Řada Galaxy Z Flip stála, spolu s Motorolou Razr, u zrodu moderních véčkových telefonů s ohebnými displeji. Obě tyto stálice jsou přímými konkurenty a nejnovější model Galaxy Z Flip 5 jde do boje proti dříve představené Motorole Razr 40 Ultra. Samsung letos neponechal nic náhodě a dopřál své skládací novince většinu prvků, po kterých fanoušci volali, takže na úspěch je zdárně zaděláno. Jak si nový Flip 5 vedl v našem testu?
Konstrukce | kov a sklo, skládací véčková konstrukce, rozloženo: 165,1 × 71,9 × 6,9 mm, složeno: 85,1 × 71,9 × 15,1 mm, 187 g, zvýšená odolnost IPX8 |
---|---|
Displej | vnitřní: 6,7″, Dynamic AMOLED 2X Infinity Flex, HDR10+, 1 – 120 Hz, 2640 × 1080 px, poměr stran 22:9, jemnost 425 ppi vnější: 3,4″, Super AMOLED, 60 Hz, 748 × 720 px, jemnost 306 ppi |
Operační systém | Android 13 + One UI 5 |
Čipset | 8jádrový, 3,2 GHz, Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 |
Paměť | 8 GB RAM, úložiště 256/512 GB, nemá MicroSD slot |
Fotoaparát | duální (12 Mpx hlavní + 12 Mpx širokoúhlý 123°), clona f/1.8 + f/2.2, OIS, Dual Pixel AF, 10× digitální zoom; přední 10 Mpx, clona f/2.4 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | 5G, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2, NFC, GPS, USB-C, stereo reproduktory, čtečka otisků na boku, čtečka tváře |
Baterie | 3 700 mAh, rychlonabíjení 25 W, bezdrátové nabíjení 15 W |
Cena a dostupnost | od 28 499 Kč, červenec 2023 |
Na to, že Samsung do balení svých telefonů nepřidává nabíjecí adaptér, jsme si už bohužel museli zvyknout. Nenajdete ho ani v krabičce modelu Galaxy Z Flip 5, která je jinak příjemně kompaktní a sympatická. Kromě telefonu samotného se v jejich útrobách nachází nezbytná literatura, špendlík na otevření SIM slotu a USB-C kabel. Adaptér se tedy nekoná a zapomenout můžete i na silikonový kryt, ten si budete muset pořídit taky hezky za svoje.
S největší pravděpodobností ano. Samsung si dal na novém Flipu 5 z konstrukčního hlediska opravdu záležet a nejdůležitější prvek, tedy pant, si zaslouží absolutorium. Oproti minulé generaci jsme se dočkali nového typu, který konečně umožňuje uzavřít telefon bez jakékoliv mezery mezi oběma polovinami, v čemž Flip 5 víceméně dorovnal konkurenci.
V celkovém zpracování ji ale překonal, protože tato novinka opět, jako jediná v branži, nabízí pořádnou odolnost proti vodě, a to krytí IPX8. V tomto směru nemá jihokorejská skládačka opravdu sobě rovného.
Co se předělu mezi oběma polovinami displeje týče, zde jsme se bohužel ničeho zásadního nedočkali a tato rýha je pořád poměrně dost patrná. Je vlastně víceméně stejná, jako vloni a zde si naopak některá konkurence (hlavně tedy ta čínská) vede lépe. Zpět ale k pantu, u kterého mě potěšilo to, jak moc bytelně při manipulaci působí a jak je tuhý. Díky tomu zvládne udržet displej při rozevření ve víceméně libovolném úhlu, bez zbytečně velké vůle a v tomto směru rozhodně překonává konkurenční Razr 40 Ultra o parník. A platí to i o hlučnosti.
Zatímco pant u véčka od Motoroly vydával různé skřípavé zvuky, zde se prakticky nic takového neděje. Při prvním rozbalení a několika prvotních ohybech se z útrob pantu v určité pozici také ozývalo jakési mírné vrzání, ale to po několika použití, pravděpodobně jak si vše pořádně sedlo, zmizelo a celý zavírací systém se stal příkladně tichým. Design samotného telefonu je pak víceméně stejný, jako vloni a vsází na plochý, hliníkový rámeček po obvodu v kombinaci s odolným sklem Gorilla Glass Victus 2 na zádech.
A právě na zádech se nachází zcela zásadní rozdílový prvek oproti loňskému Flipu 4, a sice nový externí displej. Ten je opravdu obří, zvětšil se z původní úhlopříčky 1,9 palce na 3,4 palce a aktuálně se jedná, hned po již zmíněné Motorole Razr 40 Ultra, o druhý největší displej v segmentu. Samsung jednoduše neměl na výběr, protože displeje se v rámci véček zvětšují a víceméně všichni konkurenti se již dostali na hranici 3 palců. Jihokorejský gigant se v oblasti velikosti opravdu vytáhl, ale ne vše se mu povedlo dotáhnout do zdárného konce.
