Recenze Huawei P40: výborný telefon, ale vyplatí se?
Do rukou se nám dostal velmi podceňovaný a hodně diskutovaný telefon Huawei P40. Proč se o něm tak hovoří? Telefon, společně i se slabším modelem Huawei P40 Lite a nejvyšším modelem P40 Pro nemá žádnou podporu Google služeb. Android v telefonu sice najdete, ale žádný obchod pro aplikace a ani samotné aplikace od Googlu v něm ani nemusíte hledat. Je tady ale alternativa. Jak moc je povedená, v čem se odlišuje od Googlu a má vůbec cenu si telefon kupovat? To vše se dozvíte v naší dnešní recenzi!

Všechny informace o novém vlajkovém Huawei P40 na jednom místě!
Na telefon jsem si v době testování velmi rychle zvykl, ale pořád jsem měl takový ten zvláštní pocit. Věděl jsem, že v ruce nedržím klasický androidový telefon. I přesto, jak nabušený telefon tady mám, je chybějící Google velkou nepříjemností se silně hořkou pachutí.
Telefony Huawei jsou přitom zaměřeny na ty náročnější zákazníky, ale jak si povedou, je jen otázkou času. Prozatím to nevypadá moc nadějně. Ano, aplikace stáhnout lze i přes existující alternativy třetích stran, sám Huawei ale stále má co dodělávat a zlepšovat. Není to holt ono a dost lidí právě tato překážka může odradit.
Huawei P40: specifikace
Konstrukce | sklo a kov, 148,9 x 71,1 x 8,5 mm, 175 g, odolnost IP53 |
---|---|
Displej | 6,1″, OLED, 2340 x 1080 px, poměr stran 19,5:9, jemnost 422 ppi |
Operační systém | Android 10 (bez GMS) + EMUI 10.1 (HMS) |
Procesor | 8jádrový, 2,86 GHz, Kirin 990 |
Paměť | 8 GB RAM, úložiště 128 GB, NM Card slot (až 256 GB) |
Fotoaparát | tři (50 Mpx hlavní + 16 Mpx širokoúhlý 119° + 8 Mpx teleobjektiv), optika Leica, clona f/1.8 + f/2.2 + f/2.4, umělá inteligence, OIS, 3x optický zoom, 5x hybridní zoom, 30x digitální zoom, duální LED blesk; přední duální (32 Mpx + IR ToF kamera), clona f/2.0 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | 5G, hybridní Dual SIM (nanoSIM + eSIM), Bluetooth 5.1, USB-C, Wi-Fi 6, GPS, NFC, Infraport, čtečka otisků v displeji, čtečka tváře, zvuk v displeji |
Baterie | 3 800 mAh, rychlonabíjení 22,5 W |
Cena a dostupnost | 19 990 Kč, duben 2020 |
Obsah balení:
- telefon Huawei P40
- jehla na SIM
- 22,5W adaptér pro nabíjení
- USB-C a USB-A kabel
- drátová pecková sluchátka Huawei
- technická brožurka a základní průvodce
Skleněný fešák s pevný zpracováním
Huawei P40 je členem řady P, která cílí na ty náročnější zákazníky, a proto je tělo vyrobeno z hliníku, který na zádech zdobí skleněná tabulka. Konstrukce je pevná a nikde nevrže ani při pevnějším stisku. Při manipulaci měl ale telefon tendenci často klouzat z ruky a tak jsem s ním manipuloval raději opatrně, protože záda jsou lesklá a kromě toho jsou i dost citlivá na otisky. Připravte se na neustálé čištění zadní strany.

