Jubilejní desátá generace řady Galaxy S od jihokorejského Samsungu v čele s modelem S10+ patří mezi to nejlepší, co aktuálně na trhu seženete. A recept zůstává i po 10 letech stejný – v oblasti displeje, fotoaparátu a výkonu budete konkurenci hledat opravdu jen velmi stěží. Nový Samsung Galaxy S10+ totiž disponuje nejen těmi nejnovějšími technologiemi, ale nezapomíná ani na některé již osvědčené standardy, které již například u iPhonu a dalších konkurenčních telefonů nenajdete. Pro některé uživatele tak může být aktuálně tím nejlepším ve velkém těle. Ale nejen o tom bude naše dnešní podrobná recenze.
Dekádu a půl se na pozici světové jedničky, co se počtu prodaných telefonů týče, držela legendární finská firma Nokia. Jenomže na začátku roku 2012 byla předstižena Samsungem a ten od té doby drží otěže s trhem mobilních telefonů, tedy již skoro 7 let. A zatímco v předchozích letech byla vedoucí pozice Samsungu celkem neotřesitelná a největším konkurentem byl Apple s jeho iPhony, s příchodem dravé čínské konkurence (Huawei, Honor, Xiaomi, a další) se musí bránit více, než kdy v minulosti. Pro zákazníka je to jistě skvělá zpráva, protože právě konkurence podporuje inovace a další zlepšování. A tak se děje i v případě Samsungu.
Nejnovější a hierarchicky nejvyšší topmodel Galaxy S10+ se ve zkratce může pochlubit nejlepším displejem, nejpokročilejším trojitým fotoaparátem na zádech i přední duální selfie kamerou, ale také nejvyšším výkonem u androidových telefonů. A ne náhodou bych ho tedy označil za to nejlepší, co aktuálně seženete na trhu – pokud hledáte to nejlepší s Androidem, pokud hledáte nejlepší velký telefon, nebo pokud hledáte to celkově nejlepší a nechcete iPhone právě kvůli jeho některým nedostatkům a omezením. Ale abyste si nemysleli, samozřejmě také u Samsungu jsme našli pár věcí, kterých by se výrobce mohl vyvarovat a příště vylepšit.
Samsung Galaxy S10+: specifikace
Konstrukce
sklo a kov / sklo a keramika, 157 x 74 x 7,8 mm, 175 g, odolnost IP68
Displej
6,4″, Dynamic AMOLED, HDR10+, 3040 x 1440 px, poměr stran 19:9, jemnost 522 ppi
Téměř celou přední stranu pokrývá vylepšený Dynamic AMOLED displej, který po zaoblených stranách postupně mizí „do neznáma“. Vzhledem k obřím rozměrům s úhlopříčkou 6,4 palců je to vskutku parádní podívaná. Výborně však u Galaxy S10+ působí nejen dominující obrazovka, ale také luxusní kombinace kovu a skla, které Samsung již pěkných pár generací u svých vlajkových modelů používá, počínaje Galaxy S6. Zatímco u předchůdců rostla úhlopříčka, zmenšovaly se rámečky a celkově zlepšovala kvalita zobrazovače, u řady S10 dochází již k pokrytí téměř celé přední strany displejem a tedy nutnost najít místo pro některé komponenty. Čtečku otisků tak výrobce zabudoval šikovně do dotykového displeje, sluchátko s čidlem jasu posunul co nejvíce k hornímu okraji, a pro přední kamerku vytvořil tzv. průstřel. V nespočtu dnešních smartphonů s výřezem tak Samsung dokázal přesně to, co se od něj očekávalo. Vytvořil částečně nový, prémiový a současně odlišitelný design. Samozřejmostí je pak zachování zvýšené odolnosti proti prachu a vodě, což se může hodit nejen při pohybu v prašném prostředí či spadnutí telefonu do vody, ale prakticky v jakémkoliv vlhkém prostředí, třeba při nošení telefonu do koupelny nebo i při lyžování a prudkých změnách teploty.