Externí displej Flipu 5 je tedy velký, má úhlopříčku 3,4 palce a je také náležitě kvalitní. Staví na AMOLED technologii, díky rozlišení 748 × 720 pixelů dosahuje jemnosti 306 ppi a nabízí jas přesahující 1 000 nitů, což znamená bezproblémovou čitelnost i na přímém slunci. Jeho obnovovací frekvence je jen 60 Hz, což je v porovnání se 144Hz displejem u Motoroly Razr 40 Ultra podměrečné, ale vyloženě zásadní prvek to u takto malého displeje není. Daleko větší problém je jeho funkčnost, kterou Samsung bůhví proč nedotáhl tak daleko, jako Motorola.
Venkovní displej slouží jako jakási prodloužená ruka telefonu a nabízí toho opravdu hodně. Zobrazuje notifikace na příchozí události, na které lze odpovědět přímo z něj a díky velké ploše je psaní na dotykové klávesnici vesměs pohodlné. Je dobře přizpůsobitelný, takže si můžete zvolit styl hodin, pozadí, rychlou volbu v pravém spodním rohu, zda se bude zobrazovat stav baterie či si nastavit různé rámečky a filtry na pozadí. Displej umí zobrazit až 14 ploch s různými pomocníky (například kalendář, počasí, přehrávač, seznam hovorů, budíky) a také spouštět aplikace.
A právě tento prvek není úplně dotažený. Panel umožňuje přímé spuštění jen několika aplikací (Mapy, Netflix, WhatsApp, YouTube či Zprávy) a nelze spouštět jakékoliv aplikace tak, jako to umí Razr 40 Ultra. Venkovní displej je vhodný k prohlížení fotografií nebo ke sjíždění sociálních sítí v podobě třeba Instagramu, kde scrollujete nahoru a dolů. Jenže ouha, tohle bohužel nelze, respektive ne bez mírné berličky, kterou si rozebereme později. A je zajímavé, že když vám přijde zpráva z Discordu nebo Messengeru, lze ji přes venkovní displej otevřít a normálně na ni odpovědět, jako by byly aplikace na tomto displeji spuštěné (ačkoliv samy o sobě spustit nejdou).
Pokud se s touto omezenou funkčností nebudete chtít smířit, lze nesmyslné omezení venkovního displeje obejít. Budete muset do aplikačního obchodu Galaxy Store a stáhnout si aplikaci Good Lock, která vám umožní, mimo jiné, spouštět na venkovním displeji vše, dle své libosti. Rozhodně se ale jedná o prvek, který měl být na takto velkém displeji dostupný od prvopočátku, přímo z krabice a nad počínáním Samsungu lze tak jen zakroutit hlavou. A ještě jedna věc mi na externím panelu vadila, a to nemožnost upravit si stahovací lištu.
I tento displej nabízí horní, stahovací roletku s rychlými volbami. Je jich osm a jsou bohužel pevně dané, bez možnosti přidávání nových nebo nahrazování těch, které vám nevyhovují, jinými. Ocenil bych například možnost zapnout si z venkovního displeje hotspot, klidně namísto záznamu obrazovky, který jsem nepoužil ani jednou. Jinak je ale displej skvělý, praktický a použitelný, ale Razr 40 Ultra má tuto oblast přece jen dotaženou o něco lépe.
Po otevření Flipu 5 na vás vykoukne prakticky totožný panel, jako vloni, s tím rozdílem, že nově nabízí o něco vyšší maximální jas. Ten se může za určitých podmínek vyšplhat až na 1 750 nitů, což je opravdu něco a celkově je vnitřní displej opravdu špička. Opět je pochopitelně postavený na AMOLED technologii, pyšní se vysokým rozlišením 2640 × 1080 pixelů, díky čemuž dosahuje obraz jemnosti 425 ppi a disponuje 120Hz obnovovací frekvencí. Tu je možné natvrdo uzamknout na hodnotě 60 Hz, nebo nechat její regulaci na telefonu.
Podání barev je typické pro AMOLED panely z dílen Samsungu, což znamená výrazné a syté barvy, které jsou velmi líbivé. Pokud by na vás bylo podání barev až moc výrazné, lze si manuálně pohrát s vyvážením bílé nebo přepnout na režim Přirozený. Ten barvy poměrně výrazně utlumí a posune je do podstatně chladnější polohy. Displej samozřejmě nabízí Always-On režim, ale ten není, kvůli externímu panelu, víceméně vůbec třeba a umí například i skrýt výřez fotoaparátu a spouštět vybrané aplikace na celou obrazovku v poměru stran 22:9 (aktuálně jen Netflix).
Nový Galaxy Z Flip 5 běží z krabice na Androidu 13 s rozhraním One UI 5.1.1, což je jedna z těch nejpovedenějších nadstaveb a její hlavní předností je to, že není ani příliš velká, a ani příliš malá. Umožňuje obrovské množství různých nastavení a personalizace, ale zase toho není tolik, aby byl uživatel zcela zahlcen a v útrobách nastavení se ztratil. Systém působí poměrně konzistentně, uceleně a kontextové vyhledávání v rámci nastavení funguje dobře, takže najdete během chvilky cokoliv. Odladění je pak příkladné a vše běží jako na drátkách, a to za všech okolností.