Nemohu ovšem říci, že by se telefon držel špatně. Když pominu tendenci klouzat mi z ruky, držel se velmi dobře a příjemně. Díky zaoblenému tělu neřezal do ruky a jeho hrany jsou jemné. Bílá perleťová barva navíc dodá telefonu ten pravý šmrnc a zaujme i ty, kteří bílou barvu nemají zrovna moc v oblibě.
Zadní fotoaparát v podobě batužkovitého stylu je novým ztvárněním a začíná se používat ve více telefonech i od jiných výrobců. Nevýhodou je, že takové fotoaparáty až moc vyčnívají z povrchu zad. To je případ i P40. Při testování jsem si tedy musel dávat velký pozor, kde a jak telefon pokládám. Náchylnost k poškrábání je na místě. Situaci by ale mohl vyřešit ochranný kryt.

Na spodní straně je umístěn klasicky šuplíček na vložení nanoSIM nebo paměťové NM karty, hlasitý reproduktor a USB-C konektor k nabíjení. Reproduktor je vždy dobře slyšet a produkuje čistý zvuk, neměl jsem s ním absolutně žádný problém. NFC slouží k párování, je rychlé a funguje bezvadně – bohužel v obchodě s ním nezaplatíte, chybí podpora Google Pay.
Dobrým zpestřením je přítomnost Infraportu. Ano, je to sice funkce, která svoji využitelnost už v této moderní době moc nemá, ovšem stále se najde ten, kdo jeho využitelnost najde. Koho by přece nebavilo vypínat kamarádovi třeba televizi v hospodě?
Displej se širokými obzory
Už po prvním zapnutí začalo moje nadšení nabírat grády. Jasný a čistý displej s vysokým kontrastem i rozlišením šel znát a co mě uchvátilo nejvíc, jsou jeho úzké rámečky. Nejlepší podívanou pak displej vyrábí ve tmě, kdy není rám patrný a cítíte se jako v kině. Po stranách zaoblený displej přináší pohodlnou práci, na protáhlý displej se prostě krásně dívá. Poděkujme poměru stran, který je v tomto případě 19,5:9.
Z výroby je na displeji nalepená tenká ochranná fólie, která chrání displej před poškrábáním. Stalo se mi, že mi telefon 2x vypadl z kapsy u kalhot, naštěstí displej fólie ochránila, ale vetší jistotu bych sázel na ochranné krycí sklo. Vřele ho doporučuji vyměnit za fólii. Jediným problémem by mohlo být to, že díky zaoblenému displeji sklo nebude dosahovat hran.

Co se týká displeje, jeho barvy jsou velmi věrné a syté díky OLED panelu. Pokud se jedná o černý podkres, tak je jasně černý. Podání barev je opravdu nádherné. K tomu si připočtěte Full HD+ rozlišení a nádhera je na světě, žádných rozmazaných či okosených hran se nedočkáte, hledali byste je marně.
Pozorovací úhly a čitelnost na slunci musím taktéž ohodnotit palcem nahoru. Venku kolem poledne při přímém slunečním svitu byla čitelnost vynikající a nebyl problém. Pokud se jedná o pozorovací úhly, ani zde si není nač stěžovat, na zobrazovač se dívá skvěle za každých podmínek.
Jen škoda, že výrobce u tohoto modelu nepoužil vyšší obnovovací frekvenci, to by pak byl zážitek ze sledování ještě větší, ale nejde o velký nedostatek, bez kterého by se nešlo obejít. Na výbornou funguje čtečka obličeje, která neměla s funkčností problém ani v hůře osvětlené místnosti. Obličej rozeznala a odemkla telefon pouhým pohledem v řádech sekund. Notifikační diodu byste hledali marně, její místo převzala technologie Always On, kdy může neustále na displeji ukazovat čas, datum a příchozí notifikace.

Android bez Googlu je jako tělo bez duše
Android bez Google služeb je velmi diskutované téma u této řady nejnovějších vlajkových lodí. Hned na úvod musím sdělit, že telefon se používat dá, ovšem s nemalými omezeními. Uživatel, který je zvyklý na Android, si bude nějaký čas zvykat znovu.
Není to takový ten klasický telefon s Androidem, ale smartphone, kterému chybí hlavní základ – plnohodnotný systém s Google službami. Snad každý androidový telefon musí mít služby od Googlu a pokud ne, ztrácí pro většinu evropských zákazníků smysl. Je jako tělo bez duše, kdy dokážete fungovat, ale ne na plný plyn. V tomto směru byl Huawei dost omezen a po problémech s USA a Googlem byl odkázán na vytvoření jakési náhrady v podobě HMS a obchodu AppGallery.