Co se ovšem nemusí každému u nejnovějšího Samsungu líbit, je pokulhávající symetrie. Onen průstřel je umístěný v pravé části displeje místo uprostřed, dále tady máme různě velké rámečky nad a pod displejem, nebo plastové předěly, které slouží po hranách telefonu jako antény, přičemž třeba horní předěl je umístěn opravdu zvláštně a je částečně vidět i při čelním pohledu na displej. Ale nejspíše je to z praktického důvodu. To samé může být případ umístění ultrazvukové čtečky otisků prstů, kterou po patřičné rozborce najdeme umístěnou od středu obrazovky více vpravo. Že by důvodem bylo snazší používání pro praváky? Přitom samotný senzor poddisplejové čtečky je umístěný paradoxně naopak více vlevo od středu displeje. Ale čert to vem, při používání mi nic z toho nevadilo a je to tedy spíše jen estetická záležitost.
Jedinou větší výtku bych měl pouze k ergonomii. Vzhledem k větším rozměrům Galaxy S10+ už telefon musíte brát v některých případech do obou rukou, protože například zprávu na klávesnici využívající celou šířku displeje nenapíšete, aniž byste se omylem nedotýkali dlaní i právě bližší zaoblené hrany displeje. A to samé platí i v samotném systému, resp. aplikacích, které nejsou na větší úhlopříčku speciálně uzpůsobené. Samsung se sice snažil a některé své předinstalované aplikace, jako je nastavení, zprávy, apod. posunul s defaultním zobrazením ve spodní polovině displeje, jenže je to jen procento z celkového počtu využívaných aplikací. Pro takové případy je sice k dispozici jednoruční režim, tedy zmenšení funkční části obrazovky, jenže ruku na srdce, kdo by chtěl dělat takový krok navíc? A výtku bych mohl mít také k umístění odemykací klávesy, která je na pravém boku opravdu až příliš vysoko a může být pro někoho palcem už hůře dostupná. S10+ je tedy telefonem spíše pro ty, kteří milují větší telefony a ovládají je raději oběma rukama.
Velký prostor ke zlepšení pak vidím v oblasti biometrie. Samsung se totiž rozhodl u S10 a S10+ k odvážnému kroku a místo klasické čtečky otisků prstů umístěné na zádech přišel s novým ultrazvukovým řešením, které je integrované přímo do dotykového displeje. Řešení je sice bezpečné, ovšem je nepatrně pomalejší než nejrychlejší běžné čtečky a navíc není umístěné tak, abyste telefon odemkli pouhým přiložením prstu na zhasnutý displej, protože na zhasnutém displeji nevyznačenou pozici senzoru zkrátka netrefíte ve 100% případů. A pokud budete používat čtečku obličeje, pak zapomeňte na nějaké vyšší zabezpečení, stačí totiž jen fotka nebo video vašeho obličeje a telefon může odemknout kdokoliv. Kdyby Samsung připravil pokročilejší 3D čtečku obličeje po vzoru Applu, jak učinily i jiné společnosti, udělal by mnohem lépe. A v tomto směru je také poměrně překvapivé, že telefon stále nedokáže využívat biometrie k tomu, aby vám například po odemknutí obličejem alespoň ukázal obsah notifikací na zamykací obrazovce. Buďto si necháte zobrazit veškerý obsah na zamykací obrazovce i bez odemknutí, nebo jej schováte, ale v takovém případě musíte telefon odemknout a poté přejít například do notifikačního centra.
