Recenze Samsung Galaxy S8: i dokonalost má své mouchy

Tomáš Drahoňovský

Nemá cenu chodit dlouho kolem horké kaše. Nová vlajková loď od Samsungu je nejlepší a dost možná i nejhezčí telefon na trhu. I když dokonalosti zdaleka nedosahuje a své kvality kazí občas dost hloupými nedomyšlenostmi, nezbývá než konstatovat: pokud si chcete pořídit telefon z kategorie vlajkových lodí a nemáte svůj IT ekosystém postavený na platformě Applu, nad jiným přístrojem vůbec neuvažujte.

Po skandálu s vybuchujícími bateriemi u modelu Note 7 potřeboval Samsung přijít s něčím opravdu dechberoucím. Tím modelem, po kterém se v regálech obchodů jen zapráší, má být právě Galaxy S8, jehož uvedení předcházela pořádná dávka šeptandy a nadějí. Není pochyb o tom, že tohle bude hit. I přesto ve mně však po dvou týdnech soužití s Galaxy S8 přetrvávají rozpaky. K opravdové dokonalosti chybí telefonu vážně málo, a i přesto onen malý krůček v Samsungu odmítli, anebo dokonce neuměli udělat.

Samsung Galaxy S8: specifikace

Konstrukcesklo+kov, 149 x 68 x 8 mm, 155 g, vyšší odolnost IP68
Displej5,8″, Super AMOLED, 2960 x 1440 px, 568 ppi
Operační systémAndroid 7.0 Nougat
Procesor8 jádrový, 2,5 GHz, Exynos 8895/Qualcomm Snapdragon 835
Paměť4 GB RAM, úložiště 64 GB + microSD karty (až 256 GB)
Fotoaparát12 Mpx, dual pixel autofocus, laserový autofocus, OIS, f/1,7, LED blesk + přední 8 Mpx, f/1.7
LTE800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
TechnologieBluetooth 5.0, NFC, USB-C, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků prstů
Baterie3000 mAh, rychlonabíjení, bezdrátové rychlonabíjení
Cena a dostupnost21 999 Kč, duben 2017

Vzhled a zpracování – vodotěsný oblázek

Už po otevření krabice sklouzne každému, kdo Samsung Galaxy S8 vidí poprvé, ze rtů jediná věta: ten je hrozně dlouhý. A je to skutečně tak: bezmála 15 cm výšky a skoro 7 cm šířky činí z telefonu podlouhlou tatranku, která proporcemi může leckomu připomínat dálkové ovládání k televizoru. Co by však televizory daly za takto designované ovládání. Zahraniční recenze, které psaly o nejhezčím telefonu na trhu, nebyly daleko od pravdy. Majitelům staršího Galaxy S7 Edge (recenze) to tak nejspíš nepřijde, ale když vedle sebe položíte Samsung a třeba nové LG G6, budete kroutit hlavou, jak mohlo LG tak ošklivý a zastaralý telefon vypustit na světlo boží.

Gorilla Glass páté generace na čele i zádech telefonu naprosto plynule a organicky přechází v leštěný kov bočnic a telefon se tak drží v ruce jako oblázek ohlazený mořským přílivem. Dokonce i použitý kov vypadá o třídu luxusněji než u minulé generace řady S. Samsung Galaxy S8 navíc přichází se stupněm krytí proti vodě a prachu IP68. V této souvislosti se ovšem hodí vytknout před závorku trochu paradoxní moment – i takto odolný telefon se rád škrábe. I když patřím k velmi opatrným uživatelům, na obou sklech zůstaly po týdnu jasné stopy používání, podobně jako to bývá například u ke škrábancům hodně náchylných iPhonů.

V této cenové kategorii by bylo téměř urážkou vyzdvihovat skvělé dílenské zpracování, dovolte proto aspoň jeden příklad za všechny: my vousatí uživatelé dobře víme, jak nepříjemné umí být zachytávání třídenního strniště do mezer mezi sklem displeje a boky telefonu. Galaxy S8 má však tak minimální odstup jednotlivých součástí, že jsem se po dlouhé době ničeho takového (oprávněně) neobával. Fotoaparát už navíc nevystupuje ani milimetr nad povrch telefonu a dojem čehosi ze ztuhlé lávy v ruce nekazí ani fyzický home button. Ten vzal za své, nahradily ho senzorové klávesy umožňující samsungovskou obdobu silného stisku 3D Touch a čtečka otisků prstů na zádech telefonu.

