigEverything by telefon jistě neobstál. Na druhou stranu, potěší zvýšená odolnost IP67 proti prachu a vodě. Tu Samsung v minulosti často přehlížel i u vlajkových lodí, teď ji tak s chutí cpe i do mobilů střední třídy. Proč ne, rozhodně příjemný detail.

Hlavním designovým prvkem telefonu jsou – jak jinak – záda. Samsung opět použil svou speciální slitinu plastu a skla, které říká Glasstic. Ta je letos u modelů Galaxy A52 s matnou povrchovou úpravou a víc než kdy jindy vypadá jako nefalšovaný plast. Na druhou stranu a jak již bylo zmíněno, zařízení se velmi příjemně drží a v námi testované modré variantě i skvostně vypadá.

Samsung Galaxy A52 5G, recenze
Samsung Galaxy A52 5G, recenze

Zbytek tělních záhybů odhaluje třeba rozměrný fotomodul čtyřčlenné sestavy kamer, ale také 3,5mm audiojack na spodní hraně. Tam najdeme rovněž dnes již klasické USB-C pro nabíjení a mřížku reproduktoru. Ten se umí spojit s nepatrným telefonním sluchátkem a vyrobí tak stereo efekt. Reprodukce zvuku je na danou cílovou skupinu výborná, ale potěšila by vyšší hlasitost.

Telefonu pak samozřejmě nechybí ani výsuvný slot na dvě nanoSIM karty a také paměťovku. Biometrie je zastoupena „hloupým“ snímačem obličeje, ergo přední kamerou, a pak čtečkou otisků v displeji. S tou jsem měl během testování trochu problém, protože z 10 pokusů se na první dobrou podařilo odemknout v průměru šestkrát. Věřím ale, že nedostatek může být omezen pouze na můj testovací kus.

Samsung Galaxy A52 5G, recenze
Samsung Galaxy A52 5G, recenze

Displej opět na výbornou

Když už je řeč o displeji, zmíněná čtečka otisků je snad jeho jediným nedostatkem. Velikost je ideální, a sice 6,5 palce, stejně jako rozlišení Full HD+ při poměru 20:9. Solidní jemnost 405 pixelů na palec nedává viditelnému rastru žádnou šanci a za pochvalu stojí i u Samsungu již klasicky užitý Super AMOLED panel s kouzelnými barvami a pravou černou.

U barev ani u rozlišení opravdu není prostor ke stížnostem, vše vypadá výborně a komu nesedne zábavnější podání barev u displejů od Samsungu, může barevnost regulovat, nebo rovnou změnit paletku z „živé“ na „přirozenou“. Bravurně je zde zvládnutý i adaptivní jas, tmavý režim nebo filtr modrého světla.

Samsung Galaxy A52 5G, recenze
Samsung Galaxy A52 5G, recenze

Třešničkou na už tak dost sladkém dortíku je vysoká obnovovací frekvence 120 Hz. Pomineme-li její neblahý dopad na výdrž telefonu, je to rozhodně krok správným směrem. Samsung se musel adaptovat na to, že obnovovací kmitočet alespoň 90 Hz už dnes používá kdekdo, Xiaomi v kategorii střední třídy už i 120 Hz.

Kdybych chtěl mermomocí kritizovat, našel bych si třeba bradu pod displejem, která je oproti zbylým okrajům větší, ale to už je opravdu krajní stéblo, které se chytit. Ani není důvod, Samsung displeje dlouhodobě zvládá jako málokdo a pochvala je na tomto místě zcela oprávněná.

Plynulý a praktický systém

Co psát o systému, který je desetkrát otestován skrz na skrz u vlajkových modelů i u těch nejlevnějších strojů? One UI představuje pro mnohé absolutní etalon mezi grafickými nadstavbami operačního systému Android. To nechám na ctěných čtenářích, ale jedno je jasné – One UI ve své nejnovější iteraci 3.1 nabízí klasické oblíbené funkce, na které jsou fanoušci Samsungu zvyklí, a to je podstatné.

