Allegro
Allegro

Recenze Redmi Note 10 Pro – Přímý tah na branku

  • Redmi Note 10 Pro od Xiaomi je novým dravcem ve střední třídě
  • Agresivně útočí na konkurenci a snaží se dokázat, že drahých telefonů netřeba
  • K tomu pomůže čtyřnásobný fotoaparát i skvělá výbava. Bude to ale stačit?
  • To se dozvíte v naší nové recenzi na Mobilizujeme.cz!
Xiaomi Redmi Note 10 Pro, recenze

Redmi Note 10 Pro | foto: Mobilizujeme.cz

Společnost Redmi, která patří pod mateřskou firmu Xiaomi, má za sebou již několik povedených telefonů. Mladá značka se snaží cílit na zákazníky, které zajímá především poměr cena / výkon. Přesně tohle pak Číňané splňují. Model Redmi Note 10 Pro je následně již několikátým modelem z populární řady Redmi Note, která si za léta působení získala opravdu mnoho fanoušků.

Letošní rok to však bude mít Redmi Note 10 Pro velice těžké. Konkurence je totiž stále agresivnější a tak se výrobci musí čím dál více snažit, z čehož však profituje jen zákazník, a to je dobře. Avšak podobnou taktiku, jako dříve Xiaomi, nyní zkouší další výrobci včele s Realme, které je momentálně asi největším konkurentem levných telefonů Redmi.

Podaří se testovanému kousku obstát a potvrdit své místo na výsluní, nebo nastal čas pro čerstvý svěží vítr?

Redmi Note 10 Pro: specifikace

Konstrukce plast, 164 × 76,5 × 8,1 mm, 193 g, zvýšená odolnost IP52, Gorilla Glass 5
Displej 6,67″, AMOLED, 2400 × 1080 px, poměr stran 20:9, jemnost 395 PPI
Operační systém Android 11 + MIUI 12.5
Čipset 8jádrový, 2,3 GHz, Qualcomm Snapdragon 732G
Paměť 6 GB RAM, 128 GB úložiště (UFS 2.2) + MicroSD slot (až 512 GB)
Fotoaparát čtyři (108 Mpx hlavní + 8 Mpx ultra-širokoúhlý 118° + 5 Mpx hloubkový + 2 Mpx makro), clona f/1.8 + f/2.2 + f/2.4 + f/2.4, LED blesk; přední 16 Mpx, clona f/2.0
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie Dual SIM, Bluetooth 5.0, Wi-Fi, GPS, USB-C, FM rádio, infraport, 3,5mm jack, čtečka otisků na boku, čtečka tváře
Baterie 5 020 mAh, rychlonabíjení 33 W
Cena a dostupnost od 7 990 Kč, duben 2021

Obsah balení

  • telefon Redmi Note 10 Pro
  • 33W adaptér pro nabíjení
  • USB-C / USB-A kabel
  • jehla na SIM
  • průhledný plastový kryt
  • technická brožurka a základní průvodce

Oblý nebo hranatý? Obojí

Designéři v Redmi si nad vzhledem telefonu většinou hlavu nelámou. Častokrát jejich telefony vypadají jako každý druhý na trhu. To samé platí také pro Redmi Note 10 Pro. Tohle bych však nevnímal špatně. V roce 2021 zkrátka frčí určitý design telefonů, proč tedy vystupovat z řady?!

I zde se tak vsadilo na tu jednodušší, ale úspěšnou variantu. Máme tu smartphone, který je poměrně vysoký (164 milimetrů). Přes svou tloušťku, která činí 8,1 milimetru, si telefon zanechal poměrně solidní hmotnost (193 gramů). Váha je ale dobře rozložena a tak telefon nepůsobí nějak nepříjemně.

Xiaomi Redmi Note 10 Pro, recenze

Zadní lesklá strana | foto: Mobilizujeme.cz

Poměrně zajímavé jsou boky telefonu. V krajích je rámeček zahnut tak, aby při držení v dlani Redmi Note 10 Pro neřezal do rukou a pohodlně se držel. Při konci zaoblení ale rámeček přechází do ostře řezaného tvaru a vypadá to poměrně dobře. Horní i spodní hrana je následně tak rovné, že telefon můžete postavit na stůl bez opory. K výtkám však patří, že v této části je rámeček jiný. Materiál, jímž je plast, sice zůstává stejný, jeho povrchová úprava je ale matná a ne lesklá jako zbytek.

V samotném rámu se následně skrývá plno zajímavostí. Začneme klasikou: pravý bok pochopitelně ukrývá kolébku hlasitosti, pod kterou si místo našlo zamykací tlačítko, kde je mimochodem umístěn také senzor otisků prstů. Ten funguje velice spolehlivě a rychle. Protější strana následně ukrývá šuplík pro dvě SIM karty a paměťovou kartu. Volbu trojitého slotu rozhodně chválím.

