Mobilizujeme.cz

Recenze Samsung Galaxy S8: i dokonalost má své mouchy

  |  49 komentářů  |  autor:

Nemá cenu chodit dlouho kolem horké kaše. Nová vlajková loď od Samsungu je nejlepší a dost možná i nejhezčí telefon na trhu. I když dokonalosti zdaleka nedosahuje a své kvality kazí občas dost hloupými nedomyšlenostmi, nezbývá než konstatovat: pokud si chcete pořídit telefon z kategorie vlajkových lodí a nemáte svůj IT ekosystém postavený na platformě Applu, nad jiným přístrojem vůbec neuvažujte.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, parametry, vzhled
» 2. Displej, prostředí, baterie
» 3. Fotoaparát a snímky, zhodnocení

Po skandálu s vybuchujícími bateriemi u modelu Note 7 potřeboval Samsung přijít s něčím opravdu dechberoucím. Tím modelem, po kterém se v regálech obchodů jen zapráší, má být právě Galaxy S8, jehož uvedení předcházela pořádná dávka šeptandy a nadějí. Není pochyb o tom, že tohle bude hit. I přesto ve mně však po dvou týdnech soužití s Galaxy S8 přetrvávají rozpaky. K opravdové dokonalosti chybí telefonu vážně málo, a i přesto onen malý krůček v Samsungu odmítli, anebo dokonce neuměli udělat.

Samsung Galaxy S8: specifikace

Konstrukcesklo+kov, 149 x 68 x 8 mm, 155 g, vyšší odolnost IP68
Displej5,8″, Super AMOLED, 2960 x 1440 px, 568 ppi
Operační systémAndroid 7.0 Nougat
Procesor8 jádrový, 2,5 GHz, Exynos 8895/Qualcomm Snapdragon 835
Paměť4 GB RAM, úložiště 64 GB + microSD karty (až 256 GB)
Fotoaparát12 Mpx, dual pixel autofocus, laserový autofocus, OIS, f/1,7, LED blesk + přední 8 Mpx, f/1.7
LTE800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
TechnologieBluetooth 5.0, NFC, USB-C, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků prstů
Baterie3000 mAh, rychlonabíjení, bezdrátové rychlonabíjení
Cena a dostupnost21 999 Kč, duben 2017

Vzhled a zpracování – vodotěsný oblázek

Už po otevření krabice sklouzne každému, kdo Samsung Galaxy S8 vidí poprvé, ze rtů jediná věta: ten je hrozně dlouhý. A je to skutečně tak: bezmála 15 cm výšky a skoro 7 cm šířky činí z telefonu podlouhlou tatranku, která proporcemi může leckomu připomínat dálkové ovládání k televizoru. Co by však televizory daly za takto designované ovládání. Zahraniční recenze, které psaly o nejhezčím telefonu na trhu, nebyly daleko od pravdy. Majitelům staršího Galaxy S7 Edge (recenze) to tak nejspíš nepřijde, ale když vedle sebe položíte Samsung a třeba nové LG G6, budete kroutit hlavou, jak mohlo LG tak ošklivý a zastaralý telefon vypustit na světlo boží.

Gorilla Glass páté generace na čele i zádech telefonu naprosto plynule a organicky přechází v leštěný kov bočnic a telefon se tak drží v ruce jako oblázek ohlazený mořským přílivem. Dokonce i použitý kov vypadá o třídu luxusněji než u minulé generace řady S. Samsung Galaxy S8 navíc přichází se stupněm krytí proti vodě a prachu IP68. V této souvislosti se ovšem hodí vytknout před závorku trochu paradoxní moment – i takto odolný telefon se rád škrábe. I když patřím k velmi opatrným uživatelům, na obou sklech zůstaly po týdnu jasné stopy používání, podobně jako to bývá například u ke škrábancům hodně náchylných iPhonů.