Samsung Galaxy A52 5G, recenze
Samsung Galaxy A52 5G, recenze

U modelu Galaxy A52 je předinstalován Android 11 s grafickou nadstavbou One UI 3.1 a bezpečnostní záplatou datovanou k 1. únoru 2021. Výtečnou zprávou je rovněž to, že Samsung se dlouhodobě snaží absolutně eliminovat rozdíly mezi One UI u řady Galaxy S a toutéž nadstavbou u řady Galaxy A.

Oblíbené funkce a rekordní podpora

Ani tady tak nechybí třeba nová funkce Samsung Free, tedy stránka se zajímavými tipy, zprávami, novinkami ze světa i z domova. Tou úplně nejlepší zprávou ale je, že obrazovku Samsung Free můžete – stejně jako u S21 – nahradit klasickými Google Zprávami. Takže volba je na každém. Jinak zase – nechybí třeba bubliny v chatech, typický vysunovací panel s oblíbenými aplikacemi, kontakty a nástroji apod.

Kromě všeho, co jsem popsal, Galaxy A52 potěší ještě jednou zásadní změnou oproti rokům minulým. Výrobce slibuje až tříletou podporu aktualizací operačního systému Android a čtyřletou podporu bezpečnostních updatů. V praxi to znamená, že Galaxy A52 z roku 2021 by měl dostat až Android 14 v roce 2023. To už je solidní podpora, nemyslíte?

Svižnost na prvním místě

Kromě funkcí, které se ale u jednotlivých modelů zase tolik neliší, je tu podstatná i svižnost samotného systému a lehkost jeho procházení. Tu zajišťuje na prvním místě čipová sada Snapdragon 750G s plnou podporou sítí 5. generace. Uživatelské prostředí běží příjemně, ale občasným záškubům v animacích se nevyhnete – přece jenom nejde o vlajkový super-čipset.

To ale s lehkostí přehlédnete, základní každodenní agendu totiž telefon zvládá nadmíru dobře. Ať už jde o chatování, e-maily, poslech hudby, prohlížení webu nebo sledování videí. Za pochvalu pak stojí i schopnost 4K videa při 30 FPS, zmíněná 120Hz obnovovací frekvence anebo až 25W rychlonabíjení.

Pokud se s Galaxy A52 5G rozhodnete hrát nějaké ty náročné hry, asi to nebude nejlepší herní zážitek vašich životů, ale dá se to. V pohodě hratelně běží PUBG Mobile, Call of Duty Mobile, fotbalový simulátor FIFA nebo starší osvědčené klasiky jako Plants vs. Zombies 2 nebo Temple Run 2. Však „G“ v názvu procesoru ne náhodou značí posílený grafický výkon.

Výdrž na dva dny

Výdrž je u telefonu jedním z nejdůležitějších aspektů, dovolím si tvrdit. Do mobilního telefonu Galaxy A52 Samsung umístil celkem přiměřený 4 500mAh akumulátor. Ten zvládá s grácií dvoudenní pracovní nasazení. Když se uskrovníte, ani tři dny nejsou problém, to už ale trochu vystupujete ze své komfortní zóny.

Slova chvály si vyslouží úsporný režim, který umožní s telefonem absolutně v klidu pracovat i při posledních 10 % baterie. Náročnější uživatele rozhodně uspokojí až 25W rychlonabíjení, jenž předtím Korejci využívali jen u těch nejdražších kusů.

Samsung Galaxy A52 5G, recenze
Samsung Galaxy A52 5G, recenze

I to má ale svůj háček. Samsung se nenechal strhnout konkurencí víc než u vlajkových modelů S21, takže v účelném bílém prodejním balení Galaxy A52 5G najdeme kromě USB-A / USB-C kabelu samozřejmě i adaptér do zásuvky. Ten umí ale jenom 15 W, takže na to pravé superrychlé nabíjení bude třeba nějakou tu korunu investovat. Bezdrátové nabíjení je jednou z mála věcí, kterou si společnost Samsung drží pro prémiové modely. Tak třeba příští rok…

Fotoaparát – Hra s čísly

Z prvního pohledu na tabulku specifikací zaujme hlavně fotoaparát. Galaxy A52 5G má hlavní 64Mpx snímač s optickou stabilizací obrazu, 12Mpx širokoúhlý fotoaparát se 123stupňovým záběrem a dvojicí 5Mpx kamer pro makro a hloubku ostrosti. V čelním průstřelu pak našla domov neméně impozantní 32Mpx selfie kamera.

