Recenze Motorola Razr 50 Ultra – Nejlepší Razr všech dob?

Ondřej Koníček
  • Motorola Razr 50 Ultra je nejnovější pokračovatel slavného rodu
  • Tato řada telefonů stála u zrodu véček s ohebným vnitřním displejem
  • Jak se povedla poslední generace a má mezi konkurencí vůbec šanci?
Nová Motorola Razr 50 Ultra
Nová Motorola Razr 50 Ultra

Na samotném začátku stál Razr V3 z roku 2004, tedy pravděpodobně nejslavnější véčko všech dob a jeden z nejikoničtějších telefonů obecně. Toto prémiové a stylové véčko bylo ve své době symbolem statusu, každý ho chtěl a každý po něm toužil, ale ne každý si ho mohl dovolit. Moderní reinkarnace od Motoroly s ohebným displejem také není dostupná pro všechny a my se dnes trochu podrobněji probereme aktuální generaci v podobě modelu Razr 50 Ultra.

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Motorola Razr 50 Ultra: specifikace

Konstrukcekov a kůže, skládací véčková konstrukce, rozloženo: 171,4 × 74 × 7,1 mm, složeno: 88,1 ×74 × 15,3 mm, 189 g, odolnost IPX8
Displejvnitřní: 6,9″, pOLED, HDR10+, LTPO 1 – 165 Hz, 2640 × 1080 px, poměr stran 22:9, jemnost 413 ppi
vnější: 4″, pOLED, LTPO 1 – 165 Hz, 1272 × 1080 px, jemnost 417 ppi
Operační systémAndroid 14 + Moto gesta
Čipset8jádrový, 3,0 GHz, Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3
Paměť8 / 12 GB RAM, úložiště 256 / 512 GB, nemá MicroSD slot
Fotoaparátduální (50 Mpx hlavní + 50 Mpx teleobjektiv), clona f/1.7 + f/2.2, OIS, Dual Pixel AF; přední 32 Mpx, clona f/2.4
LTE800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie5G, Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4, NFC, GPS, USB-C, stereo reproduktory, čtečka otisků na boku, čtečka tváře
Baterie4 000 mAh, rychlonabíjení 45 W, bezdrátové nabíjení 15 W
Cena a dostupnostod 29 990 Kč, červenec 2024

Recenze Motorola Razr 50 Ultra – Balení s překvapením

V době, kdy jsou prodejní balení čím dál úspornější a kromě telefonu často neobsahují vůbec nic navíc, je Razr 50 Ultra, respektive jeho úložiště, jako zjevením z čistého nebe. Nejenom, že obsahuje nabíjecí adaptér s kabelem, ale dostanete i fešácké pouzdro v kombinaci s řemínkem. Co s ním? Ten se upevní na ono ochranné pouzdro a svůj Razr 50 Ultra pak můžete pohodlně nosit na krku či přes rameno. Ano, tento doplněk na jednu stranu cílí spíše na dámy, ale na druhou stranu, pánské tašky přes rameno jsou dnes zcela běžné, takže proč ne.

Velké balení Motoroly Razr 50 Ultra
Velké balení Motoroly Razr 50 Ultra

Zase o kousek lepší (a tišší) pant

Vzhledově vypadá Razr 50 Ultra prakticky úplně stejně, jako předchozí generace. Opět tedy disponuje lehce zaobleným, hliníkovým rámečkem vyvedený v barvě konstrukce, má záda oděna do umělé kůže a fotoaparát má objektivy uspořádané horizontálně. Ty nejsou umístěny v žádné výřezu a venkovní displej v horní části šasi je obtéká, nicméně to se tak děje pouze v nativních kartách displeje a při spuštění aplikací třetích stran už se dostaví výřez. O tom ale až později. Co se konstrukce týče, tak Motorola hodně zapracovala na pantu a je to znát.

Ten už konečně neprodukuje nepříjemné, křupavé a skřípavé zvuky, ale je příkladně tichý. A také velmi tuhý. Má o poznání menší vůli než u minulé generace a zvládne udržet telefon rozložený v jakékoliv poloze v rozsahu od nějakých 45° po 130°, což je slušné. Otevírání jednou rukou ale není, kvůli vyšší tuhosti, úplně snadné a chce to každopádně trochu praxe a šikovné prsty. Je nutné vtěsnat prst, většinou palec, mezi poloviny telefony, lehce ho pootevřít a celou činnost poté dokonat zapřením horní část o něco (většinou o kus vlastního těla) a finálním otevřením.