Nad čím bych se také rád pozastavil, je vlastně celková výbava, která se povedla Samsungu dostat do jediného zařízení. Zatímco ostatní se snaží jít cestou Applu a odstraňují prý zastaralé komponenty, u Samsungu stále najdeme například klasický 3,5 mm audio Jack, slot na paměťové microSD karty, nebo třeba stereo reproduktory. A navrch k tomu u S10+ najdeme také některé inovované komponenty, ať už jde o zmíněnou první ultrazvukovou poddisplejovou čtečku otisků prstů, nebo třeba vylepšený Always-on displej, který dokáže více než plně nahradit notifikační diodu. Bohaté je u S10+ také balení, ve kterém se objevují kvalitní špuntová sluchátka značky AKG, rychlonabíječka (USB kabel + adaptér), adaptér pro připojení USB přímo do telefonu (např. USB flashdisku), či maličká cestovní redukce z USB-C na microUSB. Takže k dokoupení už zbývá jen ochranné příslušenství, například sklo (ovšem pozor, ne každé funguje s poddisplejovou čtečkou) či pouzdro (ovšem pozor, ne každé si poradí s NFC platbami).
Na displej je radost pohledět. Potěší i výdrž
Displej je prostě disciplína pro Samsung, který dodává své panely třeba i do iPhonů nebo dalších konkurenčních produktů. A není náhoda, že v případě své nejnovější vlajkové lodě Galaxy S10+ zvolil to celkově nejlepší řešení, jaké u jiných telefonů zatím nenajdeme. Nový Dynamic AMOLED displej disponuje vysokým rozlišením WQHD+ (3040 x 1440 px) na úhlopříčce 6,4 palců s poměrem stran 19:9 a jemností 522 ppi, přičemž v pravém horním rohu najdeme menší průstřel (Infinity-O), který je však menší než například horní výřez u nejnovějších iPhonů. Navíc se jedná o první displej s technologií HDR10+ pro ještě přesnější a lepší zobrazení barev. Samsung se také chlubí tím, že má oproti předchozí generaci AMOLED displejů o více než 40 % nižší „emise“ modrého světla, které může být pro oči nebezpečné a může například ovlivňovat i kvalitu spánku. Každopádně, displej u S10+ je ten nejlepší, jaký jsme kdy u smartphonů viděli, ať už jde o přesnost a sytost barev, ostrost obrazu (v případě přepnutí do vyššího rozlišení, defaultně je totiž z důvodu úspory energie a pro běžné používání nerozeznatelné nastavené nižší Full HD+, tedy 2280 x 1080 px), či zlepšené čitelnosti na venkovním světle.
Paseku však u nádherného displeje S10+ natropí atypický poměr stran 19:9, se kterým neumí pracovat všechny aplikace, zejména pak přehrávač videa ve webovém prohlížeči. Výsledkem pak může být, že třeba při přehrávání zpráv ze Seznam.cz nebo DVTV a dalších budete mít kolem obrazu tmavé pruhy. Ale třeba aplikace YouTube umí pracovat s celým displejem Samsungu, při přehrávání videí si obsah jednoduše roztáhnete přes celou obrazovku, akorát část videa většinou natáčeného v poměru 16:9 je pak oříznuta. Ale život není tak úplně jednoduchý ani s průstřelem, který může někomu přijít kontroverzní stejně jako výřez displeje. Samsung se jej sice snaží podobně jako i Apple u svých iPhonů zamaskovat například speciálními tapetami s tmavšími částmi, které jsou právě na místě vykousnutého nebo prostřeleného displeje, a víceméně to splňuje svůj účel. Jenže to pochopitelně nefunguje v aplikacích. V takovém případě se ještě dá u S10 aspol. zbarvit horní část displeje do černé (ovšem pak to vypadá, jako by měl telefon gigantický horní rám, leč průstřel zmizí) nebo nastavit tmavý režim v celém systému (jenže pak jsou hůře čitelné stránky ve webovém prohlížeči a ovlivní to i použitelnost dalších aplikací). Nemůžu si pomoct, ale v tomto směru podle mě mohli výrobci odvést daleko lepší práci.