Stereo zvuk a plast, kam se podíváš

Port USB-C ve spodní části pro dobíjení telefonu doplňuje po pravé straně mřížka reproduktoru, které ke kvalitní produkci dopomáhá repráček v horní části rámečku. Zvuk sice není nejhlasitější, jeho kvalita je ale s přihlédnutím k ceně dobrá. Pochvalu si vylouží i přítomnost 3,5mm jacka a infraportu pro ovládání domácí elektroniky.

Přejdeme-li na přední stranu, tak zde je pochopitelně displej. O jeho zobrazovacích schopnostech jako takových sice až později, již teď ale prozradím, že se máte na co těšit. Jak je dnes moderní, tak panel má minimální rámečky. Pravda, brada je sice malinko větší, ale nic co by se vymykalo normálu. Podívanou tak narušuje pouze malý průstřel pro přední kamerku, která je umístěna uprostřed horní lišty zobrazovače. Do malého rámečku nad displejem následně výrobce nezapomněl umístit sluchátko pro hovory.

A co záda? Ta jsou plastová s lesklou úpravou. V námi testované černé variantě se jedná o naprostý lapač otisků a nečistot. Matná úprava by rozhodně přišla vhod. Naštěstí ale telefon i přes lesklá záda neklouže. Něco těžko pochopitelného se ale stalo s modulem fotoaparátu. Samozřejmě chápu že při tloušťce 8 milimetrů nejdou fotoaparáty zapustit do telefonu, avšak to, co výrobce u tohoto modelu předvedl, je neomluvitelné.

Onen modul totiž vystupuje, ne jednou ale dvakrát! V prvních schodku je umístěn led blesk a zbytečné nápisy jako “Ultra” či “Premium”. Další, výraznější schodek, je určen pro samotnou čtveřici fotoaparátů. Onen modul je tedy opravdu masivní a bez obalu se vám bude telefon na stole kývat ze strany na stranu. V předělech se navíc pekelně usazuje prach.

Obraz jak víno

Hned po vybalení telefonu z krabičky vás pochopitelně přivítá displej. V případě Redmi Note 10 Pro se jedná o 6,67palcový AMOLED displej s rozlišením Full HD+. Již při tomto výčtu specifikací se jedná o nadprůměrný panel pro tuto třídu. Jenže to by nebylo Redmi, aby to ještě nevyšperkovalo.

Xiaomi Redmi Note 10 Pro, recenze

6,67palcový AMOLED displej | foto: Mobilizujeme.cz

Novinka asijského výrobce navíc disponuje i 120Hz obnovovací frekvencí. Tuto funkci však musíte manuálně zapnout v nastavení. Po vybalení telefon běží na 60Hz. Nutno také podotknout, že se nejedná o LTPO panel. Není se ale čemu divit, tato technologie, kdy displej dokáže fungovat v rozpětí 1 Hz až 120Hz nalezneme až u o několik úrovní dražší konkurence.

Na první pohled tak displej působí jako z vyšších tříd. Tomu pochopitelně pomáhá také technologie AMOLED. Díky tomu zde máme věrné a syté podání barev. Ty si lze ještě upravit. Zvolit můžete čistě syté podání a přirozené. Je zde ale i třetí režim, který volí barvy dle aktuálního osvětlení. Z vlastní zkušenosti doporučuji zvolit právě tuto možnost.

Xiaomi Redmi Note 10 Pro, recenze

Horní hrana s průstřelem | foto: Mobilizujeme.cz

Jakmile telefon vynesete na přímé sluneční světlo, tak se nemusíte ničeho bát. Svítivost je zde velice dobrá, konkrétně se bavíme o hodnotě 1200 nitů. Pro srovnání, Galaxy S21+ má jen o 100 nitů větší svítivost. To opět dokazuje, že displej Notu 10 Pro je v dané cenové kategorii opravdu špičkový.

Zpět ale ke slunci, kdy není s viditelností nejmenší problém. To samé pochopitelně platí i pro noční používání telefonu. Zde bych jen malinko pokáral automatickou regulaci jasu, kdy displej v noci svítí na můj vkus až moc. Naštěstí si jas můžete stále v notifikační liště jednoduše upravit ke své libosti.

Vyšperkovaný, ale ne bezchybný

Telefony Redmi používají nadstavbu své mateřské společnosti – MIUI. To zde nalezneme ve verzi 12, která zcela překopává a předělává Android 11 k obrazu svému. Zmiňovaná nadstavba je tu s námi již několik let, za která si prošla mnoha změnami a úpravami. Jedno se jí ale rozhodně upřít nedá. Téměř každý si zde najde něco, co ho baví. A to od úpravy designu až po různé možnosti nastavení.

Xiaomi Redmi Note 10 Pro, recenze

Nabídka aplikací a funkcí na hlavní obrazovce v MIUI 12 | foto: Mobilizujeme.cz

I přesto, že je MIUI 12 masivní, tak se výrobci daří dobře optimalizovat. Za dobu testování jsem se setkal jen s minimem záškubů a jiných otravných nedokonalostí. Vše běží jako po másle. Dozajista tomu pomáhá také 120Hz displej, alespoň pocitově. Problém nenastal ani při velkém množství otevřených aplikací. Taktéž při dvou oknech najednou jsem nezaznamenal jakýkoliv problém. Xiaomi si zde prostě zaslouží pochvalu za dobře odvedenou práci.