Úvod je klasický, vyberete si region, jazyk, připojení k síti. Na první pohled nerozeznatelný rozdíl. Ovšem jakmile projdete všechny kroky a dostanete se na úvodní obrazovku, začnou se před vámi jevit otazníky. Kde je tohle, kde je tamhleto, kde je YouTube a prohlížeč Chrome? Na úvodní obrazovce najdete jen pár aplikací, mezi které patří upozornění na nejnovější zprávy ze světa. Za zbytek Huawei odkazuje do AppGallery.
Tady bohužel nelze počítat s širokým výběrem. Spoustu aplikací tu prostě neseženete a budete si muset stáhnout doplňkové obchody jako MoreAps a APKPure, přes který je pak možné stáhnout ty nejznámější aplikace jako Facebook, Messenger, Instagram, Spotify, VLC nebo Waze.
Při stahování jsem měl občas problémy, protože se aplikace ani nestáhla na plochu, i když ke stažení údajně došlo. To se někdy podařilo až na druhý nebo třetí pokus. Zklamáním pro mě byla absolutní absence digitální peněženky ve stylu Google Pay. Náhradou má být Huawei Peněženka (Wallet), do ní se mi ale kromě kupónu a slevových karet nepodařilo přidat platební kartu pro platby. Platit tak s telefonem nejde.
Kromě chybějících Google služeb se ale telefon dá normálně používat, s již zmíněnými omezeními. Situace se pro Huawei nevyvíjí dobře a ztrácí popularitu na mimočínských trzích. Huawei by měl začít přivádět do svého ekosystému vývojáře třetích stran, aby nechyběly i jiné aplikace, než jen ty od Googlu.

Problematiku kolem chybějících služeb Googlu bychom tedy měli. Jinak se o chod stará Android 10 s nadstavbou EMUI 10.1, která má jednoduchý a přehledný design ikon a celého prostředí. Přechody jsou plynulé a slibná je i podpora oblíbených gest.
Výborně a spolehlivě funguje i čtečka otisků prstů, která je implementována v displeji. Její reakce na odemknutí probíhá rychle a bezproblémově funguje i s vlhkým prstem. Ovšem co mi vadilo, bylo zdlouhavé nastavení, kterým si prostě musíte projít. Chce to trpělivost a více času, než si otisk nastavíte. To vám oplatí přesným a rychlým snímáním.
Uspokojí hráče, i všechny ostatní
Uvnitř tepe osmijádrový a velmi rychlý čipset Kirin 990, který má výkonu dostatek. Pro testování jsem si vybral videohry Asphalt 9: Legend a Last Day on Earth: Survival. Hry běžely hladce na nejvyšší rozlišení, nezpozoroval jsem žádné trhání a plynulost nechyběla. Hráči si hry užijí naplno a nemusí se obávat toho, že by nějakou hru telefon nezvládl.
Po půl hodině hraní se telefon dá v klidu držet – přístroj se moc nezahřívá, chlazení procesoru je tudíž vyřešeno na výbornou. To stejné platí o celkovém chodu telefonu, reakce v menu jsou rychlé a ani jednou jsem nezaznamenal nějaké zpoždění. Operační paměť je zřejmě dostatečná (8 GB), pro data potom uživatel najde 128GB úložiště.
S výdrží moc nepočítejte
Kapacita baterie je v případě tohoto bleskového rychlíka nepatrně menší, než je současný průměr. Baterie o velikosti 3 800 mAh mi postačila během klasického používání a plném jasu zhruba na jeden a půl dne. Během toho jsem vše ostatní měl na pozadí vypnuto. Jakmile jsem měl na pozadí zapnutou i Wi-Fi, GPS a NFC, výdrž baterie klesla zhruba na jeden den.
Nabíjení je opravdu rychlé. Ne tak zcela, jak jsem očekával, ale přesto je. Dodávaný adaptér má výkon 22,5 W a rychlejší dobíjení je znát. Do plna se zhruba za 16 minut dokáže dobít na 30 % baterie. Z 22 % baterie se mi dokázala dobít do plna za 60 minut.
Nabíjení jsem po celou dobu testoval jen s originálním kabelem a adaptérem. Velká škoda je akorát tak nízké kapacity, ale na druhou stranu, rychlé dobíjení vám to dokáže zcela nahradit. Tady je znát velký pokrok v technologiích, kterého firmy dokázaly a své využití do budoucna určitě má. Zamrzí ale absence bezdrátového nabíjení, které by se u telefonu za 20 tisíc korun vážně hodilo.
Být na chvíli fotografem
Fotoaparát fotí výborně a je jednou z nejsilnějších stránek telefonu. Je to upřímně i možná jeden z důvodů, proč by se telefon oplatilo pořídit. Určitě uspokojí velké nároky fotografů, kteří rádi fotí přírodu, hmyz, ale i různé portréty a osoby. Pořízeným fotografiím nechybí detaily a barvy jsou syté. Objektivy si dokáží velice dobře poradit za každého počasí, a to platí jak pro denní, tak noční fotky.
Co mě jako příležitostného fotografa opravdu nadchlo, bylo, jak telefon ukázkově zvládá makro snímky. Ano, fotografie za snížené viditelnosti či v noci už nějaký ten šum mají, ale dá se říct, že Huawei patří k přeborníkům v tomto ohledu.