Samsung se místo maximálního využití velkého displeje zaměřoval spíše na možnosti, jak ovládat jeho nové telefony i jednou rukou. A připravil novou nadstavbu nad Androidem 9 Pie, kterou nazval One UI. Na první pohled možná nevypadá nijak výrazně jinak, nicméně jakmile stáhnete notifikační centrum nebo otevřete některé předinstalované systémové aplikace, budete mít jejich obsah lépe dostupný ve spodní polovině obrazovky. Je to chytré a funkční. U ostatních modelů S10 a S10e to rozhodně je užitečné, ovšem u velkého S10+ to situaci zatím nezachránilo a telefon zkrátka v některých případech budete muset brát do obou rukou. Na větší velikost pak doplácí i ovládání gesty, které je ne náhodou až jako druhá možnost ovládání a je potřeba ji nejprve v nastavení přepnout z klasického ovládání tlačítky ve spodní části obrazovky. Zatímco u iPhonu stačí jediný swipe a dokážete tím nahradit krok na domovskou obrazovku, krok zpátky, nebo i přepnutí mezi posledními aplikacemi, u Samsungu musíte swipovat na třech různých místech spodní obrazovky, abyste udělali to samé. Ne, tohle se stále žádnému výrobci s Androidem nepovedlo tak, jak jednoduše, intuitivně a bleskurychle to funguje u desítkových iPhonů. Naopak naprosto ultimátní je režim rozdělené obrazovky, který u Samsungu Galaxy S10+ využívá celou plochu displeje a můžete mít v různém poměru současně otevřené dvě různé aplikace a obě aktivně používat. To s iPhonem zatím nemůžete. Řada už je jen na Facebooku, aby přidal svou aplikaci Messenger mezi podporované aplikace rozděleného režimu, a pak to opravdu nebude mít chybu. A pak jsou tady aplikace jako třeba Google Mapy, které můžete přepnout do podoby plovoucí aplikace v popředí a během toho normálně ovládat telefon, třeba i psát zprávy nebo vyřizovat emaily. To je také šikovné.
Systém u nového Samsungu možná není bez chyb, ale k dokonalosti už nemá moc daleko. Je skvěle odladěný a dobře optimalizovaný, navíc jde o jeden z nejvýkonnějších telefonů a nejvýkonnější ze všech Androidů v aktuálním žebříčku Antutu, ačkoliv jeho hodnoty nemusejí úplně zcela odrážet skutečné fungování s telefonem. V každém případě na palubě S10+ najdeme nejnovější čipset 9820 doplněný o 8 GB RAM a hlavně také umělou inteligenci, která podle slov výrobce optimalizuje výkon pro dosažení co nejlepšího fungování na základě vašich pravidelných vzorců používání. Takže jinými slovy, pokud budete často otevírat danou aplikaci, měla by se vám načítat rychleji, protože již bude částečně předpřipravená v paměti a stejně tak bude k dispozici maximální výkon pro co nejrychlejší spuštění. Je to chytré a dělají to tak u svých produktů i konkurenční výrobci. Doménou Samsungu však může být úložiště, které dosahuje v základní variantě 128 GB, ve vyšších pak 512 GB a v nejvyšší dokonce 1 TB a je dále rozšiřitelné o microSD karty (až 512 GB). Takže v telefonu můžete mít celkem až 1,5 TB paměti, nepočítaje případný další prostor na cloudovém úložišti, který se Samsungem získáte zdarma, a to na OneDrivu díky spolupráci Samsungu s Microsoftem.
Co také potěší, je výdrž. Samsung vybavil model Galaxy S10+ baterií o kapacitě 4100 mAh, což při běžném používání stačí na dvoudenní provoz bez nutnosti hledat nabíječku. V případě intenzivnějšího využívání se můžete spolehnout na celodenní výdrž. Samozřejmě záleží vždy na konkrétním stylu využívání, ovšem S10+ patří v každém případě k telefonům s delší výdrží. A pochlubit se může také rychlonabíjením, kdy s originální v balení dodávanou rychlonabíječkou stačí pro nabití z 5 na 100 % jen 1 hodina a 40 minut. Nechybí ani populární bezdrátové nabíjení včetně rychlejšího 15W bezdrátového dobíjení nebo možnost reverzního dobíjení ostatních telefonů se Samsungem, nazvaná Wireless PowerShare. Stačí položit jeden telefon na druhý a v nastavení zapnout možnost bezdrátového dobíjení. Samsung pak poslouží jako podložka pro dobíjení třeba iPhonů nebo jiných telefonů, které lze nabíjet bezdrátově pomocí Qi standardu.