Kde to na pochvalu ale není, je tmavý režim. Díky displeji s technologií AMOLED má být onen tmavý režim jakousi pomocí pro prodloužení životnosti baterie. Zde však Redmi udělalo několik chyb, díky kterým jsem raději využíval klasický světlý-denní režim. Tak například při tmavé verzi operačního systému nejdou kolikrát vidět přepínače v nastavení pro zapnutí/vypnutí různých funkcí.

Problémem jsou ale především aplikace třetích stran. Zde to vzalo Redmi doslovně a například u Messengeru od Facebooku byly ztmaveny také fotky přátel. Doufám a věřím, že Redmi tyto neduhy opraví v některé z budoucích aktualizací. Tmavý mód je totiž u uživatelů poměrně oblíbený.

Zmiňovaná technologie AMOLED displeje umožňuje i další vychytávky. Například funkci nepřetržitého zobrazení několika údajů, ergo always-on. Zde na to šlo Redmi poněkud lišácky. Hodiny na displeji nesvítí pořád, nýbrž deset vteřin po ťuknutí na zobrazovači.

Pro spatření notifikace nabízí Redmi Note 10 Pro několik možností. Tak zaprvé samozřejmě zvukové oznámení nebo se displej může rozsvítit s vámi zvolenou animací. Jak již ale bývá zvykem, tak zde nenalezneme notifikační diodu.

Xiaomi Redmi Note 10 Pro, recenze

Redmi Note 10 Pro | foto: Mobilizujeme.cz

MIUI je dále známo díky svým různým možnostem nastavení a množstvím funkcí. To platí pochopitelně i zde. Můžete si například zvolit, jestli chcete mít aplikace na ploše, či využijete šuplíček se všemi aplikacemi.

Dále je zde také takzvaný druhý prostor. V jednom zařízení můžete mít tedy dvě zařízení, mezi kterými můžete přepínat pomocí otisků prstů. Je zde také zjednodušený režim. Ikonky aplikací stejně jako popisky jsou větší. Uživatelské prostředí je následně mnohem jednodušší a přehlednější.

Trochu jako iPhone

Nadstavbu MIUI se častokrát inspirovala jablečným iOS. Konkrétně mluvím o centru ovládání Pokud potáhnete z pravého horního rohu, tak rozbalíte ovládání Wi-Fi, Bluetooth, svítilny, atd. Z levého kraje následně otevřete přijaté notifikace.

Pokud vám to však nevyhovuje, můžete přepnout na klasické androidové rozhraní. To znamená, že pokud potáhnete odkudkoliv z horní části směrem dolů, čímž otevřete jak ovládací centrum, tak přehled notifikací.

Základ pro každého

Po stránce vnitřní výbavy je Redmi Note 10 Pro lehkým nadstandardem střední třídy. To znamená, že uvnitř tepe procesor Qualcomm Snapdragon 732G ve spolupráci s 6 GB paměti RAM. Toto duo si následně v AnTuTu benchmarku vysloužilo skóre 287 tisíc bodů.

To jsou však jen čísla. V realitě telefon nemá problém ani s náročnými hry, jako je například Asphalt 9. Zmiňovanou hru sice nerozjedete na plné detaily, to však v telefonu za necelých 9 tisíc nelze brát jako negativum. Zahrajete si zde tak vše, na co máte chuť. Jen se budete muset smířit s nižšími detaily a nižší snímkovací frekvencí.

Konektivita nadprůměrná

Po stránce konektivity si majitel Redmi Note 10 pro nemá na co stěžovat. Nechybí zde Bluetooth 5.0, GPS, USB-C ani NFC pro mobilní platby. Dále zde máme i FM rádio či 3,5mm jack konektor. Snad netřeba zmiňovat možnost použití dvou SIM karet. Jediná absence je tak hlášena u 5G konektivity. Ta je však v našich končinách prozatím jen málo využitelná.

Buďte pánem energie

Redmi Note 10 Pro disponuje poměrně velikou 5 020mAh baterií. S výdrží tak na tom telefon není špatně. Onu výdrž však můžete do jisté míry ovlivnit. Největším žroutem je displej. Teď jen záleží, jak moc mu dovolíte brát. Pokud využijete 120Hz obnovovací frekvencí, tak více jak den a půl nedáte. Jestliže se spokojíte s 60Hz, tak vydržíte dva dny a kousek. Co se týče dobíjení, tak baterii z nějakých 20 % dostanete na plnou kapacitu za příjemnou hodinku.

