Recenze Samsung Galaxy Buds+: sluchátka, která za to stojí

Jakub Fišer

Pořádný smartphone si žádá i pořádná bezdrátová sluchátka, řekl si zřejmě Samsung a přinesl na trh Galaxy Buds+. Bezdrátové špunty od Samsungu vylepšují nedodělky první generace a pro dosud nezaujaté zákazníky tak mohou být zajímavou volbou. Jedná se o kvalitní bezdrátová sluchátka, anebo by zákazníci měli vybírat jinde? To se dozvíte v naší recenzi!

Skutečně bezdrátová sluchátka (TWS, neboli true wireless) od Samsungu jménem Galaxy Buds+ mají za zády nadmíru povedenou první generaci. A jak znaménko „plus“ ve jménu značí, novinka není tak úplně novou generací, jako spíš původní generací s meziročním vylepšením. A to může být stěžejní upgrade, podle nezávislých testů totiž už v roce 2019 sluchátka od Samsungu nosila diplom nejlepší sluchátka s cenou do 5 tisíc korun. A jak jsou na tom Buds v letošní iteraci s přídomkem Plus?

Co je nového?

  • o pět hodin delší výdrž (nyní celkem 11 hodin + dalších 11 s pouzdrem)
  • vylepšené rychlejší bezdrátové nabíjení
  • kvalitnější zvuk a víc mikrofonů pro telefonování

Jednoduchost a elegance

Nejnovější sluchadla od Samsungu kopírují design minulé generace, vypadají tedy na chlup stejně. Typické buclaté tělo, lehce zakroucený silikonový špunt do ucha a křidélko pro lepší upevnění v uchu. Jeho přítomnost jsem mimochodem neshledával vůbec potřebnou, sluchátko dobře sedí v uchu i bez něj – ne každá značka ale takové křidélko – jakýsi spoiler do vašeho ucha – má, takže je to minimálně stylový estetický doplněk.

Jediné dvě změny designu, díky kterým lze rozeznat původní generaci od té „pluskové“, jsou mikrofon na obou sluchátkách (první generace měla mikrofon jen jeden) a také gradientní a jakoby perleťový povrch dotykové plošky uprostřed sluchátka. To je fajn prvek, který ještě vyzdvihuje celkově povedený design sluchátek a dodává mu ten správný šmrnc.

Jak už to u bezdrátových sluchátek tohoto typu bývá, v balení je kromě sluchátek i přenosná krabička, která zároveň sluchátka dobíjí. Ta zůstala oproti loňskému roku také neměnná a to je dobře. Je překvapivě malá, vejde se do kapsy u kalhot a přitom zachovává jednoduchý design. Najdeme na ní jen logo výrobce, indikační diodu nabití a zdířku pro USB-C. Žel bohu, je z lesklého plastu a tak na ní budou zůstávat otisky mastných rukou a všemožných nečistot.

V uchu sedí, ani o nich nevíte

Tím nejdůležitějším je u podobného typu sluchátek ergonomie a pohodlí při nošení. Já zřejmě zachovávám konvenční tvar uší, takže jsem se cítil maximálně pohodlně se základním středním křidélkem i silikonovým špuntem do ucha. Sluchátka v uších drží perfektně, po delším nošení o nich už ani nevíte a – což je nejdůležitější – při žvýkání či mluvení nemají tendenci z uší takzvaně utíkat.

Na ergonomii si určitě nemohu stěžovat, ale to mohu být také jediným člověkem na světě, který si je tímto aspektem jist; znáte to – sto lidí, sto uší. Pro takové případy je ale Samsung až křečovitě připraven a do balení krom patřičné literatury přibalil i pár větších špuntů s většími křidélky pro oporu ucha, a naopak také menší špuntíky s obvodem bez křídla.

Ovládání jedna báseň

Sluchátka se ovládají poměrně očekávaně dotykem. Určitě se sluší říct, že citlivost doteku by mohla být lepší (nebo alespoň nastavitelná, sluchátka se těžko ovládají například v rukavicích) a je vidět, že segment bezdrátových sluchátek se v tomto aspektu ještě má kam posouvat.

V základu jde o jednoduchá gesta, kdy jedním dotykem spustíte či zastavíte přehrávaní, dvěma dotyky přeskočíte píseň, zatímco třemi tapnutími naopak listujete v audioknihovně dozadu. Jediným dotykem se dá také akceptovat příchozí telefonát.

Sluchátka umí i gesta klepnutí a podržení, což může spustit rozličné reakce. Ty si můžete nastavit v doprovodné aplikaci, která je díky bohu (a ne jako v případě Huawei…) dostupná jak pro Android, tak i pro iOS. Díky gestu podržení se dá snižovat nebo naopak zvyšovat hlasitost, spouštět hlasový asistent ve vašem telefonu případně spouštět režim okolního zvuku.

Fanoušek hudby zajásá, audiofil ohrne nos

Hned na začátek se určitě sluší říct, že sluchátka Galaxy Buds+, stejně jako konkurence od Huawei či od Applu, jsou sluchátka pro masy. Odpovídá tomu cena, která nepřekračuje hranici 5 tisíc korun, a také zvuková kvalita. Tady ale musí přijít také důrazné upozornění: sluchátka nepodporují aptX ani LDAC, jedině AAC, se kterým komunikují androidové telefon i většina iPhonů, a SCC, což je kodek vlastní Samsungu a podporují jej smartphony Samsung od Androidu 7.0.

Sluchátka hrají při ceně 4 500 korun pěkně, nemají problém s dostatečnou hlasitostí a dokonce nabízí i ekvalizér v aplikaci, kde si můžete zvolit třeba měkčí zvuk, zesílenější dynamiku anebo rovnou pořádné basy. Ani s basovou složkou nemají sluchátka problém a hrají přesně tak, jak byste si představovali, že budou Galaxy Buds+ za necelých 5 tisíc hrát.

