Samsung označuje své vrcholné modely přízviskem Ultra již od roku 2020, kdy jsme se dočkali prvního počinu, modelu Galaxy S20 Ultra. O rok později dostala tato řada oficiální podporu dotykového pera S Pen a to se s generací S22 Ultra nastěhovalo přímo do šasi. To se nezměnilo ani nyní, s příchodem modelu S24 Ultra a i díky tomuto aspektu se pořád jedná o telefon, který budou produktivní jedinci naprosto milovat. A nabídne toho rozhodně víc.
Konstrukce | kov a sklo, 162,3 × 79 × 8,6 mm, 234 g, zvýšená odolnost IP68 |
---|---|
Displej | 6,8″, Dynamic AMOLED 2X, 1-120 Hz, 3088 × 1440 px, poměr stran 20:9 |
Operační systém | Android 14 + One UI 6.1 |
Čipset | 8jádrový, 3,3 GHz, Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 |
Paměť | 12 GB RAM, úložiště 256/512 GB/1 TB (UFS 4.0), nemá MicroSD slot |
Fotoaparát | čtyři (200 Mpx hlavní + 50 Mpx teleobjektiv + 10 Mpx teleobjektiv + 12 Mpx širokoúhlý 120° ), světelnost f/1.7 + f/3.4 + f/2.4 + f/2.2, OIS, 3× / 5× optický zoom, 100× digitální, umělá inteligence, LED; přední 12 Mpx, clona f/2.2 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | Dual SIM, 5G, Bluetooth 5.3, NFC, GPS, Wi-Fi 7, USB-C, čtečka otisků v displeji, čtečka obličeje, stereo reproduktor |
Baterie | 5 000 mAh, rychlonabíjení 45 W, bezdrátové 15 W |
Cena a dostupnost | od 35 499 Kč, únor 2024 |
Samsung přestal před lety dávat ke svým telefonům nabíjecí adaptér a to platí i pro vrcholné modely Ultra. Balení novinky Galaxy S24 Ultra je tedy naprosto minimalistické a v krabičce, která je jen o něco málo větší než telefon samotný, se nachází, kromě telefonu, ještě USB-C / USB-C kabel, špendlík na otevření SIM slotu a nějaká ta literatura. Toť vše.
Prakticky okamžitě, když se začalo mluvit o tom, že Apple nabídne svůj vrcholný model s titanovou konstrukcí, začalo se spekulovat o tom, že tak udělá také Samsung. A tak se opravdu stalo. Galaxy S24 Ultra vsází na titanový rámeček a stává se prvním telefonem z dílen jihokorejského výrobce, který tento materiál používá. Oproti dříve používanému hliníku je titan odolnější vůči poškrábaní, pevnější a celkově je tak nějak obecně více cool. Ultra je vrcholný telefon Samsungu, takže by měl být „ultra“ opravdu ve všech směrech, včetně použitého materiálu.
Co se hmotnost týče je na tom nová Ultra víceméně stejně, jako minulá a zde se tedy jedna z hlavních výhod titanu, tedy nižší hmotnost, nepotvrdila. Ony dva gramy, o které je titanová ultra oproti té hliníkové lehčí, jsou opravdu zanedbatelné. To u Applu a jeho iPhonů 14 Pro Max / 15 Pro Max byl rozdíl v hmotnosti vlivem použití titanu výraznější. Pocitově působí titan v ruce podobně, jako hliník, jen nemá v chladnějším počasí tendenci studit do dlaní tak, jako hliník a v tomto směru má blíže například k plastu. Dílenské zpracování je, zcela dle očekávání, naprosto precizní.
Nová Ultra působí v ruce jako telefon, který patří na samotný vrchol mobilního segmentu, kterým ostatně i je a samozřejmě nabízí také odpovídající odolnost. Samsung své nové vlajce dopřál, jako již tradičně, krytí IP68, takže konstrukce odolá prachu i vodě a neschází ani odolné sklo vpředu i vzadu. To přední je zcela nového typu, a sice Gorilla Glass Armor a nabízí, kromě ještě o pořádný kus vyšší odolnosti než dříve používaný typ Victus, i jiné vlastnosti, o kterých si povíme později. Obrovskou pochvalu si pak zaslouží také až neuvěřitelně tenké rámečky okolo displeje.
Design telefonu je prakticky stejný, jako před rokem, nicméně jeho celkové podání lehce změnilo nasazení zcela plochého displeje. I přes to, že se jedná o pořádný kus telefonu, se nová Ultra drží v ruce poměrně příjemně a může za to hlavně fakt, že boční rámeček není zcela plochý, ale mírně vyboulený a nijak tedy neřeže do rukou. Horní a spodní rámeček už je pak zcela plochý a telefon na něj lze postavit. Díky velmi hranatému, až krabicoidnímu designu působí Samsung Galaxy S24 Ultra velmi stylovým dojmem a na první pohled jasně poznáte, s kým máte vlastně tu čest.
Hmotnost čítající 232 gramů je poměrně vysoká a ačkoliv nečiní při běžném používání žádný zásadní problém, když budete telefon držet v jedné ruce déle, rozhodně ji pocítíte a začne být mírně nepříjemná. Veškeré ovládací prvky jsou umístěny na pravém boku telefonu a ve spodní části, konkrétněji v levém spodním rohu, se pak nachází šachta pro uložení dotykového pera S Pen. To znamená, že pravděpodobnost jeho ztráty je velmi nízká a telefon navíc při jeho vyjmutí zobrazí v horní části displeje ikonku, že je pero vytaženo a není v „garáži“.
Asi vás nepřekvapí, že displej Samsungu Galaxy S24 Ultra je naprosto špičkový a patří na vrchol segmentu. Čelní stranu této novinky okupuje obří, 6,8palcový AMOLED displej s podporou HDR10+, frekvencí 120 Hz, LTPO technologií a vysokým rozlišením 3120 × 1440 pixelů. Z této kombinace vychází jemnost vyjádřena hodnotnou 505 ppi, což je nepatrně více než vloni (500 ppi). Daleko důležitější jsou ale tři zásadní novinky. Předně, displej již není zaoblený, ale je plochý, což bude pro většinu uživatelů vítaná změna.
