Recenze Nokia 9 PureView: pětioká vlajková loď za rozumné peníze

Ačkoliv se letošní Mobilní světový kongres v Barceloně alespoň na spotřebitelské úrovni točil hlavně okolo skládacích smartphonů, hodně živo bylo i na stánku Nokie, která předtím představila ve stylovém industriálním prostředí své letošní novinky. Tou nejzásadnější byl model PureView, který už na první pohled sliboval, že to bude bomba. A ona to bomba je, jak jsme při několikatýdenním testování zjistili, jen trochu specifická. Ale pěkně popořádku!

Nokia 9 PureView: specifikace

Konstrukce sklo a kov, 155 x 75 x 8 mm, 172 g, odolnost IP67
Displej 5,99″, P-OLED, 2880 x 1440 px, poměr stran 18:9, jemnost 538 ppi
Operační systém Android 9 Pie, Android One
Procesor 8 jádrový, 2,8 GHz, Qualcomm Snapdragon 845
Paměť 6 GB RAM, 128 GB úložiště + microSD karty (až 512 GB)
Fotoaparát pět fotoaparátů (12 + 12 + 12 + 12 + 12 Mpx + ToF), OIS, clona f/1.8, LED blesk + přední 20 Mpx
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie Bluetooth 5.0, USB-C, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků v displeji
Baterie 3 320 mAh, rychlonabíjení Quick Charge 3.0 (18 W), bezdrátové nabíjení (až 10 W)
Cena a dostupnost 15 990 Kč, od 4. dubna 2019

Zepředu tradiční placka, ale zezadu…

Společnost HMD Global, která nyní telefony značky Nokia licenčně vyrábí, se rozhodla, že svůj letošní topmodel trochu ozvláštní a odliší od konkurence, což se jí dokonale povedlo. Už při pohledu zepředu, kde se nachází 5,99″ displej, si povšimneme trochu zastaralého (ale v dnešní době designového opisování spíše osvěžujícího) rámečku displeje s tlustou horní hranou i bradou. Nokia zde zkrátka kašle na nějaké výřezy, neřkuli Full Screen displeje, a spíše je aspoň někde věrna tradicím. Což ovšem neplatí pro zadní panel, který působí značně futuristicky a na první pohled na něm zaujme šestice snímačů plus LED blesk.

Pokud máte pocit, že jsme se při psaní nadpisu této recenze přepočítali, pak vězte, že v šestiúhelníkovém uspořádání se opravdu nachází „jen“ pětice 12Mpx snímačů. Kromě nich tu máme senzor typu ToF (Time of Flight) pro snímání hloubky a LED blesk.

Fotoaparáty však v téhle recenzi dostanou svůj speciální oddíl. Zaměřme se dále na design, který je příjemně nostalgický, dá-li se takové slovo v souvislosti se smartphony použít, zejména co se týče již zmíněného rámečku okolo displeje. Ten je poměrně široký i po bočních hranách a umístěny jsou v něm všechny potřebné propriety, které výrobci mají v poslední době tendenci různě skrývat a maskovat, tedy selfie fotoaparát, reproduktor pro volání a proximity senzor. Pod samotným displejem se pak nachází „jen“ čtečka otisků prstů.


Na spodní hraně nalezneme port USB typu C, mikrofon a reproduktor, na té horní pak kombinovaný slot na SIM kartu. Napravo od displeje pak klasicky tlačítko pro vypínání a přepínač hlasitosti. Zadní panel (který se mimochodem poměrně snadno špiní otisky prstů) pak kromě fotoaparátů a loga Nokie a programu Android One obsahuje ještě sekundární mikrofon, sloužící nejspíš hlavně pro odstínění okolního šumu při hovorech.

Za zmínku stojí také ochrana proti prachu a vodě podle standardu IP67, což znamená komplexní ochranu proti prachu i schopnost ponoření na dobu 30 minut do hloubky jednoho metru. Odolnost jsme přirozeně nezkoušeli, věříme ale tomu, co říká výrobce.

Bez větších komplikací

Zmíněný 5,99“ displej je typu P-OLED, který na rozdíl od známějšího AMOLEDu využívá plastový substrát namísto pevného skla. Ten u Nokie 9 PureView nabízí rozlišení 2880 x 1440 pixelů s poměrem stran 18:9, tedy 2:1, což je zlatý standard, nepočítáme-li Sony a jejich širokoúhlé, byť pohledné, úlety. Rozlišení je dostatečné a nabízí velice slušnou jemnost 538 ppi, o jaké si telefony ještě před pár lety mohly nechat zdát.