Pochvalu si zaslouží také rozmístění ovládacích prvků. Těch je sice na telefonu o něco více, než jsme zvyklí, zorientovat se v nich ovšem kvůli jejich přirozené poloze není problém. I když se pod ovladačem hlasitosti na levé straně nachází tlačítko pro spuštění asistenta Bixby, se zamykacím tlačítkem na protilehlé hraně se mi pletl jen asi jediný den. S úšklebkem jsem vzpomínal na telefony BlackBerry, které používají obrácenou logiku ovládání a nezvykl jsem si na ni ani po týdnu.

Tím ovšem chvála končí a obloukem se dostáváme k první zásadní slabině „pana Dokonalého“. Ten, koho napadlo umístit čtečku otisků na záda telefonu vpravo od čočky fotoaparátu, by si zasloužil vystavit na pranýř. Dokud telefon držíte v pravé ruce, jde to vydržet. Ukazovák si na dané místo najde cestu sám (i když zmíněná čtečka není příliš zřetelně ohraničená). Tragédie ovšem začíná po přesunu do ruky levé. V ten okamžik se připravte na kroucení prstů a nekonečné tápání. Naštěstí lze telefon odemykat i skenem duhovky nebo rozpoznáním obličeje. Ani o jedné metodě se ovšem nedá říct, že by byla úplně bleskurychlá. Na jiných telefonech bych pravděpodobně dal jednoznačnou přednost otiskové metodě, zde jsem na to ale šel jinak. Zapnul jsem zkrátka simultánně všechny tři metody a telefon se vždycky „nějak“ odemkl, aniž bych pátral po tom, která se o to zasloužila.

U takto drahého telefonu jde o neuvěřitelnou ostudu a nemohu se ubránit dojmu, že se jedná o jakési provizorní řešení. Měsíce před uvedením Galaxy S8 na trh se totiž jasně hovořilo o implementaci čtečky přímo do displeje. O něco tišeji už zněla šeptanda o tom, že Samsung nemůže přijít na to, jak to vlastně udělat. Dobré pověsti pak výše zmíněné čtečce nepřidají ani nahodile fungující gesta, která posunem prstu stahují roletu s notifikacemi. Je to až směšné: u Honoru 7, který stojí třetinu ceny Samsungu, táž gesta už před dvěma lety fungovala bezchybně.

Displej, prostředí, baterie – ve znamení synergie

V dnešní době, kdy se téměř každý telefon v nejvyšší kategorii chlubí QHD rozlišením a na výčtu technologií dokazuje přirozené barvy svého displeje, jsme si zvykli odbývat tuto kapitolu seznamem parametrů a konstatováním, že na přímém slunečním světle se na obrazovku dobře dívá. To by ovšem byla pro Samsung Galaxy S8 hrubá urážka. Korejci opět přišli s něčím převratným. Opět se díváme na zahnutý displej, který ovšem nezasahuje do krajů tak výrazně, jako tomu bylo u předchozí generace. Díky tomu, že obrazovka pokrývá téměř 85 % přední plochy, to na efektu neubírá a navíc zmizely problémy, na které jsem upozorňoval u Galaxy S7 Edge, především nechtěné stisky virtuálních kláves po stranách dlaní.

A teď pár dat: díky miniaturnímu rámečku po všech strach se do úzkého dlouhého těla nové generace podařilo napasovat 5,8 palců. O jak významný pokrok se jedná vyplyne především ze srovnání s předchozí generací korejské vlajkové lodi. Do podobně objemného těla se tehdy vešel „jen“ 5,1palcový displej. Svůj 8palcový tablet jsem tak po dobu testu téměř nepoužíval. Rozlišení AMOLED obrazovky dosahuje 1440 x 2960 pixelů. Softwarově ho lze však snížit až na HD a ušetřit tak kapacitu baterie (i když…u toho se raději ještě později zastavíme). Jeho nestandardní rozlišení nastiňuje i nestandardní poměr stran – 18,5×9. V Nastavení si pak lze vybrat, které aplikace jej budou respektovat a roztáhnou se, a které si zachovají standardní poměr 16:9. Kupodivu jsem nenarazil na jedinou, která by s interpolací měla problém.

