Recenze Asus ROG Phone 2: nejlepší herní telefon na světě
Na konci července se tchajwanský výrobce vytasil s druhou generací supervýkonné mašiny z “Republiky hráčů”, která se v průběhu září dostala i k nám. Nový Asus ROG Phone 2 nejenže jde ve stopách svého předchůdce, ale snad ve všech myslitelných ohledech ho překonává. Jestli je to momentálně nejlepší herní smartphone, který uspokojí i ty nejnáročnější, vám prozradí naše recenze!
Trh s herními telefony je stále relativně nový. První krůčky spojené se snahou o vytvoření navlas stejného segmentu ,jako je tomu u herních počítačů nebo laptopů byly zpočátku přijímány velice vlažně. Spousta uživatelů totiž měla zato, že takové zařízení ve světle všemožných vlajek nemá šanci vyniknout. A mají pravdu, protože hlavní myšlenka, byť od začátku zřejmá, cílí zejména na herní nadšence. Právě je se snaží oslovit naprosto nekompromisním herní výkonem a funkcemi, které ocení pouze oni.
Asus ROG Phone 2 je toho názorným příkladem. Jako produkt od známého výrobce, který má navíc díky vlastní značce Republic of Gamers mezi hráči výbornou pověst, splňuje všechny předpoklady ukázat, že tento typ smartphonů má budoucnost. Jenže abyste si to ověřili, musíte na to přistoupit a nechat se naplno vtáhnout do světa mobilních her a z telefonu „vyždímat“ úplné maximum. Jen tehdy to celé dává smysl.
Asus ROG Phone 2: specifikace
Konstrukce | sklo a kov, 171 x 77,6 x 9,5 mm, 240 g |
---|---|
Displej | 6,59″, AMOLED, HDR10, 2340 x 1080 px, poměr stran 19,5:9, jemnost 391 ppi |
Operační systém | Android 9 Pie + ZenUI a ROG UI |
Procesor | 8jádrový, 2,96 GHz, Qualcomm Snapdragon 855+ |
Paměť | 12 GB RAM, 512/1024 GB úložiště, nemá microSD slot |
Fotoaparát | duální (48 Mpx hlavní + 13 Mpx širokoúhlý), clona f/1.8 + f/2.4, Dual Pixel, duální LED blesk; přední 24 Mpx, clona f/2.2 |
LTE | 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz |
Technologie | Bluetooth 5.0, NFC, Wi-Fi, GPS, USB-C, 3,5mm audiojack s podporou DTS:X / Hi-Res Audio (192kHz/24-bit), stereo reproduktory, 4 x mikrofon s potlačením šumu, čtečka otisků v displeji |
Baterie | 6 000 mAh, rychlonabíjení Quick Charge 4.0 (30 W), reverzní drátové nabíjení (10 W) |
Cena a dostupnost | od 23 990 Kč, září 2019 |
Stylový design pro hráče
Na první pohled vás zaujme stylová šestistěnná krabička v černém matu se sytě červeným poznávacím logem Republic of Gamers (dále jen ROG) po stranách. Když ji otevřete, nevykoukne na vás jen telefon, ale také speciální kryt, 30W nabíječka, jehla na SIM kartu, textilní kabel s USB-C koncovkou na obou stranách a přídavný větráček Aeroactive Cooler II. Design je u herních zařízení na prvním místě, a jakmile z ní novinku vytáhnete, během vteřiny vám bude jasné proč.
Tento dlouhán v matné černé barvě s ostře řezanými čelními stereo reproduktory a hi-tech lesklými zády, na kterých se výrazně vyjímá pulsující ROG logo s celou škálou efektů, se totiž opravdu hodně vymyká, ať už jde o celkově laděný futuristický vzhled, ultrazvukové boční senzory AirTriggers nebo váhu, která se zastavila na 240 gramech.