Výsledný obraz nabízí slušné barvy a krásné kontrasty, jenže nemůžeme být jen pozitivní – zejména na slunci je hůře čitelný a zejména teď v létě musíte při čtení SMS nebo jiné činnosti zajít raději do stínu nebo si displej alespoň zakrýt rukou. Jinak je na tom P-OLED stejně jako jiné OLED technologie, což znamená, že černá je opravdu černá, protože zde dochází k lokálnímu vypínání pixelů. To kromě očí šetří i baterii.

Prostředí je díky zařazení telefonu do programu Android One čistý Android Pie a nic jiného, což ocení všichni, kteří příliš nemusí pokusy výrobců o vlastní uživatelské rozhraní. A případné nové a originální schéma si může každý stáhnout dle libosti. Čisté prostředí Androidu jsme přivítali i z toho důvodu, že redukuje množství bloatwaru, tedy předinstalovaných aplikací, které musíte zdlouhavě mazat, což jsme kritizovali například u jinak slušného modelu Xiaomi Mi 9 SE (recenze).

Zmínit je třeba i baterii, která disponuje kapacitou 3 320 mAh a samozřejmě je nevyjímatelná. Podobná kapacita je dnes zejména u vlajkových lodí spíše podprůměrná a zejména náročnější aplikace, jako jsou hry, z ní sají poměrně rychle. Ale opět – při běžném používání vám telefon stačí strčit do nabíječky jednou za dva dny, což dlouhodobější uživatele smartphonů nejspíš příliš netrápí. Hlavně vezmeme-li v úvahu, že zde máme podporu technologie Quick Charge 3.0 s 18W rychlonabíjením, případně 10W při použití bezdrátového nabíjení.


Používání telefonu je dostatečně rychlé (paradoxně až na ten foťák, viz dále), jak by se na vlajkovou loď slušelo. Zařízení je osazeno čipsetem Qualcomm Snapdragon 845, patřícím k těm nejvýkonnějším na trhu (i když je „už“ loňský), který je doplněn o dostačujících 6 GB RAM a úložiště s kapacitou 128 GB. To je přirozeně rozšiřitelné pomocí microSD karet. Kromě univerzálního rozhraní USB typu C zde ovšem bohužel jiné fyzické rozhraní nenajdeme. Narážíme tím opět a znovu na 3,5mm jack na sluchátka, jehož fanoušci se budou muset spokojit s přiloženou redukcí. A přirozeně zde máme podporu Bluetooth 5.0 a NFC.

Fotí slušně, ale k uzoufání pomalu

Nejdůležitějším prvkem je v tomto případě bezpochyby fotoaparát. Ten toho už svým vzhledem slibuje hodně, a i my jsme se těšili, co se z něho dá vymáčknout. Co se týče použitých technologií, nic převratného zde nečekejte. Výrobce zde spoléhá především na softwarovou kombinatoriku, která má dostat to nejlepší z pěti 12megapixelových, jinak docela obyčejných snímačů. Oceňujeme, že si Nokia 9 nehraje na 48Mpx monstra, úctyhodná zpravidla pouze číslem, a spíše než na kvantitu se zaměřuje na kvalitu.

Použitý software ovšem naneštěstí není vyladěný natolik, aby zpracování výstupů z pěti snímačů najednou zvládal. Proto je následný postprocessing dosti zdlouhavý a zobrazuje se formou notifikací na displeji i několik desítek vteřin poté, co jste aplikaci fotoaparátu vypnuli. Pro získání ostré fotky naštěstí nemusíte stát celou dobu softwarového zpracovávání nehnutě, ale telefon si klidně strčte do kapsy a ono už se to tam nějak samo dopeče.

Dost funkcí fotoaparátu Nokie 9 PureView využijí spíše jen profesionálové. Tou nejdůležitější je možnost focení RAW snímků ve formátu DNG, které následně mohou projít profi postprocessingem a navíc obsahují i veškerá dostupná metadata. Výhodou je, že telefon fotí současně do DNG i JPG, takže pro získání poměrně slušného „náhledu“, který třeba chcete někomu poslat, není třeba hned sedat k počítači a editovat.