Všestranný a bleskurychlý fotoaparát
Rychlé spuštění, rychlé focení a možnost kvalitního vyfocení téměř čehokoliv za jakýchkoliv podmínek. Asi tak by se dal ve zkratce charakterizovat fotoaparát u nového Samsungu Galaxy S10+, který se spoléhá rovnou na trojici snímačů a všechny možné nejnovější technologie. Základní 12 Mpx snímač se 77stupňovým záběrem má pohyblivou clonu f/1.5 až f/2.4, technologii Dual Pixel a optickou stabilizaci obrazu (OIS), dále je tu 12 Mpx snímač s teleobjektivem se 45stupňovým záběrem, clonou f/2.4 a optickou stabilizací obrazu (OIS) zajišťující bezztrátový optický zoom, a nakonec širokoúhlý 16 Mpx se 123stupňovým záběrem a clonou f/2.2. Pestré složení fotografického aparátu dává možnost fotit lépe různé scény a za různých podmínek. A to je u S10+ to nejzajímavější. Do snímku můžete dostat objekty vzdálené jen pár centimetrů od objektivu, stejně jako objekty vzdálené mimo zorné pole běžných fotoaparátů, a dokonce objekty vzdálené více, přičemž s optickým zoomem si je jednoduše přiblížíte a neztratíte kvalitu. Slyšel jsem přirovnání, že S10+ je jako nosit v ruce zrcadlovku a mít v batohu několik různých objektivů, které můžete podle potřeby měnit. Jenže v dnešní rychlé době na nic takového nebývá čas a právě možnost rychlé změny „skla“ pouze jedním tlačítkem na dotykovém displeji může být tím, čímž si Samsung získá zákazníky. Nemluvě o kvalitě snímků, kterou například dle žebříčku DxOMark Samsung dosahuje stejného výsledku, jako Huawei Mate 20 Pro/P20 Pro, které se tedy dělí o první pozici nyní také se Samsungem.
Po stránce kvality snímků je toho u S10+ jen málo, co by se dalo vytknout. Snímky jsou opravdu ostré, mají velmi pěknou drobnokresbu a přirozené barevné podání, včetně světelně nevyvážených scén, kde zapracuje na jedničku automatický HDR režim. Koneckonců Samsung vylepšil i rozpoznávání scén, nyní rozpozná až 30 scén a automaticky opraví případné chyby a nedostatky v oblasti saturace či kontrastu. V nastavení si také můžete zapnout doporučení, se kterými se třeba naučíte fotit lépe. Příkladem může být výběr kompozice, kdy krásně na displeji vidíte případné změny, které byste měli zkusit udělat. Kvalitní snímky pak pořídíte téměř za jakýchkoliv podmínek, největší prostor k dalšímu zlepšení už Samsungu zůstává akorát v oblasti nočního focení, kde jeho noční režim není tak kvalitní jako pro srovnání režim u Google Pixelu 3. Ale jinak je vše naprosto povedené. I postprocessing, po kterém mají snímky většinou tak 3-4 megabajty, tedy nejsou až tak šíleně velké, jako třeba u jiných smartphonů, které taktéž patří na čelo žebříčku dnešních fotomobilů. A kde pak S10+ doslova exceluje, je kvalita a možnosti focení selfie, neboť na rozdíl od řady jiných telefonů disponuje rovnou dvojicí snímačů (10 + 8 Mpx) se clonou f/1.9 + f/2.2, ale dokáže také fotit širokoúhlejší záběr, na který se toho logicky vejde více. Pokud tedy patříte mezi selfiemaniaky, rozhodně byste měli vzít Samsung v potaz.
Jak fotí Samsung Galaxy S10+?