Detail pantu
Detail pantu

Konstrukce je skvělá, a to včetně odolnosti

Šikovnější jedinci to zvládnou i čistě prsty, ale je nutné mít větší ruce a výše zmíněná kombinace je určitě pohodlnější. Zavírání je již velmi snadné a ukončení hovoru dramatickým zaklapnutím telefonu je stejně tak uspokojující, jako před lety. Předěl mezi oběma polovinami displeje je zase o něco menší a na první pohled není takřka znatelný. Poznáte ho jen pod určitým úhlem a i hmatem je jen velmi těžko zaznamenatelný, což si samozřejmě zaslouží pochvalu. Konstrukce se pak pyšní zvýšenou odolností IPX8 a uzavírá se bez mezery.

Zavírání je snadné
Zavírání je snadné

Ergonomie je v pořádku a dobrá, jen mějte na paměti, že v rozloženém stavu je Razr 50 Ultra, stejně jako ostatní véčka, dlouhá a vysoká nudle, takže displej jednou rukou rozhodně neobsáhnete. Pokud tedy nemáte tlapy jako profesionální hráč NBA. Po uzavření ale naopak vznikne velmi sympatický kvádr příjemných rozměrů, který měří jen 88,1 x 74 x 15,3 mm a vejde se pohodlně do jakékoliv kapsy. A právě v tom je kouzlo véčkových telefonů. Když chcete, jsou velké, s rozměrným displejem, ale když ne, jsou malé a vejdou se do i té nejmenší kapsy.

Dlouhá a vysoká nudle
Dlouhá a vysoká nudle

Uvnitř nebo vně, oba displeje jsou skvělé

Razr 50 Ultra má dva displeje, a sice vnější, jež se pyšní úhlopříčkou 4 palce a je tak největší v branži a skládací, s velikostí 6,9 palce. Oba panely patří na špičku segmentu a můžou se pochlubit například dynamickou obnovovací frekvencí v rozsahu 1 až 165 Hz. Dalším jejich společným jmenovatelem je podpora standardů HDR10+ a Dolby Vision či vysoký jas, jež se může u venkovního displeje vyšplhat až na 2400 nitů a u vnitřního pak maximálně na 3000 nitů. To znamená, že čitelnost je naprosto bez problémů i v aktuálním, slunečném počasí.

Venkovní displej
Venkovní displej

Panely produkují syté, líbivé a hutné barvy, nicméně pokud by vám to nevyhovovalo, můžete si jejich podání upravit, a to prostřednictvím trojice přednastavených režimů (Přirozený, Zářivý a Živý). Všechny režimy pak umožňují manuální úpravu teploty barev a k dispozici jsou i funkce jako Noční režim, Ochrana proti blikání nebo Tmavý motiv. Nastavení obnovovací frekvence je možné jen ve dvou režimech, a můžete nechat tuto činnost plně na telefonu a dopřát si plný rozsah (až 165 Hz), či ji omezit na maximálně 60 Hz, což je stav, který se aktivuje při spuštění úsporného režimu.

Vnitřní displej
Vnitřní displej

Okno do telefonu

Venkovní displej je jakousi prodlouženou rukou telefonu, či oknem do jeho nitra a díky němu se dostanete často do stavu, že nebudete Razr ani otevírat. Lze na něm totiž spustit prakticky všechny aplikace a provádět úplně stejné úkony, jako na tom vnitřním, takže velmi často postačí. Odpovědi na chaty, pročítání mailů, rychlé surfování na webu, používání map nebo prohlížení fotek, na to vše pohodlně stačí i ony 4 palce a otevírat telefon tak často opravdu není nutné. Venkovní displej může mít až 10 samostatných ploch, jež jsou označovány jako panely a jejich pořadí je možné měnit.

Pár funkcí se na první obrazovce celkem hodí
Pár funkcí se na první obrazovce celkem hodí

Můžete si vybrat, které budou aktivní a tyto panely využívají celou plochu displeje, takže obtékají fotoaparát. Jakmile spustíte aplikaci třetí strany, zobrazí se pouze po fotoaparát, nicméně telefon chytře využívá ono prázdné místo vlevo dole zobrazením ovládacích prvků a maličkého widgetu s počasím. Z horní části venkovního displeje se dá stáhnout roletka, takže můžete například zapínat hotspot bez nutnosti otevření telefonu, a když na něm spustíte nějakou aplikace a následně telefon otevřete, budete v ní pochopitelně pokračovat. Funkčnost je tedy výborná a není si na co stěžovat.