Fotí jak staré vlajky

Za posledních několik let se fotoaparáty v telefonech vyvíjejí neskutečně rychlým tempem. Velké revoluce a evoluce se dějí především v prémiových řadách. Postupem času však tyto změny dorazí také do nižších tříd. I proto dnes máme u Redmi Notu 10 Pro hned čtveřici fotoaparátů, přičemž hlavní snímač disponuje neskutečným rozlišením 108Mpx, světelností f/1.9 a technologií Dual Pixel. V základu však nefotíte v tak vysokém rozlišení, a Redmi vsází na 27Mpx kompresi. A jaké jsou výsledky tohoto obrovského fotočipu?

Xiaomi Redmi Note 10 Pro, recenze

Detail na fotomodul | foto: Mobilizujeme.cz

Barevné podání bych přirovnal k Samsungu. To znamená, že barvy jsou více saturované, přikrášlené a výrazné. Samotná fotka tedy občas vypadá lépe než realita. Při dobrých podmínkách se foťák dokáže vyrovnat i dražší konkurenci. V noci jsou výsledky taktéž uspokojivé, ačkoliv sem tam se objeví hromada šumu fotografie, a to hlavně po okrajích.

V nastavení si dále můžete zvolit, že bude fotit přímo v rozlišením 108Mpx. K čemu to je? Při dobrých podmínkách můžete z fotky udělat výřez o až pětinásobném přiblížení s vynikající kvalitou. Jen pozor, jedna fotografie v takovémto rozlišení zabere zhruba 30 MB paměti.

Dále zde máme hloubkový 5Mpx senzor, který slouží především při portrétních režimech. Funkčně mu nemám co vytknout. Jen si myslí, že Xiaomi by rozmazání pozadí zvládlo i softwarově, nu což. Jako poslední se o slovo hlásí 2Mpx makro, které není zrovna nejlepší. Použitelné je jen tehdy, pokud máte focený předmět dobře nasvícený, v jiném případě raději snímač nepoužívejte.

Xiaomi Redmi Note 10 Pro, recenze

V detailu na hranu je vidět, jak fotomodul přetéká přes okraj | foto: Mobilizujeme.cz

A teď k samotné aplikaci. Ta nabízí opravdu mnoho režimů a poměrně propracovaný manuální režim. Jen přehlednost, ta trpí. Tak například, pokud chcete fotit makro snímačem, tak musíte otevřít nastavení v pravém horním rohu. Všechny zbylé režimy, včetně focení v plném 108Mpx rozlišení, ale naleznete po svajpnutí doprava. Důležité přepínače pro ovládání blesku, HDR či AI jsou již klasicky nahoře.

Video završuje dobrý dojem

S telefonem můžete samozřejmě natáčet videa. Redmi Note 10 Pro to pak zvládá až v rozlišení 4K při 30 FPS. Při tomto režimu je video poměrně dobré, avšak mírně roztřesené. Pro lepší záběry tedy doporučuji Full HD rozlišení při 60 snímcích. Zde funguje stabilizace (byť elektronická) na výbornou a výsledné video vypadá opravdu dobře. Problémem není ani rychlé přeostřování. Proti rozlišení 4K hraje také velikost výsledného souboru a fakt, že většina zákazníků nemá ani kde video takové kvality přehrát.

Jak fotí Redmi Note 10 Pro?

Ukázka: noční režim

Ukázka: video, Full HD, 30 FPS

Odpověď konkurence se bude hledat těžko

Nebudu chodit kolem horké kaše a rovnou vám sdělím, že žhavá novinka Redmi Note 10 Pro je jedním z nejlepších telefonů střední třídy, možná i ten úplně nejlepší. Přednosti telefonu jsou jasné. Velký plusový bod smartphone získává díky svému velkému 120Hz displeji. Dále novinka vyniká výkonem či kvalitou fotoaparátu (hlavně toho 108Mpx). Malinko možná zamrzí plastová konstrukce, ačkoliv jako negativum to nevnímám. Dále je zde také skvělá konektivita i výdrž na jedno nabití.

Asi jako největší nevýhodou tak paradoxně vidím MIUI, které je sice dobře optimalizované, nicméně je zde toho opravdu mnoho. Tím mám na mysli spoustu předinstalovaných aplikací. Nepotěší ani reklamy v samotné nadstavbě. Celkově však Redmi Note 10 Pro hodnotím velice kladně. Konkurence má v tomto telefonu velikého konkurenta, který se s nikým nemazlí.

