Recenze Samsung Galaxy Z Flip 6 – Kam se poděla touha inovovat?

Tomáš Rajnoch
  • V redakci jsme otestovali nejnovější skládačku Samsung Galaxy Z Flip 6
  • Nový počin jihokorejského výrobce je spíše evolučním krokem
  • Telefon nabízí originální možnosti skloubené s klasickým vyžitím
V redakci jsme otestovali Samsung Galaxy Z Flip 6
V redakci jsme otestovali Samsung Galaxy Z Flip 6

V segmentu s ohebnými smartphony je Samsung (zatím) jasným lídrem. Pro své zákazníky již řadu let připravuje dvojici ohebných skládaček. Nám se aktuálně dostal do redakce sympatický model Galaxy Z Flip 6. Nový kousek sice nepřináší revoluční změny, avšak snaží se vyhladit nedostatky předešlé generace.

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Jaké jsou přednosti telefonu s ohebnou konstrukcí a dokazuje Samsung tímto modelem svou dominanci na trhu? I přes množství superlativ se ale najdou nedokonalosti, které mohou pokazit celkový dojem.

Samsung Galaxy Z Flip 6: specifikace

Konstrukcekov a sklo, skládací konstrukce, rozloženo: 165,1 × 71,9 × 6,9 mm, složeno: 85,1 × 71,9 × 14,9 mm, 187 g, zvýšená odolnost IP48
Displejvnitřní: 6,7″, Dynamic AMOLED 2X Infinity Flex, HDR10+, 1 – 120 Hz, 2640 × 1080 px, poměr stran 22:9, jemnost 426 ppi
vnější: 3,4″, Super AMOLED, 60 Hz, 748 × 720 px, jemnost 306 ppi
Operační systémAndroid 14 + One UI 6.1
Čipset8jádrový, 3,2 GHz, Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3
Paměť12 GB RAM, úložiště 256/512 GB, nemá MicroSD slot
Fotoaparátduální (50 Mpx hlavní + 12 Mpx širokoúhlý 123°), clona f/1.8 + f/2.2, OIS, Dual Pixel, 10× digitální zoom; přední 10 Mpx, clona f/2.4
LTE800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie5G, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.3, NFC, GPS, USB-C, stereo reproduktory, čtečka otisků na boku, čtečka tváře
Baterie4 000 mAh, rychlonabíjení 25 W, bezdrátové nabíjení 15 W, reverzní nabíjení 4,5 W
Cena a dostupnostod 28 990 Kč, červenec 2024

Recenze Samsung Galaxy Z Flip 6 – Chudé balení je zvykem

Přestože Galaxy Z Flip 6 je prémiové zařízení, jeho balení působí naprosto obyčejně. Jak jsme si u Samsungu bohužel zvykli, uvnitř krabičky je krom samotného telefonu jen jehla na vytáhnutí šuplíku pro SIM kartu, papírová dokumentace a USB-C / USB-C kabel. Adaptér do sítě byste hledali marně. Stejně jako alespoň základní kryt, který se pro ohebné telefony vyplatí.

Prodejní balení modelu Galaxy Z Flip 6
Prodejní balení modelu Galaxy Z Flip 6

Vyladěný a odolný design

V rozloženém stavu telefon působí jako klasický smartphone s protáhlejším displejem. Kolem něj jsou malé rámečky s přítomným plastovým vyvýšením, které chrání displej v uzavřeném stavu před vnikem nečistot. U zobrazovače se ještě chvíli zdržím a podotknu, že zlom je opět o něco méně výrazný a při pohledu zpříma je prakticky neviditelný. Prstem jej sice pocítíte, avšak nejde o nic rušivého.

Rám zařízení je posléze vyroben z hliníku, který Samsung matně upravil. Námi testovaná modrá varianta je navíc příjemně svěží a telefonu tohoto stylu dokonale padne. S ovládacími prvky ale již tolik spokojený nejsem. Tlačítko uzamknutí se spolehlivým senzorem otisků prstů je malinko výše, než bych potřeboval. Má to ale jasné vysvětlení. Hned pod ním je ohyb a Samsung zkrátka neměl jinou možnost.

Těsně nad zamykací klávesou je kolébka hlasitosti. Z dalších prvků nechybí na spodní straně průduchy pro mikrofony, USB-C a reproduktor spolupracující s druhým nad displejem. Stereo podání je sice kvalitní, nicméně maximální hlasitost by mohla být malinko vyšší. Levý bok ukrývá slot pro SIMku.