Systém samozřejmě umí provozovat dvě aplikace na rozpůlené obrazovce, nabízí miniaplikace a spoustu ryze praktických věcí, jako například stažení horní lišty odkudkoliv z displeje, tmavý režim nebo všelijaká gesta. Neshází ani moderní prvky, jako je například rozsvícení hran displeje ve zvolené barvě při příchozím oznámení, upozornění na oznámení pomocí blesku nebo boční lišta sloužící k rychlému spouštění aplikací. U samotného systému si pak lze zvolit ovládání gesty nebo trojicí tlačítek, jejichž rozmístění je dokonce možné si přizpůsobit obrazu svému.
Vzhledem k unikátní konstrukci nabízí systém i několik vychytávek vyloženě uzpůsobených tomuto prvku. Na mysli mám funkci Panel režimu Flex, která se nachází v položce Labs. Ta při složení horní poloviny displeje do svislé polohy nechá aktuální aplikaci otevřenou v horní části a ve spodní zobrazí doprovodné ovládací prvky. V této spodní části je pak možné rychle spustit jinou aplikaci, nebo ji použít jako touchpad k ovládání kurzoru, který se zobrazí v horní části. Přes spodní panel je pak možné také stáhnout horní roletku, dělat snímky obrazovky a provádět několik nastavení.
Systém je véčkové konstrukci uzpůsoben poměrně dobře, nabízí prvky, které jsou rozhodně využitelné a neschází ani ten nejdůležitější. Na mysli mám pochopitelně možnost přijmout hovor otevřením telefonu a ukončit ho jeho zaklapnutím. Pořád se jedná o nesmírně cool věc a ukončení nepříjemného hovoru rázným zaklapnutím telefonu je ekvivalent naštvaného bouchnutí sluchátkem u pevné linky. Na závěr se pak sluší zmínit i příkladná podpora v podobě 4 systémových aktualizací a 5 letech bezpečnostních záplat. V tomto směru by se od Samsungu měli učit všichni.
Skládací novinka z dílen Samsung je nejvýkonnější telefon svého druhu. Flip 5 je véčko, na kterém si zahrajete i ty nejnáročnější hry a ty rozhýbá tento stylový kousek zcela plynule, a to i na nejvyšší nastavení všech možných detailů. V AnTuTu vykázal Flip 5 výkon přesahující hranici 1,3 milionu bodů, což je až překvapivě hodně, nicméně to vypadá, že si Snapdragon 8 Gen 2 v poslední verzi tohoto populárního benchmarku obecně dost polepšil a vykazuje mnohem vyšší skóre než řekněme před půl rokem. Tak jako tak, výkonu je habaděj, ale v zátěži bohužel i odpadního tepla.
Flip 5 při vysoké zátěži hřeje víc, než telefony tradiční konstrukce s tímto procesorem, no při běžném používání není nějaká výraznější produkce tepla nijak zvlášť patrná a rozhodně ne obtěžující. Konstrukce začne být nepříjemně teplá až při opravdu dlouhých herních seancích a výrazněji se zahřívá výhradně horní polovina s displejem, kde jsou umístěny všechny hlavní komponenty. Stabilita není ideální a v zátěžovém testu se pohybovala těsně pod hranicí 40 %, což znamená snižování výkonu při dlouhodobé, extrémní zátěži.
V reálném světě ale snížení výkonu nezaznamenáte ani při hraní náročných her, protože procesor ho má tolik, že je ho pořád víceméně nadbytek. Čipsetu pak dělá společnost operační paměť 8 GB RAM, kterou je možné rozšířit o dalších až 8 GB virtuální formou a vnitřní úložiště nabídne maximálně 256 nebo 512 GB, již bohužel bez možnosti rozšíření.
Velkou nevýhodou skládacích telefonů je fakt, že mají obecně méně místa ve svých útrobách a to znamená omezené možnosti co se baterie týče. Flip 5 obsahuje baterii s kapacitou 3 700 mAh, což je stejně, jako vloni a výdrž je tedy maximálně průměrná. Jedná se o zcela typický, jednodenní telefon s tím, že ve většině případů zakončíte den s rezervou řekněme okolo 20 %. Když se budete krotit, na den a půl se dostat dá, nicméně počítejte spíše s tím, že večer před spaním ho bude nutné připojit na nabíječku. A je to dobře, protože nabíjení zrovna dvakrát rychlé není.
Samsung opět nasadil své obligátní, 25W nabíjení, což je v rámci cenové relace blížící se hranici 30 tisíc korun úsměvné. Ano, nabití na polovinu kapacity zabere dle oficiálních dat rozumných 30 minut, nicméně plné nabití trvá mírně přes 90 minut, což už je prostě moc. A navíc platí v případě, když máte originální nabíječku Samsung. Pokud budete mít neoriginální, klidně i s vyšším výkonem než je 25 W, přidejte si při nabíjení na 100 % další desítky minut. Chválím ale přítomnost bezdrátového nabíjení o výkonu 15 W i bezdrátového reverzního nabíjení, jenž nabízí výkon 4,5 W.
