Recenze Google Pixel 4: rozporuplný král malých mobilů

Jakub Fišer

Google to opět dokázal a přináší na náš trh výdobytek vlastních technologií v segmentu chytrých telefonů – Pixel 4. Letošní generace se v mnohém poučila ze současných trendů, v lecčem ale tristně zaostává. Jaký je nový Pixel 4 a jak obstojí v boji s dobře připravenou konkurencí? Nebo spíše, má vůbec nějakou konkurenci? To se dozvíte v naší podrobné recenzi!

Pixel 4 má být tím nejlepším, co může platforma Android nabídnout. Letos je v několika věcech přelomový, primárně v tom, kolik za telefon dáte. I když první oznámená česká cena se rovnala 26 tisícům korunám, ihned po startu prodeje obchody stáhly cenu na necelých 22 tisíc korun. A to už je cena, která rozhodně může někoho přilákat. Určitě ale doporučujeme si o telefonu dost věcí zjistit, kromě svých předností totiž skrývá hned několik nepříjemných překvapení.

Google Pixel 4: specifikace

Konstrukcekov a sklo, 147 x 68,9 x 8,2 mm, 162 g, zvýšená odolnost IP68
Displej5,7″, OLED, 90 Hz, 2220 x 1080 px, poměr stran 19:9, jemnost 444 ppi
Operační systémAndroid 10
Procesor8jádrový, 2,84 GHz, Qualcomm Snapdragon 855
Paměť6 GB RAM, 64/128 GB úložiště, nelze dále rozšířit
Fotoaparátduální (12,2 Mpx hlavní + 16 Mpx teleobjektiv), clona f/1.7 + f/2.4, OIS, 2x optický zoom, LED blesk; přední duální (8 Mpx hlavní + ToF kamera), clona f/2.0
LTE800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologiehybridní Dual SIM (nanoSIM + eSIM), Bluetooth 5.0, USB-C, Wi-Fi, GPS, NFC, 3D čtečka tváře, stereo reproduktory, Motion Sense
Baterie2 800 mAh, rychlonabíjení (18 W), bezdrátové nabíjení Qi
Cena a dostupnostod 21 990 Kč, listopad 2019

Produkt můžete zakoupit na Alza.cz.


Co je malé, to je hezké

První, co vám přijde na mysl, když si jej vezmete do ruky, jsou jeho rozměry. Je to skutečný drobek; a to neříkáme jenom proto, že trend velí osazovat telefony displeji s úhlopříčkou 6,3 a víc palců. Ačkoliv ovládání jednou rukou u Pixelu také není zrovna jednoduché, jde skutečně o velmi malý smartphone s úhlopříčkou displeje pouhých 5,7 palců. A umím si představit, že nebýt velkého rámu nahoře a asi 5milimetrové brady, byl by telefon ještě o nějaký ten centimetr nebo dva menší.

Rozměry telefonu jsou tak něco, čím si vás Pixel buď okamžitě získá, anebo od něj dáte ruce pryč. Avšak nezoufejte, pro fanoušky větších displejů si Google připravil – stejně jako vloni – větší variantu Pixel 4 XL. O té to ale dnes nebude. Držení telefonu je skvělé, a to i díky oblázkovitému tvaru. Takže vězte, že spodní polovina displeje bude vaše a dokážete na ní pracovat jako nikdy předtím.


Jak praví klišé přísloví: co je malé, to je hezké. A i když bych se pod tuto větu nepodepsal ve 100 % případů, tady určitě ano. Když přijde na přetřes design telefonů Pixel, jsou pouze dvě možnosti, jak se na to dívat. Buď se vám design extrémně líbí, anebo přesně naopak. Já se určitě řadím k té první skupině.

Za mě je design Pixelu fantasticky čistý a minimalistický. Návrháři zaslouží pochvalu za skloubení bílých zad s černými okraji telefonu, což se moc často nevidí. Rušivé prvky v podobě oranžového vypínacího tlačítka anebo velkého čtvercového modulu pro fotoaparát jsou tak dobře vybrané, že to estetickou stránku telefonu spíše podtrhují, než aby ničily finální dojem.

A perfekcionismus, který řadu telefonů Google Pixel provází, je vidět i na zpracování. Zadní sklo je matné, takže neláká otisky, byť na oplátku může častěji klouzat. To samé platí o kovových bocích s hybridní matnou úpravou (jak tomu Google sám říká). Vepředu najdeme Gorilla Glass 5 a telefon je chráněn před vniknutím vody a prachu certifikací IP68.