Tělo telefonu je v klasické kombinaci skla (Gorilla Glass 6) a hliníku. Zpracování je naprosto špičkové a navzdory své výšce a váze bezvadně padne do ruky. Veškeré ovládací prvky se nachází v horní pravé polovině rámu zařízení. Nejníže je tlačítko pro zapnutí/vypnutí, kousek výš se nachází kolébka hlasitosti, jejíž tlačítka mají velmi dobrý zdvih i pevnost. Na levé straně je slot na dvě SIM karty a také proprietární konektor, který je složený z USB-C a 48pinového konektoru pro připojení dalšího příslušenství.
Ten je chráněný gumovou záslepkou, která se docela špatně vytahuje a navíc není k tělu ničím přichycená, takže musíte dávat pozor, abyste ji neztratili. Jeho výhodou je i to, že jej můžete využít k nabíjení telefonu aniž by vám kabel během hraní překážel. Na spodní straně rámu vlevo je už pak jen další USB-C napájecí konektor a vpravo jinými výrobci opomíjený 3,5mm audio jack.
Fantasticky plynulý displej
Čelní straně dominuje velký 6,59palcový 120Hz Full HD+ AMOLED displej s poměrem stran 19,5:9, excelentním kontrastem 500 000 : 1, podporou 10bitového HDR a integrovanou optickou čtečkou otisků, která funguje rychle a spolehlivě. Při dané úhlopříčce je tak výsledná jemnost 391 ppi opravdu plně dostačující.
A to není všechno. Novinka má totiž 240Hz obnovovací frekvenci dotyku s bleskovou odezvou pod 50 ms. V tomto ohledu je až o třetinu rychlejší než nejbližší konkurence. Panel nabízí perfektně věrnou barevnou podívanou a na sluníčku je dostatečně jasný s velmi dobrými pozorovacími úhly. Subjektivně by ale maximální jas mohl být o trošku vyšší.
Obnovovací frekvence pro běžný režim je defaultně nastavená na 60 Hz, ale v nastavení si můžete vybrat i z rychlejších profilů (90 nebo 120 Hz). V mém případě displej běžel na maximu většinu testování. Vím, že spousta recenzentů psala, že s takto nastavenou hodnotou musíte počítat s vyššími nároky na baterii, ale můžu vás uklidnit.
Pokud zrovna nehrajete, ale máte telefon s sebou ve škole nebo v práci a jste jen na sociálních sítích nebo webu, tak si výraznějšího vybíjení jen stěží povšimnete a na perfektní plynulost si okamžitě zvyknete. V tomto případě je potřeba to vidět na vlastní oči, protože výsledek rozhodně stojí zato.
Čistý Android a futuristické ROG UI
Asus ROG Phone 2 běží na téměř čistém Androidu ve verzi 9 Pie s říjnovými bezpečnostními záplatami (telefon dostal poslední aktualizaci ihned po vybalení) a tématickým tmavým herním prostředím ROG UI. To zahrnuje nejen vzhled, ale i zvuky a ikony, které se navíc při spuštění herního režimu zbarví spolu s tapetou do červena.
Pokud to ale není váš šálek kávy, jednoduše přepnete režim klasický vzhled, který se nápadně podobá tomu, jaký známe například u Pixelů. V menu Nastavení je všechno přehledně poskládané a hlavně bez zbytečných kudrlinek. Pokud jde o základní aplikace, tak až na pár výjimek se můžete spolehnout na ty od Googlu, tj. Gmail, Fotky, Disk, Kalendář apod. Cokoliv vám chybí, si prostě jednoduše doinstalujete z Obchodu Play.
Prostředí je v základu laděno do tmavé a pro AMOLED doslova jak dělané. Bohužel nezahrnuje spoustu aplikací třetích stran, ale těžko to Asusu vyčítat. Z mých zkušeností na tom bylo podobně i MIUI od konkurenčního Xiaomi. A pokud vás černá a tmavě šedá nebaví, jednoduše si zvolíte světlý režim.