Véčkové telefony nejsou vyloženými fotomobily a pro nový Flip 5 to platí také. Ne snad proto, že by nepořizoval kvalitní fotografie, to vůbec a je tomu přesně naopak. Jeho primární snímač umí opravdu moc hezké snímky. Je to z důvodu nedostatečné výbavy. Tyto telefony jsou v drtivé většině případů postaveny okolo duálního fotoaparátu bez teleobjektivu, a je to případ i Flipu. Na jeho zádech najdete primární snímač s rozlišením 12 Mpx, kterému dělá společnost ultra-širokoúhlý objektiv stejného rozlišení. Trochu nuda, jen co je pravda.
Jak jsem již zmínil, z hlavního objektivu Flipu 5 „lezou“ vskutku moc pěkné fotografie. Jsou příkladně ostré, takřka zcela bez šumu, překypují detaily a celkově jsou snímky opravdu líbivé. Barvy jsou trochu výraznější než realita a to vynikne hlavně u zelené, ale ne přehnaně a Samsung dobře trefil hranici intenzity barev tak, aby byla ku prospěchu věci. Pochvalu si zaslouží i povedené portrétní fotografie s přirozeně působícím rozostřením pozadí a solidní je také ultra-širokoúhlý fotoaparát, který se pyšní slušným záběrem v úhlu 123˚.
Fotografie jím pořízené nabízí o něco věrnější podání barev, jsou ostré a také rozostření po okrajích je pouze decentní. Občas si ale lze všimnout mírného šumu a je škoda, že tento objektiv nemá, tak jako v případě Motoroly Razr 40 Ultra, automatické ostření a to znamená, že s ním nelze fotografovat makro snímky. Flip pochopitelně nemá dedikovaný makro snímač, takže pokud budete chtít fotografovat zblízka, budete si muset vypomoct digitálním přiblížením. Když se budete snažit, snímky budou solidní, ale ultra-širokoúhlý objektiv s AF by byl lepší řešení.
Když už jsem nakousl to přiblížení, tak vzhledem k tomu, že teleobjektiv byste na zádech Flipu 5 hledali marně, nepočítejte v tomto směru s nějakými zázraky. Optický zoom schází úplně, což je logické a maximální hranice digitálního přiblížení je 10×. Výsledky ale nejsou žádný zázrak, postrádají ostrost, detaily, obsahují spoustu šumu a je na nich patrná vysoká míra postprocessingu. Taková hranice, kdy jsou snímky ještě jakž takž, s přivřením obou očí použitelné, je 4násobné přiblížení a vydávat se za tuto mez nemá moc cenu.
Čelní kamerka disponuje rozlišením 10 Mpx, nicméně selfie snímky lze pochopitelně pořizovat i hlavním fotoaparátem, protože externí displej poslouží jako hledáček. Asi není velkým překvapením, že selfíčka pořízená primárním fotoaparátem jsou výrazně kvalitnější, s vyšší úrovní detailů, lepšími barvami a celkově působí o třídu líbivěji. U videí počítejte maximálně se 4K rozlišením při 60 fps a kvalitativně jsou na tom záznamy opravdu výborně. Snímky potěší jak výbornou plynulostí, tak vysokou mírou detailů a minimálním šumem.
Nový Galaxy Z Flip 5 přináší v rámci této řady nejvíc novinek za poslední léta, a to ve formě nového pantu a většího externího displeje. V tomto směru Flip 5 sice spíše dohnal konkurenci, nicméně i to mu stačí k tomu, aby se stal (alespoň v mých očích) nejlepším véčkem dneška. Pyšní se hlavně špičkovým zpracováním s odolností IPX8, což nikdo jiný nenabízí a zároveň má suverénně nejvyšší výkon. Fotoaparát, minimálně tedy primární objektiv, je výborný a chválím také povedený operační systém, ačkoliv tomu k dokonalosti přece jen trochu schází.
Tím se dostávám k nedostatkům, kde bych zmínil hlavně ne úplně dotaženou funkčnost venkovního displeje. Nemožnost spustit na něm jakoukoliv aplikaci a řešit to instalací externí aplikace není rozhodně ideální a v tomto směru má Razr 40 Ultra navrch. Škoda také absence automatického ostření u ultra-širokoúhlého objektivu, nic moc schopností co se zoomu týče a stejného předělu v displeji jako vloni. No a pak je tu taková ta Samsung klasika, tedy absence nabíjecího adaptéru v balení a pomalé nabíjení, které je v rámci nové generace véček tím nejméně výkonným.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
špičkové zpracování a nový pant | funkčnost venkovního displeje není dotažená |
velký externí displej | pomalé nabíjení a balení bez nabíječky |
skvělý vnitřní panel | chybí makro a kvalitní zoom |
velmi kvalitní hlavní fotoaparát | v zátěži vysoké zahřívání |
nejvýkonnější véčko dneška |
Řada Galaxy Z Flip stála, spolu s Motorolou Razr, u zrodu moderních véčkových telefonů s ohebnými displeji. Obě tyto stálice jsou přímými konkurenty a nejnovější model Galaxy Z Flip 5 jde do boje proti dříve představené Motorole Razr 40 Ultra. Samsung letos neponechal nic náhodě a dopřál své skládací novince většinu prvků, po kterých fanoušci volali, takže na úspěch je zdárně zaděláno. Jak si nový Flip 5 vedl v našem testu?