Velkou novinkou telefonu je zvýšená odolnost dle certifikace IP48. To znamená, že smartphone je odolný proti nečistotě o velikosti nad 1 milimetr. Rozhodně se tedy nedá říct, že by odolal prachu. S vodou je to ale lepší a skládací novinka zvládne nejen stříkající vodu, ale i ponor.

Samsung Galaxy Z Flip 6
Samsung Galaxy Z Flip 6

Uzavřená stylovka

A vyladěný design je zákazníkovi nabídnut i v uzavřeném stavu, kde se oproti Galaxy Z Flip 5 událo jen pramálo změn. Nový model je tenčí (14,9 mm), ale jen o 0,2 milimetru a pouhým okem nemáte šanci rozdíl spatřit. Co je ale již zřetelné je úprava fotoaparátů. Kolem čoček je nyní barevná úprava v duchu celého telefonu. Jde o jemný, ale o to zajímavější detail.

Displej jako takový zůstal nezměněn a má stále velké rámečky. Nad horním rámečkem displeje je navíc ještě hliníková část. Telefonu by dozajista slušel větší displej zasahující až ke krajům. Druhá část má opět slabý hliníkový proužek, pod kterým je již mléčné sklo. Kloub v barvě telefonu je doplněn o logo výrobce.

Samsung Galaxy Z Flip 6
Samsung Galaxy Z Flip 6

Kloub má příjemný odpor

Mechanismus kloubu byl již minulý rok na vysoké úrovni. Uživatelé si ale stěžovali, že odpor při otevírání je možná až moc silný. Letos to konstruktéři u Galaxy Z Flip 6 napravili. Kloub je stále bytelný, avšak příjemnější a přirozenější. Zároveň ale konstrukce drží při různých stupních a Samsung se díky tomu nepřipravil o možnosti využití.

Displej nejvyšších kvalit

Technologii samotného displeje můžeme nechat stranou a podíváme se, jak dobrý ve skutečnosti je. Panel má úhlopříčku 6,7 palců s rozlišením 2 640 × 1 080 pixelů. Jemnost je krásných 426 bodů na palec. V rozloženém stavu je displej lehce protáhlejší a chvilku mi trvalo, než jsem si na netradiční poměr stran zvykl.

Velice dobře je na tom displej i co se týče obnovovací frekvence. Samsung telefon nově osadil zobrazovačem LTPO AMOLED. Novinka si tak sama dokáže plně regulovat frekvenci zobrazení. Dostavilo se i vylepšení v oblasti svítivosti, která nyní dosahuje až 2 600 nitů. S viditelností není problém prakticky v žádné situaci.

Samsung Galaxy Z Flip 6
Samsung Galaxy Z Flip 6

Barvy, které Samsung umí

Displeje tohoto typu zvládnout zobrazit krásné barvy. V podání Samsungu to platí obzvláště. I skládací telefon se chlubí sytým podáním, které jen podtrhuje grafické zpracování přítomného softwaru. Nastavení displeje nicméně skrývá možnosti úpravy. Skvěle funguje adaptivní úprava barev, kdy telefon sleduje okolní prostředí, na základě čehož barvy upravuje.

Barvy upravíte i v režimu displeje. Živý styl dává barvám více sytosti, zatímco přirozený je bledší. Do studených či teplých tónů si pohodlně zvládnete upravit vyvážení bílé. Z dalších režimů stojí za zmínku tmavé podání One UI nebo pohodlí pro oči, které filtruje modrou barvu.

Samsung Galaxy Z Flip 6
Samsung Galaxy Z Flip 6

Stejný vnější displej

Vnější zobrazovací panel zůstal stejný jako minulý rok. Opět je zákazníkovi nabídnut 3,4palcový Super AMOLED displej s rozlišením 720 × 748 pixelů a maximální svítivostí až 1 600 nitů. Displej krásně obsloužíte i na přímém slunečním svitu. Barvy zobrazovače již nejsou tak syté jako u hlavního panelu, stále jde ale o krásnou podívanou.