Díky tomu má plně použitelnou celou plochu a plochý panel znamená také vyšší odolnost proti případnému poškození při pádu. Další velkou novinkou je navýšení jasu. Panel zvládne nově v maximu vykázat jas o hodnotě až 2600 nitů (S23U zvládá 1750 nitů), což je opravdu skvělá porce a čitelnost je díky tomu naprosto bezproblémová i na ostrém slunci, což se v létě bude hodit. Ano, konkurenční telefony, hlavně tedy čínské výroby, nabízí i vyšší maximální jas a již jsme se dostali na hranici 4500 nitů, ale tyto přístroje postrádají jednu důležitou věc. Sklo Gorilla Glass Armor.
To je oproti loňskému sklu Victus 2 nejenom odolnější, ale, a to hlavně, má výrazně lepší vlastnosti co se pohlcení odlesků týče. Zvládá pohltit až 75 % odlesků, což je pro čitelnost nejenom za jasnějšího dne, ale i když jste v interiéru, například pod zářivkami, zcela zásadní. Výsledkem je opravdu precizní obraz za prakticky všech podmínek. Stačí, když si Samsung Galaxy S24 Ultra položíte vedle libovolného telefonu a ten rozdíl uvidíte na první dobrou. Jinak je displej jako takový, jak jsem již uvedl, špička, a to prakticky ve všech směrech.
Umí dynamicky přizpůsobit obnovovací frekvenci zobrazenému obsahu, pyšní se sytými odstíny barev, nabízí jak AOD, tak tmavý režim a rozsáhlé možnosti úprav. K dispozici jsou dva režimy barev (Živý a Přirozený) s možností úpravy vyvážení bílé, tři rozdílné rozlišení (HD+, FHD+ a QHD+) a co se obnovovací frekvence týče, tak ta může být buď dynamická, nebo nastavena na maximálních 60 Hz. Panel nabízí i funkci Pohodlí pro oči, která se stará o redukci modrého světla a tudíž snižuje zátěž zraku. Pokud používáte telefon i před spaním, rozhodně ji mějte aktivovanou.
Samsung Galaxy S24 Ultra běží z krabice na systému One UI 6.1, který je postaven na Androidu 14. Tato nadstavba patří mezi nejlepší v rámci telefonů s Androidem, je skvěle odladěná, nabízí spoustu praktických funkcí a tak akorát vysokou míru personalizace, aby se v ní uživatel neztratil a zároveň si mohl upravit vše podstatné. Největší novinkou poslední verze je ale rozhodně umělá inteligence Galaxy AI, kterou Samsung s velkou pompou představil spolu s vlajkovou řadou Galaxy S24. Jak tento soubor generativní umělé inteligence funguje a je opravdu přínosem?
Galaxy AI nabízí spoustu věcí a může zasáhnout prakticky do všech oblastí telefonu. Umožňuje například živý překlad hovoru v případě, když budete telefonovat s někým, kdo mluví cizí řečí, umí překládat chaty, výrazně pomůže s úpravou fotografií, při surfování na webu, zvládá převod nahrávek na textové soubory a podobně. Veškeré její funkce a informace o ní jsou sdruženy v samostatné položce nastavení, a sice pod Rozšířenými funkcemi. Ne vše ale pochopitelně podporuje český jazyk a takový překlad hovorů v reálném čase ho bohužel ještě nezvládá (později ale dorazí).
Překlad chatu, který je navázán na klávesnici Samsung, zase nefunguje ve všech aplikacích a lze ho použít pouze ve Zprávách, WhatsAppu, na Instagramu a v rámci Samsung Messages. Opět bez češtiny, která ale dorazí. Ve všech chatovacích aplikacích ale umělá inteligence umí pomoct se stylem psaní a gramatikou, což je rozhodně přínosné. Stačí, když něco napíšete, poté kliknete na tři hvězdičky nad klávesnicí (znak Galaxy AI) a můžete si vybrat oblast, se kterou chcete pomoct. Stěžejní funkcí je pak Circle to Search, kterou Samsung představil ve spolupráci s Googlem.
Jedná se vlastně o vyhledávání přes Google Lens, ale tak nějak lepší, intuitivnější a rozhodně víc cool. Když budete chtít vyhledat cokoliv, co je právě zobrazeno na displeji, stačí, když podržíte domovské tlačítko a poté onu věc, osobu a vlastně cokoliv, zakroužkujete. Funguje to skvěle a lze to použít i například u videa, kdy se po podržení domovského tlačítka video pozastaví a můžete tak zakroužkovat to, co si chcete najít. A pokud vyhledáváte nějaké zboží, telefon vám rovnou nabídne e-shopy, kde ho lze zakoupit, což je rozhodně velmi praktické.
Líbí se vám boty někoho neznámého, kdo je řekněme ve stejné restauraci, jako vy? Prostě si je vyfoťte, na fotografii zakroužkujte a Circle to Search vám rovnou ukáže, kde je koupit. Vyhledávání funguje i na obličeje, nicméně počítejte s tím, že méně známé osoby většinou tato funkce nevyhledá, ale kolikrát pomůže zabrat větší plochu. Příklad. Když jsem zkusil vyhledat obličej z fotografie Davida Pastrňáka, Circle to Search nenašlo zhola nic. Jakmile jsem ale spolu s obličejem naší největší současné hokejové superstar zabral i logo Bostonu, výsledky se dostavily.
Skvělá je i editace fotografií přes Galaxy AI, kdy můžete libovolně přesouvat po fotografii vámi zvolený objekt a umělá inteligence se postará o dokreslení oblasti, ze které jste ho původně vyjmuli. Díky této funkci si můžete upravit či opravit fotografie se špatnou kompozicí a Galaxy AI umožňuje také natáčení snímků. V rámci prohlížeče Samsung Internet pak umí umělá inteligence vytvářet praktický souhrn článků, nebo provádět překlady (opět zatím bez češtiny, která dorazí). Kolem a kolem je Galaxy AI rozhodně praktický parťák a je pro telefon přidanou hodnotou.