Výše zmíněný zpomalený processing ovšem přisuzujeme nevyladěnému softwaru, a vzhledem k tomu, že nejsme první, kdo na to upozorňuje, je pravděpodobné, že HMD tenhle „bug“ při nejbližší příležitosti opraví. Nedovedeme si totiž představit, že by Snapdragon 845 se 6 GB RAM nedokázal utáhnout pět 12megapixelových snímačů, zvlášť když právě kromě systémových úloh nemá jiné zatížení.

Jak fotí Nokia 9 PureView?

Zhodnocení: nástroj pro profesionály

Celkově máme z Nokie 9 PureView smíšené pocity. Designově v nás evokuje uplynulá léta, což může být dobře i špatně, a prezentuje se sice revolučním fotoaparátem, ale pak k tomu přimíchá nedostatečně vyladěný software. Výsledné snímky jsou ostré, byť trochu podexponované, což nám však na dobrém světle nemusí vadit, a vzhledem k tomu, že jde fotit do RAW formátu, jde o vhodnou alternativu pro profesionální fotografy, kteří zrovna z nějakého důvodu nechtějí nebo nemohou tahat objemnou zrcadlovku.

Prostředí telefonu je už ale dostatečně svižné a líbí se nám hlavně čisté prostředí Androidu, které si každý uživatel může přizpůsobit obrazu svému. Za plus považujeme i minimum předinstalovaného bloatwaru. Displej na pokyny reaguje dobře a nabízí slušný jas a kontrast, byť na ostrém slunečním světle trochu zaostává. Na zadním panelu pak rády ulpívají otisky prstů, takže možná budete chtít dokoupit obal, na kterém ovšem tak nevynikne efektní hvězdice snímačů fotoaparátu. Nokia 9 PureView sice v některých ohledech nedosahuje úrovně současných vlajkových lodí, ale kdo nepotřebuje úplně nové technologie, toho příjemně překvapí cena pohybující se okolo 16 tisíc. Konkurence svoje top modely většinou nabízí vysoko nad úrovní 20 tisíc.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
netradiční design a rozvržení fotoaparátů špatně optimalizovaný software fotoaparátu
velmi kvalitní fotoaparát pro někoho zastaralý design
ukládaní snímků do pokročilých formátů displej není moc dobře čitelný na slunci
čistá iterace operačního systému Android skleněná záda se snadno ušpiní
konkurenceschopná cena

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."

Recenze Nokia 9 PureView: pětioká vlajková loď za rozumné peníze

Ačkoliv se letošní Mobilní světový kongres v Barceloně alespoň na spotřebitelské úrovni točil hlavně okolo skládacích smartphonů, hodně živo bylo i na stánku Nokie, která předtím představila ve stylovém industriálním prostředí své letošní novinky. Tou nejzásadnější byl model PureView, který už na první pohled sliboval, že to bude bomba. A ona to bomba je, jak jsme při několikatýdenním testování zjistili, jen trochu specifická. Ale pěkně popořádku!

Nokia 9 PureView: specifikace

Konstrukce sklo a kov, 155 x 75 x 8 mm, 172 g, odolnost IP67
Displej 5,99″, P-OLED, 2880 x 1440 px, poměr stran 18:9, jemnost 538 ppi
Operační systém Android 9 Pie, Android One
Procesor 8 jádrový, 2,8 GHz, Qualcomm Snapdragon 845
Paměť 6 GB RAM, 128 GB úložiště + microSD karty (až 512 GB)
Fotoaparát pět fotoaparátů (12 + 12 + 12 + 12 + 12 Mpx + ToF), OIS, clona f/1.8, LED blesk + přední 20 Mpx
LTE 800, 900, 1800, 2100, 2600 MHz
Technologie Bluetooth 5.0, USB-C, Wi-Fi, GPS, čtečka otisků v displeji
Baterie 3 320 mAh, rychlonabíjení Quick Charge 3.0 (18 W), bezdrátové nabíjení (až 10 W)
Cena a dostupnost 15 990 Kč, od 4. dubna 2019

Zepředu tradiční placka, ale zezadu…

Společnost HMD Global, která nyní telefony značky Nokia licenčně vyrábí, se rozhodla, že svůj letošní topmodel trochu ozvláštní a odliší od konkurence, což se jí dokonale povedlo. Už při pohledu zepředu, kde se nachází 5,99″ displej, si povšimneme trochu zastaralého (ale v dnešní době designového opisování spíše osvěžujícího) rámečku displeje s tlustou horní hranou i bradou. Nokia zde zkrátka kašle na nějaké výřezy, neřkuli Full Screen displeje, a spíše je aspoň někde věrna tradicím. Což ovšem neplatí pro zadní panel, který působí značně futuristicky a na první pohled na něm zaujme šestice snímačů plus LED blesk.