Jde o displej s certifikací „Mobile HDR Premium“, která umožní sledování videa s vysokým dynamickým rozsahem. Pokud k nim nemáte přístup, disponuje S8 možností zapnout režim, který HDR simuluje i v běžných videích. A co je možná nejdůležitější: maximální možná jas obrazovky dosahuje víc než 1000 nitů. Pro srovnání: Galaxy S7 se chlubí 855 nity, iPhone 7 svítí 700 nity, nové LG G6 pak nevystoupá víc než na 600. Pokud tedy připustíme, že většina špičkových telefonů se dobře čte i na přímém slunečním světle, u Samsungu nezbývá než velmi prostě konstatovat – je úplně, ale úplně jedno, kde ho používáte.

 

Osobně však za daleko větší přínos než nesporné kvality displeje považuji množství práce, které u Samsungu odvedli na softwarovém vybavení a prostředí telefonu. Zatímco v minulosti byl „TouchWiz“ tou největší brzdou korejských telefonů, dnes se jeho nástupce nezdráhám označit za největší devizu telefonu. Aniž by pod grafickou nadstavbu zakopal skvělé vychytávky posledního „sedmičkového“ androidu, jako je například odinstalování aplikace přímo z domovské obrazovky nebo pokročilou práci s notifikacemi, obohacuje je ještě o další množství synergicky propojených aplikací a funkcí. A protože jich je opravdu neuvěřitelné množství, podrobněji se omezím jen na některé.

 

Asi nejvíc jsem si zvykl na tzv. Zabezpečenou složku. Jedná se o prostor, kam lze zkopírovat jakoukoli aplikaci a systém vytvoří její bitovou kopii. Jednoduše vysvětleno: v telefonu tak můžete mít dva na sobě nezávislé účty Twitteru nebo Facebooku, dvě galerie, které nemají vzájemný přístup k fotografiím v nich obsažených, ale samozřejmě i tajné poznámky a dokumenty. To vše zabezpečeno dvojitým přihlášením kombinujícím dva libovolné biometrické způsoby, jež S8 umožňuje. Asi není potřeba vysvětlovat, k čemu všemu to může sloužit i člověku, který nepracuje zrovna pro tajnou službu Jejího Veličenstva.

 

Do systému se také dostala užitečná vlastnost, kterou až doposud zajišťovaly aplikace třetích stran – Galaxy S8 umí identifikovat neznámé číslo volajícího prostřednictvím veřejné dostupných dat a usnadnit tak rozhodování, zda jej vzít či ne. Novinka od Samsungu disponuje také občas trochu děsivou schopností učit se způsobu, jakým ji používáte. Úkolovníček dokáže například upozorňovat na povinnosti podle toho, kde se právě nacházíte – v práci připomene faktury, doma pak mytí nádobí. Seznam úkolů pro daný den na vás pak vyskočí hned poté, co telefon vezmete poprvé ráno do ruky. Zdravotní aplikace Samsung Health pak stejným způsobem analyzuje dobu vašeho spánku.

Upgradu se také dočkala kdysi proklínaná nativní klávesnice, která teď svými možnostmi nastavení, dokonalou českou predikcí a novou schopností pohybovat kurzorem pouhým tažením prstu po ní aspiruje na jednu z nejdokonalejších klávesnic na trhu.

 

Vynachválit jsem si nemohl ani lištu, která vyjíždí tažením ze zaobleného boku displeje. Její funkčnost můžete pozměnit stažením dodatečných funkcí z obchodu a poté si vybrat, co konkrétně bude zobrazovat. Osobně jsem přepínal mezi seznamem méně používaných aplikací (a díky němu jsem omezil počet ploch domovské obrazovky na dvě), počasím, kalendářem a často používanými kontakty.