Xiaomi Redmi Note 10 Pro, recenze

Redmi Note 10 Pro | foto: Mobilizujeme.cz

Útočit bude Realme

Do boje se však hlásí například Realme 8 Pro. Za 8 tisíc korun zde dostanete 6,4palcový AMOLED displej, procesor Snapdragon 720G a 8 GB RAM. Nechybí ani velká 4 500mAh baterie s 50W dobíjením, čtečka otisků prstů v displeji nebo Android 11. Největší předností je však zadní čtyřnásobný fotoaparát v čele se 108Mpx snímačem.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
displej  MIUI
 výkon vystupující čočka
hlavní fotoaparát  tmavý režim
cena

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."
Allegro

Recenze Redmi Note 10 Pro – Přímý tah na branku

  • Redmi Note 10 Pro od Xiaomi je novým dravcem ve střední třídě
  • Agresivně útočí na konkurenci a snaží se dokázat, že drahých telefonů netřeba
  • K tomu pomůže čtyřnásobný fotoaparát i skvělá výbava. Bude to ale stačit?
  • To se dozvíte v naší nové recenzi na Mobilizujeme.cz!
Xiaomi Redmi Note 10 Pro, recenze

Redmi Note 10 Pro | foto: Mobilizujeme.cz

Společnost Redmi, která patří pod mateřskou firmu Xiaomi, má za sebou již několik povedených telefonů. Mladá značka se snaží cílit na zákazníky, které zajímá především poměr cena / výkon. Přesně tohle pak Číňané splňují. Model Redmi Note 10 Pro je následně již několikátým modelem z populární řady Redmi Note, která si za léta působení získala opravdu mnoho fanoušků.

Letošní rok to však bude mít Redmi Note 10 Pro velice těžké. Konkurence je totiž stále agresivnější a tak se výrobci musí čím dál více snažit, z čehož však profituje jen zákazník, a to je dobře. Avšak podobnou taktiku, jako dříve Xiaomi, nyní zkouší další výrobci včele s Realme, které je momentálně asi největším konkurentem levných telefonů Redmi.

Podaří se testovanému kousku obstát a potvrdit své místo na výsluní, nebo nastal čas pro čerstvý svěží vítr?

Redmi Note 10 Pro: specifikace

Konstrukce plast, 164 × 76,5 × 8,1 mm, 193 g, zvýšená odolnost IP52, Gorilla Glass 5
Displej 6,67″, AMOLED, 2400 × 1080 px, poměr stran 20:9, jemnost 395 PPI
Operační systém Android 11 + MIUI 12.5
Čipset 8jádrový, 2,3 GHz, Qualcomm Snapdragon 732G
Paměť 6 GB RAM, 128 GB úložiště (UFS 2.2) + MicroSD slot (až 512 GB)
Fotoaparát čtyři (108 Mpx hlavní + 8 Mpx ultra-širokoúhlý 118° + 5 Mpx hloubkový + 2 Mpx makro), clona f/1.8 + f/2.2 + f/2.4 + f/2.4, LED blesk; přední 16 Mpx, clona f/2.0
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie Dual SIM, Bluetooth 5.0, Wi-Fi, GPS, USB-C, FM rádio, infraport, 3,5mm jack, čtečka otisků na boku, čtečka tváře
Baterie 5 020 mAh, rychlonabíjení 33 W
Cena a dostupnost od 7 990 Kč, duben 2021

Obsah balení

  • telefon Redmi Note 10 Pro
  • 33W adaptér pro nabíjení
  • USB-C / USB-A kabel
  • jehla na SIM
  • průhledný plastový kryt
  • technická brožurka a základní průvodce

Oblý nebo hranatý? Obojí

Designéři v Redmi si nad vzhledem telefonu většinou hlavu nelámou. Častokrát jejich telefony vypadají jako každý druhý na trhu. To samé platí také pro Redmi Note 10 Pro. Tohle bych však nevnímal špatně. V roce 2021 zkrátka frčí určitý design telefonů, proč tedy vystupovat z řady?!

I zde se tak vsadilo na tu jednodušší, ale úspěšnou variantu. Máme tu smartphone, který je poměrně vysoký (164 milimetrů). Přes svou tloušťku, která činí 8,1 milimetru, si telefon zanechal poměrně solidní hmotnost (193 gramů). Váha je ale dobře rozložena a tak telefon nepůsobí nějak nepříjemně.

Xiaomi Redmi Note 10 Pro, recenze

Zadní lesklá strana | foto: Mobilizujeme.cz

Poměrně zajímavé jsou boky telefonu. V krajích je rámeček zahnut tak, aby při držení v dlani Redmi Note 10 Pro neřezal do rukou a pohodlně se držel. Při konci zaoblení ale rámeček přechází do ostře řezaného tvaru a vypadá to poměrně dobře. Horní i spodní hrana je následně tak rovné, že telefon můžete postavit na stůl bez opory. K výtkám však patří, že v této části je rámeček jiný. Materiál, jímž je plast, sice zůstává stejný, jeho povrchová úprava je ale matná a ne lesklá jako zbytek.

V samotném rámu se následně skrývá plno zajímavostí. Začneme klasikou: pravý bok pochopitelně ukrývá kolébku hlasitosti, pod kterou si místo našlo zamykací tlačítko, kde je mimochodem umístěn také senzor otisků prstů. Ten funguje velice spolehlivě a rychle. Protější strana následně ukrývá šuplík pro dvě SIM karty a paměťovou kartu. Volbu trojitého slotu rozhodně chválím.