V rychlosti musím zmínit i dotykové pero S Pen, které pochopitelně neschází a je, stejně jako pokaždé, praktické až na půdu. S jeho pomocí lze psát poznámky na vypnutý displej (ideální na tvorbu nákupního seznamu), vzdáleně ovládat například fotoaparát a pomocí vzdušných gest pak i celý telefon. Nejpraktičtější funkcí zůstává Inteligentní výběr, kdy můžete pomocí pera snadno vystřihnout cokoliv, co je zobrazeno na displeji a rovnou to sdílet s přáteli, nebo kamkoliv poslat přes všechny možné platformy. Z videí pak můžete pomocí této funkce udělat krátký gif.
Dále můžete S Pen využít klidně i k chatování. Když perem do pole pro zadání textu něco napíšete, telefon to převede na klasický text a můžete odesílat. Konverze funguje docela dobře, ačkoliv pokud vyloženě škrabete, na tuto funkci zapomeňte. Dobře funguje také rychlé psaní poznámek na aktivní displej. Prostě vyjmete pero z šachty, stisknete jeho tlačítko a po dvojitém zaklepání na displej otevřete aplikaci Poznámky, takže můžete rovnou psát. Je to rychlé, praktické a funkční. Dotykové pero S Pen je zkrátka další přidaná hodnota, která staví Galaxy S24 Ultra na vrchol třídy.
Samsung letos udělal oproti loňsku trochu rošádu z procesory a vlajkový čipset Snapdragon 8 Gen 3 od Qualcommu vyhradil pouze vrcholné Ultře. Základní Galaxy S24 a model S24+ si musí vystačit s továrním Exynosem 2400. Snapdragon 8 Gen 3 je výkonnostně naprostá špička a potvrzují to i testy v syntetických benchmarcích, kde si tento osmijádrový čipset počínal velmi suverénně (viz screeny). Žádná hra ani aplikace není pro SD 8 Gen 3 pořádnou výzvou a telefon si naprosto v poklidu poradí i s těmi nejnáročnějšími programy.
S vysokým výkonem jde ruku v ruce zahřívání, kterému se, vylepšenému chlazení navzdory, nová Ultra nevyhnula. Při nadprůměrné zátěži se zkrátka musíte smířit s tím, že telefon si pořádně zatopí a titanový rám se při herních maratonech umí rozpálit opravdu razantně. Vyložené přehřívání, kdy by snad byly omezeny nějaké funkce telefonu, se ale nekoná. Co se týče zbytku hardwaru, tak operační paměť má vždy kapacitu 12 GB RAM a k dispozici jsou tři varianty vnitřního úložiště – základních 256 GB, pak 512 GB a vrcholná varianta, jež nabízí rovnou 1 TB.
V nitru telefonu se nachází baterie s kapacitou 5 000 mAh, což je stejně, jako vloni, nicméně výdrž je na tom o něco málo lépe, pravděpodobně vlivem efektivnějšího procesoru. Když se budete držet trochu zkrátka, lze se dostat i na dva dny provozu a den a půl zvládne nová Ultra prakticky vždy. Nabíjení se ale bohužel oproti loňsku nezměnilo a opět tedy dosahuje na maximální výkon 45 W, což není žádná velká sláva. A rozhodně je škoda, že nepodporuje nový standard Qi2, které by i s tímto výkonem mohl nabídnout o něco lepší výsledky.
S originálním adaptérem Samsung nabijete baterii na 100 % za nějakých 65 minut, což není žádná velká sláva, ale ani vyložený průšvih. Horší je to ale v případě, když budete mít neoriginální adaptér, klidně i vyššího výkonu než je oněch 45 W. S většinou nabíječek jiných výrobců (hlavně výrobců telefonů) si Ultra úplně nerozumí a počítejte s výrazně delším časem potřebným pro plné nabití, klidně blížícím se dvěma hodinám. Investice do originální Samsung nabíječky odpovídajícího výkonu se tedy rozhodně vyplatí (45W model stojí 789 korun).
Fotografická sestava na zádech nového Samsungu Galaxy S24 Ultra vypadá velmi podobně, jako vloni. Ve skutečnosti ale prošla poměrně výraznou proměnou, když zmizel 10Mpx teleobjektiv se schopností 10× optického zoomu a nahradil ho teleobjektiv sice s rozlišením 50 Mpx, ale jen s 5× optickým zoomem. Změna k horšímu? Naštěstí ne a je tomu přesně naopak. Tento teleobjektiv je totiž naprosto skvělý a nabízí výrazně lepší kvalitu než loňská verze. A o kvalitní, 10nánosobné přiblížení ochuzeni ani tak nebudete, protože s ním pomůže Galaxy AI.
Z výše zmíněné sestavy toho nejvíc odedře primární, 200Mpx fotoaparát (čip ISOCELL HP25X) s optickou stabilizací, který odvádí opravdu skvělou práci a produkuje ostré, barevně líbivé snímky bohaté na detaily a s minimem šumu. Výborně si poradí i s horšími světelnými podmínkami, takže krásných fotografií se dočkáte také v interiéru a za vypíchnutí stojí jak bleskově rychlé a přesné ostření, tak výtečná práce v oblasti portrétů. V tomto směru patří fotoaparát nové Ultry rozhodně mezi nejlepší na trhu.
Jihokorejská novinka pravděpodobně není nejlepším fotomobilem na trhu, na tuto pozici tu máme jiné aspiranty, ale je rozhodně tím nejvšestrannějším. Samsung si totiž zakládá na kvalitním zoomu, který má jeden z nejlepších v branži (spíše úplně nejlepší) a nová Ultra tedy nabízí naprosto bezkonkurenční pokrytí přiblížení. Chcete obyčejnou fotografii? Hlavní fotoaparát. Chcete scénu trochu přitáhnout? Teleobjektiv s 3× optickým zoomem pomůže. Chcete ještě větší zoom? Druhý teleobjektiv s 5× optickým zoomem bude připraven.