Konstrukce | kov a sklo, skládací véčková konstrukce, rozloženo: 165,1 × 71,9 × 6,9 mm, složeno: 85,1 × 71,9 × 15,1 mm, 187 g, zvýšená odolnost IPX8 |
---|---|
Displej | vnitřní: 6,7″, Dynamic AMOLED 2X Infinity Flex, HDR10+, 1 – 120 Hz, 2640 × 1080 px, poměr stran 22:9, jemnost 425 ppi vnější: 3,4″, Super AMOLED, 60 Hz, 748 × 720 px, jemnost 306 ppi |
Operační systém | Android 13 + One UI 5 |
Čipset | 8jádrový, 3,2 GHz, Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 |
Paměť | 8 GB RAM, úložiště 256/512 GB, nemá MicroSD slot |
Fotoaparát | duální (12 Mpx hlavní + 12 Mpx širokoúhlý 123°), clona f/1.8 + f/2.2, OIS, Dual Pixel AF, 10× digitální zoom; přední 10 Mpx, clona f/2.4 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | 5G, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2, NFC, GPS, USB-C, stereo reproduktory, čtečka otisků na boku, čtečka tváře |
Baterie | 3 700 mAh, rychlonabíjení 25 W, bezdrátové nabíjení 15 W |
Cena a dostupnost | od 28 499 Kč, červenec 2023 |
Na to, že Samsung do balení svých telefonů nepřidává nabíjecí adaptér, jsme si už bohužel museli zvyknout. Nenajdete ho ani v krabičce modelu Galaxy Z Flip 5, která je jinak příjemně kompaktní a sympatická. Kromě telefonu samotného se v jejich útrobách nachází nezbytná literatura, špendlík na otevření SIM slotu a USB-C kabel. Adaptér se tedy nekoná a zapomenout můžete i na silikonový kryt, ten si budete muset pořídit taky hezky za svoje.
S největší pravděpodobností ano. Samsung si dal na novém Flipu 5 z konstrukčního hlediska opravdu záležet a nejdůležitější prvek, tedy pant, si zaslouží absolutorium. Oproti minulé generaci jsme se dočkali nového typu, který konečně umožňuje uzavřít telefon bez jakékoliv mezery mezi oběma polovinami, v čemž Flip 5 víceméně dorovnal konkurenci.
V celkovém zpracování ji ale překonal, protože tato novinka opět, jako jediná v branži, nabízí pořádnou odolnost proti vodě, a to krytí IPX8. V tomto směru nemá jihokorejská skládačka opravdu sobě rovného.
Co se předělu mezi oběma polovinami displeje týče, zde jsme se bohužel ničeho zásadního nedočkali a tato rýha je pořád poměrně dost patrná. Je vlastně víceméně stejná, jako vloni a zde si naopak některá konkurence (hlavně tedy ta čínská) vede lépe. Zpět ale k pantu, u kterého mě potěšilo to, jak moc bytelně při manipulaci působí a jak je tuhý. Díky tomu zvládne udržet displej při rozevření ve víceméně libovolném úhlu, bez zbytečně velké vůle a v tomto směru rozhodně překonává konkurenční Razr 40 Ultra o parník. A platí to i o hlučnosti.
Zatímco pant u véčka od Motoroly vydával různé skřípavé zvuky, zde se prakticky nic takového neděje. Při prvním rozbalení a několika prvotních ohybech se z útrob pantu v určité pozici také ozývalo jakési mírné vrzání, ale to po několika použití, pravděpodobně jak si vše pořádně sedlo, zmizelo a celý zavírací systém se stal příkladně tichým. Design samotného telefonu je pak víceméně stejný, jako vloni a vsází na plochý, hliníkový rámeček po obvodu v kombinaci s odolným sklem Gorilla Glass Victus 2 na zádech.
A právě na zádech se nachází zcela zásadní rozdílový prvek oproti loňskému Flipu 4, a sice nový externí displej. Ten je opravdu obří, zvětšil se z původní úhlopříčky 1,9 palce na 3,4 palce a aktuálně se jedná, hned po již zmíněné Motorole Razr 40 Ultra, o druhý největší displej v segmentu. Samsung jednoduše neměl na výběr, protože displeje se v rámci véček zvětšují a víceméně všichni konkurenti se již dostali na hranici 3 palců. Jihokorejský gigant se v oblasti velikosti opravdu vytáhl, ale ne vše se mu povedlo dotáhnout do zdárného konce.