Čistý Android a praktické funkce

Motorola používá ve svých telefonech víceméně čistý Android, který doplňuje maximálně o jinak poskládané menu a praktická gesta. Nejinak je tomu i u véčka Razr 50 Ultra a stejně jako pokaždé, když se mi pod ruce dostane nějaká Motorola, tak i nyní musím konstatovat že se jedná o nejlepší možné řešení. Někomu možná bude vadit originální stahovací lišta z Androidu, která až moc plýtvá místem, nicméně to je tak jediný prvek, který bych systému vytkl. Jinak ale má ale systém samé výhody, včetně nulového bloatwaru a špatně nevypadá ani podpora.

Čistý Android máme všichni rádi
Čistý Android máme všichni rádi

Motorola u Razru 50 Ultra slibuje tři velké aktualizace systému a čtyři roky bezpečnostních záplat, což sice na špičku nestačí, ale špatné to není. Jinak Android 14 v podání Motoroly zvládá vše, co by měl moderní systém umět, takže umožňuje například provozovat dvě aplikace na rozpůlené obrazovce nebo spouštět plovoucí aplikace. To se provádí z bočního panelu, což je jakési virtuální tlačítko, navíc velmi praktické. Tento panel se vytahuje potažení z boční části displeje a kromě aplikací může obsahovat také systémové nástroje nebo kontakty.

Praktická gesta potěší a jsou užitečná

To znamená, že se přes něj můžete rychle dostat k vybraným kontaktům, což se u osoby, které často voláte, docela hodí. Míra personalizace je výborná, lze si nastavovat tapety, písmo, barvy, tvary ikon a samozřejmě i zamykací obrazovku, jež může obsahovat několik zástupců. Upravit si pak lze i vzhled venkovního displeje (plocha, zamykací obrazovka) a pochopitelně neschází ani ona proklamovaná gesta. Takové spuštění svítilny zatřepáním s telefonem, to už je evergreen, ale gest je více a všechna jsou poměrně slušně použitelná.

Telefon má na zádech virtuální tlačítko, na které si lze namapovat jakoukoliv akci (například spuštění aplikace) a k dispozici je i ztlumení vyzvánění či budíku přiblížením ruky k vnějšímu displeji, nebo třeba spuštění fotoaparátu dvojitým stiskem zapínacího tlačítka. Praktické je pak i pořizování snímků obrazovky tak, že se jí dotknete kdekoliv třemi prsty. Dále dostanete přístup k umělé inteligenci Gemini od Googlu a umělá inteligence se promítla i do několika funkcí telefonu, jako je například generování pozadí, nebo mazání objektů ve fotografiích.

Skoro vlajkový procesor na vodítku

O pohon Razru 50 Ultra se stará procesor Snapdragon 8s Gen 3 od Qualcommu, což je odlehčená verze plnotučného modelu SD 8 Gen 3. Vadí to nějak? V zásadě ne, protože výkonu má tento procesor na rozdávání, a to navzdory faktu, že je v rámci tohoto véčka trochu držen na uzdě, pravděpodobně kvůli konstrukci v souvislosti s horším odvodem tepla a tím pádem i vyšším tendencím k zahřívání. Při vyšší zátěži Razr opravdu hřeje, a to ne zrovna málo, ale takto vysoké produkce tepla se dočkáte hlavně při delších herních seancích.

V AnTuTu dosáhlo véčko na lehce přes 1,1 milionu bodů, což je o něco méně než jiné telefony s tímto čipsetem a horší je i stabilita v zátěžovém testu 3DMark, která se zastavila na hodnotě 53 %. Omezení kvůli konstrukci, kde evidentně není místa nazbyt, je zkrátka znát, ale jak jsem již uvedl, celkově má Razr 50 Ultra výkonu tak moc, že ho pravděpodobně ani nevyužijete a v klidu rozjedete i ty nejnáročnější aplikace či hry na nejvyšší detaily. Procesoru pak dělá společnost operační paměť 12 GB RAM (+ 6 GB formou virtuálního rozšíření) a vnitřní úložiště s kapacitou 512 GB.