Stereo zvuk a plast, kam se podíváš

Port USB-C ve spodní části pro dobíjení telefonu doplňuje po pravé straně mřížka reproduktoru, které ke kvalitní produkci dopomáhá repráček v horní části rámečku. Zvuk sice není nejhlasitější, jeho kvalita je ale s přihlédnutím k ceně dobrá. Pochvalu si vylouží i přítomnost 3,5mm jacka a infraportu pro ovládání domácí elektroniky.

Přejdeme-li na přední stranu, tak zde je pochopitelně displej. O jeho zobrazovacích schopnostech jako takových sice až později, již teď ale prozradím, že se máte na co těšit. Jak je dnes moderní, tak panel má minimální rámečky. Pravda, brada je sice malinko větší, ale nic co by se vymykalo normálu. Podívanou tak narušuje pouze malý průstřel pro přední kamerku, která je umístěna uprostřed horní lišty zobrazovače. Do malého rámečku nad displejem následně výrobce nezapomněl umístit sluchátko pro hovory.

A co záda? Ta jsou plastová s lesklou úpravou. V námi testované černé variantě se jedná o naprostý lapač otisků a nečistot. Matná úprava by rozhodně přišla vhod. Naštěstí ale telefon i přes lesklá záda neklouže. Něco těžko pochopitelného se ale stalo s modulem fotoaparátu. Samozřejmě chápu že při tloušťce 8 milimetrů nejdou fotoaparáty zapustit do telefonu, avšak to, co výrobce u tohoto modelu předvedl, je neomluvitelné.

Onen modul totiž vystupuje, ne jednou ale dvakrát! V prvních schodku je umístěn led blesk a zbytečné nápisy jako “Ultra” či “Premium”. Další, výraznější schodek, je určen pro samotnou čtveřici fotoaparátů. Onen modul je tedy opravdu masivní a bez obalu se vám bude telefon na stole kývat ze strany na stranu. V předělech se navíc pekelně usazuje prach.

Obraz jak víno

Hned po vybalení telefonu z krabičky vás pochopitelně přivítá displej. V případě Redmi Note 10 Pro se jedná o 6,67palcový AMOLED displej s rozlišením Full HD+. Již při tomto výčtu specifikací se jedná o nadprůměrný panel pro tuto třídu. Jenže to by nebylo Redmi, aby to ještě nevyšperkovalo.

Xiaomi Redmi Note 10 Pro, recenze

6,67palcový AMOLED displej | foto: Mobilizujeme.cz

Novinka asijského výrobce navíc disponuje i 120Hz obnovovací frekvencí. Tuto funkci však musíte manuálně zapnout v nastavení. Po vybalení telefon běží na 60Hz. Nutno také podotknout, že se nejedná o LTPO panel. Není se ale čemu divit, tato technologie, kdy displej dokáže fungovat v rozpětí 1 Hz až 120Hz nalezneme až u o několik úrovní dražší konkurence.

Na první pohled tak displej působí jako z vyšších tříd. Tomu pochopitelně pomáhá také technologie AMOLED. Díky tomu zde máme věrné a syté podání barev. Ty si lze ještě upravit. Zvolit můžete čistě syté podání a přirozené. Je zde ale i třetí režim, který volí barvy dle aktuálního osvětlení. Z vlastní zkušenosti doporučuji zvolit právě tuto možnost.

Xiaomi Redmi Note 10 Pro, recenze

Horní hrana s průstřelem | foto: Mobilizujeme.cz

Jakmile telefon vynesete na přímé sluneční světlo, tak se nemusíte ničeho bát. Svítivost je zde velice dobrá, konkrétně se bavíme o hodnotě 1200 nitů. Pro srovnání, Galaxy S21+ má jen o 100 nitů větší svítivost. To opět dokazuje, že displej Notu 10 Pro je v dané cenové kategorii opravdu špičkový.

Zpět ale ke slunci, kdy není s viditelností nejmenší problém. To samé pochopitelně platí i pro noční používání telefonu. Zde bych jen malinko pokáral automatickou regulaci jasu, kdy displej v noci svítí na můj vkus až moc. Naštěstí si jas můžete stále v notifikační liště jednoduše upravit ke své libosti.

Vyšperkovaný, ale ne bezchybný

Telefony Redmi používají nadstavbu své mateřské společnosti – MIUI. To zde nalezneme ve verzi 12, která zcela překopává a předělává Android 11 k obrazu svému. Zmiňovaná nadstavba je tu s námi již několik let, za která si prošla mnoha změnami a úpravami. Jedno se jí ale rozhodně upřít nedá. Téměř každý si zde najde něco, co ho baví. A to od úpravy designu až po různé možnosti nastavení.

Xiaomi Redmi Note 10 Pro, recenze

Nabídka aplikací a funkcí na hlavní obrazovce v MIUI 12 | foto: Mobilizujeme.cz

I přesto, že je MIUI 12 masivní, tak se výrobci daří dobře optimalizovat. Za dobu testování jsem se setkal jen s minimem záškubů a jiných otravných nedokonalostí. Vše běží jako po másle. Dozajista tomu pomáhá také 120Hz displej, alespoň pocitově. Problém nenastal ani při velkém množství otevřených aplikací. Taktéž při dvou oknech najednou jsem nezaznamenal jakýkoliv problém. Xiaomi si zde prostě zaslouží pochvalu za dobře odvedenou práci.