Huawei P40 umí nahrávat i videa. Hodně kvalitní videa. Nechybí jim plynulost a žádné zadrhávání, obraz je ostrý a barvy jsou také věrné. I přesto, že dokáže vykouzlit velmi kvalitní videa ve Full HD (60 nebo 30 snímků za sekundu) a 4K rozlišení (60 nebo 30 snímků za sekundu), natáčení a fotografování v noci je už horší, ale stále se bavíme, oproti konkurenci, o slušné úrovni.
Stabilizace videí je na velmi dobré úrovní a otřesy zvládá celkem dobře. Nechybí samozřejmě ohromná plynulost při 4K rozlišení a mohu říci, že pokud byste měli na telefon Huawei P40 nahrávat nějaké videa na internet, za jejich kvalitu se stydět vůbec nemusíte.
Jak fotí Huawei P40?
Ukázka: video, 4K, 60 FPS
Koupit, či nekoupit?
Telefon mi dělal společnost zhruba 14 dní a musím říci, že jsem si na něj rychle zvykl. Když pominu absenci Google služeb, které mu prostě chybí, nic jiného mi vcelku nevadilo. Telefon má příjemnou ergonomii a pohodlně se drží, je lehký a není moc velký, takže příjemně padne i do menší ruky.
Fotoaparát a výkon je největším plusem telefonu P40. Po této stránce se nemá za co stydět a inženýři v Huawei udělali velmi dobře odvedenou práci. Osobně jsem byl spokojen i s kvalitou reproduktorů, které jsou hlasité a podávaly čistý zvuk. Ale pravda – stereo jim chybí. Kvalitní displej by si zasloužil přinejmenším i vyšší obnovovací frekvenci v podobě alespoň 90 Hz, jako u vyššího modelu P40 Pro (recenze).

Jak vidíte, Huawei má stále co zlepšovat a zdokonalovat, telefony tady s námi nejsou dlouho a je potřeba si zvyknout na to, že nemají dost zásadní Google služby a jejich používání, je omezené. Příliš vysoká cena, třeba při srovnání se sesterským Huawei P30 Pro (recenze), který se ještě vezl na vlně Googlu, je pro mnohé nepřijatelná. Kdo si koupí telefon bez Googlu za takovou pálku? Doporučuji nákup velmi dobře zvážit.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() |