Co se týče upozornění u nově příchozích notifikací, můžete vyžít jak LED diody, která je vlevo od horního repráčku, anebo použít Always On Displej, který jsem ale po chvilce vypnul. Subjektivně mi právě kvůli LEDce přišel zbytečný a hlavně je to trošku žrout energie (alespoň v mém případě, kdy za celý den slupl téměř pětinu baterie).
Ovládání telefonu je jinak poměrně intuitivní a s gesty to platí dvojnásob. Pokud jste však zvyklí na klasický navigační panel s piktogramy, žádný problém. Záleží jen na vás, co vám vyhovuje. Máte tři dostupné profily: navigace se třemi tlačítky, gesta v kombinaci s jedním navigačním tlačítkem pro návrat na domovskou obrazovku anebo úplná gesta.
Ta jsou návyková a nachlup stejná jako například u telefonů Xiaomi, kdy například stačí potáhnout prstem ze strany displeje do středu pro krok zpět nebo táhnout prstem zespodu směrem ke středu pro návrat na domovskou obrazovku. Samozřejmostí jsou ale i další, třeba že otočením displeje během vyzvánění se zařízení ztiší apod. Přítomnost NFC rozhodně potěší, takže na své si přijdou fanoušci, kteří rádi platí telefonem.
Superphone s bezprecedentním výkonem
Ještě aby ne, když vám uvnitř tepe procesor Qualcomm Snapdragon 855+ s 12 GB RAM a upravený grafický čip Adreno 640. Když k tomu navíc připočítáte superrychlé vnitřní úložiště UFS 3.0 a chlazení (kombinace parní komory a měděného chladiče), dojde vám, že ROG Phone 2 je z hlediska výkonu naprostá raketa. Nemá smysl chodit kolem horké kaše. Na tomto telefonu rozjedete bez problémů naprosto cokoliv, plynule a v nejvyšších detailech, stejně jako si nemusíte vůbec lámat hlavu s multitaskingem.
To ostatně dokreslují i výsledky testů níže. Než vás zbytečně zatěžovat detaily, tak jen raději zdůrazním, že smartphone se v hodnocení 3DMark umístil za letošními iPhony a jde o nejvýkonnější zařízení s Androidem. To platí i pro dílčí testy, kde v rámci vlastní systémové platformy zcela jasně dominuje.
K samotnému hraní se za chvíli ještě vrátím, ale teď vám nabídnu výsledky měření. Jako vzorek posloužily hry NBA 2K20, SimCity BuildIt, Darkness Rises, Call of Duty Mobile a populární PUBG. Dosažené hodnoty jsou v rámci jedné a půl hodiny u každé z nich zvlášť. Asus prý prohlásil, že například PUBG telefon zvládne i 7 hodin v kuse než se úplně vybije. Po tak dlouhou dobu jsem telefon samozřejmě netestoval, ale teoreticky to možné asi je.
Berte totiž v úvahu, že jsem měření prováděl v rychlém sledu a procesor i grafika se hodiny prakticky nezastavili. Proto je průměrná spotřeba 15 až 20 % trošku zkreslená. Celková stabilita FPS je však naprosto ukázková. Viditelnější pokles je v nárazech patrný zvláště u Call of Duty, ale to je daň za místy hodně rychlé sekvence a momentální mezní grafickou náročnost. Vynikající zprávou je i to, že Asus neustále rozšiřuje seznam her, které běží ve 120Hz režimu. Pokud jste doposud postrádali přidanou hodnotu, tak toto je určitě jedna z nich.