Pokud by vám bylo tohle pořád málo, k dispozici je i onen 10× zoom, který tedy není oproti loňsku optický, ale „jen“ bezztrátový, nicméně díky podstatně kvalitnějšímu fotočipu a práci umělé inteligence je na tom vlastně ve finále kvalitativně možná i o něco lépe. Já osobně jsem si nejvíc zamiloval teleobjektiv s 5× optickým zoomem, který je prostě skvělý a jedná se pravděpodobně o nejvyužitelnější typ přiblížení. Snímky jsou plné detailů, s minimem šumu a vypadají opravdu výborně. A tento objektiv je zároveň i přeborník v portrétních fotografiích.
Portréty pořízené 50Mpx teleobjektivem patří k tomu nejlepšímu, jaké můžete u telefonu dostat a nahrazení původního, 10Mpx teleobjektivu za tento novější byl od Samsungu bez debat skvělý krok. Maximální hranice přiblížení je 100×, což je stejné, jako vloni a kvalita je také víceméně stejná (na přiložených fotografiích hledejte zelené zvýraznění, které značí přiblížený objekt). Snímky jsou výrazně zasaženy softwarovými úpravami, ostrost je minimální, šum vysoký a detaily slité. Ono se ale není čemu divit, udržet takto obrovské přiblížení není jek tak a optická stabilizace pochopitelně není všespásná.
Maximální, 100násobné přiblížení je ale ve finále vlastně jakž takž použitelné a rozhodně se jedná o nejvyužitelnější přiblížení tohoto typu mezi všemi telefony. Moc hezky si telefon poradil i s makro snímky, ačkoliv dedikovaný makro režim byste u něj hledali marně. Jakmile se přiblížíte k objektu až moc blízko, telefon vám nabídne možnost aktivovat Vylepšení zaostření, což je v podstatě makro režim. Přiblížené snímky jsou příjemně kvalitní, s hezky vykreslenými detaily a nízkým objemem šumu. Povedené makro snímky je pak možné pořídit i přes 3násobný teleobjektiv.
Kvalitu nepostrádají ani ultra-širokoúhlé fotografie, které se pyšní opět příjemnou porcí detailů a minimálním šumem, ačkoliv rozostření po stranách, což je typická vlastnost fotografií z tohoto typu snímačů, eliminováno úplně nebylo a je patrné. Noční snímky jsou výborné a noční režim umí výrazně prosvětlit i pořádně tmavá zákoutí. V exteriéru ovšem počítejte, hlavně v přítomnosti pouličního osvětlení, s výraznou saturací do žlutého odstínu. Selfie kamerka kvalitativně také nezklame a produkuje líbivé snímky, se kterými si ostudu na sociálních sítích určitě neutrhnete.
Samsung nic neponechal náhodě ani co se videí týče a k dispozici je přehršel všemožných kombinací. Na vrcholu stojí 8K záznamy při 30 snímcích za vteřinu (fps), neschází ani 4K videa při 30 či 60 fps, FullHD při 30 nebo 60 fps a nakonec HD videa při 30 fps. V režimu Profesionální video si pak můžete nastavit 8K rozlišení v kombinaci s 24 fps a tato volba, stejně jako 120 fps, je v tomto režimu k dispozici i pro 4K a FullHD záznamy. Kvalita je, dle očekávání, špičková a ještě zmíním videa přes selfie kamerku, která můžou mít až 4K rozlišení při 60 fps.
Je letošní Ultra revoluční, nebo jen evoluční? Na to je velmi jednoduchá odpověď. Jedná se jasnou evoluci, ale opravdu příkladně dotaženou takřka až k dokonalosti a rozhodně je to jeden z nejlepších vlajkových telefonů dneška. V případě, že vlastníte předchozí generaci a umělá inteligence pro vás není vyložený dealbreaker, na nový model přecházet nemusíte. Pokud ale hledáte naprosto dokonale všestranný telefon, který vyniká prakticky ve všech oblastech a nemá žádnou vyloženou slabinu, zde jste na nejlepší možné adrese.
Za vypíchnutí strojí špičkové zpracování kombinující titan s odolným sklem Gorilla Glass Armor, zvýšená odolnost IP68, nekompromisní výkon a fotoaparát, který nabízí parádní výsledky za každé situace. Dotykové pero S Pen je pak výbornou přidanou hodnotou, a pokud na telefonu hodně a často pracujete, praktičtější pracovní nástroj prostě neexistuje. Co se nedostatků týče, tak Ultra je pořád hodně velký a těžký telefon, je hodně drahý (byť je vysoká cena opodstatněná) a nepotěší ani ne zrovna nejrychlejší nabíjení, balení bez adaptéru a z šasi až moc vystupující fotoaparát.
Ten způsobuje, že se telefon na rovné povrchu při položení na záda opravdu dost kolébá a to úplně příjemné není. A co Galaxy AI? Umělá inteligence je dobře použitelná, hlavně v rámci prohlížeče Samsung Internet a skvělá je i funkce Circle to Search, kterou jsou využíval opravdu hodně. Zbytek funkcí bude použitelnější, až se Galaxy AI naučí plně česky, což jí v překladatelských funkcí schází. Pokud ale umíte dobře anglicky a jezdíte často do zemí, kdy vám tento jazyk nestačí a tamní neumíte, určitě funkce Galaxy AI využijete i bez češtiny.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
špičkové zpracování, odolnost, titan | vysoká cena a nekompletní balení |
parádní displej s vysokým jasem a minimálními odlesky | nic moc nabíjení |
dotykové pero S Pen | některým prvkům Galaxy AI schází čeština |
ve všech oblastech výtečný fotoaparát | |
výkon a výdrž + praktická Galaxy AI + bezkonkurenční podpora (7 let) |
Samsung označuje své vrcholné modely přízviskem Ultra již od roku 2020, kdy jsme se dočkali prvního počinu, modelu Galaxy S20 Ultra. O rok později dostala tato řada oficiální podporu dotykového pera S Pen a to se s generací S22 Ultra nastěhovalo přímo do šasi. To se nezměnilo ani nyní, s příchodem modelu S24 Ultra a i díky tomuto aspektu se pořád jedná o telefon, který budou produktivní jedinci naprosto milovat. A nabídne toho rozhodně víc.