Pokud máte pocit, že jsme se při psaní nadpisu této recenze přepočítali, pak vězte, že v šestiúhelníkovém uspořádání se opravdu nachází „jen“ pětice 12Mpx snímačů. Kromě nich tu máme senzor typu ToF (Time of Flight) pro snímání hloubky a LED blesk.

Fotoaparáty však v téhle recenzi dostanou svůj speciální oddíl. Zaměřme se dále na design, který je příjemně nostalgický, dá-li se takové slovo v souvislosti se smartphony použít, zejména co se týče již zmíněného rámečku okolo displeje. Ten je poměrně široký i po bočních hranách a umístěny jsou v něm všechny potřebné propriety, které výrobci mají v poslední době tendenci různě skrývat a maskovat, tedy selfie fotoaparát, reproduktor pro volání a proximity senzor. Pod samotným displejem se pak nachází „jen“ čtečka otisků prstů.


Na spodní hraně nalezneme port USB typu C, mikrofon a reproduktor, na té horní pak kombinovaný slot na SIM kartu. Napravo od displeje pak klasicky tlačítko pro vypínání a přepínač hlasitosti. Zadní panel (který se mimochodem poměrně snadno špiní otisky prstů) pak kromě fotoaparátů a loga Nokie a programu Android One obsahuje ještě sekundární mikrofon, sloužící nejspíš hlavně pro odstínění okolního šumu při hovorech.

Za zmínku stojí také ochrana proti prachu a vodě podle standardu IP67, což znamená komplexní ochranu proti prachu i schopnost ponoření na dobu 30 minut do hloubky jednoho metru. Odolnost jsme přirozeně nezkoušeli, věříme ale tomu, co říká výrobce.

Bez větších komplikací

Zmíněný 5,99“ displej je typu P-OLED, který na rozdíl od známějšího AMOLEDu využívá plastový substrát namísto pevného skla. Ten u Nokie 9 PureView nabízí rozlišení 2880 x 1440 pixelů s poměrem stran 18:9, tedy 2:1, což je zlatý standard, nepočítáme-li Sony a jejich širokoúhlé, byť pohledné, úlety. Rozlišení je dostatečné a nabízí velice slušnou jemnost 538 ppi, o jaké si telefony ještě před pár lety mohly nechat zdát.

Výsledný obraz nabízí slušné barvy a krásné kontrasty, jenže nemůžeme být jen pozitivní – zejména na slunci je hůře čitelný a zejména teď v létě musíte při čtení SMS nebo jiné činnosti zajít raději do stínu nebo si displej alespoň zakrýt rukou. Jinak je na tom P-OLED stejně jako jiné OLED technologie, což znamená, že černá je opravdu černá, protože zde dochází k lokálnímu vypínání pixelů. To kromě očí šetří i baterii.

Prostředí je díky zařazení telefonu do programu Android One čistý Android Pie a nic jiného, což ocení všichni, kteří příliš nemusí pokusy výrobců o vlastní uživatelské rozhraní. A případné nové a originální schéma si může každý stáhnout dle libosti. Čisté prostředí Androidu jsme přivítali i z toho důvodu, že redukuje množství bloatwaru, tedy předinstalovaných aplikací, které musíte zdlouhavě mazat, což jsme kritizovali například u jinak slušného modelu Xiaomi Mi 9 SE (recenze).

Zmínit je třeba i baterii, která disponuje kapacitou 3 320 mAh a samozřejmě je nevyjímatelná. Podobná kapacita je dnes zejména u vlajkových lodí spíše podprůměrná a zejména náročnější aplikace, jako jsou hry, z ní sají poměrně rychle. Ale opět – při běžném používání vám telefon stačí strčit do nabíječky jednou za dva dny, což dlouhodobější uživatele smartphonů nejspíš příliš netrápí. Hlavně vezmeme-li v úvahu, že zde máme podporu technologie Quick Charge 3.0 s 18W rychlonabíjením, případně 10W při použití bezdrátového nabíjení.