Při opravdu vysokém herním zatížení teplota procesoru vzroste a může dosáhnout i 45 °C. Nejvíce tepla je generováno od středu zařízení směrem k rámu, takže při držení na šířku cítíte, že telefon dost hřeje. Mějte na paměti, že nejde o přehřívání, jak by vás mohlo hned napadnout. Díky pokročilému chlazení jde o odvod tepla přes parní komoru větracím otvorem na zádech ven. Tady se nabízí nacvaknout efektní přídavný větráček, ale z vlastních zkušeností vím, že je to spíš taková frajeřina. Je tichý, větrá (jeho rychlost se dá regulovat), ale teplotu vám sníží jen nepatrně. Spíš vám dodá lepší pocit v průběhu hraní, protože rovnoměrně rozptyluje odváděné teplo.
Armoury Crate je softwarovým srdcem telefonu a má na herní prožitek podstatný vliv. V samotné aplikaci si vytváříte, editujete a ukládáte profily jednotlivých her, ať už jde o celkový výkon, FPS, přetaktování procesoru a grafického čipu nebo intenzitu senzorových tlačítek. V první podsekci „Herní knihovna“ máte seznam her, ke kterým přidělujete vámi nastavené profily. Ve druhé, která se jmenuje „Konzola“ pak získáváte ucelený přehled o systému, tj. teplotě čipsetu a baterie, vytížení RAM, volném vnitřním úložišti a výdrži baterie.
Pokud vám v průběhu hry nastavený režim nevyhovuje a chcete ho změnit, tažením prstu z levého okraje displeje bleskově vyvoláte lištu Herního džina. S jeho pomocí si můžete hodnoty okamžitě upravit, stejně jako vytvořit makra nebo zapnout/vypnout notifikace, aby vás nic nerušilo.
Boční ultrazvuková AirTriggers II, která oproti loňské generaci mají haptickou odezvu, jsou pak třešničkou na dortu. Fungují totiž skvěle. Při hraní vám poslouží nejen jako dodatečná tlačítka, která zrychlí váš reakční čas, ale podle možností dané hry jim můžete přiřadit libovolné funkce (například úkroky, přikrčení apod.). Jen doplním, že rychlost a komfort odezvy závisí na intenzitě stisku, který si sami musíte nastavit.
Obří baterie pro extrémní zacházení
Baterie má kapacitu 6 000 mAh. To je opravdu vysoká hodnota. Při extrémním vytížení vám vystačí na celý den – toto platí pro hardcore hráče. Při vysoké zátěži vám telefon v pohodě vydrží i dva dny (tj. 2 – 3 hodiny hraní, prohlížení webu, hudba, navigace apod.) Pokud ho využíváte spíš sporadicky, anebo na něm nehrajete skoro vůbec, vydrží klidně 3, 4 dny. Ale znáte někoho, kdo by si kupoval tento smartphone jen kvůli výdrži?
30W rychlonabíjení je znát (reálně nabíjí kolem 25 W). Díky němu telefon dobijete za necelých 90 min. S ohledem na kapacitu baterky je to vynikající čas. ROG Phone 2 nemá bezdrátové nabíjení. Vím, že se našlo spoustu remcalů, kteří za to Asus kritizovali, ale je to nesmysl. Aby se jeho reálná účinnost vyrovnala tomu klasickému, musel by mít „bezdrát“ kolem – teď střílím od boku – přes 40 wattů kvůli ztrátám? Nejen, že by se už tak drahé zařízení ještě víc prodražilo, ale i tak byste na nabití čekali podstatně déle. Pokud se mýlím, klidně mě opravte.
Zvuk je opravdu hodně libový
Jak jsem už zmínil v úvodu, na přední straně se nachází dvojice reproduktorů. Jejich zvukové podání patří jednoznačně k absolutní špičce mezi mobilními telefony. Zvuk je čistý, bez šumu, zkreslení, a to i tehdy, když je „osolíte“ na nejvyšší hlasitost. Už když jsem smartphone poprvé zapnul, tak jsem tušil, že tady se Asus opravdu vytáhl. Středy jsou výrazné a prokreslené, výšky přesné a basy plastické a hutné. ROG Phone 2 opravdu nemá absolutně žádný problém výborně ozvučit i středně velkou místnost a k poslechu oblíbené hudby tak nepřímo vybízí.