Na venek nový Pixel přiznává velkou snahu zaujmout a odlišit se. První dojem je přímo skvělý. Telefon se v ruce drží výborně, je pevný, zlomit se vám jej nepodaří nijak snadno. Po delším ohledání ale objevíte několik otazníků. Třeba chybějící audiojack; Google v balení nenabízí vlastní sluchátka, ani redukci na USB-C a jack. Anebo nestandardní rozložení tlačítek na pravém boku. První od shora jde menší zamykací čudlík, až pod ním naleznete kolébku pro regulaci hlasitosti. Na to se dá zvyknout. Co nás ale mrzí je fakt, že designéři neodlišili zamykací tlačítko jinou povrchovou úpravou, takže se při používání nejednou spletete. To zamrzí. Když už se chci odlišit, tak by to mělo dávat smysl.

S malým displejem málo zábavy

Malý displej u Pixelu 4 má svou nespornou výhodu v kompaktnosti a jednoduchosti na ovládání. Když ale přijde na řadu praktická stránka při práci s telefonem, vyplave na povrch, proč jsou fanoušci malých obrazovek v menšině. Na 5,7palcovém displeji se holt multitasking nedělá tak snadno a pro práci je lepší větší displej. Tohle ale natěšeným fanouškům zakrslých displejů netřeba říkat – však oni to nějakou zvládnou.

Menší velikost displeji však neubírá na kvalitách, ba naopak. Jak již jednou zaznělo, zobrazovač má na úhlopříčku 5,7 palců, jedná se o OLED panel s rozlišením Full HD+ a poměrem stran 19:9. Díky malému displeji je jemnost božích 444 pixelů na palec, což je v praxi hodně znát a displej patří k nejjemnějším na trhu. Ostrost obsahu je parádní, rastr či okousané hrany ikonek nelze okem zahlédnout.

Díky technologii OLED pak bombasticky vynikne telefon na přímém sluníčku; krom toho černá a tmavý režim v čistočistém Androidu 10 umí divy. To samé platí o always-on zobrazení času a notifikací. Vyzdvihnout bych ale určitě chtěl také 90Hz obnovovací frekvenci displeje, kterou zatím nemá moc výrobců a je to jeden ze silných prodejních argumentů telefonu.

Meka vysokého výkonu

Po problémech, které s tímto aspektem Google měl, by snad již mělo být vše v pořádku a obsah na displeji pluje jako pomazaný máslem. Pixel 4 funguje jako dobře natažené švýcarské hodinky. Svou zásluhu na tom má jak mistrně optimalizovaný Android 10, již zmíněná 90Hz obrazovka, tak i hypervýkonný čipset Snapdragon 855. Ten patří k tomu nejsilnějšímu, co výrobci v druhém pololetí 2019 mohou využít. Hraní graficky náročných her, otevření klidně dvaceti aplikací, či simultánní běh dvou aplikací najednou? S ničím z toho nemá Pixel 4 sebemenší problém. Jak si ale později povíme, výkon nevyužívá jen pro tyto „povrchní“ účely.

Android v exkluzivní formě

Pixely každoročně patří ke zcela prvním telefonům s novým Androidem. A nejinak je tomu i tady. Android 10 přináší na Pixel 4 několik vítaných změn, mezi nimi například plošný tmavý režim, o kterém již padla slova. Android 10 ale není jenom o tom.

Velkým zlepšením prošla gesta, která konečně našla svou funkci a nejsou jen do počtu. Telefony s čistým Androidem se tak ovládají stejně jako ty s nadstavbou – po vzoru gest v iOS. Solidní novotou je také funkce Live Captions, která zobrazí kdekoliv na displeji plovoucí linku s titulkami převodu mluveného slova na text. Zatím však funguje pouze u angličtiny a do tohoto jazyka se snaží napasovat i české fráze, které slyší z videí. Vznikají tak skutečně bizarní přepisy. Podpora dalších jazyků by se hodila, Google ji dokonce slibuje, nikdo však neví kdy.