Známé One UI v nejlepší formě

V nové skládačce od Samsungu běží Android 14 ve spolupráci s grafickou nadstavbou One UI 6.1. Software sice hraje všemi barvami, avšak působí zcela dospěle. Navíc je přítomno několik skvělých funkcí. Předně je ale potřeba pochválit vývojáře za optimalizaci. Animace jsou krásně plynulé a přepínání mezi aplikacemi je extra rychlé. Pokud jde o ovládání systému, spolehnout se můžete na jednoduchá gesta i softwarová tlačítka.

Samsung Galaxy Z Flip 6
Samsung Galaxy Z Flip 6

Vzhledem k dlouhému displeji přijde vhod gesto pro stažení horní lišty s přepínači, které lze provést kdekoliv po displeji. Stačí jen táhnout shora dolů. Opačným tahem otevřete menu aplikací.

One UI má také spoustu skvělých funkcí s bezchybnou funkcí. Například lze spustit dvě aplikace přes obrazovku. Velký displej navíc funkcionalitu dokáže skvěle využít. Šikovná je i postranní lišta s nejpoužívanějšími aplikacemi a rychlým přístupem k umělé inteligenci.

Galaxy AI má omezení

Velkou věcí v novém Galaxy Z Flip 6 je samozřejmě i umělá inteligence Galaxy AI. Samsung je výrobcem, jenž AI zatím implementoval zcela nejvíce. U nás má ale bohužel řadu omezení, která se týkají především jazykové bariéry. Telefon například zvládne překlad v reálném čase, což využijete při hovoru s cizinci. Bohužel čeština není podporována. To se tyká i odpovědí na zprávy. Telefon umí přečíst obsah SMS a navrhnout relevantní odpověď, opět ale ne v českém jazyce. U nás se musíme spokojit s klasickými předvolenými odpověďmi typu „Ok, Ano, Dobře“.

Samsung Galaxy Z Flip 6
Samsung Galaxy Z Flip 6

Teď již ale k tomu, co funguje i u nás. Jste-li například na poradě, můžete nechat telefon poslouchat a udělat celý zápis ze schůze. Telefon dokonce schůzi dokáže shrnout a poskytnout vám ty nejdůležitější body. To umí i při shrnutí internetových článků. Funkce ale funguje jen Samsung prohlížeč. S internetem je spjato i Circle to Search. Při podržení prstu na spodní liště se obrazovka rozzáří a vy prstem zakroužkujete hledaný objekt.

Další benefity Galaxy AI se ukrývají při fotografování a následných úpravách. Skvěle telefon dokáže odstranit z fotografie nechtěné objekty a spolehlivě dopočítat scénu. Srandu si dokážete užít i s dokreslováním. Na fotky zkrátka nakreslíte, co byste tam chtěli a AI kresbu přenese do různých stylů.

Z dalších funkcí stojí za vypíchnutí i kreslení a převádění do uměleckých stylů. V aplikaci Notes si můžete kreslit obrázky a AI je převede to uměleckých podobizen. Telefon dokáže pomoci i s odpovědí na e-mail. Stačí napsat základní myšlenku nebo pár bodů a AI obstará celý text. Mnohdy je ale zpráva zbytečně dlouhá a omílající jednu věc dokola. Je tedy dobré ještě provést menší úpravy.

Praktické funkce díky konstrukci

Ohebný displej nabízí telefonu zcela nové a inovativní možnosti. Jednou z nich je možnost proměnit část displeje v TouchPad. Stačí telefon ohnout přibližně do poloviny a na spodní části displeje se objeví ikona, kterou lze přepnout do tohoto režimu. Tento způsob použití je ideální například pro pohodlné prohlížení internetu. TouchPad navíc podporuje různá gesta.

Další benefit se ukrývá při focení. Opět stačí displej lehce sklopit a vám se do spodní části přelejí všechny ovládací prvky a v druhé polovině vidíte náhled fotky. Vzhledem k protáhlému displeji je to velice praktické a jednoduše máte na dosah všechny možnosti fotoaparátu. Samozřejmě nechybí ani aktivování druhého displeje. Pokud někoho fotíte a chcete, aby měl přehled o tom, jak bude snímek vypadat, můžete mu na vnějším displeji zobrazit náhled.

Dokážu si představit, že Galaxy Z Flip 6 je skvělým pomocníkem pro tvůrce videí. Telefon si složíte na půl, postavíte na určené místo a začnete natáčet. Při točení se navíc neustále vidíte a máte o všem přehled. Škoda jen, že si Samsung nepřipravil teleprompter. Vnější displej se přímo vybízí k využití jako čtecí obrazovka.