A jak říká staré dobré pravidlo, pokud jste používali horší hardware na poslech, třeba klasická kabelová sluchátka za pár stovek, určitě budete jásat radostí. Předpokládám ale, že pokud se vám porouchala vaše výběrová sluchátka od Marshallu nebo Bang & Olufsen, asi pocítíte zhoršení kvality tak o půl třídy.

N druhou stranu ale pozor. Galaxy Buds+ nejsou o mnoho horší než superdrahá TWS sluchátka od renomovaných audio značek, za to si Samsung zaslouží palec nahoru. Konečně je vidět, že se akvizice AKG a vlastně celého Harmanu někde vyplácí. Pokud se neobklopujete audionáčiním za desítky tisíc přímo od podznaček Harmanu (jako je třeba JBL nebo Bang & Olufsen), vězte, že vám zvuková nabídka Galaxy Buds+ udělá velkou radost.

Základní plejáda příjemných funkcí

Jak asi od Samsungu očekáváte, sluchátka Galaxy Buds+ nejsou tak úplně hloupá sluchátka. Kromě toho, že umí bez potřeby drátu přesunout hudbu z telefonu přímo do vašich uší totiž umí ještě několik zajímavých kouzel. A tou nejzajímavější je dozajista transparentní režim, ergo režim okolních zvuků.

Sluchátka nemají aktivní potlačení hluku. Někdo určitě zapláče, ale není třeba – špunt vytváří v uších takové vakuum, že přes něj opravdu neslyšíte prakticky nic. A pokud zrovna slyše chcete, tak k tomu tu je transparentní režim. Díky integrovaným mikrofonům sluchátka vlastně nahrávají okolní zvuky a posílají vám je rovnou do uší.

Intenzita hlasitosti okolního světa se dá nastavit, což je jedině dobře, ale i přesto se sluchátkami nedoporučujeme vést kdovíjak důležité debaty; mikrofony jsou fajn, ale kompletní zážitek z hluků a zvuků kolem vás vám to nedá. Jako doplněk pro standardní poslech je to ale velmi povedená věc.

Kromě toho samozřejmě můžete se sluchátkami telefonovat. V tomto odvětví se ale mezigenerační posun projeví až do morku kosti. První generace měla mikrofon jen jeden, kdežto u Buds+ má vlastní mikrofon každé sluchátko. Váš hlas tak bude „na druhé straně“ ještě lépe slyšet a vy nebudete muset používat pro telefonování obě sluchátka, ale třeba jen jedno.

Tato fičura jde mimo jiné využít i pro poslech hudby – nasadíte jeden špunt, druhý necháte v krabičce a posloucháte pouze z jednoho sluchátka. Nevýhodou je, že ztratíte stereo efekt, naopak výhodou může být fakt, že zůstanete víc v kontaktu s okolním světem.

Výdrž, kterou potřebujete

Začít kapitolu slovem „parádní“ určitě dost dobře ilustruje recenzentovy pocity. A skutečně, výdrž sluchátek je opravdu parádní. Z 11 hodin, které výrobce na webu inzeruje, je minimálně 80 % pravda. Sluchátka jsou schopná vydržet klidně i k deseti hodinám, ale vzhledem k tomu, že podporují bezdrátové nabíjení, vlastně je můžete nabíjet v jednom kuse. Přes kabel dokonce stačí 10 minut nabíjet a dostanete za to rovnou 3 hodiny přehrávání hudby.

U výdrže skutečně není třeba nic vytýkat – už jsem testoval i dražší sluchátka, která vydržela pracovat mnohem kratší dobu. A kdyby se vám z jakéhokoliv daného důvodu špuntová sluchadla Galaxy Buds+ nelíbila, výdrž je aspekt, za který zaslouží poklonu. Dobrá práce, sluchátka prostě drží.

Velmi dobrý meziroční upgrade

I když jsem při testování objevil pár much, které Samsung nezvládl vychytat, v celkovém součtu jsou Galaxy Buds+ vlastně výbornými bezdrátovými sluchátky s cenou 4 500 korun. Svému uživateli zaručí dobré ozvučení, přidané technologie jako je třeba režim propustnosti, v uších sedí přímo dokonale (bohužel hluboce subjektivní soud) a jejich výdrž je skutečně nadmíru dostačující.

Jakou konkurenci vlastně sluchátka Galaxy Buds+ mají? Asi to bude znít divně, ale de facto žádnou. Když to vezme od začátku, AirPods Pro od Applu stojí o skoro 3 tisíce korun víc, takže ty odpadají. FreeBuds 3 od Huawei (recenze) jsou pro změnu peckové, stejně jako AirPods s bezdrátovým nabíjením. Pecková sluchátka jsou fajn, ale pohodlí špuntů zkrátka nezaručí.

A prakticky žádnou konkurenci nepředstavují ani první Galaxy Buds. Je zřejmé, že většina majitelů prvních Buds si nové kupovat nebude,  ale jestli rozmýšlíte právě mezi Buds z roku 2019 a z roku 2020, výběr je jasný. Galaxy Buds+ jsou jedny z nejlepších bezdrátových sluchátek a báječně tak pokračují v úspěchu, který započala první generace.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus fajn zvuk, dobré výšky a překvapivě kvalitní basyPlus lesklý plast = lapač otisků a špíny
Plus vhodný design a příjemná ergonomie (špuntová sluchátka)Plus chybí podpora kodeků aptX a LDAC
Plus vážně skvělá výdrž baterie, bezdrátové nabíjeníPlus absence aktivního potlačení okolního hluku
Plus transparentní režim
Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře


Nejnovější články