Externí displej Flipu 5 je tedy velký, má úhlopříčku 3,4 palce a je také náležitě kvalitní. Staví na AMOLED technologii, díky rozlišení 748 × 720 pixelů dosahuje jemnosti 306 ppi a nabízí jas přesahující 1 000 nitů, což znamená bezproblémovou čitelnost i na přímém slunci. Jeho obnovovací frekvence je jen 60 Hz, což je v porovnání se 144Hz displejem u Motoroly Razr 40 Ultra podměrečné, ale vyloženě zásadní prvek to u takto malého displeje není. Daleko větší problém je jeho funkčnost, kterou Samsung bůhví proč nedotáhl tak daleko, jako Motorola.
Venkovní displej slouží jako jakási prodloužená ruka telefonu a nabízí toho opravdu hodně. Zobrazuje notifikace na příchozí události, na které lze odpovědět přímo z něj a díky velké ploše je psaní na dotykové klávesnici vesměs pohodlné. Je dobře přizpůsobitelný, takže si můžete zvolit styl hodin, pozadí, rychlou volbu v pravém spodním rohu, zda se bude zobrazovat stav baterie či si nastavit různé rámečky a filtry na pozadí. Displej umí zobrazit až 14 ploch s různými pomocníky (například kalendář, počasí, přehrávač, seznam hovorů, budíky) a také spouštět aplikace.
A právě tento prvek není úplně dotažený. Panel umožňuje přímé spuštění jen několika aplikací (Mapy, Netflix, WhatsApp, YouTube či Zprávy) a nelze spouštět jakékoliv aplikace tak, jako to umí Razr 40 Ultra. Venkovní displej je vhodný k prohlížení fotografií nebo ke sjíždění sociálních sítí v podobě třeba Instagramu, kde scrollujete nahoru a dolů. Jenže ouha, tohle bohužel nelze, respektive ne bez mírné berličky, kterou si rozebereme později. A je zajímavé, že když vám přijde zpráva z Discordu nebo Messengeru, lze ji přes venkovní displej otevřít a normálně na ni odpovědět, jako by byly aplikace na tomto displeji spuštěné (ačkoliv samy o sobě spustit nejdou).
Pokud se s touto omezenou funkčností nebudete chtít smířit, lze nesmyslné omezení venkovního displeje obejít. Budete muset do aplikačního obchodu Galaxy Store a stáhnout si aplikaci Good Lock, která vám umožní, mimo jiné, spouštět na venkovním displeji vše, dle své libosti. Rozhodně se ale jedná o prvek, který měl být na takto velkém displeji dostupný od prvopočátku, přímo z krabice a nad počínáním Samsungu lze tak jen zakroutit hlavou. A ještě jedna věc mi na externím panelu vadila, a to nemožnost upravit si stahovací lištu.
I tento displej nabízí horní, stahovací roletku s rychlými volbami. Je jich osm a jsou bohužel pevně dané, bez možnosti přidávání nových nebo nahrazování těch, které vám nevyhovují, jinými. Ocenil bych například možnost zapnout si z venkovního displeje hotspot, klidně namísto záznamu obrazovky, který jsem nepoužil ani jednou. Jinak je ale displej skvělý, praktický a použitelný, ale Razr 40 Ultra má tuto oblast přece jen dotaženou o něco lépe.
Po otevření Flipu 5 na vás vykoukne prakticky totožný panel, jako vloni, s tím rozdílem, že nově nabízí o něco vyšší maximální jas. Ten se může za určitých podmínek vyšplhat až na 1 750 nitů, což je opravdu něco a celkově je vnitřní displej opravdu špička. Opět je pochopitelně postavený na AMOLED technologii, pyšní se vysokým rozlišením 2640 × 1080 pixelů, díky čemuž dosahuje obraz jemnosti 425 ppi a disponuje 120Hz obnovovací frekvencí. Tu je možné natvrdo uzamknout na hodnotě 60 Hz, nebo nechat její regulaci na telefonu.
Podání barev je typické pro AMOLED panely z dílen Samsungu, což znamená výrazné a syté barvy, které jsou velmi líbivé. Pokud by na vás bylo podání barev až moc výrazné, lze si manuálně pohrát s vyvážením bílé nebo přepnout na režim Přirozený. Ten barvy poměrně výrazně utlumí a posune je do podstatně chladnější polohy. Displej samozřejmě nabízí Always-On režim, ale ten není, kvůli externímu panelu, víceméně vůbec třeba a umí například i skrýt výřez fotoaparátu a spouštět vybrané aplikace na celou obrazovku v poměru stran 22:9 (aktuálně jen Netflix).
Nový Galaxy Z Flip 5 běží z krabice na Androidu 13 s rozhraním One UI 5.1.1, což je jedna z těch nejpovedenějších nadstaveb a její hlavní předností je to, že není ani příliš velká, a ani příliš malá. Umožňuje obrovské množství různých nastavení a personalizace, ale zase toho není tolik, aby byl uživatel zcela zahlcen a v útrobách nastavení se ztratil. Systém působí poměrně konzistentně, uceleně a kontextové vyhledávání v rámci nastavení funguje dobře, takže najdete během chvilky cokoliv. Odladění je pak příkladné a vše běží jako na drátkách, a to za všech okolností.