Focení je s Galaxy Z Flip 6 hračka
Focení je s Galaxy Z Flip 6 hračka

Vnější displej má stále omezení

Vnější displej prošel razantní proměnou minulý rok. Aktuálně se tedy Samsung rozhodl jej nezměnit. A bohužel nejen po stránce velikosti a vlastností, ale i po té funkční. Opět tu tedy máme domovské widgety, které ukrývají různé možnosti. Na domovských obrazovkách lze zkontrolovat čas, kalendář, zavolat předvoleným kontaktům nebo se mrknout na počasí.

Všechny tyto možnosti se zobrazují tahem směrem doleva. Druhým směrem se nachází přehled notifikací, na které můžete odpovědět předvolenou zprávou nebo využít dostatečně funkční a pohodlnou klávesnici.

U vnějšího displeje bych ale uvítal především větší samostatnost. V nastavení a režimu „Labs“ sice odemknete další možnosti, jako je přehrávání YouTube nebo Netflixu, rozhodně to ale nestačí a v tomto ohledu se Samsung prakticky neposunul. Dokonce si nemůžete upravit funkční přepínače v horní liště. Konkurence v podobě Razr 50 Ultra vám na displeji dovolí dělat prakticky vše.

Samsung Galaxy Z Flip 6
Samsung Galaxy Z Flip 6

Přiškrcený výkon

Systém Galaxy Z Flip 6 běží parádně nejen díky zvládnuté optimalizaci, ale i díky přítomným vnitřnostem. O výkon se v novince stará procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 ve spolupráci s 12 GB RAM. Telefon nemá problém rozjet náročný titul na maximální detaily a zvládne prakticky jakýkoliv úkon. Přesto je ale výkon lehce přiškrcený. Telefony s obdobnou sestavou jsou mnohdy výkonnější, což potvrzuje i výsledek v AnTuTu, kde si telefon odnesl 1 087 445 bodů.

A proč Samsung lehce omezil výkon? Příčinou může byt snaha zabránění zahřívání, čemuž zamezuje i nová odpařovací komora. I přesto se ale telefon dokáže pořádně roztopit. Typicky v situacích při delším hraní, nabíjení a zároveň používání smartphonu nebo při využívání funkce Android Auto skrze kabel.

Neoslnivá baterie

Do netradičního těla nasadil Samsung 4 000mAh baterii. To je o krásných 300mAh více, než tomu bylo u loňského modelu. Výdrž se ale příliš nezvedla. Stále se jedná o vesměs jednodenní smartphone. A to v případě, že na telefonu děláte běžnou agendu nebo si tu a tam zahrajete hru. Jakmile dáte novince trochu více zabrat, je možné, že nabíječku budete hledat už v podvečerních hodinách.

Nabíjení posléze není nijak okouzlující. Galaxy Z Flip 6 podporuje rychlost maximálně 25 W. Ze zhruba dvaceti procent na plnou kapacitu to tedy zabere hodinu a půl. Potěší ale 15W bezdrátové nabíjení. Z nabíjecích schopností stojí za zmínku ještě 4,5W reverzní nabíjení, díky kterému například nabijete Galaxy Buds 3 Pro.

Samsung Galaxy Z Flip 6
Samsung Galaxy Z Flip 6

Konečně vylepšený fotoaparát

Nové véčko od Samsungu nemá ambice konkurovat těm nejlepším, od toho má jihokorejská společnost Galaxy S24 Ultra. Přesto se ale novinka dočkala příjemného vylepšení. Primární fotoaparát nově disponuje rozlišením 50 Mpx. Sekundární čip zůstal totožný a stále se jedná o 12Mpx ultra-široký senzor. Díky ohebné konstrukci s těmito fotoaparáty navíc pohodlně vyfotíte kvalitní selfie. Pokud ale telefon využijete v klasickém režimu, připravil si Samsung pro zákazníky průměrný 10Mpx selfie fotoaparát.

  • Primární snímač: 50 Mpx, f/1.8, 23mm, 1.0µm pixely, PDAF, HDR, OIS
  • Ultra-širokoúhlý objektiv: 12 Mpx, f/2.2, záběr 123˚, 1.12µm pixely
  • Selfie fotoaparát: 10 Mpx, f/2.2, 23mm, 1.22µm pixely
A jak Samsung Galaxy Z Flip 6 fotí?
A jak Samsung Galaxy Z Flip 6 fotí?