Konstrukce | kov a sklo, 162,3 × 79 × 8,6 mm, 234 g, zvýšená odolnost IP68 |
---|---|
Displej | 6,8″, Dynamic AMOLED 2X, 1-120 Hz, 3088 × 1440 px, poměr stran 20:9 |
Operační systém | Android 14 + One UI 6.1 |
Čipset | 8jádrový, 3,3 GHz, Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 |
Paměť | 12 GB RAM, úložiště 256/512 GB/1 TB (UFS 4.0), nemá MicroSD slot |
Fotoaparát | čtyři (200 Mpx hlavní + 50 Mpx teleobjektiv + 10 Mpx teleobjektiv + 12 Mpx širokoúhlý 120° ), světelnost f/1.7 + f/3.4 + f/2.4 + f/2.2, OIS, 3× / 5× optický zoom, 100× digitální, umělá inteligence, LED; přední 12 Mpx, clona f/2.2 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | Dual SIM, 5G, Bluetooth 5.3, NFC, GPS, Wi-Fi 7, USB-C, čtečka otisků v displeji, čtečka obličeje, stereo reproduktor |
Baterie | 5 000 mAh, rychlonabíjení 45 W, bezdrátové 15 W |
Cena a dostupnost | od 35 499 Kč, únor 2024 |
Samsung přestal před lety dávat ke svým telefonům nabíjecí adaptér a to platí i pro vrcholné modely Ultra. Balení novinky Galaxy S24 Ultra je tedy naprosto minimalistické a v krabičce, která je jen o něco málo větší než telefon samotný, se nachází, kromě telefonu, ještě USB-C / USB-C kabel, špendlík na otevření SIM slotu a nějaká ta literatura. Toť vše.
Prakticky okamžitě, když se začalo mluvit o tom, že Apple nabídne svůj vrcholný model s titanovou konstrukcí, začalo se spekulovat o tom, že tak udělá také Samsung. A tak se opravdu stalo. Galaxy S24 Ultra vsází na titanový rámeček a stává se prvním telefonem z dílen jihokorejského výrobce, který tento materiál používá. Oproti dříve používanému hliníku je titan odolnější vůči poškrábaní, pevnější a celkově je tak nějak obecně více cool. Ultra je vrcholný telefon Samsungu, takže by měl být „ultra“ opravdu ve všech směrech, včetně použitého materiálu.
Co se hmotnost týče je na tom nová Ultra víceméně stejně, jako minulá a zde se tedy jedna z hlavních výhod titanu, tedy nižší hmotnost, nepotvrdila. Ony dva gramy, o které je titanová ultra oproti té hliníkové lehčí, jsou opravdu zanedbatelné. To u Applu a jeho iPhonů 14 Pro Max / 15 Pro Max byl rozdíl v hmotnosti vlivem použití titanu výraznější. Pocitově působí titan v ruce podobně, jako hliník, jen nemá v chladnějším počasí tendenci studit do dlaní tak, jako hliník a v tomto směru má blíže například k plastu. Dílenské zpracování je, zcela dle očekávání, naprosto precizní.
Nová Ultra působí v ruce jako telefon, který patří na samotný vrchol mobilního segmentu, kterým ostatně i je a samozřejmě nabízí také odpovídající odolnost. Samsung své nové vlajce dopřál, jako již tradičně, krytí IP68, takže konstrukce odolá prachu i vodě a neschází ani odolné sklo vpředu i vzadu. To přední je zcela nového typu, a sice Gorilla Glass Armor a nabízí, kromě ještě o pořádný kus vyšší odolnosti než dříve používaný typ Victus, i jiné vlastnosti, o kterých si povíme později. Obrovskou pochvalu si pak zaslouží také až neuvěřitelně tenké rámečky okolo displeje.
Design telefonu je prakticky stejný, jako před rokem, nicméně jeho celkové podání lehce změnilo nasazení zcela plochého displeje. I přes to, že se jedná o pořádný kus telefonu, se nová Ultra drží v ruce poměrně příjemně a může za to hlavně fakt, že boční rámeček není zcela plochý, ale mírně vyboulený a nijak tedy neřeže do rukou. Horní a spodní rámeček už je pak zcela plochý a telefon na něj lze postavit. Díky velmi hranatému, až krabicoidnímu designu působí Samsung Galaxy S24 Ultra velmi stylovým dojmem a na první pohled jasně poznáte, s kým máte vlastně tu čest.
Hmotnost čítající 232 gramů je poměrně vysoká a ačkoliv nečiní při běžném používání žádný zásadní problém, když budete telefon držet v jedné ruce déle, rozhodně ji pocítíte a začne být mírně nepříjemná. Veškeré ovládací prvky jsou umístěny na pravém boku telefonu a ve spodní části, konkrétněji v levém spodním rohu, se pak nachází šachta pro uložení dotykového pera S Pen. To znamená, že pravděpodobnost jeho ztráty je velmi nízká a telefon navíc při jeho vyjmutí zobrazí v horní části displeje ikonku, že je pero vytaženo a není v „garáži“.
Asi vás nepřekvapí, že displej Samsungu Galaxy S24 Ultra je naprosto špičkový a patří na vrchol segmentu. Čelní stranu této novinky okupuje obří, 6,8palcový AMOLED displej s podporou HDR10+, frekvencí 120 Hz, LTPO technologií a vysokým rozlišením 3120 × 1440 pixelů. Z této kombinace vychází jemnost vyjádřena hodnotnou 505 ppi, což je nepatrně více než vloni (500 ppi). Daleko důležitější jsou ale tři zásadní novinky. Předně, displej již není zaoblený, ale je plochý, což bude pro většinu uživatelů vítaná změna.