Baterie a nabíjení

V nitru složité, skládací konstrukce se nachází baterie s kapacitou 4 000 mAh, což není, alespoň papírově, žádná velká sláva, nicméně výdrž nijak tragická není. Když se budete trochu držet zkrátka, dostanete se pohodlně přes jeden den, klidně i na den a půl, což není špatné. Na druhou stranu, prakticky všichni hlavní konkurenti (kromě nového Galaxy Z Flip 6 od Samsungu), nabízí baterii s kapacitou vyšší a jak se ukazuje, véčková konstrukce ve finále až tak velkým omezením v tomto směru být nemusí.

Baterie a nabíjení
Baterie a nabíjení

Nabíjení má výkon 45 W a je tedy trochu s podivem, proč má nabíjecí adaptér výkon 68 W, nicméně to samozřejmě ničemu nevadí a rozhodně je lepší mít víc než telefon využije, než naopak. Samotné nabíjení je solidní a nabití baterie na 100 % zabralo necelou hodinu, což sice není opět žádná vyložená hitparáda, ale ani propadák (předchozí Razr 40 Ultra na tom byl podobně, ale měl menší baterii a pomalejší nabíjení). Motorola neopomněla ani bezdrátové nabíjení, jež má výkon 15 W a Razr 50 Ultra je, spolu s Flipem 6, jedním z mála véček, které lze nabíjet bezdrátově.

  • 0 až 25 % – 11:19
  • 0 až 50 % – 25:15
  • 0 až 75 % – 42:23
  • 0 až 100 % – 59:32

Fotoaparát se zvláštní konfigurací

Motorola Razr 50 Ultra prodělala oproti předchůdci opravdu dramatickou proměnu v oblasti fotoaparátu. Ten zůstal duální, ale rozlišení 12 + 13 Mpx se změnilo na 50 + 50 Mpx a škatulata se udála i na pozici druhého objektivu. Ten už není ultra-širokoúhlý, ale stal se z něj teleobjektiv a Razr 50 Ultra tedy nabízí optický zoom, což je rozhodně chvályhodné. Tato změna má pochopitelně několik ale, které se rozhodně nebudou všem uživatelům líbit. To si ale rozebereme později, nyní se podívejte na celou fotografickou sestavu níže.

  • Primární snímač: 50 Mpx, f/1.7, 24 mm, velikost 1/1.95″, 0,8µm pixely, OIS, PDAF
  • Teleobjektiv: 50 Mpx, f/2.0, velikost 1/2.76″, 0,64µm pixely, PDAF, 2× optický zoom
  • Selfie kamerka: 32 Mpx, f/2.4, 0,7µm pixely
Focení s Motorolou
Focení s Motorolou

Teleobjektiv nebo ultra-širokoúhlý objektiv? To je, oč tu běží. Nahrazení ultra-širokoúhlého objektivu teleobjektivu by mohlo i dávat smysl, ale Motorola to úplně nedotáhla. Předně, 2× optický zoom je víceméně zbytečnost a tohle šlo klidně v obdobné kvalitě nahradit výřezem z hlavního fotoaparátu. Teleobjektiv navíc není opticky stabilizovaný a absence ultra-širokoúhlého objektivu znamená, že Razr 50 Ultra nemá dedikovaný makro režim, protože o přiblížené fotografie se v minulosti staral právě ultra-wide s automatickým ostřením.

Makro režim chybí

Makro fotografie sice pořizovat lze, a to přes 4násobné digitální přiblížení, nicméně kvalitní ultra-širokoúhlý objektiv by se určitě hodil víc. Vlivem této rošády jsme tedy přišli o možnost pořizovat oddálené fotografie se širokým záběrem a pořádné makro snímky, což bylo nahrazeno jen průměrným optickým zoomem. To moc nedává smysl, nicméně díky teleobjektivu nabízí Razr 50 Ultra velmi povedené portrétní fotografie, asi o kousek lepší než kdyby je měl na starost hlavní objektiv jako u ostatních telefonů, kde teleobjektiv schází.

