Ohlédnutí za fotoaparáty v mobilních telefonech. Jaká bude jejich budoucnost?

Tomáš Richter

Chytré telefony se staly naší nedílnou součástí. Jak se v průběhu let měnily a rostly jejich funkce, rostly i naše možnosti, které nám tato zařízení nabízela. Jednou ze stěžejních funkcí je fotoaparát. Jak moc se za ta léta v telefonech změnil a co náš ještě čeká?

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Tip: Nová Nokia 9 PureView s pěti fotoaparáty vypadá naživo nádherně

Smartphony se hodně přeneseně dají nazvat „digitální projekcí našeho fyzického já“. Používáme je pro komunikaci, organizaci denního plánu, telefonování, brouzdání na internetu a čím dál víc také k focení. Pokud zašmátráte hodně v paměti a vzpomenete si na první fotoaparáty v mobilních telefonech, tak se asi lehce pousmějete.

To byly doby, kdy se špičkové modely pyšnily VGA rozlišením, možnosti předvoleb a nastavení bylo ve srovnání s dneškem až archaické a nikoho by nenapadlo, že bude potřeba více než jedné čočky. To se však mělo postupně změnit.

Závod o megapixely a příchod Nokie 808

V roce 2012 totiž začalo něco, co bychom dnes mohli označit jako „závod o megapixely“. Nové telefony měly běžně čočku s 2 nebo 4 Mpx, a pořád s velmi omezenou paletou možností. Vlajkové lodě nabízely až 13 megapixelů. Jenže pak se na trhu objevila Nokia 808 PureView , smartphone, který nastolil nový řád. Nabídl totiž do té doby nevídaných 41 megapixelů! A pravdou je, že – novým technologiím navzdory – jej spousta fotografických nadšenců ještě donedávna považovala za nepřekonatelný „fotomobil“.

Je potřeba si zde říci, že do té doby každý telefon fotil způsobem nastaveného rozlišení. Jinými slovy, jaké rozlišení jste si nastavili, v takovém jste fotili. A pokud jste používali zoom, telefon logicky fotil v nižším rozlišení. Díky nové technologii PureView jste s Nokií pořídili snímek v maximálním rozlišení (41 Mpx), a ten se pak zmenšil na požadované rozlišení a výsledný snímek působil ostřeji. Jenže celý modul včetně xenonového blesku zabíral téměř čtvrtinu telefonu a svět se pomalu chystal na kompaktnější řešení.

HTC One (M7) a první ultrapixely

Když společnost HTC uvedla v roce 2013 svůj telefon HTC One (M7), dalo by se říct, že šlo zvláště u fotoaparátu o další milník. Zařízení bylo vybaveno kamerovým modulem s rozlišením 4 Mpx, které používal vlastní zobrazovací ultrapixelový snímač. Ten byl velmi kompaktní a skládal se z pixelů o velikosti 2,0 µm.

Tip: Uniklé rendery Honoru 20 Pro poukazují na čtyři zadní fotoaparáty

Jen pro srovnání. V té době měly vlajkové telefony konkurence mnohem vyšší rozlišení, avšak velikost pixelů se pohybovala někde mezi 1,4 až 1,0 µm. HTC na to šlo jinak a zcela odlišný krok vysvětlovalo tím, že větší pixely mohou nepochybně vylepšit celkovou kvalitu fotografie, obzvlášť při horších světelných podmínkách, a to vše při zachování nesrovnatelně menšího snímače.

Nástup dvojité kamery

První vlaštovky se objevily již v roce 2011. Možná si ještě po letech vzpomenete například na LG Optimus 3D. V té době připomínalo užití dvou kamer princip, jak funguje lidský zrak. O tři roky později přišlo HTC s modelem HTC One M8 a druhou kameru použil kvůli hloubce ostrosti. Dnes již vcelku banální věc umožnila uživatelům přidat do fotografie efekt rozmazaného pozadí či doostření. Pravda je taková, že od tohoto okamžiku jsme se začali setkávat s dvojitými kamerami čím dal častěji a jak plynul čas, rozšířila se i paleta voleb a nastavení.

Když se na trhu v dubnu 2016 objevil Huawei P9, nabízel primární barevný a sekundární monochromatický senzor, který ve dne sliboval lepší osvit a ve zhoršených podmínkách méně šumu. Anebo co takové LG G5? Telefon v témže roce nabídl hlavní 16Mpx snímač a sekundární 8Mpx širokoúhlý se záběrem 135°. LG navíc dokázalo oba fotoaparáty sloučit v rámci aplikace, díky čemuž mohl uživatel obrazy z obou snímačů sloučit anebo s nimi dále pracovat. Do jednoho záběru jste tak mohli dostat panoramatický snímek.

Ani Apple nezůstává pozadu

V září téhož roku Apple představil iPhone 7 Plus, který je vybaven speciálním duálním fotoaparátem. Je nutno dodat, že jde historiky o první iPhone, který dvojitou kameru nabídl. A nevedl si vůbec špatně. Fotoaparát patřil k nejužší špičce. Ten se skládal ze dvou 12megapixelových snímačů. První čočku představoval 28mm širokoúhlý objektiv, tu druhou 56mm teleobjektiv vhodný pro portréty. K tomu přibyl 10násobný digitální zoom a portrétní režim s automatickým hloubkovým efektem.

Dvojitý fotoaparát je standard

V současné době je dvojitý fotoaparát naprostým standardem, zejména ve střední třídě. Ale najdou se i výjimky. Takový  Pixel 3 a 3 XL mají dokonce jen jednu čočku a fotky dělají skvělé. Jenže fyzikální zákony neobejdete. Zatímco obě zařízení jsou příkladem precizně zvládnutého software v rámci možností hardware, tak absenci teleobjektivu nebo monochromatického senzoru mohou někteří postrádat.

Přesto jsou telefony Pixel ukázkou toho, jak lze díky optimalizaci skoro až neuvěřitelně posouvat hranice. A to nemluvím o nástupu ToF senzorů, jako je tomu například u Honoru View 20, který nabízí ještě lepší snímání hloubky.

Dvě, tři, čtyři nebo pět čoček – kolik je dost?

Loňský model Huawei P20 Pro nabídl dokonce trojitý hlavní fotoaparát; první RGB se 40 Mpx, druhý 20Mpx monochromatický a třetí 8Mpx teleobjektiv s 3x optickým zoomem. Uživatelé tak mají možnost rozumně „zazoomovat“ bez viditelné ztráty detailů. A pak zde máme nejnovější modely dokonce se čtyřmi zadními fotoaparáty, které v teoretické rovině zvládnou fotit v jakýchkoliv podmínkách. Typickým zástupcem je například Samsung Galaxy A9 (2018).

A aby toho nebylo málo, nedávno byla představena Nokia 9 PureView, která má rovnou pět fotoaparátů. Všechny mají rozlišení 12 Mpx, přičemž dva snímače jsou RGB a zbylé tři monochromatické. Je zřejmé, že bez ohledu na množství snímačů, je naprosto zásadní i softwarová optimalizace. Ta byla například důvodem ne zcela pozitivních ohlasů na adresu právě zmiňované Nokie.

Je tedy otázkou, kolik fotoaparátů je dost. Teoreticky by každý z nich měl být nositelem specifického zaměření a jako celek v rámci post-processingu musí dávat smysl. Jinými slovy, bez náležité optimalizace je výsledek pořád nejistý.

Myslíte si, že počet fotoaparátů ovlivňuje a garantuje kvalitu a možnosti pořizovaných snímků?

Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články