Samsung zlepšuje fotoaparáty konstantně a tak i tady to vypadá, že se máme na co těšit. Z hlavního snímače lezou fotografie v nativním rozlišení 16 Mpx, ale míra detailnosti a proostřenosti tomu zrovna neodpovídá. Přiblížení po vyfocení odhaluje slévání textur a několikanásobně horší ostrost, než na jakou jsme u 64Mpx objektivů zvyklí. Barvy jsou v pořádku, snímky rovněž nejsou extrémně přesvětlené.

Samsung Galaxy A52 5G, recenze
Samsung Galaxy A52 5G, recenze

Superširokoúhlý objektiv s rozlišením 12Mpx a dostatečným 123stupňovým záběrem umí opravdu pěkné fotky širokých prostranství, ale i u něj je z hloubkou ostrosti problém, hlavně v interiéru. Na vině je nižší rozlišení a obligátní, leč stále nepříjemné korodování obrazu po okrajích. Makro umí telefon s podmínkou klidné ruky povedené a k selfíčkám v nativním rozlišení 8 Mpx nemám výhrad. Opak platí u nočních fotek, kde telefon na špičku ještě nedosahuje.

Fotoaparát u Galaxy A52 rozhodně nepracuje špatně a výsledky nejsou hrůzné ani zavrženíhodné. V přímé konfrontaci s tím, jak vypadají specifikace na papíře, ale může jít o mírné zklamání. Na druhou stranu, rozhodně nejde v cenové kategorii kolem 10 tisíc o propadák – k tomu má dokonce daleko.

Video umí natáčet v HD rozlišení při 30 FPS, Full HD při 30 i 60 FPS a dokonce i 4K, leč pouze při snímkové frekvenci 30 FPS. Za pochvalu stojí i oblíbená optická super-stabilizace (dostupná pouze při Full HD 30 FPS) a také eso v rukávu jménem Single Take. Technologie pořídí několikasekundový záznam a vytvoří z něj sbírku krátkých klipů a povedených fotek. Ideální pro kreativce.

Jak fotí Samsung Galaxy A52 5G?

Ukázka: noční režim

Ukázka: makro

Ukázka: video, Full HD, 30 FPS, SuperSteady

Vyzraje konečně na Čínu?

Pamětníci jistě potvrdí, že to, co dělá Samsung z řadou Galaxy A, je až neuvěřitelné. Telefony se vyvíjejí bleskovým tempem a když vzpomenu, že vloni jsem si u Galaxy A51 (recenze) stěžoval na slaboučký výkon a odfláknutý fotoaparát, nelibost k řadě Galaxy A je s aktuální novinkou A52 ta tam. Telefon překvapil, místy nepříjemně, ale hlavně příjemně, a to je důležité.

Samsung Galaxy A52 5G, recenze
Samsung Galaxy A52 5G, recenze

Novinka má vše podstatné – kvalitní displej, vypadá pěkně, dostatek výkonu, velkou baterii, dokonce i 5G a fotoaparát bude pro drtivou většinu cílové skupiny naprosto v pohodě. Ideál dolaďují malé detaily, jako audiojack, optická stabilizace foťáku, voděodolnost, stereo reproduktor nebo až tříletá podpora. A právě tyto detaily dělají z Galaxy A52 5G telefon střední třídy, který třeba i přes vyšší cenovku rozhodně budete chtít!

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus designPlus slabá nabíječka
Plus displejPlus nižší hlasitost
Plus OISPlus noční focení
Plus rychlonabíjeníPlus cena
Plus odolnost IP67
Plus software podpora

Komentáře


Nejnovější články