Motorola Razr 50 Ultra
Motorola Razr 50 Ultra

Hlavní fotoaparát s optickou stabilizací pořizuje moc hezké snímky s vysokou úrovní detailů a minimem šumu. Podání barev je oproti realitě lehce přikrášleno, ale jen decentně, aby byly snímky o něco líbivější. Dvojnásobný optický zoom nabízí také slušnou kvalitu a na tak krátké přiblížení vlastně ani nevadí absence optické stabilizace, protože 2× zoom ve většině situací v pohodě udržíte. Čtyřnásobný zoom je ještě pořád vcelku použitelný, ačkoliv už je evidentní vyšší produkce šumu a ubývající detaily. Nad touto hranicí přiblížení pak jde kvalita velmi rychle dole vodou.

Selfíčka na dva způsoby

Noční snímky z hlavního fotoaparátu jsou velmi slušné, a pokud je scéna alespoň trochu osvětlena, ani nebude potřeba ani noční režim. Primární objektiv má solidní světelnost, takže zvládne pojmout poměrně dost světla a je při horším osvětlení velmi schopný. V rámci možností vykazují snímky nadprůměrnou porci detailů, rozumnou míru šumu a celkově dobře vybalancovanou scénu. Selfie snímky lze pořizovat selfie kamerkou, nebo samozřejmě i hlavním fotoaparátem na zádech a asi vás nepřekvapí, že z něj se dočkáte o něco lepších výsledků (i selfie kamerka je ale velmi schopná).

Selfíčko si vyfotíte i s náhledem na prvním displeji
Selfíčko si vyfotíte i s náhledem na prvním displeji

Co se videí týče, tak maximem jsou 4K záznamy při 60 snímcích za vteřinu a o to, aby byly plynulé a bez trhání, se stará adaptivní stabilizace (optická + elektronická). Kvalita záznamů je velmi dobrá a určitě nezklame, což platí i pro selfie kamerku s rozlišením 32 Mpx zvládající opět až 4K záznamy při 60 fps. V rámci videí lze aplikovat maximálně 10× digitální zoom a lze také natáčet předním a zadním fotoaparátem zároveň. Za zmínku pak stojí i režim Vybraná barva, kdy si ze scény vyberete jednu barvu, která zůstane zachována a zbytek je natáčen černobíle.

Jak fotí Motorola Razr 50 Ultra?

Ukázka: noční snímky (noční režim zapnutý / vypnutý)

Ukázka: zoom 2×

Ukázka: zoom 4×

Ukázka: selfie (hlavní fotoaparát / selfie fotoaparát)

Ukázka: makro snímky

Závěr recenze Motorola Razr 50 Ultra

Razr 50 Ultra je zcela bez debat nejlepší véčko, jaké kdy dala Motorola světu. Celkově patří mezi nejlepší véčkové telefony současnosti a potěší jak kvalitní konstrukcí, tak povedenými displeji, vysokým výkonem, solidní výdrží či bezdrátovým nabíjením. Vypíchnout musím i čistý Android se slušnou podporou, který doplňují praktická gesta a velmi slušnou kvalitu snímků (platí hlavně pro primární fotoaparát). Ohebný displej je takřka bez předělu, který je patrný jen, když se na tuto oblast vyloženě zaměříte a potěší i odolnost proti vodě dle normy IPX8. Co nedostatky?

Jako jeden z hlavních vnímám vyšší zahřívání. To sice není vyloženě extrémní, ale při vysoké zátěži umí být lehce nepříjemné a ideální není ani nabíjení. Má sice výkon slušných 45 W, ale vzhledem k relativně nízké kapacitě baterie (4000 mAh) čas potřebný k nabití na 100 %, jež čítá takřka 60 minut, úplně neodpovídá. Fotoaparát nemá ultra-širokoúhlý objektiv (takže ani dedikovaný makro režim), což mi třeba osobně moc nevadilo, ale pravdou je, že většina uživatelů by ho uvítala více než přítomný teleobjektiv s jen průměrným optickým zoomem.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus kvalitní konstrukce, tuhý pant, krytí IPX8Plus vyšší zahřívání
Plus ohebný displej takřka bez předěluPlus absence ultra-širokoúhlého fotoaparátu
Plus bohaté balení s nabíječkou, pouzdrem a popruhemPlus jen 2×optický zoom
Plus povedený hlavní fotoaparát i portrétní snímkyPlus vzhledem k výkonu pomalejší nabíjení
Plus výborná funkčnost velkého venkovního displeje
Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Ondřej Koníček - Redaktor

Jsem příznivcem veškeré elektroniky, hlavně telefonů, počítačů a hardwaru obecně. Dále pak hráč tělem i duší, občasný sportovec a velký filmový fanda.


Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články