Baterie: pochopitelné zklamání

Vylíčením našich dojmů z báječného displeje a mohutného výkonu však superlativy na nějakou chvíli končí. Baterie totiž, jak se asi dá dobře předpovědět, žádné překvapení nenese. Telefon měří na výšku jenom 147 milimetrů, na šířku 68,9 milimetrů a tlustý je 8,2 milimetry. V takto útlém těle najdeme logicky podprůměrnou baterii s kapacitou 2 800 mAh.

Telefon s takovýmto akumulátorem nevydrží náročný pracovní den do konce – tím spíš, máte-li v oblibě always-on displej. Pokud rádi pracujete do večera a přes den sebe ani telefon nešetříte, počítejte s tím, že Pixel bude chtít nabít už v čase večeře. Jedině tak s vámi vydrží, než půjdete spát.

K nabíjení naštěstí nemusíte využít jen kabel a 18W rychlonabíječku, ale třeba i bezdrátovou podložku. To je obrovským pozitivem, protože díky možnosti v práci, doma či v autě telefon jenom položit na nabíječku a nabíjet, získáte o několik hodin delší výdrž. Telefon tak rázem není zase taková chudinka a při dobré organizaci rozvrhu nabíjení s vámi zvládne třeba i den a půl. Chápu ale, že je to docela na obtíž.

Přední kamera nejen na odemykání

Když jsem mluvil o tom, kolik výkonu v sobě díky silnému čipsetu Pixel 4 skrývá, mělo vyjít na povrch, že nejde jen o výkon pro klasické výpočetní operace. Přidanou hodnotou je u Pixelu totiž horní panel nad displejem, respektive speciální senzor pro trojrozměrné snímání obličeje, které je v něm zasazeno. Pokročilá technologie funguje na bázi 3D skenu vašeho obličeje, který nelze oklamat plochou fotkou.

Tato technická finesa funguje velmi dobře a váš obličej pozná za ideálních podmínek okamžitě. V šeru a tmě je to trochu horší, však to znáte. I proto si dovolím za lepší označit Face ID od Applu, které vás v rychlosti pozná i v absolutní tmě. Čtečka tváře ale má pár dalších much. Moc často nefunguje, když se na telefon díváte z úhlu nebo z příliš velké blízkosti (15 až 20 centimetrů). Nejhorší je ale zjištění, že kamera vaše vzezření rozpozná i se zavřenýma očima – teoreticky tedy pro odemčení telefonu nemusíte být ani vzhůru. To však podle svého vyjádření Google nevnímá jako vadu.

3D skener tváře je navíc jedinou biometrií v telefonu, což nikdy není dobře. A k tomu zcela nespolupracuje s aplikacemi třetích stran. Kromě odemčení telefonu a potvrzení platby v Google Pay tak vlastně k ničemu není a nemůžete si jej nastavit například ani jako ověření vstupu do vašeho mobilního bankovnictví.

Radar v tlustém panelu má ale ještě další výhody, které plynou z projektu Soli. A tou nejzajímavější a uživatelsky nejpřívětivější je funkce Motion Sense. Díky tomuto nastavení budete moci v omezené míře ovládat telefon bezdotýkovými gesty před displejem. Kde je háček? Motion Sense umí v zásadě jenom tři úkony. A sice přepínat přehrávanou hudbu mácháním zleva doprava a naopak, potom vypnout budík, anebo ztlumit příchozí hovor.

V některých případech mi Motion Sense přišlo jako super funkce, jindy ale jako absolutní zbytečnost. V praxi se dá dobře využít pouze přepínání skladeb v přehrávači. To funguje nejenom na YouTube Music, jak byste asi čekali, ale třeba i na Spotify nebo Apple Music. Dokud ale Google nepřidá podporu víc aplikací, bude to jen taková frajeřinka, spíš než užitečná či snad dokonce revoluční funkce.

Kvalita s příchutí hořkosti

Kdo se jenom trochu vyzná v mobilním focení, ví, že telefony Google Pixel se vždy řadily k výběru nejlepších z nejlepších. A to ani nebylo potřeba více jak jednoho fotosnímače. Kdy konkurence už dávno používala u vlajkových topmodelů minimálně trojitý fotoaparát, Google Pixel zůstával mrazivě klidný. Až do letoška.