Díky tomu má plně použitelnou celou plochu a plochý panel znamená také vyšší odolnost proti případnému poškození při pádu. Další velkou novinkou je navýšení jasu. Panel zvládne nově v maximu vykázat jas o hodnotě až 2600 nitů (S23U zvládá 1750 nitů), což je opravdu skvělá porce a čitelnost je díky tomu naprosto bezproblémová i na ostrém slunci, což se v létě bude hodit. Ano, konkurenční telefony, hlavně tedy čínské výroby, nabízí i vyšší maximální jas a již jsme se dostali na hranici 4500 nitů, ale tyto přístroje postrádají jednu důležitou věc. Sklo Gorilla Glass Armor.
To je oproti loňskému sklu Victus 2 nejenom odolnější, ale, a to hlavně, má výrazně lepší vlastnosti co se pohlcení odlesků týče. Zvládá pohltit až 75 % odlesků, což je pro čitelnost nejenom za jasnějšího dne, ale i když jste v interiéru, například pod zářivkami, zcela zásadní. Výsledkem je opravdu precizní obraz za prakticky všech podmínek. Stačí, když si Samsung Galaxy S24 Ultra položíte vedle libovolného telefonu a ten rozdíl uvidíte na první dobrou. Jinak je displej jako takový, jak jsem již uvedl, špička, a to prakticky ve všech směrech.
Umí dynamicky přizpůsobit obnovovací frekvenci zobrazenému obsahu, pyšní se sytými odstíny barev, nabízí jak AOD, tak tmavý režim a rozsáhlé možnosti úprav. K dispozici jsou dva režimy barev (Živý a Přirozený) s možností úpravy vyvážení bílé, tři rozdílné rozlišení (HD+, FHD+ a QHD+) a co se obnovovací frekvence týče, tak ta může být buď dynamická, nebo nastavena na maximálních 60 Hz. Panel nabízí i funkci Pohodlí pro oči, která se stará o redukci modrého světla a tudíž snižuje zátěž zraku. Pokud používáte telefon i před spaním, rozhodně ji mějte aktivovanou.
Samsung Galaxy S24 Ultra běží z krabice na systému One UI 6.1, který je postaven na Androidu 14. Tato nadstavba patří mezi nejlepší v rámci telefonů s Androidem, je skvěle odladěná, nabízí spoustu praktických funkcí a tak akorát vysokou míru personalizace, aby se v ní uživatel neztratil a zároveň si mohl upravit vše podstatné. Největší novinkou poslední verze je ale rozhodně umělá inteligence Galaxy AI, kterou Samsung s velkou pompou představil spolu s vlajkovou řadou Galaxy S24. Jak tento soubor generativní umělé inteligence funguje a je opravdu přínosem?
Galaxy AI nabízí spoustu věcí a může zasáhnout prakticky do všech oblastí telefonu. Umožňuje například živý překlad hovoru v případě, když budete telefonovat s někým, kdo mluví cizí řečí, umí překládat chaty, výrazně pomůže s úpravou fotografií, při surfování na webu, zvládá převod nahrávek na textové soubory a podobně. Veškeré její funkce a informace o ní jsou sdruženy v samostatné položce nastavení, a sice pod Rozšířenými funkcemi. Ne vše ale pochopitelně podporuje český jazyk a takový překlad hovorů v reálném čase ho bohužel ještě nezvládá (později ale dorazí).
Překlad chatu, který je navázán na klávesnici Samsung, zase nefunguje ve všech aplikacích a lze ho použít pouze ve Zprávách, WhatsAppu, na Instagramu a v rámci Samsung Messages. Opět bez češtiny, která ale dorazí. Ve všech chatovacích aplikacích ale umělá inteligence umí pomoct se stylem psaní a gramatikou, což je rozhodně přínosné. Stačí, když něco napíšete, poté kliknete na tři hvězdičky nad klávesnicí (znak Galaxy AI) a můžete si vybrat oblast, se kterou chcete pomoct. Stěžejní funkcí je pak Circle to Search, kterou Samsung představil ve spolupráci s Googlem.
Jedná se vlastně o vyhledávání přes Google Lens, ale tak nějak lepší, intuitivnější a rozhodně víc cool. Když budete chtít vyhledat cokoliv, co je právě zobrazeno na displeji, stačí, když podržíte domovské tlačítko a poté onu věc, osobu a vlastně cokoliv, zakroužkujete. Funguje to skvěle a lze to použít i například u videa, kdy se po podržení domovského tlačítka video pozastaví a můžete tak zakroužkovat to, co si chcete najít. A pokud vyhledáváte nějaké zboží, telefon vám rovnou nabídne e-shopy, kde ho lze zakoupit, což je rozhodně velmi praktické.
Líbí se vám boty někoho neznámého, kdo je řekněme ve stejné restauraci, jako vy? Prostě si je vyfoťte, na fotografii zakroužkujte a Circle to Search vám rovnou ukáže, kde je koupit. Vyhledávání funguje i na obličeje, nicméně počítejte s tím, že méně známé osoby většinou tato funkce nevyhledá, ale kolikrát pomůže zabrat větší plochu. Příklad. Když jsem zkusil vyhledat obličej z fotografie Davida Pastrňáka, Circle to Search nenašlo zhola nic. Jakmile jsem ale spolu s obličejem naší největší současné hokejové superstar zabral i logo Bostonu, výsledky se dostavily.
Skvělá je i editace fotografií přes Galaxy AI, kdy můžete libovolně přesouvat po fotografii vámi zvolený objekt a umělá inteligence se postará o dokreslení oblasti, ze které jste ho původně vyjmuli. Díky této funkci si můžete upravit či opravit fotografie se špatnou kompozicí a Galaxy AI umožňuje také natáčení snímků. V rámci prohlížeče Samsung Internet pak umí umělá inteligence vytvářet praktický souhrn článků, nebo provádět překlady (opět zatím bez češtiny, která dorazí). Kolem a kolem je Galaxy AI rozhodně praktický parťák a je pro telefon přidanou hodnotou.