V této cenové kategorii by bylo téměř urážkou vyzdvihovat skvělé dílenské zpracování, dovolte proto aspoň jeden příklad za všechny: my vousatí uživatelé dobře víme, jak nepříjemné umí být zachytávání třídenního strniště do mezer mezi sklem displeje a boky telefonu. Galaxy S8 má však tak minimální odstup jednotlivých součástí, že jsem se po dlouhé době ničeho takového (oprávněně) neobával. Fotoaparát už navíc nevystupuje ani milimetr nad povrch telefonu a dojem čehosi ze ztuhlé lávy v ruce nekazí ani fyzický home button. Ten vzal za své, nahradily ho senzorové klávesy umožňující samsungovskou obdobu silného stisku 3D Touch a čtečka otisků prstů na zádech telefonu.

Pochvalu si zaslouží také rozmístění ovládacích prvků. Těch je sice na telefonu o něco více, než jsme zvyklí, zorientovat se v nich ovšem kvůli jejich přirozené poloze není problém. I když se pod ovladačem hlasitosti na levé straně nachází tlačítko pro spuštění asistenta Bixby, se zamykacím tlačítkem na protilehlé hraně se mi pletl jen asi jediný den. S úšklebkem jsem vzpomínal na telefony BlackBerry, které používají obrácenou logiku ovládání a nezvykl jsem si na ni ani po týdnu.

Tím ovšem chvála končí a obloukem se dostáváme k první zásadní slabině „pana Dokonalého“. Ten, koho napadlo umístit čtečku otisků na záda telefonu vpravo od čočky fotoaparátu, by si zasloužil vystavit na pranýř. Dokud telefon držíte v pravé ruce, jde to vydržet. Ukazovák si na dané místo najde cestu sám (i když zmíněná čtečka není příliš zřetelně ohraničená). Tragédie ovšem začíná po přesunu do ruky levé. V ten okamžik se připravte na kroucení prstů a nekonečné tápání. Naštěstí lze telefon odemykat i skenem duhovky nebo rozpoznáním obličeje. Ani o jedné metodě se ovšem nedá říct, že by byla úplně bleskurychlá. Na jiných telefonech bych pravděpodobně dal jednoznačnou přednost otiskové metodě, zde jsem na to ale šel jinak. Zapnul jsem zkrátka simultánně všechny tři metody a telefon se vždycky „nějak“ odemkl, aniž bych pátral po tom, která se o to zasloužila.

U takto drahého telefonu jde o neuvěřitelnou ostudu a nemohu se ubránit dojmu, že se jedná o jakési provizorní řešení. Měsíce před uvedením Galaxy S8 na trh se totiž jasně hovořilo o implementaci čtečky přímo do displeje. O něco tišeji už zněla šeptanda o tom, že Samsung nemůže přijít na to, jak to vlastně udělat. Dobré pověsti pak výše zmíněné čtečce nepřidají ani nahodile fungující gesta, která posunem prstu stahují roletu s notifikacemi. Je to až směšné: u Honoru 7, který stojí třetinu ceny Samsungu, táž gesta už před dvěma lety fungovala bezchybně.

Kapitoly článku:

» 1. Úvod, parametry, vzhled
» 2. Displej, prostředí, baterie
» 3. Fotoaparát a snímky, zhodnocení

ČLÁNKY:, , , , , , ,
Číňané mají roztomilý miniklon iPhonu. Je menší, než byste čekali

Číňané mají roztomilý miniklon iPhonu. Je menší, než byste čekali

DNES  |    |  diskuze (0)

Čínské klony zařízení známých značek nejsou ničím neobvyklým. Jenže když k tomu přidáme i trochu té vlastní invence, vyjde nám něco vskutku originálního.…

Vědci vyvíjejí flexibilní baterii, která může běžet na slané vodě

Vědci vyvíjejí flexibilní baterii, která může běžet na slané vodě

DNES  |    |  diskuze (0)

Ano, je tady další z řady převratných vynálezů, který slibuje zázračnou technologii budoucnosti. Tentokrát sice vědci nehodlají prodloužit výdrž baterie – ačkoliv…

Další únik naznačuje bezdrátové nabíjení v nových iPhonech

Další únik naznačuje bezdrátové nabíjení v nových iPhonech

DNES  |    |  3 komentáře

Představení nových iPhonů pomalu ale jistě klepe na dveře a ve vzduchu i přesto stále visí několik otázek, které ještě nebyly zodpovězeny.…

Mobilní zobrazení