Letos zde máme první telefony s puncem Google Pixel, které se holedbají víc než jedním zadním fotoaparátem. Konkrétně se ale Google nijak nerozohnil – k hlavnímu 12,2Mpx foťáku přidal ještě 16Mpx teleobjektiv. A ještě než se pustíme do rozborky fotek jako takových, jednu nemilost musíme vypálit hned. Pixel nemá snímač s rozšířeným úhlem záběru, tzv. ultraširokoúhlý. Těžko říct, jestli na něj výrobce zapomněl, nebo jestli si řekl, že se bez něj Pixel obejde. Teď už ale víme, že v porovnání s konkurencí neobejde.

Dobře známý hlavní fotosnímač s rozlišením 12,2 Mpx opět prokazuje, že se jedná o etalon mezi mobilními objektivy a svůj úspěch si jednoznačně zaslouží. Fotky vítězí především když přijde na hloubku detailů a ostrosti a také věrné podání barev. Pochvalu zaslouží opět i noční režim, který funguje skvěle a z jen minimálního světla udělá hezky prosvětlenou scénu. S Huawei bych ho ale nesrovnával – tmavý pokoj či lesní cestu vám do poledního světla nerozsvítí. Jen pozor, jak už to bývá, s klesajícím světlem přímo úměrně stoupá frekvence šumu.

Jinak ale zcela určitě není fotoaparátu Pixelu 4 co vytknout. Zoom je slušný, kromě 2x optického je tu až 8x násobný specializovaný, kompletně bezztrátový a nebál bych se ho označit za jeden z nejlepších na trhu. Velmi dobře je na tom i přední kamera, která kromě 3D skenu obličeje zvládá i poctivá selfíčka.

Absence širokoúhlého objektivu ale není jedinou hořkostí, kterou Pixel přináší. Jestliže rádi natáčíte videa v plném rozlišení 4K a navrch v 60snímkové frekvenci, tady máte bohužel smůlu. Když 4K, tak 30 FPS a navíc ani stabilizace není to, co Full HD. Jistě si ale vzpomenete na to, jak svérázně to Google vysvětloval. Většina uživatelů to prý nevyužije. Pokud ani vy nepatříte k předepsané „většině“, nezbývá než se zašklebit a mávnout rukou.

Jak fotí Google Pixel 4?

Ukázka: noční režim

Ukázka: 8x bezztrátový zoom

Malý král

Google Pixel 4 je bezesporu jeden z nejlepších telefonů vydaných v roce 2019. Je tu ale několik bodů, kvůli kterým mu nemůžeme udělit nálepku „Nejlepší telefon za rok 2019“. Vždyť Pixel se na první pohled profiluje jako telefon pro náročné. Ale cožpak náročným uživatelům nevadí absence superširokoúhlého objektivu u telefonu za 22 tisíc korun? Stejně jako nekompletní biometrie, podprůměrná výdrž nebo nepochopitelně chybějící podpora 60 FPS u natáčení 4K videí.

Dozajista ale budete souhlasit, označím-li Google Pixel 4 za nejlepší malý telefon. Těch dnes na trhu není zrovna přehršel a podle pomyslného přísloví mezi jednookými i slepý králem. To ale určitě není vhodné pojmenování. Kromě nedostatků, které jsou zřejmé, je tu ale i úžasný displej, kvalitní, byť neuniverzální fotoaparát, také vysoký výpočetní výkon, odladěný systém.

Jaké jsou alternativy?

Kromě Pixelu ale telefonů na rozměry malých zrovna plný rybník není. Hned zprvu se nabízí loňsky Pixel 3 (recenze), který ale se současnou smetánkou nemá šanci držet krok. Lépe je na tom samozvaný kompaktní model Xperia 5 (recenze), která je ale pořád o dost větší než Pixel.

Pokud ve vašem případě hraje roli rozměr a úhlopříčka displeje, kompaktní rozměry Pixelu vám přijdou vhod. Když ale vyloženě nechcete malý telefon, pořád můžete zkusit větší Pixel 4 XL. Tam už je ale konkurence o dost silnější a volbu telefonu od Googlu tak nemůžeme jednoznačně doporučit. Pixel je dobrý, neřkuli výborný, ale jen při jisté konstelaci hvězd.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus kompaktní rozměryPlus čtečka obličeje mohla být lepší
Plus vysoký výkonPlus hrubá absence ultraširokoúhlého objektivu
Plus krásný OLED displejPlus podprůměrná výdrž
Plus velmi dobrý hlavní fotoaparátPlus 4K video pouze v 30 FPS
Plus originální design
Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře


Nejnovější články