Výborný je ovšem nejen fotoaparát jako takový, ale také režim nahrávání videa. A i zde je hodně možností. Můžete natáčet v ultravysokém 4K rozlišení se 60 snímky za vteřinu, nebo třeba ve Full HD rozlišení s 30 snímky za vteřinu a využít technologii HDR10+ pro dosažení ještě lepších obrazových výsledků. Je jen škoda, že tento režim nelze využít s vyšším framerate a rozlišením, to by byla panečku podívaná. Každopádně můžete si podle situace vybírat, jestli budete natáčet detailnější video ve vyšším rozlišení nebo s vyšší snímkovací frekvencí pro plynulejší pohyb a lepší stabilizaci obrazu, nebo vsadíte na barevnější a obrazově dotaženější video s HDR10+. Stejně jako u předchozích modelů ani tentokrát nechybí možnost natáčení superzpomaleného videa, a to s 960 snímky za vteřinu a v HD rozlišení, s tím vylepšením, že místo 0,2 sekundy nahráváte 0,4 sekundy a zpomalené video pak má ve výsledku 14,8 vteřin. Co se kvality týče, opět potřebujete lepší světelné podmínky, stabilizaci a trochu šikovnosti při natáčení. Pokud budete nahrávat klasické zpomalené video, bude mít 240 snímků za vteřinu a vyšší Full HD rozlišení, přičemž nahrávat můžete prakticky co vám volná paměť dovolí.
Zhodnocení
Vybírat z velkých a maximálně vybavených telefonů přestává být tak jednoduché, jako tomu bylo v minulých letech. A vlastně je to dobře, protože konkurence mezi Applem, Samsungem a Huawei přináší další technologický posun. Ale částečně i cenový boj, především mezi Samsungem a Huawei, kdežto Apple v tomto směru zůstává stranou a jede si svoje. Jde na to totiž úplně jinak a prodává de facto zařízení patřící do celého ekosystému zařízení, kde je zkrátka výhodou mít iPhone (v tomto případě porovnávaných velkých telefonů iPhone XS Max), nikoliv vybavenější a cenově dostupnější Samsung (Galaxy S10+) nebo ještě výrazně levnější Huawei (Mate 20 Pro). Zákazník se tedy může rozhodovat na základě různých kritérií a pohledů na věc. Jedním je samozřejmě cena (zde vítězí Huawei), dalším celková výbava (zde vítězí Samsung), nebo využití s dalšími produkty (zde vítězí Apple).
Samsung už možná nemá takový technologický náskok jako před lety, ovšem při pohledu na aktuální přímou konkurenci nabízí opět o něco více. Za 26 tisíc korun získáte u nového Galaxy S10+ nejlepší telefon, pokud jde o kvality displeje a kvality fotoaparátu, v případě výkonu jde o nejvýkonnějšího androida. I to se počítá. Na kontě má pak jen pár nedostatků, ať už horší ergonomie nebo nedotažená biometrie. Přímým konkurentem je v tuto chvíli hlavně Huawei Mate 20 Pro (recenze), který má parametry v mnoha směrech velmi podobné jako u nás prodávaný nejlepší Samsung, ale nepatrně ztrácí, což se snaží Huawei vyvážit nižší pořizovací cenou 21 500 korun. Dále je tady iPhone XS Max (recenze), který vychází na šílených 33 000 korun, na druhou stranu právě pro uživatele a majitele jablečných zařézení, kteří chtějí to nejlepší s velkým displejem a chtějí profitovat z využití celého ekosystému, není jiná volba. Ačkoliv displej a fotoaparát má již o něco horší a nenabízí také některé technologické vychytávky, o kterých již byla řeč. A stranou by rozhodně neměl zůstat ani Samsung Galaxy Note 9 (recenze), který je už sice přes půl roku starý, ovšem za 26 tisíc korun (stejně jako u nového S10+) přináší navíc speciální stylus a s ním spojené šikovné možnosti, které se mohou hodit při práci.
Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.
Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.