Avizovanou dokonalost prostředí tak kazí jen ergonomické nedotahy. Tak třeba: odeslat SMS novému adresátovi zabere pět kliknutí včetně několikerého potvrzení. V systému sice konečně nalezneme celkem dobře přístupné vyhledávání v celém obsahu telefonu – užitečnou feature, kterou se pyšní iPhone a telefony BlackBerry. Vyhledávací lištu nalezneme v seznamu všech aplikací přístupném tažením prstu dolů nebo nahoru. Bohužel se pak ještě musí klepnout prstem do vyhledávacího políčka až úplně na horním okraji displeje, což vzhledem k výšce telefonu není žádná legrace. A přitom by stačilo pro zobrazení seznamu programů vyhradit tažení prstem dolů, pro vyhledávání pak nahoru. Snad se dočkáme v některé z příštích releases firmwaru.

 

Nadměrná výška telefonu pak odhalí i dlouholetou nectnost aplikací v ekosystému Android – vytrvalé umisťování ovládacích prvků do horní části UX. Zatímco u iPhonů už je nalézáme většinově dole, v Google prostředí to platí tak možná pro Spotify. Snad právě Galaxy S8 otevře vývojářům oči.

Mezi nejpovedenější nepatří ani nový asistent Bixby. Jeho plné funkčnosti si kvůli absenci české lokalizace u nás příliš neužijeme, a tak jej budete převážně využívat jen jako náhradu Google Now a nástupce dříve v Samsungu používané dodatečné domovské plochy Flipboard. Tento souhrn důležitých zpráv, notifikací a událostí se však dlouho načítá a ani přesun na dedikovanou obrazovku nepatří k nejplynulejším, čímž kazí jinak skvělý dojem z rychle fungujícího telefonu. A není divu – v telefonu tepe čipset Samsung Exynos 8895, který ve spolupráci s 4 GB RAM dává skóre v benchmarku AnTuTu 172 000 bodů a patří tak společně s iPhone 7+ k nejvýkonnějším smartphonům na trhu.

Jedna stinná stránka surového výkonu však přeci jen existuje a nikoli překvapivě se jedná o výdrž 3000 mAh akumulátoru. Ať jsem dělal, co jsem dělal, po dlouhém pracovním dnu jsem se vždy vracel domů s vybitým akumulátorem. Telefon nikdy nevydržel na příjmu déle než 14 hodiny. Nepomohla ani optimalizace spouštění aplikací na pozadí, ani pravidelná údržba systému vestavěnými prostředky a dokonce ani softwarová interpolace rozlišení na nejnižší možné. Nakonec se vše vyřešilo až trikem známým z předchozích inkarnací řady S – vypnutí Always On pohotovostního displeje. Ten se sice ve své nové podobě stal neuvěřitelně šikovnou pomůckou – i když telefon spí, dokáže zobrazit notifikace ze všech aplikací, a dokonce do nich po poklepání vstoupit – jeho vypnutí a spolehnutí se výhradně na stavovou LED diodu prodlouží výdrž baterie až o třetinu. Nejedná se o nijak lichotivý fakt, už jen proto, že se Samsung neopomíná chlubit, kterak na snížení spotřeby zapracoval. Osobně pak nabízím ještě jeden důvod, proč k vypnutí této funkce přistoupit: v noci totiž bílá čísla na černém displeji až nezdravě moc svítí a osobně jsem tak byl nucen obracet telefon sklem dolů, což vzhledem k jeho náchylnosti na různé vrypy rozhodně nedoporučuji.

Fotoaparát a multimédia – jedno oko stačí

Vlajková loď a žádný duální fotoaparát? V dnešní době se to může zdát podivné, ale Samsung jasně dokazuje, že počet objektivů není vše. Dobrá, nezvládá hrátky s hloubkou ostrosti jako iPhone 7+ nebo pořizovat širokoúhlé fotografie jako LG G6. Osobně jsem ale rád, že ho podobné blbinky neodvádějí od té základní práce – tedy tvorby dokonalých fotografií. A to se skutečně neděje. Obrázkům, které zachycuje 12 Mpx senzor se světelností f/1.7, totiž nelze vytknout vůbec nic.