Systém samozřejmě umí provozovat dvě aplikace na rozpůlené obrazovce, nabízí miniaplikace a spoustu ryze praktických věcí, jako například stažení horní lišty odkudkoliv z displeje, tmavý režim nebo všelijaká gesta. Neshází ani moderní prvky, jako je například rozsvícení hran displeje ve zvolené barvě při příchozím oznámení, upozornění na oznámení pomocí blesku nebo boční lišta sloužící k rychlému spouštění aplikací. U samotného systému si pak lze zvolit ovládání gesty nebo trojicí tlačítek, jejichž rozmístění je dokonce možné si přizpůsobit obrazu svému.
Vzhledem k unikátní konstrukci nabízí systém i několik vychytávek vyloženě uzpůsobených tomuto prvku. Na mysli mám funkci Panel režimu Flex, která se nachází v položce Labs. Ta při složení horní poloviny displeje do svislé polohy nechá aktuální aplikaci otevřenou v horní části a ve spodní zobrazí doprovodné ovládací prvky. V této spodní části je pak možné rychle spustit jinou aplikaci, nebo ji použít jako touchpad k ovládání kurzoru, který se zobrazí v horní části. Přes spodní panel je pak možné také stáhnout horní roletku, dělat snímky obrazovky a provádět několik nastavení.
Systém je véčkové konstrukci uzpůsoben poměrně dobře, nabízí prvky, které jsou rozhodně využitelné a neschází ani ten nejdůležitější. Na mysli mám pochopitelně možnost přijmout hovor otevřením telefonu a ukončit ho jeho zaklapnutím. Pořád se jedná o nesmírně cool věc a ukončení nepříjemného hovoru rázným zaklapnutím telefonu je ekvivalent naštvaného bouchnutí sluchátkem u pevné linky. Na závěr se pak sluší zmínit i příkladná podpora v podobě 4 systémových aktualizací a 5 letech bezpečnostních záplat. V tomto směru by se od Samsungu měli učit všichni.
Skládací novinka z dílen Samsung je nejvýkonnější telefon svého druhu. Flip 5 je véčko, na kterém si zahrajete i ty nejnáročnější hry a ty rozhýbá tento stylový kousek zcela plynule, a to i na nejvyšší nastavení všech možných detailů. V AnTuTu vykázal Flip 5 výkon přesahující hranici 1,3 milionu bodů, což je až překvapivě hodně, nicméně to vypadá, že si Snapdragon 8 Gen 2 v poslední verzi tohoto populárního benchmarku obecně dost polepšil a vykazuje mnohem vyšší skóre než řekněme před půl rokem. Tak jako tak, výkonu je habaděj, ale v zátěži bohužel i odpadního tepla.
Flip 5 při vysoké zátěži hřeje víc, než telefony tradiční konstrukce s tímto procesorem, no při běžném používání není nějaká výraznější produkce tepla nijak zvlášť patrná a rozhodně ne obtěžující. Konstrukce začne být nepříjemně teplá až při opravdu dlouhých herních seancích a výrazněji se zahřívá výhradně horní polovina s displejem, kde jsou umístěny všechny hlavní komponenty. Stabilita není ideální a v zátěžovém testu se pohybovala těsně pod hranicí 40 %, což znamená snižování výkonu při dlouhodobé, extrémní zátěži.
V reálném světě ale snížení výkonu nezaznamenáte ani při hraní náročných her, protože procesor ho má tolik, že je ho pořád víceméně nadbytek. Čipsetu pak dělá společnost operační paměť 8 GB RAM, kterou je možné rozšířit o dalších až 8 GB virtuální formou a vnitřní úložiště nabídne maximálně 256 nebo 512 GB, již bohužel bez možnosti rozšíření.
Velkou nevýhodou skládacích telefonů je fakt, že mají obecně méně místa ve svých útrobách a to znamená omezené možnosti co se baterie týče. Flip 5 obsahuje baterii s kapacitou 3 700 mAh, což je stejně, jako vloni a výdrž je tedy maximálně průměrná. Jedná se o zcela typický, jednodenní telefon s tím, že ve většině případů zakončíte den s rezervou řekněme okolo 20 %. Když se budete krotit, na den a půl se dostat dá, nicméně počítejte spíše s tím, že večer před spaním ho bude nutné připojit na nabíječku. A je to dobře, protože nabíjení zrovna dvakrát rychlé není.
Samsung opět nasadil své obligátní, 25W nabíjení, což je v rámci cenové relace blížící se hranici 30 tisíc korun úsměvné. Ano, nabití na polovinu kapacity zabere dle oficiálních dat rozumných 30 minut, nicméně plné nabití trvá mírně přes 90 minut, což už je prostě moc. A navíc platí v případě, když máte originální nabíječku Samsung. Pokud budete mít neoriginální, klidně i s vyšším výkonem než je 25 W, přidejte si při nabíjení na 100 % další desítky minut. Chválím ale přítomnost bezdrátového nabíjení o výkonu 15 W i bezdrátového reverzního nabíjení, jenž nabízí výkon 4,5 W.