Při volání je hlasitost rovněž vynikající a to samé platí i pro druhou stranu. Pokud patříte mezi milovníky FM rádia, tak si taky přijdete na své, protože se na vás nezapomnělo. Na dnešní poměry je přítomnost 3,5mm jacka skoro raritou. Díky podpoře prostorového zvuku v kombinaci s Hi-Res Audio stačí jen oprášit kvalitní sluchátka, které se vám kvůli všudypřítomnému „bezdrátu“ válí v šuplíku a pustit si muziku na plné pecky. Pro samotné hráče je zde další vychytávka v podobě čtyř mikrofonů s potlačením okolního šumu, které fungují opravdu bezvadně.
Fotoaparát ujde, ale za ty prachy?
U foťáku udělám menší výjimku a budu ho hodnotit bez kontextu herního telefonu. Nejprve pár slov k samotné aplikaci Fotoaparát. Ta je velice jednoduchá, přehledná a intuitivní. V horní liště máte jen nejnutnější základ jako je základní nastavení, HDR, poměr stran, blesk a předvolby barev. V dolním menu pak máte k dispozici fotografii, video, zpomalené video, noční režim, ruční focení apod. Možná bych ocenil i makro režim, ale že chybí v zásadě nevadí. Pokud máte aktivní režim Fotografie, tažením horní lišty se vám zpřístupní další podkategorie jako je nastavení, formát, časovač nebo možnost fotit v plném rozlišení 48 megapixelů.
U ROG Phone 2 máte k dispozici tři kamery – přední 24Mpx selfie, která také nabízí funkci odemykání obličejem, na zadní straně je dvojice složená z velkého 48Mpx snímače a 13Mpx „širokáče“. Pokud jde o autoportréty, máte k dispozici několik zkrášlovacích filtrů a doplňkových nastavení, takže si s fotkou můžete opravdu vyhrát. Asi nemá smysl neustále opakovat, že čeho je moc, je příliš, takže doporučuji to s editací moc nepřehánět.
Papírové hodnoty duálního fotoaparátu nejsou vůbec špatné. Navíc má novinka navlas stejný 48Mpx snímač IMX586 od Sony jako mnou nedávno recenzovaný Huawei Nova 5T (recenze) nebo Xiaomi Mi 9 Lite (recenze). Hlavní kamera díky pixel binningu v základu pořizuje 12Mpx fotografie. Snímky jsou poměrně věrné a mají dobrý dynamický rozsah a za ideálního světla dosahují nadprůměrných detailů.
Zatímco zásah softwarového post-processingu není tak patrný jako u obou zvýše zmíněných modelů, tak z mého pohledu Asus v přímém srovnání s nimi v prokreslení trochu ztrácí. Opticky to působí, že Xiaomi a Huawei ze snímače prostě dokáží vytěžit mnohem víc.
S širokoúhlým fotoaparátem také pořídíte pěkné fotky. Jsou vcelku detailní a mají velmi dobrý kontrast. Jakkoliv jsem si to nepřipouštěl, několikrát jsem zalitoval, že telefon nemá i teleobjektiv. Není to vyloženě handicap, ale s ohledem na cenu zařízení je to s podivem. Můj druhý, mnohem větší problém, je v tom, že za ty „prachy“ fotí o něco hůř než telefony do 10 tisíc korun.
Horší je to v noci, což je (jak už jsem v minulých recenzích řekl) s ohledem na velikost snímačů a nedostatek světla vlastně logické. V takovém případě buď pomůže blesk, který vám fotku ale nerovnoměrně prosvětlí. Mnohem jednodušší je raději zkusit noční režim. Jeho nespornou výhodou je, že fotka získá rovnoměrné prosvětlení, ale občas se nevyhnete vyšší zrnitosti a šumu. A i v tomto případě se mi zdá, že Asus trošku ztrácí dech. Na druhou stranu jsou fotky, byť o něco zrnitější, mnohem méně přeexponované a hlavně barevně věrnější.