Výrazné barvičky

Fotoaparáty od Samsungu vždy spoléhaly na opravdu živé a syté podání barev. Nový Galaxy Z Flip 6 a jeho snímače jdou tedy touto cestou a vzhledem ke schopnostem displeje je to jedině dobře. Využitý 50Mpx snímač produkuje krásné fotky plné detailů. Nečiní mu problém rychlé přeostřování a vždy zvládne zachytit každý okamžik. Díky vysokému rozlišení se navíc telefonu otevřely další vrátka.

Jde hlavně o zoom. Telefon jako takový nemá dedikovaný snímač pro tuto činnost, a tak využívá vysoké rozlišení. Chcete-li fotit například s 2×, 4× nebo až s 10× přiblížením, čip automaticky využije 50Mpx a fotografii vyřízne. Ve všech zmíněný formátech je fotka velice kvalitní plná barev. Po zobrazení fotografie jí ale dejte chvíli na zpracování. U maximálního přiblížení se sice detaily lehce slévají, avšak stále jde o dobré výsledky.

A těch telefon dosahuje i v nočních hodinách. Snímky jsou dostatečně ostré a plné detailů. Telefonu se dobře daří eliminovat šum a s pomocí automatického nočnímu režimu jsou výsledky opravdu povedené.

Dobře si vede i sekundární ultra-širokoúhlý fotoaparát. Pro něj ale potřebujete dostatek světla. Za dobrých podmínek jsou fotky syté, ostré a detailní. Díky širokému záběru jsou navíc originální a například při focení přírody, velkých staveb a podobně, je eliminováno i rybí oko. Jakmile ale fotíte místnost, musíte se smířit s lehkou deformací.

Nejlepší selfie a kvalitní video

Ohebný displej dává fotoaparátům nové rozměry. Především pokud jde o focení selfie snímků. Využít totiž můžete zadní fotoaparáty, jejichž schopnosti jsme si shrnuli, a pro náhled fotografie vnější displej. Pokud ale chcete využít 10Mpx selfie po otevření telefonu, jsou snímky horší. Již nemají tolik detailů a barvy nejsou tak vykreslené. Stále jde ale o lepší průměr.

Dobře si telefon vede s videem. Dokáže natáčet ve 4K rozlišení při 60 fps s optickou stabilizací obrazu. Kvalitně Galaxy Z Flip 6 zvládne zachytit i zvuk a skvělým videím nic nebrání.

Jak fotí Samsung Galaxy Z Flip 6?

Ukázka: Ultra-široké snímky

Ukázka: 2× zoom

Ukázka: 4× zoom

Ukázka: 10× zoom

Ukázka: noční snímky

Závěr recenze Samsung Galaxy Z Flip 6

Novinka Galaxy Z Flip 6 je opravdu originálním smartphonem, který ale oproti loňské generaci nepřináší nic zásadního. Letošní rok zvolil Samsung udržovací taktiku a nabízí jen minimum změn. Jde ale o dobré kroky, které vyhlazují již tak povedený produkt. Mechanismus kloubu má menší a příjemnější odpor. Fotoaparát dostal potřebné vyšší rozlišení. Software je krásně vyladěný, avšak vnější displej, respektive jeho možnosti, zůstaly lehce nevyužité.

Baterie telefonu také rozhodně není žádným hitem. Výkonu je dostatek na jakýkoliv úkon, nicméně počítejte se zahříváním. Ve výsledku se ale jedná o praktický, stylový, povedený a hlavně skvěle funkční mobil.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus design a zpracováníPlus výdrž baterie
Plus špičkové displejePlus zahřívání telefonu
Plus Galaxy AIPlus málo inovací
Plus skvěle odladěné One UIPlus omezení vnějšího displeje
Plus vysoký výkon
Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Tomáš Rajnoch - Redaktor

Zajímám se o technologie všeho druhu. Mám rád ověřené produkty, ale i gadgety, které je potřeba teprve pořádně objevit. Kromě věnování se vychytávkám všeho druhu pracuji v elektrotechnickém zaměstnání. Ve volných chvílích rád sleduji fotbal a cestuji.


Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články