Používání telefonu je dostatečně rychlé (paradoxně až na ten foťák, viz dále), jak by se na vlajkovou loď slušelo. Zařízení je osazeno čipsetem Qualcomm Snapdragon 845, patřícím k těm nejvýkonnějším na trhu (i když je „už“ loňský), který je doplněn o dostačujících 6 GB RAM a úložiště s kapacitou 128 GB. To je přirozeně rozšiřitelné pomocí microSD karet. Kromě univerzálního rozhraní USB typu C zde ovšem bohužel jiné fyzické rozhraní nenajdeme. Narážíme tím opět a znovu na 3,5mm jack na sluchátka, jehož fanoušci se budou muset spokojit s přiloženou redukcí. A přirozeně zde máme podporu Bluetooth 5.0 a NFC.

Fotí slušně, ale k uzoufání pomalu

Nejdůležitějším prvkem je v tomto případě bezpochyby fotoaparát. Ten toho už svým vzhledem slibuje hodně, a i my jsme se těšili, co se z něho dá vymáčknout. Co se týče použitých technologií, nic převratného zde nečekejte. Výrobce zde spoléhá především na softwarovou kombinatoriku, která má dostat to nejlepší z pěti 12megapixelových, jinak docela obyčejných snímačů. Oceňujeme, že si Nokia 9 nehraje na 48Mpx monstra, úctyhodná zpravidla pouze číslem, a spíše než na kvantitu se zaměřuje na kvalitu.

Použitý software ovšem naneštěstí není vyladěný natolik, aby zpracování výstupů z pěti snímačů najednou zvládal. Proto je následný postprocessing dosti zdlouhavý a zobrazuje se formou notifikací na displeji i několik desítek vteřin poté, co jste aplikaci fotoaparátu vypnuli. Pro získání ostré fotky naštěstí nemusíte stát celou dobu softwarového zpracovávání nehnutě, ale telefon si klidně strčte do kapsy a ono už se to tam nějak samo dopeče.

Dost funkcí fotoaparátu Nokie 9 PureView využijí spíše jen profesionálové. Tou nejdůležitější je možnost focení RAW snímků ve formátu DNG, které následně mohou projít profi postprocessingem a navíc obsahují i veškerá dostupná metadata. Výhodou je, že telefon fotí současně do DNG i JPG, takže pro získání poměrně slušného „náhledu“, který třeba chcete někomu poslat, není třeba hned sedat k počítači a editovat.

Výše zmíněný zpomalený processing ovšem přisuzujeme nevyladěnému softwaru, a vzhledem k tomu, že nejsme první, kdo na to upozorňuje, je pravděpodobné, že HMD tenhle „bug“ při nejbližší příležitosti opraví. Nedovedeme si totiž představit, že by Snapdragon 845 se 6 GB RAM nedokázal utáhnout pět 12megapixelových snímačů, zvlášť když právě kromě systémových úloh nemá jiné zatížení.

Jak fotí Nokia 9 PureView?

Zhodnocení: nástroj pro profesionály

Celkově máme z Nokie 9 PureView smíšené pocity. Designově v nás evokuje uplynulá léta, což může být dobře i špatně, a prezentuje se sice revolučním fotoaparátem, ale pak k tomu přimíchá nedostatečně vyladěný software. Výsledné snímky jsou ostré, byť trochu podexponované, což nám však na dobrém světle nemusí vadit, a vzhledem k tomu, že jde fotit do RAW formátu, jde o vhodnou alternativu pro profesionální fotografy, kteří zrovna z nějakého důvodu nechtějí nebo nemohou tahat objemnou zrcadlovku.

Prostředí telefonu je už ale dostatečně svižné a líbí se nám hlavně čisté prostředí Androidu, které si každý uživatel může přizpůsobit obrazu svému. Za plus považujeme i minimum předinstalovaného bloatwaru. Displej na pokyny reaguje dobře a nabízí slušný jas a kontrast, byť na ostrém slunečním světle trochu zaostává. Na zadním panelu pak rády ulpívají otisky prstů, takže možná budete chtít dokoupit obal, na kterém ovšem tak nevynikne efektní hvězdice snímačů fotoaparátu. Nokia 9 PureView sice v některých ohledech nedosahuje úrovně současných vlajkových lodí, ale kdo nepotřebuje úplně nové technologie, toho příjemně překvapí cena pohybující se okolo 16 tisíc. Konkurence svoje top modely většinou nabízí vysoko nad úrovní 20 tisíc.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
netradiční design a rozvržení fotoaparátů špatně optimalizovaný software fotoaparátu
velmi kvalitní fotoaparát pro někoho zastaralý design
ukládaní snímků do pokročilých formátů displej není moc dobře čitelný na slunci
čistá iterace operačního systému Android skleněná záda se snadno ušpiní
konkurenceschopná cena

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."