Kde to na pochvalu ale není, je tmavý režim. Díky displeji s technologií AMOLED má být onen tmavý režim jakousi pomocí pro prodloužení životnosti baterie. Zde však Redmi udělalo několik chyb, díky kterým jsem raději využíval klasický světlý-denní režim. Tak například při tmavé verzi operačního systému nejdou kolikrát vidět přepínače v nastavení pro zapnutí/vypnutí různých funkcí.

Problémem jsou ale především aplikace třetích stran. Zde to vzalo Redmi doslovně a například u Messengeru od Facebooku byly ztmaveny také fotky přátel. Doufám a věřím, že Redmi tyto neduhy opraví v některé z budoucích aktualizací. Tmavý mód je totiž u uživatelů poměrně oblíbený.

Zmiňovaná technologie AMOLED displeje umožňuje i další vychytávky. Například funkci nepřetržitého zobrazení několika údajů, ergo always-on. Zde na to šlo Redmi poněkud lišácky. Hodiny na displeji nesvítí pořád, nýbrž deset vteřin po ťuknutí na zobrazovači.

Pro spatření notifikace nabízí Redmi Note 10 Pro několik možností. Tak zaprvé samozřejmě zvukové oznámení nebo se displej může rozsvítit s vámi zvolenou animací. Jak již ale bývá zvykem, tak zde nenalezneme notifikační diodu.

Xiaomi Redmi Note 10 Pro, recenze

Redmi Note 10 Pro | foto: Mobilizujeme.cz

MIUI je dále známo díky svým různým možnostem nastavení a množstvím funkcí. To platí pochopitelně i zde. Můžete si například zvolit, jestli chcete mít aplikace na ploše, či využijete šuplíček se všemi aplikacemi.

Dále je zde také takzvaný druhý prostor. V jednom zařízení můžete mít tedy dvě zařízení, mezi kterými můžete přepínat pomocí otisků prstů. Je zde také zjednodušený režim. Ikonky aplikací stejně jako popisky jsou větší. Uživatelské prostředí je následně mnohem jednodušší a přehlednější.

Trochu jako iPhone

Nadstavbu MIUI se častokrát inspirovala jablečným iOS. Konkrétně mluvím o centru ovládání Pokud potáhnete z pravého horního rohu, tak rozbalíte ovládání Wi-Fi, Bluetooth, svítilny, atd. Z levého kraje následně otevřete přijaté notifikace.

Pokud vám to však nevyhovuje, můžete přepnout na klasické androidové rozhraní. To znamená, že pokud potáhnete odkudkoliv z horní části směrem dolů, čímž otevřete jak ovládací centrum, tak přehled notifikací.

Základ pro každého

Po stránce vnitřní výbavy je Redmi Note 10 Pro lehkým nadstandardem střední třídy. To znamená, že uvnitř tepe procesor Qualcomm Snapdragon 732G ve spolupráci s 6 GB paměti RAM. Toto duo si následně v AnTuTu benchmarku vysloužilo skóre 287 tisíc bodů.

To jsou však jen čísla. V realitě telefon nemá problém ani s náročnými hry, jako je například Asphalt 9. Zmiňovanou hru sice nerozjedete na plné detaily, to však v telefonu za necelých 9 tisíc nelze brát jako negativum. Zahrajete si zde tak vše, na co máte chuť. Jen se budete muset smířit s nižšími detaily a nižší snímkovací frekvencí.

Konektivita nadprůměrná

Po stránce konektivity si majitel Redmi Note 10 pro nemá na co stěžovat. Nechybí zde Bluetooth 5.0, GPS, USB-C ani NFC pro mobilní platby. Dále zde máme i FM rádio či 3,5mm jack konektor. Snad netřeba zmiňovat možnost použití dvou SIM karet. Jediná absence je tak hlášena u 5G konektivity. Ta je však v našich končinách prozatím jen málo využitelná.

Buďte pánem energie

Redmi Note 10 Pro disponuje poměrně velikou 5 020mAh baterií. S výdrží tak na tom telefon není špatně. Onu výdrž však můžete do jisté míry ovlivnit. Největším žroutem je displej. Teď jen záleží, jak moc mu dovolíte brát. Pokud využijete 120Hz obnovovací frekvencí, tak více jak den a půl nedáte. Jestliže se spokojíte s 60Hz, tak vydržíte dva dny a kousek. Co se týče dobíjení, tak baterii z nějakých 20 % dostanete na plnou kapacitu za příjemnou hodinku.