Véčkové telefony nejsou vyloženými fotomobily a pro nový Flip 5 to platí také. Ne snad proto, že by nepořizoval kvalitní fotografie, to vůbec a je tomu přesně naopak. Jeho primární snímač umí opravdu moc hezké snímky. Je to z důvodu nedostatečné výbavy. Tyto telefony jsou v drtivé většině případů postaveny okolo duálního fotoaparátu bez teleobjektivu, a je to případ i Flipu. Na jeho zádech najdete primární snímač s rozlišením 12 Mpx, kterému dělá společnost ultra-širokoúhlý objektiv stejného rozlišení. Trochu nuda, jen co je pravda.
Jak jsem již zmínil, z hlavního objektivu Flipu 5 „lezou“ vskutku moc pěkné fotografie. Jsou příkladně ostré, takřka zcela bez šumu, překypují detaily a celkově jsou snímky opravdu líbivé. Barvy jsou trochu výraznější než realita a to vynikne hlavně u zelené, ale ne přehnaně a Samsung dobře trefil hranici intenzity barev tak, aby byla ku prospěchu věci. Pochvalu si zaslouží i povedené portrétní fotografie s přirozeně působícím rozostřením pozadí a solidní je také ultra-širokoúhlý fotoaparát, který se pyšní slušným záběrem v úhlu 123˚.
Fotografie jím pořízené nabízí o něco věrnější podání barev, jsou ostré a také rozostření po okrajích je pouze decentní. Občas si ale lze všimnout mírného šumu a je škoda, že tento objektiv nemá, tak jako v případě Motoroly Razr 40 Ultra, automatické ostření a to znamená, že s ním nelze fotografovat makro snímky. Flip pochopitelně nemá dedikovaný makro snímač, takže pokud budete chtít fotografovat zblízka, budete si muset vypomoct digitálním přiblížením. Když se budete snažit, snímky budou solidní, ale ultra-širokoúhlý objektiv s AF by byl lepší řešení.
Když už jsem nakousl to přiblížení, tak vzhledem k tomu, že teleobjektiv byste na zádech Flipu 5 hledali marně, nepočítejte v tomto směru s nějakými zázraky. Optický zoom schází úplně, což je logické a maximální hranice digitálního přiblížení je 10×. Výsledky ale nejsou žádný zázrak, postrádají ostrost, detaily, obsahují spoustu šumu a je na nich patrná vysoká míra postprocessingu. Taková hranice, kdy jsou snímky ještě jakž takž, s přivřením obou očí použitelné, je 4násobné přiblížení a vydávat se za tuto mez nemá moc cenu.
Čelní kamerka disponuje rozlišením 10 Mpx, nicméně selfie snímky lze pochopitelně pořizovat i hlavním fotoaparátem, protože externí displej poslouží jako hledáček. Asi není velkým překvapením, že selfíčka pořízená primárním fotoaparátem jsou výrazně kvalitnější, s vyšší úrovní detailů, lepšími barvami a celkově působí o třídu líbivěji. U videí počítejte maximálně se 4K rozlišením při 60 fps a kvalitativně jsou na tom záznamy opravdu výborně. Snímky potěší jak výbornou plynulostí, tak vysokou mírou detailů a minimálním šumem.
Nový Galaxy Z Flip 5 přináší v rámci této řady nejvíc novinek za poslední léta, a to ve formě nového pantu a většího externího displeje. V tomto směru Flip 5 sice spíše dohnal konkurenci, nicméně i to mu stačí k tomu, aby se stal (alespoň v mých očích) nejlepším véčkem dneška. Pyšní se hlavně špičkovým zpracováním s odolností IPX8, což nikdo jiný nenabízí a zároveň má suverénně nejvyšší výkon. Fotoaparát, minimálně tedy primární objektiv, je výborný a chválím také povedený operační systém, ačkoliv tomu k dokonalosti přece jen trochu schází.
Tím se dostávám k nedostatkům, kde bych zmínil hlavně ne úplně dotaženou funkčnost venkovního displeje. Nemožnost spustit na něm jakoukoliv aplikaci a řešit to instalací externí aplikace není rozhodně ideální a v tomto směru má Razr 40 Ultra navrch. Škoda také absence automatického ostření u ultra-širokoúhlého objektivu, nic moc schopností co se zoomu týče a stejného předělu v displeji jako vloni. No a pak je tu taková ta Samsung klasika, tedy absence nabíjecího adaptéru v balení a pomalé nabíjení, které je v rámci nové generace véček tím nejméně výkonným.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
špičkové zpracování a nový pant | funkčnost venkovního displeje není dotažená |
velký externí displej | pomalé nabíjení a balení bez nabíječky |
skvělý vnitřní panel | chybí makro a kvalitní zoom |
velmi kvalitní hlavní fotoaparát | v zátěži vysoké zahřívání |
nejvýkonnější véčko dneška |