V rychlosti musím zmínit i dotykové pero S Pen, které pochopitelně neschází a je, stejně jako pokaždé, praktické až na půdu. S jeho pomocí lze psát poznámky na vypnutý displej (ideální na tvorbu nákupního seznamu), vzdáleně ovládat například fotoaparát a pomocí vzdušných gest pak i celý telefon. Nejpraktičtější funkcí zůstává Inteligentní výběr, kdy můžete pomocí pera snadno vystřihnout cokoliv, co je zobrazeno na displeji a rovnou to sdílet s přáteli, nebo kamkoliv poslat přes všechny možné platformy. Z videí pak můžete pomocí této funkce udělat krátký gif.
Dále můžete S Pen využít klidně i k chatování. Když perem do pole pro zadání textu něco napíšete, telefon to převede na klasický text a můžete odesílat. Konverze funguje docela dobře, ačkoliv pokud vyloženě škrabete, na tuto funkci zapomeňte. Dobře funguje také rychlé psaní poznámek na aktivní displej. Prostě vyjmete pero z šachty, stisknete jeho tlačítko a po dvojitém zaklepání na displej otevřete aplikaci Poznámky, takže můžete rovnou psát. Je to rychlé, praktické a funkční. Dotykové pero S Pen je zkrátka další přidaná hodnota, která staví Galaxy S24 Ultra na vrchol třídy.
Samsung letos udělal oproti loňsku trochu rošádu z procesory a vlajkový čipset Snapdragon 8 Gen 3 od Qualcommu vyhradil pouze vrcholné Ultře. Základní Galaxy S24 a model S24+ si musí vystačit s továrním Exynosem 2400. Snapdragon 8 Gen 3 je výkonnostně naprostá špička a potvrzují to i testy v syntetických benchmarcích, kde si tento osmijádrový čipset počínal velmi suverénně (viz screeny). Žádná hra ani aplikace není pro SD 8 Gen 3 pořádnou výzvou a telefon si naprosto v poklidu poradí i s těmi nejnáročnějšími programy.
S vysokým výkonem jde ruku v ruce zahřívání, kterému se, vylepšenému chlazení navzdory, nová Ultra nevyhnula. Při nadprůměrné zátěži se zkrátka musíte smířit s tím, že telefon si pořádně zatopí a titanový rám se při herních maratonech umí rozpálit opravdu razantně. Vyložené přehřívání, kdy by snad byly omezeny nějaké funkce telefonu, se ale nekoná. Co se týče zbytku hardwaru, tak operační paměť má vždy kapacitu 12 GB RAM a k dispozici jsou tři varianty vnitřního úložiště – základních 256 GB, pak 512 GB a vrcholná varianta, jež nabízí rovnou 1 TB.
V nitru telefonu se nachází baterie s kapacitou 5 000 mAh, což je stejně, jako vloni, nicméně výdrž je na tom o něco málo lépe, pravděpodobně vlivem efektivnějšího procesoru. Když se budete držet trochu zkrátka, lze se dostat i na dva dny provozu a den a půl zvládne nová Ultra prakticky vždy. Nabíjení se ale bohužel oproti loňsku nezměnilo a opět tedy dosahuje na maximální výkon 45 W, což není žádná velká sláva. A rozhodně je škoda, že nepodporuje nový standard Qi2, které by i s tímto výkonem mohl nabídnout o něco lepší výsledky.
S originálním adaptérem Samsung nabijete baterii na 100 % za nějakých 65 minut, což není žádná velká sláva, ale ani vyložený průšvih. Horší je to ale v případě, když budete mít neoriginální adaptér, klidně i vyššího výkonu než je oněch 45 W. S většinou nabíječek jiných výrobců (hlavně výrobců telefonů) si Ultra úplně nerozumí a počítejte s výrazně delším časem potřebným pro plné nabití, klidně blížícím se dvěma hodinám. Investice do originální Samsung nabíječky odpovídajícího výkonu se tedy rozhodně vyplatí (45W model stojí 789 korun).
Fotografická sestava na zádech nového Samsungu Galaxy S24 Ultra vypadá velmi podobně, jako vloni. Ve skutečnosti ale prošla poměrně výraznou proměnou, když zmizel 10Mpx teleobjektiv se schopností 10× optického zoomu a nahradil ho teleobjektiv sice s rozlišením 50 Mpx, ale jen s 5× optickým zoomem. Změna k horšímu? Naštěstí ne a je tomu přesně naopak. Tento teleobjektiv je totiž naprosto skvělý a nabízí výrazně lepší kvalitu než loňská verze. A o kvalitní, 10nánosobné přiblížení ochuzeni ani tak nebudete, protože s ním pomůže Galaxy AI.
Z výše zmíněné sestavy toho nejvíc odedře primární, 200Mpx fotoaparát (čip ISOCELL HP25X) s optickou stabilizací, který odvádí opravdu skvělou práci a produkuje ostré, barevně líbivé snímky bohaté na detaily a s minimem šumu. Výborně si poradí i s horšími světelnými podmínkami, takže krásných fotografií se dočkáte také v interiéru a za vypíchnutí stojí jak bleskově rychlé a přesné ostření, tak výtečná práce v oblasti portrétů. V tomto směru patří fotoaparát nové Ultry rozhodně mezi nejlepší na trhu.
Jihokorejská novinka pravděpodobně není nejlepším fotomobilem na trhu, na tuto pozici tu máme jiné aspiranty, ale je rozhodně tím nejvšestrannějším. Samsung si totiž zakládá na kvalitním zoomu, který má jeden z nejlepších v branži (spíše úplně nejlepší) a nová Ultra tedy nabízí naprosto bezkonkurenční pokrytí přiblížení. Chcete obyčejnou fotografii? Hlavní fotoaparát. Chcete scénu trochu přitáhnout? Teleobjektiv s 3× optickým zoomem pomůže. Chcete ještě větší zoom? Druhý teleobjektiv s 5× optickým zoomem bude připraven.