Vše začíná rychlostí spuštění a expozice, jakou jsem u jiného telefonu zatím neviděl. Fotoaparát se nezpomaluje dokonce ani v nedostatečně osvětlených prostorech a ten, kdo se nevyžívá v pročítání hardwarových specifikací, dokonce ani nemá šanci postřehnout, že po každém stisku spouště pořizuje Galaxy S8 tři fotografie naráz, z nichž pak skládá co možná nejostřejší výsledek. A daří se mu to. I když fotoaparát korejské vlajkové lodi obsahuje samozřejmě i možnost přepnutí na manuální režim, doporučuji nechat s klidným svědomím vše na automatice. I samočinné HDR pracuje ke vší spokojenosti – barvy o něco živější než v realitě pravděpodobně většina z nás nebude posuzovat jako nedostatek.

V chvále bych mohl pokračovat – žádný rozmazaný pohyb, žádné „chlupaté“ kontury a neuvěřitelné množství detailů. To všem platí jak pro hlavní, tak pro přední fotoaparát, u kterého je to však mnohdy spíš na škodu. U selfies dokáže Galaxy S8 odhalit jakoukoli nedokonalost – rozšířené póry i chloupky na nepatřičných místech dokáže naštěstí zahladit množství efektů, které jsou pro přední kamerku k dispozici. Z funkční výbavy je možné se spolehnout také na samsungovskou variaci pohyblivých Live Photos nebo expozici snímku hlasovým povelem.

Jak fotí Samsung Galaxy S8

Dokonalost fotoaparátu však bohužel výrazně převyšuje ostatní multimediální schopnosti, a to zejména v oblasti přehrávání hudby. Proti kvalitě sluchátkového výstupu nelze nic namítat – kdo by snad nějaké výhrady měl, může se spolehnout na tradičně vyspělý ekvalizér včetně přizpůsobení zvuku individuálního tvaru zvukovodů, u Samsungu tradičně nazývaného AdaptSound. Ke cti pak Samsungu slouží i zachování klasického 3,5 jack výstupu. Jak výstup ve sluchátkách, tak i z vestavěného reproduktoru ovšem trpí zásadně nízkou hlasitostí. U repráčku to pak zamrzí dvojnásob. Pro telekonference je téměř nepoužitelný – po překročení určité úrovně hlasitosti totiž začíná zvuk nepříjemně zkreslovat.

Závěr a hodnocení

Baterie, nepovedená čtečka, pro někoho příliš nabobtnalá výška telefonu. A pak samozřejmě také cena 22 000 Kč. To jediné by snad mohlo odradit zájemce o nový Samsung. Nestává se mi často, abych mohl nějaký produkt doporučit tak bezvýhradně, jako právě Galaxy S8.

Existuje jen jedna kategorie uživatelů, kterým bude rozhodování činit o něco větší potíže než ostatním. Jsou to majitelé předchozí generace jihokorejské vlajkové lodi, Samsungu Galaxy S7, a to zejména v zaoblené variantě Edge. Nejrozšířenější model značky, který vyjížděl ještě letos z bran továren, dodnes potvrzuje svoje kvality a na první pohled je dokonce nerozeznatelný od novějšího modelu. Dovedu si představit, že pro stávající majitele „es sedmiček“ zhoršení ergonomie ovládání převáží a počkají až na příští model (jakkoli se na užším těle S8 výrazně například lépe píše jen jednou rukou).

Další kapitolu pak tvoří uživatelé ekosystému Apple, mezi než se řadím i já. A zodpovědně mohu prohlásit – až někdo vymyslí způsob, jak přeposílat SMS na všechna používaná zařízení – což v tuto chvíli zvládají právě jen jablečné produkty – a přemluví vývojáře androidích aplikací k zamyšlení nad ergonomií jejich ovládání, nebude díky Samsungu Galaxy S8 už žádný důvod, abych setrvával u iPhonu.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus designPlus výdrž baterie
Plus promyšlené prostředíPlus snadno poškrabatelný povrch
Plus bezchybný fotoaparátPlus občas krkolomná ergonomie
Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře


Nejnovější články