Pokud jde o video, tak novinka je schopná natáčet 4K rozlišení při maximálním snímání 60 FPS nebo v režimu Full HD při 30, potažmo 60 snímcích za vteřinu. Oblíbené “slow-mo” video pořídíte ve Full HD se 120 FPS nebo v HD rozlišení s 460 FPS. Ať už nahráváte ve 4K nebo Full HD, výsledek perfektní, a toto platí i pro 60 FPS. Snímky mají věrné barvy, vynikající kontrast a téměř neznatelný šum.
Jediným problémem je pouze elektronická stabilizace obrazu. Dokud se nepohnete, video je naprosto plynulé, a to i v momentech, kdy se snažíte o širší záběr scény. Jakmile uděláte při natáčení prudší pohyb, tak ho EIS prostě nevyrovná. Ale aby to bylo fér, tak musím podotknout, že novinka se s tím pere mnohem lépe než jiné telefony se stejným senzorem.
Jak fotí Asus ROG Phone II?
Ukázka: klasický režim
Ukázka: širokoúhlý režim
Ukázka: manuální makro
Fotky v plném rozlišení plus spoustu dalších naleznete zde.
Jak natáčí video Asus ROG Phone 2?
Zhodnocení
Asus ROG Phone 2 je v tuto chvíli bezpochyby nejlepší herní telefon. Ať už jde o fantasticky plynulý displej, opravdu špičkové zvukové podání, extrémní výkon, výdrž baterie, pokročilé herní prostředí, senzorová tlačítka AirTriggers a spoustu herního příslušenství. Někdo může namítnout, že novinka nemá bezdrátové dobíjení, „jen“ Full HD+ displej a žádný stupeň krytí. Z mého pohledu jsou tyto důvody naprosto marginální, protože zbytek vlastností tyto nedostatky dokonale vyvažuje.
Trošku mě zklamal fotoaparát. Chápu, že jde o herní zařízení, kde fotky nejsou prioritou. S tím nemám sebemenší problém, ale dívám se na to – možná trošku nefér – z hlediska vynaložených peněz. Za 24 tisíc by foťák mohl být o chlup lepší.
Ani rozměry a váha nejsou na celodenní nošení úplně ideální a tato čtvrtkilová cihla se pěkně pronese. Ale pokud jste hardcorový hráč a chcete opravdu ultimátní stroj, tak je tento telefon právě pro vás. Sebenáročnější uživatel, pro kterého nejsou hry „denní chleba“ nemá šanci ho docenit a vlastně jej ani nepotřebuje.
A co na to konkurence?
Mezi herními telefony prakticky není z čeho vybírat. Jako přímou konkurenci může být Xiaomi Black Shark 2, který taky nabízí naprosto špičkový výkon a navíc je kompaktnější. Oproti Asusu však má jen průměrné stereo, nemá dodatečná senzorová tlačítka nebo mu chybí 3,5mm jack. Jenže je zhruba o třetinu levnější (u nás se oficiálně neprodává).
Nemá smysl jej srovnávat s klasickými vlajkami, které jsou u nás aktuálně k mání. Spousta z vás by pravděpodobně doporučila například OnePlus 7T (recenze), který má brutální výkon, 90Hz AMOLED displej, perfektní foťák, a ještě k tomu 7 tisíc ušetříte. A také si dokážu představit, že by se objevil i majitel takového Xiaomi Mi 9 (recenze) a vysmál se mi, že tento telefon je z hlediska peněz naprosté terno a aby si užil hry, nepotřebuje 120Hz displej a super stereo nebo audio jacka.
Asus ROG Phone 2 je herní telefon a tak je taky potřeba ho vnímat. Není určený pro masy a vlastně se o to ani nesnaží.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | |
![]() | |
![]() |