Pokud by vám bylo tohle pořád málo, k dispozici je i onen 10× zoom, který tedy není oproti loňsku optický, ale „jen“ bezztrátový, nicméně díky podstatně kvalitnějšímu fotočipu a práci umělé inteligence je na tom vlastně ve finále kvalitativně možná i o něco lépe. Já osobně jsem si nejvíc zamiloval teleobjektiv s 5× optickým zoomem, který je prostě skvělý a jedná se pravděpodobně o nejvyužitelnější typ přiblížení. Snímky jsou plné detailů, s minimem šumu a vypadají opravdu výborně. A tento objektiv je zároveň i přeborník v portrétních fotografiích.
Portréty pořízené 50Mpx teleobjektivem patří k tomu nejlepšímu, jaké můžete u telefonu dostat a nahrazení původního, 10Mpx teleobjektivu za tento novější byl od Samsungu bez debat skvělý krok. Maximální hranice přiblížení je 100×, což je stejné, jako vloni a kvalita je také víceméně stejná (na přiložených fotografiích hledejte zelené zvýraznění, které značí přiblížený objekt). Snímky jsou výrazně zasaženy softwarovými úpravami, ostrost je minimální, šum vysoký a detaily slité. Ono se ale není čemu divit, udržet takto obrovské přiblížení není jek tak a optická stabilizace pochopitelně není všespásná.
Maximální, 100násobné přiblížení je ale ve finále vlastně jakž takž použitelné a rozhodně se jedná o nejvyužitelnější přiblížení tohoto typu mezi všemi telefony. Moc hezky si telefon poradil i s makro snímky, ačkoliv dedikovaný makro režim byste u něj hledali marně. Jakmile se přiblížíte k objektu až moc blízko, telefon vám nabídne možnost aktivovat Vylepšení zaostření, což je v podstatě makro režim. Přiblížené snímky jsou příjemně kvalitní, s hezky vykreslenými detaily a nízkým objemem šumu. Povedené makro snímky je pak možné pořídit i přes 3násobný teleobjektiv.
Kvalitu nepostrádají ani ultra-širokoúhlé fotografie, které se pyšní opět příjemnou porcí detailů a minimálním šumem, ačkoliv rozostření po stranách, což je typická vlastnost fotografií z tohoto typu snímačů, eliminováno úplně nebylo a je patrné. Noční snímky jsou výborné a noční režim umí výrazně prosvětlit i pořádně tmavá zákoutí. V exteriéru ovšem počítejte, hlavně v přítomnosti pouličního osvětlení, s výraznou saturací do žlutého odstínu. Selfie kamerka kvalitativně také nezklame a produkuje líbivé snímky, se kterými si ostudu na sociálních sítích určitě neutrhnete.
Samsung nic neponechal náhodě ani co se videí týče a k dispozici je přehršel všemožných kombinací. Na vrcholu stojí 8K záznamy při 30 snímcích za vteřinu (fps), neschází ani 4K videa při 30 či 60 fps, FullHD při 30 nebo 60 fps a nakonec HD videa při 30 fps. V režimu Profesionální video si pak můžete nastavit 8K rozlišení v kombinaci s 24 fps a tato volba, stejně jako 120 fps, je v tomto režimu k dispozici i pro 4K a FullHD záznamy. Kvalita je, dle očekávání, špičková a ještě zmíním videa přes selfie kamerku, která můžou mít až 4K rozlišení při 60 fps.
Je letošní Ultra revoluční, nebo jen evoluční? Na to je velmi jednoduchá odpověď. Jedná se jasnou evoluci, ale opravdu příkladně dotaženou takřka až k dokonalosti a rozhodně je to jeden z nejlepších vlajkových telefonů dneška. V případě, že vlastníte předchozí generaci a umělá inteligence pro vás není vyložený dealbreaker, na nový model přecházet nemusíte. Pokud ale hledáte naprosto dokonale všestranný telefon, který vyniká prakticky ve všech oblastech a nemá žádnou vyloženou slabinu, zde jste na nejlepší možné adrese.
Za vypíchnutí strojí špičkové zpracování kombinující titan s odolným sklem Gorilla Glass Armor, zvýšená odolnost IP68, nekompromisní výkon a fotoaparát, který nabízí parádní výsledky za každé situace. Dotykové pero S Pen je pak výbornou přidanou hodnotou, a pokud na telefonu hodně a často pracujete, praktičtější pracovní nástroj prostě neexistuje. Co se nedostatků týče, tak Ultra je pořád hodně velký a těžký telefon, je hodně drahý (byť je vysoká cena opodstatněná) a nepotěší ani ne zrovna nejrychlejší nabíjení, balení bez adaptéru a z šasi až moc vystupující fotoaparát.
Ten způsobuje, že se telefon na rovné povrchu při položení na záda opravdu dost kolébá a to úplně příjemné není. A co Galaxy AI? Umělá inteligence je dobře použitelná, hlavně v rámci prohlížeče Samsung Internet a skvělá je i funkce Circle to Search, kterou jsou využíval opravdu hodně. Zbytek funkcí bude použitelnější, až se Galaxy AI naučí plně česky, což jí v překladatelských funkcí schází. Pokud ale umíte dobře anglicky a jezdíte často do zemí, kdy vám tento jazyk nestačí a tamní neumíte, určitě funkce Galaxy AI využijete i bez češtiny.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
špičkové zpracování, odolnost, titan | vysoká cena a nekompletní balení |
parádní displej s vysokým jasem a minimálními odlesky | nic moc nabíjení |
dotykové pero S Pen | některým prvkům Galaxy AI schází čeština |
ve všech oblastech výtečný fotoaparát | |
výkon a výdrž + praktická Galaxy AI + bezkonkurenční podpora (7 let) |