Fotí jak staré vlajky

Za posledních několik let se fotoaparáty v telefonech vyvíjejí neskutečně rychlým tempem. Velké revoluce a evoluce se dějí především v prémiových řadách. Postupem času však tyto změny dorazí také do nižších tříd. I proto dnes máme u Redmi Notu 10 Pro hned čtveřici fotoaparátů, přičemž hlavní snímač disponuje neskutečným rozlišením 108Mpx, světelností f/1.9 a technologií Dual Pixel. V základu však nefotíte v tak vysokém rozlišení, a Redmi vsází na 27Mpx kompresi. A jaké jsou výsledky tohoto obrovského fotočipu?

Xiaomi Redmi Note 10 Pro, recenze

Detail na fotomodul | foto: Mobilizujeme.cz

Barevné podání bych přirovnal k Samsungu. To znamená, že barvy jsou více saturované, přikrášlené a výrazné. Samotná fotka tedy občas vypadá lépe než realita. Při dobrých podmínkách se foťák dokáže vyrovnat i dražší konkurenci. V noci jsou výsledky taktéž uspokojivé, ačkoliv sem tam se objeví hromada šumu fotografie, a to hlavně po okrajích.

V nastavení si dále můžete zvolit, že bude fotit přímo v rozlišením 108Mpx. K čemu to je? Při dobrých podmínkách můžete z fotky udělat výřez o až pětinásobném přiblížení s vynikající kvalitou. Jen pozor, jedna fotografie v takovémto rozlišení zabere zhruba 30 MB paměti.

Dále zde máme hloubkový 5Mpx senzor, který slouží především při portrétních režimech. Funkčně mu nemám co vytknout. Jen si myslí, že Xiaomi by rozmazání pozadí zvládlo i softwarově, nu což. Jako poslední se o slovo hlásí 2Mpx makro, které není zrovna nejlepší. Použitelné je jen tehdy, pokud máte focený předmět dobře nasvícený, v jiném případě raději snímač nepoužívejte.

Xiaomi Redmi Note 10 Pro, recenze

V detailu na hranu je vidět, jak fotomodul přetéká přes okraj | foto: Mobilizujeme.cz

A teď k samotné aplikaci. Ta nabízí opravdu mnoho režimů a poměrně propracovaný manuální režim. Jen přehlednost, ta trpí. Tak například, pokud chcete fotit makro snímačem, tak musíte otevřít nastavení v pravém horním rohu. Všechny zbylé režimy, včetně focení v plném 108Mpx rozlišení, ale naleznete po svajpnutí doprava. Důležité přepínače pro ovládání blesku, HDR či AI jsou již klasicky nahoře.

Video završuje dobrý dojem

S telefonem můžete samozřejmě natáčet videa. Redmi Note 10 Pro to pak zvládá až v rozlišení 4K při 30 FPS. Při tomto režimu je video poměrně dobré, avšak mírně roztřesené. Pro lepší záběry tedy doporučuji Full HD rozlišení při 60 snímcích. Zde funguje stabilizace (byť elektronická) na výbornou a výsledné video vypadá opravdu dobře. Problémem není ani rychlé přeostřování. Proti rozlišení 4K hraje také velikost výsledného souboru a fakt, že většina zákazníků nemá ani kde video takové kvality přehrát.

Jak fotí Redmi Note 10 Pro?

Ukázka: noční režim

Ukázka: video, Full HD, 30 FPS

Odpověď konkurence se bude hledat těžko

Nebudu chodit kolem horké kaše a rovnou vám sdělím, že žhavá novinka Redmi Note 10 Pro je jedním z nejlepších telefonů střední třídy, možná i ten úplně nejlepší. Přednosti telefonu jsou jasné. Velký plusový bod smartphone získává díky svému velkému 120Hz displeji. Dále novinka vyniká výkonem či kvalitou fotoaparátu (hlavně toho 108Mpx). Malinko možná zamrzí plastová konstrukce, ačkoliv jako negativum to nevnímám. Dále je zde také skvělá konektivita i výdrž na jedno nabití.

Asi jako největší nevýhodou tak paradoxně vidím MIUI, které je sice dobře optimalizované, nicméně je zde toho opravdu mnoho. Tím mám na mysli spoustu předinstalovaných aplikací. Nepotěší ani reklamy v samotné nadstavbě. Celkově však Redmi Note 10 Pro hodnotím velice kladně. Konkurence má v tomto telefonu velikého konkurenta, který se s nikým nemazlí.

Xiaomi Redmi Note 10 Pro, recenze

Redmi Note 10 Pro | foto: Mobilizujeme.cz

Útočit bude Realme

Do boje se však hlásí například Realme 8 Pro. Za 8 tisíc korun zde dostanete 6,4palcový AMOLED displej, procesor Snapdragon 720G a 8 GB RAM. Nechybí ani velká 4 500mAh baterie s 50W dobíjením, čtečka otisků prstů v displeji nebo Android 11. Největší předností je však zadní čtyřnásobný fotoaparát v čele se 108Mpx snímačem.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
displej  MIUI
 výkon vystupující čočka
hlavní fotoaparát  tmavý režim
cena

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."